PROVINCIALE ZEEUWSE CQUPAHT Besprekingen te Kaesong lopen steeds meer vast Wie wint de grote prijs van Walcheren? ONTWERP-VREDESVERDRAG MF.T JAPAN WORDT HERZIEN Dc BILT Deze week Vandaag Enorme Engelse bases in Belgische Kempen De Amerikaanse hulp aan het buitenland 194e Jaargang - No. 188 Dagblad ultgavo van d« Orma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj. W de Pagter. Hooldred G. BalllnUJn PL verv.i W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week t 4.55 p. kw. £r. p. p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 Aug. 1951 ADVERTENTIEPRIJS Kd.ni ram. Minimum p. advertentie t 3 Ing. mededelingen driemaal Uriel. Kleine advertenties (max. 8 regels i van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent- „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 PJZ.C. Middelburg Bur Vlisslngen Walstr 58—60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 2160» MTjurg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zlerlktee. N. Bogerdstr. C180^teL28 WEINIG MOEDGEVENDE HERVATTING Sfeer was niet erg prettig Na een onderbreking van vyf dagen zijn Vrijdag de bestandsbesprekin gen in Kaesong hervat, echter met weinig succes. De delegaties bleven vier uur bijeen en verdaagden toen de zitting tot Zaterdagmorgen. Er werd blijkens het V.N.-communiqué geen vooruitgang gemaakt. De Noor delijken wensten alleen te spreken over een bestandslinie, die samenvalt met de 38ste breedtegraad. Generaal Nam II, de leider van de Noordelijke delegatie, bleef tijdens de besprekingen twee uur lang stil zwijgen. Eerst toen nam hij het woord om mee te delen, dat zijn delegatie aan de 38ste breedtegraad bleef vast houden. Een voorstel van admiraal Generaal NAM IL terug naar de 38ste breedtegraad Het was in menig opzicht geen prettige week. Direct Zondag reeds al die narigheid met Ambonezen in Middelburg, die hoe men het ook bekijkt toch in elk geval len on prettig gevoel heeft nagelaten. En aan was er het voortdurend, gekibbel om de conferentietafel van Kaesong, Stalins vredesaanbod, dat op het oog wel heel mooi en nobel leek, maar toch heus ook nog geen uitzicht op een werkelijk duurzame toestand van vrede en vriendschap tussen Oost en West opent. Deining in de voetbal wereld om de schorsing van enkele verenigingsbestuurders, die op het glibberige terrein van het zuiver amateurisme hun boekje te buiten gegaan zouden zijn. Slecht weer "in Nederland en elders in Europa Maar laten we toch maar met iets prettigs beginnen: de Nijtengo. In het nijvere Goes, dat zo gaarne de rol van economisch centrum in Zee land vervult en dit vaak lang niet slecht doet ook heeft men de handen ineengeslagen en weer eens een tentoonstelling gebouwd, "die als achtste in de reeks van Nijtengo's een uitstekend figuur slaat tegenover al haar voorgangsters. „Er behoort moed toe om een tentoonstelling als deze te organiseren", zeide de Com missaris der Koningin Donderdag middag in zijn openingsrede. Wij ge loven, dat jhr. de Casembx-oot met deze woorden de spijker precies op de kop heeft geslagen. Index-daad: er behoort moed toe. Moed en doox-zet- tingsvermogen om een zo moeilijk project als een waarlijk representa tieve tentoonstelling op te zetten en tot een goed einde te brengen. Daar om hulde aan de Goese organisato ren Verheugend was óók het bericht, dat president Truman en zijn advi seurs het Nederlands detachement in Korea de hoogste militaire onder scheiding hebben waardig gekeurd. Het is een bewijs, dat men ook in Ameiïka de moed en de geestkracht van onze jongens, die in Febx-uari bij Hoentsjong en Wondjoe door hun taai volhouden een bijna zekere ne derlaag in een overwinning deden verkeren, op de juiste wijze weet te waarderen. Dat, tex-wijl onze jongens en de soldaten van zoveel andex-e naties nog steeds strijden voor vi-ijheid en recht, de onderhandelingen in Kae song practisch niet vorderen, stemt ons bitter. Er worden over en weer veel mooie woorden over vrede en vriendschap gesproken, maar om de ze om te zetten in daden, is blijkbaar nog altijd erg moeilijk. De vacantiegangers hebben het deze week ook niet bijzonder goed getroffen. Het x-egende in Zeeland, het góót in Amsterdam en in Zwit- sei-land en in Italië maakte de regen val zelfs op vele plaatsen elk verkeer en toerisme onmogelijk. Dat heeft ze ker ook het Nederlandse gezelschap ervaren, dat eerst met bus en al in de buurt van St. Moritz van de weg werd gespoeld en toen het ten slotte nog zonder al te veel kleerscheuren in Lugano was aangekomen, daar moest ondervinden, dat zelfs aan de blauwe Italiaanse mei-en ook niet al tijd de zon schijnt. Neen, dan heeft waarschijnlijk die Maastrichtse notaris, die nu op een superluxe jacht in een wel wat won derlijk gezelschap ergens op de At lantische Oceaan rondzwalkt omdat hu het Vrijthof toch wat te dicht bij Moskou vond liggen, het voorlopig waarschijnlijk toch beter geschoten. Ad. int. Joy om de kwestie van een bestands linie voorlopig te laten x-usten, en over te gaan tot een ander punt van de agenda, het treffen van regelin gen om een wapenstilstand te verwe zenlijken, werd verworpen. Volgens geallieerde officieren bjj de V.N.-aelegatie heerste er een gespan nen en wantrouwende sfeer bij de be sprekingen. Verslaggevers hadden vóór het conferentiegebouw een gespi-ek met twee communistische journalisten uit het Westen, de con-espondent te Pe king van het Engelse blad „Daily Worker" en die van het Franse blad „Ce Soir". De beide correspondenten verklaar den, dat de door generaal Ridgway voorgestelde bestandslinie in West- Kox-ea ongeveer 30 km ten Noorden van de huidige frontlinie loopt en in Harriman naar Egypte? In Londen verklaart men niets te weten over een bezoek van Harriman aan Egypte om ook daar zijn diensten aan te bieden voor bemiddeling in de Brits-EgyptiscKe conflicten. Donderdag verklaarde Ti-uman, dat hij er geen bezwaar tegen zou heb ben als Harrimèn naar Cairo ging om daar „behulpzaam te zijn". Gemeentebestuur Stalingrad naar Coventry Te Moskou is Vrijdag bekend ge maakt dat de burgemeester en de le den van de Sowjet (gemeenteraad) van Stalingrad een uitnodiging heb ben aanvaard om Coventry, in Enge land, te bezoeken. Deze mededeling werd op een persconferentie gedaan door een lid van de Britse delegatie van Coventry, die een bezoek van drie weken aan de Sow jet-Unie heeft gebracht, waarbij ook Stalingrad werd bezocht. Nieuwe Poolse gezant te Den Haag benoemd Volgens een Vrijdagavond te Lon den ontvangen bericht van het Pool se persbureau is Tadeusz Findzinski tot buitengewoon gevolmachtigd ge zant en minister van Polen te Den Haag benoemd. Vice-admiraal JOY de frontlinie vooruit Oost-Korea ongeveer 60 km boven deze linie. Als de door de vex-bonde- nen verlangde linie werd aanvaard zou Noord-Korea met inbegrip van de bufferzone 12.000 viex-kante km grondgebied verliezen. De radiostations van Peking en Pjongjang zetten de gehele dag hun aanvallen voort op het voorstel van de Ver. Naties ten aanzien van een gedemilitairiseerde zóne. Volgens de uitzendingen was het de Ver. Staten te doen om „het verkrijgen van gun stige posities teneinde een plotselinge aanval op de linie Pjongjang-Wonsan uit te voex-en". is het 375 jaar geleden, dat de Engelse ontdekkings- x-eiziger Martin Frobisher de later naar hem genoemde baai in het Noordpoolgebied ont dekte. MORGEN is het 100 jaar geleden, dat Isaac Meri-itt Singer, na talloze tegenslagen, patent verkreeg op zijn uitvinding van een naaimachine, waar van er sindsdien meer dan honderd millioen zijn gefabri ceerd; is het 40 jaar geleden, dat de bex-oemde Nederlandse schilder Josef Israëls in Den Haag overleed. Protesten uit de bevolking Iii de Belgische Kempen nabij Ant werpen zal binnenkort een begin worden gemaakt met de aanleg van een reusachtige legerbasis 'voor de Engelse troepen in West-Duitsland. Deze basis zal worden gevormd door 26 kampen en zes opslagplaatsen, verspreid over een oppervlakte van 1600 ha. en zal in de lente van vol gend jaar voltooid dienen te zijn. De aanleg van deze basis zal 1 milliard 300 millioen Belgische francs kosten, terwijl de jaarlijkse onderhoudskos ten 10 millioen francs bedragen. De onteigeningskosten worden op 600 millioen francs geraamd. Ongeveer 300 E'ngelse gezinnen zullen zich op deze basis vestigen, terwijl 5000 Bel gische arbeiders er werk zullen vin den. De basis wordt aangelegd in uit vloeisel van een tussen de Engelse en Belgische regeringen gesloten ac- coord over de bevoorrading der in Duitsland gelegerde Engelse troepen. Tijdens een dezer dagen te Ant werpen gehouden vergadering werd van verschillende zijden critiek ge oefend op de aanleg van deze basis. Oud minister Marck merkte o.a. op, dat de inkomsten van de gemeenten en van de provincie sterk zullen dalen door deze maatregel en vele boeren gezinnen hun landerijen zullen moe ten verlaten. Ook andere sprekers wezen erop dat in de Kempen veel beroering is gewekt over de aanleg van deze Engelse basis. Prins en prinsesjes voor kort bezoek in Duitsland Prins Bernhard is Vrijdag met de twee oudste prinsesjes in West-Duits land aangekomen voor een kort be zoek aan prinses Armgard. Vandaag zal de prins weer in ons land zijn. Weer een transport krijgs gevangenen uit Rusland De Sowjet-regering heeft Den Haag officieel doen weten, dat opnieuw 67 voormalige krijgsgevangenen van Ne derlandse nationaliteit /.uilen worden vrijgelaten. De groep zal vandaag in Frankfort a.d. Oder aan de Neder landse autoriteiten worden overge dragen. De namen van de betrokkenen zijn nog niet bekend. Treinramp in Louisiana SLACHTOFFERS ONDER MARINIERS. Bij Simmesport in de Amerikaanse staat Louisiana zijn twee treinen op elkaar ingereden, waardoor een aan tal slachtoffers zijn te betreuren. Vol gens tot dusver ontvangen berichten zijn er 12 doden en 40 gewonden ge teld. Een van de treinen vervoerde 500 mariniers. Het eerste rijtuig van deze troepentrein brandde geheel uit. Het ongeluk gebeurde in eei^ afge legen stuk moerassig gebied, waar door hulp niet snel bij de hand was. Truman's aanvrage besnoeid. De commLssie voor buitcnlandze za ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een program voor hulp aan het buitenland tot een bedrag van 7.848.750.000 dollar goed gekeurd. Dit ls 651.250.000 dollar minder dan door President Truman is gevraagd. De besnoeiing is hoofdzakelijk in de militaire en economische hulp aan Europa. De commissie heeft aanbevolen een Bureau Wederzijdse Veiligheid In het leven te roepen, om het be heer over alle buitenlandse hulppro gramma's over te nemen, behalve die, welke betrekking hebben op aan schaffing en verdeling van militaire uitrusting. De beperkingen van de fondsen voor Europa houden de vermindering in van 265.000.000 van dc militaire hulp en 285.000.000 van de economi sche hulp. Het verzoek om 112.500.000 dollar voor herstel in Korea werd tot tien procent verminderd. De commissie nam het voorstel aan de E. C. A. als zodanig op 30 Juni 1951 en het gehele program voor hulp aan het buitenland tegen 30 Juni 1954 te beëindigen. De door de commissie goedgekeur de bedragen zijn als volgt: Europa: militaire hulp 5.028 millioen dollar; economische hulp 1.335 millioen. Na bije Oosten en Afrika: milit. 415 millioen en econ. 175 millioen. Azië en de Pacific: milit. 530 millioen, econ. 237.5 millioen en voor herstel van Korea 11.250,000. Latijns-Ame- rika: milit. 40 en econ. 22 millioen. Vlam in de vetpan. Donderdagmiddag is het woonhuis van de heer J. G. Hendriksen aan de Veldweg te Drent, doordat de vlam in een pan met vet sloeg, ge heel uitgebrand. Met vijf stralen bond de Doetin- chemse brandweer de strijd tegen het vuur aan. waarbij water wexd ver kregen uit een put op 350 meter afstand van de brand. Het woonhuis brandde tot de grond toe af, terwijl de gehele inboedel verloren ging. WASHINGTON KREEG TEVEEL CRITIEK Foster Dulles is er mee bezig Het verluidt in diplomatieke kringen te Washington, dat John Foster Dulles, Trumans republikeinse raadgever voor aangelegenheden betreffen de het Verre Oosten, bezig is met het opstellen van een nieuw ontwerp- vredeeverdrag met Japan, dat in enkele belangrijke punten van het eerste ontwerp zou afwijken. het huidige ontwerp, dat door Enge land en de Verenigde Staten is opge steld. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse Zaken verklaarden dat vele, door be langhebbende regeringen naar voren gebrachte denkbeelden, in het nieuwe ontwerp zullen worden verwezenlijkt. Zij zeiden dat Foster Dulles hoopt nog dit weekeinde een nieuw ontwerp ge reed te hebben. Foster Dulles zelf heeft kortgele den medegedeeld, dat hij er naar streeft een ontwerp-vredesverdrag op te stellen, dat „in algemene trekken aanvaardbaar is voor de 40 landen, die zijn uitgenodigd deel te nemen aan de conferentie te San Fransisco". Uit verschillende aanwijzingen blijkt echter, dat Foster Dulles ai de diplo matieke hulpbronnen, waarover de Ver. Staten oeschikken, zal moeten aanboren om de bestaande menings verschillen uit de weg te ruimen. De Ver. Staten zouden opnieuw pogen een compromis-oplossing te vinden voor de uiteenlopende menin gen van ongeveer een dozijn regerin gen, dat te Washington kenbaar heeft gemaakt ontevreden tc zijn met Schandaal om West Point CADETTEN PLEEGDEN BEDROG HIJ EXAMENS. In de Ver. Staten ls opzien verwekt door een schandaal rondom de be kende militaire academie te West Point. Begin deze week werd bekend gemaakt, dat 90 cadetten onder ver denking staan bedrog te hebben ge pleegd tijdens examens. Tachtig ca detten hadden de onregelmatigheden toegegeven en tien waren hardnekkig blijven ontkennen. De cadetten waren voor het grootste deel spelers van de voetbalploegen van de academie. Het vermoeden bestaat, dat zij destijds meer op grond van hun sportcapaci- teiten tot de academie zijn toegelaten dan op grond van hun bekwaamheden voor een verdere militaire opleiding. Generaal Wedemeyer gaf als com mentaar: Het bedrog is schokkend, omdat wij de erecode van de acade mie „heilig" achten. Cadetten van de hoogste klassen en oud-leerlingen hebben er op aan gedrongen, dat aspirant-officieren, die bedrog pleegden van de academie verjaagd zullen worden. De leiding van West Point heeft de betrokken cadetten in de gelegen heid gesteld zich vrijwillig terug te trekken. Jantjes passagieren in de regen Hr. Ms „Van Galen" bevindt zich in de Koreaanse wateren: een enkele maal kunnen de „Jannen" passagieren en dan regen of geen regen, zij vermaken zich wel. 136 DEELNEMERS Over 12 dagen beleeft Middelburg weer zijn ringrijdersfestijn Nog twaalf dagen scheiden Middelburg van het grote, traditionele volks feest, dat ieder jaar weer de aandacht van duizenden Zeeuwen en vreem delingen heeft, dat nimmer verveelt en dat terecht als hèt evenement van het vacantieseizoen in Zeeland wordt beschouwd: de ringrijdery om de grote prijs van Walcheren. Niet minder dan 136 ringstekers, vanzelfsprekend Walcheren's beste, zullen ditmaal In het krijt treden om te pogen één van de vijf wisselbekers of één van de vele andere mooie prijzen in de wacht te slepen. Donderdagmorgen 23 Augustus om 8 uur begint het ringrijdersfestijn en het zal de gehele dag voortduren, met een korte onderbreking omstreeks het middaguur. In verband met het grote aantal deelnemers nog elf méér dan vorig jaar wordt weer op vier banen onder het geboomte van het Molenwater gekampt, 's Ochtends en in het begin van de middag wor den de voorronden verreden, waarbij ieder 24 of 25 beurten krijgt. Het hoogtepunt van de dag is echter de wedstrijd om de bekers, waaraan de dertig rijders, die zich tijdens de voor ronden als de beste hebben leren ken nen, zullen deelnemen. Zo nodig zal na de voorwedstrijden gekampt moe ten worden om dit getal vol te krij gen; er zal niet meer om de overge bleven plaatsen geloot worden, zoals in het verleden gebeurde. De organisatie berust weer by de Ringryderij commissie van V.V.V., waarvan mr. P. C. Adriaanse de ac tieve voorzitter is en de Zeeuwse Ringrydersvereniging onder voorzit terschap van de heer P. Brasser. Om de folkloristische betekenis van de ringryderij goed uit te doen komen, zijn de 136 deelnemers verplicht in Walcherse dracht uit te komen; dat de sportieve kant van de gebeurtenis voldoende reliëf krijgt, is buiten kijf, want men herinnert zich van vorige ringrijderyen in Middelburg met hoe veel overgave, inspanning en sporti viteit gestreden wordt En dat niet alleen om de knikkers, maar ook en vooral om het spel. HERINNERIN GSMEDAILLE. De grote prijs van Walcheren, de beker, welke H. M. de Koningin vorig jaar beschikbaar stelde, werd de eer ste maal veroverd door Jac. de Klerk uit Nieuw- en St. Joosland. Hij zal zeker alles in het werk stellen om deze kostbaarheid in bezit te houden, maar stellig zullen de andere steek spel-matadors met alle kracht en be hendigheid, waarover zij beschikken, pogen om De Klerk te onttronen, zo dat een spannende strijd is te ver wacht. De andere wisselbekers gin gen vorig jaar naar L. Dorleyn uit Domburg (de beker van H.K.H. Prin ses Wilhelmina), J. Maas uit Dom burg (de beker van het gemeentebe stuur van Middelburg), P. Brasser uit Kleverskerke (de beker van mr. P. C. Adriaanse) en J. S. Reynierse uit Koudekerke (de beker* vein wijlen de heer Jacq. Frank). Voor de eerste maal zal thans aan de winnaars van de bekers een herin- neringsmedaille worden uitgereikt, zodat, wanneer zjj in de komende ja ren hun prijs aan een ander moeten afstaan, zij toch een aandenken heb ben aan hun glorieuze overwinning. Deze zomer wordt ook voor het eerst een prys beschikbaar gesteld van de gene, die de meeste volgrlngen steekt. Om de kleurigheid en feestelijkheid van dit echt Walcherse schouwspel nog te verhogen, is aan de deelne mers verzocht, de manen en staarten van him paarden met strikken linten te versieren. Voor de berijders van de mooist getooide paarden wor den prijzen beschikbaar gesteld. Voorts zullen de dertig rijders, die in de finale uitkomen, weer een oranje sjerp dragen. Er bestaat een mogelijkheid, dat de Nederlandse Radio-Unie een re portage van de ringryderij zal maken, ten behoeve van een uitzending via de Wereldomroep. 21/2-jarig meisje verdronken Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur is uit de Liniegracht te Den Helder het lijkje opgehaald van het 2Vi-jarig dochtertje van de familie P. Het kind werd sinds elf uur vermist en toen Faroeks hof verwacht blijde gebeurtenis Naar uit Egyptische hofkringen wordt vernomen verkeert koningin Narriman, de jonge vrouw van ko ning Faroek, in blijde verwachting. Nederland verdeeld over toenadering tot Spanje De Nederlandse regering beseft, dat de militaire toenadering tussen de Ver. Staten en Spanje hier te lan de enerzijds met ongerustheid wordt gadegeslagen, anderzijds wordt goed gekeurd. Mede met het oog op het bestaan van twee stromingen in ons land ziet de regering nog geen aan leiding tegenover Washington over deze Kwestie een bepaald standpunt kenbaar te maken. Aldus heeft 'minister Stikker ge antwoord op vragen van de heer Wei ter. Pensioenlasten worden thans jaarlijks 267 millioen In totaal genieten rond 152.000 ge- pensionneerden een pensioen ten laste van het rijk. het algemeen bur gerlijk pensioenfonds en het spoor wegpensioenfonds. aldus de minister van binnenlandse zaken in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot ver hoging van de pensioenen. De totale pensioenlasten, inclusief de toeslag ingevolge de wet van 5 November 1948 bedragen plus minus f 230 millioen. Voor de bijzondere toeslag van f 90 en f 50 is f 12.120.000 nodig, welk laarste bedrag, indien het huidige wetsontwerp tot wet wordt verheven, stijgen zai tot t 36.800.000. KORTE PRED1CATIE VERSTELWERK. „N iemand zet een niet-ye- krompen lap op een oud kle dingstuk, want de ingezette lap scheurt iets af van het kledingstuk en de scheur wordt erger''. Mattheus 9 16. Jezus sag het zijn moeder al doen. En alle huisvrouwen doen het nog steeds: verstellen een stukje in zetten, een lap op zetten. Maar na tuurlek kun je geen nieuw stuk zet ten in oud versleten goed. Niet alleen staat dat lelijk, maar het scheurt af, de eerste de beste keer dat het gewassen wordt. Oud en nieuw, du', past nu eenmaal niet bij 'elkaar. Zó is het ook met het nieuvjr ven, dat God ons als Zijn kind' geven wilhet past niet in de o> vormen. Je kunt niet je oude, r- sleten eigen leventje een beetje op lappen met een stukje Christelijk heid. Dat houdt niet. Daarvoor is v ut Jezus brengt véél te nieuwZijn liefde is zoveel heerlijker dan onze sympathieën en antipathieën, Zijn blijdschap is zoveel stralender dan onze vrolijkheid, Zijn recht en ge rechtigheid zoveel dieper dan 'ons geschipper om de kerk in het midden te houden. Dit is de blijde boodschap: Chris tus wil ons een heel nieuu; leven ge ven, dat als een nieuw kleed onze oude plunje vervangen kan. Brui loftskinderen mogen wij zijn, die het nieuwe kleed van Gods gerech tigheid, van Zijn blijdschap, liefde en vrede ontvangen en dragen tot Zijn eer. ,JDoet dan aan de nieuwe metis, die naar God geschapen is in waar achtige gerechtigheid en heiligheid". Vlissingen. M. DE BOER. VOORSPELT: VRIJ KOEL. Weersverwachting tot Zaterdag avond. Half tot zwaar bewolkt en aanvan kelijk droog weer, maar later op de V - cn wcu dag in het Westen van het land kans de moeder en enige buurvrouwen gin- op enige regen. Meest matige wind gen zoeken, vonden zij het lichaampje tussen West en Zuid. Weinig veran- ïn de Liniegracht. 1 dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1