PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering bereid over herziening R.T.C.-overeenkomst te praten Er is moed nodig een dergelijke expositie te organiseren ZWARE REGENVAL BOVEN GROOT DEEL VAN EUROPA NOORDELIJKEN PROTESTEERDEN OP HUN BEURT BIJ RIDGWAY DE BILT Kantlijn Vandaag 194e Jaargang - No. 187 Dafblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hooldred. G. Ballintün PL verv.i W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 et per week f 4.55 p. kw. fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GUESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 Aug. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. Minimum p advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine aovertenuca (max. S regels) van 1—5 regela t L— Iedere regel meer 30 cent .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 33 cent meer. Giro ar 353300 P.Z.C. Middelburg Bur. VUssingen Wajstr 58-50. tel 2355 4 lijnen (b^.g 2861 Of 2160) Wburg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goea L. Vomtatr. 63. teL 2475 (b^.g. 2223Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Temeuzen: Brouwerljatr. 3: Zlertkrec N Bogerdztr. CJSOrteL»» MINISTER PETERS IN EERSTE KAMER Begrijpend maar streng optreden tegen zich misdragende Ambonezen Minister ir. Peters heeft Donderdag tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen in de Eerste Ka mer medegedeeld, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat zij niet afwijzend mag staan tegenover een gedaehtenwisseling over een eventuele herziening van de R.T.C.-overeenkomsten. Daarom heeft zij de Indonesi sche regering doen weten, dat zij bereid is met dit doel „informele bespre kingen" te voeren met prof. Soepomo. De minister is van oordeel, dat men de kwestie van het zelfbeschikkings recht in Nederland niet mag maken tot een prestige-kwestie in de slechte zin van het woord. Dit zou ongewenste reacties hebben in Indonesië, welke de verhouding tussen beide landen ongunstig zou beïnvloeden. Op het ogenblik zag de minister niet in, hoe Nederland deze zaak opnieuw ter sprake zou kunnen brengen, maar zou zich een gelegenheid voordoen, aldus de minister, dan zal de regering deze niet voorby laten gaan. De moeilijkheden, die gerezen zijn door het verblijf van de Ambonezen hier te lande, wil de regering zo veel mogelijk trachten te ondervangen. Zij zal dat verstandig en zachtzinnig moe ten doen, gedachtig aan de trouw, die de Ambonezen steeds aan Nederland hebben betoond. Aan Nederland past evenwel alleen een tegemoetkomende houding, zolang het gedrag van de Ambonezen met de verleende gast vrijheid strookt Zodra de openbare orde wordt verstoord, acht de rege ring het nodig krachtig op te treden. Zij kan namelijk niet gedogen, dat in onze geordende maatschappij het gezag wordt aangetast De wenselijkheid van opheffing van het vrijgezellenkamp te Middelburg zag de regering volledig in. Zij heeft opdracht gegeven tot de bouw van gezinskampen. Reeds zijn een aantal vrijgezellen naar gezinskampen over gebracht. Tot nu toe hebben de Ambonezen een vrij afwijzende houding aangeno men tegen hun scholing en herscho ling. De regering blijft niettemin krachtig streven naar het verschaf fen van arbeijj en bezigheid. Omtrent Nieuw Guinea heeft de re gering haar standpunt nog niet be paald. Uit de verklaringen van de minister bleek zelfs, dat men sinds het afleggen van de regeringsverklaring door de minister-president dr. Drees in Maart jl. weinig of niets is opge schoten. Wel huldigt de regering met een aantal Kamerleden de op vatting, dat welke beslissing uit- De onderwijs-nota van minister Rutten is in het algemeen niet ongunstig ontvangen. Men heeft waardering voor de ernst en de durf, waarmede de minister het probleem wilde aanpakken en men ziet alge meen wel in, dat er met ons onderwijs als geheel inderdaad iets moét gebeu ren. In „Trouw" vergeleek de beken de paedagoog, prof. Waterink, dezer dagen het huidige stelsel bijv. met een lappendeken. En hij voegde hier aan nog toe, dat de situatie op deze lappendeken langzamerhand buiten gewoon verwarrend is geworden. Ook de leden van de Eerste Kamer hebben deze week, bij de behandeling van dc begroting van O., K. en W„ van hun waardering op royale wijze blijk gegeven, in het algemeen zonder zich al te zeer in detailkwesties te verdiepen. Daartoe zal overigens la ter ongetwijfeld nog ruimschoots ge legenheid zijn. Maar het is toch wel merkwaardig, dat althans voor zover uit de ver schillende Kamerverslagen valt na te gaan ook met geen enkel woord is gerept van één bepaald onderdeel van het plan van de minister, dat toch wel zeer ingrijpende gevolgen kan hebben voor een vorm van onderwijs, die in het verleden zeer diep wortel heeft geschoten in ons volksleven en nog steeds een uitermate belangrijke taak bij de vorming van onze jeugd vervult. Wij doelen hier op het U.L.O., dat zijn plaats zou moeten afstaan aan de door de minister in het uitzicht gestelde Algemene Middelbare School. In het hiervoor reeds aangehaalde artikel formuleert prof. Waterink hiertegen een aantal bezwaren, die alle belangstelling verdienen. Het is hier niet de plaats om op deze be zwaren in den brede in te gaan, maar één van de argumenten, welke wel licht als het kernpunt van het betoog van prof. Waterink mag worden be schouwd, willen wij hier toch weerge ven. De U.L.O., bij uitstek de school voor een maatschappelijke tussen laag, die zich niet primair voorstelde, dat haar kinderen per sé een „leiden de functie" zouden moeten bekleden zou plaats moeten maken voor een school, die nu juist wél bedoeld is ter voorbereiding voor het bekleden van leidende functies, zij het dan de meer eenvoudige, waarvoor geen weten schappelijke vorming is vereist. Het is dus weer de middenstand d.w.z. de intellectuele middenstand die de dupe zou worden. Prof. Wate rink ziet dit bezwaar als zó ernstig, dat hij het gehele plan er om zou wil len veiwerpen. Dit is natuurlijk wel erg radicaal. Maar toch geloven wij, dat aan de kwestie U.L.O.—A.M.S. bijzondere aandacht zal moeten wor den geschonken bij de verdere discus sie over de hervormingsplannen, wel ke overigens met bekwame spoed zal moeten worden aangevat. Want het wordt werkelijk hoog tijd, dat de lap pendeken wordt vervangen door een nieuw en gaver stuk in het huishou den van ons nationale onderwijs. eindelijk ook genomen zal worden het belang van de bevolking moet blijven prevaleren. Met Suriname is van de aanvang af overleg gepleegd over te nemen be slissingen. Dat is echter niet gebeurd wat betreft de verdediging van dit gebied. De regering staat op het standpunt, dat de regelingen, die in de Interim regeling over het overleg zijn vastge legd, loyaal moeten worden uitge voerd. De staats-secretaris, de heer Götzen. besprak vervolgens allerlei ambtena- renkwesties. Geheel tevreden waren de leden niet met deze antwoorden van ir. Pe ters en de heer Götzen. Dat bleek bij de replieken, toen op verschillende punten nadere inlichtingen gevraagd werden. De Kamerleden kregen deze informaties, waarna zij de begroting goedkeurden. Truman vraagt dollar-steun voor Tsjlang President Truman wil 307 millioen dollar beschikbaar stellen voor T^Jiang Kai-sjek en zijn nationalisti sche regering op Formosa, zo werd door A. P. in Amerikaanse Senaats kringen vernomen. De Senaatscommissies voor de bui tenlandse betrekkingen en strijd krachten hebben een verzoek ont vangen om voor het belastingjaar '52, dat op 1 Juli is ingegaan, een bedrag van 217 millioen dollar uit te trekken voor militaire en een bedrag van 90 millioen dollar voor economische hulp aan Formosa. Volgens krantenberichten uit New York heeft een senator in verband met de steun voor Tsjiang opgemerkt, dat het geld voor de verdediging van Formosa zal worden gebruikt en niet voor de voorbereiding van een aan val op het vasteland van China. Twee wagons van Sran- dinavië-express ontspoord Donderdagavond zijn van de Scan- dinavië-express naar Hoek van Hol land op de Ceintuurbaan te Rotter dam twee rijtuigen ontspoord. Beide rijtuigen bleven overeind staan. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend. De nachtboot van Hoek van Holland naar Engeland had door dit ongeval vertraging. Voor zover bekend zijn er geen persoonlijke ongevallen gebeurd. MINISTER PETERS niet afwyzend Enorme brand te San Salvador. Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, heeft een zware brand gewoed. Het gebouw van de opera, een kathedraal, maga- zgnen, clubs en hotels, alle aan het grootste plein gelegen, stonden in vlammen. De electrische stroom viel uit. Het beschikbare blusmateriaal bleek te gering en de waterdruk laag. Pas zeven uur na het uitbreken was men het vuur meester. De 100 jaar oude kathedraal brandde geheel uit, evenals verscheidene andere ge bouwen en een aantal geparkeerde auto's. De brand zou zfn ontstaan door het wegwerpen van een siga retteneindje In de opera, waardoor de gordijnen vlam vatten en een aantal daar opgeslagen films. Er zijn zes licht gewonden. Verwoesting op Korea. Deskundigen schatten, dat bijna de helft van de bevolking van Noord- Korea naar het Zuiden is gevlucht in de loop van de oorlog, die nu 13 maanden aan de gang is, zo heeft Donald Kingsley, directeur-generaal van het Herstelbureau voor Korea van de V. N. verklaard. Voor de oorlog telde Noord-Korea negen millioen inwoners. Naar schat ting zijn een millioen mensen omge komen en 3V2 4 millioen naar het Zuiden gevlucht. De meeste fabrieken in Noord- Korea zijn verwoest, aldus Kingsley. De herstelplannen van de V. N. hebben ten doel het Zuiden zoveel mogelijk te industrialiseren om de afhankelijkheid van het Noorden te verminderen. Hoogste onderscheiding voor Korea-batalion Amerikaanse lof voor Nederlandse soldaten Het Nederlandse detachement vry- wllllgers In Korea heeft de hoogste Amerikaanse collectieve onderschei ding ontvangen, nameiyk de „dis tinguished unit citation". Generaal van Fleet die de blauwe wimpel van deze eervolle vermelding bij de reeds verworven onderscheidin gen van het bataljon voegde, zcide nierbg: „Het ls inspirerend, in het gezelschap van zulk een dapper ba taljon te zijn en een zeer groot voor recht de hoogste onderscheiding van mijn land te mogen uitreiken aan zulke dappere vertegenwoordigers van alle vrijheidlevende mensen. Gij, mannen, zijt een levend bewijs van de macht van de Ver. Naties om com munistische argressie. waar deze zich ook voordoet, een halt toe te roepen". De Nederlandse vertegenwoordiger voor de Ver. Naties in Korea, A. H Gieben, zegde namens Nederland dank aan de Amerikaanse strijd krachten voor de ..schitterende on dersteuning en samenwerking". Het detachement heeft de onder scheiding gekregen voor zijn optre den in het gebied van Hoentsjong en Wondjoe in de dagen van 12 tot 15 Februari. toen lt.-koionel Den Ouden sneuvelde. In de vermelding wordt o.a. ge zegd: „Na twee tegenslagen en drie slapeloze nachten van strijd deed de ze heldentroep, die niet meer over ammunitie beschikte en van alle ver bindingen was afgesneden, een drei gende nederlaag in overwinning ver keren". EEN KWAADAARDIGE DEPRESSIE Amsterdam kon het water niet verwerken Een uit Groenland afkomstige depressie heeft Woensdagnacht en Donder dagochtend zware regenval boven een groot deel van Europa gebracht. Uit verscheidene landen kwamen berichten over wolkbreuken en overstromingen. In Amsterdam viel Donderdagochtend tussen 4 en 8 uur tijdens een vrüwel onafgebroken woedende onweersbui byna acht centimeter regen, evenveel als het maandgemiddelde van Augustus. Deze enorme regenval la de groot ste. die ooit te Amsterdam Is opgetekend. Uit alle delen van de stad kwamen de noodkreten. De regenputten kon den de watermassa's niet verwerken. Het aangevoerde slib veroorzaakte verstoppingen bovendien, met het ge volg, dat op weinige na alle straten tot rivieren werden, kelderruimten en souterrains, waarin veelal werk plaatsen. bakkerijen enz. zijn geves tigd. vol stroomden. Bestratingen spoelden los, op tal van plaatsen werden gaten ln de grond geslagen. De 75 gemalen, waarover de stad be schikt. werkten op maximum capaci teit. doch deze is uiteraard niet be rekend op de verplaatsing van een waterhoeveelheid als zo eens in de 20 of 30 jaar uit de hemelsluizen wordt neergelaten. „Onze telefoons staan writ gloei end". aldus de diensthoofden, die de hulpverlening organiseerden. SLACHTOFFERS IN ITALIë. Na de hevige wolkbreuken en ha gelbuien. die Woensdagavond het ge bied van het Como-meer in Italië heb ben geteisterd. zijn 26 perso nen om het leven gekomen. Naar schatting zijn 200 personen ge- GARANTIES VERSTREKT, MAAR Auto met witte vlag werd beschoten De onderhandelingen in Korea zijn nog steeds niet hervat. Weliswaar gaven de Noordeiyken Donderdag de geëiste garantie, dat geen schendin gen van de neutraliteit meer zouden voorkomen, maar zy lieten daarop een ernstig protest van hun kant volgen tegen een beweerde schending van Amerikaanse zyde. Een geallieerd vliegtuig zou tussen Kaesong en Pjongjang een aanval hebben gedaan op een vrachtauto van de Xoordeiyke delegatie. De auto voerde een witte vlag. Dit protest werd door admiraal Joy afgewezen. De leider van de geallieerde dele- fatie verklaarde, dat de plaats van e aanval aanzienlijk Oostelijker van de hoofdweg tussen Pjongjang en Kaesong was gelegen. Dit feit deed bij hem de vraag opkomen, zo zeide hg, of de Noordelijke strijdkrachten niet voor andere doeleinden dan ten behoeve van de delegatie de witte vlag gebruikten. In het Noordelijke antwoord op Ridgway's eis tot garanties kwam o.a. deze passage voor: „Indien gij de verdenking koestert, dat de neutrale zone wederom ge schonden zal worden, zou dit beteke nen, dat Uw partij de bedoeling heeft nieuwe incidenten uit te lokken, ten- Bij koninklijk decreet is de nationale militie van Griekenland ontbonden. De leden moeten onmiddellijk hun wapens inleveren. JHR. DE CASEMBROOT OP DE NIJTENGQ: Achtste tentoonstelling van handel, nijverheid en ambacht geopend DE NIJTENGO Vin IS GESTART! Gistermiddag opende de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, deze achtste tentoonstelling van handel, nyverheid en ambacht en vrywel onmiddellijk daarna stroomden de eerste bezoekers binnen. Nog geen uur na de opening werd reeds de honderdste genoteerd en deze was er tegeiykertyd het be- wys van, dat de Nytengo geen tentoonstelling is voor Goes alleen, maar voor geheel Zeeland. Deze honderdste bezoeker kwam nameiyk uit IJzen- dyke, de heer A. C. Bakker, die met enkele verrassingen, beschikbaar ge steld door de standhouders, naar huis kon keren. De belangstelling voor de opening van de zyde der autoriteiten was groot en de voorzitter van het comi té. de heer A. de Roo, kon dan ook velen welkom heetten. Wij merkten o.a. op de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate en mevrouw ten Kate, het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer C. Philipse, de wethou ders J. J. van Melle en A. Buijs, tal van raadsleden, de secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, de heer A. S. de Jonge, hoofden van diverse publieke diensten en gemeentebedrijven, e.a. De heer De Roo dankte in zijn ope ningswoord de Commissaris der Ko ningin voor zijn bereidwilligheid om deze achtste Nijtengo te willen ope nen en ging voorts nader in op de verhouding Nijtengo-comitémid denstand. „Wij hadden het op prijs gesteld", aldus de heer De Roo, „wanneer de middenstand blijk van waardering had gegeven voor dit initiatief, dat Goes steeds weer in het middelpunt Ad int. van de belangstelling plaatst. .Wy hopen in het vervolg op een nauwer contact met de middenstand dan thans bestaat". Onder grote hilariteit wees de heer De Roo er op, dat deze Nytengo niet k&n mislukken, omdat in de eerste plaats het bestuur uit dertien leden bestaat, in de tweede plaats omdat het de eerste keer was in de reeks tentoonstellingen, dat de opening bin nen moest gebeuren tengevolge van de regen en tenslotte omdat er in de Passar Malem een „waarzegster" op treedt REDE Jhr. DE CASEMBROOT Hierna sprak de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot. „Er behoort moed toe om een tentoonstelling als deze te orga niseren", aldus jhr. de Casembroot. „De moeilgkheden voor de handel zijn groot en ik heb er respect voor. dat ondanks dat een Ngtengo tot stand kwam". Met enige verbazing had de Com missaris in het openings» oorcl van de heer De Roo gehoord, dat de mid denstand enigszins afzydig was ge bleven. „Men heeft my altijd verteld, dat Goes een nijvere stad was, die vooruitgaat en die zich belangryk uitbreidt", zeide jhr. de Casembroot, „Ik had een dergelyk klein gebrek niet verWacht". De Commissaris hoopte, dat dit gebrek een volgend jaar verholpen zou zyn. Met nadruk wees hij er op, dat het aanbeveling verdient, dat het Zeeuw se publiek in eigen provincie koopt en zeide voorts, het op hoge prgs te stellen, dat de Nijtengo ditmaal ge combineerd werd met een Indische tentoonstelling. Na tenslotte op gees tige wyze een toespeling te hebben gemaakt op de grote gevarieerdheid van de Nijtengo, verklaarde de Com missaris de tentoonstelling voor ge opend. Hierna werd door de genodigden een rondgang langs de diverse stands gemaakt einde de wapenstilstandsbesprekin gen te onderbreken. Indien echter dergelyke incidenten zouden worden veroorzaakt door Uw zijde, zouden wjj de besprekingen niet onmiddellgk afbreken, zonder eerst by U een protest in te dienen, een on derzoek in te stellen en de zaak met U te bespreken. wy biyven hopen, dat Uw delegatie te Kaesong zal arriveren voor een bij eenkomst Hoewel nu aan alle eisen van Ridg- way is voldaan, schijnt het Ameri kaanse opperbevel geen haast te ma ken met hervatting van de bespre kingen. Oorlogsbruldje voelde zich eenzaam Een Brits oorlogsbruidje in San Francisco zond onlangs een brief naar een Londens blad met de klacht, dat zg zich zo eenzaam voelde. Resul taat: 21.000 brieven. Haar echtgenoot werd daarop ja loers en echtelijke twisten over deze omvangry'ke correspondentie leidden tot een aanvraag voor echtscheiding. De aanvraag is inmiddels ingetrok ken. Manlief is er mee accoord ge gaan, dat 1000 van de brieven beant woord worden Truman ziet geen vermindering van spanning BLIJVENDE VREDE MOGELIJK. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie ge zegd. dat hij nog geen aanwijzingen zag voor een vermindering van de in ternationale spanning als gevolg van een gewijzigde Sowjet-koers. „Ik zou gaarne willen dat er een algehele en permanente wereldvrede tot stand kwam en dat behoort niet tot de onmogelijkheden", aldus Tru man. De president besloot met te zeggen dat hij verheugd was dat radio en pers der Sowjet-Unie het kortgeleden voor millioenen Sowjet-burgers mo gelijk hadden gemaakt zelf te luiste ren naar en kennis te nemen van de inhoud van de „resolutie van vriend schap voor het Russische volk", die enige tijd geleden door het Ameri kaanse Congres is goedgekeurd. Vragen van Kamerlid over Ambonese woonoorden Het Tweede Kamerlid Krol (C.H.) heeft aan de minister van binnen landse zaken de volgende schrifteiy- ke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat onder de Ambonese bevolking in de voor haar bestemde woonoorden een iewat geprikkelde stemming heerst, omdat zij persoonlek contact mist én met de leden van het bureau Zuid- Molukken én met de bestuurders van de stichting „Door de Eeuwen Trouw"; 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze Ambonezen door het gemis van dit contact, terecht het gevoel moeten hebben, dat zy in Nederland slechts worden getolereerd zonder dat aan hen een sfeer van gastvry- heid wordt geboden, ten gevolge waarvan het gevaar voor het optre den van ongeoorloofde reacties (on lusten te Middelburg) niet denkbeel dig is?; 3. Wil de minister overwegen om in het belang van de rust der Am bonese bevolking de maatregelen te gen het bureau Zuld-Molukken en de tegen de bestuurders der stichting „Door de Eeuwen Trouw" genomen maatregelen op te schorten? Gedurende de maand JuH steeg het aantal bij de arbeidsbureau* ingeschre ven mannelijke werklozen van 56501 tot 62.056. wond. De krachtige windvlagen heb ben huizen beschadigd en bomen ont worteld en vele rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Honderdduizen den zijn in ellende gedompeld. Een 30 m. hoge zuil van modder en water uit de gezwollen bergstroom San Vinecnzo vaagde ln het dorpje Gera een herberg weg. De eigenaar van de herberg, ztfn vrouw, een dochter en vijf gasten (twee vrouwen met drie kinderen) werden door hot kolkende water mee gesleurd en zijn nog niet terug gevon den. Verderop verwoestte de stroom twee andere huizen cn voerde negen personen, onder wie vijf kinderen, mee. Donderdagmorgen zijn in geheel Zwitserland door de aanhoudende re gens de rivieren verder gezwollen. Te Malcantone moesten mensen, die op de daken der huizen hun toevlucht hadden gezocht, met boten worden gered. Vele plaatsen zijn zonder drinkwater. In het dal van Vcrzasca dreigt de gezwollen rivier het krachtstation, dat Lugano van electriciteit voorziet, te vernielen. Donderdagmorgen tien uur plaatse lijke tijd is te Bad Ischl een wolk breuk boven het kamp van de Jam boree losgebarsten. Verkenners, die hun tenten in het lage gedeelte van het kamp hebben opgeslagen, waren druk doende kanaaltjes te graven om het water af te leiden, geholpen door hun fortuinlijker kameraden, die op hoger gelegen terreinen hun tenten hebben opgeslagen. is het 10 jaar geleden, dat op een Brits oorlogsschip by New Foundland een confe rentie begon tussen Roosevelt en Churchill, waarna op 14 Augustus als resultaat daar van het „Atlantic Charter" werd gepubliceerd; Is het 20 jaar geleden, dat de radio-medische dienst werd ingesteld, waarvoor bemidde ling werd verleend door radio Scheveningen. Bonn wil Gezagsorgaan Ruhrgebied verlaten Duitsers voelen zich achteruit gezet. West-DuiUland overweegt ernstig uit het Gezagsorgaan voor het Ruhr gebied te treden, aldus heeft vice- kanselier Blücher op een persconfe rentie ln Bonn verklaard. Blücher. die de hoofdvertegenwoor diger van West-Duitsland bij dit ge zagsorgaan is. zei. dat de bijeenkomst van Woensdag ..buitengewoon moei lijk" was geweest. Het gezagsorgaan had het West-Duitse verzoek afgewe zen om het verplichte uitvoerquotum voor West-Duitsland in het huidige kwartaal te verminderen van 6.200.000 tot 5.200.000 ton. De zes landen van het Orgaan Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten en de drie Beneluxlanden stonden eensgezind tegenover West-Duitsland. Blücher leverde scherpe critiek op 't Gezagsorgaan als zijnde „een com pleet anachronisme, dat zijn wortels in een ander politiek tijdperk heeft". Blücher verklaarde, dat West- Duitsland door de foutieve politieke besluiten van anderen zijn agrarisch achterland (Oost-Duitsland) had ver loren en nu zijn productie en uitvoer aanzienlijk moet vergroten om in le ven te kunnen blijven. Dit was niet mogelijk, indien de industrie werd gehinderd door een ernstig gebrek aan kolen. Terwijl West-Duitsland gedwongen wordt om 25 millioen ton kolen per jaar uit te voeren, is het door de schaarste genoodzaakt uit Amerika kolen in te voeren, die drie of vier maal zo duur waren. Later op de dag deelde Blücher mee, dat zyn dreigement uit het Ge zagsorgaan weg te lopen alleen be trekking had op hem persooniyk en niet op de Westduitse delegatie als geheel. Aangenomen wordt echter, dat Blüchers medewerkers zijn stand punt delen. VOORSPELT: VRIJ KOEL. Geldig tot Vrydagavond. Veel bewolking met plaatselijk en kele buien. Matige, af en toe krach tige, wind tussen Noord en West. Tameiyk koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1