PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Touristen in Zwitserland door overstromingen verrast Snelweg tussen Middelburg en Vlissingen niet verlicht Vandaag BILT Kantlijn ER IS AL EEN VREDESPACT, DAT VAN DE VER. NATIES NOTARIS UIT MAASTRICHT SPOORLOOS VERDWENEN 194e Jaargang-No. 186 Dagblad uitgave van <3* firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde cn F. B. den Boer Adj. W de Pagter. Hoofdred. G. BalllnttJn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week t 4£5 p. kw fr p. p. t 4.80 per kw Losse nummera 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 Aug. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 Ct per mm. Minimum p advertentie t J-— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertcnUea (max. 8 regels 1 van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vllsslngen Walstr 58—60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. VoraUtr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: BrouwerUatr. 2; Zlerlkzee N. Bogerdstr C 1W. t^i EERST LAWINES, NU ZWARE REGENVAL Nederlandse autobus 400 m. door het water meegesleurd Zware regenval boven Oost- en Zuid-Zwitserland heeft Dinsdagavond gro te overstromingen veroorzaakt, die spoorwegbruggen wegspoelden en aard verschuivingen veroorzaakten, waardoor wegen en spoorlijnen werden ver sperd. De spoorwegbrug te Ponte Brollc werd weggeslagen door de rivier de Maggia, die in een half uur meer dan 2'A meter steeg. Een Nederlandse autobus met touristen werd door het water meege sleurd, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. De Zwitserse spoorwegen hebben Woensdag bekend gemaakt dat het sta tion Cresciano, ongeveer 10 km. ten Noorden van Bellinzonc aan de St. Gotthardlijn, volkomen onder water staat. Te Castasegna, aan de weg van St. Moritz naar Chiavenni, werden twee personen-auto's en een bus van de Ne derlandse Reisvereniging door een overstroming verrast. De rivier de Lo- vere trad buiten haar oevers en het water kwam zo snel, dat de bus 400 m. meegesleurd en in een poel van De regering heeft in een min of meer officieuze mededeling be kend gemaakt, dat zij bereid is een deel van de voorstellen van de Staatscommissie voor de Grondwets wijziging in behandeling te brengen. Van twee voorstellen der commissie heeft zij zich echter terstond gedis- tancieerd, nl. van die met betrekking tot het vervallen verklaren van revo- lutionnaire vertegenwoordigers van het lidmaatschap van vertegenwoor digende lichamën en ten aanzien van de drukpersvrijheid en het verbod van bepaalde uitgaven. De stelling lijkt ons niet gewaagd, dat de belangrijkheid van deze prin cipiële beslissing van de regering in de eerste plaats ligt in het negatieve deel daarvan. De andere punten (in stelling van een Kamer voor Grond wetsherziening, overgang naar een nieuwe rechtsorde en uitbreiding van het aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal)zullen dus in behandeling genomen worden en dit betekent, dat er in en buiten het par lement gelegenheid te over zal zijn tot discussie. Maar dat de regering niet bereid is verder te spreken over wijzigingen, die bij aanvaarding een aantasten zouden betekenen van de meest fun damentele punten van ons democra tisch bestel, is een beslissing, waar van de betekenis niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Bekend mag worden verondersteld, dat het hier ging om kwesties, welke in bepaalde katholieke kringen vooral urgent worden geacht. Doch reeds in de Staatscommissie heersten hieromtrent belangrijke verschillen van inzicht. Minderheidsnota's, welke zich tegen de positieve voorstellen van de Staatscommissie op beide punten richtten, waren hiervan het gevolg. Een artikel in de „Volkskrant", van de hand van de r.k. fractieleider der Tweede Kamer, prof. Romme, waarin de regering er van wordt be schuldigd een düister beleid te voeren op deze punten, kan waarschijnlijk wel gezien worden als de neerslag- van ae gevoelens van ernstige teleur stelling in r.k. kring, nu deze zijn verlangens, althans voorlopig, in rook ziet vervliegen. Het betoog, dat dit beleid vooral duister zou zijn, omdat de regering twee maanden geleden nog aan de Staatscommissie had ver zocht beide omstreden punten in een interim-rapport aan de orde te stel len, lijkt ons moeilijk houdbaar. Het zou o.i. zelfs wel zo kunnen zijn, dat de regering juist om behandeling in het rapport heeft verzocht om daar door in de gelegenheid te zijn op kor te termijn haar standpunt te dien aanzien duidelijk en onomwonden te kunnen uitspreken. En duidelijker dan een kort en krachtig „neen" kon toch niet... Wij menen in elk geval, dat men de regering voor dit „neen" slechts dankbaar kan zijn. Want ook hier geldt toch de stelling, welke in ander- verband dezer dagen door ons reeds eerder werd aangehaald, nl. dat men om redenen van practische aard toch nimmer een principieel verkeerde weg mag inslaan. Nog één keer de speelclubs. „Het Parool" bevatte gisteravond een ingezonden stukje, dat de moeite van het lezen beslist waard is. Wij citeren: „Wat zijn dat toch voor lui, die hun avonden en nachten verdoen in nachtclubs en speelgelegenheden Wat doen ze overdag? Hoe komen ze aan geld? Onderzoekt de justitie nu ook, of dergelijke mensen van dit door gokken of op andere wijze ver kregen geld hun belasting wel vol doen? Wordt het geen tijd, dat nu wij van ktei*1 tot groot ons steentje (steen tje Zeg maar kei!) bijdragen, nu tienduizenden mensen met bezorgd heid de winter tegemoet zien, derge lijke nietsdoeners eens eindelijk ge dwongen worden, hun arbeidskracht te geven aan de gemeenschap? Interessant is het, dat de politie invallen doet, fiches in beslag neemt, vragen stelt hoe de speelclub werkt, enz. - interessanter is het, een ant woord te vinden op bovenstaande vra- een meter diep tot stilstand kwam. De bus werd beschadigd, maar niemand van de inzittenden werd gewond. Het gezelschap 28 touristen, een leider en een chauffeur is met een Itali aanse bus doorgereisd naar Lugano, waar allen in goede gezondheid aan kwamen. Lugano werd overigens Woensdag middag door een hevig onweer bijna afgesloten van de rest van Zwitser land. De verbindingen zijn nagenoeg geheel verbroken. Vele telefoonlijnen zijn vernield en een aantal plaatselij ke treinen tussen Lugano en Chiasso rijden niet meer bij gebrek aan stroom. Ook in het kanton Tessino zijn vele telefoonverbindingen en hoog spanningskabels door grondverschui vingen en omgevallen bomen ver nield. Er is verder veel vee omgeko men. Een negentienjarige jongen die in de buurt van Navaggio aan het vis sen was. werd door het water van de Magliasina meegevoerd en verdronk. De rivier de Inn is tussen Celerina en Samedan in Engadine op drie plaatsen buiten haar oevers getreden. Alle wegen naar Pontresina en Cele rina, in de buurt van St. Moritz, zijn versperd. Op sommige plaatsen staat het water ongeveer twee meter hoog. Alle plaatselijke brandweren hebben opdracht, zich gereed te houden om personen te evacueren, die in hun huizen door het water bedreigd wor den. Auster-vliegtuig boven Vlieland neergestort Piloot en dochter van commandant slachtoffeis Woensdagmiddag 1» boven Vlie land een Auster-vliegtuig van de luchtmacht neergestort. De belde In zittenden, de 25-jarige 1ste It. W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22- jarige mej. Fredely, dochter van de commandant van het vliegveld Leeuwarden, kwamen hierbjj om het leven. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks 1 uur op het lan dingsterrein te Vlieland landen. Op dat moment hingen boven het eiland zware regenbuien en woedde een on weer. By de landing is het toestel ln een, door de weersomstandigheden optre dende, opwaarse luchtstroming ge raakt, die zo sterk was, dat een vleu gel van het vliegtuig afknapte. De Auster stortte daarop naar be neden en belde inzittenden kwamen om het leven. Luitenant Jansen kwam in 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de luchtmacht. Hij kreeg zijn vliegopleiding in Engeland en vertrok daarna als militair naar Indonesië. Na zijn terugkeer in Nederland kreeg hij een opleiding op straalja gers en werd daarna gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden. Hq stond bekend als een bekwaam jacht- vlieger. Van de luchtbasis Luke, in Arizo na, meldt A.P., dat dc 21 jaar oude Nederlandse leerling-vlieger Frede- rik Maatman uit Den Haag om het leven is gekomen bij een mislukte start met een straaljager. De Shab van I'erzië in gesprek met de Britse Lord Privy Seal Richard Stokes, leider va» de Britse delegatie naar Perzië ter bespreking van het olle-geschll. Dit gesprek had plaats na een lunch met de Shah. Vandaag weer groenten- export naar Duitsland ..let Ingang van vandaag zal de groentenexpurt naar Duitsland weer worden hervat. Deze maatregel is een eerste resultaat van besprekin gen te Bonn tussen een Nederlandse en een Duitse handelsdelegatie. Voor de eerst komende tijd is voor dit doel een bedrag van 2.9 mlllloen dollar beschikbaar. Een deel van dit bedrag zal eventueel moeten worden gebruikt om reeds geleverde hoeveel heden te betalen. Nieuwe schoolgeldheffing met terugwerkende kracht Met terugwerkende kracht tot 1 September 1949 zal een nieuwe schoolgeldregeling van kracht wor den. Voortaan zullen ouders met 4 or meer kinderen, welke kinderen leer ling zijn van scholen voor L.O. (waar onder begrepen kweekscholen). N.O.. M.O.. V.H.O. of H.O. in Nederland maar de helft van het schoolgeld be hoeven te betalen. Voor ouders met 2 of 3 kinderen wordt bet schoolgeld- bedrag met een vierde verminderd. Dit heeft de minister van O., K. en W. gisteren in de Eerste Kamer me degedeeld. ACHESON ANTWOORDT SJVERN1K De deur voor samenwerking wijd open Minister Acheson heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een verklaring voorgelezen, die was bedoe ld ais antwoord op de jongste Russi sche voorstellen. Acheson zeide verheugd te zijn, dat de Russische bevol king van de Amerikaanse resolutie terzake kennis heeft kunnen nemen, maar hij wees een vaag vijf-mogendheden verdrag af. Waarom slechts vüf?, vroeg Acheson. Wij bezitten reeds een handvest van de Ver. Naties, dat voorziet in een vredespact voor zestig en niet slechts voor vijf landen. Acheson vervolgde: „Ik nodig hierbij de Sow jet-regering opnieuw uit zich onverbloemd aan onze zijde te scha ren, opdat wij gezamenlijk de naar de vrede leidende weg der Ver. Naties kunnen afleggen. Het Kremlin kan zijn vredeswil daadwerkelijk tonen door zich zonder reserves eens te ver klaren met drie resoluties, die de al gemene vergadering der Ver. Naties in 1949 en 1950 met grote meerderheid heeft goedgekeurd, doch waartegen de Sowjet-Unie en haar vazalstaten zich hebben verzet. In deze resoluties werd uiteengezet hetgeen de rege ringen zouden moeten doen om de wereldvrede te verzekeren. Laat het Kremlin zich bereid verklaren deze resoluties ten uitvoer te leggen, op dat niemand zijn vredelievendheid in twijfel trelcke. „Ik zou iedereen willen aanbevelen deze resoluties te herlezen èn te be studeren. Onder „iederen" versta ik ook de volken der Sowjet-Unie. Wil hun regering hen in staat stellen om er op dezelfde wijze kennis van te nemen als de bevolking der vrije we reld? Dat valt nog te bezien. De deur staat wijd open voor de Sowjet-Unie om met de vrije wereld samen te werken bij de uitvoering dezer reso- Het lykt ons inderdaad de moeite waard, dat aan deze vragen aandacht wordt besteed. Ze zijn wellicht nóg beiangryker dan de vraag hoe men de organisatoren van de speelclubs in het net kan krijgen! Ad. Int. is het 25 jaar geleden, dat de radio-telegrafische ver binding tussen Nederland enerzijds en Denemarken en Oostenrijk anderzijds werd ge opend, aanvankelijk met ge bruikmaking van het station - Scheveningen; viert de bekende Ned. kleinkunstenaar, componist en publicist Max Tak te New York zijn 60e verjaardag. Sowjet-pers publiceerde Trumans vredesboodschap De Russische pers heeft Woens dag de teksten van de tussen presi dent Truman en Sjvernik uitgewis selde boodschappen gepubliceerd. De boodschappen stonden volledig op de tweede pagina afgedrukt zon der commentaar. De bewoners van Moskou toonden grote belangstelling voor de publica tie. luties", aldus de Amerikaanse mi nister. In antwoord op vragen zeide Ache son in Sjverniks brief geen aanwij zingen te hebben gevonden van enige verandering in de politiek van het Kremlin. De minister stemde in met journalisten, die de mening uitten dat de brief van de president der Sowjet- Unie een onderdeel is van een Rus sisch „vredesoffensief". Minister Lieftintk: geen commentaar op geruchten KamerlHen informeerden vergeefs Minister Lieftinck heeft in een me morie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de belastingontwerpen en kele alinea's gewijd aan de geruchten, dat hij van plan zou zijn ontslag te nemen en een positie in Washington te aanvaarden. De minister had al eerder verklaard niet bereid te zijn geruchten, welke zijn persoon betref fen. van commentaar te voorzien. En kele Kamerleden hadden echter ge vraagd voor dit gerucht een uitzonde ring te maken. Ook daartoe is de minister niet be reid. De opvatting, dat het een publiek belang zou zijn het bedeelde gerucht zo mogelijk pertinent tegen te spre ken. kan hij niet delen. Dat zijn even tueel heengaan, vérgaande politieke gevolgen zou hebben acht de bewinds man slechts dan waarschijnlijk, indien er ook een politieke oorzaak aan ten grondslag zou liggen. De wetsontwer pen op belastingherziening zijn een werkstuk van het kabinet en dienen op hun verdiensten beoordeeld te worden. J)e minister verzocht daarom de Eerste Kamer zich over de wetsont werpen uit te spreken los van per soonlijke bijkomstigheden, die niet ter zake doen. Politie op zoek naar geveltoerist L_ Amsterdamse recherche is op jacht naar een „geveltoerist" een figuur, die bij de politie berucht is om een bijna legendarische lenigheid hoofddader in een uitzonderlijke diefstal met braak, welke is gepleegd bij de N.V. Noordmetaal aan de Wees- perzij te Amsterdam. Drie mededa ders, de garagehouder F. R. en twee bekende „zware jongens", allen Am sterdammers, zijn gearresteerd. Van de buit, vier ton lood. zink, brons en tin, ter waarde van 1 10.000 aan nieuw metaal, is nog niets achterhaald. De Argentijnse minister van binnen landse zaken heeft gewaarschuwd dat oppositiegroepen een verzetsactie voor bereiden. WILDE GERUCHTEN IN LIMBURG Midden Juli op een luxe jacht weggevaren De gehele bevolking van Maastricht vraagt zich op het ogenblik af. waar de 74-jarige notaris Quad vlieg gebleven Ls, die het laatst in Oostende is gesignaleerd en sindsdien geen sporen meer heeft achterge laten. De proeureur-generaul te Den Haag heeft zyn opsporing en voor geleiding verzocht, omdat het vermoeden bestaat, dat dc notaris zich aan deviezen overt reding heeft schuldig gemaakt. HU zou een belangrijk deel van zLjn niet onaanzienlijk vermogen naar het buitenland hebben over gebracht. Notaris Q. is reeds enige tUd spoor loos uit Limburg verdwenen. Naspo ringen van de Rijksrecherche hebben uitgewezen, dat hij zich met zjjn vrouw, zijn huishoudster en diens dochtertje naar België heeft bege ven. In midden Juli neeft hy zich te Oostende ingescheept op het onder Liberiaanse vlag varende luxe jacht „President Roberts". Het jacht heeft in totaal 18 passagiers aan boord. Na het plotselinge vertrek van de notaris ontstond er onder diens clien tèle in Limburg grote ongerustheid. Wilde geruchten, volgens welke de notaris er met de aan hem toever trouwde gelden vandoor gegaan zou zijn, doken spoedig op. Een onderzoek van de Maastrichtse politie heeft ech ter uitgewezen, dat notaris Q. voor Jonge communisten in West-Berlijn onthaald In West-Bcrlijn zqn vyftig jeugd tehuizen geopend voor de deelnemers aan het communistische jeugdfesti- val in Oost-Berlijn, die in steeds gro tere groepen „de vrijheid" bezoeken. Maandag waren het er 18.000 en Dinsdag 30.000. met het gevolg dat de tehuizen Dinsdag geheel waren uitverkocht, daar allen wensen te profiteren van de warme en koude maaltijden, die in de tehuizen worden uitgereikt. Volgens mededlingen van de congresdeelnemers is de voed selsituatie op het congres zodanig, dat velen daarom alleen al naar West-Berlijn komen. GEEN NATRIUMLAMPEN Lantaarns langs de zogenaamde ventweg Bij het plan lot algehele verbetering van de Nieuwe Vlissingse weg tus sen Middelburg en Vlissingen, heeft aanvankelijk de bedoeling voorgeze ten deze belangrijkste weg van Walcheren, met het oog op de vrijwel volledige bebouwing, van een straatverlichting te voorzien, in dien zin, dat een natriumverlichting over de hoofdweg zou worden aangebracht voor gezamenlijke rekening (volgens een bepaalde verhouding) van de Provincie en de gemeenten Middelburg en Souburg. De Provincie is echter thans van haar plan afgestapt en heeft besloten, dat deze snelweg niet meer van een verlichting zal worden voorzien. Dit lijkt het college van B. en W. van Middelburg zeer ongewenst voor de practisch aaneengesloten bebou wing, temeer nog, daar de eigenlijke snelweg verder van de woningen komt te liggen en langs de huizen een zg. ventweg wordt aangelegd. Een ver lichting van deze intensief bebouwde weg komt B. en W. als zeer nood zakelijk voor. Zy zou dienen te ge schieden door gebruikmaking van diepstraalarmaturen, omdat hierdoor het snelverkeer op de andere weg niet wordt gehinderd. Door het ge bruiken van deze armaturen kan de mastafstand wat groter dan normaal worden genomen. Rekening houdende met een mast afstand van 50 m, van de Poelendae- leweg af tot aan de gemeentegrens van Souburg, worden ae kosten voor het aanbrengen van deze verlichting geraamd op 16-500 (jaarlijkse ex ploitatiekosten 2500). Waar ook de Lageweg geen enkele verlichting heeft, lijkt het 't college gewenst te vens deze weg van lantarens te voor zien. De kosten hiervan worden bq een mastafstand van 40 m geraamd od 4200 (jaarlijkse kosten 400). Waar in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden de uiterste zuinig heid moet worden betracht en ook in vestering zoveel mogelijk dient te worden beperkt, meent men voorlopig te moeten volstaan met een mastaf stand van 100 m, resp. 50 m, waar door de kapitaaluitgaven worden te ruggebracht tot 12.000 en 3300 (jaarlijkse kosten 1930 en 360). VERNIEUWING KABELS Nu de Nieuwe Vlissingseweg ge heel wordt vernieuwd, moeten de in die weg liggende kabels van het electriciteitsnet worden verlegd. Omdat deze kabels reeds een leeftijd van 30 tot 40 jaar hebben, komt het B. en W. beter voor hen door nieuwe te vervangen. Hoewel nieuwe kabels vrij duur zijn, staat daar tegenover, dat de oude ook een hoge waarde hebben door het afkomende lood en koper. Uit een berekening is geble ken, dat het vervangen van deze oude kabels door nieuwe, te leggen op de nieuwe plaats, de gemeente netto een bedrag van 4000 zal kosten. B. en W. verzoeken de raad in ver band met het bovenstaande een cre- diet toe te staan van 19.400. Zij menen er goed aan te doen, er nog op te wijzen, dat, wanneer het besluit tot invoering van de zgn. afstands besturing dit voorjaar door G.S. was goedgekeurd, de kapitaalsinvestering bij mastafstanden van 50 en 40 m van 20.700 tot 15.150 zou kunnen worden teruggebracht en de jaarlijk se exploitatiekosten niet 2900, doch 2640 zouden bedragen. zijn vertrek orde op zaken heeft ge steld door opdracht te geven voor Bc- Saaide betalingen. Er zijn bjj de poli- e nog geen klachten binnengeko men van mensen, die op korte termijn nog gelden van hem hadden te vor deren. Zijn kantoor is niet gesloten. Het wordt voortgezet door een plaatsvervanger, die zich in zijn za kelijke samenwerking met notaris Q. steeds verre heeft gehouden van diens particuliere aangelegenheden. Een andere oorzaak van de op schudding is het vermoeden, dat de familie L. uit Den Haag zich aan boord van het jacht bevindt. De fa milie L. heeft destijds een rol ge speeld in een stichting voor „chari tatieve werken", die een onderne ming in Curasao op touw wilde zet ten. De stichting had niet bepaald een solide basis en verscheidene goed gelovige lieden werden hiervan het slachtoffer. De verblijfplaats van de familie L., ouders, drie dochters en viel- zoons, is op het ogenblik onbekend. Ook is niet duidelijk, in welke haven of waar op zee de „President Roberts" zich op het ogenblik bevindt. Spreekverbod in Saksen voor Neo-Nazi's Het ministerie van binnenlandse zaken van Neder-Saksen heeft Woens dag bepaald dat leden van de socia listische rijkspartij, (die Nazi-tenden- zen vertoont) niet meer in het open baar het woord mogen voeren. Het mi nisterie verklaarde dat de voormalige generaal-majoor van het vroegere Duitse leger, Remmer, en andere sprekers herhaaldelijk aanvallen heb ben gedaan op de democratische orde in Neder-Saksen. De neo-Nazi-beweging telt haar aanhangers vooral in Neder-Saksen. waar haar candidaten bij de jongste algemene verkiezingen elf procent der uitgebrachte stemmen op zich verenigden. Francisco Craveiro lx»pes, de nieuwe president van Portugal. Brand in textielfabriek Gisteravond is om ongeveer tien uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het aan de Kanaaldijk te Helmond gelegen grondstoffenma- gazijn van de textielfabriek H. T. M. (Helmondse Textielmaatschappij). De brand bleef beperkt tot een klein ge deelte van het magazijn. De automa tische sproei-inrichting heeft echter vrij veel waterschade veroorzaakt. Een bedrag van de schade kon van nacht nog niet worden aangegeven. De Helmondse brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, had de brand na anderhalf a twee uur onder de knie. DE VOORSPÉLT, TIJDELIJK REGEN. Weersverwachting tot Donderdag avond. Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Aanvankelijk nog zwakke Oostelijke wind, later matige en af en toe krach tige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1