y INDELING DER VOETBALCLUBS AFDELING ZEELAND K.N.V.B. REGERING NAM VOORGEVALLENE ZEER HOOG OP LAST VAN JEUK? HERVORMDE JEUGDRAAD NAM VELE NIEUWE INITIATIEVEN BLOEMEN- EN LICHTFESTIJN IN DE GANZESTAD Holbewoners in Midden-Nederland Tegenslag voor Zierikzee? Bedrijfseconomisch onderzoek in de fruitteelt PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1»1 DE INCIDENTEN TE MIDDELBURG Na vertrek der tachtig bleef alles rustig (vervolg van ble. l) In do loon van de nacht liod de bur- gomewiter telefonisch contact mot do ntinbtter van Binnenlandse Zaken, do HocretarlK-^onoranl vnn ditdeparte ment, een vertegenwoordiger van «ie Generale Staf en de Officier van Justitie. Zy allen keurden de Zon dagavond genomen maatregelen on voorwaardelijk goed. I)e minister «n do secretaris-generaal lieten er geen twijfel over bestaan, dat de regering de incidenten te Middelburg zeer hoog opneemt en strenge maatrege len noodzakelijk acht. Om 5 uur werd met deze maatre gelen een begin gemaakt: een groot aantal marechaussees en Rijkspoli tiemensen nam posten in rond het kamp, terwijl degenen, die hen later zouden moeten aflossen, werden ge kazerneerd in de toevallig groten deels leegstaande C.O.A.K.-kazerne. Twee gevechtswagens werden opge steld In de weilanden achter het kamp, waarvan de meeste bewoners .in zoete rust lagen, de derde werd ge parkeerd op het Middelburgs wegje. Voor do bewoners van de wijk „De Griffioen" was het 'n vreemde sensa tie by 't opstaan hun buurt bevolkt te zien door politiemensen. Rijkspolitie hield wandelaars en fietsen aan en verleende slechts degenen, die in de Wtjk woonden of er persé moesten ztfn, doorgang. Do militante mare chaussees met hun witte helmen en Advertentie, Bet die jeukende plekken met de krachtig ontsmettende Débraline: Stilt de jeuk onmiddellijk en kort daarna Uw huid volkomen I ~,,l j I huid. KERKNIEUWS. WERELDRAAD DER KERKEN. De'Wereldraad der Kerken, die op het ogenblik te Rolle (Zwitserland) bijeen is, heeft Maandag in een zeven punten om vattende. verklaring zowel „Onderdruk ken onder dekking van vredespropagan- da", als „het voorstel van een'preven tieve oorlog** veroordeeld. In de verkla ring. wordt o.m.gezegd: „Wij geloven niet, dat men de. vrede zuiver en alleen doo.r nieuwe verdragen en ontwapening kan bereiken. Eèn eerste voorwaarde is Voldoetids wederzijds vertrouwen tus sen de .volkeren teneinde .te verzekeren, 'dat overeenkomsten worden nagekomen, yjede enontwapening zullen een gevolg zfln van wederzijds vertrouwen. Zij zul len., het niet automatisch scheppen", INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN THEOLOGEN*. Zaterdagmiddag is op „Woudschoten" bü Zeist een internationale conferentie begonnen van theologen. Het congres wordt gehouden onder auspiciën van de „National -Association of Evangelicals Men wil zich kanten tegen het opkomen de modernisme, zoals dat gevonden wordt in de Wereldraad der Kerken. De „National Association of Evangelicals'' is een wereldorganisatie van evangelisch gerichte orthodoxen. Het doel van deze conferentie is: een constitutionele 'vorm te vinden en een organisatorisch juiste organisatie en het aannemen van een geloofsbasis. BRIEF VAN PRINSES WILHELMINA. H. 'K, H; Prinses Wilhelmiria heeft een brief gezonden, waarin zij haar volle in stemming betuigt met'het streven dezer organisatie. In de brief schrijft de Prins ses o.m.: „Er bestaat realiteit, dié on vergankelijk is en onverandex-lijk en daarom sterk staat als een rots temidden van de bulderende zeeën van het leven. Het is de gemeenschap van de mensen over de gehele wereld, die hun leven aan. Christus gegeven hebben, Waai- een groot aantal mensen samengekomen is en' waar zij tezamen bidden, kan veel verwezenlijkt' worden en kan veel een concrete 'realiteit worden. Bidt God, dat bij- U die houding van het hart mag ge ven, dié U irt staat stelt één grote familie te vormen, met allen die Christus lief hebben. Leg samen met allen, die van goeden wille zijn, de fundamenten vóór éën betere wereld". CREOOLSE KERK VAN SURINAME. Zondag hebben ds. P, M. Legêne, voorzitter van het zendingsgenoot schap. en ds. H. M. Bielke, afscheid genomen van de Evangelische Broe dergemeente te Zeist. Beide predikan ten zullen tien Augustus naar Para maribo vertrekken, waar zij de eerste Synode van de kort geleden zelfstandig geworden Creoolse kerk van Suriname zullen bijwonen. Deze synode zal voor een groot 'gedeelte, de toekomst bepalen van diekerk air daar, resultaat 'van de zending der Hernhutters gedurende ruim een eeuw. De belangrijkste punten van bespreking óp de synode zijn; de fi nanciële en geestelijke noden en de verhouding van de Creoolse kerk tot de nationalistische Stromingen aldaar. NED. HERV. KERK. A G. Honders, candidaat te Was senaar, heeft de toezegging van be roep naai" de bied. Herv, Kerk te Sas van Gent—Philippine aangeno men. Fruitteeltcursus te Haamstede Dit jaar zal er te Haamstede een cursus worden gehouden van de Fruitteeltschool te Wilhelminadorp, bestemd voor hen. die deze school niet kunnen bezoeken in verband met de grote afstand. Vorige jaren werd deze cursus In Philippine en in Steenbergen gegeven en ditmaal is Haamstede aan de beurt. De cursus, die het karakter heeft van een „rei zende fruitteeltschool", zal worden gegeven in de Tuinbouwschool. hun bewapening en de dreigende pantserauto's waren er oorzaak van, dat de anders zo vredige buurt een wel geheel ander on weinig prettig aspect had gekregen: liet was, alsof men midden in een frontgebied ver toefde. In het kamp, dat niet bezet was en waarin de Ambonezen zich vrü konden bewegen, bleef hot overi gens rustig. De 230 bewoners werden bij het oohtendappèl door de kamp commandant, die daarbij gebruik maakte van een luidspreker, toege sproken en opgewekt om de kalmte te bewaren. RUSTIG VERTREK Toen de organisatie van de afvoer was geregeld, liet kol. Brendgen de mannen andermaal aantreden, waar na hy de tachtig Ambonozen aan wees, die naar elders zouden worden overgebracht. Ook nu deden zich geen moeiiykheden voor en bleef het rus tig. Nadat zij een warme maaltyd hadden gebruikt, werden de tachtig verdeeld over vier autobussen, waar na de karavaan zich in beweging zette. Voor iedere bus uit reed een jeep van de marechaussée en de stoet werd ook door een jeep besloten, doch in de bussen was geen bewaking. De ver trek kenden wuifden vroiyk naar de vele, vooral jeugdige Middelbur gers langs de weg, zodat dit afscheid allerminst tragisch was, afgezien van de tranen, die enkele achterblij vende kampbewoners plengden.. Bij de C.O.A.K-school stopten de bussen even en werden de inzittenden op wapens gefouilleerd. Een aantal dol ken en krissen werd in beslag geno men. Daarna werd de reis voortgezet. Een vertegenwoordiger van Binnen landse Zaken was bij het vertrek te genwoordig. In snel tempo rukte de politie macht in. De doodvermoeide mare- chaussées, die uiteraard geen nacht- SlvHCII rfi rust hadden gehad, waren kort tevo ren afgelost door manschappen uit Den Haag. De kampbevolking kon weer gaan en staan, waar zij wilde; vele Ambonezen begaven zich naar de stad, maar er waren er ook, die pre fereerden in het kamp vliegers op te laten! De wyk „De Griffioen" kreeg weer haar normale aanzien en ieder haalde opgelucht adem. Wy vernamen nog, dat (1e arbekls- bureaux thans instructie hebben ont vangen, bemiddeling te verlenen bij de plaatsing van Ambonezen in het arbeidsproces. Wanneer zy genegen zijn te gaan werken, zal moeite wor den gedaan om hen een baan te ver schaffen. De ex-millitairen is echter door de. eigen leiders voorlopig verbo den arbeid te verrichten. WERK ONDER DE JONGEREN TE GOES. Stichting van Stedelijke Jeugdraad in voorbereiding. De nieuwe kerkorde van de Nederlands Hervormde Kerk, die dit jaar van kracht is geworden, zal wil zij geen dode letter zijn uitgevoerd dienen te worden door mensen, die er werkelijk van overtuigd zijn, dat de Kerk in de huidige samenleving een levend orgaan is met een grote taak. Van deze geest getuigt immers de kerkorde en daarom is het verblijdend, wanneer blijkt, dat in vele gemeenten inderdaad begrepen wordt, waarom hét gaat. Dit begrip spreekt ook uit de wijze, waarop in Goes de Hervorm de Jeugdraad het jeugdwerk aanpakt, breed van opzet en tegelijkertijd tastend naar datgene wat er onder de jeugd leeft. De jeugd is vitaal en de kerk is. het opnieuw* geworden, zodat het niet vei'wonderlijk is, dat er een hechte band groeit tussen beide groepen, waarvan goede resultaten verwacht mogen worden. De basis voor deze nieuwe vorm van het jeugdwerk werd gelegd door de heer C. F. v, d. Pegl, die destijds jeugd-ouderling was en door wika de Zeeuw. Thans wordt dit werk geleid en verdei* uitgebouwd door ds H. M. Stratïng en wika Veenhoven, die daarbij van vele zij den morele en wat ook belangrijk is financiële steun mogen ont vangen. Begonnen werd met jeugd leiderscursussen, waarbp tal van vak ken behandeld werden, o.a. eenvou dige jeugdpsychologie, clubtechniek, volksdansen enz. Voorts werd gestart met instuif-avonden en juist dit werk blijkt door vele jongeren te worden gewaardeerd. Daarom breidde men deze arbeid o,a. met medewerking van de C.J.M.V. verder uit, zodat men in staat was ook een deel van dé Goese jeugd, dat geheel buiten het verenigingsleven stond, bij de in stuif-avonden te betrekken. Zoals het meer gebeurt werd: uit Sit vruchtbare initiatief een ander g'eboren: het zomerwerk werd aange pakt. De jongeren, die 's winters hadden beleefd, hoe de Kerk er ernst mee maakte om te trachten naast hen te staan en hen te begrijpen, Wilden ook wel zien, hoe het in de zomer zou gaan. De Hervormde Jeugdraad kreeg van de gemeente Goes het z.g. Paardenweitje ter be schikking, samen met de R.K. jeugd, en organiseerde hier clubwerk in de openlucht. Er is grote geestdrift voor het volleybal en vopr de andere spelen, die hier wonden uitgevoerd, Notaris H. Jonkers stelde twee middagen in de week zijn tennis baan beschikbaar en begrijpelijker wijs zijn de jongelui er wel voor te vinden om deze prachtige sport te leren. Dokter G. J. Scherphuis bracht heif de eerste beginselen by en thans slaan ze de ballen met zoveel plezier, dat het een lusf K om naar te kijken. Belangrijk is verder het z,g. kinder- clubwerk voor de niet georganiseer de jongere kinderen, dat onder lei ding van mej. A. Maartense goede vorderingen maakt, De belangstel ling hiervoor is groot, doch tal van oorzaken laten met toe deze arbeid uit te breiden. Verder wordt het werk op C.J.M.V. en C.J.M.F, gesti muleerd en is men bezig met de in voering van de WesthUlmethode op de Zondagsschool. Ook is er een stichting in voorbereiding, die het beheer van het C.J.M.V.-gebouw zal overnemen, waardoor'ook dit kerkelijk wordt ge regeld. Zo reilt en zeilt deze arbeid thans in Goes.. Dagelijks komen er nieuwe plannen en initiatieven en alleen de financiën laten soms niet toe ze uit te voeren. Op. stapel staan een werkkamp voor volgend jaar tijdens de fruit- BENOEMING. De heer F. P. Kort uit Hoedekens- kerke is bènoemd tot secretaris-pen ningmeester van de Vereniging tot in standhouding van de pluimveehoude rij in Zeeland. pluk en overwogen wordt een club voor modelbouwers op te ricliten. Voorts wordt o.a. in samenwerking met de R.K. jeugdbeweging gedacht aan de stichting van een Stedelijke Jeugdraad. Voor deze Stedelijke Jeugdraad is een grote taak weggelegd. Men zou bijvoorbeeld op nationale feestdagen of herdenkingsdagen als Goese jeugd naar voren kunnen treden om samen een spel of iets der gelijks oj) te voeren. De suggestie is reeds gedaan om op de Nationale Herdenkingsdag een declamatorium te brengen. Verder kan deze Jeugd raad contact bevorderen met de ge meentelijke overheid. Wellicht kan liet gemeentebestuur overwegen om deze arbeid te subsidiëren, temeer omdat hier een stuk sociaal werk wordt verricht. Bij dit alles blijven nog vele wen sen over: de Hervormde Jeugdraad zou graag de beschikking hebben over een eigen sportterrein, over een „honk" in de omgeving van de gas fabriek, overkortom over vele zaken, die nodig zijn om de groei van dit werk op dezelfde wüze als thans 't geval is te doen voortgaan. In elk geval is het echter verheu gend, dat nu reeds zoveel kon wor den gedaan. VAN 11 TOT EN MET 22 SEPTEMBER Er wordt een bijzonder attractieve week voorbereid door het Comité Gezamenlijk Overleg En Samenwerking Als. er in Goes geen plannen worden gemaakt, is er iets niet in orde en aangezien de laatste ttyd weinig opzienbarends in de Ganzeatad werd gemeld, kon men aannemen, dat er achter de schermen weer iets werd uitgebroed. Gistermiddag werd tijdens een persconferentie in het Stadhuis een van die schermen opgehaald en het bleek daarby, dat er allerlei op stapel staat. In de week van 11 tot en met 22 September wordt dat allerlei „te water gelaten" en het laat zich aanzien, dat het in deze September- week hijzonder gezellig in Goes zal zijn. Het comité „Gezamenlijk Overleg En Samenwerking", dat destijds ontstond op initiatief van het college van B. en W., zal dan namelijk een groot bloemenllchtfestijn organiseren, dat voor Goes iets geheel nieuws betekent. Het ligt in de bedoeling om-tal van fraaie punten in de stad te versieren met planten en bloemen en om in dö avonduren te zorgen voor een verlich ting met een byzonder cachet. Daar bij wordt allereerst gedacht aan de oude en andere grote gebouwen, zo als byvoorbeeld de Grote Kerk, het Stadhuis, het Museum, de Gerefor meerde Kerk. enz., welke met schyn- werpers verlicht zullen worden, en verder staat op het programma het aanbrengen van lichtversieringen op die plaatsen, die Goes zo bekooriyk maken: het eilandje in de Oostvës.t, de Oostwal, het z.g. Zoute* Vestje by het dammetje, het plahtsoen achter de Jubileumbank, enz., zodat het oude stadsgedeelte als het ware in een ring van licht zal komen te lig gen. ATTRACTIES Het Comité heeft eohter nog meer pijlen op zijn boog en wil ook over dag voor de nodige attracties zorgen, zoaat deze gehele week Goes in elk opzicht de aantrekkelijkste stad van Zeeland zal zijn, waardoor tevens de aandacht gevestigd wordt op de cen trale ligging van de plaats. De mid denstand zal voor een speciale actie zorgen, waardoor fraaie prijzen be schikbaar worden gesteld, 's avonds worden er concerten gegeven, een miniatuurtreintje zal door de ver lichte stad rijden, er komt een kin deroptocht en een z.g. wondertuin in de kelder onder het Stadhuis, er zal televisie te zien zijn en er wordt overwogen op verschillende plaatsen fonteinen aan te leggen. Het licht van Parijs, de fontei nen van Rome, de miniatuurtrein van Ahoy, de televisie uit Hilver sum, de étalages uit de Kalver- straat, de wondertuin van Philips al deze fraaie zaken zijn ddor „Gezamenlijk Overleg En Samen werking" bijeengebracht in het be koorlijke stadje op Zuid-Beveland. Daarmede is tegelijkertijd het ka rakter van deze Septemberweek aangeduid: geen feest van eén hós sende menigte, maar het tonen van een prachtig en sierlyk ver fraaide en verlichte stad, waarin het plezierig toeven is voor stede ling en vreemdeling'. Het: Comité heeft eén uitgebreid schema opgesteld voor 'de financie ring van een en ander; waarby hét hoofdpunt wordt gevormd door een z.g. Guldensactie. Er is een Ijjst van zevenhonderd inwoners opgesteld (voornamelijk neringdoenden)aan wie een brief zal worden gezonden met een nieuw muntbiljet van 'een gulden,, met verzoek dit biljet te ver MOSSELEXPORT TERUGLOPEND. Waarschijnlyk onder invloed van de aanvoer van Waddenzee-mosselen, ging de export van Zeeuwse mosselen in de week van 30 Juli tot 4 Augus tus iets achteruit. Van Bruinisse wer den naar Yerseke en Tholen .vervoerd ter doorzending naar België, 1080 torn nen mosselen. vangen door één van hogere waarde. Het antwoord wordt afgehaald door 35 ipensen, dié voor dit werlc beschik baar waren. Tijdens de'voorbesprekingen, die door het Comité werden gevoerd, bleek, dat men op de medewerking van. velen mocht rekenen. Zo zal V.y.V. voor de. propaganda zorgen, waaa'bij ook aandacht aan België wordt besteed. Verder kwamen reeds enige verenigingen met verzoek een tentoonstelling te ^organiseren van hun werk en ook de Nederlandse Krachtsportbond onderhield reeds voeling met het Comité voor het ge ven van demonsti*aties. Men wil ech ter niet te veel hooi op de vork ne men. Gehoopt wordt, dat de feestweek een dergelijk succes zal worden, dat voortaan elk jaar iets in deze 'geest kan worden opgezet. In elk geval zien de plannen .er veelbelovend uit en wanneer alle factoren meewerken (vooral ook die van meteorologische en financiële aard), kan Goes een bijzonder attractieve periode tege moet gaan. Advertentie, maar de toestand veranderde radicaal! Haar man had tijgerklauwen in plaats van handen. Haar vriendin had een lachspiegelfiguur. En een donker hol vormde de omlijsting van haar gezin. Zó waren haar foto's, ware aanflui tingen van de werkelijkheid. Maar met de komst van de Philips Flits- camera veranderde dat alles radicaal. De bediening is zo eenvoudig, dat de opnamen niet KUNNEN mislukken. Overdag pracht foto's (zonder flits lamp) en des avonds of 'binnenshuis (met flitslamp) brillante snapshots. Uw handelaar laat U gaarne- zo'n Philips Flitscamera zien. r Directrice rusthuis te Domburg benoemd Tot. directrice van het pension- rusthuis „Ter Mantelinge' 'te Dom- burg-Oostkapelle -is benoemd zr. W. A.- OskampHijink te Groningen. Zr. OskampHijink was achter eenvolgens werkzaam in het zieken huis te Almelo, het Diaconessenhuis te Utrecht, het internaat van het Chr. Lyceum te Zeist en fungeert thans als waarnemend directrice in het internaat van de Hervorij^de Ge zinszorg te Groningen. Zij is in het bezit van de diploma's MULO en Huishoudschool en het diploma zie- kenverpleging-A. Zr. Oskamp is be lijdend lidmate van de'Hervormde Zaterdagcompetitie. Ie Klasse. Arnemuiden I; Colpl. Boys I; Kapelle I; Kloetinge I; Krabbendijlte I; Nieuwdorp I; Ril- landia I; Serooskerke I; V.C.K. Ij Wemeldinge I. 2e Klasse A. Bevelanders I; 's- H. H. Kinderen I; Kats I; Mevo Ij Nieuwland I; S.V.D. I; Veere I; Wissekerke I; Wolfaartsdijk I; Yer seke III. 2e Klasse B. Arnemuiden II; Colpl. Boys II; Kapelle II; Kloetinge II; Krabbendijlte II; Nieuwdorp II; Rillandia II; V.C.K. II; Wemeldinge 2e Klasse C. Bevelanders II; Goes V; Kapelle IEL- Kloetinge III; Mevo II; Nieuwland n; Veere II; Wok faartsdyk II. 2e Klasse D, 's-H. Arendskerlte II; Meeuwen I; Middelburg VII; Öost- lcapelle I; R.C.S. IV; Serooskerke II; V.C.K. Ill; V.S.C. I. 2e Klasse E. A Z.V.V. I; Beren I; Driewegen I; Hoek I; Spui I; Tem. Boys Zaamslag I. 2e Klasse F. AZ.V.V. II; Beren II; Driewegen II; Hoek II; Spui II; Tem. Boys II; Zaamslag II; Zaan> slag IH. Zondagcompetitie. Ie Klasse A. Cortgene I; Hansw. Boys I; Krulningen I; Luctor I; Patrijzen I; Rapenburg I; Vogel waarde I; Volharding '32 I. Ie Klassé B. Domburg I; „Groede I; 's-Heer Arendskerke I; Lewed. Boys I; Noormannen I: Sclioondijke I; Sluis I; Walcheren L le Klasse C, Burgh I; Dreischor I; Renesse I; Zierikzee III; Zonne- maire I. Res. le Klasse A. Aardenburg II; E.M.M. II; Hontenisse II; Hoofd plaat II; Hulst .II; Oostburg II; P. S.K. II; Ria W II; Steen II; IJzen- dijke II. Res. Ie Klasse B. Axel III; Bier vliet II; Breskens III; Clinge II; Sluiskil II; Zeelaridia II; Zeeu wen III. Res. le Klasse C. Goes III; Luctor II; Middelburg HI; Robur II; Ter- neuzen III; Vlissingen III; Yerseke 2e Klasse A, Cortnene II; Hansw. Boys II; Kruiningen II; Kwaden- darama I; Middelburg IV; Noorman nen II; R.C.S. III; Volharding '32 H; Zeelandia III. 2e Klasse B, Biervliet III; D.S.W. I; Groede II; Middelburg V; Re tranchement I; Vlissingen IV; Zuid- zande I. 2e Klasse C. Com. Boys III; Graauw I; Hontenisse Hl; Koewacht II; Rapenburg II; Terneuzen IV; Vogelwaarde H; Zuiddorpel, :e Klasse D. Burgh lij Dreischor II; Renesge II; S.V.O.W.K. I; Zie rikzee rv. 3e Klasse A. Domburg II; E.M.M- IH; Goes IV; Goes V; Lewed. Boys II; Middelburg VI; Zeelandia IV; Zeeuwen IV, 3e Klasse B. Breskens IV; Groede HI; Retranchement II; Schoondijke II; Sluis II. ,3e Klasse C. Graauw H; Hulst IÏI; Ria W IH; Sluiskil III; Steen HI; Zuiddorpe II. Junioren A. Groep I. Arnemuiden A I; Middel burg A I; Nieuwland A I; Oostburg A l; Serooskerke A Vlissingen A I; Walcheren A I; Zeelandia A I: Groep II. Goes A I; Goes A II; Hansw... Boys A I; Kapelle; A I; Krabbendijke A I;' Middelburg A II; Robur A I; Vlissingen A II; R.C.S, A L Groep Jit. Clinge A I; Hulst A I; Terneuzen A I; Tern. Boys A I, Junioren B. Groep I. E.M.M. B I; Middelburg B I;Oostburg B I;SeroósRerlte B I Vlissingen B I; Vlissingen B II; Walcheren B I; Zeelandia B' I; Zeèuwen' B I. Grpep II, Breskens B I; Goes B I; Middelburg B II; R.C.S. B I; V.C.K. B I; Vliösingen B TIR "Vlissingen B IV; Zeeuwen B H. Groep-. III. Goes B II; 's-Heer Arends kerke B I; Kloetinge B I; Patrnzen B I; Robür B I; Wemeldinge B I; Vlissingen B V; Zeeuwen B HI, Groep IV, Burgh B I; Mevo B I; Mevo B II; Renesse B I; .Zierikzee B.I, - Groep V, Axel B I; A.Z.V.V. B I; Hoek.B I; Terneuzen B I; Terneu zen B II; Tem. Boys B I; Zaam slag B I. - Groep VI. Corn. Boys B I; Graauw B I; Hontenisse B I; Hulst B I; Koewacht B I; Ria W B I; Steen B I; Vogelwaarde ,-B I. „KORTENAER VERTROKKEN" Na één weekend-bezoek aan Ter- neuzeii, verlietH.M. torpedojager „Kórtenaer" Maandagmiddag weer de haven. By het. vertrek bestond grote belangstelling van de zyde der Terheuzcns'e burgerij'. Van de gelegenheid tot bezichtiging van de„Körtenaei*": werd Zaterdag en Zondag veel gebruik gemaald. Overplaalsing van kantoren naar Goes. By het onderzoek naar de meest efficiënte inrichting van de belas tingdienst, werden reeds voorberei dingen getroffen voor de centralisa tie van verschillende hypotheekkan toren en dé met deze kantoren ver bonden bureaux van de landmeet kundige dienst. Naar verluidt zijn deze plannen tot centralisatie thans in een acuut stadium getreden en ligt het in de bedoeling van het ministerie van financiën het hypo theekkantoor en de landmeetkundige dienst van Zleilkzee naar Goes over te brengen evenals de inspectie der registratie en successie. De aanwij zing van de inspecteur te Goes voor de waarneming van het registratie- en hypotheekkantoor te Zierikzee wijst duidelijk in die richting. Schouwen en Duiveland zal door de uitvoering van deze plannen ern stig gedupeerd worden. De midden stand verliest door het vertrek van vele gezinnen belangryke inkomsten en van een vlotte afdoening der zaken kan dan geen sprake meer zyn gezien de kostbare, tijdrovende en vaak onzekere bootverbindingen over de Oostei'-Schelde en de om slachtige postverbinding naar Goes vice versa over Roosendaal! Men denke slechts aan de problemen bij verkoop, ruiling, verhypothekering, inbeslagneming, scheiding en split sing van onroerende goederen en voorts aan de vele bemoeiingen met de wederopbouw. Schouwen en Duiveland dient met alle energie, waarover het kan be schikken te walcen tegen de ophef fing van het registratie-, successie- en hypótheekkantoor en de land meetkundige dienst te Zierikzee. VRAGEN VAN KAMERLID. Inmiddels heeft het Tweede Kamer lid, mr. B. Stokvis (CPN), over deze kwestie reeds vragen gesteld aan de minister van financiën. Uit deze vra gen blijkt, dat mr. Stokvis de over plaatsing ziet als een „verdere ach teruitzetting van het reeds in tal van andere opzichten misdeelde eiland Schouwen en Duiveland". Mr. Stokvis vraagt de minister van zijn voorne men af te zien. Zal ook in Zeeland worden begonnen Het ligt in de bedoeling om bin nenkort te beginnen met bedrijfseco nomisch onderzoek in de Zeeuwse fruitteelt. De bedrijfsresultaten van diverse bedrijven lopen soms zeer sterk uiteen en daarom wil men door dit onderzoek de mogelijkheid schep pen afwijkingen ip de bedryfsvoe- ring op te sporen, waarna zo nodig aanwijzingen voor verbetering kun nen volgen. Reeds in 1938 werd een begin met dit soort onderzoek gemaakt door de tuinbouwvoorlichtingsdienst, welke werkzaamheden na de oorlogwerden overgenomen door- het Landbouw Economisch Instituut. Thans wil men dit werk meer provinciaal aan pakken, o.a. door detachering van een medewerker van het L.E.I. aan het rijkstuinbouwcönsulentschap te Gees, Men zal dan echter voldoende medewerking moeten hebben van de zijde dei fruitkwekers, van wie zich muistens 25 beschikbaar .moeten stel ler.. Openluchttoneel te Retranchement. Een Zeeuws blad merkte enige tijd geleden in een artikeltje over Re tranchement op, dat de Nassauschans aldaar zich bij uitstek zou lenen voor het opvoeren van een openluchtspel. Het blad stelde daarom ook de vraag - Wie begint er mee Het bleek,'dat -deze opmerking ko ren was op de molen van de Bres- kense toneelvereniging „Thalia", het gezelschap dat de laatste jaren on der leiding van de actieve regisseur, de heer J. C. le Bleu, zulke opmerke- lyke successen heeft behaald. Deze vyreniging heeft nu besloten Zaterdag 11 Augustus a.s. in de schans Nassau, het zigeunerspel „Ste fan Borkos" op te voeren, welk stuk enige dagen geleden te Breskens zo voortreffelijk ten tonele werd ger bracht. De schans biedt plaats aan hon derden personen. Men verwacht dat er grote belangstelling zal bestaan, zowel uit Zw.-Vlaanderen als uit de Belgische kuststreek. Voor de vele touristen zal deze uitvoering een aar dige afwisseling betekenen. De mo gelijkheid 'wordt onderzocht naar het inleggen van extra bussen. Nieuwe organisatie van oesterkwekers Dezer dagen wend te Yerseke een nieuwe vereniging van oesterkwekers en -exporteurs opgericht onder de naam „Vereniging van Oesterexpor teurs en -Kwekers", die bekend zal staan onder dé naam „Vervoek," Als leden traden 17 kwekers en exporteurs toe, die uit de oude or ganisatie zijn getreden. Het doel yan de nieuwe vereniging is .de exportbe langen buiten die van de kwekers te houden. Het voorlopig bestuur is als volgt: J. van Dort. voorzitter; A. Ver wijs, secretaris-penningmeester; J, Baaij, L. Mieras, bestuursleden. AMBACHTSSCHOOL GOES. Te Tilburg slaagden' voor het examen „vakbekwaamheid" schilde ren de volgende cursisten: A. de Bes te en Joh. Verryzer, Goes; A. Lan sen, Kruiningen; P. Meulbroelt, Nieuwdorp; J. C. Ridderhof, Hans- weert; Davidse, Souburg; P. J. de Munck, Middelburg met het hoogste aantal punten van het géhele examen. Voor het diploma Gezel V.V.A. schilderen, slaagden te Utrecht: P. yan Sprang en M, van Stee te Goes; Smit, Yerseke; J. A. de Pauw, Hansweert, J. F. Dominicus, Nieuw dorp. Allen leerlingen van de schilders- cursus van de Goese Ambachtsschool, welke onder leiding staat van de leraar schilderen, de heer W. Wisse, Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2