Moeilijkheden met Ambonezen in Middelburg bereiken climax AFSTANDSGASV00RZIENING VOOR ZEELAND P0PPENTENT00NSTELLING TE GROEDE GEOPEND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTUS 39Ö1 OPNIEUW ERNSTIGE INCIDENTEN Politie gedwongen in Stadhuis terug te trekken De moeilijkheden met de Ambonezen in Middelburg hebben hun climax bereikt toen gisteravond een rel op de Markt dergelijke afmetingen aannam, dat een 15 man sterke politiemacht zich genoodzaakt zag zich in het Stad huis terug te trekken. De politiemensen werden met dolken en krissen be dreigd, doch hadden uitdrukkelijk bevel ontvangen, niet van de vuurwa penen gebruik te maken. Zij werden in het Stadhuis geconsigneerd en ook de agenten, die zich op het bureau van politie bevonden, kregen last bin nen te blijven, zodat men nergens pp straat een politieman aantrof. Deze maatregel werd genomen om nodeloos bloedvergieten te voorkomen. Honderden Middelburgers dromden samen voor het Stadhuis, welke nieuwsgierigheid tot gevolg had, dat ook de Ambonezen op de Markt ble ven. Inmiddels zaten de mannen van de gemeente- en rijkspolitie in een grote kring in de onverlichte hal van het Stadhuis en wachtten op nadere orders, die echter uitbleven. Eerst tegen middernacht konden z(J optreden tegen het publiek en toen dit verspreid was enkele malen moest daarbij de gummiknuppel worden gehanteerd keerden de nog op het plein aan wezige Ambonezen naar hun kamp aan het Middelburgs wegje terug en kwam een einde aan deze ernstige ongeregeldheden, die vanzelfsprekend grete beroering verwekten in de stad. Zaterdag was de gemeentepolitie reeds versterkt met tien man Rijkspoli tic. twee marechaussce's en twee man van de Militaire Politic, hetgeen geen overbodige maatregel bleek te zijn, want ook toen kwam liet tot een inci dent, dat een ernstig karakter droeg. Gisteren was wederom een aantal rjjkspolitie-mensen aan het gemeentelijk corps toegevoegd. Naar wjj verna men zullen vandaag nieuwe versterkingen arriveren. De burgemeester van Middelburg en de commissaris van politie hebben in de afgelopen avond de tegen de Ambonezen te nemen maatregelen besproken. De burgemeester heeft verklaard, dat dit zeer ernstige maatregelen zullen zijn, doch over het karakter daarvan kon hij zich nog niet uitlaten. Zaterdagavond tegen het midder nachtelijk uur, aan het slot van de kermis, ontstonden ongeregeldheden, toen een aantal Ambonezen een café wilde binnendringen, waarin zich een 20-jarige Middelburger ophield, met wie enigen hunner het Vrijdag reeds aan de stok hadden gehad. De rel barstte plotseling los en verwekte grote deining op de Markt, waar zich ondanks het late uur nog talloze ker- misbezoekers bevonden. De Ambone zen stelden alles in het werk om het café „St. Joris" binnen te komen, teneinde de bewuste Middelburger tot vechten te dwingen. Om dit te belet ten en om hen te verspreiden voerde de politie een charge met de gummi knuppels uit en verkocht rake klap pen. doch de Ambonezen weken niet. De politie bepaalde zich er hierna toe het café aan de voor- en achterzij de te bewaken en de Vlasmarkt, als mede een gedeelte van de Markt, af te zetten. Luidkeels schreeuwend be klauterden Ambonezen het dak van het café-terras en klommen vlug als water over de schutting in de Helm, teneinde aan de achterzijde toegang tot het café te zoeken, maar de agen ten wisten een invasie te voorkomen. Een aantal Ambonezen gaf er blijk van over de zenuwen heen te zijn en er waren er, die begonnen te vech ten met leden van de kampraad en andere goedwillende kampgenoten, die poogden orde en rust te herstellen: 's Middags nog had dr. Nikujuluw uit Rotterdam in een vergadering van de leiders met kracht voor deze lust ge pleit. Inderdaad slaagden zij er in. teza men met de inspecteur van de Dienst Maatschappelijke Zorg en de kamp commandant, de gemoederen tot be daren te brengen en omstreeks kwart voor één was de rust hersteld. POLITIEMAN GEWOND. Wie echter gedacht had, dat mét het einde van de kermis het einde van de troebelen was gekomen, be merkte gisteravond zijn vergissing. Toen kwam wel zeer duidelijk aan het licht, dat in enkele dagen tijds in Middelburg een onhoudbare toestand is ontstaan en dat inderdaad zeer ern stige maatregelen genomen dienen te worden, wil men een chaotische si tuatie in de stad voorkomen. Gisteravond omstreeks half negen ontstond, zonder dat iemand er op was voorbereid, andermaal een rel voor een café, ditmaal het café „De Vriendschap" aan de Markt. Er ont stond een twist tussen een burger en een viertal Ambonezen, welke ruzie in minder dan geen tijd leidde tot een handgemeen. Op de Markt bevonden zich op dat moment 15 manschappen van gemeente- en rijkspolitie. Zij be gaven zich onmiddellijk naar het to neel van de strijd en twee politiemen sen, die het eerst ter plaatse waren, kwamen met gummiknuppels en kop pelriemen in het geweer om de bur ger te ontzetten. De Ambonezen, wier aantal moei lijk te schatten viel, richtten zich toen allen tegen de politiemannen, die direct omsingeld waren. Deze trokken hun revolvers, maar de aan vallers ontblootten de borst als een uitdaging om te schieten, doch hie ven tegelijkertijd messen en krissen en dwongen de manschappen, die niet mochten schieten, zich terug te trek ken. De Rijkspolitieman B. hield stand, doch werd tegen de grond ge slagen en mishandeld. Toen de 15 manschappen, die onder bevel ston den van een brigadier, er was op dat moment nog geen inspecteur ter plaatse zich In de hal van het Stadhuis hadden teruggetrokken, werd B. door Ambonezen naar binnen gebracht. Ily is later door dokter Van der Slikke per auto naar zyn wo ning vervoerd. Leden van de Ambo- nese kampraad posteerden zich op het Stadhuisbordes om de kwaadwillen de elementen te beletten naar binnen te dringen. Na verloop van enige tyd arriveer den de hoofdinspecteur en de inspec teurs van politie van de Rijkspoli tie waren geen superieuren ter plaat se doch ook zij konden niets uit richten, daar slechts consignatie was bevolen. In de onverlichte Stadhuishal wachtten de politiemensen, die deze gedwongen werkloosheid moeilijk konden verkroppen, op de dingen, die zouden gaan gebeuren, op de Markt wachttè een mensenmassa met het zelfde geduld en natuurlijk deden daar de wildste geruchten de ronde. Er werd gemompeld, dat de brand spuit op het publiek zou worden ge richt (een maatregel, die wellicht nog niet zo dwaas zou zijn geweest) en cr werd gezegd, dat er reeds verster kingen onderweg waren. Rode Kruis- sold&ten en E.H.B.O.-mensen waren opgeroepen en ook prompt op het stadhuis verschenen, doch gelukkig was hun tegenwoordigheid overbo dig. Vuilverwerking Vlissingen (Slot van pag. 1). Ir. Weststrate, de ontwerper van de machine, richtte woorden van dank tot het gemeentebestuur, dat het ini tiatief nam voor het bouwen van de ze eerste installatie. Volgende week zal een soortgelijke Installatie te Schiedam in bedrijf worden gesteld voor een rayon met 76.000 inwoners. GROTE BELANGSTELLING. Met machtig geraas ving daarop de molen te draaien aan. Zorgvuldig werd het apparaat be keken door de talrijke belangstellen den, onder wie het lid van Gedep. Staten, de heer C. Philipse, wethou der L. J. van 't Westende uit Middel burg, burgemeester D. Kodde van Zoutelande en vele figuren uit land- bouwkringen, die speciaal geïnteres seerd waren in het eindproduct: de compost. t In korte tyd verwerkte het appa raat een vrachtauto vol huisvuil tot Advertentie PUBLIEK HOONDE POLITIE. Omstreeks elf uur ging de eerste groep Ambonezen onder luid gerucht kampwaarts en niet lang daarna volgde een tweede stel. Deze aftocht bracht enige ontspanning in de sfeer, welke enige uren zo gespannen was geweest. Een groot aantal burgers bleef evenwel voor 't Stadhuis staan. Te langen leste werd besloten hen van 't plein te verwijderen. Met lulde stem kondigde een inspecteur aan, dat er klappen zouden vallen, indien men niet vrijwillig heen zou gaan. Aan dit verzoek werd door vrijwel niemand gevolg gegeven. Een deel van het publiek meende de naar bui ten tredende politiemannen te moe ten uitjoelen. Men kan zich echter af vragen of, indien de politie zich niet teruggetrokken had, er geen slachtof fers waren gevallen, zowel onder de Ambonezen als onder de burgers en de politie zelf. Begrijpelijkerwijs ge prikkeld door deze hoon verdreven de politiemensen het publiek en ge bruikten daarbij enige keren de gum miknuppel. Daarmee was een einde gekomen aan de onrust, want de weinige Am bonezen. die zich nog op de Markt bevonden, gingen nu huiswaarts. De burgemeester, mr. dr. N. Bol- kestein en de commissaris van poli tie,, de heer M. A. Reneman, hebben vrijwel de gehele avond geconfereerd en telefonisch contact gehad met ho ge autoriteiten over de te nemen maatregelen. Burgemeester Bolke- stein deelde ons hedenacht mede, dat er versterkingen naar Middelburg zullen komen, zowel van de Rijkspo litie als andere versterkingen, waar van men het karakter nog niet pre cies weet. Aan het A.N.P. verklaarde de burgemeester, dat de Ambonezen de veroorzakers van de onlusten zyn. „Zij oefenen een terreur uit", zo zeïde hij. De revolver, waarvan een politie agent Vrijdagavond door een Ambo nees- werd beroofd, is later door een lid van de kampraad bij de comman dant ingeleverd, die het wapen op zijn beurt aan de politie heeft teruggege ven. Prins Bernhard gaal naar Knocke Neemt deel aan concours hippique. Op 24, 25 en 26 Augustus a.s. zal er in Knocke (le Zoute) een groot internationaal concours hippique worden georganiseerd, waaraan zul len deelnemen ruiters uit Italië. Frankryk, Engeland, Nederland en België. Naar wy uit betrouwbare bron ver nemen. heeft ook Z.K II. Prins Bern hard toegezegd aan deze wedstrijden te zullen deelnemen. K.N.A.C. adviseert Belgische touristen. Aangezien de Belgische auto-tou- risten, die hun bestemming in Zeeland hebben, nog steeds hun weg kiezen over het veer BreskensVlissingen, heeft het hoofdbestuur van de K.N. A.C. de Belgische touristen er op at tent gemaakt, dat het aanbeveling verdient de weg AntwerpenPutte KruiningenGoes te nemen. Het is namelijk gebleken dat zelfs autobus sen uit het Luikse en Naamse deel over Breskens gaan. Ontvanger-griffier waterschap Schouwen. Voor de vervulling van vacature ontvanger-griffier- by het waterschap Schouwen hebben zich 62 sollicitanten aangemeld. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft thans de vol gende voordracht opgemaakt: 1 A. C. Hartog Dzn. te Zierikzee, wnd. ont vanger-griffier van het waterschap Schouwen, 2 F. A. Kolijn te Vlissin gen, commies ter griffie van het wa terschap „Het Vrije van Sluis". In de algemene vergadering van 20 Aug. a.s. zal de benoeming van een ontvan ger-griffier aan de orde komen. Advertentie Tand- of kiespijn Natuurlijk moet Uw tand arts daaraan te pas komen. Maar om voorlopig die ter gende pijn kwijt te raken is er geen beter middel dan AKKERTJES ...die helften direct! J zelschap zich daarna naar het ge meentehuis, waar in de raadszaal die aardig met bloemen uit de ge- meentetuinen was opgefleurd on der een kopje koffie nog werd nage praat. De heren C. Ouwehand, Ir. A. Weststrate en Ir. Teensma gaven nog nadere toelichtingen, vooral over de waarde van de compost voor de land en tuinbouw. De heei Van Oorschot deed tenslot te een beroep op de Walcherse ge meentebesturen om na te gaan ln hoeverre voor de verwerking van het huisvuil thans samenwerking met Vlissingen mogelijk is, want de capa citeit van de huidige machine laat toe, dat voor een rayon van circa 70.000 zielen het vuil gecomposteerd wordt. Burgemeester D. Kodde ver zekerde namens de Walcherse burge meesters, dat deze samenwerking de ernstige «audacht aou taebbea. Ongeval op kermis te Middelburg. Zaterdagavond had een bezoeker van de Middelburgse kermis, G. uit Wemeldinge, het ongeluk uit de lucht- schommel te vallen. Met lichte inwen dige kneuzingen werd hij in het zie kenhuis opgenomen. Oude dame viel uit raam van rusthuis Tragisch ongeval te Middelburg. Zaterdag heeft zich te Middelburg een tragisch ongeval voorgedaan. Een 85-jarige oud-verpleegster, mej. J. J. Reuhl, die verzorgd werd in het Her vormd rusthus „De Griffioen", wilde enkele plantjes laten profiteren van de regen en leunde daartoe uit het raam op de bovenverdieping. Vermoe delijk tengevolge van duizeligheid verloor zij haar evenwicht en maakte een val van vijf meter. Korte tijd na aankomst in het ziekenhuis is zij aan haar verwondingen overleden. „De Volksstem" voor de radio. Zaterdag zong „de Volksstem" in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg enkele nummers, welke in het V.A.R-A.-programma van 18 Augus tus 1951 zullen worden uitgezonden. Van 18.20 uur tot 18.40 uur kan men de volgende nummers horen: 1. Ar_ beid van A. Calats (de eerste direc teur der Volksstem)2. Du Abend, klang van E. E. Taubert; 3. Adéra- mus te van W. A. Mozart; 4. Vrede van W. F. Kools; 5. Du Mirte Israels van D. Bortnianski, Frankrijk importeert Waddenzee-mosselen Een aangename verrassing voor de mosselhandel was het bericht, dat de Franse autoriteiten onverwacht de import van mosselen uit de Wadden zee hebben toegestaan. Bij uitzonde ring wordt toegestaan, deze mosselen in Zeeland te verwateren, mits de ga rantie wordt gegeven, dat de verwa terplaatsen onbesmet zijn. Voorts wordt een verklaring geëist, flat de mosselen vrij van de mosselparasiet zijn en dat verwatering geschiedde op onbesmette terreinen in Zeeland. Het is verboden de mosselen over zèe te vervoeren en in Franse havens te los sen. Bijzonder oesterjaar. In zijn elfde bulletin aan de oester kwekers, noemt dr. Korringa, de bio loog van het Instituut voor Visserij- onderzoek, het jaar 1951, een vreemd jaar, voor wat betreft de oesterlar- ven- j Moest andere seizoenen geklaagd worden, dat alles tegenliep en waren er soms maar enkele dagen in een geheel jaar, die voor broedval gunstig waren, thans is de ontwikkeling bui tengewoon gunstig. 500 larven per 100 liter Scheldewater en dat per eind Juli is een feit dat zelden of nooit voorkwam en geadviseerd wordt gerust nog wat collecteurs te water te brengen, omdat de kans op succes, gezien het aantal grote en rype larven, vrijwel zeker is. Naast de oesterlarven, ontwikke len ook larven van andere waterbe woners zich thans echter ook gun stiger dan anders en zo is er veel pokkenval. Natuurlijk vraagt men zich af, hoe het komt, dat thans het aantal voor komende larven zo groot is. Dr. Kor ringa wijst daarvoor op twee moge lijkheden. In de eerste plaats, het ge ringe kwantum mosselen dat thans in Zeeland aanwezig is. De mosselen consumeren dus veel minder voedsel uit het Scheldewater en verslin den dus ook minder larven dan an ders, terwijl de aanvoer van grotere hoeveelheden zoet water dit voorjaar eveneens van invloed kan zijn. ZO NODIG OOK MIJNGAS? B. en W. van Middelburg vragen Raad toestemming om met het leggen van bulzen door Schelde te beginnen. Waar practisch overeenstemming in verkregen over de afstand gas- voorzlening voor Zeeland en anderzijds eeen vergunning wordt verleend tot investeren van gelden in het bestaande gasbedrijf (hetgeen nodig zou zijn om de productie na 1 Januari 1953 normaal doorgang te doen vinden), hebben B. en W. van Middelburg de raad voorgesteld toestemming te geven om met de aanleg van het buizennet door de Schelde aan te vangen. Daarbij ware er echter op aan te dringen, dat zo spoedig mogelijk een koppel leiding wordt aangelegd van Bergen op Zoom naar Goes of Rilland Bath, opdat eventueel in geval van nood, mangas uit Limburg naar Zeeland kan worden getransporteerd. De Middelburgse gemeenteraad heeft reeds eerder besloten in principe me dewerking te verlenen aan de plan nen met betrekking tot de afstands- gasvoorziening. Inmiddels is een concept-overeenkomst tot stand ge bracht, waarover het directoraat-ge neraal Energievoorziening, de ge meenten Goes en Middelburg en het Prov. Gasbedrijf het eens zyn. Enkele betrekkelijk ondergeschikte punten dienen nog te worden gere geld, waarna de ontwerp-overeen komst nog juridisch dient te worden bezien. Het voornaamste punt is wel het verkrijgen van een zo groot mogelijke zekerheid van gaslevering in het ge val van calamiteiten, welke zich bij eventuele breuk van door de Schelde te leggen buizen zouden kunnen voor doen. Deze zekerheid wordt reeds in belangrijke mate bereikt, door dat de toevoer van het gas door de drie buizen, op onderlinge afstand van 100 m., zal geschieden. Het col lege van B. en W. van Middelburg heeft er sterk op aangedrongen, dat tevens een koppelleiding wordt ge- TOERISTENDAG BENELUX Fraaie collectie voorwerpen werd door H.M. de Koningin beschikbaar gesteld. Het is slechts weinigen bekend, dat het initiatief voor de poppenten- toonstelling, die Zaterdagmiddag in Groede is geopend, oorspronkelijk is uitgegaan van H.M. de Koningin. Dit denkbeeld werd door de Koningin geopperd tijdens een onderhoud, dat enkele ingezetenen van Groede onlangs met de Landsvrouwe mochten hebben. Toen het denkbeeld verder werd uitgewerkt, werd onmiddellijk alle medewerking van H.M. de Koningin ondervonden en het resultaat is dan ook verrassend. Niet alleen een fraaie collectie poppen, in een bonte verscheidenheid van klederdrachten, allen eigendom van onze Koningin en de Prinsesjes, zyn bereidwillig ter beschikking gesteld, maar daarnaast een fraaie collectie foto's en diverse andere voorwerpen, w.o. bijzonder fraaie souvenirs van de Prinsesjes. - Wilhelmina en van wylen Koning Willem I en Koning H.K.H. Prinses Willem III. Het geheel is door een aantal dames, onder leiding van mevrouw Everaars, zeer smaakvol gerangschikt in een lokaal van de openbare lagere school. Voor de officiële opening van deze bijzondere tentoonstelling, bestond Zaterdagmiddag grote belangstelling. Wij merkten o.a. op het lid van G.S., de heer A. L. S. Lockefeer, de leden van Prov. Staten, de heren A. Cam- bira en G. Govaert, de burgemeesters van Breskens, Hoofdplaat en Water landkerkje, resp. de heren J. A. Eek hout, J. F. C. Temmerman en M. C. Verbrugge; de heer J. M. Paridaen, als vertegenwoordiger van de vereni ging .van B.S. en O.dr. de Martelae- re, loco-burgemeester van Knocke, met zijn schepenen; mr. Porta, Deens consul in België en mevrouw Porta e.a. De voorzitter van de V.V.V. Groe de, de heer P. M. Hoste, die de gas ten verwelkomde, bracht dank aan H.M. de Koningin, die deze tentoon stelling heeft mogelijk gemaakt. Spr. bracht dank aan de Belgische vrien den voor hun medewerking tot het welslagen van deze eerste toeristen dag Benelux. De heer Hoste gewaag de met grote waardering van de on baatzuchtige medewerking van zo velen ontvangen en sprak tenslotte de wens uit, aat deze tentoonstelling zou mogen medewerken om de band die Zeeuwsch-Vlaanderen verbindt met het Vorstenhuis, te bestendigen en te versterken. Nadat ook burgemeester J. E. Ever- aars dank had gebracht aan allen die hadden medegewerkt om dit resul taat te bereiken, opende mevr. Ever aars met het doorknippen van een oranjelint, de tentoonstelling. SCHILDERIJENEXPOSITIES. Van de school begaf het gezelschap zi^h naar het gemeentehuis, waar de raadszaal, de vestibule en het trap penhuis in een tentoonstellingszaal waren veranderd. De vele werken van de Vlaamse schilder Raymond Kimpe overheersten hier en zijn doeken oogstten bewondering. Daarnaast zijn fraaie werken geëxposeerd van Al- bert Servaes en Permeke, evenals pastels van Gustaaf v. d. Woestijne en Felix Timmermans. LEZING DRS. LOCKEFEER. Drs. L. Lockefeer hield daar een voordracht over het werk van Kimpe, waarvoor hij grote bewondering koestert. In het hotel „Het Vlaamse Duin", waar eveneens werken van Kimpe zijn geëxposeerd, verenigde het gezelschap zich aan een maaltijd, waaraan ook net bestuur van de V.V. V. uit Knocke deelnam. Over en weer werden nog vele har telijke woorden gesproken en werd gewezen op het belang van een nau we samenwerking tussen de Neder landse en Belgische badplaatsen. Des avonds waren zowel de hertenkamp, als het Prinses Marykeplein, zomede de toren, prachtig verlicht. Jammer dat de weersomstandig heden het uitvoeren van folkloristi sche dansen onmogelijk maakten, zo dat dit werd uitgesteld tot Zaterdag a.s. Het openluchtbal op het Prinses Marijkeplein ging echter door en daar bleef de feestdrukte nog lang voort duren. Auto in de sloot gereden te Nieuwdorp. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is te Nieuwdorp een personen auto. die bestuurd werd door de heer N. uit Lewedorp, even buiten de bocht van de weg in de nieuwe West- Kraavertpolder terechtgekomen in een daar lopende sloot. De auto werd zwaar beschadigd en behalve de be stuurder werd ook een van de beide passagiers licht gewond. Vermoedelijk is er met iets te grote snelheid in de bocht gereden. EXAMENS Voor het door de Vereniging tot bevordering van het Electrotechnisch Vakonderwijs in Nederland te Rot terdam gehouden examen, slaagden voor het diploma sterkstroommon teur V.E.V., de heren C. J. Scheele te Vlissingen, J, Spaeter te Koudekerke, C. Sinke te Middelburg, J. Goedege- bure te 's Heer Arendskerke, W. F. Bezemer te Goes, terwijl het diplo ma hulpmonteur V.E.V. werd behaald door de heer C. de Boot te Goes. legd tussen Bergen op Zoom en Goes of Rilland Bath, opdat zo nodig mijn- gas kan worden aangevoerd. Normaal zou thans gewacht beho ren te worden op de totstandkoming van een definitieve overeenkomst. Om technische redenen dient echter met het leggen van de buizen door de Schelde te worden begonnen in September/October a.s., zodat het wachten op een definitieve overeen komst zou betekenen, dat van een af- standsgasvoorziening per 1 Januari 1953 nog geen sprake zou kuniien zijn. Advertentie. Algemene Bond Ouden van Dagen. In het sociëteitsgebouw van de Goese Bond van Ouden van Dagen is in een gecombineerde vergadering van de Zeeuwse afdelingen van deze bond be sloten een federatie te vormen, die de belangen van de oudjes nog meer tot zijn recht zal doen komen, en voorts problemen gemeenschappelijk te bespreken en meer eensgezmd op te treden. De bestaande bondsraad komt in de toekomst te vervallen. Er zullen nu rayonbijeenkomsten worden gehouden. Alle Zeeuwse af delingen traden toe. Een bestuur werd gevormd bestaande uit de heren A. R. König, Vlissingen, voorzit ter; H. Christiaanse, Pieter Jasperse straat 5, Goes, secretaris en W. Hen- drikse, penningmeester, Teraeuzen. DAME VERDRONKEN. Te Zierikzeè is Het stoffelijk over schot geborgen van de 60-jarige me vrouw P. R., die in een gracht Was geraakt en verdronken. Teraardebestelling pastoor J. A. de Meulemeester. De R. K. kerk te Terneuzen was geheel gevuld toen daar Zaterdag de uitvaartdienst werd gehouden voor wijlen pastoor J. A. de Meulemeester. De mis werd opgedragen door deken J. Plasschaert van Hulst, die ook de absoute verrichtte. Velen volgden de stoet naar de begraafplaats. Aan het graf werd het woord gevoerd door de heer F. B. G. de Meijer, die sprak na mens de gehele parochie. Hij schetste de verdiensten van de overledene voor de parochie. Een grote liefde voor zijn parochianen kenmerkte pastoor de Meulemeester. Een zwager van de overledene noemde hem de pastoor der armen, die uiterst weinig voor zichzelf nodig had en zoveel te meer aan anderen schonk. Hij dankte voor de laatste eer aan pastoor de Meulemeester bewezen. Onder de aanwezigen op het kerk hof bevonden zich om. burgemeester mr P. Tellegen, de beide Ned. Herv. pre dikanten ds. J. Schcdten en ds. P. A. v. d. Vlugt, de paters Maristen uit Hulst, de paters Capucynen uit Sluis kil, vele pastoors uit omliggende pa rochies, en broeders van het Instituut Sint Marie te Huybergen. Zes zonen uit één gezin werden priestqr. Voor de R.K. bevolking van Hulst was het Zondag een bijzondere dag, want pater Frits van Waesberghe droeg zijn eerste Mis op, als zesde zoon uit één gezin, waarvan reeds vijf broeders priester werden. Des ochtends te acht uur werd pa. ter van Waesoerghe in een stoet, die voorafgegaan werd door de Kon. Har monie en waarin vertegenwoordigers van alle Katholieke verenigingen' meeliepen, van de ouderlijke woning gehaald en naar de kerk geleid, waar hij werdontvangen door de geeste lijkheid onder leiding van deken J. Plasschaert. Hij droeg zijn eerste H. Mis op met assistentie van drie zyner priester broeders. namelijk Eduard, Joseph en Karei. De feestpredicatie werd ge houden door deken J. Plasschaert. Na afloop begaf de stoet zich naar de markt, waar aan de jonge pries ter, die zich m de woning van een familielid bevond, een aubade werd gebracht. De heer L. van Mierlo sprak hem toe namens de Kon. Har monie. Daarop volgde in het St. Aloysius- Eatronaat een druk bezochte receptie. >e voorzitter van het priestercomité overhandigde aan pater Frits van Waesberghe een enveloppe met in houd, dit met het oog op zijn aan staan vertrek naar de missie. De jon. ge pater is toegetreden tot de orde van de witte paters van Lavigerie, die voornamelijk in Afrika werken. Te drie uur des middags droeg hij in de overvolle kerk een plechtig lof op. Daarbij werd gezongen door het mannenkoor en het jongenskoor, ter wijl als organist fungeerde mr. H. van Soa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2