PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelingen na incident te Kaesong afgebroken Vlissingen produceert thans compost uit huisvuil M BILT COMMUNISTISCHE FORMATIES OVERSTROOMDEN 00ST-BERLIJN 194e Jaargang - No. 183 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagtcr. Hoofdred. G. BallintiJa PL verv.j W. Leertouwer en H. A. Bernhardt ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.55 p. kw. tr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummer» 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 Aug. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. Minimum p advertentie f 3.— mg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max S regcli) van 1—0 regela f 1— Iedere regel racer 20 cent „Oneven of adrea Bureau van dit Blad* 25 cent meer. Giro nr 359*0 P.Z.C. Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr 58—60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21801 M*burg Londenae Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Voratstr. 83, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurltsatr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zierlkzec N Bogerdstr C 160. tel. M R1DGWAY VERLOOR ZIJN GEDULD Noordelijke soldaten gesignaleerd in de neutrale zóne Generaal Ridgway heeft Zondag de wapenstilstandsbesprekingen in Korea doen afbreken wegens „een schandelijke schending van de neutrali teit van Keasong". Vrijdag zijn namelijk zwaar bewapende Noordelijke soldaten waargeno men In de nabijheid van liet huis waar onderhandeld wordt, hoewel de af spraak luidt, dat Kaesong open stad zou zijn. In een boodschap aan de Noordelijke bevelhebbers, uitgezonden over alle radiozenders in Japan en Korea, heeft generaal Ridgway een bevredigende verklaring geëist voor de schendingen en de verzekering, dat geen herha ling zal voorkomen. Radio-Peking zond Maandagmorgen de volgende boodschap uit van dc Noordelijke bevelhebbers: „Wij hebben onze ondergeschikten opdracht gegeven de nodige maat regelen te treffen, opdat zich niet nog eens een incident over het trekken van patrouilles door de zóne, waar de conferentie wordt gehouden, kan voordoen. WQ hopen, dat U Uw vertegenwoordigers order zult geven de wapenstil standsbesprekingen te hervatten en dat U zich niet door dergelijke onbe duidende dingen zult laten weerhouden". Eerder had de radio verklaard, dat de aanwezigheid van Noordelijke sol daten mogelijk op'een vergissing be rustte. De soldaten behoorden tot bewa kingseenheden. De groep was op weg naar een punt in de omgeving van Kaesong, alwaar gesproken zou wor den over de wijze, waarop het ge bied van Kaesong zou kunnen wor den beschermd. De Noordelijken hadden dit aan de delegatie der verbondenen meege deeld, toen deze om uitleg had ge vraagd. Bovendien had de Noordelij ke bevelhebber order gegeven, dat gewapende soldaten voortaan niet meer langs die weg mochten trekken. Ook had hij gegarandeerd, dat het ge beurde zich niet zou herhalen. Officieren van de Ver. Naties in Tokio waren Zondag van mening, dat de kans op een wapenstilstand bijna tot nul gedaald is. Ridgway nam zijn beslissing om de besprekingen te verbreken in over eenstemming met de commissie van chefs der Amerikaanse generale sta ven. Toch kwam zijn optreden enigs zins onverwachts. Vice admiraal Joy, de leider van de geallieerde delegatie, had Vrijdag formeel nota genomen van de aanwezigheid van Noordelijke soldaten. Hij bracht de zaak ter spra ke en de Noordelijken beloofden een onderzoek. Joy zag Zaterdag opnieuw Noordelijke militairen lopen op de weg, die de voertuigen van de Ver. Naties gebruiken om van de basis te Moenson naar Kaesong te trekken. Diezelfde dag werden de besprekin gen verbroken. Volgens Amerikaanse officieren in Tokio wil Ridgway minder geduld tonen dan Washiritgon van hem vraagt. Slechts onder druk kon hij er van weerhouden worden de be sprekingen voorgoed af te breken. De officieren wezen er op, dat er weinig vooruitzichten zijn op een snelle overeenkomst, zelfs als de be sprekingen worden hervat. Sedert in Juni de besprekingen begonnen, zou den de Noordelijken de tijd hebben gehad om hun gehavende legers te vervangen en goed bewapende Noord- koreaanse eenheden in het veld te brengen. STRIJD OPGELEEFD De Chinese generaal Peng-teh-hoeai heeft in een aoor het Russische pers bureau Tass verspreide verklaring gezegd, dat een afbreken van de on derhandelingen niet in het .militair voordeel der verbondenen zou zfln. Gebeurtenissen in het verleden, zo verklaarde hij, hebben bewezen, dat wij sterker worden naarmate wy langer stryden. Zondag zijn de troepen der Ver. Naties ten Westen van Jontsjon een beperkte aanval begonnen, om de be wegingen van de tegenstander te ver kennen en in het algemeen het initia tief te behouden. Ondanks hevige te genstand werden kleine vorderingen gemaakt. De Noordelijke artillerie nam in sedert het begin der onder handelingen ongekende kracht aan het gevecht deel. In het gebied van Koemsong deden de Noordelijken tegenaanvallen. Zij werden teruggeslagen. Zondag wer den de gevechtshandelingen aan het Westelijke front door ae regen be lemmerd. 20 jaar dwangarbeid voor Gestapochef in België. Constantin Canaris, voormalig lei der van de Gestapo in België en Noord-Frankrijk, is door een militai re rechtbank te Brussel tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Canaris is een neef van wijlen ad miraal Canaris. hoofd van de vroege, re Duitse contra-spionnagedienst. die in een concentratiekamp is omgeko. men na de mislukte aanslag od Hit- Ier. Canaris werd schuldig bevonden aan een groot aantal oorlogsmisda den. Proces in Warschau fegen vroegere Poolse generaals. Sedert 31 Juli is in Warschau een proces aan de gang tegen negen voor malige leden der Poolse generale staf in oorlogstijd, die te Londen was ge vestigd. Zy worden ervan beschuldigd, met Engelse en Amerikaanse hulp getracht te hebben in Polen een „Ti- toïstisch regiem" op te zetten. Een der beklaagden, generaal-ma- jaar Roman, verklaarde dat aan de Britse en Amerikaanse ambassades „op hun uitdrukkelijk verzoek" spi- onnagemateriaal was geleverd. Roulettespelers in Den Haag weer vrijgelaten. Op last van de officier van justitie zijn Zaterdagmorgen 235 van de 269 arrestanten uit twee speelclubs in Den Haag en Scheveningen uit het arrest ontslagen. De overigen, z.g. ..werkende leden" van de speelvereni- gingen „Aristo" en „Mondial" zijn naar het Huis van Bewaring overge bracht. Het betreft hier bestuursle den. bankhouders, spelleiders croupiers. Aan kasgeld werd 18.000 in beslag genomen. Het bedrag aan fiches beloopt in de duizenden gul dens. Het bestuur van de speelclub te Laren is Vrijdagavond op vrije voe ten gesteld. De arrestatie van twee luchtmacht-officieren. Het bureau Voorlichting van de luchtmachtstaf deelt ons het volgen de mee: „In aansluiting op het bericht om trent de arrestatie van twee officie ren van de luchtmacht kan nader worden medegedeeld, dat deze ar restatie uitsluitend is uitgevoerd we géns het vermoeden van onregel matigheden van administratief karak ter. Er is geen enkele aanwijzing, dat hier ook nog sprake zou zijn van spionnageactiviteit". Zweden verleent asyl aan drie Lltauers. De Zweedse commissie voor bui tenlandse zaken heeft Zaterdag be sloten, dat de drie Litauers die op 17 Juli van de Russische treiler „Sa- mum" naar het Zweedse eiland Oeland vluchtten na hun Russische officieren te hebben opgesloten, be schouwd zullen worden als politieke vluchtelingen. Zij hebben paspoorten ontvangen en toestemming gekregen om enige tyd in Zweden le blijven. De Russische ambassadeur te Stockholm had de uitlevering van de betrokkenen gevraagd. IUi.II. Prinses Irene vierde Zondag haar twaalfde verjaardag. Zaterdag reeds hebben de deputaties van de Nederlandse strijdkrachten de prinses geschenken aan geboden. Zij werd gelukkig gemaakt niet een cassette tafelzilver, een grote verjaardagstaart en een smeedijzeren bijzettafeltje met glazen blad. dat z.y zo graag wilde hebben. Het was een deputatie van de Marine, die dit jaar de cassette aanbond, en daarbij de verj;uirdag*taart voegde. Daar bet de Marine was, die de deputatie mocht zenden, was de taart versierd met een klein model lichte kruiser. De Marine-deputatie stond onder leidin g van de lult. ter zee eerste klasse C. E. van der Zyi. RODE MASSA-REGIE IN HET STADION Tienduizenden deelnemers aan jeugdfestival. Zoudag is in Oost-Berlijn het „wereldjeugdfestival" begonnen, dat twee weken zal duren en volgens de organisatoren de grootste jeugdbyeenkomst in de geschiedenis is. Van Westerse zyde wordt het festival „een van de gevaarlykate mani festaties van Russische massa-invloed op Duits grondgebied'' genoemd. Het festival begon met een intocht van de meer dan honderd buiten landse delegaties in het „Walter Ulbrieht"-stadion. Twee uur lang werden de buitenlandse deelnemers, in het bijzonder de Russen, toegejuicht en in spreekkoren toegeroepen. Over vrijwel alle communistische radiozenders In de wereld werd een ooggetulgeverslag gegeven van de parade. Uit alle delen van Oost-Duitsland waren leden van de communistische jeugdorganisaties naar Berlijn geko men. De schattingen over hun aantal variëren van een half millioen tot meer dan anderhalf millioen. De bijna 30.000 buitenlandse deelnemers waren hoofdzakelijk uit de Oost- Europese landen gekomen. De jonge communisten uit ae Westerse landen werd zoveel mogelijk belemmerd Oost-Berlijn te bereiken. Slechts en kele tientallen Britten en Amerika nen slaagden daar in. Naar schatting verscheidene duizenden Westduitse jongelingen van vijf tot vijftig jaar, konden ondanks de politiemaatrege len de grens overschrijden. WEG MET DE BELTEN! Dit is de mijnenveger H.G. 11, die door muitende Poolse mariniers met de officieren opgesloten in hun hutten in de Zweedse wateren na bij Ystad werd gebracht. Zestien op varenden hebben zich bij de Zweedse autoriteiten gemeld en asyl als poli tieke vluchtelingen in Zweden ge vraagd. Eerste onderhoud tussen Stokes en Mossadeq Onderhandelaars optimistisch. Minister Stokes, het hoofd van de Britse regeringsdelegatie in Perzië, heeft Zondagochtend een eerste on derhoud gehad met premier Mossa deq. Stokes lunchte bij de shah van Perzië. Bij aankomst in Teheran ver klaarde Stokes: „Ik kom met vele voorstellen en denk zo lang in Perzië te bljjven als de Perzen me willen hebben". Premier Mossadeq zeide Zaterdag in de Senaat, liever af te treden dan een overeenkomst met de Britten te tekenen, die niet in het voordeel van Perzië zou zijn. Mossadeq bracht Harriman dank voor zijn werk. In het parlement kreeg Mosadeq zonder stemming goedkeuring van zijn be sluit met de Britten te onderhande len. Extreme nationalisten beschul digden hem van verraad. Mossadeq verzocht een oordeel uit te stellen tot hij het resultaat van de besprekingen zou kunnen voorleggen. Hij zeide er zeker van te zijn, dat de kwestie tot ieders bevrediging geregeld zou wor den. Ook Harriman heeft aan de pers verklaard, dat naar zfj» overtuiging een oplossing gevonden kon worden. Unieke installatie in gebruik Daar gaat op de transportband een album voorby een album met familiefoto's van vier generatiesEven verder volgt een verdord bruidsbouqueteens het welriekend symbool van jong geluk. Dan komt een oude schoenblijkbaar een deel van de bekende „schoen en slof" waarop thans het verarmde Nederlandse volk rondhuppeltEen brok mensengeschiedenis trekt voorbij op de transportband van de vuil verwerkingsinrichting. Deze unieke ontdekking werd Zaterdagmiddag ge daan toen officieel te Missingen de eerste installatie in Nederland voor het verwerken van vers huisvuil tot compost, in bedryf werd gesteld op de Missingse belt. verwerking van huisvuil tot compost iets bijzonder aantrekkelijks. Het gemeentebestuur kwam dan ook tot de conclusie, dat tot compos- tering overgegaan moest worden. Vlissingen is de eerste plaats In Nederland, die thans beschikt over een installatie tot verwerken van het verse huisvuil, dat wil zeggen van het vuil zoals het uit de vuilniswagens komt. Spr. bracht hulde aan ir. Weststra- te als ontwerper en aan de heren Bakker en Van der Vorm als bou wers van de installatie. Bij deze hul diging betrok hjj ook het personeel van de gemeentereiniging, waarbij hjj in het bijzonder nog de heer J. J. D. Scheffener noemde. DE MACHINE. De heer C. Ouwehand, directeur ge meentewerken, gaf daarna een korte technische uiteenzetting. In een yzeren loods is een machine gebouwd, j Het was wethouder M. A. van Po- pering, die romanschrijvers naar de transportband wilde geleiden, om ze daar stof voor omvangrijke verhalen te laten opdoen. Zelf verklaarde hij nadat dc lo co-burgemeester L. P. van Oorschot de korte plechtigheid met een inlei dend woord had geopend niet ro mantisch genoeg te zijn en daarom hield hp een korte inleiding over de economische en andere redenen, die het Vlissingse gemeentebestuur er toe gebracht hadden de nieuwste vorm van huisvuilverwerking te en tameren. Het gemeentebestuur vernam in 1947, dat ir. W. Weststrate te Am sterdam experimenteerde met een rasp-installatie voor het omzetten van vers huisvuil in compost. Men zat in Vlissingen met de moeilijkheid, dat de belt te groot werd en boven dien op een ongunstige plaats lag. Tegen het afvoeren van het vuil naar zee bestonden bezwaren en voor een landbouwgebied als Zeeland had de die bestaat uit twee delen, nameljjk een grote zeef. waarin het vuil een eerste bewerking ondergaat en een raspmolen, waarin het vuil wordt verkleind tot compost. De zeef maakt het mogelyk, dat bepaalde afvalstoffen zoals textiel enz. verwijderd worden, waarvoor op kopers nog interesse hebben. Het vuil wordt over een lopende band ge voerd van de stortplaats, waar de vuilnisauto's hun Inhoud afwerpen, naar de zeef en vervolgens naar de molen. Tussen zeef en molen worden nog met een magneetrol de ijzeren voorwerpen verwijderd. De installatie verwerkt in 4 uur al het Vlissingse vuil (80 m3 per dag). Ook de heer Ouwehand bracht hulde aan de ontwerper en de bouwers. COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin, mr. A. F. C. de Casembroot, stelde daarna de machine in werking door een druk op een knop. Maar eerst verklaarde hij in een korte toespraak enthousiast te zijn over het initiatief van het Missingse gemeentebestuur. Spr. ken de vele Zeeuwse gemeentebesturen, die zorgvuldig waken over 't steden- en dorpsschoon, maar desondanks zy'n er in die gemeenten gewoonlijk bij een der voornaamste toegangswe gen de stinkende heuvellandschappen van de vuilnisbelten. De hoop is thans gewettigd, dat de entreé's van de gemeenten verlost zullen worden van die belten. Door het aanschaffen van een eigen verwerkingsinstallatie of door sa menwerking met een gemeente, die zo'n installatie heeft, kan dit pro bleem afgedaan worden. Spr. wenste het Vlissingse gemeen tebestuur geluk met de nieuwe instal latie met de verwachting, dat zjj zou strekken tot zegen voor de burgerjj en tot voordeel voor Nederland. (Vervolg op pag. 2). De deelnemers, die Zaterdag arri veerden, werden in de grote verzamel plaatsen opgevangen. Zy werden daarna ingekwartierd in scholen, fa brieken, houten barakken en op zol ders. Overal in Oost-Berlyn zjjn leuzen aangebracht als „Wij willen vrede daarom weg: met Adenauer" en „Sta lin wijst de jeugd der wereld de weg". In West-Berlijn gaat het leven ge woon door. Geallieerde politie heeft langs de sector-grenzen prikkel draadversperringen aangebracht. Er zy'n verzamelposten ingericht om eventuele vluchtelingen op te van gen. Zondag meldden zich dertig deel nemers, doch slechts enkelfen werd toegestaan te blijven. Bij de openingsparade in het sta dion waren alle Duitse communisti sche kopstukken aanwezig. Er wer den spandoeken meegedragen met de portretten van Stalin, Mao Tse- toen e.a. President Pieck hield een rede met de gebruikelijke tiraden te gen de „oorlogsophitser". Vervolgens vormden 1000 leden van de jeugdbe weging reusachtige letters en vredes- symbolen op het middenterrein van het stadion. Het comité van Amerikaanse oor logsveteranen heeft een beroep ge daan op de jonge Duitse communis ten „de vergissing van Hitier niet te herhalen". Als ge het voorbeeld van de Hitler-Jugend volgt, aldus het co mité, zult ge eveneens aan de eer zucht van een dictator ten prooi val len. Acht doden bij treinbotsing in Zuid-Engeland Aeht personen zjjn om het leven gekomen en ongeveer 50 personen ernstig gewond, toen Zondag bU Arundel aan de Engelse Zuidkust een uit Portsmouth komende trein op een voorafgaande trein inreed. Verscheidene wagens werden In elkaar geschoven. Men vermoedde Zondag, dat tussen de wrakstukken nog een aantal personen zit opgeslo ten. Beide treinen waren overvol met vacantiegangers. die op weg waren naar de kust. Melkwagen In sloot: twee doden. Toen een 30-jarige melkrijder uit Moordrecht Zaterdagmorgen met zijn vrachtauto langs de Broekweg bij Gouda reed, zakte de wagen in de zachte berm en viel omgekeerd in een tochtsloot De bestuurder en een 13-jarige jongen uit Moordrecht, die eveneens in de wagen zat, slaagden er niet in zich te bevrijden uit de cabi ne en verdronken. Hirosji'Tia herdenkt de atoomaanval. Vandaag zal een Amerikaans Su perfort over de Zuid.Japanse stad Hirosjim- rosjima vliegen en een bloemen krans neerlaten op de plaats, waar zes jaar geleden de eerste atoombom in de oorlog gebruikt werd en op het tijdstip van de atoomaanval. Op het zelfde ogenblik gaan de klonken in de nieuwe vredeskerk luiden. De ge. hele dag worden plechtigheden ge houden voor de zaak van de vrede. Nederlands quotum E.B U. met 25 millioen d. verhoogd Minder dan werd gevraagd. Dc bestuursraad van dc Organisa tie van Europees Economische Sa menwerking heeft het Nederlandse Ïuotum In de Europese Betaling* 'nle (de marge voor credietverle- ning) verhoogd van 330 tot 355 mil lioen dollar. Dit Is minder dan de helft van het bedrag, waar Nederland om had gevraagd. Het quotum van West-Dnitsland werd verhoogd van 320 tot 500 milUoen. Als reden voor de gedeeltelijke af wijzing van het Nederlandse verzoek is opgegeven, dat een grotere verho ging herziening van het gehele quota stelsel nodig zou hebben gemaakt. Tijdens de besprekingen is echter uit gelekt. dat vooral van Amerikaanse zijde verzet is aangetekend tegen een ruimer crediet aan Nederland. De Amerikaanse deskundigen waren van mening, dat Nederland zyn be talingsmoeilijkheden met België in het kader van de Benelux moet rege len. Inspecteur-generaal voor de scheepvaart eervol onts.agen. Bij K. B. is met ingang van 16 Aug aan de heer P. S. van 't Haaff, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, eervol ontslag verleend uit zijn functie van inspecteur-generaal voor de scheepvaart. Ministeriële belangstelling voor muziekconcours te Kerkrade. Zondag bracht minister Van Maar- seveen een bezoek aan het internatio naal muziekconcours te Kerkrade. Hij werd welkom geheten door de alge meen voorzitter, de heer W. E. A. Scheelen. De „Harmonie d'Arras" speelde ter ere van de minister het Wilhelmus en de Marseillaise. De concertwedstrijden van dit con cours werden door duizenden bezocht. Alle zitplaatsen in de muziektent f4000) waren uitverkocht, zodat ve len met een staanplaats genoegen moesten nemen. Secretaris sociale raad Apeldoorn gearresteerd. De gemeentepolitie te Apeldot heeft Vrydag \VB., de secretaris v Apeldoorn van de sociale raad in deze stad, gearres teerd. Hy wordt verdacht van ver duistering ten bedrage van circa 10.000. Het betreft hier de opbrengst van kinderpostzegels, welke B. nog moest afdragen, doch verloren zeide te heb ben en een klein kapitaaltje van iemand, die in een gesticht wau genomen was op- VOORSPELT: OPNIEUW BUIEN. De Bilt voorspelt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1