De nieuwe buitenwijken van Middelburg JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Noodweer teisterde ons land ELK JAAR BIJNA 40.000 KINDEREN MEER OP DE LAGERE SCHOLEN VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zwaartepunt van uitbreidingsplan Wanneer we met de kaart van het nieuwe uitbreidingsplan ln de hand een rondwandeling zouden maken over het Middelburgse grondgebied, dan zouden we moeten beginnen by de wtyk, die begrensd wordt door de Nieu we Vlisslngse weg, de Lage Weg en de nieuwe watergang, welke men thans bezig Is gereed te maken. Het kaartje wtfst uit, dat het zwaartepunt van de totale uitbreiding in deze wjjk ligt. De bestaande bebouwing en de aanwaa daarvan in de laatste tien jaar, moesten wel tot die conclusie voeren. Er is sinds jaren een duide lijke trek in deze richting. Evenwijdig aan de Nieuwe Vlisslng se weg wordt deze wijk doorsneden door een verkeersweg met groenstro ken. Deze weg sluit aan de ene kant aan op de geprojecteerde randweg en komt aan de andere zijde via de Lageweg op de Nieuwe Vlissingse weg. Het park Toorenvliet sluit niet alleen prachtig aan op deze wijk aan de andere zijde van de Lageweg, doch vormt tevens een schitterend recreatieoord voor de wijkbewoners. De meergezinswoningen (onder- en bovenwoningen) zijn in hoofdzaak langs de genoemde verkeersweg ge projecteerd EEN PLEIN. Op het punt in het verlengde van de KoninginnewegLangeviele weg en Poeledaeleweg, waar deze wegen samenkomen, is een pleintje gedacht met daarbij gereserveerd een plaats voor een te stichten kerkgebouw. Voorts zal de Koudekerkse weg in de toekomst niet zoals thans het ge val is een rechtstreekse verbinding met de Poeledaeleweg hebben. De weg wor-t via de verlengde Konin- ginnelaan omgeleid naar het genoem de pleintje. Tenslotte is in deze wijk ook een plaats gereserveerd voor het zwem bad, hoewel het nog steeds niet defi nitief vaststaat waar het zwembad zal komen. et is voor de stad Mid delburg hoofdstad van de provin cie te hopen dat de beslissing hierover niet al te lang op zich zal laten wachten. WIJK „DE GRIFFIOEN.' De wyk De Griffioen" heeft eigen lijk door de bestaande bebouwing met middenstandswoningen reeds haar bestemming gekregen. Logisch is het dan ook dat men om een gaaf geheel te krijgen, een viertal straten heeft geprojecteerd, die even als de bestaande bebouwing „stro- kenbouw" krijgen, dat wil zeggen aan één zijde van de straat woningen. Mocht deze bouw voor eerst niet te realiseren zijn, dan is het beter te wachten tot de tijd, dat die bouw wel mogelijk is. In elk geval moet voorkomen worden, dat de wijk met minchr geschikte bebouwing voor goed zou worden verknoeid. Aan de Oostzijde van de Olmen laan is een bebouwing gedacht met grote eengezinswoningen. Ten Zuiden van de Domburgse watergang is behalve de plaats voor bestaande volkstuinen nog een plek fereserveerd voor uitbreiding van e tuintjes. WEG NAAR DOMBURG. Aan de Oostzijde van deze wijk, ten Oosten van de Seisweg, is de nieuwe uitvalsweg naar Domburg geprojecteerd, die bij het abattoir aansluiting heeft op de Seisweg. WIJK NOORD WEG. De wijk Noordweg is in het ,,plan in onderdelen" de kleinste wijk ge worden. Hoewel klein, is zij niettemin één van de aantrekkelijkste wijkjes BEBOUWING MET BREDE GROENSTROKEN IN HET PARK DE GRIFFIOEN. 53 De Boogschutter-vis ts, buiten de mens, het enige wezen dat zijn prooi bemachtigt door hem neer te schieten. Toegegeven moet worden, dat onze kanonhen en granaten verderflijker van uitwerking zijn, maar daar staat tegenover, dat de ammunitie van de hier besproken vis onuitputtelijk is. De Boogschutter leeft in de wateren van Oost-Indië (niet: Indonesië, want ook Nieuw-Guinea valt hieronder), Noord-Australië en Nieuw Zeeland en voedt zich voornamelijk met insecten. Loerend zwemt hij langs de opper vlakte van het water, tot hij een sma kelijk insect ontwaart dat argeloos boven het water zweeft of misschien - even kwaadwillig als zijn belager gereed staat een ander te besprin gen. Dan spuwt de Boogschutter met weergaloze handigheid een druppel water op het insect, dat door de zwaarte van het projectiel naar bene den tuimelt en dan snel door de toe schietende vis wordt verorberd. Deze vis, die in de Indische archipel ikan soempit, of spuwende vis wordt genoemd, is een graag geziene bewo ner van de aquaria der inlandse be volking, die zich vermaakt door uren te kijken naar de bewonderenswaar dige handigheid van deze schutter. Een andere merkwaardigheid van de Boogschutter ts, dat hij ogen heeft, welke van de normale structuur van een vissenoog afwijken. In het water kunnen in normale gevdllen de vor men en omtrekken van de buitenwe reld niet juist worden waargenomen. De Boogschutter, die juist bijzonder goed moet kunnen zien om de afstand tot zijn prooi te kunnen meten, blijkt echter vanuit het water zéér juist te kunnen waarnemen, hetgeen op een bijzondere constructie van het oog wijst. Wie weet, hoe in de natuur steeds de meest doeltreffende vormen voorko men, zal het niet verbazen te verne men, dat de mond van de Boogschut ter enigszins tuitvormig is, zodat de weggeschoten waterdroppel de grootst mogelijke snelheid kan krijgen. Over snelheid gesproken: wanneer een concert door de radio wordt uit gezond en en U zit achter in de con certzaal stilletjes te luisteren, wie zal dit concert dan eerder horen, de luis teraar in Indië, of U? Wanneer U het niet weet, moet U er maar niet over piekeren; de muziek bereikt Indië eerder dan Uw oor achter in de zaal. H. Pétillon. Twee kinderen in de Schie verdronken. Twee kinderen uit Schiedam, de -jarige Benny Alblas en de 6-jarige ierard Kortenaar, zijn Woensdag- vond in de Schie verdronken. Zij peelden op een schuin aflopende and, welke achter het huls langs de Jchie loopt. Noord-Brabant en de Schelde-Rijn-verbinding. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Bra bant te Breda heeft ingesteld een commissie ter bestudering en behar tiging van de Noord-Brabantse be langen bij een eventueel tot stand ko men ener nieuwe Schelde-Rynverbin- ding. voorzitter van het werkcomité uit deze commissie is de heer J. P. J. As- selbergs Czn., te Bergen op Zoom, in dustrieel. Mr. K. A. M. Bastiaanscn, secretaris Kamer van Koophandel te Breda, is ook secretaris van het werk comité. Op een Woensdag te Bonn gehouden bijeenkomst hebben de West-Duitse rec- tores magnifici besloten het verbod op het houden van duels door studenten te handhaven. van Middelburg geworden. Ten Noor den van de nieuwe weg, die eigen lijk al een gedeelte van de geprojec teerde randweg wordt, en ten Wes ten van de Noordweg is in hoofdzaak ruimte gereserveerd voor open be bouwen met eengezinswoningen en vrijstaande woningen. Ten Oosten van de Noordweg is een wijk gedacht die in het „plan in hoofdzaak" haar bestemming heeft gekregen én dus nog niet na der is gedetailleerd. VEERSE WEG. I)e wijk Veerse weg aan belde zijden van de Veerse weg is voorna melijk in het „plan in hoofdzaak" opgenomen. Toch is deze wijk niet van belang ontbloot. Het sportvelden-complex is in deze wijk opgenomen. Vroeger was dit complex ten Noorden van de Nadorst- weg gedacht (naby Modderoord), doch ln verband met de slechte bo demgesteldheid moest naar een an dere plek gezocb' rden. *ïeze meent NIEUWE WONINGEN BIJ DE VEERSE WEG: sober en smaakvol. HET UITBREIDINGSPLAN VAN MIDDELBURG. Duidelijk is de geprojecteerde bebouwing op het kaartje zichtbaar. meb naby deze wi evonden te hebben. In het verlengde van de Mei doornlaan is namelijk de toegang tot de sportvelden gelegen. De velden zyn e-eprojecteerd -,n de Noordzijde van de ontworpen randweg, die deze wyk ten boorden van de Veerseweg opsluit. Een hoofdvoetbalveld met daaromheen een hardloopbaan bene vens een byveld, twee korfbalvelden die tevens voor handbal gebruikt kunnen worden en een hockeyveld vinden er een plaaia. Voorts worden de best ande velden aan de Nadorst- weg als oefenvelden gehandhaafd. De tennisbanen kunnen door het ver dwenen van het hockeyveld te zijner tyd eveneens worden uitgebreid. Tenslotte is Dij dit sportvelden complex een ruimte voor parkeren gereserveerd. Ten Zuiden van het complex is een speelweide voor de jeugd gepro jecteerd. Wat de woninglouw ln deze wijk betreft zien we dat de charmante woningblokken van montagewonin gen aan de Noordzijde opgesloten worden door meer gezinswoningen (onder- en bovenwoningen) die langs de randweg gebouwd kunnen worden. KLEIN-INDUSTRIE. Ten Noorden van het Kanaal door Walcheren is nabij deze wijk het klein-industrie-terrein gelegen en ten Oosten van de toekomstige brug over het Kanaal door Walcheren is een los- en laadplaats gedacht. Voor de in de toekomst te bouwen rioolwater-zuiveringsinstallatie en de vuilstortplaats is eveneens langs het Kanaal een ruimte gereserveerd. Ten Zuiden van het Kanaal zal verder geen uitbreiding meer plaats vinden. De bouw zal tot het reeds bestaande worden beperkt. Gezien de slechte toegangswegen en verbindin gen tot deze wijk lykt dit een goede gedachte. Slechts de toekomstige uitbreiding van de begraafplaats, benevens een kleine speelweide ten Noorden van de Segeerssingel zijn hier aan gege ven. MIDDELBURG'S FUNCTIE. Middelburg is reeds vele jaren 't cen trum van het culturele- en geestelijk leven in de provincie Zeeland ge weest en tevens belangrijke Markt stad. Het zal dat moeten blijven en zo mogelijk nóg meer don vroeger geschikt moeten worden voor deze functie. Het zal, als weleer, een rustpunt moeten zyn voor de vreem deling op zyn omzwervingen, een lustpunt~waar het goed is te toeven. Het uitbreidingsplan ln samenhang met het Wederopbouwplan biedt de mogelijkheden om Middelburg de plaats te doen behouden die het se dert eeuwen had en het ook in de toekomst een aantrekkelijk, bloeiend wooncentrum te doen zrjn en waar dige hoofdstad van de provincie. In het ontwerp uitbreidingsplan werden de plannen nader uitgewerkt, die reeds door het gemeentebestuur van Middelburg in het jaar 1946 wa ren aangeroerd in de brochure „Her stel en toekomst van Middelburg." Een ochure waarin een overzicht werd gegeven van hetgeen in de komende jaren ondernomen zou wor den tot het herstel van de geschon den stad. Laten we hopen dat de plannen spoedig uitvoerbaar wonden. Dan zul len de wensen van iedereen, die Mid delburg een goed hart toedraagt, ln vervulling gaan! Dan zal Middelburg zijn. om het met de woorden van het gemeente bestuur te zeggen: „een stad met goe de toekomst." Boer gedood. Veel schade aan boerderijen en gewassen. Een hevig noodweer heeft Woensdag middag in de omgeving van Nijmegen en Venlo gewoed. De te velde staande Sewassen hadden veel te lijden van e wind en de felle regens. Venlo ver keerde omstreeks kwart voor twee zelfs in volslagen duisternis. Bij Rog gel in Noord-Limburg werd een boer op zijn land door de bliksem gedood. Iedereen was onmiddellijk op de been om de ontstane branden het hoofd te bieden. Zelfs de touristen hielpen blussen. In Wcllerlooi sloeg de bliksem in een boerderij. Tal van bewoners, die hun raam wijd open hadden staan, werden door de wind verrast en vonden hun ruiten vernield op straat terug. In Venraaij ging een hevige regenval gepaard met felle windstoten, die tal van bomen finaal deden afknappen. Groesbeek beleefde tegen half ne gen 's avonds een hevig onweer, ver gezeld van hagel. In een minimum van tijd stonden de straten onder wa ter. Het water stroomde de huizen binnen. Ernstige blikseminslagen kwamen hier gelukkig niet voor. Erger was de toestand in het heu velachtige terrein van Beek en Berg en Dal. waar de Beekse straatweg overstroomd werd en de tramrails ge heel onder het zand kwamen te liggen. Te Heumen bij Nijmegen brandde nog een schuur geheel tot de grond af. De vrouw van de boer. die zich bij de schuur in de wei bevond, bleef ongedeerd, twee varkens werden door de bliksem gedood. Ook in andere delen van ons land woedde het noodweer. In Den Bosch vielen hagelstenen zo groot als knik kers. terwijl het water in de kelders stroomde. Bij Vught vatte een boer derij vlam, doordat een door de blik sem getroffen boom op het dak te recht kwam. De hoeve ging in vlam men op. Eén boerderij en twee gebouwen van een inrichting voor kunstmatige inseminatie in Wesup in Drenthe wer den eveneens een prooi der vlammen. Onder belangstelling van vele hou derden familieleden en anderen ii Hr Ms. fregat „Van Speyk" na een verblijf van ruim 30 maanden in de Nederlandse Antillen. Donderdagmiddag ln de haven van Nieuwediep thuisgevaren. MINISTER RUTTEN ANTWOORDT DE KAMFR Scholenbouw in huidige tempo kan de groei net bijhouden. Bedrijfsleven en cultuur Verschenen is de memorie van ant woord van minister Rutten op het voorlopig verslag van de Eerste Ka mer over de Rijksbegroting voor On derwijs, Kunsten en Wetenschappen over het dienstjaar 1951. Wij ontlenen hieraan het volgende: De minister achtte aanvaardbaar, dat het geraamde aantal leerlingen over de jaren 19551960 450.000 gro ter zal zijn dan het aantal leerlingen van 1948. Dit betekent een gemiddelde stijging van 37.500 leerlingen per jaar. Het aantal steeg van 1 Januari 1950 tot 1 Januari 1951 van 1.180.000 tot ca. 1.244.000. Deze stijging, die het gemiddelde ver overtreft, heeft geen 32. Het succes van de Kuitendamse dierentuin liet niet lang op zich wachten. De bezoekers stroomden by duizenden toe en op Zaterdag en Zondag en vooral tijdens de kindervacanties moes ten de mensen buiten in de rij gaan staan, voordat zij konden binnentreden. Jimmy zat op zulke hoogtijdagen meestal zelf aan de kassa en met een vergenoegd gezicht streek hy de kwartjes, de guldens en ryksdaalders op. „Dat alles doe ik in een potje", dacht hij, „en daar gaan wy dan de dierentuin het volgend jaar van uitbreiden". De dieren zelf hadden ook veel plezier in al die be langstelling, hoewel e>en paar van <je oudste dieren toch nog wel eens terug dachten aan de veel rus tiger dagen van vroeger. Wie ook niet helemaal tevreden was, dat was de leeuw Piet, die 't Jim my persoonlyk kwalijk nam, dat hij er niet een paar kameraden bij had gekregen, of op z'n minst een levensgezellin. De meeste dieren hadden ge zelschap gekregen. Toen Jimmy op een ochtend langs kwam wandelen, keek de leeuw Piet hem zo vals aan, dat Jimmy vroeg: „Scheelt er wat aan?" byzondere moeilijkheden opgeleverd. Verder meende de minister, dat handhaving van het huidige tempo van aanbouw van nieuwe scholen in de voor de naaste toekomst bestaande behoefte aan scholen kan voorzien. Of de vervanging van oude scholen in sterke mate zal kunnen plaats vinden, kan de minister op dit ogenblik nog niet zeggen. In de schoolgeldbedragen voor het gewoon lager onderwijs zal geen wij ziging gebracht worden. Dit houdt in, dat tot afschaffing van de vermenig vuldigingsfactor niet kan worden overgegaan. Wat betreft de bevordering van de leerling per vak, ter bestrijding van het zitten blijven, wachtte de minis ter liever nog het eindrapport af. De beslissing omtrent de overgang mag echter niet geheel afhangen van de prestaties in de afzonderlijke vakken, maar evenzeer van de totale presta ties. Vele experimenten liggen nog in het voornemen van de minister. Naar zijn mening kunnen deze proeven voor de toekomst van ons onderwijs van grote waarde zijn. TAAL-REGELS. Het ligt in de bedoeling, dat enkele taalkundige regels vereenvoudigd worden. Na overleg met de Belgische regering zullen de regels betreffende het voornaamwoordelijk gebruik en het gebruik van tweedenaamvalsvor men als dier, dezer, enz. van kracht worden. Dit echter alleen als het ge hele werk van de Nederlands-Belgi sche commissie tot samenstelling van een woordenlijst voor de schrijfwijze der Nederlandse taal zal zyn voltooid. Verwacht wordt, dat deze in de eerste helft van 1952 gereed zal zijn. De minister zal laten nagaan of er aan tal van scholen nog leerboeken worden gebruikt, welke in de oude spelling zijn gesteld. SALARIËRING VAN LERAREN Een teer punt-achtte de minister de nog steeds bestaande meningsverschil len tussen de lerarenorganisaties en- de regering betreffende de salariëring in het algemeen en op bepaalde on derdelen. De minister sprak de hoop Hei wereldgebeuren Ts jarig's inval Het onverwachte bericht, dat een legermacht van Tsjang Kai Tsjek dc provincie Jocnnan op het vasteland van China i» binnengevallen, geeft allerminst reden tot juichen. Indien deze Inval de ouverture is van mi litaire acties vanuit Formosa tegen rood-China en van een heropleving der burgeroorlog, zy hel op kleine schaal, dan zal vermocdclyk gene raal Mac-Arthur toch nog aan het langste eind trekken en de door hem gepropageerde uitbreiding van het Koreaanse conflict tot een oorlog tegen China oen feit worden. Er zyn nog geen bijzonderheden bekend over de inval, die ook In Lake Suc cess tn de Westerse hoofdsteden ais een volkomen verrassing ia gekomen. Mogelijk heeft Tsiang Kai Tsjek op eigen initiatief gehandeld, als om de wereld te bewyzen, dat hy en zyn nationalistisch regiem nog een fac tor van betekenis is. Waarschijnlij ker echter is. dat de generalissimus met zyn actie het fiat en dc steun van Washington heeft en dat maakt de zaak zeer bedenkelijk. Op 't ogenblik bevinden dc onder handelingen over een wapenstilstand op Korea zich in een kritiek stadi um. De Amerikanen weigeren op grond van niet al te sterke argu menten de 38ste breedtegraad als demarcatielijn te aanvaarden en de Chinezen wensen geen duimbreeds gebied van Noord-Korc i af te staan. Voor zover nog een redeiyke kans bestond op een compromis, ls deze kans door Tsjang*s inval nu wel zeer sterk afgenomen. Er had geen on geschikter moment gekozen kunnen worden, tenzy het opzet was de on derhandelingen te torpederen. Het toch al niet geringe wantrouwen van de Chinezen ten opzichte van de Amerikaanse bedoelingen heeft nu zoveel nieuw voedsel gekregen, dat een accoord over Korea vrywcl uitgesloten schhnt. In dc rode Chi nese propaganda worden de Ver. Staten afgeschilderd als dc grote vyand van Mao Tse-loeng's regiem, er op uit de omwenteling in China ongedaan te maken en Tsjang met de overbiyfselen van de Kwo-min- tang weer in het zadel te helpen. De Amerikaanse interventie in Korea zou een onderdeel zijn van deze con- tra-revolutionnaire opzet. Nu moge dat laatste totaal onjuist zijn, het eerste heeft ongctwyfeld een kern van waarheid, ónder invloed van Acbeson en Marshall is een tijdlang de houding van Washington tegen over de revolutie ln China er een van berusting geweest In officiële witboeken werd de onbekwaamheid van Tsjang Kai SJck en zyn advi seurs in het licht gesteld en diens regiem als corrupt en vermolmd af- feschreven. Het leek alsof de Ver. taten op weg waren rood-China te erkennen en zich van Formosa terug te trekken. Vorig jaar is onder sterke druk van MacArthur cn zyn aanhang en van de Republikeinen cn conserva tieve Democraten een kentering ge komen in deze houding. Van een erkenning kwam niets, de weg van rood-China tot dc Ver. Naties werd verspred, Formosa bezet. Tsjang Kai Tsjek weer in ere hersteld als bond genoot. Als het aan MacArthur ge legen had was reeds in de lente van dit jaar een rechtstreeks militair offensief begonnen tegen Peking. De regering^Trunian accepteerde deze gevaarlijkö politiek niet en Mac Arthur werd ontslagen. Is de jongste inval een bewijs, dat tenslotte Mac Arthurs denkbeelden toch voor een deel Ingang hebben gevonden? Er valt helaas weinig goeds te voorspellen van een actie tegen Mao Tsie-toengs regiem. De les van 1917- 1923 heeft nog niet aan waarde in geboet. In deze periode trachtten de Westerse mogendheden met behulp van Wit-Russische troepen een con tra-revolutie in Rusland te bewerk stelligen. De interventie liep op een mislukking uit en versterkte daar door het Sowjet-regiem. De verhou ding tussen West en Oost werd er voor jaren lang door vergiftigd. Een herhaling van het interventie-experi ment in China verschaft de commu nistische propaganda rijkelyk nieu we ammunitie en zal de spanning in de wereld opnieuw hoog opvoeren. Daarom is het bericht van de inval slecht nieuws. De Ronde Tafel-Conferentie met de West. Van bevoegde zyde wordt medege deeld, dat de Nederlandse regering thans overweegt het benoemen van een commissie die tot taak zou heb ben de Ronde Tafel-conferentie met Suriname en de Nederlandse Antil len een zo vlot en vruchtbaar moge lijk verloop te doen hebben. Te dien einde zou deze commissie zich moeten bezinnen op het samen stellen van een „working paper". In de commissie zullen vermocde- ïyk zitting hebben de heren mr v. Schaik, mr. van Helsdingen, mr. van der Grinten en de heren mr. dr. Pos en mr. Debrot, resp. vertegenwoordi ger in Nederland van Suriname cn van de Ned. Antillen. Zodra de werkzaamheden dezer commissie zover zyn gevorderd dat de aanvangsdatum van de R.T.C. ka:i worden bepaald, zal tot bijeenroeping daarvan worden overgegaan. uit, dat het overleg met de organisa ties tot volledige overeenstemming zal leiden. De uitbetaling van de salarisverho ging van 5% tot een maximum van f 200 aan de Rijksleraren wacht nog op de totstandkoming van het konink lijk besluit tot regeling van deze sala risverhoging. Aan gemeentebesturen en besturen van bijzondere scholen is echter reeds machtiging verleend om tot uitbetaling over te gaan. De minister heeft kennis genomen van de door verscheidene leden ge noemde passages, voorkomende in het orgaan van April 1951 van dc Neder landse Federatie van Bedrijfsvereni gingen van Kunstenaars. De minister wijst er echter allereerst op, dat de zorg voor de kunst een taak is, die- niet uitsluitend op de overheid rust. Dat de overheid deze zorg dient over te nemen, kan de minister niet zonder meer onderschrijven. Gelukkig is dan ook in kringen van grote organisaties en bedrijven een groeiend bewustzijn van verantwoordelijkheid merkbaar. De minister is gaarne bereid dit bc- wustzyn aan te wakkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5