NIEUWS UIT ZEELAND DELFTSCHE SLAOLIE MARKTBERICHTEN WALCHEREN IN GOES WORDT BEGONNEN MET ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Petsche in de Nationale Vergadering verslagen. BURGERLIJKE DIENSTPLICHT NIET IN OVERWEGING Westduitse uitvoer naar O.-Duitsland stopgezet VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COORANT Het sparen in Juli. In de maand Juli is het totaal te goed van spaarders by de Vllssingse Nutsspaarbank weer gedaald en wel van 7.619.254 tot 7.545.940. De inleg bedroeg 188.2o3. Het aantal rekeningen steeg van 16.045 tot 16.085. Inleg schoolsparcn 1903,—; inleg spaarbusies 1646.—. Op het hoofdkantoor daalde het te goed van 5.717.900 tot 5.660.593, terwlil het tegoed afhaaldienst steeg van 10.200 tot f 10.388. De inleg op het hoofdkantoor bedroog 132,650, de inleg afhaaldienst 2861.Te Souburg daalde het tegoed van 449.8Ö7.— tot 447.365.— (inleg 3763.—), te Goes van 1.022.382.— tot 1.017.353.— (inleg 37.376.—), te Wolfaartsdyk van 270.795. tot 266.379.— (inleg 4295.—), te Zaamslag van 44.756.- tot 41.424.- inleg 1102.—). Te Terneuzen steeg het tegoed van 59.414.- tot 59.901.- inleg 1799.inleg afhaaldienst 16T3.tegoed afhaaldienst eind Juli 4604.- en te Axel van 36.790.- tot 37.929— (inleg 2760.—). Ook het tegoed bij de Nutsspaar- bank te Middelburg daalde in Juli en wel van 7.390.403 tot 7.388.840, met een inleg van 213.363. Het aan tal rekeningen steeg van 10.458 tot 10.464. Het tegoed bij het bijkantoor Oostburg steeg van 755.315 tot 768.281, met een inleg van 35.400. Het aantal rekeningen steeg van 1013 tot 1021. Tijdens de zitdagen te Oostkapelle werd ingelegd 2633 en terugbetaald 3286. Het tegoed, ont staan door het sparen op school, daal de van 33.805 tot 32.594, met een inleg van 1474. Het aantal rekenin gen daalde van 1270 tot 1258. In Mid delburg werden 14 en in Oostburg 4 babyboekjes afgegeven, toevallig evenveel als in Juli 1950. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes steeg van 467 tot 479; het gespaard bedrag bedroeg in Juli 614. Een hop gezien op Walcheren. Bij thuiskomst na enkele dagen van afwezigheid lag er een kaartschrijven van een onzer lezers met de interes sante mededeling, dat deze op 29 Juli van dichtbij een hop had waar genomen in de duinstreek op Walche ren. Tevens verzocht deze lezer om enkele inlichtingen. Gaarne geef ik aan dit verzoek ge hoor, want de hop is een vogel, aie in ons land slechts sporadisch wordt aangetroffen. De trektijd ligt tussen September en Maart, zodat we aan een vroege trekker moeten denken, of aan een vogel, die hier de gehele zomer ver blijf hield. Dan moet hy echter meer zijn gezien, ik houd me voor berichten graag aanbevolen. Strijbos geeft op, dat hij in het Oosten van het land op enkele plaat sen nog broedt, voornamelijk in Lim burg. De hop eet insecten en hun larven, die hrj meest zoekt in mest op weilan den en vuilnishopen. Zijn verspreidingsgebied is groot. In Zuid-Europa komt hij meer voor dan hier en in Noord-Afrika zelfs tot in de bewoonde plaatsen. Overigens is de vogel zeer schuw. De roep van de hop wordt vergele ken met die van de koekoek, alleen wordt het lèatste deel van de roep beklemtoond en niét het eerste. Hy klinkt dus als hoep-hoèp! De stank van een opgroeiend hop pen-broedsel is spreekwoordelijk ge worden. Behalve het vuil, dat niet uit het nest verwijderd wordt, is daar voor verantwoordelijk een klieraf scheiding bij ouders en jongen in de broedt ga. Een onderzoek neeft dit uitgewezen. Zwerf mans. Vlissingen PLANNEN VOOR EEN SPEELTUIN IN DE OUDE STAD. De nieuwe wijk van Vlissingen heeft een mooie kinderspeeltuin aan de Bloemenlaan. Maar in de oude stad ontbreekt een dergelijk kinder paradijs. Enkele bewoners van het oude stadsgedeelte kwamen gisteren in het Herv. Verenigingsgebouw aan de Noordstr bijeen, waar door de voor zitter van het voorlopig bestuur der vereniging „Speeltuin Oude Stad", de heer T. H. van Zutphen, een uiteen zetting werd gegeven van de plan nen, om ook in de oude stad een speeltuin te stichten. Men heeft zich deze speeltuin ge dacht op het terrein bij de Landings- dam, dat vroeger door de Genie werd gebruikt. Medewerking werd reeds toegezegd door het gemeentebestuur, dat direct een mogelijkheid zag voor de aanleg van een wandelpad aan de rivierzijde. De zich aldaar bevindende bunkers wil men inrichten voor berg plaats van materialen ten behoeve van de nieuwe speeltuin. De ingang zal men willen zien aan het einde van de Verlengde Paardenstraat. Aan het einde van de vergadering werd een definitief bestuur van de vereniging speeltuin ..Oude Stad" ge kozen. bestaande uit de heren: T. H van Zutphen, voorzitter: C. J. Va der, secretaris; L. Goedbloed, pen ningmeester; technische adviseurs: D. Davidsen, P. Groen enberg en J. van Duuren, Middelburg DRUKKE DONDERDAG. Gisteren, vooral in de middaguren, is het, zoals gebruikelijk op kermis- Donderdag. buitengewoon druk ge weest in de binnenstad van Middel burg, maar de politie had speciale maatregelen genomen om het ver keer in goede banen te leiden en slaagde daarin uitstekend. Vrijwel in de gehele binnenstad was een één richtingsverkeer ingesteld, terwijl te vens op bepaalde plaatsen, parkeer verbod-borden waren neergezet of opgehangen. De kermis mocht zich in een bij zonder groot bezoek verheugen, maar ook de weekmarkt trok natuurlijk weer duizenden mensen. Zij werd in plaats van op de Markt, in de Koor kerkstraat, Onder de Toren en op de Groenmarkt gehouden, doch was er niet minder gezellig om. Het was overigens opmerkelflk, dat het aantal vreemdelingen ,in casu Belgen, aan- zieniyk geringer was dan op de marktdagen in de afgelopen weken* het stallen van de Belgische autobus sen leverde dan ook geen moeilijkhe den op. AFBRAAK NOODWINKELS. E® afbraak van de nood winkels te Middelburg, houdt practisch gelijke tred met de herbouw van de zaken- panden in de binnenstad. Dezer da gen is wederom een drietal noodwin- kels gesloopt. Langs de kaden zijn op een na alle noodzaken reeds verdwe nen, terwijl thans op de Dam nog slechts vier van deze foeilelijke win kels overgebleven zijn. Deze laatste hoopt men dit jaar eveneens te kun nen opruimen. GESLAAGD Mej. A. Schenk, vroeger te Middel burg, thans te Amsterdam, slaagde voor de akte Frans L.O. SCHEEPVAART VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen: 1/8 Vlaande ren I. Zandzuiger van Kinderdijk. Dione van Calais. Vlissingen gepasseerd naar Antwer pen: 1/8 Glashaverr van Gothenburg. Alkaid van Las-Palmas. Zeus van Rot terdam. Arnoudspolder van Oporta. Roe- biah van Amsterdam. Remmert van Rotterdam. 2/8 Baarn van Azoren. Mas cotte van zee. Julia van Swansea. Carpo van Fowey. Vlissingen vertrokken: 1/8 Vlaande- ren I. Zandzuiger naar Zeebrugge. Bri tish Unity naar Curasao. Dione naar Potenimi. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 1/8 Anenkerk naar Rotterdam. Merwede naar Rotterdam. 2/8 Cornells naar Aabenaa. Grada naar Londen van Gent. Hersillia naar Amsterdam. RAAD N- EN ST. JOOSLAND. Bouw van woning voor schoolhoofd. De raad van Nieuw- en St. Joos- land kwam bijeen onder voorzitter schap van de burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Van de heer C. van Nimwegen was bericht bin nengekomen dat hij wegens drukke werkzaamheden bedankte als lid van de raad. Besloten werd een geldle ning aan te gaan voor de duur van 25 jaar voor het bouwen van een hoofdonderwijzerswoning. De heer Janse Jz. zwaaide aan B. en W. lof toe voor hun activiteit in deze. B. en W. werden daarna gemachtigd deze bouw aan te besteden en te gunnen. Aan het bestuur der Christelijke school werden gelden toegestaan voor het invoeren van een nieuwe leesmethode. De rekening 1948 werd voorlopig vastgesteld. De heer Polderdijk informeerde naar de plannen voor verbetering van de haven, waarop wethouder Kwek- keboom meedeelde dat deze plannen vóór de a.s. bietencampagne niet uit gevoerd zullen worden in verband met gerezen bezwaren met een te bouwen coupure. De heer Janse Jz. vestigde de aandacht op het storten van moder aan de Oude dyk. Zolang het modderwagentje niet is aange schaft zal een andere oplossing ge zocht worden. Daarna sluiting. Grij'pskerke REISJE OUDEN VAN DAGEN. De ouden van dagen te Grijpskerke maakten een uitstapje met 2 auto bussen naar Breda, waarbij ook de Warande te Oosterhout werd bezocht De oudjes hebben volop genoten. Op de terugreis werden voor de laatste maal te Lewedorp de kelen gesmeerd. Hier werd door verschil lende deelnemers aan de reis het woord gevoerd en dank gebracht aan het organiserend comité. De reis werd meegemaakt door 60 ouden van dagen, die vergezeld werden door de comité-leden en de burgemeester en mevr. Bouwman. Bij het examen aan de ENSAID- modevakschool te Breda slaagde voor coupeuse mej. M. Polderman te Seroos- kerke (W.). Examen vakkennis melk handelaren. Het examen vakkennis melkhande laren werd ditmaal 27 candidaten af genomen, van wie na het schrifteiyk gedeelte vijf en na het mondeling ge deelte nog zes werden afgewezen. Derhalve kan aan 16 candidaten het vakdiploma melkhandelaar worden uitgereikt. De namen der geslaagden zyn: P. de Buck, Kortgenc; J. Istha, Oud- Vossemeer; S. Potter.Tholen; A. J. Fllpsc, Goes; J. F. de Smit, Walsoor den; L. Sies, Zierikzee; J. Eun, Hengstdyk; M. Oppeneer, Axel; D. L. v. d. Berge, Zonnemaire; Joh. van Sluys, Oost-Souburg; D. Kluijfhout, Koudekerke; A. Nagelkerke, Krab- bendijke; mej. N. Kareis, Waterland kerkje; P. J. Maas, Vlissingen; A. Kluijfhout, Middelburg en J. de Vis ser, Grhpskerke. Examinatoren wa ren de heren ir. W. L. Harmsen, W. Sletema en K. Veenbaas. CARILLONCONCERT VEERE. Het programma voor de avondbe speling van het carillon te Veere op 4 Augustus 1951 door de heer J. G. Das te Amsterdam, luidt: I. a. Daar was eens een meisje loos; b. Ik voer lest over zee; c. Liedje van de smid; d. Meiseke jong. mijn maag. deke fier. IL Improvisatie over melodieën uit Valerius' Gedenck-clanck: a. Windeke, daer het bosch af drilt; b. O, Angenietje; c. Stort tranen uyt; d. G'lyck 't eelgesteent'. IIL Gavotte J. S. Bach. IV. a. Heer Jezus heeft een hofken; b. Daar was een sneewwit vogelkyn; c. Het gingen twee gespeelkens; d. 's- Nachts rusten meest de dieren. V. Improvisatie over Oud-Neder landse melodieën: a. Het viel eens hemels dauwe; b. Schoon jonkvrouw, ik moet u kla gen; c. Schoon lief. hoe ligdy hier en slaapt; d. Ic seg adieu. Wij herinneren er even aan, dat het carillon-concert ditmaal gegeven wordt van half zeven tot half acht. Arnemuiden GEMEENTERAADS VERGADERING Maandag 6 Augustus, des avonds half acht, zal de gemeenteraad van Arnemuiden in openbare vergadering byeenkomen. Aan de orde komt o.a.: een wyziging van ordening heffing rioolbelasting; verpachting gemeen tegronden en grasgewas; voorstel Gedep. Staten inzake opnieuw vast stelling jaarwedden der wethouders; regeling controle gemeentefinanciën; voorziening ongedekt tekort woning bouwvereniging over 1947-1950 en de vaste aanstelling mej. J. Passenier als onderwijzeres in de nuttige hand werken voor meisjes aan de o.l. school te Kleverskerke. VOETBALWEDSTRIJD. Vrijdagavond 7 uur speelt het Am- bonese voetbalelftal uit de kampen te Vlissingen en Middelburg op het voetbalveld te Arnemuiden een wed strijd tegen Arnemuiden I. Officiële publicaties. MIDDELBURG. ONTWERP PLAN VAN UITBREIDING. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat van 3 Augustus 1951 tot en met 31 Augustus 1951 ter inzage ligt ter gemeente-secretarie (2e afdeling) voor belanghebbenden het ontwerp van het plan van uitbreiding van die gemeente, met de daarbij behorende bebouwings voorschriften waarin de bestemming, in het plan van uitbreiding in onderdelen bepaald, nader wordt omschreven. Gedurende deze ter-inzage-legging kunnen door belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren worden inge diend. Middelburg. 1 Augustus 1951. GEEN ZITTING DOOR DE PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat in de maand Augustus geen zittingen zullen worden gehouden door de Plaatselijke Prij zen commissie. Middelburg, 31 Juli 1951. WAT SAMENWERKING VERMAG. Initiatief van de Hervormde Jeugdraad werd door v.v. „Goes" overgenomen. Naar wy vernemen zal binnenkort de voetbalvereniging; „Goes" over gaan tot stichting van een afdeling-Zaterdagmiddagvoetbal. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Hervormde Jeugdraad, die reeds geruime tijd naar mogelijkheden uitzag om ook in Goes met de Zaterdagmiddagvoetbal te kunnen beginnen. Teneinde echter te voorkomen, dat er naast de be staande verenigingen een nieuwe zou worden gesticht, werd contact opge nomen met het bestuur van „Goes", dat in principe bereid bleek het voor stel van de Jeugdraad te aanvaarden. Thans heeft het bestuur van de v.v. „Goes" definitief besloten tot in stelling van een afdeling-Zaterdag middagvoetbal, terwijl de Hervormde Jeugdraad er voor zal zorgdragen, dat „Goes" voor dit werk de beschik king krijgt over de nodige leiders. Zo is overeengekomen, dat ds. H. M. Strating, jeugd-ouderdling J. Pieter- se en Wika Veenhoven, die uiteraard goed met het plaatselijk jeugdwerk op de hoogte zijn, tot „Goes" zullen toetreden om zich met een en ander te belasten. Vanzelfsprekend betreft GESLAAGD. De heer J. de Lange te Middelburg slaagde te P.otterdam voor het door de Vereniging tot bevordering van electrotechnisch vakonderwijs in Ne derland afgenomen examen voor hulpmonteur. dit niet de voetbaltechnische zijde van deze zaak, omdat deze door de technische leiding van „Goes" wordt geregeld. Voorlopig zal met één elftal worden uitgekomen in de Zaterdagmiddag- competitie, terwijl de junioren zullen uitkomen in de reeds bestaande juni oren-elftallen van „Goes", die ook op Zaterdag spelen. Voor de samenwerking van Jeugd raad met voetbalvereniging moet men alle waardering hebben, omdat split sing wordt voorkomen en vooral om dat het bestuur van „Goes" er blijk van heeft gegeven ook op deze wyze ernst te maken met de verzorging van de vr\je tijdsbesteding van de Het behoeft geen betoog, dat die genen die ln de nieuwe afdeling zullen uitkomen, reglementair dezelfde rechten zullen bezitten als elk ander lid van „Goes". Men wil zeer binnen kort met het werk starten. Franse Kabinetsformatie opnieuw mislukt. De Franse kabinetsformateur, Maurice Petsche, is Donderdag voor de Nationale Vergadering versche nen om zUn programma te ontvou wen en daarna vertrouwen in zyn persoon te vragen. Daar de schoolkwestie op 't ogen blik het grootste twistpunt is tus sen de partijen van de derde macht, ging de belangstelling vooral uit naar dc passage, die Petsche in zyn rede aan deze zaak wyddc. Dc for mateur omzeilde echter de moeilijk heid door dc vorming van een com missie voor te stellen, die eind van dit jaar een rapport gereed moet hebben. Na een scherp debat van acht uur werd dc stemming uitgesteld. De kans, dat Petsche de Franse Kabi netscrisis kan oplossen, ls sterk ge daald. Dc socialisten willen hem wel steunen, maar niet in de rege ring opgenomen worden. De radica len hebben doen weten niet te zul len meedoen, indien de socialisten geen regeringsverantwoordeiykheid willen dragen. In de loop van de nacht werd be richt, dat er toch nog gestemd Ls en Petsche de vereiste meerderheid niet heeft behaald. Ook zijn poging een nieuw Frans kabinet te vormen is dus mislukt. Zware brand te Zaandam. In het gebouw „De Vrede" aan het Noordzeekanaal te Zaandam. heeft Donderdag een zware brand gewoed. Duizenden tonnen mais zijn verloren gegaan. Ook een nabijgelegen silo werd een prooi der vlammen. Van zes uur tot elf uur 's morgens zijn verscheidene brandweren in touw ge weest met het bestrijden van het vuur. De schade loopt in de tonnen. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 26 Juli ƒ.1. is gesneuveld de sergeant J. E. Schaapman, legerno. 250216130, afkomstig uit Genemui- den. Sergeant Schaapman werd 16 Februari 1925 geboren. Hy was on gehuwd en afkomstig van het wapen van de Kon. Maréchaussée. AANBESTEDING. Door het bestuur van het Waterschap Hulster- en Axeler Ambacht werd aanbesteed, het bouwen van een brug in gewapend beton over de Moer- spuise Watergang nabij het voorma lig fort St. Joseph. Ingeschreven werd door: L. J. Dek ker, Vlissingen, f 20.000; T. J. van Breenen, Kloosterzande. f 19.000; P. de Waal, Kuitaart, f 18.000; G. A. v. d. Straten, Terneuzen, f 17.100. L. van Popering, Bruinisse. f 16.650 en P. F. Voet, Kloosterzande, f 15.980. EERSTE KAMER. Lichting 1951 I blijft 20 maanden in dienst. (Van onze parlementaire redacteur) De lichting 1951 I zal twintig maanden In dienst blUven. Er wordt grro burgerlijke dienstplicht Ingevoerd. De Artillerie-Inrichtingen aan de Hrfii- brug, die Sn 1950 een zeer geringe productie noteerden, zullen de fabricage van munitie sterk gaan uitbreiden. Dit waren Donderdag de voornaamste punten uit de redevoeringen van de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf en zyn beide staatssecretaris sen, de heren Moorman en Kranenburg, by de verdediging van hun begro ting in de Eerste Kamer. Die begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening evenwel, dat dc fractie van de C.P.N. tegen was. „Wij willen de vryhcld en de be schaving behouden en trachten de vrede te redden tegen een mogelijke Russische agressie", zei minister Staf. Daarmede had hy tevens een recht vaardiging gegeven van de kostbare opbouw en uitbreiding van de drie onderdelen van onze weermacht Niet Nederland is bezig met zyn oor logsvoorbereiding. antwoordde hH de communistische afgevaardigde Schoo- nenberg, maar Rusland, dat een voortdurende bedreiging voor het Westen vormt. Er ls in de internationale pers af keuring over de Nederlandse mede werking uitgesproken. De minister meende, dat hier geen opzet ln het spel ls. Het ls nomeiyk voor andere landen en vooral voor Amerika, vaak moeilijk om Nederland te begrijpen, onze economische en monetaire pro blemen te doorgronden. Daarom wor den we wel eens verkeerd beoordeeld, al valt thans een kentering te consta teren. De samenwerking met Spanje noemde lr. Staf een moeiiyk probleem. Hier spreken allerlei gevoelsargu menten een woordje mee. Er zyn be sprekingen gaande zo ls bekend omtrent het verlenen door Amerika van bepaalde faciliteiten aan Spanje. De minister geloofde niet, dat er be zwaar tegen gemaakt kan worden, als de Verenigde Staten los van de internationale organisatie proberen hun belangen in Spanje te verzeke ren. Over de wenselijkheid van herbe- wajxming van West-Duitsland ls dc internationale conferentie in Parijs het eens geworden. De waarborgen zullen echter zeer degeiyk moeten zjjn. Er wordt bij de opbouw van ons de fensie-apparaat zoveel mogeiyk over leg met het Nederlandse bedrijfsleven gepleegd. Wat die opbouw zelf be treft, achtte de minister het nodig, dat snelle eenheden gevormd worden. Zij zijn internationaal van belang, maar ook voor onze territoriale ver dediging. Deze is zo juist geheel on der de territoriale bevelhebber van Nederland geplaatst, die over een eigen staf en een eigen stafkwartier beschikt. Er is verband gelegd met de burgerlijke verdediging. de zuinigste, de beste! VEILING MIDDELBURG. Oomskinderen 2143, Frankentalen 2.00 —2.16, Madeleine 1851, idem val 613. Rode bessen 2484, Kruisbessen 542. Tomaten 1653, Pruimen 7—10 per stuk, Kaspruimen tot 1.21. Early Laxton 32— 86, Oranjepruimen 4249, Perziken 4— 28, Netmeloenen 2776. Suikermeloenen 511.00, Vleeskersen 58—99, Klerken 58 —98, Eierkrieken 75—80, SU 2—8, Bloem, kool A 14—55, idem B 9—24, idem C 8— 20, idem D 810, Snijbonen 2066, Dubb. princessen 2034, Wagenaars 1524, Dop pers 12—29, Postelein 5—25, Rabarber 8 —15, Andijvie 5—12, Witte kool 12—13, Spitskool 3—12, Rode kool 7—12, Savoye kool 615, Spinazie 1115, Prei tot Tuinbonen 1822, Komkommers A 917. idem B 8—16, idem C 8—12, Augurken 4 —58, Zilveruien tot 57, Kroten 6—8, Bos. kroten 3—14, Bospeen 1529, Aardappe len, bonken, 910, Groten 810, Drie lingen 68, Kriel 5—6, Doré 8—9, Bintjes 89, BL Eigenheimers 911. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 1 Augustus. Aardappelen: grote 0.08— 0.14, Andijvie 0.070.10, Bloemkool 0.12— —0.22, Snijbonen 0.210.49, Stamprinces- sen 0.290.36, Komkommers 0.150.24, Kroten 0.100.23, Bospeen 0.290.31, Was- peen 0.27, Selderij 4—4.30, SU 2.60—7, To maten 0.230.46, Uien 0.12—0.16, Fruit: Rode bessen 0.470.89, Meloe nen 0.73—0.80, Perziken 0.11—0.24, Prui men 0.71—1.34, Druiven 1.70—2, Yellow Transp. 0.23—0.50, Oomskinderen 050— 0.40, alles per stuk. kg. of bos. VEILING ZUID-BEVELAND. 2 Augustus. Verpakt fruit: Beauty of Bath A 51 55. idem B 42—48. Fruit voor export: Yellow Transp. A 55, ld. B 44, idem BC 35.40—40.50, idem 3243. Perziker zomerappel A 35. ld. B 30, id. C 24—30, ld. I 26. Early Vic toria A 18, id. BC 20, id. I 19. Beauty of Bath A 43. id. BC 32—33, id. C 27—29, id. I 22—32. Gewone veiling. Yellow Transp. (grof en fabriek) 12—25. Perzikrode zomerap- pels (grof) 916, Early Victoria (grof) 14—17. Beauty of Bath (grof en fabr.) 8—24. Oomskinderenpeer 9—49. Frambo zen 70155.40. Kruisbessen 2S34. Rode bessen 25—53. Zure morellen 1053 Klerken B en C 27—67. Eierkrieken E en C 2934. Vleeskersen B 3747. Oran jepruimen 30—44. Early Laxton 25—108. Czarpruimen 51—93. Eld. bUuwe 27—65. Okkelanen 1226. Tollenaarspruimen 26—35. Bramen 81—82. Dubb. Princesse- bonen 2850—36.70. VEILING KAPELLE. Grote veiling. Duitse zure bessen 25 25.50. Frambozen 11550—156. Zure mo rellen 5250. Bramen 11150. Yellow Transparant A 54. id. B 4650, ld BC 40.05, id. C 25.70-37.10, id. lc 40—40.35, id. 2e 175019.30. Perzikrode zomerappel A 33—4150. id. B 27.10—31, id. C 22—25, id. Ie 24.80. Oomskinderenpeer B 4850— 49.30, id. Ie 42.8043, id. 2e 23.10. Early Victoria le 19.80—20.05. Dubbele Prln- cessebonen le 36—36.30, 2e 23—2750. Kleine veiling. Klerken 66—105. Krie ken 3556. Morellen 49. Zure morellen 54—64. Laxton 30—156. Eldense blauwe 31—77. Czarpruimen 39—108. KauwelJJn 30. Oranje pruimen 2443. Tollenaars 16 —39. Frambozen 120—211. Bramen 79— 126. Rode bessen 2547. Kruisbessen 23 —44. Early Victoria 11—14. Mr. Gladstone 17. Yellow Transp. 5—29. Pcrzikappel 12 —26. Oomskinderenpeer 842. Janbaas, peer 916. VEILING KRABBENDIJKE. Grote veiling. Yellow Transparant 20.10 52.40. Perzikrode zomerappel 2250 41.90. Early Victoria 20. Kleine veiling. Bonen A 30—33, ld. 24.10. Oomskinderenpeer 2249. Yellow Transp. 5—34, id. verpakt 41—53. Perzik- rode zomerappel 822. Victoria 1315. Laxton 4279. Abrlkoospruimen 2351. Czarpruimen 30—72. Ontario 30—85. Bra men 29—98. Prolific 26—48. VEILING TERNEUZEN. 1 Augustus, Groenten: Sla 5.10—10.00. per 100 stuks; Bloemkool 840; Groene komkommers 10—18; witte komkommers 1017; Meloenen 2868, alles per stuk; Selderij 9; Peen 10—31; Kroten 13—16, al les per bos: Eerstelingen 3.70—12.30; An dijvie 5—13; Princ. bonen 22—31; R^xa 15—20; Pronkbonen 26; Doperwten 21 24: Rode kool 6—10; Sav. kool 4—22; Prei 32; Rabarber 3-5; Tomaten 30—42; Uien 613. alles per kg. Rode bessen 57—63; Kruisbessen 9—27; Pruimen: Orangeprulmen 20—37; Early laxton 14—66; Appelen: Yellow Transp. 345.30; Peren: Oomskinderen 7—20. VISMIJN TE VEERE. Export garnalen, aanvoer 1225 kg.. 1.12 —2.09. Schar, aanvoer 252 kg_ 16—33 Bot. aanvoer 282 kg., 16—17. Schol, aan voer 100 kg.. 21—25. Middel tong. aan voer 247 kg.. 58—118. Rog. aanvoer 48 kg.. 16—20. Visiever, aanvoer 3 kg„ 29 —98. EIERVEILING MIDDELBURG. Sortering l: Minimumprijs voor pluim veehouders f 253 per kg. Voor de Nationale Reserve achtte lr. Staf een dienstverband van twee Jaar gewenst Er zal geen dienst plicht en ook geen beperkte dienst plicht voor Ingevoerd worden. Evenals een aantal leden sprak ook de minister waardering uit voor dc chef van de generale staf, luitenant- kolonel Hassclman, die bekwaam is en een juist begrip heeft voor de ver houding tussen de generale staf en de minister en de «taatssecretarissen. De verlenging van de diensttijd tot twintig maanden zal voor het eerst gelden voor dc lichting 1951 I. De kampen worden ln orde germiakt c*n verwacht mag worden, dat in Fe bruari voldoende legeringsruimte aanwezig zal zyn. Er zullen nacht jagers komen, ant woordde lr. Staf aan de heer Wende- laar. De vliegvelden, waarom de bondgenoten hebben gevraagd, wor den aangelegd. Sommige komen met spoed gereed. Tenslotte deelde de bewindsman mee. dat alle aandacht geschonken wordt aan dc uitbreiding van het beroepskader; dat de berichten over het ronselen van vrijwilliger» voor Korea onjuist of in elk geval overdre ven zijn en dat hy er geen bezwaar tegen heeft om aan militaire tehuizen van „Humanitas". zo zij zouden wor den opgericht, een subsidie te verle nen. wanneer althans behoefte aan zulke tehuizen zou blijken te bestaan. Wat de geestelijke verzorging der militairen betreft, staat hy op een ander standpunt De staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, vroeg de Kamer de „Karei Doorman" niet te zien als het ene Nederlandse vllegdekschlp, maar als een van de vliegdekschepen van de geallieerde vloot DE LOODSDIENSTEN. Hy erkende tegenover de heer De Dreu, dat de loodsdlensten zwaar zyn en dat soms lang gewerkt moet wor den. maar gemiddeld komen cr geen onredelijk lange werktijden voor. Een Nederlandse loods kan komen tot een inkomen van 990.per maand. De scherpe aanval van mr. Wende- laar op de Artillerie-inrichtingen pa rerend, betoogde de staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg, dat de productie in 1950 inderdaad zeer ge ring was. Er was toen geen behoefte aan munitie. Nu is juist een nieuwe bewerktuiging van Amerika ontvan gen voor de vervaardiging van muni tie. Daarmpde kan een jaariykse pro ductie bereikt worden van 84 millloen gulden. Er komt een Centrale Raad voor de Emigratie. WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot Instelling van organen ten behoeve van de emigra tie. De vorm, waarin de emigratie zal worden georganiseerd, is als volgt Bevorderd zal worden de instelling van een Centrale Raad voor de emi gratie, een uit die raad gevormd emigratiebestuur en een Centraal Bu reau, tea* vervanging van de stichting Landverhuizing Nederland. De Raad zal bestaan uit vertegen woordigers van de daarvoor in aan merking komende departementen en vertegenwoordigers van verschillende organisaties, te weten van de organi saties van werkgevers en werkne mers in de landbouw, de industrie en de middenstand, alsmede van de vrouwenorganisaties en enige des kundigen. Aan deze raad zal de taak worden opgedragen, gevraagd en ongevraagd advies te geven over alle zaken, de emigratie betreffende. Belangrijk bedrag uit Marshall-pot. In Den Haag verwacht men bin nenkort de toestemming van de Amerikaanse regering voor een be langrijk bedrag uit de tegenwaarde rekening der Marshall-gelden te be steden voor onze militaire productie. Reeds enige maanden hebben hier voor besprekingen plaats gehad met 5Jr* Clarence Hunter, hoofd van de E. C. A.-missSe in ons land Vermoedelijk zal 230 miilioen gul den gebruikt mogen worden voor de fensie-materieel. vooral verbindings materiaal, zoals radio's, kortegolfzen- ders, telefoninstallaties. In de naaste toekomst zullen wellicht aan de Ne derlandse industrie belangrijke orders gegeven worden voor de vervaardi ging van jeeps voor het Nederlandse leger. De tegenwaarderekening omvat op het ogenblik circa anderhalf milliard. Tot nu toe is hiervan weinig vrijge geven om de geldcirculatie niet on nodig te vergroten. De Westduitse regering heeft ln de afgelopen nacht de gehele West duitse uitvoer naar Oost-Duitsland gestaakt. Het Westduitse persbureau DJ»A dat hiervan melding maakt, zegt f31 d«, maatregel is genomen omdat de verlengde handelsovereen komst tussen Oost- en West-Duits land op dat tijdstip afliep en de Sowjetrussische beperking van de uitvoer van West-Berlijn tot dusver de ondertekening van een nieuw* overeenkomst heeft verhinderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3