PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nationalistische legermacht valt Rood-China binnen Nieuwe vorm van Middelburg BILT Kantlijn NEDERLANDSE REGERING HEEFT BEZWAREN TEGEN ONTWERP 194e Jaargang-No. 181 Da*bUd uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntyn. PI. verv.j W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.53 p. kw. fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 Aug. 1951 ADVERTENTIEPRIJS JO ct. p« mm. Minimum p. advertentie f 3«— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. I regels) van 1-5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. -Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr 353300 P-Z-C. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58—00. t«L 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londenae Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102; Tcmcuzen: Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr^^W^teLM Grote veldslag verwacht Communisten op weg naar bedreigde gebied Een legermacht van 18.000 Chinese nationalistische soldaten is Don derdag de Zuidelijke Chinese provincie Joennan binnen gevallen. Te Sai gon wordt voorspeld, dat zich in China de grootste veldslag sedert twee jaren zal ontwikkelen. De invasie wordt beschreven als de grootste aan val door de nationalisten, sedert de communisten in 1949 geheel China bezetten. De troepen staan onder bevel van de Chinese generaal Li Mi. Volgens berichten zouden vierduizend communistische soldaten op weg zijn naar het bedreigde gebied. Het nationalistische leger zou 15.000 geregelde soldaten tellen, in clusief valschermtroepen en 3000 guerilla's. Een nationalistische colonne van 10.000 man heeft even ten Zuiden van de Birmaweg de grens overschreden. De colonne splitste zich in drieën. Een tweede colonne overschreed de grens 160 km. meer naar het Zuiden en veroverde twee steden in het Van verschillende zijden heeft ons het verzoek bereikt om een ob jectief oordeel te geven, niet over de gang van zaken bij het Eco nomisch Technologisch Instituut, (waarover immers een commissie van onderzoek zal rapporteren) maar wel over de verhouding tussen de Pro vinciale Planologische Dienst en het E.T.I. Met name luidde daarbij de vraag, of het op zichzelf gezien juist moet worden geacht om beide instel lingen naast elkaar te laten werken en onder verschillende leiding. Ons antwoord kan slechts luiden, dat het in principe onjuist is om E.T. L en P.P.D. volkomen gescheiden te laten werken en dat er, zo er al geen eenhoofdige leiding van beide instel lingen wordt ingesteld, een zeer nau we samenwerking zal moeten bestaan tussen belde instituten. De ideale figuur krijgt men, als er beschikt kan worden over een per soonlijkheid, die op zoveel planologi sche, economische en sociale scholing kan bogen, dat hij beide instellingen kan leiden en daartoe tevens de per soonlijke geschiktheid heeft. Men voorkomt dan niet alleen doublures in de werkzaamheden, men bereikt tevens, dat er in de werkzaamheden van P.P.D. en E.T.I. een vaste lijn komt te zitten. De vraag is evenwel of zulk een fi guur denkbaar is. De Planologische Dienst heeft ten doel de ruimtelijke ordening in een provincie, bij welke orde ning rekening moet worden gehouden met de belangen van het bedrijfsle ven, de land- en tuinbouw en het toe risme. Het Economisch Technologisch In stituut heeft tot taak te onderzoeken v/elke vestigingsmogelrjkheden er in de provincie zijn voor nieuwe indus trie, welke uitbreidingsmogelijkheden er zijn voor de bestaande industrie en tevens om, zodra er ergens sprake is van de oprichting van nieuwe bedrij ven. de vestiging in de provincie, waartoe het instituut behoort, te be pleiten. De taak van de Planologische Dienst is dus van vooruitziende aard. Een planoloog stelt richtlijnen vast, waarlangs een toekomstige ontwik keling zal kunnen geschieden, als de algemene situatie blijft overeenstem men met de verwachtingen, die men op grond van menigvuldige gegevens en statistieken mag koesteren. Het Economisch Technologisch In stituut heeft een taak, die ten dele opportunistisch is, ten dele planolo gisch en ten dele propagandistisch, maar in alle opzichten gebonden aan de actualiteit. Uit deze formulering valt gemak kelijk af te leiden, dat de taak van beide instellingen naast grote ver schillen ook grote overeenkomsten heeft. Beide instituten zullen vaak moeten putten uit de zelfde gegevens, hun werk zal elkaar vaak raken, ja overlappen. Dit maakt het denkbeeld van een eenhoofdige leiding zeer aantrekke lijk en persoonlijk heeft schrijver de zes dan ook steeds de verwachting ge koesterd, dat als er een E.T.I. zou komen, de algemene leiding zou ko men aan de directeur van de Planolo gische Dienst. De beslissing viel anders. Er kwam géén eenhoofdige leiding. Bovendien werd, anders dan de P.P.D., het E.T. I. geen provinciaal instituut, maar een stichting. Daarmede ontstond evenwel de noodzaak, dat E.T.I. en Plano logische Dienst zeer nauw zou den samenwerken, doublures zouden vermijden en zoveel mogelijk zouden profiteren van eikaars werkzaamhe den. In dit licht bezien is het lidmaat schap van de directeur van de P.P.D. van net dagelijks bestuur van het E. T.I. alleszins aanvaardbaar, ja zelfs aantrekkelijk te achten. Daardoor immers wordt de mogelijkheid ge opend van een vrijwel dagelijkse, een drachtige samenwerking. Onjuist zou het echter zijn, als de directeur van de ene instelling onder geschikt zou worden gemaakt aan de ander. Niet alleen is dan de volle ont- plooiing van de capaciteiten van de grensgebied. Een derde colonne rukte op naar het vliegveld Mengse, doch werd door het communistische gar nizoen teruggeslagen. Daarna zwenk te deze colonne naar het Zuidoosten om een ander vliegveld, Menghai, aan te vallen. De ontvangen berichten melden, dat de Strijdende valschermtroepen en sommige van de eenheden van gene raal Li van uit de lucht worden be voorraad. De aanvallers zouden reeds enige kleine communistische garnizoenen zijn gepasseerd, die op hulp van de in Zuidelijke richting trekkende com munistische soldaten wachten. Gemeld wordt, dat generaal LI Mi even achter de Birmese grens nog een strijdmacht gereed heeft. Zijn doel zou zijn een strook grondgebied van ongeveer 160 km. breedte tussen de Birmese grens en de rivier de Me king te bezetten. Dit gebied is van strategisch belang wegens de vlieg velden. die langs de opmarsroute der nationalisten liggen. Generaal Li zou bij het reorgani seren van zijn troepen zijn geholpen door de guerilla-hoofdman Moe Sjoei, die opereerde in de Chinese provin cie langs het Noordelijke uiteinde der Birmese grens. Volgens de berichten uit Saigon was Li ten zeerste afhan kelijk van de aanvoerlijnen, die door Chinese nationalistische zakenlieden door Thailand zijn georganiseerd. Mejuffrouw Joh. v. d. Linde, Kring- secretaresse van het Nederlandsche Koode Kruis in Overijssel, is na een excursie in de omgeving van Brand (Vorarlberg) vermist. Oostenrijkse reddingsploegen en militairen van het Franse bezettingsleger zochten tot nu toe tevergeefs. Communisten verwerpen V.N.-voorstel. Zij wensen geen bufferzone boven 38ste breedtegraad. De communistische delegatie naar de conferentie van Kaesong heeft Donderdag het voorstel van de V. N. voor een bufferzone boven de 38ste breedtegraad afgewezen, zo Is door radio-Peking verklaard. De communistische generaal Nam II verklaarde, dat het aandringen der V. N. op een wapenstilstandslinie boven de breedtegraad „onbillijk en onredelijk" was. De onderhandelaars hebben Don derdag op hun 17e bijeenkomst te Kaesong wederom de „fundamentele meningsverschillen" over een buffer- zóne niet uit de weg kunnen ruimen. Vandaag komt men weer bijeen. Drie Perzische ministers afgetreden. Drie Perzische ministers hebben Donderdag hun ontslag Ingediend. Het zyn de Perzische minister van binnenlandse zaken, generaal Zahedt, zijn collega van buitenlandse zaken, Bagher Kazemi, en de minister van verkeer, Amir Homajoen Boetsjehri. De ontslagen zijn ingediend naar aanleiding van de critiek, die op hen in de Khmer van Volksvertegenwoor digers was geoefend in verband met de demonstraties, welke op 29 Juli jl. op het parlementsplein te Teheran plaats vonden. DELEGATIE VERTREKT VANDAAG. Het vertrek naar Perzië van de Britse delegatie onder leiding van minister Stokes is verdaagd tot van daag. De toelichting van Harriman was gisteren wel ontvangen, maar er moesten nog enige formaliteiten wor den vervuld. Een brand heeft Woensdag het bu reau voor personeelszaken van de Anglo Iranian te Abadan verwoest. Duizenden documenten gingen verlo ren. I1.K.H, Prinses Irene wordt op Zondag 5 Augustus twaalf jaar. Een nieuwe foto van de jarige Prinses. Soemitro legt al zijn functies neer „Ik zie geen nut meer om langer ln dienst van de regering te bleven on der de huidige omstandigheden. De regering heeft geen concreet concept ten aanzien van haar financieel-eco nomische beleid, dat met krachtige hand zou moeten worden uitgevoerd'*, aldus dr. Soemitro DjojohadJ Koesoe- mo. die al ztyn functies heeft neerge legd. minister van economische zaken. Hfl was ook de man, die de overkomst van dr. Schacht voorbereidde en des tijds namens de regering te D jok ja het „Fox-contract" afsloot. Over de economische moeilijkheden van Indonesië zei Soemitro: „Alleen een sterk nationaal kabinet van man nen. wie de belangen van land en volk ter harte gaan, zal de huidige toe stand het noofd kunnen bieden". Televisie in September nog niet zeker. Regering moet op enkele punten nog opheldering geven. Volgens de heer Rengelink. secreta ris van de Nederlandse Televisie- Stichting. zal het de vraag zijn of inderdaad in September een aanvang zal worden gemaakt met de televisie- uitzendingen. Van de zijde der rege ring wacht men nog steeds op ant woord over enkele belangrijke pun ten. Door het uitblijven hiervan wor den de voorbereidingen van het ex periment zoals het aanstellen van personeel, het tijdig maken van de nodige afspraken met artisten enz. in sterke mate belemmerd. Deze gang van zaken wordt door de omroep verenigingen betreurd. Zij hebben zich daarom tot het departement van O., K. en W. gewend met het verzoek op korte termijn een uitspraak over de door de omroepverenigingen ge vraagde inlichtingen te mogen ver wachten. Bus met Schotse padvinders verongeluk!. Vijftien gewonden. Halverwege Ede en De Klomp is Donderdagavond een autobus met Schotse padvinders in botsing geko men met een vrachtauto. De gevolgen waren ontzettend: Van de veertig Schotse padvinders uit Edinburgh en Leith werden er 15 meer of min der ernstig gewond. Zes hunner moesten in het ziekenhuis te Ede worden opgenomen, evenals de chauffeur van de bus en drie perso nen, die zich in de cabine van de vrachtauto bevonden. Er was een grote ravage ontstaan door de ver wrongen carosserieën. HET UITBREIDINGSPLAN GEREED Bestaande oude kern wordt omgeven door buitenwijken Met vrij uitzicht van de bolwerken over het polderlandschap. Het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente Middelburg ligt in het raadhuis ter inzage voor alle belangstellenden. De ervaring wijst uit, dat niet zo heel veel mensen gaan kyken naar een uitbreidingsplan en omdat het toch voor alle bewoners van Middelburg grote betekenis heeft, willen wij er hier een uitvoerig overzicht van geven. Tien jaren geleden werd het uitbreidingsplan van de gemeente Middel burg geheel herzien. Daarna werd het in verband met de bouw van 112 middenstandswoningen in de wijk „De Griffioen" op een enkel punt gewij zigd, maar in hoofdzaak bleef het van kracht. Tien jaar is vrij lang voor een uitbreidingsplan en vandaar, dat men het nu aan een grote herziening heeft onderworpen. -e opzet van het nieuwe plan wijkt sterk af van het oude plan. Toen stond men op het standpunt, dat de s'ad ten Noorden van het Ilanaal door Walcheren, langs de singels geheel volgebouwd kon wor den. ondergeschikte niet gewaarborgd, evenzeer wordt de vrijheid van han delen van het ene instituut, welks di recteur ondergeschikt is, practlsch opgeheven. Alleen eendrachtige samenwerking van beide directeuren met terzijde schuiving van prestigekwesties, per soonlijke belangstellingsvelden en dlenst-chauvinisme, kan, als er twee directeuren zijn, tot de gewenste re sultaten leiden. Daaraan schijnt in Zeeland wel Iets te hebben ontbroken en mag men de geruchten geloven, dan zou de P.P.D. inderdaad brj de reorganisatie over wegende invloed hebben gekregen op het E.TJ., wat wij onjuist achten. Bezwaarlijk kan men thans nog overgaan tot het instellen van een eenhoofdige leiding. Daarom zal in gemeenschappelijk overleg de juiste vorm van samen werking, hierboven aangeduid, ge vonden moeten worden. Nu komt er een nadrukkelijk ver bod om langs de nog open gedeelten van de singels te bouwen. VRIJ TJ ..ZICHT LANGS SINGELS. Voor de mensen, die langs de sin gels willen bouwen om van net fraaie uitzicht op de bolwerken te kunnen genieten, betekent dat een belemme ring. Maar wanneer men het nieuwe plan bestudeert, dan valt dadelijk een van de grote grondgedachten op, waarop het plan is gebaseerd. Er is bewust naar gestreefd de iiooggelegen historische toegangs wegen tot de binnenstad die veel geliiken op de spaken van een wiel, waarvan de stad binnen de vesten dan als as fungeert niet alleen in hun waarde te la ten, maar aan die toegangswegen grotere betekenis te geven als hartaders van de nieuwe W(jk- eenheden. Zo zijn er by de Seis- en Noord- weg nieuwe wijkeenheden geprojec teerd. Komen deze nieuwe wijkeenheden tot stand, dan zal de achterzijde van de lelyke lintbebouwing langs de hartaders verdwijnen. Het belangrijkste is echter, dat door het projecteren van deze zelf standige wijkeenheden het polderland schap op bepaalde punten tot aan de singels blijft doorlopen. Daardoor behoudt men van de bol werken het fraaie vergezicht over het polderlandschap en heeft men van de nieuwe wijken de aanblik op de mooie silhouet van de binnen stad met haar kerk- en raadhuisto rens. Dit alles miste men in het oude plan, dat bebouwing langs de sin gels mogelyk maakte. Men moet dan ook het projec teren van de nieuwe zelfstandige wijkeenheden als een gelukkige vondst zien waardoor de charme van de oude stadskern behouden zal blijven. In vele steden van ons land is de charme van de oude kern juist door de willekeurige uitbouw geheel verloren gegaan Middelburg met zijn prachtige gor del van groen en zijn vesten, die door de eeuwen heen bewaard ble ven, zal dank zij het nieuwe uitbrei dingsplan voor dat lot gespaard bln- ven. De partiële wijziging in 1947, toen het park De Griffioen werd ontwor pen, heeft min of meer de stoot ge geven tot de nieuwe „uitbreidings- Klltiek", want toen werd de lintbe- uwing aan de Seisweg ingekap seld. Vanzelfsprekend moest bij het wij zigen van zo belangrijke onder delen in het uitbreidingsplan, ook het „plan in hoofdzaak" een wijziging ondergaan. Het plan in hoofdzaak gaat ver der met de bestemmingen, dan het plan in onderdelen, maar het is daar entegen minder gedetailleerd. De gepubliceerde tekening geeft een indruk van de totale begrenzin gen. Jammer is dat door de bebou wing langs de Noordsingel het idee van de aparte wijkeenheden met de polder, die tot aan de vesten door loopt, op dit punt niet meer reali seerbaar is. GEEN WINKELCENTRA. Belangrijk is, dat de nieuwe wijk eenheden geen werkelijke winkelcen tra krygen, maar uitsluitend de nodi- VREDESVERDAG MET JAPAN. Ondertekening hangt af van reacties uit Washington. De Nederlandse regering heeft zowel te Washington als te Londen haar bezwaren naar voren gebracht tegen het ontwerp vredesverdrag met Japan, dat in de maand September te San Francisco zal worden ondertekend. De bezwaren gaan tegen vier punten van het ontwerp. Het Nederlandse Kabinet heeft nog geen definitief antwoord gegeven op de vraag, of zjj het verdrag In zijn huidige vorm mede zal ondertekenen. Haar standpunt zal defjnitief worden bepaald naar aanleiding van de re acties van Washington op de door Nederland naar voren gebrachte be zwaren. Hierbü zal tevens in overweging worden genomen, welk het de finitieve standpunt zal zijn van de Indonesische regering, waarmede reeds enige tijd overleg gaande Ls. De vier punten van het ontwerp waartegen de Nederlandse regering bezwaren heeft, zijn de volgende 1. Na de ratificatie van het verdrag zouden alle vorderingen van Neder- land als staat tegenover de Japanse staat of tegenover Japanse burgers afzonderlijk dan wel vorderingen van afzonderlijke Nederlandse burgers tegenover individuële Japanse staats burgers voortspruitend uit door oorlog of bezetting geleden schade, zijn kwijtgescholden. Hiertegen heeft de Nederlandse regering grote be zwaren. Zij vraagt zich af, of dit niet tot gevolg zou kunnen hebben, dat de Eerste Kamerlid stelt vragen over Woerdens viagincident Naar aanleiding van het viaginci dent te Woerden heeft het Eerste Ka merlid, de heer Reijers (CH> de mi nister van Binnenlandse Zaken vra gen gesteld over het optreden van de rijksambtenaren. Het kamerlid vraagt of deze ambtenaren van de minister opdracHt hebben gekregen de Neder landse vlag in het kamp binnen te halen en zo ja, waaraan de bewinds man het recht ontleend (met name ten overstaan van de Ambonezen) het uitsteken van de Nederlandse vlag op Nederlands grondgebied te beletten. Voorts wordt gevraagd of de minister niet van oordeel is. dat het inhalen van de Nederlandse en Ambonese vlaggen een stimulans kan zijn tot verstoring van de orde en rust ge buurtwinkels zullen bevatten zoals slager, kruidenier, melkboer enz. Hieruit volgt, dat de binnenstad als winkelcentrum voor het geheel ge handhaafd blijft. Een belangrijke facet van het nieuwe plan is de geprojecteerde randweg met een brug over het Ka naal door Walcheren. Dit is in zoverre niets nieuws, daar de weg ook reeds in het plan van 10 jaar geleden voorkwam, maar deze weg zal thans meer dan voor heen tevens moeten dienen als ver bindingsweg tussen de wijkeenheden. Het maken van .e brug over het Kanaal door Walcheren zal wel tot in een verre toekomst verschoven moeten worden. Toch is het juist, dat deze brug het plan werd opgenomen. Bij stedebouw moet men niet alleen kij ken naar de eerste jaren, maar ook naar de verre toekomst. Het is beter, wanneer men met dergelijke projecten reeds zo vroeg mogelijk rekening houdt en daarvoor terreinen bestemt. Men voorkomt dan vele moeilijkheden in de toekomst Nederlandse staat door de Nederland se rechter voor vorderingen van Ne derlandse burgers aansprakelijk zal worden gesteld. 2. In het ontwerp is voorzien in een schadevergoeding voor ex-krijgsge- vangenen van de geallieerden. Het bedrag voor deze schadevergoeding acht de Nederlandse regering veel te laag. De schadevergoeding zou wor den betrokken uit Japanse bezittin gen in neutrale landen, welke aan het internationale Rode Kruis voor dit doel ter beschikking zouden wor den gesteld. Men schat het uit te ke ren bedrag hierdoor op ongeveer 150 dollar per persoon. De Nederlandse regering heeft echter nog grotere be zwaren tegen het feit, dat men alleen een schadevergoedingsrecht toekent aan militairen en niet aan burger-ge- interneerden. 3. Een derde bezwaar betreft *het artikel over de visserij. De Neder landse regering zou gaarne de tonijn- visserij aan de Noordkust van Nieuw- Guinea beschermen en verhinderen, dat de ongewenste situatie van voor de oorlog in dat gebied zou herle ven. Reeds zijn in de buurt van Noord Nieuw-Guinea Japanse tonijn vissers gesignaleerd. 4. Tenslotte heeft Nederland bezwa ren tegen de bepaling, dat eventuële eisen tot schadevergoeding moeten worden behandeld door het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag. De Nederlandse regering heeft voor gesteld, voor deze aangelegenheden een afzonderlijk arbitrage-tribunaal in te stellen. Nederland wil Hongaarse gedeporteerden opnemen. De Nederlandse regering heeft de Hongaarse regering aangeboden een aantal uit Boedapest gedeporteerde Hongaren hier te lande op te nemen. Tot dusver is hierop van de Hongaar se regering nog geen officieel ant woord ontvangen. DE VOORSPELT: DROOG EN VRIJ ZONNIG. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond. Droog weer met aanvankelijk wei nig, later van het Westen uit toene mende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1