Geen uitbreiding Zondagsdienst Vlissingen-Breskens IN 1953 BEGINT LEVERING VAN LANGEAFSTANDSGAS J DEZE WEEK WORDT BESLIST OVER ONS CREDIET0U0TUM DEN HAAG VIERT BLOEMENFEEST JIMMY BROWN, sportheld no. 1 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZOMERZITTING PROV. STATEN. \s~ Prov. Stoombootdiensten weer in de Prov. Staten Commissie ais schakel tussen Staten en Gedeputeerden. In d© middagvergadering; der Provinciale Staten van Dinsdag kwa men aan de orde de mededeling van Ged. Staten aangaande klachten be treffende de Provinciale Stoombootdiensten en het voorstel van mevr. E. J. v. d. Broecke—de Man, tot het instellen van een commissie-ad-hoc, met de opdracht om de moeiiykheden en mogeiykheden onder ogen te zien en daarover rapport uit te brengen aan de Prov. Staten. Mevrouw van den Broeckede Man (P. v. d. A.) betreurde, dat Ged. Staten haar voorstel ais een motie van wantrouwen hebben opge vat. Zij heeft lof voor wat het col lege van Ged. Staten voor de boot diensten doet, maar meent, dat ve len meer zullen zien, dan de kleine groep Gedeputeerden en dat daar door een commissie-ad-hoc van nut zou kunnen zijn. Do heer C. A. Kaan (C.H.) zeide tegen een commissie-ad-hoc te zijn, evenals de heer E. F. Poppe (K.V. P.) Laatst genoemde spreker meende evenwel, dat de twee uursdienst op Zondag in deze tijd van massa-toeris- me totaal onvoldoende is. Indien al niet een uursdienst op Zondag kan worden ingesteld, dan zou dit toch voor de ochtend en vroege avond uren het geval moeten zijn. De heer A. J. Cambier (V.V.D.) drong er bij Ged. Staten op aan, dat zij alles zullen doen om te voor komen, dat de Prov. Stoomboot- diensten in handen van het Rijk ko men, omdat dit tot schade van Zee land zou zijn. Laten Gedeputeerden alles doen om de bootdiensten zo goed mogelijk te laten functionne- ren. De heer J. Hommes (A.R.) meen de, dat Gedeputeerde Staten zich te snel geprikkeld tonen als het de Stoombootdiensten betreft. Dit blykt wel duidelijk uit het antwoord van Ged. Staten op de klachten der Sta tenleden. Als men dit verslag goed leest, mogen de Statenleden eigen lijk geen critiek uitoefenen op de P.S.D. of de directie. Spr. pleitte voorts voor een goede verbinding voor Noord Beveland en deelde daar na mede, dat zijn fractie tegen een commissie-ad-hoc is, maar van Ged. Staten verwacht, dat zij al het mo gelijke zullen doen om de bootdiens ten zo goed mogelijk te laten func- tionneren. De heer A. Vermaire (Middenst.) was eveneens tegen een commissie- ad-hoc. Mr. F. W. E. baron v. d. Feltz (C.H.) was aanvankelijk een voor stander van een commissie-ad-hoc, die dan niet op de stoel van Gede puteerde Staten moet gaan zitten, maar wel zou moeten kunnen onder zoeken en van advies moet kunnen dienen. Reeds in de vorige zitting is ech ter gebleken, dat een tekort aan bo ten en fuiken de veerdienst Vlissin- genBreskens doet stagneren. Het Ryk zal echter geen gelden voor een nieuwe boot en twee extra-fuiken ge ven. Daaraan kan ook een commissie- ad-hoc niets veranderen. Daarom is spreker tegen de commissie-ad-hoc. Spr. verklaarde dat het karakter van de Zondag bewaard moet worden en was daarom tegen uitbreiding van de Zondagsdienst voor de Prov. Stoomboot Diensten. De heer L. P. van Oorschot (P. v. d. A.) merkte op, dat de Staten be zield zyn met de wens om de boten zo goed mogelijk te laten function- neren. Een commissie kan daartoe een goede schakel zijn tussen de Sta- ten en G. S. Hoe staan Gedeputeer den tegenover dit denkbeeld? De heer D. Kodde (S.G.) meende, dat het vervoer na de oorlog dus danig is toegenomen, dat het onmoge lijk is deze toeneming op te vangen. Wat de Zondagsdiensten aangaat, zou spreker niets liever zien, dan dat de boten op Zondag stil lagen. Een commissie achtte hij overbodig. De heer C. de Putter (A.R.) pleit te met klem voor een goede verbin ding voor Noord Beveland. GEDEPUTEERDEN ANTWOORDEN. Namens Gedeputeerden antwoord de de heer A. L. S. Lockefeer (K. V.P.), die zich verheugde over de milde toon jegens Ged. Staten. Spr. had nog al wat. tegenkanting tegen l de commissie-ad-hoc beluisterd en zeide, dat zulk een commissie geens- Politie nam 13 pond opium in beslag. De Rotterdamse recherche heeft we derom een flinke tik aan de opium- handel toegebracht, door 13 pond van dat goedje in beslag te nemen. Zij ar resteerde een 34-jarige vrouw, die de opium aan boord van een schip in ontvangst had genomen en er mee op weg was naar een tweetal Chine zen. Atoom-spI'jtoven beproefd. De nieuwe atoomspl|jtoven, die te Kjeller in Noorwegen in Noors-Ne- der'andse sa^enwerl g is gebouwd, is Maandag voor het eerst beproefd. De reactor, die perfect werkte, heeft d. naar»- „jeep" ontvangen. Uitspraak over Bertha Hertog pas einde Augustus? De openbare behandeling van de zaak Bertha Hertog voor het hof van appèl in Singapore zal waarschijn lijk vaD "aag eindigen. De uitspraak van het hof wordt echter eerst tegen het einde van deze maand verwacht. De 100.000 er uit In de 513de Staatsloterij, zesde lijst, vijfd klasse, is de honderdduizend g "'en op no. 3972. De honderdduizend is terechtgeko men in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Sittard. zins ©en einde zou maken aan tic klachten. De bootdlcn-stcn hebben steeds bizondcrc aandacht van Ge deputeerden. Allerminst legt het college zich zonder meer neer by wat de direc teur zegt of voorsteR. Men mag ech ter niet vereeten, dat men op de dienst VlisslngcnBreskens met wisselende verkeerstoppen te maken heeft. De klachten z||r dikwyis zeer sterk overdreven: zeer vaak Is het varen van extra boten overbodig. Dit betekent natuurlijk niet dut niet alles gedaan moet worden om de service zo groot mogelyk te doen z(|n. Wat de Zondagdienstcn aangaat, spr. meende, dat er op dit ogenblik geen I reden tot ernstige klachten is. De herhaalde aanvallen op de di recteur achtte spr. onjuist. De direc teur doet wat gedaan kan worden. Het provinciaal bestuur draagt de verantwoordeiykheld en daarop moot men zyn aanvallen dan ook richten. Uitbreiding van de Westersehelde- vloot achtte spr., gezien de finan ciële positie van het Ryk, vrywel uitgesloten. Spr. verklaarde zich bereid om een commissie, zoals de heer Van Oorschot bedoelde. In overweging te nemen in het college van Ged. Sta ten. Noord Beveland blijft de voortdu rende aandacht behouden van Ged. Staten. Spr. verzocht ten slotte aan de Statenleden toch het vertrouwen te hebben, dat tied. Staten doen wat zy kunnen met het beschikbare ma teriaal Alle toppen opvangen kan echter niemand. VOORSTEL INGETROKKEN. Mevr. Van den Broeckede Man zeide verheugd te zijn, dat Gedepu teerde Staten bereid zyn een con tactcommissie te overwegen. Met een dergelijke commissie wordt haar be doeling verwezenlijkt. Zij trok daar om haar voorstel tot instelling van een commissie-ad-hoc in. De heer Cambier had toch wel iets meer willen weten over de hou ding van de provincie als het Rijk de exploitatie in handen zou willen nemen. De heer Lockefeer antwoordde, dat de provincie alles zal doen om de exploitatie in eigen hand te houden. Naar aanleiding van een desbe treffende vraag van de heer Bruinzeel voor een betere verbinding voor Noord Beveland. informeerde de heer Scliorer (P. v. d. A.) of er reeds een keuze was gemaakt tussen een brug en een afdamming in het kader van het Drie eilanden-plan. De heer Lockefeer antwoordde, dat hij niet in staat was daarover ook maar enige mededeling te doen. 50-jarige P.T.T.-er deed Mulo-examen. Dat men op of om zjjn vyftlg- ste jaar te oud zou zijn om nog te studeren, heeft een P. T.T.-ambtenaar in Hilversum voor goed weerlegd, aldus meldt de Volkskrant. Meneer J. M. van den Boo gaard dat is de naam van deze dienaar van Tante Pos heeft het gepresteerd om, na jaren PTT-besteller te zUn ge weest, enige examens te ha len, die hem voor promotie in janmerking kunnen doen ko men. Met aUeen zijn lagere school opleiding stapte de heer Van den Boogaard jaar-in jaar-uit dageiyks langs heel wat Hil- versum.se brievenbussen, totdat hy plotseling als loket-ambte naar benoemd werd. Tienmaal achter het loket droomde de heer Van den Boogaard van verdere promotie. ,,Kan niet", zei de directeur van de afde ling personeelszaken „U heeft geen MULO-diploma Toen was het aan de nieuwe loket-ambtenaar om zijn kun nen te tonen. Voortbouwend op de deels reeds vervlogen lagere schoolkennis ging hij voor zyn MULO-diploma studeren en binnen een half jaar tijds had hij het „document" in zijn zak. Met een beste cijferlijst, waar op voor aardx-ijkskunde hoe kan het anders als PTT-er een 10. Nu wacht de heer Van den Boogaard op de resultaten van zijn studies en intussen is hij maar aan het studeren als H. B.S.-er. "V PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Wellicht wordt nog dit najaar begonnen met het leggen van de eerste persleiding door de Schelde. In de Dingdag gehouden zitting der Provinciale Staten >un Zeeland heeft de heer A. H. 8. Stemerding (C.H.) aan Ged. Staten gevraagd, of nadere mededelingen konden worden gedaan over de levering van het lange-af- standga*. Mr. A. J. van der Weel (G.S.) antwoordde, dat than* vrywel vaststaat, dat in 1953 met de levering van langeaf*tandttgas kan worden begonnen. De ontwerpen voor de drie perslei dingen door dc Schelde zyn uitvoer baar. loeiden de juridisch-constructie- vc onderhandelingen, die nog gaande z(jn tot resultaat, dan zal nog dit na jaar met het leggen van de eerste lei ding worden begonnen. Het gas wordt geleverd door dc Cokesfabnek te Sluiskil en de midden-groep zal het eerst worden bediend. Besprekin gen worden gevoerd over een koppe ling met de miingasleiding te Bergen op Zoom, ter dekking van het risico, dat een der leidingen door dfe Schelde uitvalt. In verband met de jaarstukken van dc Provinciale Stoombootdiensten vroeg dc heer Slemerding, naar aan leiding van het veelvuldig liften van het personeel, wie er aansprakelijk is, als oen lid een ongeval overkomt tij dens het liften. Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer (K.V.P.) antwoordde, dat het liften voor eigen risico geschiedt, maar de heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) wees erop, dat het liften geschiedt in de diensttyd en dat de provincie, als Gewonden uit Korea naar huis. Woensdag keren met het Deens hos pitaalschip „T,'tlandia" 205 gewonden van zeven landen uit Tokio naar huis terug. Generaal Ridgway, opperbevel hebber van de V.N. in Korea, zal per soonlijk afscheid van hen nemen. Onder de gewonden bevinden zich vier leden van het Nederlandse batal jon. Het hospitaalschip wordt 16 Sep tember je Rotterdam verwacht. NEDERLAND EN DE E.B.U. Wij kopen teveel in het buitenland. (Van onze economische medewerker) Deze week zal beslist worden door de raad van ministers van de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.C. te Parys), of de credietquote van Nederland met 60 millioen dollar zal worden verhoogd. Anderhalve week geleden hebben wij reeds uitvoerig geschetst, dat Ne derland er na een jaar Economische Betalings Unie zeer ongunstig voor staat. Onze totale schuld bedroeg op 1 Juli 175,6 millioen dollar (oftewel ca. 668 millioen gulden). Bovendien hadden wjj op grond van de E.B.U. voorschriften al 65,4 millioen dollar (dat is 248.5 millioen aan goud) be taald. In totaal kochten wy in één jaar dus voor 241 millioen dollar meer dan wij geld hadden. 51 De kant-schors boom, zoals de ver taling van deze merkwaardige boom luidt, schijnt alleen voor te komen op het eiland Jamaica en dan nog alleen in de districten Vere, Elizabeth en Clarendon. De naam duidt de kenmerkende eigenschap van deze boom reeds aan: haar schors en wel de binnenste laag van de schors bestaat tiit kant. Niet één enkel stukje kant, zoals wij dat met moeite op onze vacantiereis in Brussel of Brugge weten te be machtigen, maar verschillende lagen kant. En wel evenveel lagen als dat deel van de boom, waarvan de schors wordt af gepeuterd, jaren telt. Toegegeven moet worden, dat deze natuur-kant niet die mooie motieven vertoont als waarop het Belgische handwerk zo prat gaat. De draden vormen een rechthoekig weefsel, dat in water wordt geweekt, waarna de houtachtige delen en eventuele on reinheden er uit verwijderd kunnen worden. Met de hand worden vervol gens de verschillende lagen vanéén gescheiden en daarna is het voor het gebruik gereed. Wanneer we het weef sel zouden moeten vergelijken, zou het misschien nog het best met recht hoekig geweven vitrage vergeleken kunnen worden. De vrouwen op Ja maica hebben een buitengewone han digheid verkregen om uit deze stof hoofdbedekkingen, netjes, sjawls, sluiers, jabots, maar ook complete pak jes te vervaardigen. En niet duur, naar het me toeschijnt! Hier te lande lopen de vrouwen in spullen van glas en in tropisch Ame rica kunt U de natuurstoffen zó van de bomen plukken! Dat woord glas brengt me op een aller griezeligst idee, vooral wanneer we in aanmerking nemen dat het zo veel voor kleding wordt gebezigd: glas is een vloeistof! H. Pétilton. Nederland wil nu, dat het basis quotum verhoogd wordt van 330 tot 390 millioen dollar. Dan wordt elke crediettranche 78 millioen dollar. Als dit met terug-"erkende kracht ge beurt, wil dit het volgende zeggen. De t ste 78 millioen dollar aankopen in West Europa krygen wij geheel op, crediet, voor de tweede 78 mill. d. be talen wij 0 in goud, dat is 15,6 m'"" n dollar. Voor de derde 78 mil lioen dollar betalen wy 40 of 31,2 millioen dollar en voor het restant van de 241 millioen dollar in de vier de phase, te weten 7 millioen dollar, betalen wij 60 in goud, dus 4,2 mil lioen dollar. In totaal zouden wy dan kwijt zijn geweest 51 millioen dollar aan goud in plaats van zoals nu 65,4 millioen dollar. Wij vertellen dit zo uitvoerig, om een indruk te geven van de wijze, waarop de E.B.U., die wordt geadmi nistreerd door de Bank voor Interna tionale Betalingen te Bazel, de schul den van landen als Nederland, Dene marken, Duitsland, Noorwegen, Tur kije en Zweden behandelt. Hoe de O. E.E.C. het Nederlandse voorstel zal beantwoorden, weten wij nog niet op het ogenblik, dat wy dit artikel schrijven. Er zijn drie mogelijkheden. Wy kry gen de verhoging van ons quotum, hetgeen, zoals hierboven blykt, ons wat adempauze geeft Wij krygen minder, waardoor we automatisch minder adempauze krygen of wy kry gen niets en dan moeten wij maar zien, hoe wy zelf uit het moeras ko men. Per slot van rekening wil die ge weldige schuld aan een aantal Euro pese landen zeggen, dat wy veel te veel hebben gekocht en daarnaast te weinig hebben verkocht. Dat teveel kopen wordt uiteraard vergemakkelykt door de liberalisatie, het open gooien van onze grenzen tot GO van onze producten met Bel gië zelfs 90 Doch dc diepe ach tergrond is, dat er inflatoire finan cieringsmiddelen aanwezig zijn, die de koopman en de fabrikant in staat stellen om te kopen. TE GROTE CIRCULATIE. De overheid geeft na de oorlog veel meer geld uit dan zij aan belastingen ontvangt. Dit geld leent zy op korte EEN WEEK VAN KLEUR EN CHARME Bloemenkoningin door burgemeester ingehuldigd. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Juli De voormalige residentie viert deze week voor het eerst doch men hoopt er een traditie van te maken een bloemenfeest onder het motto ..Den HaagBloemenzee". De zee is er, hy klotst in Scheveningen, zoals de dichter Willem Kioos lipt eens gezegd heeft, voort in eindeloze deining. In de golven vermaken zich de duizenden, die van heinde en ver gekomen zijn, of zij koesteren zich in het warme zand in een verkwikkende zon, die dc huid van de zwemmers en de van het niets doen genietende vacantiegangers bronsbruin kleurt, of vuurrood, zodat er zalfjes en smeerseltjes aan te pas moeten komen om de schrijnende pyn en de jeuk te verdrijven. De zee ls er deze week, zoals altijd. De bloemen zyn er ook, maar de bloemenzee het spijt ons het te moeten constateren is er niet, of nog niet. Dat wil niet zeggen, dat bloemen gewerkt. Doch vooral aan gevel- en étalageversiering had men meer kunnen doen. Wellicht echter, dat in de eerstkomende dagen de bloemenweelde nog zal toenemen, de gemeente en het comité, die het want Maandagmorgen zagen wij op feest organiseerden, niet hun best ge- verscheidene plaatsen nog zaken- daan hebben. Maar Den Haag is een mensen, die hun winkels met bloc- zeer uitgestrekte gemeente. zodat men versierden. een overstelpende hoeveelheid bloe men aangevoerd zou moeten zyn, om werkelijk de indruk van een bloe menzee te wekken. Overal langs de straten en wegen en op de pleinen zijn fraaie bloem bakken opgesteld; er zijn ontelbare vlaggen geplaatst met een krans van bloemen aan de voet; er zijn bloem bakken aangebracht aan gevels en in een aantal étalages is kwistig met termyn, hetgeen door verschillende manipulaties de geldcirculatie doet groeien, welk geld uiteindelijk ten de le in handen komt van kooplieden en fabrikanten, die hiervoor kunnen In voeren. Die geldcreatie van de banken vond het vorige jaar ook plaats ten behoe ve van het bedrijfsleven. Door ver schillende maatregelen tracht de overheid die credietstroom thans te keren. Zij weet dat de diepe oorzaak van die enorme, invoer ligt bij de te grote geldcirculatie. Zy wil nu het ene gat stoppen doch het andera gat, de overheidstekorten, laat zy open. M.a.w.,de overheid handelt inconse quent. Wy kunnen hieraan toevoegen, dat de burgers zich tegen de prysstijging (die juist ook bedoeld is om minder te kopen en dus ook minder in te voe ren) zoveel mogelyk tracht te ver zetten door geld van de spaarbanken te halen: de ontsparing gaat dan ook nog steeds door. Ons funeste tekort in de E.B.U. be- wyst, dat onze economie nog niet ge zond is. Een verhoging van het quo tum is in feite een lapmiddel. Niets anders. Er ryden auto's rond met bouquet- ten op de voorspatborden, de con ducteurs en de bestuurders van trams en autobussen dragen wuft een bloem in het knoopsgat en vooral: er zUn gratis duizenden anjers uitgedeeld aan de in de stad komende vreemde lingen, aan de wandelaars op straat en aan de bezoekers van de drukke café-terrassen. Dat gaf werkelyk een feesteiyk gezicht: man en vrouw, jong en oud met een kleurige anjer om aan ,.Den Haag-Bloemenzee" luister by te zetten. Scheveningen heeft zich wel het meest uitgesloofd. De fleurige boule vard. die in de zomer toch al een ry- ke kleufenschakering van luchtige toiletjes te zien geeft, is tot een aan- trekkelyke allée van vlaggen en bloe men geworden. Het Gevers Deynoot- plein, waarom zich het Kurhaus en andere hotels en oorden des ver- maaks scharen, biedt een fantasti sche aanblik; de oude Keizerstraat, het winkelcentrum van de oude vis sersplaats. wemelt van de vlaggen; particulieren en zaken hebben er het hunne toe bijgedragen om de luister te verhogen! Zo werden Den Haag en Schevenin gen toch nog tot een waardige resi de automobilist niet betalen kan, aan sprakelijk biyft. FINANCIËLE POSITIE POLDERPERSONEKI.. Naar aanleiding van het verslag over de verbetering van de financiële positie van het provinciaal personeel vroeg nir. H. B. Bouwman (P.v.d.A.) of Ged. Staten mede konden delen, welke polderbesturen deze verbete ring eveneens invoerden voor hun personeel en welke niet. Mr. A. J. van d<-r Weel antwoordde, niet te kunnen geloven, dat hy de weigerende polderbesturen aan de schandpaal zou zetten. De heer A. J. Cambier (V.V.D.) vroeg bizonderheden over de komen de wijziging van de polderreglemen ten. Dc neer van der Weel gaf er de voorkeur aan, af te wachten tot de wijzigingsvoorstellen gereed zijn. Tot lid der Staten, bedoeld in arti kel 89 der Provinciale Wet werd be noemd de heer A. H. S. Stemerding. Tot vertegenwoordigers van de pro vincie in dc algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. P.Z. E.M. werden benoemd de heren L. P. van Oorschot. P. V. M. Vercauteren. J. de KruHter. P. Meliefste. C. Boen der. J. L. Verhagen, A. Vermaire en C. Boender. Tot plaatsvervangende vertegen woordigers werden benoemd de heren jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. M. A. H. Govaert, C. A. Kaan, A. A. van Ee- ten. A. S. Wisse. A. J. Cambier en M. den Boer. Het wereldgebeuren Graham in Kasjmir Het verre Kasjmir trekt bij ons niet dezelfde belangstelling als het verre Korea, omdat er ten eerste niet of nog niet gevochten wordt en ten tweede bij het geschil om Kasjmir de tegenstelling Oost-West een rol van ondergeschikt belang speelt. Maar al zijn we dan ook bui tenstaanders in het conflict tussen India en Pakistan over een vorsten dom. ongeveer half zo groot als Frankryk, het verloop en de even tuele regeling van dit conflict is ook voor ons van belang. Want het uit breken van vijandelijkheden zou zijn weerslag vinden in geheel Azië en wat in Azië gebeurt werkt terug op West-Europa. Zie het prysverloop sinds de agressie in Korea. De twist over Kasjmir dateert niet van van daag of gisteren. In dc zomer van 1947. toen Brits-Indië in twee zelf standige staten werd verdeeld, be gonnen de troebelen. Dc In meerder heid Mohammedaanse bevolking van Kasjmir (4 millioen zielen) wilde aansluiting by Pakistan, de regeren de vorst en zijn Hindoese kaste steunden geheel op India. Toen de Maharadja een opstand van zijn onderdanen niet meester kon worden, verzocht hij India om militaire hulp. Het Indiase leger drong daarop het vorstendom binnen en bezette een deel van het land Dc zaak kwam voor de Veiligheids raad en Lake Success wist voorlo pig een wapenstilstand te bewerk stelligen. Die toestand van gewapende vre de bestaat nu nog. De laatste weken evenwel is de situatie verscherpt door herhaalde grensincidenten en door nieuwe troepenconcentraties van India langs de grens met West Pakistan. In Pakistan zelf is een nogal krijgszuchtige stemming ont staan. alsof een heilige oorlog aan staande is. Tijdens demonstraties klinkt ontelbare malen de kreet „weg met India." Dat er onder deze'om standigheden weinig voor nodig is en onder wier regering een aantal attractieve festiviteiten belegd ls. Maandagmorgen is zy officieel door burgemeester Schokking op het stad huis ingehuldigd. Het ls een charmant, ano niem jong meisje, dat omstreeks elf uur op de Leidsestraatweg door kla roenblazers werd aangekondigd en dat vandaar in een fleurige stoet naar het gemeentehuis op de Groen markt trok. 30. Die vrachtwagen, door twee buffels voort bewogen, stond volgeladen met kooien met dieren. Er zaten twee Bengaalse tijgers in. drie poema's, een hyena, een zwarte panter, dertig marmotjes, vier lama's, twee Maleise beertjes, een ijsbeer en nog wat klein grut. Daarachter liepen heel statig twee giraffen, die weer vooraf gingen aan een tweede vrachtwagen, weer voortgetrokken door een paar buffels. Daarin zacen een stuk of zes apen, die vol nieuwsgierigheid zaten te kyken waar zy terecht kwamen. De burgemeester. Baron van Piepstraete, stond van louter plezier in zyn handen te klappen. „Een werkelyk buitengewóne surprise", zei hy goedkeurend tegen meneer van dentie van de bloemenkonuigin. die de ntriid opnieuw te doen ontvlam- een week lang de scepter zal zwaaien I men ls duidelijk Kn gevechten in ™s.r ..H.e ...el.. Kasjmir met religieus finatisme aan weerskanten zyn uiterst bloedig zo als het recente verleden heeft ge leerd. Oorzaak van de toegenomen spanning is het voornemen van In dia om in het door hdar bezdtte deel van Kasjmir verkiezingen te houden en daarmee de positie van de vorst te versterken. Dc troepen zul len er ongetwyfeld wel voor zorgen, dat de uitslag voor India gunstig is. Het heeft tot dusver niet ontbro ken aan pogingen om do zaak langs vreedzame weg te regelen. De Ver. Naties hebben de Amerikaan Gra ham, welbekend uit dc commissie voor Goede Diensten in Indonesië, naar Kasjmir gezonden om te bemid delen. Er is voorgesteld onder toe zicht van de V. N. een volksstem ming te houden, premier AH Khan van Pakistan heeft zyn Indiase col lega, Pandit Nehroe verzocht de In dische troepen van de grens terug te trekken en te onderhandelen over een vreedzame regeling. Alles is echter afgestuit op on wil van India ook maar 'n duimbreed toe te geven. Pandit Nehroe. die zich wanneer het om Korea gaat graag hult in het gewaad van vre desapostel, is dichter by huis niet Z0„?,fkcrlF van ffeweld en machts politiek. India weet zeer wel, dat een eeriyke volksstemming in Kasj mir ten gunste van Pakistan zou uitvallen en dus worden allerlei schynargumentcn aangevoerd om de gedeeltelyke annexatie te recht vaardigen. Pakistan zou agressief en de Hindoese minderheid bedreigd worden, de militaire veiligheid van India eist een bezetting van Kasj mir. de Ver. Naties zijn partijdig enz. Indien Pandit Nehroe en zyn mede leiders zich niet matigen, ziet het er slecht uit voor de vrede in dit deel van Azië. Dr. Graham heeft een nog zwaardere taak dan zijn landgenoot Harriman in Perzlë en slaagt hy in zyn bemiddeling, dan verdient hij het eresaluut, dat hem voor zyn op treden in Indonesië zeker niet toe komt. Knullenburgh. U is een wonderiyk man om ons hier niets van te zeggen. Ik noem dit zonder aar zelen de klap op de vuurpijl". Meneer van Knul lenburgh deed of hy gevleid glimlachte, maar hy wierp telkens kwade blikken naar Jimmy Brown alsof hij zeggen wilde: „Wat hel-je nou weer uit gespookt?" Jimmy deed echter of hy niets in de gaten had. Hy kreeg het trouwens druk genoeg om alle dieren naar him hokken te brengen. „Ziezo", bromde hij, „nu kunnen we het tenminste een d i e r e n tu i n noemen, nu bedrieg je de men sen niet meer als je hen een kwartje Iaat betalen om wat dieren te bezichtigen"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5