Imponerende kwakzalvers deden Zeeuwse steden en dorpen aan JIMMY BROWN, sportheld no. 1 NA DE TOUR DE FRANCE MA0 THANS TEGEN MOSKOU? DINSDAG 31 JUU 1931. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UIT DE GOEDE, OUDE TIJD Verontwaardigde Middelburgse chirurgijnen rebelleerden De mens heeft door alle tijden heen gezondheid e\ geluk gezocht, en gretig geluisterd naar allen, die hem vertelden dat liet geluk te gr^jp ligt en dat gezondheid te koop is. Geen middel was hem daarvoor te zonderling, geen kuur t« wonderlik. De kwakzalvers met hun hocus-pocus, hun sfeer van bombastische ge heimzinnigheid, en niet te vergeten hun suggestieve gaven, hebben altyd gewillige slachtoffers gevonden. Natuurlijk zochten zy het liefst goedgelovigen, die geld konden missen voor experimenten, en die niet te ziek waren, zodat ze te schielijk zou den sterven onder onbekwame handen. Kwakzalvers van allerlei pluimage verschenen reed» vroegtijdig in het welvarende Zeeland en de chirurgijns klaagden steen en been over deze lieden, waarnaar hun patiënten overliepen. Die „uytheemse landlopers" zoals de heren hen honend noemden, ga ven voor dat ze alle ziekten en menselijke gebreken konden helen. en hun beweringen werden grif geloofd. Blijkbaar waren het dezelfde per sonen, die men later betitelde als „hongaerse, ongaerse of ongerse doctors", en die men, tot diep in de vorige eeuw, op de Zeeuwse dorpen zag verschijnen. Die zogenaamde Hongaren hadden een indrukwek kend voorkomen, wel geschikt om het volk te doen geloven, dat zij met de duivel een verbond hadden aangegaan en daardoor meer kon den presteren dan artsen, die geen college hadden gelopen aan Satans hogeschool. Gebruind door weer en wind, met een door lidtekens gekor ven gezicht, waren zij gekleed in wijde schoudermantels en droegen hoge laarzen en breedgerande hoe den. Alleen tijdens de kermis en op marktdagen mochten de „quacksal vers" zich vrijelijk roeren, en luid keels de lof van hun ongeëvenaarde medicamenten verkondigen, wanneer ze tenminste aan hun officiële col lega's een daggeld betaalden. Dat geld was een welkome buit voor de feesten van het chirurgijnsgilde; van daar dat de deken en de beleders, die het bestuur van het gilde vorm den, langs de kramen trokken, om op betaling aan te dringen. De Middelburgse chirurgijns be merkten vaak dat het met die bru tale kwakzalvers kwaad kersen eten was. Meer dan eens moesten de stads dienaars er bij te pas komen om een onbevoegd geneeskundige van de markt weg te slepen. Eens werd de deken gegrepen door een paar kwakzalvers en met een mes be dreigd, een andere keer kreeg hij van een dame, die hij beboette, zo veel te horen, dat die vrouw opge pakt moest worden, waarna bleek dat ze al eens een keer in Amster dam was gegeseld. In hetzelfde jaar, dat deze be stuurders zo hun best deden, wer den zij echter door hun collega's beschuldigd, dat zij zich lieten om kopen door de diverse kwakzalvers en daarenboven nog zulke goede sis sier hadden gemaakt dat er niets meer in de kas te vinden was. Hadden zg Jean Potagle, die LuJ- kerwaal, die zo listig was als een vos, niet toegestaan om muzikanten voor zjjn theater te laten spelen, zodat burgers en buitenlui zich daar verdrongen hadden? Hoe stond het met Guillaume Maleth en zyn trou we knecht Frans, die Italiaanse bal sem en olie „van den Bergh van Constantinopelen" verkochten, en met die menigte van guldenwater- verkopers, tandtrekkers, eksteroog snijders, slangenvetverkopers, die niet alleen op de markt het hoge «oord voerden, maar hun patiënten nog in de stad gingen opzoeken? Dan waren er nog de onderkrui pers, die in Middelburg zelf woon den: de breuksnijder en bandenma- ker, het oude wijf docforesse Mar tine, en de horlogemaker, die zich blijkbaar ook op alchimie toelegde. Met al deze mensen wisten de gil- debestuurders het op een accoord te werpen. Zij profiteerden ook van de komst van de reizende meesters, die ope raties verrichtten waaraan de doc toren zich niet durfden te wagen, zoals de oogheelmeesters, kanker- meesters, ledezetters en steensnij ders. Als goede zakenlieden hadden deze vrije meesters al vroegtijdig het nut en de invloed van de recla me ingezien. Zij lieten huis aan huis briefjes en strooibiljetten bezorgen en adverteerden later in de couran ten en nieuwstijdingen. In Veere was uitdrukkelijk be paald dat zij eerst moesten worden geëxamineerd, alvorens zij hun te kens mochten uitsteken aan de her berg, waar zij zitting hielden en dat zij niet op de markt mochten staan. Voor elke patiënt, die zich door hen liet behandelen, moesten zij tevens een vast bedrag aan het gilde be talen. Ook in Middelburg golden zulke bepalingen, maar daar wist men ex- wel de hand mee te lichten. ARTSEN-OPROER. Geen wonder dat de verontwaar- ligde doctoren tot de aanval over gingen en het huis van de deken binnendrongen om hem en de ande re bestuurders uit te maken voor ..schelmen, rabauwen, freters en uytzuypers". Dit artsen oproer werd Ongeveer 130 kilometer van de Griekse havenstad Saloniki bevinden zich drie schiereilanden, die als drie uitgestoken vingers in zee steken. Op het meest Oostelijke schiereiland be vindt zich de staat 'Alhos, dat een lengte heeft van ongeveer 50 km en bijna 10 km breed is. De staat bevindt zich op Grieks territorium, maar het land beschouwt zichzelf als volkomen onafhankelijk. De grens tussen de Griekse staat en Athos wordt dan ook voortdurend door politie bewaakt. Het land telt ongeveer 4000 inwo ners. In de hoofdstad Karyes zou men zich wanen als in iedere ander stadje van Griekenland. Bepakte lastdieren worden door de nauwe straten gedre ven, er zijn winkeltjes, herbergen, een kleine bank en een postkantoor, waar baardige mannen met lange haren hun bezigheden verrichten. Maar in één opzicht verschilt dit land tot sterk van het eigenlijke Griekenland. Want sinds 1000 jaar heeft geen enkele vrouw ooit een voet in Athos mogen zetten. En niet alleen mensen van het vrouwelijk geslacht worden hier ge- iveerd, maar ook koeien, ezelinnen, ooien, en elk ander vrouwelijk dier tvordt bij de grens tegengehouden. Over vogels en insecten hebben de douanen echter geen zeggenschap, zo dat deze vrijelijk kunnen overvliegen. Athos is n.l. een monniken-staat. Het land telt een twintigtal kloosters, waarvan verscheidene tussen het jaar 900 en 1000 werden gesticht. Alle werkzaamheden in het land ivorden door monniken verricht, en het schijnt mij toe, dat degeen, die niet door hun geloof wordt bezield, het in dit land niet gemakkelijk heeft. Het knippen der haren is verboden, zodat de vlech ten in een knoedel achter in de nek worden vastgespeld. Zang en dans be horen tot de verboden zaken, evenals alle spelen en sporten. Er bestaat een wet tegen vechten, hetgeen mij een gelukkige greep toeschijnt. Of echter het verbod op baden dezelfde lof kan worden toegezwaaid, lijkt mij niet ge heel zeker. Voor hen, die zich zorgen maken over het feit, dat deze monnikenstaat door het ontbreken van een geboorte cijfer, gedoemd zou zijn uit te sterven, zij hier nog aan toegevoegd, dat uit de Grieks-orthodoxe geloofswereld voort durend nieuwe aanwas van klooster lingen plaats vindt. Voor wufte da mes blijft het echter verboden terrein óók als ze niet wuft zijn. Nu we het toch over wuft hebben: ivist U dat er een boom bestaat waar van het kant zó maar kan worden af geplukt? i H. Pétillon. Chartervluchten naar Nieuw-Guinea gestaakt. Officieel wordt medegedeeld: ..In verband met de moeilijkheden bij het verkrijgen van brandstof op de vlieg route naar het Verre Oosten, zijn de vluchten, welke met door de Neder landse regering gecharterde vliegtui gen naar Nieuw-Guinea v.v werden ondernomen, met ingang van 30 Juli j.L tot nader order gestaakt". West-Java nog steeds erg onveilig Leger en politie krijgen onvol doende steun van de bevolking. Sprekende over de veiligheids-si tuatie in Indonesië, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van defensie, dat wat dit betreft, West. Java nog steeds het zorgenkind is West-Java is de bakermat van poli. tieke stromingen en van alle moge lijke benden Het leger en andere vei ligheidsapparaten verkrijgen bij hun operaties ter verzekering van de vei ligheid onvoldoende steun van de be volking en wanneer er een lid van een partij wordt gearresteerd wegens verstandhouding tot de een of andere bende, rgzen er steeds complicaties. In Midden-Java is de toestand weer normaal. In Oost-Java ontwikkelt zich de situatie in gunstige zin. De ordeverstoringen daar dragen het ka rakter van criminaliteit. De toestand op Sumatra noemde de woordvoerder normaal, en op Bor neo hebben de zuiveringsacties tot resultaat gehad, dat talrijke bende leden zich hebben overgegeven De daar thans nog opererende benden hebben geen noemenswaardige kracht meer. Op de Molukken is de toestand thans veel beter dan op Celebes. In het Westelijke deel van het eiland Ceram bevinden zich nog restanten van de formaties van opstandelingen der republiek Zuid-Molukken, doch zij hebben geen gevechtspotentie meer. Deze opstandelingen hebben geen vaste verblijfplaatsen en houden geen bepaalde gebieden bezet. Hun leider, de voormalige sergeant van het K N.I.L. Amson, is gearresteerd. Op de kleinere Soenda-eilanden is de situatie thans geheel normaal; de staat van oorlog en beleg is daar in- getrokken echter gesmoord en hoewel de be stuurders ook boze en smadelijke woorden lieten horen, kwam het niet tot daden. Belde partijen grepen naar de pen en dienden by de raad van de stad Middelburg requosten in. De kwakzalvers waren de lachen de derden. Voor en na verschenen zij in Middelburg en andere Zeeuw se steden en dorpen en het aller beste bleek nog niet goed genoeg voor het kermispubliek. Mr. Philippe, meester boven mees ters, wipte met de vlijmscherpe Bergen op Zoom heeft weer een beiaard. De derde beiaard hangt In de toren j van Bergen op Zoom. De eerste bei- i aard, welke de stad reeds vóór het jaar 1500 bezat, is by de belegering in 174? verloren gegaan; de tweede heeft niet zo'n lange levensduur gehad. Hij werd aangebracht bjj de herdenking van het 650-jarig bestaan van Ber gen op Zoom in 1938, doch overleefde de bevrijding niet, daar hjj door de j terugtrekkende Duitsers werd stuk geschoten. De derde beiaard hangt thans in de voor ruim de helft geres- I taureerdc stadstoren. Hy bestaat uit I 48 klokken. Zaterdag werd hy offici- j eel in gebruik genomen onder zeer grote belangstelling, niet alleen van de bevolking van de stad, doch ook van autoriteiten uit Nederland en België. N.l.P.O. peilde Nederlandse belangstelling voor de Tour. Het Nederlands Instituut voor de HET VERLOREN GEZICHT Afkeer van Russen neemt toe (Van onze correspondent) Hongkong. Juli Mededelingen uit bgzondrr goed ingelichte bron be vestigen de berichten, volgens welke In het Politbureau In Peking In April en Mei hevige twisten zouden zyn ontstaan tussen de „Peklngse richting" van Tsjoe Kn-laJ, die een natlonaiü-Chinese politick propageert en de pro- Russische „Moskouse richting" onder leiding van de fanatieke theoreticus JJoe Shuochi en van de even onderdanige volgeling van Moskou IA U-san, waarby Mao en Tsjoe En-lal de overwinning behaald zouden hebben. de nederlaag moet boeten. Dc spanning tussen de beide richtin gen is volgens deze bron nog veel scherper geworden. Mao's bedoeling zou zijn een einde te maken aan de oorlog in Korea en de zwaar geha vende Roodchinese troepen zo gauw Publieke Opinie hield in de afgelopen mogelijk uit deze onderneming terug spits van zijn degen de ontstoken veek een steekproef onder n repre- te xrekken. die voor Rood-Cmna een jtt:: i,i ,u,.. caniatfAf HoaI tra n /Ia VaHAi*lnnfla» r»tïa»;lronhp T)!? ifi Crh- tanden uit de kaken. Hij had slechts een medelijdend schouderophalen over voor de eenvoudige kiezentrek kers. die met hun zware tangen wrikten en rukten, terwijl do kreten van hun patiënten gesmoord wer den door tromgeroffel en trompet geschal. Claes Tilly, de fabrikani van de vermaarde Haarlemmer olie, ver kocht dit levenselixer en legde daar bij de stamboom over van zijn ge slacht. wier leden allen, dank zij dit zeer geheime middel, de tachtig en negentig gepasseerd waren. Nooit heeft hij kunnen denken, dat heden ren dage minstens drie van zijn afstammelingen, die zich allen de enig ware en oprechte noe men, deze olie bereiden en exporte ren naar alle landen ter wereld. Jacques R. W. Slnninghe. sentatlef deel van de Nederlandse mannelijke bevolking met de vraag: Volgt L regelmatig het nieuws over de Tour de I Van cc 49 pet. antwoordde met ja; 50 pet. met neen: 1 pet. gaf geen antwoord l Vervolgens vroeg het N.LP.O.: I Zoudt I" net een goed idee vinden als de Tour de France volgend jaar Ne derland aandeed? 41 pet. vond dat een goed idee; 28 pet vond het geen goed idee; 31 pet. had er geen oordeel over. Al* opvolger van-mr. B. Th. A. Wes- terouen van Meetoren, die de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt, is be noemd tot chef van het kabinet van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer J. J. Rombach, sedert circa vier Jaren aan dit kabinet verbon den. De heer Rohbach was daarvoor lange tijd hoofdambtenaar in Nederlands-Indië. :a.strophe gebleken ls. Dit is ech ter alleen mogeiyk, als Rood-China hierbh niet het ..gezicht verliest' Ondanks alle propaganda voor het tegendeel heeft in Rood-China by ve len de mening post gevat, dat de oor log in Korea door Moskou geprovo ceerd is en dat Rood-China nu voor Oppermachtige Koblet behaalde nieuwe roem in Frankrijks monsterrit. Onze wielennedewerker schrijft ons: De grootste étappe-wegwedstryd ter wereld, de Tour de France, heeft evenals vorig jaar een Zwitser als groot overwinnaar het Pare des Princes In Parys zien binnenkomen. Hugo Koblet heeft de prestatie van zyn land genoot en grote rivaal Ferdi Kiibler geëvenaard. De tactiek der Fransen, die kenneiyk ingesteld was op een zege van Bobet, de Franse kampioen, is een tragedie geworden, omdat Bobet zelf niet over de gaven beschikte om dit wielerevenement op zyn naam te schrijven en aan verschillende inzin kingen ten prooi was. Bobet eindigde op de 20e plaats In de algemene klas sering met 1 uur 24 min. achterstand op Koblet en dat spreekt duideiyke taal. De Franse eer werd ditmaal hoog gehouden door Geminiani en Lucien Lazarides die respectievelijk 2e en 3e werden met 22 en 24 minuten ach terstand. Het eens gevierde fenomeen Fausto Coppi heeft ditmaal in de ogen der wereld gefaald maar of hij nu direct op zijn retour is.moet toch nog wel even worden afgewacht. Ook de kampioenen kunnen immers een slechte dag hebben en dit kan dan meteen het noodlot betekenen zoals bij Coppi het geval was. Bartali de Italiaanse veteraan voor wie de Tour geen nieuwtje meer was heeft nog eens zijn best gedaan; zgn vierde plaats spreekt genoeg. De Belgen zijn met vijf gemasseerde renners on der de eerste twintig behoorlijk uit de bus gekomen en de vgfde plaats van Stan Ockers heeft hen zeker wel bevredigd hoewel onze Zuiderburen wel met enig leedwezen terugdenken aan de tijd toen Sylveer en Romain Maes of Vervacke de lakens uitdeel den in deze monsterrit. De Franse nederlaag is enigszins verzoend met de eerste plaats van de Franse Nationale ploeg in het lan- denklassement. EN NEDERLAND De prestaties van onze renners in veertien etappes mogen dan bevre digd hebben, voldaan kan de wieier- enthousiast hierover niet zijn. Toen het restant van onze ploeg na de val van Van Est immers huis waarts toog moest het zwaarste werk op de befaamde cols met koude en later weer brandende hitte immera nog komen. In vele etappes is van wege het klimaat de strijd voor de renners uiterst hard geweest als we de verslaggevers moeten geloven en bij ons rijst daarom de vraag of on ze jongens in dit millieu hadden stand gehouden. Nee, Nederland heeft zich niet op de borst te slaan wat de prestaties van zyn renners in deze 38e Tour de France betreft. De prac- tijk bewees nogmaals dat wij nog steeds geen mannen kunnen vinden die geknipt zijn voor dit zware werk. De Afrikaan Zaaf heeft vrg- wel in geen enkele etappe meegeteld maar in ieder geval haalde hjj het eindpunt: Parijs. Wy kunnen niet op één onzer renners bogen die hetzelfde kunststukje uithaalde; vorig jaar konden wij dit nog wel doen, toen de moedige Wim de Ruiter op zijn een tje Parijs haalde. We hebben nog een jaar tijd voor dat er weer een Tour de France van start gaat, maar als er niet direct begonnen wordt aan de vorming van een moreel sterke Nederlandse ploeg voor deze Ronde van Frankrijk bren gen wij er volgend jaar weer niets van terecht. Wim van Est ls de eni ge die geschikt is op dit moment voor het zware etappewerk en een Wagtmans, Voorting en een Peters hadden wy graag veel langer dan veertien etappes in de Tour gezien. Voorting en Wagtmans zijn evenals vorig jaar veel te vroeg huiswaarts getogen. Beide malen hadden zy rou tine op kunnen doen in de Alpen en in de Pyreneeën en zou daar niet on noemelijk veel winst mee geboekt zijn voor de komende jaren? Mis schien maken zij nu volgend jaar w-eer deel uit van onze ploeg en dan hebben zij wanneer de zaken niet beter worden aangepakt nog steeds geen berg gezien. Wij vorderen dus geen steek en moeten opnieuw bak zeil halen. De enige weg die perspectief biedt om een succesvolle Tourploeg op de been te brengen ligt in de uitzending van Nederlandse renners naar een Ronde van Zwitserland, Italië of Spanje in leder geval daar waar ge klommen en gedaald moet worden. Want zonder routine in de bergen zullen wij nooit een behoorlijke rol in een Tour de France kunnen spelen of we moeten renners hebben met een moreel als Wim van Est die ook zon der deze routine de Ronde tot een goed einde willen brengen. Voorals nog moeten wy deze mannetjesput ters met een lantaarn zoeken. Hugo Koblet tijdens z\jn ereronde al» winnaar van dc Tour de France hi het Pare dc Princes te Pary*. Weinig belangstelling voor zaak-Bertha Hertogh Tijdens de behandeling in appèl voor het Hooggerechtshof te Singa pore van de zaak Bertha Hertogh te gen de ongeldig verklaring van het Euweiyk van het meisje Hertogh was er op de publieke tribune geen grote belangstelling. De advocaat van de party-Mansoer zette voor het hof uit een, dat het lagere hof niet bevoegd was om het huweiyk ongeldig te ver klaren. Ten th'de van de huwelyksslui- ting koesterde Bertha de oprechte wens. Mohammedaanse te Dlnven. Niets is gebleken van dwang of lis tige kunstgrepen om haar tot het huwelijk te bewegen. Met het oog op het oproer in De cember j.l. waren thans alle moge- ïyke vooi-zorgsmaatregelen getroffen drie bataljons infanterie en een af deling pantserwagens waren gecon signeerd en voor de gehele politie macht te Singapore, inclusief twee overvalwagens, was de toestand van verhoogde waakzaamheid afgekon digd. 29. Jimmy Brown had zich tydens de officiële heropening van de dierentuin bescheiden op de achtergrond gehouden. Hij had alleen even een knipoogje van verstandhouding gegeven aan de twee chimpansees, Trien en Toos, toen de burge meester in zyn speech de opmerking maakte, dat het een gelukkige omstandigheid was geweest dat meneer Van Knullenburgh over zulk deskun dig personeel had kunnen beschikken. „Ook uw opzichter Brown ïykt mij een geschikte man", had hij gezegdNu is het vreemd, maar juist deze opmerking, of beter nog dit knipoogje van Jimmy zou later blijken de bron van veel kwaad te zijn. Maar dat zal de lezer te zyner tijd wel bemerken. Hg gaat zich eerst verbazen over een exotische stoet, welke plotseling de hoofdingang van de dierentuin kwam binnen zetten. Voorop reed een Armeniër, maar het kan ook best een Turk geweest zijn, op een prachtige kameel. En vlak daarachter liepen twee knapen van olifanten, die in bedwang werden gehouden door een klein ventje, dat er nog al potsieriyk uitzag en dat met een klein stokje de olifanten om beurten in hun lendenen prikte om ze to t wat meer spoed aan te manen. Dan volgde een getrokken vrachtwagen, waarop wel tien yzeren kooien stonden. Baron van Piepstaete stond bijkans paf. Als de zwax-e verliezen, die men zorgvuldig voor het volk geheim houdt, ln hun volle omvang bekend werden, zou de afkeer van ue Russen, die nu reed» sterk ls. nog meer toenemen. Blik baar zou Man van plan zjjn de boeien van Moskou, die alle Chinezen lastig vinden, af tc werpen. De Russische ..specialisten" die overal ln China werkzaam zijn. genieten weinig ach ting bn de bevolking. Zp worden on eerbiedig als bedelaars, rovers en on genietbare opscheppers betiteld en men is teleurgesteld over hun geringe prestatie». De Russen mogen niet met de Chinezen omgaan, ze wonen in I aparte stadsgedeelten, die door poli- I tie en soldaten bewaakt worden en voor de Chinezen verboden gebied zijn. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat de Westeljjke blokkade tegen woordig onaangename uitwerking heeft. Ër heerst gebrek aan yzer en staal, wat door de Russische hulp niet opgeheven kan worden. De Rus sische leveringen zyn schaars en duur en men tï er zeer over ontstemd dat China voor lage prijzen goederen aan de Sowjet-Ume moet verkopen. I zoals byvoorbeeld varkensborstels. die Moskou met winst aan het West ten doorverkoopt. (Nadruk verboden).. Hel wereldgebeuren Oorlogseconomie in Amerika Volgens het half jaarlijkse economi sche rapport van de presidentiële raad van economische adviseurs over de eerste helft van het lopende jaar. dat president Truman deze week aan het congres heeft aangeboden, zal de Amerikaanse totale productie, welke het afgelopen jaar reeds met 10% is toegenomen, tegen het midden van 1952 opnieuw een styging van 5% en ook in het daaropvolgende Jaar f1953) een verdere stijging van 4'- te zien kunnen geven. In zjjn begeleidend schrijven wees Truman er op dat zulk een toene ming practiscn te verwezenlijken is, en zeide dat Amerika er zelfs naar dient te streven het genoemde per centage te boven te gaan. Een gro tere productie zal het mogelgk ma ken ons verdedigingsprogramma met minder druk op onze volkshuishou ding ten uitvoer te brengen. Het zal dan gemakkeiyker worden de nodige belastingen in te voeren en deze te innen, en aan de dreigende inflatie het hoofd te bieden. Door de produc tie-capaciteit van fundamentele goe deren op te voeren, zullen wy beter in staat zyn volledig en in een snel tempo te mobiliseren, indien de om standigheden ons hiertoe mochten dwingen, aldus de president. De president deelde het congres verder mede, dat hy niet verwachtte dat een algemeen tekort aan werk krachten het komende jaar een der- gelyke uitbreiding van de productie capaciteit in de weg zou kunnen staan. De ernstigste hinderpaal zal wellicht gevormd worden door het feit. dat in een aantal hoogst be langrijke industrieën de productie capaciteit niet groot genoeg is. Het is nu eenmaal met mogelgk de capa citeit in alle sectoren van de industrie tegelgkertjjd op te voeren. De Ver. Stater, moeten zich in de eerste plaats concentreren op het verzeke ren van voldoende capaciteit in die sectoren van het bedrijfsleven, welke voor de strydmacht werken. Verder op de productie van fundamentele grondstoffen, het vervoerwezen en de eiectriciteitsvoorziening voor in dustriële doeleinden. Alle nieuwe in vesteringen. welke in mindere mate tot het verhogen van de productieve kracht bydragen, moeten tot een la ter moment uitgesteld worden en Amerika moet by het uitbreiden van zijn eigen capaciteit volledig rekening houden met de capaciteit van andere landen en de potentiële hulpbronnen van alle nodige grondstoffen. Volgens het economisch rapport heeft de schaarste aan bepaalde grondstoffen, hoofdzakelgk metalen, de uitbreiding van de productie ge remd, zowel in de Ver. Staten als in andere landen, en mag in deze toe stand voorlopig geen verandering ten goede verwacht worden. Niettemin bestaat er van de zjjde van sommige fabrikanten ln het buitenland, enige tegenzin tegen het opvoeren van hun productie, en van de zjjde van de re gering tegen het invoeren van prys- beheersingsmaatregelen, De fabrikanten zgn er lang niet zeker van, hoe lang de huidige grote vraag zal blijven aanhouden. Daar deze onzekerheid wel het voornaam ste struikelblok vormt voor het slui ten van internationale overeenkom sten inzake schaarse materialen en goederen, heeft Trumans raad van economische adviseurs in overweging gegeven zekere waarborgen te ver strekken tegen toekomstige prijsda lingen. De raad is nl. van mening, dat ernstig in overweging genomen dient te worden om producenten van speciale materialen en goederen, zo wel in de Ver. Staten als in het bui tenland, een zekere mate van waar borgen te verstrekken, waardoor zij tegen het risico van een geringere af neming tgdens een bepaald tijdvak ln de toekomst gedekt zullen zijn. Inderdaad zal er iets van deze aard moeten gebeuren. Want zonder ver hoging van de productie, zou zelfs he£ rijke Amerika wel eens niet in staat kunnen biyken, het zware de fensieprogramma volledig uit te voe ren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5