NIEUWS UIT ZEELAND ZIEKENHUISVERPLEGING OP WALCHEREN SCHELDEBEKERTOCHT WORDT GEHOUDEN OP 18 AUGUSTUS Sport en wedstrijden MARKTBERICHTEN De bouwactiviteit io Middelburg. De nieuwe competitie-indeling Wedstrijden „De Maas". DINSDAG 31 JULI 1091. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT d „Pro Juventute" vergaderde te Middelburg. MR. J. MOOLENBCBGH NAM •AFSCHEID ALS VOORZITTER. In de Maandag gehouden vergade ring der afdeling Middelburg van de vereniging „Pro Juventute" is af scheid genomen van mr. J. Moolen- burgh, die, na deze fimctie bijna twintig jaar te hebben vervuld, als voorzitter heeft bedankt. Hy werd hartelijk toegesproken door de waarnemend voorzitter, de heer H. H. Parren, die verklaarde, dat mr Moolenbrugh een grote be wogenheid voor de misdeelde jeugd met zich mee droeg en die hem dank zegde voor zyn jarenlange leiding. De scheidende voorzitter merkte op, dat het hem zeer moeilijk viel zijn functie neer te leggen, daar hjj z{jn taak altijd met veel genoegen had verricht. Hy dankte zyn medebe stuursleden voor de hem geboden medewerking. By dc bestuursverkiezing werd tot voorzitter benoemd mr. B. S. Sieperda. Mevrouw M, Schenkenberg van Mieropde Kat werd benoemd tot secretaresse in de plaats van mevrouw A. M. J. HessellnkVan Deinse, die haar functie neerlegde wegens vertrek naar elders. Uit het jaarverslag over 3950 bleek, dat 49 zaken werden behan deld waarbij 63 kinderen waren be trokken, te weten zes meisjes en 57 jongens. Er staan 17 kinderen onder toezicht. Voor uitbreiding ledental der aanvullende verzekeringen is grotere activiteit in de dorpen nodig. Hoewel een goede vooruitgang is te constateren in het ledental van dc aanvullende verzekeringen, zeer sterk gestimuleerd door een folder-actie, had het bestuur van de vereniging „Ziekcnhuisverpleging op Walcheren" toch grotere resultaten verwacht. Dat deze verwachtingen niet zUn ver vuld, wtft men hoofdzakelijk aan het feit, dat niet alle bodes voldoende ijveren voor uitbreiding van het aantal verzekerden en dat men op de dor pen geen actieve besturen heeft. was. Deze tegemoetkoming bedraagt 25% voor de B- en 50% voor de C- verzekering van het ziekenfondstarief en is nog voor uitbreiding vatbaar, daar er nu nog bijbetaald moet wor den. Van de gelegenheid, die de ver eniging \jiedt, zich te verzekeren bij de Stichting „Ned. Sanatoriumverze kering" wordt steeds meer gebruik gemaakt door de niet-ziekenfondsver zekerden. Wanneer de bevolking op Walcheren wordt doorgelicht, zal de vereniging speciaal op deze verzeke ring de aandacht vestigen. Tenslotte wordt in het verslag de verwachting uitgesproken, dat de vereniging bij de totstandkoming van een Ziekenfondswet op erkenning aanspraak zal kunnen maken en ook de herverzekering van de zieken fondsverzekerden aan haar zal blij ven toevertrouwd. Eén en ander was er reeds de nor zaak van, dat de combinatie van dor pen ten opzichte van de inning der premie, waar mogelijk, werd voortge zet en deze werkzaamheden werden toevertrouwd aan hen, die getoond hebben propagandisten te zijn voor de vereniging. Ook zal het binnen af zienbare tijd een ernstig punt van overweging moeten uitmaken, of de organisatievorm anders moet worden, of dat nog een laatste poging moet worden ondernomen om in alle afde lingen een drietal personen te vinden, die bereid zijn de organisatie in tact te houden en de vaste verbindings schakel te vormen tussen het cen traal bestuur en de afdelingen. Dit centraal bestuur is er van overtuigd, dat het geen moeilijke taak is nieuwe verzekerden te winnen voor de aan vullende verzekeringen, indien men er de tijd voor kan vinden om hen vol ledig op de hoogte te stellen. Noodgedwongen moest men op 1 Juli 1950 weer een tussentijdse ta riefsverhoging der ziekenhuizen af wentelen op de verzekerden, die na die datum werden opgenomen. Was de reserve daartegen bestand ge weest, dan had men die extra uitgave voor eigen rekening genomen. Van re serve-vorming kan practisch geen sprake meer zijn en meevallers zyn reeds lang uit de tijd. BELANGRIJKE WIJZIGINGEN. De algemene vergadering aan vaardde vorig jaar de volgende be langrijke wijzigingen. Van 1 Januari 1951 af zou weer de volle 3e klasse verpleegprijs a 6,50 betaald worden, waar tegenover stond een premie voor het eerste kind in een gezin, gelijk aan die van degenen boven 16 jaar. Voor de B- en C-verzekering werden resp. verhogingen aanvaard van 1 en 2 ct. per verzekerde boven 16 jaar. De premie voor kinderen beneden die leeftijd bleef ongewijzigd. Gelukkig bleek een premieverhoging voor de aanvullende verzekering AA nipt noodzakelijk; op 1 Juli 1950 kon men de verhoogde verpleegprijs geheel op vangen en waren de uitkomsten zoda nig, dat dit ook voor 1951 mogelijk is. De tegemoetkoming in de bijkomende kosten 50 werd eveneens zonder premieverhoging voortgezet. Een bredere basis voor deze verzekering is nodig om deze tegemoetkoming niet weer in gevaar te brengen. Als compensatie voor de premiever hoging van de B- en C-verzekering kon net bestuur aan niet-zieken- fondsverzekerden, die deze kosten dus niet vergoed krijgen, een tege moetkoming voorstellen in de kosten van het wegnemen van amandelen, wanneer daarvoor geen opname nodig Muziekcorps op bezoek in Vlissingen. Op Zondag 5 Augustus 1951 zal de arbeidersmuziekvereniging „Kunst aan het Volk" uit Breda met haar leden een uitstapje naar Walcheren maken. Ook Viissingen wordt be zocht. Het gezelschap arriveert om streeks 10 uur in Vlissingen en zal door het bestuur van de Vlissingse Bestuurdersbond In café-restaurant Unitas, aan de Boulevard de Ruyter ontvangen worden. Omstreeks 12'uur wordt een korte muzikale mars door de gemeente gemaakt. 's Middags zal de vereniging onder leiding van haar directeur de heer E. Weitering een concert geven. Dit concert zal bij gunstig weer worden gegeven in de omgeving van de strandboulevard en by ongunstig weer in de muziektent in het Bella- mypark. Deze vereniging neemt in het Bre dase muziekleven een vooraanstaan de plaats in. Het programma voor het concert dat zal duren van 15-17 uur is als volgt: 1. Graf Zeppelin marsch, C. Teike; 2. Cortège Hindou, L. Bajus; 3. Versmahte Liebe, wals, P Lincke, arr. S. P. v. Leeuwen; 4. Ballet suite, F. Popy; 5. Ouvert. Minerve, G Gor- nez. Pauze; 6. Prins Eitel Fviédrich mars, H. L. Blankenburg arr. A. Dreisser; 7. Tschaikowsky-herinnein- gen, arr. A. Meljns; 8. Selectie uit Rosamunde van Schubert, arr. Fr. Jakma; 9. Semper Fedelis, mars, Sousa, arr. P. J. Molenaar, Officiële publicaties. VLISSINGEN. WOWIGING SPREEKUUR WETHOUDER VAN SOCLYLE ZAKEN. De Wethouder van Sociale Zaken der gemeente Vlissingen zal in plaats van op Woensdag 1 Augustus, op Donderdag 2 Augustus spreekuur houden. DE VERPLEGING. Het aantal opnamen bedroeg in 1950 1416 (v.j. 1292), het aantal ver- pleegdagen 21.130 (19,031). Van de genen, die opgenomen werden, waren 617 verplicht en 799 vrijwillig verze kerd. Wat de AA-verzekering betreft, bedroeg het aantal opnamen 52 (42) en het aantal verpleegdagen 1656 (763). Het aantal verzekerden be droeg op 1 Januari 1950 21.819; eind 1950 waren er 12.452 A-verzekerden, 12.195 AA-verzekerden en 6005 B C- verzekerden. Het aantal verplicht verzekerden van het Alg. Middel burgs Ziekenfonds in de A-verzeke ring bedroeg 9635. De exploitatierekening-1950 ver toont een nadelig saldo van 17.865 voor de A-verzekerlng, een voordelig saldo van 4985 voor de AA-verze- kering en een nadelig saldo van 7607 voor de B/C-verzekering. De verpleegkosten bedroegen 133.171 (A-verzekering) en 10.490 (AA). De balans heeft in debet en credit een totaal van 105,039,49. Middelburg HET IS WEER KERMIS. Maandag is de traditionele Middel burgse kermis weer begonnen. Op en om de Markt hebben de gebruikelijke kermisattracties en een opvallend groot aantal gebak-, zuur-, nougat- en palingkramen een plaatsje gevonden en schetteren de luidsprekers. Hoewel de grootste toeloop eerst Donderdag en Zaterdag kan worden verwacht, was het gisteren, vooral des avonds, reeds gezellig druk en mochten met name de benzinebaan en de cakewalk zich in een ruime belangstelling ver heugen. In verband met de kermis vertrek ken de autobussen tiaar Vlissingen en Goes deze week van Plein J940. DAT SCHEELDE EEN HAAR Toen een wielrijder, die iemand achter op zijn fiets vervoerde, uit de St Janstraat de Turfkaai te Middel burg wilde oprijden, naderde op het zelfde ogenblik van de Nieuwe Haven een Belgische autobus. De fietser week uit, maar bij deze manoeuvre viel zijn passagier op de grond. De chauffeur van de autobus had de tegenwoordig heid van geest direct het stuur om te gooien, waardoor hij voorkwam, dat de gevallene werd overreden. Het voertuig kwam echter in botsing met een op de kaai geparkeerde aanhang wagen. waardoor enige materiële scha de ontstond. Vlissingen EXAMEN Voor het examen Montessorie-B slaagde te Nijmegen mej. L. de Bont te Vlissingen. Aagtekerke M. MOENS OVERLEDEN Zaterdag is in het rusthuis Graaf Maurits te Middelburg op 91-jarige leeftijd overleden de heer M. Moens, die, hoewel hy in het laatste jaar in Middelburg woonde, als de oudste in woner van Aagtekerke werd be schouwd. Hij heeft vele jaren op de hofstede van de familie Franke te Aagtekerke als arbeider gewerkt en daar van vader op zoon vier geslach ten meegemaakt, terwijl hy van de familie Franke zes generaties heeft gekend. Tot op ruim 90-jarige leeftyd ver richtte hij nog kleine werkzaamheden op de hof3teae en in de tuin. In November 1950 besloot hy zijn verdere levensavond te gaan door brengen in het rusthuis Graaf Mau rits. De heer Moens, die tot zijn le venseinde een zeer helder geheugen had, kon met vuur vertellen over het schitterende buitengoed Sint Jan ten Heere, dat in de vorige eeuw de trots van Walcheren was. Nieuwe winkelpanden in de Lange Delft. Naar wij vernemen Is de bouw gegund van vier nieuwe winkelpanden, die in dc Lange Delft te Middelburg zullen verrijzen. Het dichtst bij dc Markt zal haast het café-restaurant Wöhler ae sportzaak Imanse, welke momenteel in een onteigend pand in de Korte Delft is gevestigd, worden gebouwd. De architect van dit plan is de heer J. B. van Wuijckhuijse, de aannemer de heer J. Hendrikse, beiden te Mid delburg. Op de hoek van de Lange Delft en de St. Janstraat ligt nog een open terrein, dat eveneens spoedig volge bouwd zal zijn. Hier zullen twee win kelpanden voor rekening van de fir ma Albert Heyn worden opgetrokken. In het hoekpand zal do firma zelf haar intrek nemen, terwyi het andere pand te zijner tyd verhuurd zal wor den. De beide panden staan onder architectuur van het architectenbu reau irs. Rothuizen en 't Hooft. De bouw is gegund aan de firma Schalk en Gilde. De voorbereidingen van deze bouw zijn inmiddels reeds ge troffen. Vlak bij de Korte Delft bevindt zich in de oude straatwand van de Lange Delft nog één smal, lang gat. Vóór de oorlog had de firma Jamin op deze plaats een zaak. Ook dit gat zal spoedig gedicht worden, want- de bouw van een winkel voor de naai machinehandel van de heer Van Oeve- len, die thans zijn bedrijf in een noodwinkel aan de Dam uitoefent, is gegund. Architect van dit pand is de heer K. Boot, aannemer de heer J. Ge- schiere. In alle vier de panden zijn op de begane grond de étalages, ruime, die pe winkels en kantoorruimten ontwor pen, terwijl op de verdieping een bo venwoning komt. Inmiddels is ook een begin gemaakt met het verwijderen van de grond en oude funderingsresten op het open terrein aan de Oostzijde van de Markt, opdat de kelders kunnen worden ge maakt van de aldaar voor rekening van de Nederlandse Middenstands- bank en de Stoomtram Walcheren te bouwen kantoorpanden. Aan de Zuid zijde van de Markt is begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een kantoor voor de drukkerij G. W. den Boer en de Provinciale Zeeuwse Courant. Uit dit alles blijkt, dat de bouwacti viteit in de binnenstad van Middel burg weer toeneemt, een opleving, waarnaar reeds geruime tijd met ver langen is uitgezien. KERKNIEUWS. GEK. KERK Aangenomen het beroep naar Oost- kapelle H. M. Dercksen. candidaat te Harderwijk, die bedankte voor Ley- muiden. Makkum, Melisant, Spijke. nisse, Wapenveld en Woubrugge. NED. HERV. KERK. Beroepen te Soest: J. J. Polder vaart te Nyverdal; te Gouderak: J. Bos, cand. te Kanelle a/d IJssel; te Zeist: dr. M. H. Bolkestein to Apel doorn, voorheen rector Theologische Hogeschool te Djakarta; te Zevenhui zen (Z.H.): W, Bloemendaalm te Wagenborgen. Bedankt voor Arnhem voor de ar beid onder de Vrijz. Hervormden: J. Vink te Slootdorp Wieringermeer. GEREF. KERKEN. Beroepen te Holisloot-Zunderdorp: J van Balen, cand. te Linschoten. Aangenomen naar Oostkapelle: H. M. Dercksen, cand. te Harderwijk, die bedankte voor Leimuiden, Mak kum, Meliszand. Paesens, Spijkenisse. Wapenveld en voor Woubrugge. Bedankt voor Pernis: H. Bostmun te Terncuzen. GEREF. GEM. Bedankt voor Hilversum: ds. F. Mallan te "Bruinisse. Botsing auto-motor bij Zierikzee. Maandagmorgen omstreek* kwart voor elf zyn op de Zandweg te Zie rikzee een vrachtauto, geladen met lammeren en een motor in botsing ge komen. De vrachtauto, bestuurd door C. L. M., reed in de richting Zierik zee. de motor, bestuurd door L, C. H. uit Ellemeet, in de richting Haam- stede. Bij eon kruispunt trachtte de motorrijder nog voor de auto langs te rijden. De autobestuurder trachtte vergeefs door naar rechts te wijken een aanrijding te voorkomen. Een bot sing bleek onvermijdelijk. De auto kwam in de sloot terecht an de mo torrijder vloog over de motorkap eveneens in de sloot. H. werd zwaar gewond aan het rechterbeen. Ver moedelijk is het bovenbeen gebroken en het onderbeen verbrijzeld. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. Onderscheidingen voor bemanning „Terneuzen 18". Door de Belgische consul te Sluis kil, ir. C. F 1L Wats, werden aan enkele Tcrncusense ingezetenen hoge Belgische onderscheidingen uitge reikt. Schipper J. Jonkman van dc „Terneuzen 18" ontving de gouden Êalmen van de Kroonorde van België, Grootjans, J. Jonkman Jr. en K. Dees, opvarenden van hetzelfde schip, ontvingen de gouden medaille in de orde van Leopold II en de gouden medaille der Kroonorde. Deze onder scheidingen werden door de Belgische Koninklijke Prins toegekend in ver band met de redding van de opvaren den der „Marie Flore", die in 1949 na een aanvaring met de Noorse vrachtboot „Ragnild Brovig" in de Wielingen zonk. De „Terneuzen 18" smaakte toen het genoegen van dc 12 opvarenden er 4 te kunnen redden, na eerst de netten te hebben gekapt en full-speed te hulp te zijn gevaren. NEDERLANDS' ZWAARSTE ZWEMTOCHT. Rlnus van Daatselaar en Annle Veldhuyzen dit jaar niet van de partij. Zaterdagmiddag 18 Aug. omstreek* 2 uur zullen 20 zwemmer* zich te Nieuweslui* by Bresken* te water begeven voor do zwaarste zwemwed strijd van NoderIand.de traditionele gcheldebekertochL De beker, welke de hoofdpry* is voor de eemtaankomende heer, b destijds beschikbaar gesteld door de enkele maanden geleden overleden sud-burgemeester van Vlissingen. de heer C. A- van Woeldcren. De hoofdpry* voor de eerstaankomende dame is een zilveren schaal, aangeboden door dokter A. Staverman. De Bcheldebekertocht wordt uit geschreven door de Vlissingse zwem en poloclub de „Zeehond'r en geor ganiseerd door een Scheldebeker- comité. Zoals altijd is de start by Nieu- wesluis en definish by het bad- Htrand te Vlissingen, waar het pu bliek door middel van een radio-in stallatie van de verrichtingen van de iw.mm.r, «n iwemeUr» op de' en VUulngMreddlnjebrlEade» zul hoogte gehouden zal worden, DEELNEMING. Over de deelnemers ia thans nog weinig bekend. Er zyn reeds een twaalftal inschrijvingen binnengeko men, maar daar de inschrijving 1 Augustus wordt gesloten, kan eerst de volgende dag uitgemaakt wor den, wie aan de tocht zal deelne men. Immers er wordt, evenals an dere jaren, een strenge selectie tos- Waarschijnlijk zullen ook enkele buitenlandse zwemmers de Schelde- tocht maken. Vast staat evenwel, dat er van de Robben uit Hilversum ZWEMMEN Nog een succesvolle Kanaal-zwemmer. Behalve de reeds vermelde Egypte naar en de Engelse horlogemaker Rising, is ook de Schot Barnie er in het afgelopen week-end in geslaagd over het Kanaal te zwemmen, Barnie, die vorig jaar reeds de tocht van Kaap Gris Nez naar Dover volbracht, deed het nu in omgekeerde richting. Hij is nu de vierde zwemmer ter we reld, die het Kanaal in beide richtin gen heeft overwonnen. WIE' 7ENNEX Tour de France-ploeg in Olympisch Stadion gehuldigd. Amsterdam Nederlandse Maandagavond was aan de beurt om de Tour de France ploeg In byzyn van circa 9000 toeschou wers werden de acht renners en ploegleider Pellenaars toegesproken door de directeur van het stadlbn. die Wim van Est in de gele trui een grote krans omhing en alle anderen bloemen overhandigde. Tot slot overhandigde de directeur aan Pellenaars een bedrag van 2128,24, welk bedrag tydens de Tour is byeengebracht door wieler- enthousiasten om de Nederlandse renners te stimuleren. De acht renners reden fwee wed strijden, een wedstrijd over 10 ki lometer en een klassementswedstrijd over 24 kilometer met 24 klasse menten. De eerste wedstrijd was vrij saai en werd in de eindsprint gewonnen door Faanhof met op de tweede laats Gerard Peters, die de laatste onderd meter op een lekke achter band reed. De klassementswedstrijd was voor Peters, die niet minder dan tien van de 24 klassementen won. VERHELftT DERDE IN ACHTMAAL. Rien Verhebt uit Axel heeft Zon dag in de course voor nieuwelingen te Achtmaal een goede prestatie ge leverd. Hy werd 3e met geringe ach terstand op de winnaar Schoenma kers. VOETBAL De Sportkroniek van Maandag maakt de nieuwe competiti^indeling Zeeuwse voetbalclubs bekend. voor de I Hieruit blijkt, dat dc Zeeuwse tweede en derde klassers telkens in een groep zijn ondergebracht, teza men met West-Brabantae clubs uiter aard. De vierde klassers werden in twee groepen ingedeeld, Yerseke. Ro- bur en Zierikzee in 4 G en de overige in 4 H, welke laatste groep uitslui tend Zeeuwse clubs bevat Bij de reserves zitten de Zeeuwen in Res. 2 D. behalve Zierikzee II, dat r*euerianuse met Brabantse reserve-elftallen in te huldigen. 1 Res. Ill C is ondergebracht. De nieuwe indeling ziet er voor wat Zeeland bet—'t, als volgt uit: 2e klas B: A^jnce, De Baronie, DOSKO. Goes Internos. Middelburg. MOC '3&. RAé. Rood-U it (W.) Ter- neuzen, TSC. Vlissingen. 3e klas D: Axel, Biervliet, Breskens, Corn. Boys. METO, Nieuw Borgvliet, ODIO. RCS. Sluiskil. Zeelandia De Zeeuwen. Clinge of Steen. 4e klas G: Grenswachters. Halste ren, HSC '28, Yerseke. Kaaise Boys, NSV, Robur, RSV, De Schutters, Zie rikzee. 4e klas H: Aardenburg. EMM, Hon tenisse. Hoofdplaat. Hulst. Koewacht". Oostburg. PSK. RLA W., Steen of Clinge, JJzendyke. Res. 2e kla* D: Axel 2, Breskens 2 Corn Boys 2. Goes 2. Middelburg 2, RCS 2. Terneuzen 2, Vlissingen 2 De Zeeuwen 2. Res. 3e klas C: HERO 2. Internos 2. MOC 2. RAC 2. Roosendaal 2. Hie ronymus 2. Willem II 4. Zierikzee 2. Wat de situatie met Clinge en Steen betreft, hangt het er vanaf wat be slist zal worden over de destijds ge staakte wedstrijd Corn Boys—Clinge. Wordt Clinge schuldig verklaard aan het staken., dan krijgt Steen nog via een beslissingswedstrijd een kans zijn plaats in de 3e klasse te behouden. VEILING KAPELLE. 30 Juli. Grote veiling: Duitse zure bessen 25.40 25.50. Zwarte bessen 80.05, Frambozen 146 —146.30. Zure morellen 42.20. Dubbele Prineessebonen, le. 29,10—29.20. 2e 22.70. Yellow Transp.i A 44.20. B 38.40. BC 37.20. C 36.70. le srt. 37.20. 2e srt. 17.50—18.40. Kleine veiling: Kersen 40—136. Krieken 1982. Zure morellen 2262. Vleeskersen 1562. Early Laxton 25—84. Oranje prui men 20—42. Tollenaars 17—29. Eldense blauwe 4452. Kruisbessen 29—51. Rode bessen 25—76. Bramen 90192. Kasprui- men 80116. Kasperziken 4—12 p. si. VISMIJN VEERE. 30 Juli. Export garnalen, aanvoer 1508 kg., 104 —171. Schar, aanvoer 981 kg.. 16—28. Bot. aanvoer 459 kg., 2941. Schol, aanvoer 95 kg., 4146. Middel tong, aanvoer 127 kg., 7214?. Rog, aanvoer 114 kg., 16— 19. Visiever, aanvoer 2 kg., 129. Paling, aanvoer 1 kg., 1.80, VEILING ST. MAARTENSDIJK. 30 Juli. Eigenheimers I 11.60: II 10; Bintjes I 10.32; kriel 5.60; aanvoer 400 kisten. Dub bele bonen 22. VEILING ST, ANNALAND. 30 Juli. Eigenheimers gew. 10.8311.60. Drielin gen 7.548.24. Varkensvoer 5.65. Bintjes gew, 10.48. Drielingen 17. Bonken 10.08. Alles per 100 kg. Aanvoer 50 ton. VEILING SCHERPENI8SE. 30 Juü. Eerstelingen gew. 10.60. Doré gew. 11.40. Eigenheimers gew. 10.46—10.77. Drie lingen 17. Blauwe eigenh. gew. 10.33, Bin tjes gew. 10.22. Bonken 9.00. Alles per 100 kg. Aanvoer 13 ton. VEILING THOLEX. 30 Juli. Eerstelingen: gew. 10.23, bonken 10.40. Bintjes: gew. 10.05—10.21, poters 6jl. Eigenheimers: gew, 10.52—10.80, poters 6.75. Aanvoer 25 ton. VEILING BERGEN OP ZOOM. Aardappelen 7.13; Stamboon dubb. Prin- cessen 26—28; Erwten 9—13; Sla p. 10 st. 2834; Rode bessen 25; Frambozen 60 Zwarte bessen 70 Early Laxton 62. VEILING KRABBENDIJKE. 30 JuU. Grote veiling. Plantuien 16—16.70. Yel low Transp. 18.3042. Zwarte bessen 80.60 Frambozen 140. Kleine veiling: Bonen 262029.20. Yellow Transp. 8—32. Early Laxton 26—64. Saarpruimen 34—65. On tario 3880. Oranje pruimen 23—32. Pra- lific 26—47. VEILING ZUID BEVELAND. 30 Juli. Grote veiling: Rode bessen 23.20. Zure morellen 44.90. Frambozen 144.10. Kleine veiling: Yellow Transp. A idem B 33.40. idem C 29. idem I 26—30. idem n en grof 15—24. Beauthy of Bath A 53. idem B 50. idem grof en fabriek 17—30. Klerken B 61—85. Eierkrieken B en C 3071. Vleeskersen B en C 3165. Kruisbessen 12—28. Rode bessen 49, Oran- jepruimen 30—44. Early Laxton 3583. Bramen 7582. Groenten: Bloemkool 1245. Komkom mers 1319. Kropsla 2—6, dubb. Prin eessebonen 2830. Saxabonen 24. Stok- snijbonen 5053. Groene kool 812. Spitskool 13—14. Rode kool 4—8. Poste lein 7—10. Andijvie 9—18. Tomaten 56— 59. Augurken 44—76. Aardappelen 8—9.50, idem drielingen 7—9. idem kriel 67. Wortelen 36. Kroten 4—9. VEILING ZIERIKZEE. 27 Juli. Aardappelen 11.5015. idem poters 8 10. Prineessebonen 3640. Snijbonen 56 60. Tomaten 24—58. Rode kool 67. Sa- voye kool 6. Doperwten 11—12. Boskro- ten 6—8. Bospeen 2530. Meloenen 35. Perziken 1322. Bloemkool 654. Kom kommers 1327. Kropsla 69. Rode bes sen 33—52. Gele kruisbessen 29—31. Witte kruisbessen 18—23, Rode kruisbessen 23— 32. Frambozen 77—100. Pruimen 70—150 Morellen 78. Yello Standaard 27—30. Yello Huishoud 1528. Yello Val 12—20. i behouden. Waar zijn onze schepen Aagtedijk 30 te Victoria (B.) Agamemnon 29 te Amsterdam. Agatha 29 te Sorong. Albireo 20 te Recife. Aldabi 30 te Rio de Janeiro. Chama 80 te Buenos Aires. Cleoaora 30 te Djiboeti. Eemland p. 29 Finisterre n. A'dam. Elmina 30 te Freetown. Ganymedes 29 te Laguaira. Gooiland 29 te Recife, Groote Beer 30 v. Pt. Said n. A'dam. Grootekerk p. 30 BurUngs n. Ar.tw. Heemskerk 30 te Marseille. Hestia 29 te Santa Marta. Indrapoera p. 30 Kp Guardafui tth.). Lekkerkerk p. 30 Buriings <th.). Lemsterkefk 30 te Bahrein. Meerkerk 30 te Port Said. Oranje p. 30 Kp. Guardafui n. A'dam. Oranjefontein 28 te L. Marquez. Oranjestad 23 te Maracaibo. Poelau Laut 20 v. PJadjoe n. DJak. Roepat 29 te Djakarta. Rotti p. 29 Kreta (uit.) Ruys 30 te Singapore. Sarangan 29 te Genua. Sibajak 29 v. Pt. Said n. R'dam. Singkep 30 te Makassar. Slamat 29 v. Madras n. Calcutta. Ternate 30 te Penar.g. Tjlmenteng 30 te Singapore. Tjipapas 31 te Tametave verw. Tjipandok 30 te Djakarta. Utrecht 28 v. Tanga n. Borabav. Van Riebeeek 30 te Ambon. Venus 29 te Kinluk. geen ledsn meedoen, daar deze zwsmclub die dag nog in Engeland vertoeft. Dit ia wel jammer want hierdoor zullen Rinua Daataelaar en Annle Veldhuyzen, die vorig jaar de tocht wonnen, niet aan de start verschenen. Wel zullen enkele goe de Zeeuwse zwemmers deelnemen. De Kon. Marine, het Loodswezen, het Rode Kruis, de Middelburgse- len weer waken voor de persoonlijke veiligheid van de Schelaezwemmera en voorts ia weer een groot gedeel te van da Vlisglngse artsen in touw. Alleen al van de Marine zal pLm. 140 man In touw zijn. GESCHIEDENIS. De eerst* Scheldebekertocht werd op initiatief van de toenmalige bur gemeester van Vlissingen. de heer C. A. van Woelderen en dokter A. Staverman na zorgvuldige voorbe reiding gehouden op Zaterdag 23 Augustus 1930 en werd gewonnen door mei. Y. Lauwereins uit Oosten de. In 1932 en 1934 werd Jan Sten der winnaar; in 1933 leverden de Britten Temme en Milton een nek- aan-nek race, welke door Temme met enkele seconden voorsprong werd gewonnen. In 1936 achreef et- een Engelsman in, die een ver maardheid zou krijgen als lange-af- standzwemmer. Het was Cecil T. Deane. Driemaal achter elkaar won hij de Scheldetocht waarvan een maal in het kanaal. Deane sneu velde ln de laatste oorlog. Bij de dames werd na mej. Lauwereins in 1930, mej. M. Olsen uit Rotterdam in 1933 en 1934 winnares. De zil veren schaal werd in 1939 gewon nen door Wllly den Ouden. De tocht van vorig Jaar, welke de eerste na de oorlog was. werd gewonnen door Rlnus van Daatse laar en Annie Veldhuyzen was de eerst aankomende dame. Is het Scheldewater op 18 Augus tus 8.3. te woelig, dan zal dc tocht van Middelburg uit, door het Wal- cherse kanaal gemaakt worden. 77 deelnemende schepen. ï>e roei- en zeilwedstryden ter ere van het 100-jarig bestaan der Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" t« Rotterdam, werden Maan dag besloten met een wedstrijd, waarvan het eindpunt lag te Zierik zee. De leden van het wedstrijdcomité verklaarden ons Maandagavond, dat de wedstrijden een groot succes zijn geworden. De medewerking zowel van de autoriteiten als van de comi- té's uit de burgerij was in Veere en Zierikzee groot. Ook van Belgische zijde ondervond men veel sympathie ke Bteun. Het aantal deelnemers was groter dan ooit tevoren, namelijk 77. onder wie 15 uit België. Maandagmiddag te half drie kwam het eerste jacht do haven van Zie rikzee binnen en het was een prach tig gezicht toen kort daarop ae ge hele vloot voor de haven verscheen. De gehele bevolking van Zierikzee liep uit om dit schouwspel gade te slaan. Des avonds te acht uur werden in Restaurant „Mondragon" de prijzen uitgereikt door voorzitter B. E. Ruys Jr. Namens Jiet gemeentebestuur van Zierikzee sprak de loco-burgemees- jff wethouder R. Gerritsen, die er GRAAXBEL'RS ROTTERDAM. 30 Juli. Binnenlandse granen. Van de oude oogst met slechts gering aanbod (offici euze noteringen) per 100 ltg. franco Rot terdam. Tarwe naar kwaliteit 24.50—2<5.50. Zomergerst 31—32.50 (voor enige partij tjes nieuwe wintergerst werd 30 ge boden). Haver 31—33. Rogge 31—32. Peulvruchten: aanvoer van te weinig betekenis om notering te kunnen opma ken. zijn vreugde over uitte, dat Zierik zee als eindpunt voor de wedstryden was gekozen. Namens het zeilcomité uit Zierikzee bood hy voor de acht eerste prijswinnaars acht gravure:; van Zierikzee aan. Bovendien over handigde hy voor het clubgebouw aan de Veerhaven een kaart van het zestiende eeuwse Zeeland en van alle waterwegen van het Zwin tot aan de Maas. De voorzittsV, de heer Ruys, dank te voor dit bewys van hartelijkheid en hij verwachtte, dat de wedstryden op de Zeeuwse stromen herhaald zouden worden. Daarna volgd* de pry«uitreikinr. De uitslag was als volgt: Handicap 1 en 2: open klasse: 2. Zwerver (W. N. H. v. d. Vorn); 2. Atalanta (B. E. Ruys Jr.); 3 Kieker- c* Smit); 4."Hollandia VI (L. Sillevis). Kruiserklasse: 1. Eleonora H (C. van Stolk. Handicap 3: open klasse: 1. Abel Tasman (L. van üudgaarden); 2. Tul- la (6. de Wit); 3. Honïe (C. J. W. v. d. Peyl. Kruiserklasse: 1. IJsvogel (L D. Franssen v. d. Putte). Handicap 4: open klasse: 1. Ja- pva (J. 3 Vuyk)2. White Duck (H. Leten); 3 Zilvermeeuw (J. F. Klerk); 4. Marina (J. H. v. d. Waals). Kruiserklasse: 1. Jan Bart (J. H J. van Esser); 2. Vryheid (K. H. Pott). Ronde en plattebodemjachten, klas se vyf; 1. Windroos (Raymond Iseefs), die tevens de prys behaalde welke de burgemeester van Zierik zee beschikbaar stelde en de Dus- seldorp wisselbeker als snelste zei- Rónde en plattebodemjachten, klas se zes: 1. Jan Klaassen (J. Schef- fer) en 2. Piet Hein n (H. van Win gerden Jr.) Internationale drakenklasse B: l. Kemphaan (W. Pluygers); 2, Ra 2 (C. van Dy'k) Na afloop van de prijsuitreiking volgde een geanimeerde feestavond in „Mondragon", waarbij druk werd gedanst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3