PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland heeft in principe de olie-nationalisatie aanvaard Het Vlissingse badstrand moet verbeterd worden 0£ BILT Kantlij n Vandaag -v TWAALF UUR MET GEBROKEN BENEN IN IJZIGE KOUDE 194e Jaargang - No. 178 Dagblad uitgave van de tirroa Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagtcr. Hoofdred. G. Balllntjjn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week t 4.55 p. kw. fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummera 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 juli 1951 ADVERTENTIEPRIJS TO ct. per rr.ra. Minimum p. advertentie t 3.— lnf. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. S regels) van 1-5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 PJS.C- Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601 M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2175 (b.g.g. 2228)Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerij: tr. 2; Zicnkzce: N. E'lyercitr. C ICO, tel. 2 LAGERHUISDEBAT ZONDER VUUR. Echter onder Amerikaanse druk De Britse regering heeft in principe de nationalisatie van de Perzische oliemaatschappij aanvaard, doch onder druk van de Amerikanen. Dit werd Maandag in antwoord op desbetreffende vragen meegedeeld door premier Attlee tijdens het Lagerhuis-debat over het Midden-Oosten. Aan Churchill verzekerde de premier, dat het niet de bedoeling is van de regering geheel uit Perzië terug te trekken. Wel zal mogelijk de Britse staf uit bepaalde olievelden of uit gedeelten van Abadan geëvacueerd moeten worden. Het debat werd geopend door mi nister Morrison met een rede, die wei nig nieuws bracht en zeer tegemoet komend van toon was tegenover Per zië. Morrison zei, dat Engeland de traditionele sterke vriendschapsban den met de Arabische staten wenst te versterken en hij hoopte, dat de toe komstige ontwikkeling zou gaan in de richting van steeds nauwere sa menwerking tussen de landen, die olie bezitten en de landen, die kapi taal en technische vaardigheid bijdra gen. Perzië vond Morrison een voor beeld van een land, waar overmatig nationalisme niet met staatsman schap gepaard gaat met als gevolg grote moeilijkheden. Men heeft verleden week in het jaarverslag van de K.L.M. kun nen lezen, dat deze onderneming in 1950 een winst heeft gemaakt van 56.000. Het bedrag is natuurlijk de moeite nauwelijks waard in een onder neming, die een omzet heeft van f 188 millioen. Het bewijst evenwel, dat de K.L.M. levensvatbaar is. Dit simpele feit zal de criticasters van de K.L.M., wel overtuigen van de voorbarigheid der critiek, geuit bij de tekorten, die er enkele jaren lang wa ren. Er waren zowaar Nederlanders, die meenden, dat ons verarmde volk een „millioenenverslinder" als de K.L.M. maar op moest doeken en gebruik moest maken van andere luchtvaart maatschappijen. Welnu: dc K.L.M. blijkt geen millioenenverslinder. Het is prettig dit te kunnen con stateren. Voor het overigezelfs met tekor ten zou de K.L.M. moeten blijven be staan. Er is nog altijd zoiets als inter nationaal prestige. De K.L.M. heeft dat nog nimmer geschaad. In tegendeel. En dat kan waarlijk niet van alle Ne derlandse instellingen en ondernemin gen gezegd worden. Bij de doorsnee-Nederlander is dc jongste pokken-epidemie al wee- vergeten. Geen sterveling praai er meer over, terwijl zij toch nog maar kort geleden het gesprek van de dag was. In medische kring evenwel is de belangstelling allerminst geslonken. De medische medewerker van „De Linie" (r.k.) betreurt het, dat de vac cinatietoestand van de Nederlandse bevolking tegenwoordig zo uitermate slecht is, dat het gevaar van pokken epidemieën daardoor toeneemt en de noodzaak van massale inenting reeds enige malen gebleken is; hij schrijft verder over de hersenontsteking (en cephalitis) als gevolg van inenting met koepokstof cn vernacht, dat het thans dreigende gevaar eerst gewe ken zal zijn, als in de toekomst vrij wel iedereen in zijn eerste levensjaar zal zijn ingeënt. „Door de zorgvuldige observatie door de jaren heen bleek het gelukkig mogelijk te zijn het gevaar voor en- cephalitiscomplicatie bij de inenting te vermijden: aan de hand van cijfers die op tienduizenden vaccinaties be trekking hebben, kwam vast te staan dat er niet voor behoeft te worden gevreesd, wanneer de eerste inenting plaats heeft onder het tweede levens jaar. Bovendien -bleek dat bij revacci- natie, d. i. een later herhaalde inen ting, evenmin hersenontsteking op treedt. Dit zijn dus ervaringsfeiten, waardoor ons verdere handelen moet worden bepaald. Voor vele mensen lijkt het vreemd dat reeds-ingeënte volwassenen geen gevaar lopen als zij zich opnieuw laten vaccineren en dat de kans op de hersenziekte alleen dreigt bij hen die zich nog niet eerder lieten immuniseren, maar het is nu eenmaal gebleken dat de zaken zo liggen en niet anders. Er is momen teel een wettelijke verplichting (met uitzonderingsmogelijkheid voor gewe tens- of medische bezwaren) dat kin deren in hun eerste levensjaar tegen de pokken worden ingeënt. Ouders kunnen daartoe overgaan zonder aar zelen: het kan geen kwaad voor de gezondheid. Tn ons land bestond vroe ger een zogenaamde indirecte vacci- natiedwang: er was namelijk bepaald dat alleen gevaccineerde kinderen naar school mochten. Een uitzonde ring werd slechts gemaakt voor die genen, bij wie de inenting gpevaar kon opleveren, gevallen van eczeem e.d. en voor diegenen wier ouders gewe tensbezwaren hadden. Daar de Leer plichtwet de ouders verplicht hun kinderen naar school te sturen en de zen zonder „pokkfenbriefje" niet wer den toegelaten, bestond er dus een zijdelingse dwang tot inenting. Sedert het encephalitis-spook optrad, werd die verplichting telkens voor één of twee jaar opgeheven. Het gevolg daarvan was, dat grote lacunes wer den gevormd. Nu we echter weten dat inenting van babies en van kleu ters tot twee jaar geen hersenontste king meebrengt, is het niet langer verantwoord het tijdig onvatbaar ma ken over te slaan". Als generaal Razmara niet was vermoord, zou reeds lang een voor beide partijen aanvaardbare overeen komst zijn bereikt, aldus Morrison. De regering heeft intussen maatre gelen getroffen om een missie onder leiding van minister Stokes naar Te heran te zenden. Engeland is bereid mee te werken aan een verstandig gebruik van de olieopbrengst voor sociale hervormingen en verhoging van de levensstandaard dei* bevol king. Het verdere deel van Morrisons rede was voornamelijk gewijd aan Egypte. Vriendschap en samenwer king met Egypte was volgens de mi nister een hoeksteen voor rust en vei ligheid in het Midden-Oosten. Hij be treurde het, dat Egypte de beperken de bepalingen op de vaart door het Suez-kanaal nog niet heeft verzacht. De aanwezigheid van Britse troepen in Egypte was niet een kwestie, die alleen Engeland en Egypte aanging. Engeland draagt mede namens de Atlantische bondgenoten verantwoor delijkheid voor de veiligheid in het Midden-Oosten. Morrison nodigde Egypte uit om als gelijke partner medewerking te verlenen aan de ge meenschappelijke poging om de vrede te bewaren. Churchill, als leider van de opposi tie sprekend, meende, dat het afne men van de Britse invloed in het ge hele Midden-Oosten te wijten is aan het verlies van India. De mening, dat men Engeland slechts onder druk hoeft te zetten om het van zijn rech ten te doen afzien is wijd verbreid, zo zei hij. Daarin kan verandering ko men door gezamenlijk optreden van Engeland en de V. S. De conservatieve partij zal zich uit alle macht verzetten tegen een alge hele ontruiming van Abadan. De regering mag niet aarzelen in te grijpen indie steerd wordt. Zelfs Churchill kon het debat ech ter weinig vuur geven, om(>? nu toch eerst afgewacht dient te worden wat de nieuwe onderhandelingen met Per zië zullen opleveren. DE OLIE IN IRAK. Een in Irak verschijnend dagblad heeft gisteren de voorwaarden gepu bliceerd van een nieuwe olieovereen komst tussen Engeland en Irak. De regering van dit laatste land zou recht krijgen op 50% van de produc tie aan ruwe olie, waarvan een kwart wordt bestemd voor binnenlands ver bruik en de rest door de maatschap pijen tegen contanten wordt overge nomen. In Londen werd de publicatie ge deeltelijk juist genoemd. De Iraq- oliemaatschappij heeft inderdaad voorstellen gedaan, die voorzien in een gelijk aandeel in de winst en een minimum uitkering aan de regering van Irak. Emigratievluchten naar Australië uitgesteld Naar wij van de K.L.M. vernemen zijn alle emigratievluchten naar Aus tralië en Nieuw Zeeland tot nader order uitgesteld in verband met de oliesituatie in Perzië. De geregelde lijndiensten gaan door, doch voor extra vluchten, zoals deze emigrantenreizen, is niet voldoende brandstof beschikbaar. De militaire samenwerking met Spanie. Minister antv/oordt de heer Burger De Minister van Buitenlandse Za ken heeft geantwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Burger (Arb.) over de militaire sa menwerking tussen de Verenigde Staten en Spanje. De minister is er zich van bewtfet, dat militaire samenwerking met Span je aanleiding kan zijn tot onrust en wantrouwen in verschillende kringen in Europa. De tot dusverre ontvan gen berichten omtrent de voorgeno men afspraken tussen de Verenigde inditn "het personèéï gemote- Staten en Spanje, welke een zuiver bilatraal karakter dragen en geens zins inhouden tot toetreding tot de N. A. T. O., geven hem echter geen reden aan te nemen, dat de collec tieve verdediging van West Europa daarmede eerder zou worden ge schaad dan bevorderd. De Nederlandse regering ziet nog geen aanleiding om zich tegenover de Verenigde Staten over- deze aan gelegenheid in bepaalde zin uit te j spreken. Zweden en Portugal hebben geen Marshall-hulp nodig. Zweden en Portugal hebben mede- sedeeld. dat zij niet langer behoefte i hebben aan Marshall-hulp. Zweden heeft in totaal 118.452.000 j dollars aan hulp ontvangen en Portu- gal 50.470.000 dollar. ...wordt mr. H. J. Reinlnk, se cretaris-generaal van het de partement van O., K. en W. 50 Jaar; ...wordt de bekende Vlaamse schilder, tekenaar en beeldhou wer Constant Permeke 65 Jaar. Na twee weken van eenzame afzondering op het dak van een huis, wordt dit paard eindelijk weer in de bewoonde wereld teruggebracht. Het dier was daar achtergebleven na de overstromingen te Kansas, doch het duur de twee weken eer de autoriteiten een kraan konden krijgen om het te verlossen. Gelukkig was het echter zeer spoedig ontdekt in zijn „verheven positie", door enige arbeiders, die het geregeld van eten en drinken hebben voorzien. Foto toont de terugkeer van het paard in de bewoonde wereld met behulp van een kraan. Meer dan 20 milliard voor het Amerikaanse leger. Begroting 1952 vastgesteld. De begroting van het Amerikaan se leger voor 1952 ls bepaald op een lied rag van 20 milliard en 762 millioen dollar, aldus heeft de mi nister van het leger. Frank Pace, Maandag meegedeeld. Als ue Koreaanse oorlog blijft voortduren komt er nog 7 milliard b(j in een aanvullende begroting. Trouwens, het zal toch wel nodig zijn een supplement ln te dienen, ook als de strijd in Korea eindigt. Volgens generaal Collins, de chef van de generale staf zijn de uitge trokken gelden toereikend voor het onder de wapenen houden van 3.5 millioen militairen. De huidige sterk te van het Amerikaanse leger be draagt 1.200.000 man. Bijna de helft van de begroting zal worden besteed aan de aankoop van oorlogsmateriaal, o.a. ruim vier milliard voor tanks en 400 millioen voor raketten. Nederlander in ravijn gestort en gedood. Naar eerst thans bekend wordt is Donderdag j.l. dc 53-Jarige inwoner van Hengelo. W. M., voor de ogen van zyn oudste zoon in een 50 me ter diep ravijn gevallen. Het onge luk gebeurde nabij het plaatsje Ber- tiorff in Luxemburg. Het slachtoffer was op slag dood. Het vlagincident te Woerden Naar aanleiding van de ongere geld! eden in het Ambonese woonoord te Woerden vernamen wij van be voegde zijde o.m. het volgende: „De tijdelijk hier te lande vertoe vende Ambonezen zijn dc gast van dr Nederlandse regering. Zij dienen zich te gedragen naar dc wetten des lands en volgens de aanwijzlgingen welke de overheid geeft ter handhaving van de orde en rust in dc kampen. Zoals bekend erkent dc Nederlandse rege ring niet de republiek der Zuid-Mo- lukken en kan zij niet toestaan dat naast de Nederlandse vlag de Ambo nese vlag wordt uitgehangen. Het bureau Zuid-Molukken te 's-Gravenhage deelt mede. dat tenzij de regering zich alsnog bereid toont tot een minnelijke regeling vermoedelijk binnenkort een burger lijke rechtsvordering terzake van be lediging tegen de staat der Nederlan den zal worden aanhangig gemaakt, „wegens krenking van de hoogste eergevoelens der Ambonezen jegens de Nederlandse vlag en jegens hun eigen vlag". Koning Paul van Griekenland heeft Maandag een decreet getekend, waarbij het parlement ontbonden wordt er. nieu we verkiezingen voor 9 September uitge schreven worden. DRAMA OP DE MATTERHORN. Bergbeklimster gered na dood van haar gids. Mevrouw Herlanger. een Zwitserse van geboorte, heeft op ccn hoogte van 3500 meter twaalf uur lang met twee gebroken benen in de sneeuw gelegen nadat haar gids hij de afdaling was verongelukt. Toen Italiaanse berggidsen de zwaargewonde vrouw bereikten, had zjf nog de kracht om haar redders te kussen en haar dank uit te spreken. De Alpinisten brach ten haar naar de Duca degli Abruzzi-hut, die op 2000 meter In de ijsvelden van de Matterhorn ligt. Mevrouw Herlanger beklom met de Zwitserse gids Otto Führer van Zer- matt uit de Matterhorn. Het tweetal bereikte de top en daalde af aan de Italiaanse zijde in de richting van Ereuil. Bij het afdalen van de Gran Cordato zijn de man zowel als de vrouw gevallen. De gids viel te plet ter. Mevrouw Herlanger kwam in een ondiepe gletscherspleet terecht er brak haar beide benen. Twaalf uui lang en bij een temperatuur van twin tig graden onder nol heeft zij in de Voor de Ver. Naties ls een medaille ontworpen, die zal worden uitgereikt aan la^d-, zee- en luchtstrijdkrachten van de Verenigde Naties In Korea, die zich bijzonder hebben onderschel den. De nieuwe kolenprijzen Gas en electricïteit ook duurder Sedert begin April van dit jaar zyn de prijzen van de in ons land In gevoerde buitenlandse kolen aanzien lijk gestegen, zo vernemen wij van het ministerie van Economische Za ken. Aangezien deze buitenlandse ko len ongeveer 1/3 van het totale ver bruik uitmaken, ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst de prij zen van vaste brandstoffen voor in dustriële en huisbranddoeleinden met ingang van 1 Augustus a.s. te ver hogen. Voor onderstaande soorten brand stoffen zullen met ingang van 1 Augustus a.s. in de grote steden de volgende maximumprijzen gelden: anthracietnootjes III, eerste kwali teit 8.80 per hl,, anthracietnootjes III, tweede kwaliteit 8.30 per hl. essnootjes Hl, 7.30 per hl., eier- briketten 5.60 per hl., gascoltes III 7,55 per 2 hl. Met ingang van 1 September a.s. zullen de prijzen van essnootjes III en eierbriketten resp. 7,65 en 5,95 bedragen. Voor gascokes zal van 1 September af een prijs van 7,85 mogen worden berekend. Laatstge noemde prijzen hangen samen met het destijds ten aanzien van deze soorten vaste brandstoffen .ingevoer de stelsel van seizoenprijzen. In verband met dc verhoging van de kolenprijzen wordt aan de gas- en eleetriciteïtsbedryven toegestaan de prijzen voor gas en electriclteit te verhogen met 0,01 per kubieke me ter respectievelijk per kilowattuur. VAN LEUGEN A ARSH00FD TOT NOLLEPUNT Uitbreiding in de lengte en in de breedte is mogelijk Maar de kosten zullen hoog zijn. (Van een bijzondere medewerker) Walcheren, Zeeland'» tuin, was vóór de inundatie in zijn geheel een aantrekkelijk ontspanningsoord. Het heeft die functie na de inundatie niet geheel kunnen hernemen, omdat practisch de gehele beplanting verloren ging. Slechts de stranden en de duingebieden bleven ongerept. Zullen die stranden toereikend zijn voor de ontspanningsfunctie? Wanneer we naar Vlissingen kijken, dan kan die vraag niet bevestigend worden beantwoord. De Staat is als beheerder van de stranden daarin slechts weinig ge ïnteresseerd. Hö geeft vergunning aan anderen voor de exploitatie ais bad strand en de aangewezen vorm daarvoor is wel de exploitatie door een stichting of een badcommissie. Men is dan bevrijd van het stroeve over- heidsbeheer. Bovendien kan zo'n lichaam de badplaats opwerken tot een graag bezocht vacantie-oord. Wat nu het Vlissingse strand betreft, daarvan is de recreatieve functie in dalende lyn. Men kan er baden en zwemmen, maar „een dagje aan het strand vertoeven" heeft by hoog water weinig aantrekkelijks meer. Dat Vlissingen nog zoveel bezoek trekt ls hoofdzakelijk te danken aan de schitterende boulevards en de zuidelijke ligging. Sedert het einde van de 19e eeuw is het strand te Vlissingen achteruit gegaan en vooral na 1920 is het dro ge strandgedeelte dat is het ge deelte boven de hoogwaterlijn door verstuiving erg verminderd. Het is mogelijk, dat het strand langzaamaan nog verder zal afne men. DE SCHELDEMOND. De achteruitgang van de zuidelij ke oever van Walcheren, waarvan het Vlissingse strand een deel uit maakt, hangt uiteraard samen met de veranderingen van de gehele Scheldemond in de loop der eeuwen. Was deze mond, met het ingewikkel de en voortdurend wijzigende geu lencomplex, omstreeks 1300 onge veer 2.5 a 3 km. breed, thans is de breedte rond de 5 km. Bovendien kan worden aangenomen dat de Scheldestromen in de laatste eeuw gemiddeld 1 m. zijn verdiept De geologisch gezien vrij jonge, maar machtige Scheldemonding verkeert nog in haar rijpingsstadi- um en zeer zeker zullen de grote massa's water, die geregeld de rivier worden in- en uitgestuwd, nog vele veranderingen veroorzaken. Doch de mens weet ook hier in te grijpen, te remmen en t£ geleiden. Helaas ge schiedt dat meestal wanneer reeds teveel is verloren gegaan, zo ook te Vlissingen. Rond 1900 was met laag- water nog om de Nolledijk heen te lopen en men kon toen nog spreken van stranden en duinen onmiddellijk bij Vlissingen. DE NOLLE. De polder Walcheren heeft in 1912 het Nollehoofd aangelegd. De ge meente Vlissingen, die beducht werd voor haar badstrand. heeft om streeks 1920 een flink strandhoofd gebouwd ongeveer voor het bekende „Vic", welk hoofd later nog werd verlengd. Wat daarnaast nog is ge daan voor het behoud van het strand, was van weinig waarde. Nu wordt opnieuw voor de bad plaats Vlissingen de alarmklok ge luid. Sommigen willen het eigenlijke Vlissingse badstrand afschrijven en het badcentrum verplaatsen naar het duinterrein tussen Vlissingen en Koudekerke. Afgezien van het feit. dat men vrij ver buiten Vlissingen moet gaan om onder Koudekerke een redelyk strand te vinden, kan toch bij een dergeiykc verplaatsing bezwaarlijk meer worden gesproken van een Vlissings badcentrum, zelfs al zou Vlissingen een deel vari het Koude- kerkse territoir toegewezen krijgen. Baten wij daarom een eventuele verbetering van het Vlissingse bad strand eens nader bekijken. DE BAAI. Staande bij de Gevangentoren en kijkende naar de Nollepunt. zien we een sterk terugwijkend oevergedeel te, een prachtig luw gelegen baai, die aangewezen lijkt voor het vor men van een mooi badstrand. Het tegenwoordige strand vormt slechts een klein brokje van die baai. (Slot op pag. 2.) spleet gelegen vóór er hulp kwam op dagen. Bewakers van de berghut „Orion" aan de Italiaanse zijde, hadden hc-t ongeluk waargenomen door de teles coop en onmiddellijk ging een hulp expeditie op weg. Duizenden volgden de reddings werkzaamheden met fi-hulp van kij kers. De vrouw is overgebracht naar de lager gelegen berghut Duca del Abruzzi. waar zij zal blyven, totdat zij voldoende is bijgekomen om ver der vervoerd te worden. NEDERLANDSE VROUW VERMIST-IN DE ALPEN. Soldaten van het Pranse bezet tingsleger, Oostenrijkse gendarmes en leden van de Oostenrijkse red dingsdienst waren Maandag op zoek naar de 50-jarige Nederlandse vrouw J. van der L., die sedert Vrijdag in de Alpen wordt vermist. Zij bracht haar vacantie door in Brand (Vorarlberg) en had Vrijdag j.l. met de kabelbaan de Bïirserberg bestegen. Het laatst is zij 's avonds op de top van de berg gezien. Zij had gezegd, dat zij langs de ande re zijde de berg wilde afcjalen. Toen zij niet in het hotel terug kwam is men met zoeken begonnen, maar tot nu toe zonder resultaat. Vrijheid was van korte duur. Naar wij vernemen is de politie er in geslaagd twee van de vier ont vluchte recidivisten, die Zaterdag middag jl. uit de strafgevangenis te Groningen zijn ontsnapt, te arreste ren. Zij werden op transport gesteld naar Groningen en zijn inmiddels weer opgesloten. Het zyn de 42-jari ge G. E. uit Hilversum en de 33-jari- ge A. O. uit Amsterdam. Geheim veiligheidsverdrag tussen Amerika en Japan? Volgens het Japanse blad „Mainitsji" verwacht men de afsluiting van een feheim Japans-Amerikaans veilig- eldsverdrag cn wel tegen 15 Augus tus. De voorwaarden van het verdrag, die later bekend gemaakt zouden worden, zouden voorzien in de moge- ïykheid van het stationneren van Amerikaanse troepen na het einde van de bezetting. VOORSPELT: WARM WEER. Geleidelijk toenemende bewolking, maar slechts hier cn daar een en kele bul. Meest matige Zuid-Ooste lijke tot Zuide^:e wind Warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1