Zes-en-dertig nationaliteiten bewonderden Walcheren SLANKER... BonKora HARTELIJK WELKOM VOOR DE MIDDELBURGERS IN ENGELAND Boekhandelaar maakte inbreuk op octrooi. Duizend bezoekers per week in het Oorlogsmuseum. a PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 JULI 1061 ZEELAND KREEG WEER VELE NIEUWE VRIENDEN. Provinciaal bestuur ontving cursisten van Academie voor Internationaal Recht Ongeveer tweehonderd studenten cn oud-studenten In dc rechten uit niet minder dan 86 verschillende landen en ille werelddelen, zyn Zaterdag dc gasten geweest van het provinciaal bestuur van Zeeland. Van 's morgens elf uur tot bjjna half negen in de avond hebben zU over en omWal cheren rondgezworven, genietend van de schoonheid van ons eiland onder een stralend blauwe hemelkoepel, van de steden cn de dorpen, van do zo merse schoonheid van het Walcherso land, van het strand en de zee, van de gulle hartelijkheid van de mensen. ZO hebben kennis gemaakt met de Walcherse rlngryders In Veere, met de meisjes van Westkapelle en Domburg In hun fleurige dracht, zH hebben gefotografeerd naar links en naar rechts, overal waar maar iets te fotogra feren vlei, en men kan er van overtuigd zijn. dat het provinciaal bestuur door de manier, waarop het 't Internationale gezelschap van jonge juristen heeft ontvangen en over Walcheren rondgeleid, een hoeveelheid goodwill voor Zeeland heeft gekweekt, waarvan de waarde niet in guldens is uit de drukken, maar die zonder enige twijfel in de naaste toekomst vruchten zal afwerpen. It was a wonderful daye'etait merveilleux, monsieurmagnifi- co, tante graziewir hatten ein sehr schonen Tag auf Ihrem Insel... In vele talen moesten de. Commis-. saris der Koningin, jhr. mr. A. F C. de Casembroot, en de Griffier 'der Staten, mr. J. M. Pilaar, by het af scheid aan de loopplank van de ..Prins Willem I" de hulde en de dank der gasten in ontvangst nemen. En iedere Zeeuw, die de dag had mede gemaakt op verzoek van de Com missaris hadden zich nl. enige heren beschikbaar gesteld om hem in ziin taak als gastheer tegenover dit grote gezelschap by te staan moest ho ren hoe enthousiast en dankbaar men zeischap by te staan moest horen hoe enthousiast en dankbaar men was voor deze kennismaking met Zeeland. Weet U, het was allemaal zo goed georganiseerd en het ging zo prettig en zo rustig, vertrouwde ons de kleine, blonde Deense mevrouw Petersen toe, die samen met haar man deze trip meemaakte- „Zo vaak kryg je op een excursie veel tè veel te zien, maar dit was nu net wat we hebben moesten om werkelyke vrien den van uw eiland te worden.. We ko men terug, maar dan voor langer...". Zo ging het eigenlijk de gehele dag en voor ons van Walcheren was het eigenlyk een even prettige en leerza me dag. Kleine gesprekjes hier, een inlichting daar, en binnen het half uur had je reeds het gevoel in één grote vriendenkring te zyn. Monsieur Mireskandari uit Perzië sprak voortreffelijk Frans en wilde weten waarom er bijv. in Middelburg, in Veere en in Vlissingen toch zoveel gevlagd werd. Vlaggen van allerlei landen: Nederlandse, Belgische, En gelse, Franse uW.Ü .zijn .toeristen, eiland, .meneer, en vreemdelingen zien graag, dat we met vlaggen onze straten en boule vards 'een vroiijk aanzien geven. Dat begreep onze Perzische vnend. maar toch bleef hem nog iets onduidelyk: „Waarom zie ik dan geen enkele Russische vlag, de sikkel en de ha mer We hebben monsieur Mireskandari toen uitgelegd, dat de Russen hier niet elke dag als toeristen in en uit lopen. Misschien is dat in Perzië an ders BIJ DE RINGRIJDERS. In Veere, waar het Stadhuis, door burgemeester jhr. J. F. den Beer Poortugael op charmante wijze aan het gezelschap getoond, en de Schot se huizen de volle belangstelling had den, trof men het wel heel byzonder, dat er juist ringrydery was. Vol be wondering was men voor de prachti ge Zeeuwse paarden. Een kleine En gelse zat er zelfs in no time bovenop en liet zich gewillig te midden van de Walcherse ruiters fotograferen. Van het aantrekkelijk schouwspel, dat de ringryderij zelf bood, kon men maar niet genoeg kragen en het kostte jhr. dc Casembroot heel wat moeite zyn gasten weer op tyd in de autobussen te krygen. Het Provinciaal bestuur bood in het Badpaviljoen te Domburg een keurig verzorgde lunch aan, geser veerd door diensters in de Walcherse dracht, die natuurlyk niet naliet de bewondering te trekken. Wat koste lijk was het hier, toen hier de kleine tengere Vietnamese mademoiselle Do-Dang en haar forsere reisgenote uit India, beide in haar charmante nationale dracht, tezamen met een Domburgse schone voor de vele box jes en nog meer veel kostbaarder camera's poseerden. OP DE LANDINGSPLAATS. In Westkapelle was men vol be wondering voor het machtige dijk werk, voor het Oorlogsmuseum en hier was het ook, dat men, op de lan dingsplaats, zich het verhaal van de rampspoed van Walcheren en de lan dingen der Geallieerden liet vertel len. Ramzy geen nazaat van de grote Ramses, had hy ons even te voren nog lachend verzekerd werd er zelfs stil van en de charmante blonde Italiaanse signora Girola, die ook uit Parys was gekomen dacht aan haar eigen ervaringen in de oorlog. Sicilië misschhien, of Monte Cassino Het was overal erg, maar hier op Walcherenverschrikkelijk! Later op de boot, die het gezelschap nog een uurtje buitengaats bracht tot Westkapelle, maakten we nog een praatje met signora Girola. Zijn er dan toch blonde vrouwen in dat zon nige land, waar wy ons alleen maar gitzwarte lokken en diep-zwarte ogen hadden gedacht? Signora Girola onthulde ons de ver klaring: Ik ben geboren in Florence en daar zijn heus heel veel blondines. Weet U hoe dat komt. Onze Floren- tynse aristocratie is arm.'Altyd arm ?;eweest eigenlyk, de laatste honderd aar. En dan is er ook nog al eens om geld getrouwd. Ryke Engelsen, ryke Amerikanen, Begrypt U nu, waar on ze blonde haren vandaan komen? Zo vloog de dag om. Voor de gas ten, die intens genoten van het Zeeuwse land en de Zeeuwse stromen, de buitenlandse en ook de enkele Ne derlanders, die zich onder hen bevon den. Een jonge advocate uit Den Haag, die voor het eerst in Zeeland kwam, verzekerde, dat zij niet gewe ten had dat Walcheren zó mooi was: „Wat een heerlyk land, ik ben jaloers op jullie TOESPRAKEN. Rest ons nog te vermelden, dat na tuurlijk ook een paar maal officiële toespraken gehouden werden. Woor den van welkom en woorden van dank. Woorden van hartelyke vriend schap vooral. In het Middelburgse Stadhuis, dat niet naliet de bewondering van de be zoekers te wekken evenals trou wens het oorlogsmuseum en vooral de maquette van de inundatie en droog making van Walcheren - verwelkom de de loco-burgemeester, de heer J. W. Kögeler, het gezelschap met een Ah la bataille de Walcheren1 wteToVsnrkakwa^-' daar hebben wc van gehoord en ge-1 toespr,aa,k m het Engels, waar- lezen. Maai' nu dat alles nog eens te vernemen op de plaats, waar het ge beurde, uit de mond van jhr. de Ca sembroot en anderen, die hetzelf zo van nabij hebben medegemaakt. De vrolijke Egyptenaar, monsieur Wanneer U een web ziet, zult V ais de maker daarvan zeker de spin noe men en in verreweg de meeste geval len is 't gelijk dan aan uw zijde. Maar zo erg zeker moet U zich op dit ter rein toch niet voelen, want hoewel het. erg tegenstrijdig klinkt er zifn ook vliegensoorten, die het ambacht van de spin hebben overgenomen en door middel van kleverige draden hun prooi vangen. Aan de ingang van sommige holen in Nieuiv-Zeeland dansen geweldige zwermen vliegen op en neer. Deze ho len staan bekend onder de naam „glimwormpjes grotten", omdat de lar ven van deze vliegen eigenaardige lichtorganen dragen. Dit op zichzelf is reeds een grote merkwaardigheid, omdat lichtorganen bij holendieren niet voorkomen. Net licht dat deze larven uitstralen heeft naar alle waarschijnlijkheid de bedoeling om. andere insecten aan te lokken. Deze vliegenlarven vervaardigen n.l. een spinsel van kleverige draden dat zij uitzetten om daarin hun toekomstige slachtoffers te vangen. Daarna wach ten zij rustig af tot kleinere dieren, aangetrokken door hun lichtzich hierin verwarren, waarna de prooi, evenals dit bij de spinnen het geval is, wordt verorberd. Of U in dit geval van een vliegen- web zou moeten spreken, is moeilijk te beoordelen. Het komt mij voor, dat de verwarring er slechts door zou worden vergroot. Wil er daarom niet te veel over piekeren, maar de rege rende tijd liever besteden aan de vraag hoe het mogelijk is dat in Europa een staat voorkomt, waar in de laatste 1000 jaar geen enkel kind geboren werd. Het klinkt absurd, maar toch is htt wal «Wlo». G. S. over het E. T. I. (vervutg van blz u wil niet ontkennen, dat de directeur gezien zijn jeugdige leeftijd en snel- ie promotie, zeker in de eerste trjd meer leiding van de :.ijde van het bestuur had behoren te hebben. De wyziging in het dagelijks bestuur beoogt daarom clrt méér regelmatig contact van het Dagelijks Bestuur met de Directeur mogelyk te maken. Behalve de benoeming van ir. M. de Vink in het dagelijks bestuur be trof deze wyziging naast het uittre den van de heer K. van Everdingen tevens het uittreden'uit het dagelijks bestuur van de Commissaris der Ko ningin wegens drukke ambtsbezig heden. Voorzitter van algemeen en dagelyks bestuur werd de heer A. L. S. Lockef eer, lid van Ged. Sta ten en opvolger van de heer van Everdingen mr, B. Kolff, burge meester van Vlissingen. DE FINANCIËN. In de vergadering van het dage- HJks bestuur van 26-1V51 werd door de directeur een concept-begroting ingediend voor 1951, die in ontvangst een bedrag aangaf van 34.100 en in uitgaaf van 54.100 en derhalve met een tekort sloot van 20.000; Daarbij was gerekend met een sub sidie van 1500 van de Kamer van Koophandel voor Zeemvsch-Vlaande- ren, welke het subsidie evenwel ge weigerd had. Het laat zich verstaan, dat het dagelyks bestuur hierdoor tot het in zicht kwam, dat het de hoogste tijd werd orde op zaken te stellen en met name zich ernstig te beraden omtrent het tijdig nemen van maat regelen, waardoor een uiteindelijk vastlopen der financiën zou worden voorkomen. Daartoe werden de werkzaamhe den grondig gereorganiseerd en de personeelsbezetting gewijzigd. Het sociaal-economisch documentatiewerk van P.P.D. en E.T.I. wordt gecoör dineerd omdat deze werkzaamheden byna steeds parallel lopen. Een der statistici werd door deze coördina tie overcompleet. Tevens werd het echter mogelijk de werkzaamheden van een der stafmedewerkers te doen verrichten door de statistici der soc. ec. afdeling, waardoor- aan een der stafmedewerkers eervol ontslag kon worden verleend en wel aan de soc. econoom, omdat de bedrijfseco noom moest worden gehandhaafd. Voortaan zal het soc. ec. werk nu door de directeur moeten worden verricht met medewerking van de statistici. Ondanks de invoering van deze zeer ingrypende bezuinigingen en rekening houdend met verhoogde sub sidies van ryk en provincie, zal naar het oordeel van het. dag. be stuur in de naaste toekomst toch nauwelyks evenwicht in inkomsten en uitgaven kunnen worden bereikt. NIET ONDERGESCHIKT. Ged. Staten zeggen dan nog, dat het onjuist is te zeggen, dat het E.T.I. ondergeschikt is geworden aan de P.P.D. Niet de P.P.D., maar het dagelijks bestuur houdt toezicht op het beleid van de directeur en de verrichtingen van de Stichting. Bo vendien is de directeur van het E.T.I. geheel in zyn functie als zodanig gehandhaafd. Ir. M. de Vink ontleent zijn bevoegdheden uitsluitend aan zijn lidmaatschap van het dagelyks bestuur, al is het - gewenst, dat de taak, die hem in het dagelijks be stuur is toebedeeld, nader wordt om schreven en als het ware in een werkverdeling voor de leden van het dag. bestuur .wordt vastgelegd, in hij vooral de nadruk legde op de betekenis van dit bezoek voor een be ter begrip tussen de vojkeren en het bereiken van de door allen zo vurig verlangde wereldvrede. De voorzitter van de vereniging van studenten en oud-studenten van de Academie voor Internationaal Recht in Den Haag, die deze excursie voor de deelnemers aan dc zomercursus-1951 van de Aca demie organiseerde, de Zweedse stu dent C. Nordstrom overigens voor treffelijk Nederlands sprekend, ge leerd uit een boekje „Dutch in three weeks" beantwoordde deze toe spraak eveneens in het Engels. Aan tafel in Domburg sprak de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C.'de'Casembroot, zyn gasten in het Frans en in het Engels toe, waarbij spr. herinnerde aan de woor den van Jacob Cats: „Waar het recht ophoudt, begint het geweld". Spr. schetste de sporen, welke het geweld van de oorlog op Walcheren heeft achter gelaten, de strijd voor de we deropbouw van het eiland en de of fers, welke de bevolking hier heeft gebracht voor de vryheid van Euro pa, om te eindigen met het uitspreken van de wens, dat bezoeken als dit aan Zeeland er toe zullen bydragen het respect voor het recht en ook voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag belangrijk te vergroten. Want naast Gods zegen is de eerbied voor het recht immers de enige basis voor een gezonde en vreedzame sa menleving. Deze met groot enthousiasme be groete toespraak van de Commissaris werd met enkele woorden beantwoord door de Portugese professor Amza- lak, die eveneens de nadruk legde op de betekenis van internationale ont moetingen en gezamenlyke eerbied voor de hoogste menselijke waarden. Ernstig ongeval bij Beneluxronde. Tijdens de Beneluxronde is in Tintigny de Middelburgse deelnemer P. Smaardyk met een vrachtauto in botsing gekomen. Hy brak daarbij een arm en kneusde een been. Za terdagavond was zijn toestand ogen- schynlyk zo gunstig, dat de 28-jari- ge motorrijder zelfs zyn ouders op kon bellen. In de vroege ochtend, uren van Zondag is zijn toestand echter plotseling veranderd en ver loor de heer Smaardyk het bewust zijn. Voor zijn leven werd Zondag avond ernstig gevreesd. MARECHAUSSEE LIEP VIERDAAGSE MEE Een detachement van de Konink lijke Marechaussee uit Zeeland heeft deelgenorrfen aan de Vierdaagse Af standsmarsen te Nijmegen, onder commando van de opperwachtmees ter J de Lyzer, die deze mars voor de vyfde maal met succes liep. Het detachement had geen uitvallers en verwierf daarmede o.a. de korps medaille. Adoertentie. dan liep hij u niet voorbij Het U vreselijk, d*t die afschuwelijke dikte het u onmogelijk maakt volop van het leven te «nieten. Wanhoop niet - een kuur met de vloelbareBonKora «naakt h in enkele weken ponden lichter. DUBBELE WERKINO De dubbele werking ven BonKora ten eerste het verhinderen van nieuwe vet- vorming cn ten tweede het geleidelijk op lossen ven het reeds in de weefsels opge. hoopte vet - maakt een apeclaal dlëet en Inspannende lichaamsbeweging overbodig. GEEN H0NGERKUUR SEEK GYMNASTISCHE HARTELINGEN GEEN GEVAARLIJKE BESTANDDELEN BoaKora briMjdl da warkaWka o...aak .an iwaarlljvlgktid daar tl a praat taa dth,. dratit iafdt tchodiltjkt, af/ngt a/taltta//ta uit lui lichaam verjaagt. BonKora^ bevat geen gevaarlijke stoffen, geen thvreotde t kllerextracten. Het is dus absoluut veilig e u xult spoedig bemerken dot u zich prettiger, Jeugdiger en opgewekter gevoelt naarmate uw hinderlijke aikte wegsmelt. riaconi ƒ2.80 bij apothekers en drogisten. _«t\ Voor hen die de voor geven asn tabletten, t '^SiVv' ook VermagerinRsdra BONKORETS Boodschap Commissaris der Koningin. DRIE GESLACHTEN BRACHTEN HAAR NAAR FOLKESTONE. De Commissaris der Koningin, jhr. mi-. A. F C. de Casembroot, heeft ook bij de sport uitwisseling Folkes tone—Middelburg weer biyk gege ven van zyn grote belangstelling voor alles wat Zeeland in de vreemde bekendheid kan geven. Op de kade te Dover werd mr. Clark een oorkonde overhandigd, bestemd voor de Mayor van Folkestone. Deze in een oranje koker met linten in de Zeeuwse en Middelburgse kleuren, vervatte oor konde, werd in een estafette-loop van Dover naar Folkestone gebracht De grote attractie van deze loop was wel, dat deze werd uitgevoerd door drie geslachten van de Engelse ath- letenfamilie Gagan. De 6-jarige Jeremy Gagan nam de eerste kilometers voor zyn reke ning. Met groot gejuich werd de peuter door Je Middelburgers in de dus gepasseerd. Zyn vader nam het volgende traject, waarop de 61-ja- rige J Gagan, die een succesvolle loopbaan als afstandloper heeft, rond kwart voor tien onder daverend ap plaus in Lea3 Cliff Hall arriveerde om de oorkonde aan de Mayor te overhandigen. Jongetje viel in teil met kokend water. Het vijfjarig zoontje van de heer die de voorkeur I B. te Westdorpe viel. toen het ach- de voon»nr teruit liep, in een teil met kokend water. Het ventje werd met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opge nomen. ALLES WEL IN FOLKESTONE. Zeereis verliep vlot en voorspoedig. „Welkom Onze Hollandse Gasten". Met deze „headline" over drie kolom men, in het Nederlands gedrukt, opende de „Folkestone Herald" Zaterdag haar voorpagina. Deze woorden zijn ook door de gehele bevolking van deze prachtige badplaats aan Engelands Zuidoost luist overgenomen. De 150 Middelburgse dames en heren die Vrydag voor sportuitvvisseling naar Fol kestone zijn vertrokken, werd een allerbartclykste ontvangst bereid. En al stonden sommige meisjes en jongens even verslagen te kyken, toen de town-sergeant in groot tenue, met lulde stem hun naam verbasterd altans door de grootse Leas Cliff Hall deed klinken om hun komst bij de in helrood ambtsgewaad gestoken Mayor, Mr. John Moncrieff, aan te- kondigen, toch was het ijs spoedig gebroken door de vriendelijke vvyze waarop het gemeentebestuur z\jn Middelburgse gasten tegemoet trad. Om kwart over zes werd geëmbar keerd op de kade te Dover, waar mr. A. J. S. Clark, de grote man van de sportuitwisseling te Folkestone, reeds gereed stond om zijn gasten te ver welkomen. Na een hartelijke begroe ting van burgemeester dr. N. Bolke- De heenreis naar Folkestone had een voorspoedig verloop. Na een vrij kort oponthoud aan de grens bij Sluis, arriveerden de vijf bussen omstreeks half één te Ostende, waar de inwen dige mens werd versterkt. Rond half twee konden we aan boord gaan van de „Koning Albert" om een plaatsje te bemachtigen tussen de vele honder den Engelsen, die na een vacantie op het vasteland, de thuisreis gingen aan vaarden. Stipt op tijd, om half drie, werden de trossen losgesmeten. Contacten werden opgenomen met de medepassagiers 'om de kennis'van de Engelse taal te beproeven en al moest er dan bij de „Dutch girls" wel eens een woordenboekje aan te pas komen, het vlotte toch! Terwyl de langzaam ondergaande zon haar stralen op de witte krijtrot sen van Dover en Calais wierp, kwam rond zes uur Albion in zicht. Even voor de haven werd de ..Mecklenburg" gepasseerd, die natuurlijk met een hoeraatje werd begroet. Het bloed kruipt nü eenmaal waar het niet gaan kan! De ballpoint in de rechtzaal. De president van de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg heeft een Vlissin "se boekhandel de ver koop en vervaardiging van ballpoint- pennen verboden, voor zover deze ge lijk zijn aan die, welke door een Uru- guese Handelsvennootschap in de handel worden gebracht. De vennoot schap was in het bezit van het Ned. octrooi voor de uitvinding en had de boekhandel gesommeerd de inbreuk op haar octrooi onmiddellijk te staken. Gedaagde liet echter niets van zich horen, waarop de zaak in kort ge ding aanhangig werd gemaakt. De president heeft thans bepaald, dat in geval van hernieuwde inbreuk op het octrooi een dwangsom van 25.000 ineens moet worden betaald of 100 voor elke vulpen. De boekhandelaar had geen be zwaar tegen het verbod, omdat het niet meer in zijn bedoeling ligt ko- gelvulpenhouders te verhandelen. Op grond hiervan verzocht hij niet in de proceskosten te worden veroordeeld. De president bepaalde echter, dat de nodeloos gemaakte kosten door de gedaagde moeten worden betaald. OP ZEEHONDENVANGST. De zeehonden jagers uit Groningen, die met 4 vaartuigen enige maanden in de Zeeuwse wateren opereerden hebben hun vangsten gestaakt. De jacht was tamelijk bevredigend en het seizoen wordt volgende maand op het Groninger Wad weer voortgezet. stein met zijn echtgenote en de voor zifter van de Middelburgse advies commissie. de heer D. A. Huysse, kon na een vrij langdurig oponthoud bij de douane, de bustocht naar Folkesto ne beginnen. Door een prachtig landschap met eën ongelooflyk mooi zicht op de diepgroene zee ging-het naar Folke stone, waar op vele plaatsen de Ne derlandse driekleur was uitgestoken. Onze gastheren en -vrouwen stonden reeds met ongeduld te wachten. Voor enkelen was de huisvesting nog niet geheel geregeld, doch het comité rust te niet voor ailes voor elkaar kwam. Helaas was het echter voor enkelen reeds middernacht geworden voor zij hun onderdak hadden gevonden. RECEPTIE GEMEENTEBESTUUR. Rond negen uur was er de grote re ceptie van het gemeentebestuur in Leas Cliff Hall, waar we reeds direct konden kennis maken met de rijke tradities van dit land. In de met rood- wii-blauwe vlaggen en bloemen ver sierde Sun Lounge ontving de Mayor, mr. J. Moncrieff, in zijn rode ambts gewaad, met de kostbare ambtsketen, zijn gasten. Alle 150 werden door "de town-sergeant, gewapend met zijn verguld zilveren eeuwenoude staf, met luide stem aangekondigd. Aan de rijk beladen tafels kon men zich daarna te goed doen aan de befaamde Engelse cake en thee. Na de receptie werd de sprookjes achtige balzaal opgezocht, waar de Zeeuwen naast de moderne dans, kon den genieten van oude Schotse dan sen. uitgevoerd door drie dames met begeleiding van een doedelzakspeler. En nadat de beide volksliederen had den geklonken, zochten 150 vermoei de Middelburgers, boordevol indruk ken van deze eerste dag, hun leger steden op. Zaterdagmorgen werd onder des kundige leiding een wandeling door de stad gemaakt, waarbij verschillen de bezienswaardigheden werden be zichtigd. Verschillenden hebben ook reeds een duik genomen in het prach tige zwembad, waar de Kanaalzwem mers druk aan het trainen zijn en de tennissers hebben het eerste oefenpar tijtje op de keurig verzorgde gravel- banen gespeeld. Het ..thuisfront" kan gerust zijn. De stemming is opperbest en wanneer het weer zo „lovely" blijft, gaan we nog een prachtige week tegemoet! Voor Zondagavond staat een con cert van „The Snowflakes Girls Choir" in Leas Cliff Hall op het programma. Maandagmiddag wordt een tocht naar Canterbury gemaakt. KUNST Expositie „Het Zuiden" te Vlissingen. In het kleine bovenzaaltje van het Stodeiyk Museum te Vlissingen, waar de leden van de kunstkring „Het Zuiden" op geregelde tyden bij elkaar komen om er palet en penseel te hanteren, worden thans ongeveer dertig werken tentoongesteld, die door leden van „Het Zuiden" zijn in gezonden. Het is een kleine, maar niettemin belangryke expositie, om dat men hier te doen heeft met een van die zeldzame gelegenheden, waarbij „Het Zuiden" de deuren naar het atelier van zijn leden wijd open zet en waarbij men kennis kan ne men van hun technisch en artistiek arsenaal. Belangryk ook, omdat deze wapenschouw" er blyk van geeft, dat de leden van „Het Zuiden" het gevecht met de muze aankunnen en aandurven. Velen van hun leveren uitstekend werk en daarom is het goed enige ogenblikken te verwylen in het kleine bovenzaaltje van het Stedelyk Museum. Allereerst vallen op enkele stille vens van P. C. Wondergem. Rustig, ingetogen en vooral voornaam werk. Deze schilder, die met liefde en met kennis van zaken zyn objecten heeft gegroepeerd, beschikt over grote technische bekwaamheid, die hij ge heel in dienst stelt van zyn dich- teriyke visie. Geheel anders schildert J. H. Pop- ma, vaji wie o.a. enkele aquarellen worden geëxposeerd, ontstaan in Zuid-Frankryk. Dit w^rk doet ver onderstellen, dat Popma verrast is geweest over het vele schoons, dat hij daarginds zag. Haastig en spon taan heeft hy zijn indrukken vast gelegd en zo ontstonden enkele fleu rige en frisse werkjes, die niet alleen de maker, maar ook de toeschouwer veel vreugde verschaffen. By een expositie van „Het Zuiden" mag de zee niet ontbreken: een grote ets van Frans Maas herinnert aan deze verbondenheid met het wa ter. De eigenaardige zwarte tinten, waarmede deze Vlisslngse kunste naar dikwijls byzondere effecten weet te bereiken ontbreken ook hier niet. Inderdaad kan men by hem spreken van een „verbondenheid met het wa ter", want hy ziet de zee samen met de mens: de vissers, die hun dage lijks brood op het water vinden. Bij Maas speelt het sociale element een grote rol en dat geeft aan zyn wer ken een eigen karakter. Over het geheel biedt deze ten toonstelling veel aantrekkelijks en er mag met dankbaarheid worden vast gesteld, dat er vooruitgang is te be speuren in het werk van de niet- vakmensen onder de exposanten. Vermelden wij tenslotte, dat me vrouw Elout-Drabbe uit Domburg en de schilder Bergsma uit Zoutelande beiden een doek inzonden, welke ge tuigen van degelylt vakmanschap. Deze werken mochten zeker niet ont breken. Zaterdagmiddag werd de exposi tie geopend door de voorzitter van ..Hei Zuiden", burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, die de moei- lykheden releveerde, waarmede de kunstkring heeft te kampen. Met grote nadruk wees de burgemeester er. op, dat ,,Het Zuiden" meer be langstelling nodig heeft en. hy sprak voorts ide hoop uit, dat men in de toekomst weer de beschikking zou kunnen hebben over een zaal, die meer in de omgeving van het bad- centrum is gelegen, zoals dat vroe ger het geval was. Advertentie De heer de Blécourt erelid. Zaterdag is in „De Huifkar" te Mid delburg de algemene ledenvergade ring gehouden van de Ver. Zeeuws Oorlogsmuseum. De voorzitter, de heer J. Ph. Koene, maakte in zijn openings woord melding van het feit, dat de secretaris, de heer J. J. Laroes, plotse ling ziek was geworden en uitte zijn beste wensen voor zijn herstel. In zijn jaaroverzicht memoreerde de voorzitter, dat verleden jaar door het niet tijdig gereed zijn van de Wal cheren maquette de gang van zaken bizonder teleurstellend is geweest. Dit seizoen functionneert de maquette echter goed en er zijn thans reeds ruim 9000 bezoekers geweest. De laat ste weken komen er 800 a 1000 man per week en de belangstelling stijgt nog. Hulde bracht spreker aan de ont werper van het mechanisme voor de maquette, de lieer de Blécourt, die door de vergadering hierna met alge mene stemmen tot erelid werd be noemd. Voorts deelde de heer Koene me de. dat het ledental stygt nu blykt, dat het Oorlogsmuseum een aanwinst is voor Zeeland en voor Middelburg in het bizonder. De rekening over 1950 sluit in ont vangsten en uitgaaf op een bedrag van f 5384.33 met een batig saldo van f 1255.85. De kapitaaldienst toont een saldo van rond f 2000. In de commissie tot het nazien der boeken werden benoemd de heren J. Graafeiland, Deinen en A. Flipse. De leden J. J. Laroes, P. de Vos en J. A. Leenhouts werden als bestuurslid herkozen. Bedevaart O.L. Vrouwe van de Polder. Zaterdagmiddag maakten twee. honderd padvinders van de verken ningsgroep Middelburg een bede vaart naar Onze Lieve Vrouwe van de Polder. Het openingswoord werd gesproken door commissaris van Heerewaar den, waarna de vlaggenparade volg de. In het bos bij „Overduin" te Vrouwenpolder werd daama een Lof gehouden door aalmoezenier de Graaf, waarna de ommegang volgde, 's Avonds was er een groot kamp vuur, waarbij het woord werd ge voerd door pater Oremus en pastoor Snel. Het kampverhaal werd verteld door Frans d' Hooge. De openlucht mis werd Zondag opgedragen door aalmoezenier Heemskerk m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2