KAPPIE en de spook-steen LEZERS SCHRIJVEN Vereffende schuld Si Müis ik HET PARK IN DE STAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 JULI 1951 •«It»**»»*»***»*#***»#**» «(Hf»#»»#»##»####»###**#» door Barbara Cartland ..Zolang het ook de weg van Jus tin la" antwoordde Isabel, terwyl ze Lord Vulcan met een niet te mis kennen blik aankeek. Jammer voor haar gaf de markies haar die blik niet op dezelfde manier terug en hh wak evenmin toeschietelijker, toen ze een half uur later naast hem in zijn Ehaeton vierwielig rijtuigje) zat. 'adeiyk nadat ze het huls op Gras- venor Square achter de rug hadden, werd er een flinke draf ingezet. Lord Gillingham bestuurde het lichte karretje van Sir Peter Burlev en er was afgesproken, dat by met Lord Vulcan, zodra ze de nauwe Lon- denae sLraten uit waren, om het hardst naar Staverley Court zou rij den. De inzet was niet minder dan tweeduizend guinea's. 't Was geen warme avond en zelfs een tikje vorstig, maar Isabel, ge huld in haar met bont gevoerde man tel en haar knappe gezicht door een capuchon omsloten, voelde de koude niet. Ze was, de onbelangrijke aanwe zigheid van de palfrenier achter hen niet meegerekend, nu alleen met Jus tin en dat leek het enige, waar 't op aankwam. Naar zo'n samenzijn had ze immers al weken, ja maanden ver langd. Isabel hield van Justin en had by zichzelf gezworen, dat ze met hem zou trouwen. Haar hele leven was ze verwend en daardoor kon ze zich moeiiyk voorsteilen, dat ze iets waar ze haar zinnen op gezet had niet zou weten te krijgen. Haar veel te toege vend c ouders hadden nooit beproefd, de koppige onstuimigheid van hun dochter enigszins te remmen. Toen ze dan ook aan de vooravond van haar zeventiende verjaardag er met een doodarme officier van de lyfwacht- dragonders vandoor was gegaan, maar na de wittebroodsweken onmid dellijk was teruggekeerd, had ze op Natuurlijk was 't haar bekend, dat Justin bij de meest achtenswaardige dames van de Londense society" niet bepaald in een goed blaadje stond. Ze wist, dat wenkbrauwen en schouders omhoog gingen als ze by elke gele genheid openiyk 7.yn gezelschap zocht. Maar 't kon Isabel niets sche len. Voor het eerst van haar leven was ze verliefd en zy gaf er zich ge heel aan over. alleen rekening hou dend met haar eigen gevoelens. Tot haar verwondering scneen ze echter uij Justin niet veel op te schieten. Hij tmoedigde haar niet, maar deed -enmln het tegenovergestelde. Voor niemand in zyn kringen was het een geheim, dat hy een vereerder was van „La Flamme", een beeld schone Franse danseres, die voorstel lingen gaf in Vauxhail Gardens, maar daar gaf Isabel hoegenaamd niet om. Ze wilde met Justin trouwen en ge loofde, dat haar zou gelukken wat anderen onmogelyk was gebleken. „Nu kan ik met je spreken", zei ze, bij hun vertrek wat dichter naar hem toeschuivend. 't Was ookomende maan en dus niet bepaald donker. Justin's profiel stak scherp tegen de omgeving af en Isabel vond hem knapper dan ooit ln de met vele strikken bevestigde man tel. het hoofd met een hoge vilten hoed gedekt. Hij staarde recht voor zich uit en hanteerde kranig de teu gels. Weldra reden ze in volle vaart, maar Justin had als paardenmenner zijn gelijke niet en Isabel wist, dat ze in zyn gezelschap nooit bang behoef de te zyn. Heb je me de laatste tijd nog ge mist?" vroeg ze zacht. Een ogenblik slechts wendde Justin het hoofd in haar richting.' Om zyn lippen speelde plotseling een lichte glimlach. Toen zeide hy: „Ik kryg in 't byzonder van mijn moeder nooit gelegenheid, een andere vrouw, wat jy noemt, te missen". Zyn metgezellin bewaarde na deze mededeling enige seconden het stil- zwygen. Ze wist. dat Justin de waar heid sprak, want nog kort geleden had een geestig man in haar byzijn gezegd: „De markiezin van Vulcan behandelt haar zoon alsof ze jaloers is op elke andere vrouw, die in zijn buurt komt". Zich bewust, een verkeerde zet te hebben gedaan, veranderde Isabel van tactiek. „Ben je niet in spanning over het einde van dit ritje?" vroeg ze op luchtige toon, Sinds lang ben ik 't in spanning zijn over komende gebeurtenissen af gewend". luidde het antwoord. „Wat mis je dan veel", verzuchtte Isabel. „Want, Justin, juist in span ning over wat komen zal bestaat de halve levensvreugde". „En als 't zover is, komt de spyt", wierp Justin haar tegen. „Och. je wordt oud en cynisch", trachtte Isabel te spotten. „Misschien", zei de markies, de slag vergiffenis "gekregen. Een jaar later was de jonge echtgenoot ln d< oorlog gesneuveld, tot grote opluch ting van zijn schoonfamilie en... van zijn eigen vrouw. Immers, toen de ro mantiek van het schakingsgeval tot het verleden behoorde, had Isabel be seft. dat geldgebrek en uiteenlopende opvattingen slechts al te nuchtere werkelijkheid waren. Eerst na veel tegenstribbelen had de jeugdige weduwe op aandringen van haar moeder het gebruikelijke rouwjaar in acht genomen, maar ver moedelijk zou Isabel ook met deze traditie hebben gebroken als de aood van haar vader haar niet genood zaakt had. bij de bedroefde moeder te blijven. Toch was ze, zodra het maar even kon. weer te Londen verschenen en had daar allerlei, niet steeds on bedenke! yke geneugten gesmaakt. Haar avonturen gaven aanleiding tot veel achterklap, maar toen ze een maal de markies van Vulcan had ont moet. kende haar uitdagende houding Jegens alles wat maatschappelijke conventie nu eenmaal voorschreef geen grenzen meer. 9. Het gezicht van de Maat, dat by de laatste woorden van Kappie he lemaal opgeklaard was, werd weer somber. „Een telegram", mompelde hy. „dat Is vast en zeker nog meer narigheid!" Inmiddels had Kappie het opengescheurd, en terwyl Madame Mirabel- Ie zich nog steeds met haar vlerkante centime ter zakdoek wat koelte trachtte toe te wuiven, las hy voor: „Bespoedig vertrek stop geslepen schurk op spoor van steen stop Hommeles stop detective stop." Op hetzelfde ogenblik kliefde een felle bliksem straal de lucht en een krakende donderslag weerklonk. Madame Mirabelle liet haar zak doekje vallen en gilde; „De steen! Dat is het werk van de steen!" En de Maat jammerde: „De orkaan! We zullen vergaan!" Kappie was de enige, die zjjn kalmte bewaar de. Streng sprak hij tot de Maat: „Gedraag je als een zeeman, kerel! De Kraak kan tegen een stootje. Het is van het grootste belang, dat we direct vertrekken, dat heb je ja ge hoord. Gooi los en vaar de haven uit. Ik kom straks op de brug," Jammerend vertrok de Maat en terwyi de blik semstralen door de lucht flitsten, de donder rommelde en de golven witte schuimkoppen begonnen te vertonen, voer de „Kraak" de ha ven van Lutjewier uit, het noodweer tegemoet. En niemand zag de donkere figuur, die op het einde van de pier stond en somber de dansen de „Kraak" nastaarde, terwijl hij zachtjes mompelde: „Ik mag hen niet uit het oog ver liezen Kloetinge Vijf nieuwe woningen toegewezen. Woensdagavond kwam de raad van Kloetinge in openbare vergade ring byeen. Naar aanleiding van een vraag van Ged. Staten werd besloten de jaarwedde van de wethouders met 5 te verhogen en van 300 op 350 te brengen. Voor het luchtbeschermingsgebied Zuid Beveland zal een bijdrage van 5 cent per inwoner worden ver strekt. Aan de heer D. J. van Aken werd met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag veneend als lid van de com- paarden tot nog grotere spoed aan zettend. „Ik wilde, dat ik je begreep", ging Isabel voort. „Je bent een vreemd mens. Justin, die niemand in zyn ver trouwen neemt. Als iemand je nader probeert te komen, stuit hij altyd op een slagboom". .Wat een weinig innemend perso- ?age maak je van me!" antwoordde ustln. „Ik begryp nii met me bezig houdt". niet, dat je je nog „Bezig houden?" Er klonk bijna een snik in Isabel's stem toen zij de uitdrukking herhaalde, maar toen sprak ze luchtig, bang. dat ze hem door enig bljjk van haar ware gevoe lens zou ontstemmen: „Ik geloof niet, dat je ooit ten volle geniet van wat je doet. Justin". Er volgde een ogenblik stilte en Isabel gevoelde plotseling, dat ze iets heel waars had gezegd: blijkbaar kon Justin geen antwoord erop vinden. „Waarom doet hy het dan?" vroeg ze zich af en kwam als zo dikwijls tot de conclusie, dat ze hartstochtelijk op een stenen muur klopte: een muur tussen haar en de man, die ze liefhad. Wordt vervolgd missie tot wering van schoolver zuim. By het voorstel tot verlenging van de Koningin Wilhelminastraat, waarvan de totale kosten op 51.433,24 worden geraamd en waarvoor 7236 m2 bouwgrond be schikbaar komt, vroeg de heer Bui tenhuis of de verkoopprijs van 8 wel voldoende zou zyn. daar de kosten op 7,11 per m2 komen. De heer de Schipper vroeg B. en W. ervoor te waken, dat dan niet te veel de vrye bouw met premie door personen van elders wordt toe gelaten, daar dit ten koste van het gemeentelijk bouwvolume zou gaan. Burgemeester Schimmelpenninclc van der Oye merkte op, dat reeds ver schillende aanvragen voor bouw zon der premie werden gedaan en dat enkele wegens gebrek aan bouw- Sond te Kloetinge. elders gingen uwen. Nadat de heer de Schipper nog naar de financiering had geïnfor meerd, werd z.h.s. in principe be sloten tot de verlenging van de Kon. Wilhelminastraat over te gaan. Hierna ging de raad in besloten zitting, ter bespreking van het ad vies der woonruimtecommissie om trent de toewijzing van 5 nieuwe woningen aan de Pr. Bernhardstraat. Na heropening werd besloten deze tegen de prijs van 5.15 te verhu ren aan de heren P. A. de Dreu, P. J. Elenbaas, I. van Houte, A. Levs en C. A Mosselman. Bij de rondvraag informeerde de heer Koster o.m. of de begroting 1951 reeds was goedgekeurd, waarop ontkennend werd geantwoord. De heer de Schipper vroeg naar de beplanting van ae Pr. Bernhard straat en de bouw van 2 woningen welke nog in 1951 zal moeten plaats vinden. De vraag van hetzelfde raadslid of er nog voldoende bouw grond zal zijn, werd bevestigend be antwoord, nu in principe tot verlen ging van de Kon. Wilhelminastraat werd besloten. Spaarkas en opruiming. Er bestaan, o.a. ook in Middelburg, z.g. spaarkassen, waar men zegels van diverse waarden kan kopen. Ze worden aan huis bezorgd. In een aantal zaken kan men zich Ugen afgifte van het, vereiste bedrag aan zegels allerlei artikelen aanschaf fen. Nu is" het opruimingstijd. De vrouw stapt met het boekje naar een win kel om iets goedkoops op de kop te tikken. ..Nee", zegt de winke lier, „ik moet contant geld hebben. Die zegels neem ik nü niet aan." Nu vraag ik U: Waar lijkt dit op? En waar ligt de schuld? Is het tegenwerking van de winkelier? Hij ruimt waarschijnlijk op om contant geld te hebben. Maar hy weigert toch maar om de spaarzegels te accepteren. Krjjgt hij daar dan geen contant geld voor terug? Waar schijnlijk toch weL Of moet hij er teveel korting op geven? Dat be weert hy tenminste o.a. Ligt hier niet de plicht van de spaarkas om tevoren de mensen te waarschuwen en toch zeker om aan deze toestand een einde te maken? Ik stel my voor. dat met mede werking van winkelier en spaarkas een oplossing is te vinden. Een koper met kleine beurs. Middelburg. (Van redactiewege bekort). ONZE WIELRENNERS. Naar aanleiding van Uw rubriek Lezers Schrijven van 25 Juii, be treffende het artikel van de heer Goedbloed over de Tour de France, moet ik U mededelen dat ik het ge heel eens ben met genoemde heer. Zeker, Goddet heeft gezegd dat de Nederlandse ploeg te weinig er varing had, maarhij deelde verder mede: Jullie hebt best gere den en volgend jaar mag Nederland met een 12 mans-ploeg terugkomen, aldus Goddet. (Zie de Sportwereld van deze week). Dit is toch wel heel wat anders dan wat U in Uw naschrift schrijft. Dit is in ieder geval zeker, dat wanneer deze ploeg met Pellenaars als leider, volgend jaar weer mee doet, we heus niet bang hoeven te zijn voor de prestaties. Dan zal ze gerust een woordje mee kunnen spreken, en de Nederlanders zullen dan zeker niet ongeschikt zyn voor dit zware werk. Naschrift. Laat ons hopent dat de toekomstvoorspellingen van inzender bewaarheid worden. Wy zyn er he laas niet van overtuigd. Redactie. Voor de kinderen van Kinderzorg Verschillende malen lezen wij in uw blad over collectes en de op brengst. Ik vind dat zeer mooi, la ten zij geven die kunnen geven, maar zou het nu eens niet meer dan billijk zijn, om eens een collec te te houden voor de kinderen van Kinderzorg, dan hebben die ook eens een zakcentje. Wat. moeten die stak kers doen met twee cent voor de Zondagsschool, of zyn wij onze eigen tyd vergeten, dat wy ook graag een paar centen hadden. Ik hoop dat sommige mensen zich voor deze collecte zullen interesseren en het publiek zal geven. Middelburg. H. D. ZON EN MAAN. 28 Juli Zon op 4.53 onder 20.40 Maan: op onder 17.17 i Um ffif s m.A ra k 0 e cuwntuiin, u-cui Hallo., met wie? Zoals vorige week beloofd, zou ik nog 'ets meer ver tellen over de berichtgeving in vroeger tüden. De Chi nezen waren ook al zeer actief op dit gebied. Juilie hebben zeker wel gehoord van die beroemde dikke muur met een lengte var. 183 myi, die heel vroeger om het Chinese RUk stond. Bovenop deze tpuur waren 14 vuurtorens geplaatst en zo doende kon iedere aanval, van welke zyde ook, direct worden doorgegeven, want het ontsteken der uuren be tekende onraad. In het be gin van onze jaartelling be gon men met geheel andere middelen. Het eerst pro beerde men het met grole bolle spiegels. Jullie weten, dat deze bolle spiegels gelijk een zgn. brandglas dat doet, het zonlicht kunnen samen bundelen en zodoende was de weerspiegeling op grote afstand te zien. Het was een geheel nieuw idee en vele geleerden hadden er grote verwachtingen van. Maar ook hiervan stapte men af, omdat een zekere mynheer Robert Hooke een grote stellage ging bouwen, waar hU hele grote letters in kon ophangen. Deze letters wa ren leesbaar op behoorlijke afstand. Daarnaast schilder de h\j vreemde tekens op grote borden, waarmede een geheel woord werd aange- di: J. Bepaalde woorden kwamen natuurlijk nog al vrij veel voor en voor zo'n woord was één teken dus voldoende. Lange tijd heeft men zich van deze wijze van berichtgeving bediend. Ook hieraan was echter weer een bezwaar verbonden. De letters moesten n.l. ontzet tend groot zyn om od grote afstanden gezien te kunnen worden. Begr'ijpeiyk dus, dat men naar een instrument ging zoeken cm verder te kunnen zien. Toen werd de verrekijker geboren. Dit was in de twaalfde eeuw, en deze verrekijkers gaven weer de nodige nieuwe moeilijkhe den. Wéér ging men torens bouwen, vrij ver van elkaar en plaatste daar steeds iemand met zo'n kijker op en door middel van gebaren gaven ze elkaar de nieuw tjes door. Mies vond eens een mooie hangmat, Onder in een rommelkast En ze maakten hem met touwen Snel tussen twee bomen vast. „Gauw er in", dacht Mies, maar daarbij Komt veel handigheid van pas. „Nee, dat is niet zo eenvoudig", Bromde Mies de Muis al ras. Drie kikkertjes Er zaten eens drie kikker tjes al in een boerensloot. Het waren drie broertjes en ze leken sprekend op elkaar. De eerste was de oudste en een echte opschepper. Hy zei: „ik kan het verst sprin gen van ons alle drie." De tweede was erg slim en hy zei dan ook: „Dat weet ik nog niet. Ik kan ook héél ver springen, geloof ik en laten we dus een wedstrijd gaan doen." De derde en de jongste was een kleine kik ker en hU deed alles be scheiden, maar was wel reuze sterk: „Nee", zei hij, „ik ben de kleinste en dus verlies ik het toch altijd." „Laten we het proberen", zei de eerste we éts „We gaan hier naast elkaar aan de rand van de sloot staan en dan doen we, wie het verst in 't water kan sprin gen." En daarbij sprong hij het eerst. Hy plonsde in het water, zwom stiekum een stukje vooruit en bleef toen doodstil liggen. „Zo ver kom ik!" riep hy trots. „Maar dat kan ik ook", zei de tweede. Hij nam een sprong, plonsde in het water, zwom ook stilletjes een stukje ver der en bleef iets voorby de eerste liggen. Nu strekte de jongste zijn achterpoten en zweefde door de lucht, maar kon daarbij niet zo ver ko men als zijn twee broers, „jy speelt vals!" zei de eer ste tot de tweede, „jy zwom stiekum vooruit." „Da's waar", zei de tweede, „maar ik deed het omdat JU het ook deed. Maar ik heb een Maar nog een uitvinding moest er komen, voordat de e'.ectrische telegraaf zyn in trede deed. In het jaar 1782 kwam een zekere Dom. Gauthey op het idee om een soort lange pypleiding te gaan aanleggen. Hy vond n.l. na verschillende experi menten, dat het stemgeluid werd versterkt, wanneer je door een buis sprak. En dat het geluid daarnaast zeer ver weg dreef, indien de buis een afgesloten geheel was. Twee personen konden nu op een kilometer afstand van elkaar normaal samen praten, zonder zich zelfs voor het luisteren in te spannen en schreeuwen was daarbij ook totaal overbo dig. Jullie zien dus, dat de steeds rusteloze mensen van het begin der geschiedenis af hebben gezocht en nog eens gezocht naar het beste systeem voor de bericht geving en dat ze in vroegere tyden hiervan dikwyls op zeer primitieve wyze ge bruik gemaakt hebben. Jui lie leven in de tyd van de telefoon en de telegraaf, al les is nu even eenvoudig, wy verwondeien ons er nog nauweiyks over, maar als je even stil staat by die primi tieve methodes van vroeger, dan is de vooruitgang in de techniek van tegenwoordig toch wel wonderbaariyk. Boerke Frans ging met zyn dochtertje Han en zyn zoontje Jan naar een grote stad. Ze dwaalden er wat doorheen en stonden plotse ling voor de ingang van een groot park. „Even lezen, wat er op dat bord slaat", zei boerke Frans. Hy zette zyn bril op en las hardop: „Komt he denmiddag luisteren naar het plaalselyk Harmonie orkest, dat in de muziek tent gaat spelen! Vaders en moeders, bezoekt onze grote eenden-vijver en laat daar na Uw kinderen in de mooie zandbak spelen; U kunt tevens een kopje koffie drinken!" „Dat lykt me wel wat", vervolgde boerke Frans. „We gaan dus eerst naar de muziektent (1), daarna naar de eendjes (2) en ten slotte gaan jullie in de zand bak spelen (3), terwyi ik 'n kopje koffie drink." Het boerke stapte metzy'n twee kinderen het park in (zie pyi boven) en werkte in de juiste volgorde het hele programma af. Vermoeid kwamen ze een paar uur la ter het park weer uit (zie pyl beneden). „Hoe bestaat het!" riep hy uit, „we heb ben niet één keer over het zelfde paadje gelopen!" Kunnen jullie zeggen, hoe of boerke Frans met Han en Jan gelopen hebben? Haast lag ze tussen de touwen, Maar plots sloeg de Hangmat om. Miesje graaide in de lucht en Viel, pangop de mosgrond. Bomm. Nog wél drie, vier, vijf, zes keren Klom ons muisje naar omhoog, Maar steeds, gleed ze er weer uit En viel dan met een mooie boog. oplossing!" Hy wipte weg en kwam even later terug met een grote snoek „Luis ter", zei de snoek, „ik ga hier doodstil in het water liggen. Jullie proberen dan zover te springen, dat je achter mUn rug in het wa ter komt. Maarals jul lie voor myn rug neerko men, mag ik je opeten. Doen we dat?" ..Ja!" riep de jongste, „dat haal ik mak kelek". „Nee", riep de eer ste, „daar voel ik niets voor." Hy was natuurlijk bang om opgegeten te wor den. „Ha-Ha!", lachte de twee de, „dan kan de jongste het verste springen!" „Juist!" sprak de snoek, „en de eer ste is 'n grote opschepper." „Maar durf jy het ook?" vroeg hy aan de tweede. „Niks hoor!" antwoordde deze, „ik he'o myn leven net zo lief als de oudste, alleen kom ik er graag eerlyk voor uit." Eindelijk na heel veel moeite Lag ze rustig en tevree En de kle'ne schapenwolkjes Voerden haar naar droomland mee. Grote grutten! Vijf minuten Later sprong een touw in twee. „Pang!", daar rolde onze Mies weer. Snertdingriep ze ontevree. DE ZOON VAN ZIJN VADER Het zoontje van de mil- lionnair Klatergoud, Eve- rardus heette hy, moest naar de grote school. Daar vroeg de juffrouw hem, of hU al tellen kon. „Natuur- lyk", antwoordde Everardus parmantig, „luistert U maar: een millioen... twee millioen drie millioen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6