Televisie, gevaarlijkste concurrent van de bioscopen JIMMY BROWN, sportheld no. 1 PRE-FABRICATED WONINGEN PASKLAAR VOOR AUSTRALIË DE K.L.M. ONTWIKKELDE ZICH IN 1950 VRIJ GUNSTIG VRIJDAG 27 JULI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S S.O.S. VOOR HOLLYWOOD In Amerika zijn reeds 107 zenders Honderden bioscopen moesten reeds sluiten. (Van onze correspondent) New York, Juli Evenals voor de fUnunuslcl in de tijd van de Opkomen, de geluidsfilm is thans door de stormachtige ontwikkeling van de televisie in de V.S. een eritlek ttydperk aangebroken voor de Amerikaanse filmin dustrie. In het begin nam men in Hollywood een houding aan van Ijzige af weer tegenover de dreigende concurrentie, doch langzamerhand begint men in te zien, dat nieuwe vormen van aanpassing moeten worden ge vonden, om niet geheel en al by de ontwikkeling ten achter te blijven. Ondanks de steeds verder voort schrijdende inflatie zj|n de inkomsten van de acht grootste filmmaatschappijen reeds van 953 millloen dollar in 1947 tot 861 mlllioen in 1950 gedaald. In dezelfde ty«l is liet in Hollywood wer kende technische personeel verminderd van 18.400 tot 13.600 personen, dus met meer dan een vierde. l>e „New York Times", die door meer dan 100 vaste medewerkers en correspondenten in het gehele land een uitvoerig onderzoek heeft laten in stellen naar de invloed van de televisie op politiek en cultuur In de V.S., merkt hierby op, dat het aantal bezoekers van bioscopen in de steden, die over eigen televisiezenders beschikken, zelfs nog sterker verminderd is en wel met 35 waardoor reeds honderden bioscopen moesten sluiten, te.r- wyl in andere steden het aantal bioscoopbezoekers enigszins op peil geble ven is. In de V.S. werken thans 107 televi sie-zenders. in 63 steden, waar onge veer 62% van de bevolking woont. In het geheel moeten er ongeveer 2000 televisiezenders komen. Daar sinds twee jaar het bouwen van nieu we zenders verboden is, is de con currentie der televisie voor de film industrie nog niet met volle kracht te bespeuren. Om echter onaangename verrassingen in dit opzicht te vermij den, heeft een van de filmmaatschap pijen, de United Paramout Theatres, de stilzwijgend overeengekomen af werende houding van Hollywood verbroken en staat op het punt een combinatie te vormen van televisie en film. Alle bioscopen van dit con cern, bijna 1000 stuks, zullen van te levisietoestellen worden voorzien, zo dat voortaan niet meer een copie van de film op de rollen afgedraaid, doch een televisiebeeld op het witte doek geprojecteerd wordt. Er wordt reeds gefluisterd, dat de American Broad casting Company van plan zou zijn een fusie aan te gaan met Para mount. De reclame van deze nieuwe onderneming zou zich dan concentre ren op de slagzin: films moeten op een groot doek vertoond worden. Toch zal de film ook het kleine doek in de huiskamer veroveren. Verschil lende methoden zijn reeds in bewer king om tegen betaling van een be paald bedrag, door een muntauto- maat of door verbinding met de te lefoon („Phonevision" noemt men dit in Amerika), speelfilms uit Hol lywood thuis te kunnen zien. Het is dus minder de filmproductie, die ge deeltelijk reeds speciale televisie films draait, die het onderspit zou delven, dan wel de bioscoop, die om haar bestaan vecht. Volgens de be richten der bioscoopexploitanten is alleen by buitengewoon goede films het aantal bezoekers niet verminderd. Waarsohynlijk zullen dus nog meer dan tot nu toe slechte films voor ex port ter beschikking gesteld worden. Europa reist.... Andorra, San Marino, Liechten stein, Monaco en Luxemburg, de kleine staten van Europa, oefenen op alle toeristen een grote aantrekkings kracht uit. Ben je in Zwitserland geweest of in Oostenrijk? vragen de goede vrien den en kennissen. Ja, zeggen de toeristen dan, maar ook in Liechtenstein!' En wie naar België gaat en ook een paar dagen in Luxemburg heeft door gebracht, heeft weer wat meer van de wereld gezien, dan wie alleen maar in België was. Het stóat beter, veel landen te heb ben „gedaan". En trekken er niet ve len de grenzen over, omdat het „staat". Twee van die kleine landen hebben wij bezocht, Luxemburg is niet eens zo heel klein. Het is 2.585 vierkante k.m. groot en heeft 292.000 inwoners, een veertigduizend meer dus dan Zee land. Maar het produceert ijzererts, ruwijzer, staal en cementen die ar tikelen zijn belangrijk. Liefelijk heu velend is het land en vriendelijk zijn de mensen. Als het geen erts had, zou het een oase van vredigheid zijn. Maar helaas: de problemen der grote wereld zijn ook de problemen van Luxemburg. De toeristen stromen er naar toe en terecht. Want bij alle landschappelijke schoonheid heeft Luxemburg zijn hoofdstad en dat is een gezellige, mooie stad met grote winkels en zelfs in de vacantie missen die hun aan trekkingskracht niet. Maar Liechtenstein is veel kleiner. Het meet maar 159 vierk. k.m. en het heeft weinig inwoners. Vaduz, de hoofdstad, is een vriendelijk dorp. Te gen de bergen boven dit dorp ligt het slot van de vorst van Liechtenstein. Landbouw is de bestaajisbron van de Inwoners, maar het toerisme levert vermoedelijk meer op. Het krioelt er van de toeristen. Uit alle landen der wereld komen zij. En weet gë Welke ansichten die toe risten het meeste kopen? De kaarten, waarop de laatste soldaat van het vroegere leger van 39 man staat af gebeeld. De goede man is al vele jaren dood, maar zijn heldhaftig portret ver schaft velen een aardige verdienste. Trouwens ook de prentbriefkaart met de laatste parade van het leger „doet" het. De natuurminnaar zal Liechtenstein waarderen om zijn grootse bergkegels, om zijn bossen en zijn groene dalen. Maar de meeste bezoekers komen uit snobisme. Zij willen „in Liechtenstein geweest zijn." Wat doet het er toe? Liechtenstein ■moet leven. En er zijn ten slotte heel tcat landen, die aan de toeristen graag ■wat deviezen verdienen! TELEVISIE, SPORT EN POLITIEK Vele kopers van televisietoestellen hadden gehoopt voortaan ook ieder evenement op sportgebied thuis te kunnen zien. Dit werd echter een te leurstelling, want aangezien de mees te steden maar één of hoogstens twee zenders hebben, heeft men niet zo'n grote keus van programma's als by de radio. Bovendien vrezen de grote sport clubs, dat het aantal bezoekers en dus ook hun inkomsten, steeds sterker achteruit zullen gaan en zijn er daar om toe overgegaan de televisiemen sen van hun sportvelden te weren. Het is nog een heftig omstreden vraag of het wenseiyk is de zittingen van het Congres in Washington door televisie voor het grote publiek toe gankelijk te maken. Kort geleden heeft men een proef genomen door de werkzaamheden van het comité, dat een onderzoek instelde naar de misdadigersbenden, uit te zenden en hiervoor bestond zo'n grote belang stelling, dat sommige Senatoren reeds begonnen te denken aan onver moede propagandamogeiykheden. Niet ten onrechte neeft president Truman er reeds op gewezen, dat juist zulke werkzaamheden in een co mité vaak grote ervaring en een voorzichtig afwegen van alle om standigheden vereisen, eigenschap pen, die men van het grote publiek In het algemeen niet mag verwachten. Tenslotte zou men ook niet by een moeilgke rechtszitting een massa van millioenen mensen tot jury kunnen benoemen. (Nadruk verboden). „Wij leven vrij". In her Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam is i men boos op het carillon van hot Ryksmuseum. Zo boos zelfs, dat één dezer dagen een gedetineerde, mede namens andere gevangenen, er zijn beklag over deed by de gevangenis directeur, aldus De Telegraaf." In het Huls leven de gedetineer den n.l. wat de tijdsaanduiding be treft. geheel op de klok van het Ryksmuseum, althans die van de ho ger gelegen cellen. De anderen heb- ben alleen de carillonklankcn om te weten op welk uur van de dag men i leeft. „Dat zou nu niet zo erg zyn. ma- neer", zei de gedetineerde tot de directeur, „wanneer die wijsjes maar i eens wat gezelliger waren. Op de halve uren d.v. speelt het carillon ,In een blauw geruite kiel"Dat. is best. Maar ons bezwaar gaat uit j tegen de carillonmelodie op de hele uren." ,,Wat is die melodie dan", wilde de directeur weten. „Wy leven vry, wij leven biy op Neerlands dierbre grond" zei de ge vangene grimmig. Hij Den Haag. in Voorburg, is juist dezer dagen een prefabricated huis neergezet, waarvan de bouwers zeggen, dat het een unicum Is. omdat het niet alleen een woning is, die voor Nederland zeer geschikt K maar die ook voldoet aan alle eisen, die door de autoriteiten van alle landen gesteld worden. MODELWONING IN VOORBURG Zij voldoen aan de Ingewikkelde bouwvoorschriften in Australië. (Van onze Haagse redacteun. DEN HAAG, Juli. Evenals Nederland kampen ook Australië »-n Nieuw-Zeeland met een enorm woningtekort. De Australische autoritei ten hebben daarom niets liever dan dat de immigranten hun huls mee brengen. Nieuw Zeeland laat zelfs geen immigranten met hun gezinnen toe, als 7.y niet vooraf verzekerd zyn van huisvesting, hetz.y doordat zy daar een woning ter beschikking krygen, hetz.y doordat zy een pre fabricated huis meebrengen. Het wereldgebeuren Het oude spel Het beste is dus zijn montagewo ning mee te nemen, gesteld dat men over voldoende contanten beschikt om zich er een aan te schaffen en de hoge vrachtkosten te beta len. Maar dan nog is het niet ge- makkelqk toestemming te krygen om zg'n huis op te trekken, want JAARVERSLAG GEPUBLICEERD Een saldowinst van 56.000. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Juli Voor de financiële resultaten van de K.L.M. mogen we by elke Nederlander enige belangstelling verwachten. Welnu, na het voor de K.L.M. zo moeilyke jaar 1949 kon het bedrijf zich in 1950 bevredigend ontwikkelen; de omzet steeg tot 188 millloen, het passagiersvervoer breidde zich uit, het vrachtvervoer zelfs in byzondere mate, zo schryft het jaarverslag over 1950. Maar ondanks de omzet van 188 millioen was een exploitatieverlies van 2.230.188, dat voornamelijk ontstaan is in de eerste helft van 1950, on vermijdelijk. Dit verlies kon evenwel uit ln 1950 nagekomen baten uit vo rige jaren worden gedekt, zodat de winst- en verliesrekening kon worden afgesloten met een winstsaldo van 56.000- Australië kent legio bouwvoorschrif ten, die zelfs in bijvoorbeeld de on derscheiden delen van Sydney ver schillen en die betreffen: construc tie. afmetingen, gasleiding, electri- sche installatie, waterleiding, enz. Een Nederlandse ondernemer heeft nu een pre-fabricated woning ge construeerd, die. aan zodanige eisen voldoet, dat zy, waar zy in Austra lië ook wordt neergezet, binnen de grenzen van de Ingewikkelde en naar de landstreek of de gemeente variërende voorschriften blyft. In de gemeente Voorburg kreeg hij een stuk grond beschikbaar, waar de I woning nu alsmodelwoning is in gericht Wy hebben het huis beke ken. Het ziet er inderdaad voortref felijk uit. De. houtconstructie is in bouwele menten uit Oostenryk gestuurd. In samenwerking met de Oostenrykse I 1 ingenieurs ontwierp een Nederlandse architect het typr. De aanvullende onderdelen zijn "alle van Nederlands j fahrleaat. Er zyn nu acht verschillende ty- I pen van zulke bungalows, voor grote en voor kleine gezinnen. De kleinste i kost kant en klaar 4.500, de groot- I ste 16.000. De modelwoning van middelbare grootte in Voorburg kost 11.000. Daarby komt dan nog on geveer 5006 vracht als men deze pre-fabricated woning naar Austra lië wil verzenden. Men levert dan de gehele complete houtbouw-construc- tie van het huis verzendklaar ge bundeld en verpakt, met alle daarbij 1 behorende opbouwtekeningen, een I volledige handleiding voor het op zetten van het huir en alle erbij be nodigde draadnagels, schroeven, bou ten, antfers en beslag. De overige benodigde materialen, zoals dakbe dekking, glas, verfstoffen, keuken, schoorsteen en leidingwerk, kunnen jJï. geheel pasklaar worden meegeleverd. J* jlf jl^1", r Ongetwyfeld zou deze pre-fabrica- >os m P° kr ted woning ook een bijdrage kunnen leveren tot een snellere oplossing van het Nederlar '-e woningvraag stuk. Trouwens: in een aantal ge meenten zullen zy verryzen. Voor het gehele bedryf waren 1950 de gevolgen van de devaluatie en van de stillegging van de lyn Am sterdam-Djakarta nog voelbaar, doch geleidelijk aan wist de maatschappij deze te boven te komen. Op de route Amsterdam-Djakarta vloog de K. L. M. gedurende het grootste deel van het jaai« met een frequentie van zes maal per week, waarbij de resultaten in aanmerking genomen de gewijzig- de omstandigheden in Indonesië, re- delyk waren. De rentabiliteit van de maatschap pij ging in de loop van het jaar een gunstiger beeld vertonen. De K.L.M. klaagt erover, dat de regeringen van sommige landen, die in haar luchtnetlijn zyn opgenomen, het luchtverkeer te zeer aan banden leggen, met de bedoeling hun natio nale luchtvaartmaatschappijen te beschermen. Met erkentelijkheid maakt zij echter gewag van de goe de verstandhouding met de Neder landse overheid, van wie veel mede werking werd ondervonden. Een belangrijk aandeel heeft de K. L. M. gehad in de totstandkoming en de exploitatie van de Garuda In donesian Airways N.V. in Indonesië, die zich in het "eerste jaar van haar bestaan, de omstandigheden in aan merking genomen, bevredigend ont wikkeld heeft. Op het vervoer over de Noord-At lantische Oceaan nam de K.L.M. wat 'het passagiersvervoer betreft in 1950 de vijfde plaats in. De vloot van de K.L.M. bestond op 31 December 1950 uit 67 toestellen. Op het eind van 1950 plaatste de maatschappij bovendien twee bestel lingen voor viermotorige vliegtui gen, namelijk voor zeven DC-6-B's en negen Lockheed 1049-C Super Con stellations, te leveren in de jaren 1952 en 1953, ter vervanging van een gelijk aantal van de thans in gebruik zijnde viermotorige toestellen. Met lof spreekt het jaarverslag over het personeel. Eind 1950 omvat- Petten-verfraaiing werd afgelast. MILITAIREN KUNNEN SCHADE VERGOEDING KRIJGEN. De regering heeft bepaald, dat mili tairen van de K.L., die reeds de bij ministeriële beschikking van Februari jl. verfraaide pet-emblemen hebben gekocht, de aanschaffingskosten van deze versierselen door het rijk ver goed kunnen krygen, nu bovenbedoel de ministeriële beschikking is opge schorst omdat tegen deze pettenver- fraaiing in militaire kringen en vooral ook daarbuiten onmiddellijk fel ver zet rees. Naar verluidt zal er geen verande ring meer gebracht worden in de pet ten, tenzij een zeer kleine, die niet meer dan een gulden zal kosten. te het grondpersoneel in Nederland 6795 man, hetgeen een vermindering van 897 man in 1950 betekent. In het buitenland, exclusief het voorma lige Interinsulair Bedryf in Indone sië, bedroeg het grondpersoneel eind 1940: 3311 man en eind 3950: 3274 man. Het vliegend personeel omvatte be halve de 202 man, die bij de Garuda Indonesian Airways N.V. gedeta cheerd waren, eind 1950 354 vliegers, 175 radiotelegrafisten, 207 boord werktuigkundigen en 257 stewardes sen, stewards en vliegende koks. Conductrice viel uit bus. Woensdagavond omstreeks 7 uur is een busconductrice uit Almelo, de 21-jarige mej. C. Kolle, van een bus gevallen. Het meisje kwam on der één van de achterwielen terecht en werd vrijwel op slag gedood. De bus zou stoppen aan de halte Bornsestraat, op welk moment de conductrice alvast klaar ging staan op de treeplank. Waarschijnlijk door het sterke afremmen is zy van de treeplank gegleden, waarna zy met het hoofd tegen het trottoir sloeg. Daarna werd zy nog door één van de wielen gegrepen. Financiële hulp voor „proefkonijnen" der Nazi's. De West-Duitse regering heeft be sloten de nog levende menselyke proefkonynen" uit de Duitse con centratiekampen financiële hulp te verlenen. Alle slachtoffers zullen fi nanciële hulp krijgen, ook indien zy thans niet in Duitsland wonen of niet op tyd een verzoek hebben ingediend. Een foto, genomen door een persfotograaf, van koning Faroek van Egypte, tydens zijn huwelyksrels met koningin Narriman. maakte plotv- ILng een einde aan hun verbiyf in Zwitserland. De fotograaf nam een foto van de koning, toen hy per motorboot het hotel verliet, waar hij verblijf hield met de koningin. De Zwitserse politie echter nam de film in beslag, doch na een beroep van de Journalistenbond op de president van Zwitser, land, Von Steiger, werd de film aan de fotograaf teruggegeven. Zwitser land is een vry land ..was het commentaar van de president. Toen koning Faroek vernam, dat de foto was vry gegeven, verlieten hij en de koningin Zwitserland overhaast en werd de reis voortgezet naar Italië. 26. Ongeveer een uur voor de officiële herope ning van de dierentuin haalde Jimmy uit de woning van meneer Knullenburgh diens zwarte pandjesjas en zyn hoge hoed en daarmede wan delde hy naar het nachthok van wijlen de oli fant Alie. Hy ontgrendelde het hok en stapte kalm binnen. „Meneer van Knullenburgh", zei hy beleefd, „uw straftijd ls verstreken en ik hoop van harte, dat u er uit geleerd zult heb ben, dat het niet aan gaat dieren beestachtig te behandelen. Ik zal u uw vrijheid hergeven en u in de gelegenheid stellen uw functie van di recteur van deze dierentuin te hervatten. Het zal van u,w eigen gedrag afhangen of u niet voor een tweede maal met dit hok zult kennii ma ken. Kleedt u een beetje netjes aan, want straks komt de burgemeester ons bedrijf her openen en u zult een woordje tegen hem dienen te zeggen." Meneer Van Knullenburgh was te verbijsterd om ook maar meer dan één woord te kunnen terug zeggen. Her-her-hervatten stamelde hy. Toen trok hy gedwee zijn pandjes jas aan, drukte de hoge zijden op zyn hoofd en trad knipperend met zyn ogen tegen het felle zonlicht, in de buitenlucht. Beduusd keek hij in het rond. Hij zag al die bloemen en al die keu rig opgeschilderde hokken. „W-w-w-waar hei-je de centen vandaan gehaald", vroeg hy ver schrikt, „toch niet uit mijn brandkast?" Wie verwachtte, dat de vernieu wing van het Franse parlement een standvastiger regeerperiode zou in luiden. is bedrogen uitgekomen. Het oude spel ls na net aftreden van het kabinet Queuillc geprolongeerd en dat minder wegens enorm succes dan wel wegens de onmacht van dc groep parlementariërs, die de naam „derde macht" draagt en dank zy een kies wet met vele foefjes de meerderheid heeft behouden. Vier keer heeft pre sident Auriol een beroep gedaan op een van de leiders dezer macht om een nieuw kabinet te vormen. Drie van de aangezochten bedankten voor de eer, omdat zij geen kans van sla gen zagen en de vierde, die wel dc moed had voor het parlement te ver- Numero een glad- pof'tiek. die do kronkel wegen van pa. y tot partij op zijn duimpje kent. Indien hy eveneens faalt, en dc kans daarop is niet ge ring. dan resteren alleen nog een paar andere oudgediendert als Pleven en Queullle. Het zijn steeds weer dezelf de namen, die terugkeren in de cir kelgang van kabinetsformatie. Het kan ons slechts matig interes seren op welke geschillen een .samen werking tussen de democratische partyen steels weer afstuit. Slechts één geschil is meer publiek geworden en dat is de schoolkwestie. Voor Ne derland zijn de dagen, dat dc strijd om gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs in volle gang en dc vaderlandse politiek hierover in volle beroering was. al wer jaren voorby. De. strubbelingen nu en dan heden ten dage zijn nog slechts ren zwakke nagalm. Niet aldus ln Frank rijk. De katholiek»- M.R.P. heeft dc afgelopen Jaren de zaak niet op dc spits gedreven en dat heeft vooral op het platteland stemmen gekost aan de Gaulle's party, die ook veel ka tholieke aanhangers telL Formeel heeft in Frankryk het bij zonder onderwijs een volkomen geiyk- berechtigde positie en Is niemand verplicht zijn kinderen naar de kos teloze openbare scholen te zenden. Het gaat echter om de subsidies. Dc katholieken wensen, dat hun bijzon dere scholen eveneens uit de staats kas gefinancierd zullen worden en daartegen bestaat verzet bij de anti- clerlale partijen, die. zoals de Volks krant het uitdrukte, onder het kalot je van de pastoor naar ouderwetse opvatting nog steeds de grootste rampen voor Frankryk vermoeden. De Gaulle heeft een gemakkelijke op lossing beloofd. Op de dag, dat hy aan de macht komt zal aan alle ka tholieke wensen worden voldaan en daarmee uit. Die belofte dwingt de katholieke democraten van dc M.R.P. in de schoolkwestie het been stijf te houden teneinde de generaal niet dc eer te geven dc eisen van de clerus standvastiger te verdedigen dan zij. De grote Gaullistische fractie in de Kamer vormt trouwens toch een voortdurende bedreiging voor de der de macht. Een deel van liberalen schrikt niet terug voor samenwerking met De Gaulle indien dc socialisten en dc katholieke democraten op soci aal gebied meer noten op hun zang zouden blijken te hebben, dan zij in hun economische opvattingen gepast vinden. De kans dus. dat een regc- ringsexperiment met de norse gene raal wordt ondernomen is niet denk beeldig en dat zou voor het eerst na de oorlog in Frankryk d?n schokken de verandering brengen. Zover is het nog niet. De parade van aspirant-kabinetsformateurs op de trappen van het Elysée, van formateurs, die de oude regeringscoa litie een nieuwe betimmering moeten geven, is nog niet afgelopen. De man. die tenslotte zal slagen, waar zyn voorgangers hebben gefaald, verdient de parlementaire gele trui. Het zou geen grote verrassing zijn. Indien de afgetreden premier Queuillc deze man is. Cultureel accoord tussen België en Irdonesië op komst. Tussen België en Indonesië zal een cultureel accoord worden gesloten. De officiële besprekingen hierover zullen op 1 Augustus aanvangen. Het accoord zal o m. voorzien in beurzen voor Indonesische studenten in Bel gië. Weer 11 communisten-leiders gearresteerd in de Ver. Stalen Het Amerikaanse departement van Justitie heeft Donderdag een nieuwe opsporingsactie ingezet tegen com munistische partijleiders te Los An gelos. San Fransisco en New York. Het departement deelt mede, dat elf arrestaties zyn verricht. Alle arres tanten worden er van verdacht te streven naar gewelddadige omver werping van de regering. Dc E.CA. heelt meegedeeld, dat een economische studiegroep naar Spanje ral worden gezonden om de Spaanse aan vragen voor leningen te onderzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5