VANDAAG BEGINT TWEEDE BENELUX-RONDE Gebrek aan parkeerruimte te Middelburg nijpend. Toch is 't zo Ds. Soetekouw overleden. MET HET MARINE-DUIKBEDRIJF OP DE SCHELDE DINSDAG JUBILEREN DRIE ZEEUWSE DIERENARTSEN Grote belangstelling voor poppententoonstelling Groede Meest internationale gezelschap dat ooit Zeeland bezocht. BEVELANDSE NIJVERHEIDS- SCHOLIEREN ZWAAIDEN AF 2 PROVINCIALE ZESDWSI COÜRANT VRIJDAG 27 JULI 1961 INTERNATIONAAL EVENEMENT Minstens 340 voertuigen aan de start. Volgens de laatste gegevens zal met. niet minder dan 340 voertuigen wor den deelgenomen aan de tweede Benelux-ronde, welke hedenmiddag in Ber gen op Zoom begint en nog is dit aantal niet definitief, want de organisa toren verwachten ook vandaag nog inschrijvingen. ZU kunnen reeds nu, nog vóór de automobielen en motoren zyn gestart, tevreden z.yn over deze twee de ronde, want de bijzonder grote liefhebbery hiervoor bewyst wel zonne klaar, dat de toerrit waariyk in een behoefte voorziet en inderdaad een in ternationaal evenement Is geworden. Internationaal, want onder de deel nemers bevinden zich ongeveer tach tig Belgen, alsmede twee Zwitserse rijders en één Engelsman, een geeste lijke. Oost-Vlaanderen levert de groot ste Belgische groep, n.l. 21 ryders, die bijna alle uit Gent afkomstig zyn; dan komt de provincie Luik met negen voertuigen. De club met de meeste deelnemers is „Scheldegouwen", die bulten mededinging meedoet (21 voertuigen). Daarna komen één club met 11 voertuigen, twee met 10, één met 8, vier met 7 en drie met 6 voer tuigen. Al deze clubs komen in aan merking voor een clubmaquette. Van de 340 voertuigen zijn 237 mo toren en 103 auto's. In totaal maken byna zeshonderd personen (de 245 1 Bergen op de start. De lichte motoren en scoo ters vertrekken het eerst; daarna Enorme drukte veroorzaakte enige ongevallen. Hoe nijpend het gebrek is aan par keerruimte te Middelburg, is gisteren, toen weer vele duizenden vreemdelin gen naar de stad kwamen, wel zeer duidelyk gebleken. Het aantal Belgi sche en Nederlandse autobussen en personenauto's was zo overweldigend groot, dat zij onmogelijk alle op de beschikbare parkeerplaatsen konden worden gestald. Het gevolg was dan ook, dat parkeerverboden meermalen werden overtreden. Zelfs waren des middags personenauto's in het smalste gedeelte van de Lange Noordstraat, waarin ook aan de linkerkant reeds wagens stonden, rechts neergezet. Daardoor bleef slechts een zeer nauwe doorgang voor het tweerichtingsver keer over en dit leidde tot een aan rijding tussen een auto uit Utrecht en een Belgische bus. Bij deze botsing ontstond materiële schade. De politie zag zich genoodzaakt in te grijpen en liet twee personenauto's, de ene uit België, de andere uit N. Brabant, die in het begin van de L. Noordstraat rechts waren geparkeerd, door een kraanwagen wegslepen. Voor een dame uit Baarn eindigde het uitstapje in het ziekenhuis. Zij stak bij de hoek van Lange Noord straat en Bachtensteene plotseling de rijweg over en werd aangereden door een motorfiets. De onvoorzichtige bezoekster kwam te vallen en brak een enkel. Daar het maar liefst een half uur duurde, voordat zij naar het ziekenhuis kon worden vervoerd, werd het verkeer in ernstige mate be lemmerd. vertrekt om de tien minuten een groep. Langs de gehele. 1100 k.m. lange route staat de politie gereed om de rijders, dit maal letterlijk, in het rechte spoor te houden. De Wegen wacht en de Touring Secours zetten extra patrouilles langs de weg in om pechvogels weer spoedig voort te nelpen. In de plaatsen, waar contro les zyn gevestigd, is de weg naar en van de controles door pijlen of an derszins duideiyk aangegeven, zodat tijdrovend zoeken uitgesloten is. OFFICIËLE ONTVANGST. Vanmorgen om half elf ontvangt de burgemeester van Bergen op Zoom, ïr. H. B. Witte, het ere-comité en het bestuur van „Scheldegouwen" op zijn stadhuis. Om half twaalf volgt dan de ontvangst van de deelnemers. Aanvankeiyk zou deze ontvangst ook op het stadhuis geschieden, doch ge zien het grote aantal deelnemers zal dit wel een onmogelijkheid blijken, zodat men het vóór het stadhuis zal moeten doen. Onmiddellyk na deze ontvangst gaat het startsecretariaat open en krijgen de organisatoren han den vol werk om alle deelnemers kaarten te controleren en de rijders, die immers de gehele rit zelf achter het stuur moeten zitten, te ..verze gelen". Zaterdagavond om 8 uur wordt de eerste groep in het feeste- iyk versierde en verlichte Middelburg verwacht. Bestuursleden van „Scheldegouwen" verzekerden ons gisteren, zeer opge lucht te zijn, dat de moeilijkheden met de K.N.A.C. over de startbewy- zen tot een bevredigende oplossing zijn gebracht. „De heren van de K.N. A.C. hebben in deze kwestie een gro te sportiviteit aan de dag gelegd en het contact, dat wy met hen hadden, was zeer aangenaam", zo verklaarde men. Het bestuur toonde zich tegen over ons ook zeer verheugd over de grote medewerking, welke het van de Middelburgse winkeliers mocht ontvangen. Zo zyn er werkelijk prach tige cadeaux geschonken voor de tombola, waarvoor in totaal 600 prij zen beschikbaar zyn. i We hechten aan de benaming me tropolisdoorgaatis de betekenis van een zeer grote stad, waarin het leven in al zyn vormen bruisend te voor schijn treedt. Londen, Parijs, Berlijn, zij worden ieder voor zich gewoonlijk als een metropolis aangeduid en ver metele schrijvers willen ook sommige Nederlandse steden wel eens met die titel vleien. Toch kent West-Euro pa geen enkele metropolis in de wa re zin van het woord. Het is een begrip uit de Griekse oudheid en het woord betekent eigenlijk: moeder stad, d.w.z. de stad waarvan de ko lonisatoren uitgingen om elders een nederzetting te stichten. Aangezien de moderne kolotiisa- ties door de Staat werden ter hand genomen, zoals in Spanje) of in compagnie's verband geschiedden, waarvan Nederland en Engeland kenmerkende voorbeelden zijn, is daarby nimmer de stadstaat, die wij in de middeleeuwen kenden betrok ken geweest. In het oude Grieken land met zyn zelfstandige steden was dat echter anders en daar icon dan ook een verhouding van de nieu we nederzetting tot de metropolis ontstaan Tussen de moederstad, de metropo lis, en de kolonie bestond geen af- hankelijksheids verhouding, maar wel één van piëteit, veroorzaakt door geestelijke banden. Dit werd aardig tot uitdrukking gebracht in 1900 by het 2500-jarig bestaan van Marseille. Toen kwam er een klacht binnen van de stad Phokaia in Klein-Azië, waar om zij als moederstad van Marseille niet was uitgenodigd om aan de feesten deel te nemen. De piëteit tus sen moeder- en docliterstad had dit zeker vereist! Door de verwatering van het begrip metropolis was het bestuur van Marseille, dat zichzelf het hoofd van een metropolis waan de, zich z\jn plaats niet bewust ge- weest. We mogen veronderstellen dat de meeste lezers zich ook niet bewust zijn van de plaats, waarop zij staan; maar dan in de letterlijke betekenis van het woord. Het is bekend, dat bi) eb en vloed de zee daalt en rijst. Maar wist U ook dat het vaste-land aan drze beweging meedoet en dat uw huis met alle toebehoren bij vloed in de hoogte wordt getild, ook al staat het op de stevigste rots grondf Toch is het zol B. PitiUoiu Middenstandsexamen Middelburg. Tijdens de tweede dag van het te Mid delburg gehouden Middenstandsexamen slaagden 35 candidaten. terwijl 9 moesten worden afgewezen. Geslaagd zijn: mej. J. J. v d. Heuvel. M. L. Maas te Bres- kens. Mevr. M. Hintzen—Meulmeester. W. D. van Houdt. L. Huibregtse, M. G. de Klerk te Vlissingen, A. v. d. Hooft, C. d,e Jonge, M. Kodde, L. Luyk, C. Mal- jaars te Veere. C. J. Hooftman, M. C. Ingelse, J. O. C. Kalem, mej. J .M. Kik, I. de Klerk, mej. L. J. Koets, L. Lous, me vr. W. L. LijnbachRoelsc tc Middelburg. V. G. A. Hopmans, J. Legem ate te Goes. J. Huibrechtse te Westkapelle. G. Janse, D. Jozlasse, mej. T. Koppejan te Kou- dekerke. J. Janse. A. Jausens. 's Heer Arendskerke. P. J. de Jonge, Heinkens- zand. J. Joosse, Nieuwland. P. M. Looy, 1 Ellewoutsdijk. E. Louwerse, St. Laurens, J Louwerse te Vrouwenpolder. J. Maas te Borssele. J. de Kam, N. Kesteloo te Kou- dekerke. BOEKHOUD-EXAMEN*. Voor het Practijkdiploma Boekhouden van de Nederlandse Associatie voor Practijkexamens slaagden J. P. Snoek, P. VI. van Hese. J. Hoek van Dfjke, H. Cij- louw en C. van Molenbroek, allen te Goes; P. G. Menheere te Kwadendamme; L. Kraak te Wolfaartsdijk; L. de Troye te Middelburg: Chr. Groen, J. F. Ie Clercq, Vlissingen1; W. J. v. Drlel, J. A. de Koek en E. J. v. d. Sneppen, te Terneuzen; A. Nuytinck, Axel; F. Buyze, Zaamslag; R. P. Klein en F. A. Steenkiste, beiden te Sas van Gent; C, P. Schelfhout en R. A. Kint, beiden te Klooterzande. In het ziekenhuis tc Roosendaal Is gisteren overleden ds. A. Soetekonw Ned. Herv. predikant te Hontenlsse, die vorige week Vrydag werd opgeno men na een motorongeval. Ds. Soete kouw was met zyn motor tegen een 7,and-auto opgereden en liep ernstige verwondingen op. De overledene be reikte de leeftyd van 36 jaar. LUNCH IN FOLKESTONE. Dinsdag a.s. zal de afdeling Folke stone van de Anglo-Nederlandse Sportorganisatie ter gelegenheid van het bezoek uit Middelburg een lunch aanbieden, waarvoor o.m. zijn uitge nodigd de burgemester van Middel burg cn mevrouw Bolkestein, de bur gemeester van Folkestone en me vrouw Moncrieff, leden van de sport- comité's uit Middelburg en Folkesto ne en de eerste secretaris van de Ne derlandse ambassade in Londen, dr. Scoch. Deze laatste zal ook de grote feestavond, welke Dinsdagavond in de Leas Cliff Hall wordt gehouden, bywonen. GESLAAGD De heer F. Q. Munters te Middel burg slaagde voor het eindexamen van de School voor Grafische Vak ken te Utrecht IN EEN PAKJE VAN 90 KILO Duikers moeten soms ware acrobaten zijn. (Slot van pag. 1). PAK VAN 90 KILO. Ze laten zich aan boord in hun duikerpak schroeven negentig kilo, geen kleinigheid voorwaar en als de boot dan inmiddels goed boven het wrak verankerd is, springt de duiker te water. Aan boord zijn drie van zyn maats in de weer om hem by te staan: één zit, by de tele foon, waardoor hy constant met de duiker in verbinding kan blyven. Deze man regelt ook de luchttoevoer voor de duiker, waartoe de A 952 over een moderne compressor-instal latie beschikt. Twee andere staan by de railing en zorgen er voor, dat de zg. seinlyn en de luchtslang gemakkelyk en soepel de bewegingen van de duiker over het wrak kunnen volgen. Na- op dertien meter diepte over de dek ken kunt rondwandelen al» op een plezierboot. Een mooi wrakje, zegt de duiker dan. zoals bflv. by de loodsboot, die in het vaarwater voor Breskens ligt. Die zou misschien zelfs nog wel gelicht kunnen worden. Maar de Duitse kolenboot (wrak no. 33) vlak bulten de haven van Vlis singen iets in de richting van Rit- them, ligt vrijwel op haar zy en dan wordt, het heel wat moeilijker. Met de Steel-Traveller" dwars van Knocko ls het haast nóg erger. Daar moet de duiker nog acrobaat-onder water zijn ook! STIKSTOF-GRENS. Een uur en langer blijven de dui kers bij dit werk onder water; dan moeten ze weer naar boven. Niet omdat ze niet langer onder water tuurlyk raakt de lijn of de slang wel zouden kunnen werken, maar omdat eens knel. maar dat is meestal snel j dan altijd het tij weer gaat lopen, verholpen. Alleen moet de duiker er En mets is zo gevaarlyk voor de voortdurend op bedacht zijn, dat hij duiker als dit ty. Ook dat naar bo- op elk moment in staat moet zyn ven gaan, gaat niet zonder moei- naar de oppervlakte terug en vooral tegen dat het tu te keren weer be- int te stromen, komt het er natuur lijk op aan, dat hy geheel vry in zyn bewegingen blyft. Onder water zien is nu eenmaal onmogelyk, tenminste in het verre van heldere Scheldewater. Zelfs een hand vlak voor het glas van de dui kershelm ls niet te zien. Alles moet dan ook volkomen op de tast beuren en dat vooraf maakt, cfat leus kleine gasbelletjes en deze stik- het onderzoek van een wrak beslist stof moet de duiker weer kwytvóór lykheden, tenminste wanneer de dui ker dieper dan 15 meter is geweest. Bij die 15 meter ligt nl. een merk waardige grens en wie deze over- schrydt zonder de voorschriften in acht te nemen, zal merken dat dit niet ongestraft kan gebeuren. Be neden de 15 meter neemt het men selijk bloed nl. uit de lucht, die in het duikerpak aanwezig blyft, stik stof op in de vorm van minuscu le geen sinecure is. Er zyn natuurlijk wrakken, die keurig liggen. Netjes recht en met weinig beschadigingen, zodat jo daar C. van Baak uit Goes J. S. Hoogstra uit Zierikzee en L. W. de Waardt uit Middelburg. Dinsdag 31 Juli a s. zullen drie dierenartsen in Zeeland, de heren C. van Baak te Goes, J. S. Hoogstra te Zierikzee en L. W. de Waardt te Middel burg, hun veertigjarig jubileum vieren. De afd- Zeeland van de Ned. Mij. voor Dierengeneeskunde zal in by'zon- dere vergadering deze drie jubilea feestelijk Weren. De heer Van Baalt, die de gehele veertig-jarige periode in Goes werk zaam is geweest, heeft zich de hoog achting en waardering van zeer vele Zuid-Bevelanders weten te verwer ven. Bovendien denken vele oud-leer lingen van de Rijkslandbouwwintér- school te Goes, waaraan de heer Van Baak vele jaren als leraar was ver bonden, met genoegen aan zijn pret tige wijze van lesgeven terug. Hoewel de a.s. jubilaris het heug lijke feit liever onopgemerkt voorbij zag gaan, was hij uiteindelijk bereid „onder protest" enige gegevens om trent zijn loopbaan te verstrekken. Geboortig uit Oosterhout, bezocht hij later de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij 31 Juli 1911 zijn stu die beëindigde. Op 1 September cla.v. vestigde hij zich als dierenarts te Goes. Op 16 October 1918 werd hij tevens leraar aan de Rijkslandbouw- winterschool aldaar, voor de vakken veeteelt en gezondheidsleer. Na het inwerkingtreden van de Vleeskeu- ringswet volgde bovendien zijn be noeming tot hoofd van de Vleeskeu ringskring Goes, waaronder de ge meenten Kapelle, Kloetinge, 's Gra venpolder, 's Heer Abtskerke, Wol faartsdijk en Kattendijke ressorteren. Bij het totstandkomen van het slacht huis te Goes, waarvoor hij zich zeer heeft beijverd, werd de heer Van Baak tevens directeur van dit abattoir. Toen later de t.b.c.-bestrijding ter hand werd genomen, werden zijn werk zaamheden te veel omvattend, zodat hij enkele jaren voor de tweede we- RJV VACANTIE!... ORANJEBOOM BIER! Collectie samengesteld door Koningin Juliana zelf. De belangstelling voor de van 4 tot 11 Augustus a-s. in het gebouw van de openbare lagere school te Groede te houden tentoonstelling van :n, voor dit doel beschikbaar gesteld door H.M. Koningin Juliana, ls reeds thans byzonder groot, voor al van de zyde van België. Het bestuur van de V.V.V. te Groede, welke deze tentoonstelling organiseert, ontvangt vrijwel dage- HJks schriftelijke of telefonische ver zoeken om inlichtingen. In verband hiermede deelt dit be stuur mede, dat de tentoonstelling op Zaterdag 4 en Zaterdag 11 Au gustus geopend zal zyn van half vier 's middags tot 10 uur 's avonds en de overige dagen, behalve des Zondags, des middags van 39 uur. De collectie poppen, welke dan bezichtigd kan worden is door Hare Majesteit persoonlyk samengesteld. Deze collectie bevat o.a. een schen king uit Kruiningen, aangeboden tydens het bezoek van het Kon. Paar aan Zeeland, Augustus 1950; uit Souburg, aangeboden aan H.M. de Koningin voor H.K.H. Prinses Maryke, by het bezoek van het Kon. Paar aan Zeeland, Augustus 1950; en uit Tholen, aangeboden aan H.M. Koningin Juliana bij het Kon. be zoek aan Zeeland, Augustus 1950. Verder zijn er nog poppen uit Friesland, Volendam, Staphorst, Ty rol enz. en vanzelfsprekend ook een pop in Zeeuwsch-Vlaamse kleder dracht, welke póppen allen zyn ge schonken aan Koningin Juliana, toen zij nog een Prinsesje was. Nachtelijke mars over Walcheren. Naar wij vernemen zal de Middel burgse gymnastiekvereniging „Me- dioburgum" in de nacht van 25 op 26 Augustus a.s. een nachtmars over Walcheren voor dames en heren van 18 jaar en ouder organiseren. Er zal een afstand van 50 km. worden afge legd. GELDLENINGEN TEN LASTE VAN POLDERS OF WATERSCHAPPEN. Gedeputeerde Staten hebben de be sturen van polders of waterschappen en de besturen van waterkeringen der calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland verzocht om zich in voor komende gevallen te gedragen naar de nieuwe voorschriften, welke de minister van binnenlandse zaken ten aanzien van geldleningen ten laste van lagere publiekrechtelijke lichamen heeft opgesteld. reldoorlog, zijn praktijk als dieren arts neerlegde. Tijdens de oorlog volgde daarop nog zijn benoeming tot hoofd van de Vleeskeuringskring Oyezande met BorsBele, Driewegen. Éliewoutsdijk, Baarland, 'O'udelandé èn Hoedekens- kerkè. Op 1 October 1948 werd hem eervol ontslag verleend als leraar van de Rijkslandbouwwinterschool. Met een korte onderbreking is hij dus bijna dex*tig jaren hieraan verbonden ge weest. Jarenlang is hij ook voorzitter, van de afd. Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Dierengeneeskun de. De heer Van Baak, die 25 December a.s. de vijf en zestigjarige leeftijd be reikt, zal op het eind van dit jaar de gemeentedienst gaan verlaten. L. W. DE WAARDT De jubilerende dierenarts en direc teur van het openbaar slachthuis te Middelburg, de heer L. W. de Waardt, studeerde in 1911 af en was eerst een jaar werkzaam als assistent te Utrecht. In 1912 kwam hy nuar Mid delburg, waar hy tien jaar de prak- tyk van dierenarts uitoefende. In 1922 werd hy benoemd tot directeur van de Keuringsdienst en het Slachthuis. Zijn verdiensten als zodanig zijn op geheel Walcheren en ook daarbuiten bekend. De heer De Waardt heeft er de voorkeur aan gegeven, zijn jubi leum niet te vieren en vertoeft, mede om deze reden, dezer dagen buiten de stad. J. S. HOOGSTRA De heer J. S. Hoogstra, Rijksvee- arts te Zierikzee werd met ingang van 1 Juli 1951 gepensionneerd als hoofd van Dienst in de Keuringskring Schouwen en Duiveland. Hy deed op 1 Augustus 1911 zijn veeartsexamen en was daarna een jaar practisch werkzaam als assistent in Gouda bij de veearts E. Overbos, van wie hy veel geleerd heeft. 12 Aug. 1912 ves tigde hij zich in Zierikzee, waar hij 1 November d.a.v. benoemd werd tot keurmeester voor uit nood geslacht en gestorven vee. In 1922 volgde zijn benoeming tot Hoofd van Dienst in de Keuringskring Oosterland en 1 Februari 1944 tot Hoofd van Dienst in de Keuringskring Schouwen en Duiveland. De heer Hoogstra is een algemeen en -gewaardeerd veearts, die het vertrouwen van de landbou wers op het eiland geniet. hij aan de oppervlakte komt. Ge beurt dit nl. tè plotseling, dan zoekt de stikstof zich met geweld een uit weg en dan treden allerlei hinder lijke, vaak zelfs zeer pynlyke ver schijnselen op, die bekend staan on der de naam „duikerziekte." De Engelse professor Haldane, die deze verschijnselen nauwgezet bestu deerde, heeft tabellen samengesteld, waarin voor de terugreis naar de oppervlakte rusttyden zyn voorge schreven, die telkens op een bepaal de diepte in acht moeten worden genomen. Deze rusten worden na- tuuriyk langer naarmate de duiker dieper en ook langer onder water is geweest. Zo kan het gebeuren, dat men een duiker, die bijv. 20 minuten op 6 meter moet blyven „hangen", boven aan dek door de telefoon luidkeels kan horen zingen, hetgeen aan de oppervlakte verder alleen maar merkbaar is door een verhoogde activiteit van de opstij gende luchtbelletjes, die gedurende het duiken steeds zyn aanwezigheid onder water hebben verraden, Zo werken luitenant van der Stigchel en zijn mannen nu alweer bijna twee jaar in de Scheldemon- jden en reeds menig rapport van het DRIEMASTER PASSEERDE VLISSINGEN. Donderdagmorgen passeerde het Belgische scnoolschip „Mercator", een driemaster, met volle zeilen Vlissin gen. Met cadetten aan boord keerde het prachtige vaartuig van een zo merreis op het Kanaal en de Atlanti sche Oceaan terug naar de thuisha ven Antwerpen, waar de minister van het Zeewezen een gedenkplaat ter nagedachtenis van de in ae oorlog omgekomen cadetten zal onthullen. Vele wandelaars sloegen .van de bou levard het sierlyke schip gade. Brandweer op Noord- Beveland gereorganiseerd. De brandweer van Noord-Beveland is gereorganiseerd: het eiland bezit thans drie eenheden, ieder met een spuit en trekker toegerust. Donder dagavond heeft de burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, dit materieel, dat opgesteld was in de Voorstraat te Kortgene, officieel overgedragen. Vervolgens werd met het materieel een rondrit door de drie Marine-Duikbedryf kon aan do Ryks- waterstaat afgeleverd wonden. Klaar zijn ze nog lang niet, maar hun werk vordert toch gestadig. En het resultaat zal straks ongetwyfeld zijn, dat de scheepvaart steeds minder gehinderd wordt door allerlei hin derlijke obstakels, die op de Schel- debodem in veel groter 'getale aan wezig zijn dan de duizenden, die da gelijks het drukke gedoe van de scheepvaart, onder de Walcherse en Zeeuwsch-Vlaamse kust gadeslaan, ook maar kunnen vermoeden. Landbouwhuishoudschoo! te Middelburg. G ET UIG SCHRIFTEN UITGEREIKT In de Chr. Landbouwhuishoudschool te Middelburg werden de getuig schriften uitgereikt aan de geslaag de leerlingen van de tweede klas. Dit geschiedde door de directrice, mej. Veldkamp, die tevens een afscheids toespraak hield, waarin zij de hoop uitsprak, dat de meisjes in het ver dere leven een zoutend zout en een zuurdesem zullen zijn. Namens de commissie van toezicht feliciteerde mevrouw De Casembroot de meisjes, waarna de heer P. Abra- hamse uit naam van de ouders dank te voor het goede onderwys. De volgende meisjes ontvingen het getuigschrift: Clasina Geleins, Bet- sie Janse, Ina van Kamer, Lenie Koo- le, Jopie van Leerdam en Suus Leyn- se uit Middelburg, Maatje Arendse, Leida Kasse, Jopie Suurmond en Mina de Visser uit Souburg, Tina Kwekkeboom uit Nw. en St. Joos- land, Nellie Imanse en Jo de Jager uit Nieuwdorp, Stien Geldof uit Oostkapelle, Stien Dekker uit 's Heerenhoek, Marie Versluis uit Ga- plnge, Nellie Poppe uit Poppendam- me, Maatje Tavenier uit Rjtthem, Marie Ton uit St. Laurens, Leintje Abrahamse en Neeltje Coppoolse uit Serooskerke, Leintje Adriaanse, Bep Ton en Anna de Visser uit Grypsker- ke. Koos Bakker, Jo de Buck, Mat- tie Wattel en Lenie Wouterse uit Veere, Catharina Boone uit Koude- kerke en Jannie Meulenberg uit Ril- land-Bath. GETUIGSCHRIFT LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL ONTVANGEN De volgende leerlingen van de Chr. Landbouwhuishoudschool te Middel burg ontvingen het getuigschrift: Nellie Imanse en Jo de Jager uit Nieuwdorp, Stien Dekker uit 's Hee renhoek en Jannie Meulenberg uit Rilland-Bath. Komt Zaterdag naar Walcheren. Zaterdag zal de Association des Auditeurs et Anciens Auditeurs de 1'Academie de Droit International de la Haye (Ver. van studenten en oud studenten der Academie voor Inter nationaal Recht in Den Haag) een bezoek brengen aan Zeeland. De deelnemers aan deze excursie komen uit Egypte, Spanje, Verenig de Staten, Finland, Griekenland, In dia, Indonesië, Iran, Israël, Italië, Japan, Luxemburg, Frankrijk. Groot Brittannië, Duitsland, Oostenryk, België, Birma, Bolivia, Canada, Cam bodja, China, Costa Rica, Denemar ken, Noorwegen, Panama, Philippij- nen, Roemenië, Saargebied, Zweden, Zwitserland, Tunis, Vietnam, Joego slavië, Schotland en. Nederland. Het gezelschap omvatruim 20O man en is wel het meest internatio nale, dat Zeeland ooit bezocht heeft. Zaterdagmorgen óm elf uur wor den de deelnemers aan de excursie officieel in het gemeentehuis te Middelburg ontvangen. Daarna wordt een bezoek gebracht aan Veere en Domburg, waar de lunch wordt aan geboden door het provinciaal bestuur. Ten slotte wordt van Vlissingen uit een boottocht op de Wester-Schelde gemaakt, waarna het gezelschap weer naar Den Haag terugkeert. Uitreiking van getuigschriften op Goese Vakschool voor Meisjes en Ambachtsschool. dorpen gemaakt, De Ochtman-prijzen De Ochtmanzaal in de Goese Am bachtsschool was Donderdagmiddag weer gevuld met vele tientallen glun derende meisjes en jongens, die hun getuigschriften en diploma's van de Vakschool voor Meisjes of de Am bachtsschool in ontvangst kwamen nemen. Het eerste kwamen de meisjes van de Vakschool aan de beurt. Na een kort openingswoord van de voorzit ter van het schoolbestuur, ir. M. J. Stoel Feuerstein, ging de directrice, mej. W. C. Weststeijn, over tot het bekendmaken van de bevorderingen en het uitreiken van de getuigschrif ten. De Ochtman-pry'zen vielen dit maal ten deel aan de meisjes D. Naye, M. Q. de Koster, P. Nfsse, J. Zwartepoorte, C. Leys, W. J. Bakker, C. Duynhouwer, W. v. d. Jagt, E. M. Nieuwenhuyze en E. M. Wind- horst. Nadat de directrice de geslaag den nog enkele goede wenken had gegeven, zongen de meisjes enkele liederen, waarna de voorzitter woor den van dank sprak tot directrice en leraressen. De school groeit nog steeds, doch de bouw van een nieuw schoolgebouw hangt op de financie ring. AMBACHTSSCHOOL Hierna werd de byeenkomst van de Ambachtsschool gehouden. Na ope ning met het Ambachtsschoollied, reikte de directeur, de heer C. J. Buurman, de diploma's en de Ocht- manprijzen uit. De Ochtman-pry'zen werden dit maal behaald door: Afd. Timmeren: J. Paardekoper te Borssele, J. v. Sabben te Kloetinge, P. Morauw te Nisse. Afd. Electro techniek: D. Hordyk te Krabbendyke. Afd. Snieden-BankwerkenM. V. d. Dorpel te Yerseke; G. Boot te Kort gene. Afd. Schilderen: H. v. Gessel te 's-Heerenhoek, M. P. Leys te Schore, C. v. d. Velde te 's-Gravenpolder. Afd. Brood-Banketbakken: M. Bu- teyn te Yerseke. KopkUme Autotechniek: C. M. v. Westen tc Goes. De resultaten waren bevredigend- Het aantal zittenblijvers en niet-ge- slaagden was groot. Ons land heeft echter goede vaklui nodig, zodat streng geselecteerd moet worden. Na de uitreiking bracht de directeur dank aan bestuur en leraren voor de medewerking, terwijl hy de geslaag den een ernstig woord meegaf. De voorzitter, ir. Stoel Feuerstein, sprak op zijn beurt ook woorden van dank tot directeur en leraren, prees de goede sfeer op school en deelde nog mede, dat ook de bouw van de nieuwe ambachtsschool slechts op de Financiering wacht. De geslaagden wekte hij op zich te blyven bekwa men in hun vak. Nadat weth. Buys nog een enkel woord had gesproken namens het gemeentebestuur, spra ken de leerlingen J. de Winter en J. Westerweel een dankwoord namens de geslaagden. Met het zingen van het Zeeuwse Volkslied en het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. Hard fruit uit Zeeuwsch- Vlaanderen naar België. Nadat reeds eerder het grenskan- toor te Zelzaete (B.) was openge steld voor de invoer van hard fruit van ons land uit, is, naar wy verne men, deze aangelegenheid thans ook met de daarby betrokken Nederland se instanties geregeld en kan met in gang van vandaag hard fruit van Zeeuwsch-Vlaanderen uit via het grenskantoor te Sas van Gent naar België worden uitgevoerd. ZEELAND HEEFT WEL GROSSIERS IN ELECTRISCHE APPARATEN. In zyn antwoord op het algemeen verslag van de afdelingen der Pro vinciale Staten over het voorstel in zake verkoop van apparaten door de N.V. P.Z.E.M. deelde het college van Gedeputeerde Staten ondermeer me de, dat er in Zeeland geen grossiers in dergelyke apparaten zyn geves tigd. Deze mededeling, welke berustte op aan G. S. verstrekte inlichtingen, is gebleken niet juist te zyn: er zyn wei degelijk dergelyke grossiers ia de provincie gevestigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2