PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Marine-duikbedrijf onderzocht wrakken in Zeeuwse wateren in Eerste succes op wapenstilstand weg naar Korea de BILT Kantlijn JONGE ARBEIDER STICHTTE DRIE BRANDEN IN ENSCHEDE Ook Reynaud kan geen regering vormen. Premier van Pakistan nodigt Pandit Nehroe uit. Acheson heeft 25 milliard dollar nodig. Ons land beëindigt staat van oorlog met Duitsland. DE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 175 Dagblad uitgave van do Onna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W de Pagler. Hoofdred. G. Balllntyn. PL verv.: W. Leertouwer en iï. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 Ct. per weck t 4.55 p. kw. £r. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 Juli 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3 ing. mededelingen driemaal uneL Kleine advertcnUea (max. 8 regel») van 1—4 regela f LIedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrea Bureau van dit Blad" 2S cent meer. Giro nr. 33&»0 PE.C- Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londensc Kaal 29. tel, 2077 en 2924; Goes L. Vorstetr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouweiijitr. 2; Zlerlkrce: N. Hui:.-rdi.tr. C 160. tel. 24 EERSTE RONDE VOOR DE V-N. Delegaties werden het eens over een agenda. De delegaties van de Verenigde Naties en de Noordelijken hebben Vry. dag dus bijna vyf weken na de bekende radiorede van Malik over eenstemming bereikt ten aanzien van een agenda voor de wapenstil standsbesprekingen. In een communiqué van de Ver. Naties worden de agendapunten voor de besprekingen over het staken van het vuren opge somd, te weten: 1. aanvaarding der agenda, 2. vaststelling van een mili taire demarcatielijn, 3. het treffen van concrete regelingen, 4. regelingen betreffende krijgsgevangenen, 5. aanbevelingen aan de betrokken regerin gen van beide partijen. De overeengekomen agenda bevat geen directe verwijzing naar een te rugtrekking van buitenlandse troepen uit Korea de meest omstreden kwes tie, maar men gelooft, dat het vijfde agendapunt de mogelijkheid van be spreking Iiiervan Inhoudt. Aangaande het tweede punt van de agenda meldt Reuter nog, dat het vaststellen van een militaire demar catielijn het instellen van een gede militariseerde zóne inhoudt als eer ste voorwaarde voor het beëindigen van de vijandelijkheden. Over de ligging van de bufferzone is men het echter nog niet eens. De Noordelijken hebben doen uitkomen, dat zjj deze zóne precies langs de 38ste breedtegraad wensen. Generaal Ridgway heeft daarentegen instruc tie een bufferzone te bewerkstelligen langs de huidige frontlyn, die groten deels ten Noorden van de breedte graad loopt. Het derde punt betreft regelingen voor de verwezenlijking van een sta ken van het vuren en een wapenstil stand met inbegrip van de instelling van een lichaam, dat op de nakoming hiervan moet toezien. NOG DIEPGAANDE MENINGSVERSCHILLEN In het communiqué der Ver. Naties wordt verder nog gezegd: „men moet zich ten volle realiseren, dat een we derzijdse aanvaarding van de agen da zuiver een eerste stap is naar het einddoel van een wapenstilstand. Er zijn talrijke principiële punten bin nen het geheel van de agenda, waar- Van Verscheidene kanten hebben ons de laatste tijd klachten be reikt over de wyze, waarop in enkele Zeeuwse plaatsen, die de bi- zondere belangstelling hebben van binnen- en buitenlandse toeristen, de bezoekers worden ontvangen. Rijden autobussen de normale par keerplaats op, dan worden zij be stormd door personeel van de café's en restaurants in de omgeving, die trachten de vreemdelingen naar be paalde zaken te loodsen, w&ar de koffie extra goed of goedkoop moet zijn. Soms gaat deze mededeling ver gezeld van de toevoeging, dat „er een aardig Bels madammeke is om te be dienen". Eveneens komt het voor, dat za ken, die zich specialiseren op de ver koop van reissouvenïrs, de toeristen opwekken hun winkel te bezoeken. Het wil ons voorkomen, dat dege nen, die zo handelen, de belan gen van Zeeland niet op de juis te wyze dienen. De toerist, die Zeeland bezoekt, mag niet de indruk krijgen, dat hij een „winstobject" is, dat moet wor den uitgebuit. De bezoeker uit andere landen komt in de allereerste plaats om rus tig te kunnen genieten van de schoonheid van Zeeland, welker faam hem bereikt heeft. Dat hij dan tevens in een café of restaurant iets gebrui ken zal, ligt voor dc hand. Dat hij, aangenaam getroffen door de ont moeting met onze provincie, een klei ne herinnering zal kopen, eveneens. Men moet deze dingen echter aan de toerist zelf overlaten. Hij is onze gast, hij dient waardig bejegend te 1 worden. Bestormt men hem met het uitge sproken doel om aan hem te verdie nen, dan zal onze gast wantrouwig worden, opdringerigheid moet hem onaangenaam stemmen en hij zal, als hij Zeeland verlaten heeft, anderen mededeling doen van zijn ervaringen. Het is duidelijk, dat dit het toeris me naar Zeeland niet bevordert. Het zal anderen afschrikken. In de toekomst. ook het zwaar ge- Walcheren kunnen zich verheugen niet in een afne mende, maar in een stijgende belang stelling van de buitenlandse toeris ten. Die belangstelling is nodig. Wij kunnen haar niet missen. Om die be langstelling te trekken, geven de V. V.V.'s jaar in jaar uit aanzienlijke be dragen uit. Als anderen, wellicht zonder er vol doende by na te denken, deze propa ganda door een zeker niet waardige ontvangst der vreemdelingen onge daan maken, zullen de gevolgen niet uitblijven. De vreemdelingen zullen Zeeland gaan mijden. Om dit te voorkomen doen wij een beroep op allen, die de inhoud van dit Kantlyntje aangaat, om toch vooral de toeristen met rust te laten. Zy wensen dat Vervul die wens. Het zal aan Zee- lands welvaren ten goede komen. Zeeland schonden over nog overeenstemming moet worden bereikt en teh aanzien waar van op het ogenblik nog een diep gaand verschil van mening bestaat". Te Washington verklaarde men van ambtelijke zijde, dat de onder handelaars van de V.N. in de eerste ï-onde van de besprekingen alles ge kregen hebben, wat zy wensten zon der op belangryke punten concessies te doen. Wat de uitwisseling van krijgsge vangenen betreft, heeft Ridgway op dracht één tegen één te eisen. Er zijn echter meer Noordelijke krygs- gevangenen dan van de verbondenen. Men verwacht daarom, dat de com munistische onderhandelaars zullen eisen, dat alle krygsgevangenen wor den vrygelaten. Harrlman is hoopvol gestemd. Harriman. de speciale Amerikaan se afgezant in Perzie, heeft Donder dag te Teheran verklaard, dat hy hoopvol gestemd is, dat de nieuwe Perzische voorstellen de basis zullen vormen voor heropening van de be sprekingen tussen Perzische en Brit se vertegenwoordigers op een vriend schappelijke grondslag. De Gasperi vormde zijn 7e Italiaanse regering. Alcide de Gasperi heeft voor de ze vende keer na de oorlog een Italiaan se regering gevormd. De nieuwe regering is evenals de vorige een coalitie van christen-de mocraten en republikeinen. Een veertigtal Amerikaanse Thunderjet"-straaljagers werden overge dragen aan vijf landen van het Noord-Atlantisch pact, n.L Noorwegen, De nemarken, Nederland, België en Frankryk. De plechtigheid vond plaats op het vliegdekschip „Corregidor" te Newark. De foto toont de vertegenwoordigers van de vyf landen, die de vliegtui. gen in ontvangst namen, v.l.n.r. Kolonel II. F. C. Holtz (Nederland), Am bassadeur Wilhelm Munthe de Morgenstierne (Noorwegen), Eugene M. Zuckert, een assistent-secretaris van de luchtmacht, Ambassadeur Hendrik DeKauffmann (Denemarken), Consul Jean Daridan (Frankrijk) en bur- gemeestergraaf Yuan Dumonceau de Bergendal (België). Kolen zouden weer duurder worden. Met ingang van 1 Augustus zal dc prijs van alle soorten brandstof voor huisbrand en industrie worden ver hoogd. aldus meldt „Het Parool". Deze incidentele verhoging, die zowel voor de zomerprijzen, die tot 1 September van kracht zijn, als voor de winter- prijzen geldt, Is het gevolg van de stijging van de importprijzen van brandstof. Hoeveel de verhoging voor de verschillende soorten zal zijn. staat op dit moment nog niet vast. Curafao wenst R.T.C. voor einde van dit jaar. De Staten van de Nederlandse An tillen hebben in antwoord op een brief van de voorzitter van de regerings raad geantwoord er mede in te stem men, dat een werkcomité wordt ge vormd, bestaande uit enkele leden van de Staten en een lid der regering, ter bestudering en voorbereiding van de vraagstukken met betrekking tot de Ronde Tafel-conferentie. Als streefdatum voor deze confe rentie ware het eind van dit jaar aan te houden, zo luidt het advies van de Staten. A C H E S O N: 25 milliard nodig. Hij liep tegen de lamp, toen hij zijn eigen bed had aangestoken. De recherche te Enschede heeft de 21-jarige B. N. gearresteerd, die be kend heeft in de afgelopen maanden drie branden te hebben gesticht, waar van twee In de fabriek van de handelsonderneming Echfa, ten gevolge waarvan eigendommen ter waarde van 225.000.verloren gingen. Vo rige week stichtte hy brand in zijn eigen woning, hetgeen de politic op een spoor bracht. Deze brand kon spoedig worden ge blust, maar het onderzoek was nog gaande, toen men bemerkte dat (ie jongeman bij de „Echfa" werkte. Hij werd aan de tand gevoeld en bekende de drie branden te hebben gesticht. Op de avond van de 17e Juli was hy naar de zolder van zjjn woning gegaan en had zijn brandende siga renaansteker by een matras gehou den. Hij ging rustig naar beneden en liet niets merken, toen men consta teerde, dat er brand woedde op de zolder. De zolderverdieping brandde Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe overleden. Op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duvnen is Donderdag het stoffelijk overschot van de schrijfster Jeanne KloosReyneke van Stuwe bij dat van haar echtgenoot, de dichter Wil lem Kloos, te ruste gelegd. De be grafenis van deze enkele dagen gele den overleden schrijfster is op haar eigen verzoek in alle stilte geschied. Jeanne KloosReyneke van Stuwe werd geboren te Solo (Java) op 1 September 1874, waar zij de H.B.S. bezocht. Van haar hand verschenen o.m. de cyclus „Zijden en keerzyden" (zestien delen), de cyclus „Van vrou wen-leven' (zes delen), Willem Kloos 1947, verschillende andere ro mans, novellenbundels, het toneel stuk „Judith" en drie dichtbundels. In Maart 1952 zal de Hofstadoperette onder directie van Meyer Mamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, voorstellingen in Turkije gaan geven. uit en een gedeelte van het dak werd door het vuur vernield, doch het ove rige deel van de woning, alsmede het aangrenzende huis konden behouden blijven. Het is komen vast te staan, dat de jongeman op de fabriek na afloop van de werktijd ongemerkt naar binnen was geslopen orn daar brand te stich ten. De eerste keer ging de pakkerij- afdeling, die in een nabty gelegen boerderij was gevestigd, in vlammen op. waarbij voor een bedrag van 50.000.werd vernield. Ruim een maand later ontstond opnieuw brand in de pakkerijafdeling, welk toen was ondergebracht in een pas gereed ge komen vleugél van de nog niet geheel in bedrijf zijnde fabriek. Toen werd voor een bedrag van 175.000 schade berokkend. Duitser veroordeeld, die in ons land moorden pleegde. Een rechtbank te Hannover heeft de 24-jarige Duitser Kari Heinz Kiy uit Hannover wegens een groot aantal diefstallen tot vier jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Kiy diende tijdens de oorlog bij de weermacht in Nederland. Tegen het einde van de bezetting beroofde hij in Brabant een notaris, een advocaat en een vrouw van het leven. De Duit se Feldgendarmerie arresteerde hem destijds voor deze niet-politieke moorden en bracht hem naar Duits land over, waar Kiy in de op de ca pitulatie volgende chaos wist onder te duiken. Later werd hij gearresteerd wegens overvallen bij Hannover. Auriol wil met alle partijen spreken. Paul Reynaud heeft zyn pogingen om een regering voor Frankrijk te vormen opgegeven. Reynaud ver klaarde, dat hij president Auriol heeft voorgesteld een ..programmacommis sie" van partijleiders en deskundigen bijeen te roepen. Deze commissie zou enige dagen rustig kunnen werken om te onderzoeken, of niet-commu- nisten en niet-Gaullisten in de natio nale vergadering tot voldoende eens gezindheid kunnen geraken om een regering te vormen. Hij wist niet of Auriol ait voorstel had aanvaard. Het secretariaat van Auriol heeft bekendgemaakt, dat de president heeft besloten om alle partijen, ook de Gaullisten en communisten, te raadplegen en groepen afgevaardig den Donderdagavond en Vrijdagmor gen te ontvangen. Maar eerst troepen uit het grensgebied terugtrekken De premier van Pakistan, Liaquat Khan, heeft de Indische premier Nehroe uitgenodigd naar Karatsji te komen ter bespreking van de kwes tie Kasjmir. Liaquat Khan heeft een vredesplan van vijf punten opgesteld tot herstel van een vreedzame atmosfeer en de vestiging van vriendschappelijke be trekkingen op permanente basis. Hij heeft echter te kennen gegeven, dat Nehroe zijn bezoek pas kan brengen zodra de eerste essentiële stap naar herstel van een vredige atmosfeer, nL terugtrekking van de Indische troe pen uit het grensgebied, is gedaan. RONDE DEUREN VOOR RONDE ZEEUWEN. Een dag met de duikers de Schelde op Hallo, waar zit je? Op 't achterdek by een grote lier, of zo iets. Doe dan eens een stap naar links, dan zal je een deur vinden. O.K Kan je d'r in Best. Dat ding is rond. Weet jy waarom de deuren hier ronde hoeken hebben Natuurlijk stommeling, anders kunnen die ronde Zeeuwen er toch niet door..... Dit ongetwijfeld wel wat vreemde gesprek werd vorige week gevoerd ergens op de Schelde tussen Vlissingen en Breskens en de man, die daar op dat achterdek rondscharrelde, bevond zich maar liefst dertien meter onder de waterspiegel, op het wrak van de loodsboot nummer 1, die in de Meidagen van 1940 op de Schelde ten onder ging. Zyn gesprekspartner aan het andere einde van de telefooniyn lag gezellig languit op het dek van de A 951, een marinevaartuigje, dat wordt gebruikt voor het onder zoek van de 42 wrakken, die in de Scheldeinonden door oorlogstuig tot zinken werden gebracht. Van de Walcherse of West- Zeeuwsch-Vlaamse stranden af zullen velen ongetwijfeld de scheepjes van het Marine-Duikbedrijf al eens heb ben gadegeslagen, want zy de A 951 en de wat grotere A 952 doen dit werk in de Zeeuwse wateren nu al by'na twee jaar en ze zullen het nog geruime tijd moeten doen, willen de duikers van de marine al deze wrak ken behoorlijk onderzoeken. Maar het staat nog niet vast, dat dit met alle 42 zal moeten geschieden. De Rijks waterstaat, die in deze de opdracht gever van het Marine-Duikbedrijf is, bepaalt geval voor geval de urgentie en al naar gelang deze urgentie en naar de beschikbare financiën na- tuuriyk komen de opdrachten af. De schepen, die in het vaarwater liggen, kwamen vanzelfsprekend bo venaan op de lijst en wanneer de commandant van het Duikbedrijf. de luitnant ter zee 2de klasse K.M.R. C. van der Stigchel, na het onder zoek door zyn duikers een nauwkeu rig rapport omtrent ligging en toe stand van een wrak heeft uitge bracht, kan opnieuw bekeken worden of het nodig is het wrak geheel of ge deeltelijk te verwijderen. Richtlijn is daarbij de internationale overeen komst, dat in het vaarwater bij laag- water toch altijd nog dertien meter water vrij moet zijn voor de scheep vaart. Is moet kunnen zijn, vooral wanneer een der gelijk werk aan een bergingsmaat- schappy moet worden opgedragen. Wanneer het er om gaat een wrak geheel of gedeeltelijk op te blazen dan wordt daar soms ook de Marine nog wel eens mede belast DE SCHELDE OP. Dezer dagen hebben wij met com mandant van den Stigchel en zijn jongens een dag over de Schelde rondgezworven om hun werk eens van nabij te kunnen gadeslaan, 's Morgens- vroeg al puften we de haven uit aan boord van de A 952. een vroegere Duitse ..voorpostenboot", die nu voor dit duikbedrijf is uitgerust. De duikers zijn in de Scheldemon- den natuurlijk in sterke mate afhan kelijk van het weer en ook van het tij. want alleen by stil water kan maar gedoken worden. Dit brengt mede, dat in den regel maar twee maal per dag gedoken wordt een enkele maal driemaal en dan nog is het zaak goed op het keren van het tij te letten, want het tij kan op de Schelde nu eenmaal verrassend snel doorkomen. Dat duiken is neus geen eenvoudig karweitje en er is een hele opleiding voor nodig voor men dit „vak" ge heel onder de knie heeft. Maar boots man Fluyt en sergeant de Jong ken nen het klappen van de zweep en wandelen over een wrak op de Schel- debodem rond als U en ik over de Vlissingse kermis. Ook daar kan je wel eens tegen iets aanbotsen, maar Om de Geallieerden in Europa en Azië uit te rusten. Dc Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft Don derdag getuigeni.s afgelegd voor de commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat, dit in verband met het door de Amerikaanse rege ring verzochte bedrag van 8500 mil- lioen dollar voor het programma voor wederzijdse hulpverlening aan het buitenland. Acheson zelde. dat er, indien het tot een wapenstilstand ln Korea zou komen, mogelijk een periode van be trekkelijke rust zou aanbreken, even als het geval was na het Russische succes ln Tsjecho-Slowakye, het mis lukken van de Russische poging (in 1946) om Perzië te overheersen, het verslaan der communistische strfl- ders in Griekenland en het opheffen van de blokkade van Beriyn. Dit betekent echter geen verandering in de feiteiyke toestand. Het gevaar is niet kleiner geworden dan het een maand geleden was en de tactiek van het Kremlin Is niet veranderd. Zouden de wapenstilstandsbespre kingen mislukken, dan moeten wM klaar staan om een grote communis tische aanval op de verbonden strijd krachten af te slaan. Acheson, die er op aandrong, het ontwerp voor de 8-500.000.000 dollar goed te keuren, zelde dat nog twee dergelijke programs (ln totaal dus 25 milliard dollar) nodig zouden zyn om de Geallieerden in Azië en Europa uit te rusten. Het ministerie van buitenlandse zaken maakt bekend: Met ingang van Donderdag te twaalf uur Is de staat van oorlog I tussen Nederland en Duitsland be- 1 eindigd. Een desbetreffend Konink- IÜk Besluit, waaraan tevens het karakter van een proclamatie werd gegeven, is gisteren In het Staats blad gepubliceerd. Het is van begin af de bedoeling f geweest, dat Nederland ongeveer ge- ijktijdig met dc mogendheden, die enige weken geleden de staat van oorlog met Duitsland beëindigden, daartoe zou overgaan. Dit bleek ech ter niet mogelijk omdat dc behan deling in het parlement van het wetsontwern in zake de bestemming van het vyandelij' vermogen meer tijd in beslag nam dan aanvankelijk was geraamd. Nu dit wetsontwerp inmiddels het Staatsblad heeft be reikt, is de beëndiging van de staat van oorlog mogelijk geworden. Het Duitse persbureau D. P. A. heeft een interview gehad met minister Stikker over dc beëindi ging van de staat van oorlog. De minister zag in deze daad een uiting van het gemeenschappelijk streven der Atlantische landen om de West- duitse Bondsrepubliek in hun mid den op te nemen. Hoewel de ophef fing van de staat van oorlog voor geheel Duitsland geldt zal er geen verandering komen in de verhouding tot Oost-Duitsland. Pétain's gevangenis wordt vernietigd. Het fort op het eiland Yeu. waar Petain zes jaar in gevangenschap heeft geleefd, zal door het Franse le- Ser worden vernietigd, het meubi- Lir. tekenen van het korte verblijf in de villa waar Petain overleed, zal worden verbrand. Dit zouden de auto riteiten hebben besloten om te voor komen, dat collaborateurs een ver ering van deze voorwerpen zullen maken. Bij het graf van de onbekende sol daat onder de „Are de Triomph" is het Donderdagavond tot een trffen gekomen tussen aanhangers van Pé- tain en vroegere verzetsstrijders, toen ongeveer dertig verzetsstrijders trachtten een rouwöemonstratie van aanhangers van Pétain te verstoren. Drie personen zyn gearresteerd. R.A.F. gaat vliegtuigen inspinnen. De R.A.F. zal binnenkort proeven nemen met het „inspinnen" van vlieg tuigen, teneinde ze gedurende lange tijd in de open lucht te kunnen be waren. Men wil de vliegtuigen be dekken met een plastic cocon waar door ze jaren lang lucht, water- en temperatuurdicht ltunnen worden op geborgen. De R.A.F. zal een aantal kleine en inkapselen van transportvliegtuigen. Reeds zyn proeven op kleine schaal met goed resultaat geaaan in warme en koude klimaatgebieden. Prins en prinsesjes weer thuis. Donderdagmiddag zUn Prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene na een particulier bezoek aan Londen weer op paleis Soestdijk te ruggekeerd. daar trek je je dan net zo min iets dat niét het geval, dan 1van aan. als deze duikers van een of wat opgeruimd worden, ander vreemd obstakel onder water. waarmede hele bedragen gemoeid (Slot op pag. 2.) OPNIEUW TOENEMENDE BEWOLKING. Weersverwachting tot Vrijdagavond. Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Dezelfde of iets hoge re temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1