NIEUWS UIT ZEELAND KERKNIEUWS WALCHEREN jT-genda Christelijke plattelandsjeugd van Zeeland in Goes bijeen MAANDAG 23 JULI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afscheid de heer P. Zwaai te Vlissingen. UITREIKING DIPLOMA'S. Zaterdagmorgen werd te Vlisslngen in de aula van de R.H.B.S., het ge tuigschrift uitgereikt aan de geslaag den van de tweejarige cursus leerling Scheepswerkt.bouwkundige der „De Ruyterschool". Aan niet minder dan 79 leerlingen kan het B.M.-getuig- schrift worden uitgereikt, terwijl 15 candidaten het A.M,-diploma ontvin gen. Bij de uitreiking sprak de direc teur der school, de heer P. Vijn, de geslaagden toe, waarbij hij hen er op wees, dat het hun plicht was mee te werken aan de verheffing van de zee mansstand. Hierna werd afscheid genomen van de heer P. Zwaai, leraar der school, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ont slag was verleend. De heer Vijn noem de de scheidende leraar een man van de oude garde, die de school heeft op gebouwd. „Wij zijn U zeer veel dank verschul digd voor uw werk", aldus de heer Vijn. Spr. noemde de heer Zwaai „de begenadigde leraar", bij wie er altijd orde in de klas was. „U kunt terug zien op een vruchtbare loopbaan", al dus besloot de heer Vyn. Namens di recteur, leraren en personeel der school bood spreker de heer Zwaai een vulpen aan, op voorwaarde al dus de directeur „dat U uw eigen vulpen aan uw vrouw geeft". Een der leerlingen overhandigde de heer Zwaai enkele boekwerken, ter wijl deze tevens een bloemenmand van de administratie mocht ontvangen. Namens de N.V. K.P.M. en de K.J. C.J.P. sprak ir. Struijcken woorden van hulde, waarbij hij er op wees, dat de heer Zwaai mee mocht werken aan de vorming van werktuigkundigen, waarop Nederland trots kan zijn. Ten slotte sprak de heer van Heerde na mens de N.V. „La Corona". De heer Zwaai dankte de sprekers. HUISVESTING SCHIPPERSKINDEREN By de afdelingsgewijze behandeling door Provinciale Staten van Zeeland van het voorstel van G.S. tot het ver lenen van subsidie in de kosten van huisvesting van schipperskinderen, wees één der leden op het gevaar van dubbele subsidiëring in die gevallen, dat schippers niet in het bevolkings register van een Zeeuwse gemeente staan ingeschreven, doch wel veel in Zeeland verkeren. Namens Gedepu teerde Staten werd geantwoord, dat het college in voorkomende gevallen navraag zal doen bh het betrokken schoolfonds en by G.S. der provincie, waar de schipper zijn wal-adres heeft. Bovendien was men bereid een kleine verduidelijking te brengen in de re dactie van het ontwerp-besluit. Officiële publicaties VLISSINGEN. WET AUTOVERVOER PERSONEN. B. en W. van Vlissingen, gelet op arti kel 39, 2e lid, der Wet Autovervoer Per sonen, brengen ter openbare kennis, dat door hun college, onder dagtekening van 11 Juli 1951 aan de heren dr. J. Duyver- man en drs. W. F. Koen, ten deze domi cilie gekozen hebbende te 's Graven- hage, van Montfoortdaan 3. vergunning is verleend tot het uitvoeren van toer- wagenritten met een miniatuurtrein, bin nen de gemeente Vlissingen, welke ver gunning, behoudens eerdere intrekking, geldt gedurende het tijdvak van 12 Juli 1951 tot en met 31 Augustus 1951. Vlissingen, 11 Juli 1951. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 17 Juli 1951, aan de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij te Middelburg, vergunning is verleend tot het oprichten van een1 kolentransportinrichting waarin zullen worden geplaatst een electromotor van 85 pk, één van 20 pk, één van 14 pk, één van 16 pk.één van 60 pk. err éen van 30 pk voor het drijven van resp. een hijsmotor, een zwenkmotor, een topmo- torf een kraanrijmotor, een brugrijmotor en een sleepkettingmotor, op het perceel, gelegen aan de Koningsweg. MIDDELBURG. TAPVERBOD KERMIS. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat het op grond van artikel l van de „verordening op de verkoop van ster ke drank gedurende de kermisweek" ver boden is in één of meer voor het publiek toegankelijke localiteiten, waarvoor een vergunning voor de verkoop van sterke drank is verleend, sterke drank te koop aan te bieden, te verkopen, te verruilen, af te leveren, ter beschikking te stellen, ten geschenke te geven en te gebruiken van 30 Juli tot en met 4 Augustus 1951. Middelburg, 16 Juli 1951. MIDDELBURG HINDERWET B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van Palthe's Textielverede- iingsbedrijven N.V. te Almelo om vergun ning ingevolge de Hinderwet voor per ceel Lange Delft no. 100 hebben ver daagd. A.N.W.B. acht verkeersopstelling bij Breskens gevaarlijk. Naar de Toeristenbond A.N.W.B. Is gebleken, komen er herhaaldelijk misverstanden voor, wanneer het verkeer zich moet opstellen bH het veer te Breskens, om naar Vlissingen over te varen. Vooral buitenlandse toeristen hebben dikwijls moeite met het vinden van het plaatakaarten- kantoor. Bovendien is het niet zonder uitleg mogelijk vast te stellen ln w. Ik vak tussen de witte palen men zijn wagen moet neerzetten. Voorts acht de Bond het niet ongevaarlijk, dat een auto, welke het terrein komt op rijden, het verkeer dat de veerpont verlaat, moet kruisen. De A.N.W.B. heeft thans deze kwes tie bij de overheid aanhangig ge maakt oud-schoolhoofd overleden. Op 70-jarige leeftijd overleed in het rusthuis „De Griffioen" te Middelburg, de heer C. P. van den Ende, oud-hoofd van de openbare school in De Lier. De heer Van den Ende werd op Zuid- Beveland geboren en genoot zijn op leiding te Middelburg. PROVINCIALE STEUN AAN ZUID-NEDERLANDS SANATORIUM Naar aanleiding van opmerkingen, Semaakt in de afdelingen der Prov. taten van Zeeland bij de afdelings gewijze behandeling van het voorstel van G.S. betreffende het garanderen van een geldlening, ten behoeve van het Zuid-Nederlands Sanatorium, hebben G.S. medegedeeld, dat het hun bedoeling is de gevraagde steun overeenkomstig het verzoek te ver lenen in <Je vorm van een garantie voor de betaling van rente en aflos sing ener geldlening. Bestuursleden „Scheldegouwen" voor de microfoon. Zaterdagavond zond de K.R.O. een vraaggesprek uit tussen de verslag gever Wim Janssen en de heren P. Castenmiller en A. W. Levering, res pectievelijk voorzitter cn secretaris van de M.A.C. „Scheldegouwen" Beide heren deelden tal van bijzonder heden mede over de aanstaande Be- nelüxronde- VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „Als mannen wil len", (alle leeft.), 7 en 9 uur; Luxor: .De Indische graftempel" (eerste deel: De tijger van Eschnapoer), 8 uur; Cosy Corner: Trio Jur Abels, 36 en 8—11.30 uur. Morgen Alhambra: „De Forsyte sage", 7 en 9 uur; Luxor: „De Indische graf- tempel", (tweede deel: Monument ener grote liefde), 14 j„ 8 uur: Cosy Corner: Trio Jur Abels, 3—6 en 8—11.30 uur. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Het laatste signaal, 7 en 9.15 urn1; Schouwburg: Vrouwenge vangenis, 8 uur. Morgen: Electro: Moord uit genade, 7 en 9.15 uur. Middelburg EEN RE.» IKANDT VOOR" tEFFELIJK GECOPIEERD. •"in de étal van dó kunsthandel Viss te Middelbu -g zal men van vol gen week f een zeer merkwaardig schild, rstuk kunnen bezichtigen, na melijk een get*ouwe, nauwelijks van hei origineel te onderscheiden copie n één van Rembrandt's beroemdste doeken, De anato "ische les van pro fessor 1 lp, ges hilderd in 1632 en thans in het Haagse Mauritshuis. Deze copie werd naar het origineel geschilderd door de bekende Hon- faarse 'cunstschild-r en kunstkenner aszlo Hernad} die reeds geruime tijd in ons land woont. Zijn grote waardering voor en ken nis van de werkwyze der oude mees ters bracht Hernady tot het copiëren van beroemde doeken. Zijn copie van „De anatomische les" is een voortreffelijk werkstuk. overgangen en examens chr. burgerschool voor u.l.o. Overgangen en examens Chr. Bur gerschool voor U.L.O., Singelstraat te Middelburg: van klas 1: 39 leerlingen, bevorderd 33, niet bevorderd 6; van klas 2: 20 leerlingen, bevorderd 20; van klas 3: 25 leerlingen, bevorderd 23, niet bevorderd 2; van klas 4: 25 leerlingen, geslaagd 21, n.l. voor Mulo- Ar 16 candidaten. voor Mulo-B: 3 can didates voor B geëxamineerd, doch A ontvangen: 2 candidaten. Naar men ons mededeelt zal het echtpaar Bleuzé—van Schaik te Middel- burg niet op 26 Juli, maar op 25 Juli zijn gouden huwelijksfeest Vlissingen LEERMIDDELEN. B. en W. van Vlissingen stellen de gemeenteraad voor een crediet te ver lenen voor de aanschaffing van een aantal leerboeken Aardrijkskunde voor de Openbare U.L.O. Hiermede is een bedrag van 221 gemoeid. geslaagd. De heer J. Koster te Vlissingen slaagde voor het examen voorberei dend middelbaar technisch onderwijs. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat in het tijdvak van j 11 Juli tot 18 Juli 1951, de navolgende voorwerpen aan zijn bureau als gevon den zijn gedeponeerd kinderlaarsje, kin derschoenen, sleutels, broche, rijwiel sleutel, handtas met inhoud, hondenriem, en kinderportemonnale en dat inlichtin gen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen waar de volgende voor werpen zijn te bevragen: kindersokjes, badhanddoeken, vulpennen, snoeren krar len, portemonnaies, kinderjasjes, dames tassen, zwembroek, speelgoedauto, cein tuur. aantekenboekje, houten step, regen jas, kinderpetje, ballpoint, herenjas, da mes polshorloge, fototoestel, verrekijker, damesshawl. damesregenjas (plastic), gymnastiekschoentje, kinderzonnebril, blouse, lipssleutel, mutsje, zakdoek, bood schappentas. Koudekerke EXAMEN ELEMENTAIRE CURSUS HELPSTERS 3e KLAS Dit examen werd dezer dagen afge nomen in het Gemeentelijk Vereni gingsgebouw aan de Lange Noord straat te Koudekerke, door mevr. A. Abrahamse-de Ridder (oud-wijkver pleegster van het Groene Kruis), Mede aanwezig waren burgemeester J. L. Dregmans, als voorzitter van de afdeling Koudekerke van het Neder landse Rode Kruis, de gemeente-arts, dokter L. Bloos, zuster M. Koster, wijkverpleegster, zuster Kiviet van „Der Boede" en mevr. TouwRoel- se, als luitenante der afdeling Koude kerke (Rode Kruis). Alle elf cursisten deden met goed gevolg examen, zowel voor het the oretisch als practlsch gedeelte. Gememoreerd dient te worden dat de theoretische lessen door zuster Koster worden gegeven elke Dins dagavond ten huize van de onderkom- mandant van het Rode Kruis, de heer P. J. de Potter. Het practische deel der lessen werd bijgebracht in oefen tijden in het ziekenhuis voor chroni sche ziekten „Der Boede". Het was een spannend moment, toen burgemeester Dregmans verzocht de dames binnen te laten, om hun te fe liciteren met het behaalde succes. Hij wees er op, dat er nu elf dames als helpster 3e klasse aan de kring der geslaagden werden toegevoegd. Spr. wekte allen op te blijven oefe nen. De namen der geslaagden zijn uit Biggekerke, de dames M. Clarisse, L. Clarisse, A. Geschiere, J. Lampert Kodde, J. Stuij, L. Schout, M. Zacha- riasse, uit Koudekerke de dames: A. Abrahamse, W. Boone, A. Joziasse, J. M. Brouwer. Mej. M. Clarisse dankte, onder aan bieding van kleine geschenken, mevr. Abrahamse, zuster Koster, zuster de Kiviet en mevr. de Potter—Vreeke. UITSTAPJE Onderwijzend personeel en leerlin gen van de Chr. School te Koudeker ke maakten een uitstapje per fiets en drie bandenwagen naar het Dis- hoekse strand. De kinderen hebben erg genoten en er kwam veel te gauw een eind aan de- pret. De ouderen keerden per fiets, de kleintjes per bandenwagen terug. Ritthem OUDEN VAN DAGEN OP REIS De ouden van dagen uit Ritthem hebben per autobus een tochtje ge maakt naar Noord-Brabant, dat door de Oranjevereniging was aangeboden. Eerst ging men naar Bergen op Zoom. Nadat daar de thee was ge bruikt, werd de reis voortgezet naar Breda, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt. Na een rondrit door de stad en het Mastbos keerde men weer huiswaarts, na nog eenmaal te Goes de reis onderbroken te hebben. By de thuiskomst sprak de heer P. J. de Pagter, voorzitter der Oranjevereni ging, nog een afscheidswoord. De oudjes hadden zeer genoten. De nog krasse bijna 97-jarige heer P. Ba- rentsen was de oudste die de reis meemaakte. Gapinge OP REIS. De Geref. Meisjes- en Jongelings vereniging te Gapipge maakte haar jaarlijkse reis naar Arnhem en omstre ken. Ook werd de Grebbeberg bezocht. Het was reeds laat geworden toen het gezelschap in Gapinge terugkeerde. O.- en W.-Souburg MUZIEKFEESTEN TE SOUBURG. Nauwelijks ls de sportweek te Souburg achter de rug of er is alweer een vereniging bezig om een feest te oj-ganiacren, namelijk de muziekver eniging „Vlijt en Volharding", te Souburg, die 8 Augustus a.s. haar 30-iarig bestaan zal berdenken. Deze vereniging, die de sympathie- heeft van alle Souburgers, werd 8 Augustus 1921 door enkele CJ.M.V.- ers opgericht onder dc naam „Tot steun In den strijd". Directeur werd wiilen do heer J. J. van Soelen uit Vlisslngen. 7 Mei 1925 werd de naam van dc vereniging omgedoopt in „Viyt en Volharding". Op het eerste concours in 1929 kwam men uit in de 4e afdeling, waarin een lste prijs werd behaald met 144 punten. In de loop der jaren kwam „vlijt en Volharding" in de afd. Uitmuntendheid. In 1948 trof de vereniging een gevoelig verlies door het overlyden van haar directeur, de heer J. J. van Soelen. Hy werd opge volgd door de heer A. van Wall én- burg. In 1936 werd de mogelijkheid geschapen een eigen repetitielokaal m gebruik te nemen, terwijl in 1949 alle muziekinstrumenten werden ver nieuwd, waarmee een bedrag van 9000.gemoeid was. Twee van de huidige leden zhn van de oprichting af lid cn besturshd, na melijk de heren A. Baljeu en P. Kas- teleyn. Het ligt in dc bedoeling 1 Septem ber een festival te organiseren waar voor een ere-comité en werk-comité werd benoemd. Alle verenigingen, die lid zijn van de Zeeuwse nond van fanfare-verenigingen zijn uitgeno digd. Ook verenigingen buiten deze bond is om medewerking gevraagd. De Souburgse ingezetenen zal van 2328 Juli de gelegenheid worden Seboden een firianciële bijdrage aan it muziekfeest te verlenen. Arnemuiden PUBLIEKE VERKOPING. In café Hamelink te Arnemuiden werden de volgende percelen door no taris B. A. van Verre te Middelburg publiek verkocht: een huis met erf aan de Westdijkstraat 51, groot 1 are 45 ca., aan de heer J. Marteijn te Ar- Positieve houding tegenover Volkstiogeschoolwerk gevraagd. Onder het loverdak ln de boomgaard-van de beer Karei n» aan de Heer Hendrlksklnderendtfk te Goes, kwamen Zaterdagmiddag talrijke leden van de Chr. Jonge Boeren- en Tulnderaorganlsatie en de Chr. Bond van Platte- landsmelsjcs cn .boerinnen uit olie delen van Zeeland bijeen, om zich te be zinnen op hun roeping en taak. Na samenzang en nadat de voorzit ter, drs. J. J. Knibbc, deze door schit terend zomerweer begunstigde land dag met Schriftlezing en gebed had geopend, sprak hij een welkomst woord. in net bijzonder tot de ver schillende genodigden. 0.m. waren aanwezig de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de adj. directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk, mr. Hornstra, dc prov voorzitter van de C.B.T.B de heer C. de Putter, de di recteur van de Chr. landbouw win- terschool te Middelburg. Ir. H. Steur cn het hoofd van de Chr. Lagere landbouwschool te 's Heer Arenda- kerke, de heer J. C. van Hoven. Voorts vroeg de heer Knlbbe de aandacht voor de kwestie van dc Volkshogeschool ln Zeeland. In deze kring Is er een negatieve houding te genover dit werk. HU adviseer de ech ter om deze zaak grondig te bestu deren, opdat men Tot een afgerond standpunt komt. Met ifwjjzen zonder meer komt men er niet. Hierna kon met de afwerking van ppelstraat 1, gi 7 ca., aan de heer W. van Belzen Rzn. te Arnemuiden voor f 3275.een huis met erf aan de Nieuwstraat 11. groot 1 are 10 ca., aa nde firma L. de Hamer te Arnemuiden voor f 2626. t gevarieerde programma begonnen irden. Het orkestje „Muslca" uit Kamperland bracht enkele opgewekte wijsjes ten gehore, waarna de lande lijk voorzitter, de heer Joh. dc Jong uit Alphen a. d. Rijn. het woord ver kreeg. Hij zette voor zijn gehoor de roeping en taak van Je Chr agrari sche jongeren in 1951 uiteen, in deze verwarde wereld, waarin allerwege vervlakking en ontkerstening valt waar te nemen, is het de taak als nemüöan voor" f 4A50;eênnuU mot [f£'ulf-f t«" ChrU'u» op t» treden prf aan rip AnneKtraat i irrnot 1 ara Ook in het verenigingsleven moeten - aan - Appelstraat 1. jroot l_are dc Chr b^n3ek,n te allen t«de wor den uitgedragen. Eerst moet het Ko ninkrijk der nemelen worden gezocht en dan zullen alle dingen ons worden toegeworpen. De doelatelling van de Chr. jongeren organisaties is. niet eerder te rusten voordat alien die hierbÜ behoren, zijn toegetreden Men mag geen deel uitmaken van een neutrale organisatie uit traditie. Spr. bestreed ook het argument, dat in de chr. plattelandsorganisatie bepaalde kerkelijke richtingen de boventoon voeren. Voorts heeft de jongerenor ganisatie de taak om de technische kennis en vakbekwaamheid van haar leden te bevorderen. Spr. wees hierbij op de mogelijkheid om in samenwer king met andere organisaties trac tor- en melkwedstrijaén e.d. ie orga niseren. Wat betreft de Volkshogeschool, merkte spr. on, dat dit geen school is, zoals de chr. organisaties deze be geren. Men kan echter niet alleen neen zeggen, zonder hier iets positief tegenover te stellen. Verder wees de heer de Jong op - heepvaartbericliten- Vlissingen aangekomen, 20 Juli: Bessa van Zee. Quo Vadis van Antwerpen. 21 Juli: Valgardene van Rotterdam. Neste van Constanza. Vlissingen vertrokken, 20 Juli: Bessa n. Zee. Zwerver naar Brest. Gepasseerd naar Antwerpen. 20 Juli: Margaretha van Par. 21 Juli: Delta van Rotterdam. Andijk van Londen. Alhena van Rio de Janeiro. Gepasseerd van Antwerpen. 20 Juli: Comorien naar Denemarken. Peter Swen- den naar Halmstad. 21 Juli: Maraat V n. Londen. Julia n. Garston. Aalsdljk n. Rotterdam. Axcldijk n. Rotterdam. Maas- kerk n. Dakar. &rr*rm Vorige week bracht de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. V. de Casembroot, een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Men ziet de Commis saris hier met de burgemeester van Kerkwerve, de heer w- Baas. Bevestiging en intrede Ds. J. Goumare. Na 's morgens bevestigd te zijn door ds. Van Reeven van Dirkshorn, die als tekst had Joh. 3 29a, deed candidaat J. Goumare Zondagmiddag zijn intrede aJs voorganger '-an de Geref. Kerk te Grijpskerke. Tot tekst had hij gekozen Hand. 8 35. De pre dikant wees er op hoe God door Zijn feest voortgaat Ziin terk te bouwen oor nieuwe arbeiders uit te zenden. Na de prediking richtte ds. Goumare zich in hartelijke bewoordingen tot zijn bevestiger, de aerkeraad, de con sulent en de afgevaardigden. Namens de kerkeraad sprak ouderling Ge schiere hem toe. Deze liet de gemeen te de nieuwe nerder en leraar toezin gen Ps. 43 3. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door ds. A. Verschoor namens de classis, ds. Van Es als consulent, ds. J. van Winterswijk na mens de Ned. Herv. Gemeente en bur gemeester H. U. Bouwman namens de burgerlijke gemeente. 40-jarig jubileum ds. Kiehl. In de Zondagmorgendienst van de Ned. Hervormde Kerk te Ritthem herdacht ds. P. L. Kiehl het feit. dat hij 40 jaar geleden het predikambt in deze gemeente aanvaardde. Nadat Ps. 318 7 en 11 was gezon- fen en Efeze 3 gelezen, hield de ju- ilerende predikant een toespraak, waarin hij zelde, dat hij zich nog altijd sterk tot zijn eerste gemeente Ritthem voelt aangetrokken. Na 1915 heeft hy nog zesmaal in Ritthem gepredikt, onder meer bij zijn zilve ren jubileum. Het was hem opgeval len, dat by zijn 40-jarig jubileum de meeste gelukwensen uit deze ge meente kwamen. Twee felicitaties wilde hij speciaal vermelden, nl. van Kersten te Genemuiden. mevrouw Nauta, wier -chtgenoot zijn voorganger was en van mevrouw Ten Hove, wier man zyn opvolger was. Ds. Kiehl vertelde, hoe hij in de oor logsdagen met Ritthem heeft meege leefd. Vervolgens hield hij een predi king naar aanleiding van Handelin gen 4 12 ter voorbereiding van het Heilig Avondmaal. Ds. Kiehl werd in 1885 te Batavia geboren, studeerde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht en was van 1911 af predikant re Ritthem. van 1915 af te Joure. van 1922 af te Hoorn, van 1927 af te Echteld, van 1929 af te Hazerswoude en van 1947 te Leur. Hij stimuleerde de stichting van Christe lijke scholen te Joure, Hazerswoude en Etten-Leur Hij is thans nog lid van het Provinciaal Kerkbestuur van N.-Brabant en Limburg. Ds. Kiehl is in het bezit van het ooriogskruis met gesp voor bijzondere krijgsverrichtin gen in 1940. NED. HERVORMDE KERK. Ds. J. Boezer, predikant te Eethen en Drongelen heeft het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Poortvliet niet aangenomen. Beroepen te Sas van Gent-Philip- pine: A. C. Honders, cand. te Wasse naar. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Ermelo drs. J. v d. Berg te Oo3t- en West-Souburg. CHR. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Vlissingen: J. de Vuist. cand. te Rotterdam, die be dankte voor Maarsen en voor Meppel. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Meliskerke: J. W. i Brand bij Suikerraffinaderij in Amsterdam Twee loodsen in vlammen opgegaan. Een grote brand heeft Zondagavond te Amsterdam twee grote opslaglood sen van de Wester-Suikerraffinaderij in de as gelegd. Een chauffeur op de Houtmankade bespeurde tegen half zes een rookko lom. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse, had de loodsen in weinig minuten omsingeld en bond de strijd met 15 spuiten te gen de felle vuurmassa's aan. Tegen half zeven kwam de „Jan van der Heyden" aan de achterzijde, ir. de Le- malregracht, waardevolle hulp bieden. Met de grote massa's water, die het kanon van deze drijvende motorspuit: op de achterste loods wierp, kon deze worden gered. In de belde andere loodsen, die bijna tot de nok waren gevuld met jute-zakken, had het vuur reeds zulk een omvang geno men. dat aan redding niet te denken vieL Kort na elkaar stortten de da ken van deze loodsen ineen. De mogelijkheid wordt niet uitge sloten geacht, dat de oorzaak in broeiing moet worden gezocht Een waargenomen explosie zou dan haar vei 'ner daarin kunnen vinden, dat zich -sen de zakkenmassy's bevin dende v rhitte lucht tenslotte plotse ling een uitweg heeft gevonden, De Missouri doet vele dijken bezwijken. De Missouri heeft thans op veie plaatsen een breedte van acht kilo meter gekregen. De zo sterk gezwol- le rivier heeft in de staat Missouri de ene dijk na de andere in het gebied tussen Kansas City en de samenvloei ing met de Mississippi, 25 kilometer ter orden van St. Louis, doen be zwijken. Tot nu toe zjjn in de staten Kansas en Missouri 41 personen door de overstromingen om het leven ge komen. België vierde nationale feestdag. Voor het eerst sedert vele jaren ierdc België Zaterdag zijn nationale feestdag met zijn koning in het mid delpunt der belangstelling. Het was 120 jaar geleden, dat Leopold I als eerste koning der Belgen de eed op de grondwet aflegde. Het vervroegde aftreden van koning Leopold HI was bedoeld om zijn zoon op deze herden kingsdag als koning te doen vieren. Meer vogelpest in Overijssel en Gelderland. In Overijssel (Twenthe) zijn de laat ste weken enige gevallen van vogel pest geconstateerd, in verband waar mede o.a. voor een gebied in Enter bij Wierden een ophokgebod is uitgevaar digd. Ook zijn gevallen van vogelpest geconstateerd by Slagharen, terwijl thans weer vier nieuwe gevallen van deze gevreesde vogelziekte zijn gemeld te Almelo. het belang dat een standpunt wordt bepaakl tegenover de moderne cul tuur. Ook nier zal iets positiefs te- Enover moeten worden geplaatst, en zal zich moeten afvragen wat God wil 'dat wij doen zullen, aidus spr. Er moeten mensen in dc organi satie zijn met goede bijbelkennis, op dat zij een goed onderBcheidingsver- mogen hebben, wat wel en niet als cultuur kan worden aanvaard. Bil de bespreking werd o.m. opge merkt dat het in-Zeeland moeilijk zal zijn om bijv. voor technische wedstrij den met andere organisaties samen te werken. Het programma voor de pauze werd besloten met het bekende radlo- spelletle „Tweemaal één ls één", waarbij een drietal paartjes op hun eensgezindheid werden jcprocfd. Na de pauze liet .Muslca" zich nog een tweetal malen horen, terwijl Adri de Feyter. die vorig laar een bezoek aan Amerika bracht, zijn indrukken uit dit land weergaf. Naast veel be wondering Voor de schoonheid van Amerika en net werk dat daar wordt gepresteerd, bleek hij weinig waar dering voor het geestelijk leven in de States te hebben. De ijs-kro-man kwam onder de kar terecht. Dc ijs-kro-man hoeft Zondag in Schiedam de gratis uitdeling van ijs- les moeten staken, toen politieagen ten hem meenamen naar het bureau, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De gratis-uitdeling is een reclame stunt van consumptieijs-fabrikanten in samenwerking met het orkest zon der naam en de K.R.O. Iedere Zondag wordt door de radio bekend gemaakt, waar de ijs-kro-man zich bevindt In Schiedam ontstond tot twee keer toe een ware run op dc ijskar, v. bij kinderen onder de voet wer den gelopen en de uitdeler onder de kar terecht kwam. De politic besloot er toen een eind aan te maken. Noodlandingen met een luchtje.... CONTROLK IS NODIG. Het komt herhaaldelijk voor, dat buitenlandse vliegtuigen in ons land een noodlanding maken. De ervaring heeft geleerd, dat enige contróle op dergelijke noodlandingen gewenst ls. Het schijnt namelijk voorgekomen te zijn. dat noodlandingen met minder goede bedoelingen (bijv. smokkelhan del) geënsceneerd werden. Dezer dagen is nu een circulaire van het ministerie van Justitie uitge gaan, waarin de procureurs-generaal wordt opgedragen by elke noodlan ding de recherche van Schiphol te waarschuwen. Het is niet onmogelijk, dat deze Nederlandse regeling tot een internationale zal uitgroeien. Geen vertrouwen in Lichtveld. De staten van Suriname hebben aan de landsregering gevraagd het daar heen te leiden dat Suriname niet lan ger meer vertegenwoordigd zal wor den in de Caraibische commissie door de heer L. Lichtveld, omdat deze het vertrouwen van de Staten niet meer geniet. De heer Lichtveld vertoeft thans op de conferentie te Trinidad. Nederlands Auster-toestei in Engeland verongelukt. Zondagavond is aan de Engelse Zuidkust in Kent tussen Ashford en Faversham een Nederlands „Auster"- vlie; *'si; gestort Een inzittende kwam om het leven, de andere werd met brandwonden in het ziekenhuis van Canterbury opgenomen. Het vliegtuig, dat direct na het neerstorten in brand vloog, werd ge heel verwoest zodat geen identifica tietekens meer kenbaar waren. De »~»gekomen vlieger was de 26- j L T. tsma uit Sneek; de ge ide he;r A. Bottema uit Appin- gedam. René Mayer solliciteert naar het premierschap. Dinsdag zal de 56-jarige leider van de Franse radicalen, René Mayer, mi nister van justitie in de afgetreden regering, de nationale vergadering verzoeken hem als premier van de eerste Franse regering na de verkie zingen te installeren. Slaagt hij er ln de absolute meer derheid van 314 stemmen te behalen, dan zal hy beginnen met de vorming van een kabinet Mayer is er nog niet In geslaagd t'it overeenstemming te komen met dc socialisten over de loonpolitiek en met de katholieken over de subsidie aan katholieke scholen. Hij verwacht dat socialisten en katholieken hem Dinsdag a.s. zullen steunen uit vrees, dat anders belang- ryke c s aan de G' listen on ontkoombaar zullen zyn. Als deze partyen Mayer hun steun onthouden, zullen zij daarmede bewijzen, dat er geen samenhangende meerderheid van dc derde macht in de nieuwe Assem blee bestaat Griekse ambtenaren staken. Bijna alle Griekse ambtenaren zijn in staking om hun eis tot liefst 50% loonsverhoging kracht bij te zetten. De Griekse premier heeft gedreigd, dat alle ambtenaren, die vandaag het werk nog niet hervat hebben, ontsla gen zullen worden, maar het is de vraag, of hy dit dreigement ten uit voer kan brengen. De Amerütaanse ambassadeur In Athene heeft gezinspeeld op intrek king van de dollarsteun indien de si tuatie, die volgens hem bijna te ver gelijken is met chaos, niet verbetert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3