IN uw EIGEN BEUNG J. Riemens uit Meliskerke werd Zeeuws kampioen 1951 MEENK's u Nieuwe Commandant Maritieme Middelen REVISIE EN ONDERHOUD VAN DE PROVINCIALE BOTEN ONWEERSBUI ONTLASTTE ZICH BOVEN ZEELAND Verkoop apparaten door de P.Z.E.M. Zeeuwse mosselvissers hebben weer hoop 3 PROVINCIALI ZEEUWS* COURANT MAANDAG 33 JULI 1961 GESLAAGD RINGRIJDÈRSFEEST TE DOMBURG Drietal van St Laurens won medaille van Prins Bernhard Op het anders zo rustige marktpleintje van Domburg was liet Zaterdag een drukte van belang. Niet minder dan 63 ringr\Jders uit alle Walcherse dorpen waren daar bijeengekomen om hun krachten te meten in de Wed strijden om hot Zeeuws gemeentelijk- en persoonlijk kampioenschap, die door de Zeeuwse Ringrijdersvcroniging waren georganiseerd. Dit festijn viel samen met het éénjarig bestaan van deze vereniging. De rlngrijders hadden op deze warme dag niet te klagen over gebrek aan belangstelling en menig aardig moment van het typisch Walcherse steekspel werd door de vele badgasten op een foto vastgelegd. Reeds om negen uur draafden de eerste paarden over de beide banen en dat ging de gehele dag zo door. Op de ene baan stak D. v. d. Voorde uit Koudekerke de 150e ring en op de an dere baan W. Vos uit Zoutelande. Zij kregen een extra-prhs. evenals Jo van Wallenburg uit Middelburg en Adr. de Visser uit Vrouwenpolder, die de 300e ring voor hun rekening namen. Voordat alle rijders 30 beur ten gemaakt hadden en de kampioen van zeeland bekend was, hadden heel wat paardenhoeven wolken stof op gejaagd. Omstreeks vier ging dan toch eindelijk J. Riemens uit Melis kerke driemaal de lucht In, ten teken dat hjj het persoonlek kampioenschap 1951 had behaald met 23 ringen. Het drietal van St. Laurens, be staande uit W. Rooze, P. Rooze en M. Koole Dzn.. werd gemeentelijk kam pioen met 60 ringen. Het reservekam pioenschap wcra na kampen behaald door Jac. van Wallenburg uit Mid delburg. PRIJSUITREIKING. Nadat de traditionele ritten om de pollepels waren gemaakt, welke ten deel vielen aan A. Brasser uit Kle- verskerke en J. Riemens uit Melis kerke, werden de prijzen uitgereikt. Dit officiële sluitstuk van net zeer geslaagde volksfeest werd geopend door de heer P. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereni- ging. Hij verwelkomde de Commissa ris der Koningin in de provincie Zee land, mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Domburg, jhr. ir. H. L. Boogaert en dankte het be stuur van de afdeling Domburg en de jury voor het vele werk vóór en tij dens de wedstrijd. De Commissaris der Koningin zeide, dat het hem veel genoogen deed, de prijzen te kunnen uitreiken en wees op de betekenis van de ringryderU als oud volksvermaak. In een geestig speechje feliciteerde hij de Zeeuwse kampioen 1951 J. Rie mens en overhandigde hem de per soonlijk uitgeloofde luxe-prijs en de zilveren wisselbeker en een zilveren herinneringsmedaille van de Zeeuwse Voeder- en Kunstmesthandel te Mid delburg. Tevoren had jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een zilveren medaille, ge schonken door Prins Bernhard en de verzilverde wissclbeker en drie draag- medailles van „Het Vrije Volk" aan het drietal van St. Laurens uitgereikt. Het deed jhr. ir. H. L. Boogaert veel genoegen, dat het grote ringrjj- dersfoest ditmaal in Domburg werd gehouden en hij reikte aan P. Peter, die de meeste volgringen (13) had gestoken, zijn eigen prijs uit, een zil veren medaille. Ook de andere prij zen werden door de burgemeester van Domburg overhandigd. Het drietal van Oostkapelle bezette de tweede plaats, werd daardoor ge meentelijk reservekampioen 1951 en kreeg de verzilverde wisselbeker van de Kunstmesthandel v/h Kooman en Co. N.V. te Dirksland en drie draag- medaillcs der Z.R.V. Een verzilverde wisselbckor van de graanhandel J. Balkenende te Kapellc werd gewon nen door Kleverskerke. Dit drietal kreeg bovendien nog drie draagme- dailles der Z.R.V. Aagtekerke giifg naar huis met de verzilverde wissel- beker, aangeboden door het gemeen tebestuur van Koudekerke. Een ver zilverde wisselbeker van V.V.V. Kou dekerke was voor het drietal uit Koudekerke en Veere kreeg eveneens een verzilverde wisselbeker van de fa. Wed. P. de Jongh, zaadhande^te Goes. Voorts waren er nog tal van ande re mooie prhzen. DE UITSLAGEN De gemeentelijke drietallen werden als volgt geklasseerd: 1. St. Lau rens (60 ringen); 2. Oostkapelle (57); 3. Kleverskerke (56); 4. Aagtekerke (54); 5. Koudekerke (53); 6. Veere (51); 7. Meliskerke (50); 8. Nieuw en St. Joosland (50); 9. Koudekerke II (49); 10. Domburg (44); 11. Ga- pinge (43): 12. Domburg II (43); 13. Vrouwenpolder (41); 14. Middelburg Adveflentu- i.LI.,,.. keepen- cUnectT l.<f$3 (41); 15. Biggckerke (40); 16. Zou telande (40); 17. Souburg (36); 18. Vlissingen (30); 19. Ritthem (29); 20. Grijpskerke (28); 21. Westkapelle twee rijders (22). De eerste 25 prijswinnaars waren: I. J. Riemens. Meliskerke (23); 2. Jac. van Wallenburg, Middelburg (22)3. St. Brouwer. Oostkapelle (22); 4. J. de Klerk, Nieuw en St. Joosland (22)5. L. P. Brasser, Vee re (22); 6. W. Koole, Koudekerke (21); 7. L. P. Brasser. Kleverskerke (21); 8. M. Koole Dzn.. St. Laurens (21); 9. W. Rooze, St. Laurens (20); 10. I. Reijnierse, Koudekerke (20); II. A. Reynierse, Koudekerke (20); 12. P. Peper, Aagtekerke (19); 13. P. Rooze, St. Laurens (19); 14. P. Brasser, Kleverskerke (19); 15. A. Peper. Aagtekerke (18); 16. Jo Mal- jers, Veere (18); 17. A. de Visser, Vrouwenpolder (18); 18. G. Wattel, Oostkapelle (18); 19. D. v. d. Voorde. Koudekerke (18); 20. F. Moens, Aag tekerke (17); 21. C. v. d. Meule, Domburg, (17); 22. J. A. Louws. Oostkapelle (17): 23. B. Arendse, Ga- pinge (17); 24. C. Davidse, Melis kerke (16); 25. J. Provoost, Dom burg (16). Koopman ernstig gewond bij motorbrand. Toen Zaterdagmorgen een koop man uit Bergen op Zoom met zijn motorcarrier St. Fhillpsland binnen reed, vatte de motor vlam. Daar de bestuurder slecht ter been is, kon hij zicli niet tijdig verwijderen, waardoor zijn kleding in brand vloog. Kordate omstanders haalden hem van de carrier. Mét ernstige brandwonden werd hij een nabij gelegen woning binnengebracht. Nacfat eerste hulp was verleend, werd de koopman naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht. De carrier werd geheel vernield en ook de koopwaar liep brandschade op. Weerspannige zeelui Enige leden van de bemanning van het Zweedse s.s. „Rosso", dat in het kanaal te Terneuzen gemeerd lag, wensten geen gehoor te geven aan' de bevelen van de kapitein. Tegenover de politie verklaarden de zeelui wèl te willen varan, als één van hun col- ga's, die erg ziek zou .zijn, dokters hulp zpu krijgen. Deze hulp kwam in de perèoon van dr. Van Breda Vries man, maar deze vei-klaarde de zieke' tot simulant. Toen hebben de heren hun oppositie laten varen. Ze zijn weer aan het werk gegaan, maar schutten kon het schip dezelfde avond niet meer. Nog wat te goed. Dezer dagen werd door de Rijkspo litie te Colijnsplaat een kermis-ex- fdoitante aangehouden, die met de ustitie nog wat te vereffenen had, len en begomasoorten geaijen in ue nj, i maand gevangenisstraf. Zij De „Midden-Zeeland" en Middelburg. De afdelingen van de Provinciale Staten van Zeeland behandelden het voorstel van G. S. betreffende statu tenwijziging van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Midden-Zeeland". Enkele leden vroegen of een toetre ding van Middelburg tot de „Midden Zeeland" een wijziging vau de statu ten. voor wat betreft de samenstel ling van de raad van commissarissen en het dagelijks bestuur, tot gevolg zou hebben, opdat Middelburg daarin talrijker vertegenwoordigd zal zijn. Dit werd door Gedeputeerden beves tigd. Enige leden meenden, dat de Pro vincie er naar moet streven haar be langen bij de „Midden Zeeland" te verminderen door haar aandelen aan de gemeenten over te dragen. Andere leden bestreden dit echter; zij zagen, wat de watervoorziening betreft, wel degelijk een taak voor de Provincie weggelegd, o.m. in verband met de onrendabele gebieden. Naderhand hebben G. S. nog mede gedeeld. dat, zou in de toekomst ook iet bedrijf der gemeente Middelburg n de vennootschap worden opgeno men, de daardoor ontstane toestand pas kan worden geregeld, nadat par tijen daaromtrent tot overeenstem ming zijn gekomen. Vlas-hausse weer voorbij. De hausse in vlas, die enkele weken ;eleden de prijzen tot grote hoogte leed oplopen, schijnt weer voorbij te zijn. Enkele gelukvogels onder de land bouwers hebben van deze hoge prijzen kunucn profiteren, die wellicht toen betaald werden omdat er zoveel vlas te velde stond, waarvan men dacht dat er weinig van zou terecht komen. De terugval in de prijzen bedraagt in do meeste gevallen 40% of meer. Maar overste de Graaff blijft ook in Vlissingen. De aanwijzing van kapitein ter zee J. G. Broekhuljsen voor hoofd van de afdeling Zeemacht der Nederlandse militaire missie in Indonesië is inge trokken, zo deelde de Marinevoorlich- tlngsdienst ons mede. Deze hoofdof ficier wordt binnenkort belast met de functie van Commandant Maritieme Middelen in Vlissingen. Met de waarneming van de functie van hoofd van de afdeling zeemacht der Nederlandse .ïissie in Indonesië is thans belast kapitein-luitenant ter zee C. L. J. F. Douw van der Krap. Naar wij nader vernamen, betekent de aanwijzing van kolonel Broekhuy- sen tot Commandant Maritieme Mid delen te Vlissingen niet, dat de huidi ge commandant, kapitein-luitenant ter zee W. H. de Graaff, Vlissingen zou gaan verlaten. Overste de Graaff biyft commandant van Hr. Ms. „Ja cob van Heemskerc.v'. Het lag reeds geruime tijd in de bedoeling, dat deze functies niet samengevoegd zouden blijven. Dat de splitsing reeds thans tot stand wordt gebracht, kan waar schijnlijk worden gezien als een be wijs van de snelle en voorspoedige ontwikkeling van de marine-vestiging in Vlissingen. Advertentie. Hog maar goed veertig - en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Kheumatische Fijn... Eigenlijk moesten alle mensen en zeker op die leeftijd Kruschen ne men. En dan iedere dag, regelmatig, 't Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen 1% cent per dag. In ruil daar voor: altijd puur zuiver bloed, blij moedig in circulatie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende orga nen, zelfs b\j lieden die weinig bewe ging nemen, of een zittend leven lei den. Laat Kruschen ook Uw organen üie aansporende werking geven, op dat ze Uw bloed vry houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nü al oorzaak zijn van die ondra gelijke. alles ondermijnende Rheuma- tiscne pijn. KLACHTEN TE broeikasatmosfeer dér tropische wou den. Daar zij in de schaduw groeien, zijn zij er op aangewezen zo haastig en zoveel mogelijk te profiteren van de enkele zonnestralen, welke tot hen doordringen. Ter bevorderina^hiervan bezitten zij lichtgevoelige organen van buitengewone volmaaktheid. Deze op lenzen gelijkende cellen zijn zeer ver schillend gebouwd. Vaak bezitten zij alleen vèr naar buiten gewelfde cel- taanden, die als reflector dienst doen. In andere gevallen is een klein cen traal gelegen deel van de cel-buiten- wanden in een sterk lichtbrekende lens veranderd. Geheel overeenkom stig de junctie van het dierlijke oog, zijn deze licht verzamelende apparaten soms in staat een juist beeld van de omgeving op de achter hen liggende celwand te werpen, welk beeld zelfs gefotografeerd kan worden. Hier is dus werkelijk sprake van een „oog". Men hoede zich er echter voor hier uit de conclusie te trekken, dat de jjiant dus ook inderdaad kan „zien". Want daar is nop een heel groot ver schil tussen. Met het bezit van een oog kunt U nog niet zien, daar is 'n hele orpanisatie voor nodig, die by de plan ten ontbreekt. Bovendien zou een der gelijk vermogen voor de plant zonder betekenis zijn. Wel zou echter kunnen worden aan genomen, dat deze oog-apparaten de planten de mogelijkheid bieden om de geringste verschillen in stralingsinten siteit te voelen en haar bladeren dien overeenkomstig in te stellen. Dat plan ten een dergelijk waarnemingsvermo gen hebben, weet echter ieder, die heeft waargenomen hoe de toppen van jonge planten zich steeds naar het licht keren. De „planten-ogen" dienen, hoe merkwaardig zij overigens ook zijn, dus uitsluitend ter vervolmaking van een dergelijk vermogen. Dit waarnemingsvermogen moet echter niet met „zien" worden verward, want daarvoor zijn hersenen nodig. Wist U overigens dat hersenopera ties reeds in het Stenen Tijdperk plaats vonden? H. Pétlllcm. werd naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Algemeen Polderreglement wordt spoedig herzien. De voorstellen van Zeeland's Gede puteerden betreffende de verbetering der financiële positie van het provin ciaal personeel en de verlening van een acantietoeslag voor dit perso- fmnAtten T'i de hpsnreklne ontmoetten Tij de bespreking delingen d< In Axel brandde grote schuur af, in Middelburg ontstond binnenbrand. Gisteren ontlastte zich boven Zeeland een hevige onweersbui, die niet alleen de velen verraste, die van het mooie weer genoten, maar die ook op enkele plaatsen brand veroorzaakte. Te Axel sloeg de bliksem in de grote schuur van de vlassersfirma De W. aan de Kanaalkade, waardoor een hevige brand ontstond. De brandweer, die onmiddellijk werd gealarmeerd, bestreed het vuur met vele stralen, doch kon niet verhinderen, dat de gehele schuur met inhoud door de vlammen werd verwoest. Wel wist men de belendende panden te behouden. Een grote voorraad afgeroot vlas, als mede een auto en vele vlasbewerkingsmachines gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. In 1952 begint dubbele dienst Vlissingen Breskens vroeger. (Slot van pagina 1). Het volgend jaar zal de dubbele dienst vroeger aanvangen. Momenteel zyn G.S. niet in staat verbetering tc brengen in de moeilijkheden, die de diensten op de Oostcr-Schelde opleve ren. Het veer WolfaartsdUk-Kortgene heeft de volle aandacht V3n het col lege. Via dc radio worden zoveel mo gelijk inlichtingen over eventuele stremmingen van de bootdiensten ver strekt. Met de drukte op de le Mei za! voortaan rekening worden gehou den. IN HET DOK. In hun schriftelijk antwoord, mer ken G.S. on, dat de meeste klachten te vaag zijn. Zy menen voorts, dat klachten over cle algemene leiding uitsluitend bij hun college thuis ho ren. De directeur heeft reeds enkele jaren geleden voorstellen tot vlootuit- breiding gedaan en gewezen op dc euvelen van de aanlegplaatsen. Voor de ontwikkeling van Zeeland zijn de diensten van primair belang en reeds daarom kan de Provincie nimmer haar invloed prys geven.Waar bij het centraal gezag in bepaalde kringen tendenzen bestaan om de Pro vincie geheel uit te schakelen, is tact geboden en aan deze tact ontbreekt het volgens G.S. bij de behandeling van de moeilijkheden in en buiten de Staten wel eens. Eén van de nieuwe schepen vertoont „kinderziekten". De toestand van de aanlegplaatsen en de haven in Bres kens geeft aanleiding tot bijzpndere onderhoudswerkzaamheden, omdat de kwetsbare schroeven spoedig schade oplopen. Bij lage waterstand wordt voorts de scheepshuid door de grond- specie „gezandstraald". Het is nodig de boten abnormaal veel te dokken, ten einde te voorkomen, dat zij in een luttel aantal jaren zijn versleten. De huid wordt thans behandeld met een Easta, dat o.m. rubber bevat en dat estand is tegen het „zandstralen". Vermoedelijk zal het euvel van 'de trillingen, dat de „Prins Bernhard ver toonde ook spoedig tot het verleden behoren. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de termijn, gedurende welke de schepen voor onderhoud en revisie aan de vaart zyn onttrokken, aanvanke lijk groter moest zijn, dan naderhand het geval zal zijn. Toch zullen zy tel kens na betrekkelijk korte tijd uit de vaart worden genomen voor revisie en onderhoud, enerzijds om de kosten daarvan binnen bepaalde grenzen te houden, anderzijds om de abnormale slijtage zoveel mogciyk te beperken. De huidige bouvvvvaarde overtreft per schip zeker f 5 millioen! Uiteraard wordt er naar gestreefd tegen de tijd, dat het seizoenvervoer optreedt, zo veel mogelijk schepen vaarklaar tt hebben. Dit jaar lukte dat niet wegens de bijzondere herstellingen aan één der ferrymotorboten. Verder delen G.S. nog mede, dat de agenten instructie hebben om in geval len. dat passagiers hun bestemming niet meer kunnen bereiken, zoveel mogelijk behulpzaam te zijn bij po gingen om onderdak te verkrijgen. Waarom de vergadering van de land bouworganisatie op N.-Beveland niet doorging, weet men niet; er werd des tijds onmiddellijk toegezegd, dat een tweede boot zou worden ingelegd. Het college ontkende ten stelligste, dat het de publiciteit op onvoldoende wijze verzorgt. Dc Gedeputeerden menen niet, dat de voorgestelde commissie ad hoe de gesignaleerde euvelen kan verhelpen. De commissieleden zouden niet des kundiger zijn dan G.S. en hebben ook geen andere bron, waaruit inlichtingen kunnen worden geput. Het college meent, dat niet getornd mag worden aan het gezonde beginsel v^n zijn vol ledige verantwoordelijkheid tegenover de Staten. neel, de delingen der Prov. Staten geen bedenkingen, maar wel wilde men weten, of deze regelingen ook bij polders en waterschappen worden doorgevoerd. Hierop werd geant woord, dat G. S., tenzij indirect ten aanzien van de calamiteuze polders, geen invloed hebben oo de gang van zaken in de polders en waterschap pen, V immers autonoom zijn. Ad- v" :zen van deze aard worden echter In belangrijke mate opgevolgd. Namens G. S. werd naar aanleiding van het gesprokene medegedeeld, dat het voornemen bestaat tot een alge hele herziening van het Algemeen rolderreglement te geraken. Binnen afzienbare tjjd zal deze zaak in de vergadering van de Staten aan de or de komen en dan kan men zieu, in hoeverre middelen kunnen worden gevonden, dat er algehele uniformi teit komt in bezoldiging en arbeids voorwaarden. OPNAME KASGELD DOOR PROVINCIE In de afdelingen der Provinciale Staten van Zeeland word het voorstel van G.S. tot het opnemen van kas geld in 1952 en volgende jaren be handeld. Een aantal leden maakte bezwaar tegen de bepaling, om ook in de volgende jaren kasgeld op te nemen, omdat dan toekomstige col leges van Prov. Staten aan dit voor stel gebonden zyn. Daarom werd voorgesteld in het ontwerp-bcsluit de zinsnede „en in het jaar 1953 en volgende jaren" te wijzigen in „en in de jaren 1953 en 1954". G.S. hebben thans aan dit verzoek voldaan. Zondagavond werd de Middelburg se brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in een bovenwoning aan de Langeviele. Vermoedelijk is de bliksem ingeslagen in de dakgoot en via een anker door de buitenmuur geleid. Waarschijnlijk is tengevolge van de hitte een gasbuis gesmolten, waardoor het gas vlam vatte. De be woonster van het appartement, mej. B., was niet thuis, en de brand werd pas een half uur na de inslag ontdekt. Het vuur had zich toen reeds medege deeld aan het been van een kapspant. Omwonenden bestreden de vlammen met haastig aangevoerd water, dóch inmiddels was de brandweer reeds ge alarmeerd, die voor de eerste maal de nieuwe spuit inschakelde. Drie be jaard mensen, die eveneens op de bo venverdieping woonden, werden uit voorzorg bij buren ondergebracht. De vlammen konden spoedig worden ge doofd, maar later op de avond bleek het nodig, om een gedeelte van de kapspant af te zagen, daar het hout nog smeulde. De schade wordt ge- Advertentie Personeel bootdiensten trachtte te „liften". Bij de behandeling in de afdelingen der Provinciale Staten van Zeeland, van het voorstel van GS. tot vast stelling van de jaarstukken der Prov. Stoombootdiensten over 1950 merkte een lid op, het beneden de waardigheid van het provinciaal per soneel te achten, dat, ondanks ver goeding van vervoerskosten, perso neel van de Prov. Stoombootdienstèn tracht te „liften". Gedeputeerde Sta ten dienen volgens hem aan deze mis stand een einde te maken. Namens dit college werd geant woord, dat reizen gedurende de de tacheringsperiode behoudens de verlofdagen niet worden vergoed. Het kan dus voorkomen, dat tussen tijds „gelift" wordt. Overigens kan men niet controleren in hoeverre dit ook bij de reizen, waarvoor vergoe ding verleend wordt, het geval is. Zeer zeker verdient dit, volgens G.S., afkeuring. raamd op 400 a 500; ondermeer werd enig meubilair gedeeltelijk ver nield. REGENBUIEN De onweersbui ging gepaard met geweldige regenvlagen, waardoor tal van bezoekers van de Zeeuwse stran den ijlings een schuilplaats moesten opzoeken. Ook de velen die per fiets of anderszins onderweg waren, wer den door het zware weer verrast. Wegverbetering tussen Knocke en Retranchement. De internationale weg van Knocke naar Retranchement vérkeerde na de oorlog in een zeer slechte staat, vooral op Belgisch gebied. Wel werd hierin veel verbetering gebracht, maar toch voldoet de „baan" niet ge heel aan de eisen van het moderne verkeer, nu honderden auto's dage lijks de grenspost te Retranchement passeren. Hoewel van Nederlandse zijde reeds lang pogingen in het werk worden gesteld, ae kuststrook van betere we gen te voorzien, lijkt het er op. dat onze Zuiderburen het eerst tot daden zullen overgaan, hetgeen zeer begrij pelijk is. al» «^gn bedenkt, dat de by- na honderd kilometer lange „auto baan" langs de Belgische kust te Knocke plotseling eindigt en in de richting van de Zeeuwsch-Vlaamse kust overgaat in een tertiaire weg. Uit Knocke vernemen we thans, dat er kans bestaat, dat de Belgische Staat de Zoutelaan en de Elisabeth- laan zal overnemen. Indien het zover komt. zullen deze lanen verbreed en gemoderniseerd worden, evenals de weg door het Hazegras naar Retran chement. Gelukkige hengelaar. De heer P. van Cadzand. een hartstochtelijk hengelaar uit Hoek, beproefde zijn geluk in de z.g. Val- put in zijn woonplaats. Het resultaat was een paling van 82 cm lengte met een gewicht va3~ van ruim 1 kg. MOSSEL VERZENDING IETS MINDER. De vorige week was de mosselver zending van Bruinisse uit iets minder dan vorige week. Deze bedroeg 1025 tonnen. Van de Waddenzee werden nog aangevoerd 2915 tonnen halfwas mosselen. .Volgens Ged. Stalen voordeel Yoor vele installateurs. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in het in de afdelingen dei- Provinciale Staten betoogde geen aanleiding- gevonden tot wijziging van hun voorstel om niet in te grijpen in de verkoop van eleotrische appara ten door de P.Z.E.M. Een aantal Sta tenleden Was vóór stopzetting van deze verkoop. Het college wijst er op, dat instal lateurs ook ingeval van verkoop via de P.Z.E.M. installatie-opdrachten van hun clientèle verwerven, die hun een voordeel verzekeren, dat slechts weinig blijft beneden dat, wat zy an ders verkrijgen. Zij besparen daarbij vele kosten en ontgaan bovendien de noodzaak een voorraad van toestellen aan te houden, die investatie van ka pitaal, risico's en opslagkosten met zich brengt. Van concun-entie met de ze installateurs kan dan ook eigenlijk niet worden gesproken; eerder van samenwerking. Van de Zeeuwse in stallateurs hebben 87 in 1949/1950 kooktoestelien voor hun klanten via de P.Z.EJ.M. besteld; als regel genie ten zij een provisie van 15 prac- tisch geen nadeel tegenover de 17 by bestelling bij fabriek of grossier, die hen voor eigen kosten en risico's stelt. In Zeeland zyn geen grossiers gevestigd; wel ziin er enkele grotere installateurs werkzaam, die zelf ook rechtstreeks aan het publiek verko pen. Omdat de termijn, waarop door vis sers uit Zeeland naar mosselen mocht worden gevist op de Waddenzee werd gesloten waren alle vaartuigen voor het eerst sedert lange tijd weer in de haven van Bruinisse terug. Met de sluiting van deze ter mijn, is een campagne afgelopen, die zeker succesvol mag worden ge noemd, voor hen die er aan deel na men. Wat de Zeeuwse mossel betreft, deze heeft vergeleken bij vorig jaar. toen weliswaar de grote catastrophe van de afsterving der mosselen nog moest be ginnen, maar toen toch al aan de mos selen te zien was. dat de kwaliteit veel te wensen overliet, thans weer een gezond uiterlijk. De overtuiging dat de parasiet dit jaar weinig of geen schade zal doen, groeit naarmate de zomer verder verstrijkt, zónder dat men van de schade iets heeft bemerkt. Het is te hopen, dat ook in de maan den, waarin men het optreden van de parasiet nog heeft te vrezen (van half Juli tot half September), de toestand in de mosselcultuur zich even gunstig zal ontwikkelen als tot dusver het ge val was. Dat zou betekenen, dat de parasiet mytilicola intestenalis, in ont wikkeling en verbreiding wordt ge remd, door een oorzaak, waarvan men even weinig weet, als van de parasiet en zijn bestrijding zelf. DAMES ZOMERJAPONNEN van -347' voor 2.95 DAMES ZOMERMANTELS van 84^73" voor 19.95 Kamgaren .MANTEL C O STUUMS van 13&75 voor 49.95 MEISJES ZOMERJURKEN met bijpassend broekje leeftijd 5 jaar van 14-t93 voor 5.95 HERENCOSTUUMS Kamgaren van 84^50 voor 59.95 Cheviot van 93t- vpor 49,95 HEREN SPORTCOLBERTS van 39voor 29.95 HEREN PANTALONS van 3Z3Q~voor 19.95 JONGENS MATROZENPAKKEN van voor 15.95 JONGENS OVERHEMDEN van 3SQ voor 2.98 ZELFBINDERS van 3SÜ voor 0.98 LANGE NOORDSTRAAT 8-10* MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2