PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Harriman doet hoop op schikking in Perzisch oliegeschil herleven Klachten over Bootdiensten wederom onder de loupe De BILT ADMIRAAL FORREST SHF.RMAN IN NAPELS OVERLEDEN TWEE DODEN BIJ TREINBOTSING IN STATION GOUDA 194e Jaargang-No. 171 Dagblad ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BallintJJn PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Boss hardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week t 4.55 p. kw. fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maartdag 23 Juli 1951 ADVEHTOfnEPRUS M rt. I-'r mm. Minimum p. advertentie t 3.— lng. mededelingen driemaal Urtef. Kleine ad verter; ties (max. 8 regela» van 1—8 regels i 1.—. Iedere regei meer 20 cent. -Bileven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P2£. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924; Goes L. Vorstatr. «3. teL 2475 (b_g.g. 2228); Oostburg Pr. Ma itr. 12. tel. 102; Terneuren: Brou' N.Bo C 180. teL 28 PERZEN WERDEN IETS REDELIJKER Besprekingen verliepen bevredigend Trumans speciale afgezant in Perzlë, Averell Harriman, heeft door zyn besprekingen van de afgelopen dagen de hoop op een minnelijke schikking in het oliegeschil doen herleven. Op een speciale bijeenkomst tussen hem en zijn adviseurs enerzijds en de Perzische oliecommissie anderzijds heeft Harriman een aantal voorstellen gedaan, die tot een regeling kunnen lei den. Deze voorstellen bleken voor de Perzen aanvaardbaar. De leden van de oliecommissie zeiden tot een Reuter-correspondent: „ais alles goed blijft gaan kan Harriman straks tevreden naar huis vertrekken". In de afgelopen weken zijn derge lijke hoopgevende verklaringen van Perzische zijde niet eerder voorgeko men. Tot nu toe immers wezen de Perzen alle tegenvoorstellen van de hand en weigerden zij ook maar één concessie te doen. Als hoopgevend wordt ook gezien, dat de hoofdverte genwoordiger van de Anglo-Iranian in Teheran, Richard Seddon, op zijn standplaats mag blijven. Vorige week werd de verblijfsvergunning van Sed don ingetrokken, hetgeen tot een Brits protest aanleiding gaf. Hamman hield zijn besprekingen in het zomerpaleis van de Shah in de omgeving van Teheran. Zaterdag avond verklaarde radio-Teheran: „elk redelijk voorstel binnen het kader van de wet op de nationalisatie zal met welwillendheid en begrip worden be- Prins Naif, Abdoellahs tweede zoon. Strijd om de opvolgine van koning Abdoellah De kroonprins wil niet opzij geschoven worden. De moord op Koning Abdoellah van Jordanië zal waarschijnlijk het begin zijn van een felle stryd om be houd van de Britse invloed in de Arabische wereld. Er zyn al tekenen, dat de opvolger van Abdoellah een twistpunt zal worden. Emir Naïf, de tweede zoon van de vermoorde vorst; is even als zijn va der een goed vriend van Engeland. Hij is tot regent uitgeroepen, omdat de eerste zoon, emir Tallal, onder medi sche behandeling staat. Emir Tallal is veel minder Engels-gezind en ge neigd toenadering tot Egypte te zoe ken. Dat is v/el zijn voornaamste „ziekte". Bij het vernemen van de moord op zijn vader trachtte hy on middellijk van .Zwitserland, waar hij behandeld wordt, naar Amman te rei zen. De behandelende artsen gaven echter geen toestemming. De prins zou woedend zijn, dat hij niet tot op volger van zyn vader is uitgeroepen. Azzam Pasja, de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, ver klaarde Zaterdag te Cairo: „Er be staat geen twijfel aan, dat slechts Emir Tallal de wettige troonopvolger is van koning Abdoellah. De grond wetten der Arabische landen moeten geëerbiedigd worden. Het buitenland mag hierop geen invloed uitoefenen". Nederlandse en Belgische vrijwilligers naar Korea vertrokken Van de Lloydkade te Rotterdam scheepten zich Zaterdagmorgen aan boord van het Amerikaanse troepen transportschip „Gen. J. H. Mc. Rae", 179 Nederlandse en 250 Belgische vrijwilligers in met bestemming Ko rea. Het waren aanvullingsdetachemen ten voor de Nederlandse en Belgische detachementen in de Ver. Naties. De Nederlanders werden namens de minister van oorlog toegesproken door luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden. Tot de Belgen sprak luit.- generaal A. P. I. Rosenbaum, bevel hebber van de binnenlandse strijd krachten, namens de Belgische minis ter van Landsverdediging. studeerd". Later heette het van ge zaghebbende Perzische zijde, dat de voorstellen van Harriman in hoofd zaak bevredigend waren en zouden kunnen leiden tot een hervatting van de onderhandelingen met de Britten. Over de aard van de voorstellen wordt nog geheimhouding betracht. Het schijnt, dat zij o.a. de oprichting van een gezamenlijk Brits-Ameri- kaanse-Perzische organisatie voor de verkoop van de olie behelzen. De Britten bewaren een volkomen stilzwijgen over de onderhandelingen. Harriman heeft een paar keer de Britse ambassadeur in Teheran van de voortgang op de hoogte gebracht, maar officieel is Engeland er niet bij betrokken. Het staat dan ook nog geenszins vast, dat Engeland accoord zal gaan met de door Harriman uit gewerkte schikking. Vooral ook. om dat in bepaalde kringen enig wan trouwen bestaat jegens de Ameri kaanse bedoelingen. Londen aanvaardt Amerikaanse uitnodiging. Engeland heeft de Amerikaanse uitnodiging tot deelneming aan een conferentie met Frankrijk over Duits- lands bijdrage tot de Atlantische de fensie ar.nv~.ard. De conferentie van Drie wordt op nader vast te stellen datum te Washington gehouden. EEN AANBOD. Een Amerikaanse oliemaatschappij uit Texas heeft de Perzische natio nale olieraad telegrafisch aangeboden millioenen liters olie te kopen en tankschepen te zenden om ze In ont vangst te nemen. De maatschappij was bereid „de beste technici ter we reld" te zenden om de Perzen te helpen bij de oliewinning. Dit is Zondagavond door een woord voerder van de Perzische regering medegedeeld. Geen wonder, dat in Engeland wan trouwen bestaat tegenover Ameri kaanse bemiddeling Onderhandelingen te Kaesong drie dagen opgeschort Op verzoek van de Noordelijken. De onderhandelingen te Kaesong zijn Zaterdag drie dagen opgeschort op verzoek van 'de Noordelijke dele gatie, die nader overleg wilde plegen over de weigering van de V.N.-dele- gatle om „terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea" ln bespreking te nemen. Verondersteld wordt, dat' de delegatie wacht op In structies uit Moskou. Geallieerde officieren zelden, dat tijdens de bijeenkomst van Zaterdag voor het eerst de twee Chinese afge vaardigden een leidende rol hadden in de besprekingen. Zij voerden on derlinge beraadslagingen zonder daarin hun Noordkoreaanse collega te betrekken. Deze zag er „gespannen en betrekkelijk onderworpen" uit. Generaal Ridgway verklaarde Zon dag, dat tot dusver de besprekingen te Kaesong geen redenen hadden ge geven tot „ongenast optimisme" over vrede in Korea. Hij zeide een afwach tende houding in te nemen. De admiraal stond in het centruni van de besprekingen over Spanje. Admiraal Forrest Sherman, de chef van de Amerikaanse marine-staf, Is Zondag onverwachts te Napels overleden. Zaterdagavond woonde hij met zijn echtgenote een concert in Pompei bij. Hy maakte een volkomen gezonde indruk. In de nacht kreeg hij een hartaanval, doch toen een arts kwam, had hij zich weer hersteld. Ofschoon het gevaar geweken scheen, stortte hjj opnieuw in en stierf na enkele minuten. Admiraal Sherman stond juist in het centrum in verband met zijn be zoek aan Spanje en de conferenties met generaal Franco. Dit bezoek hield verband met de Amerikaanse plannen om Spanje in het Atlantisch Pact op te nemen, een in Eurppa veel omstreden zaak. Admiraal Sherman arriveerde Za terdag te Napels, waar hij een onder houd had met admiraal Robert Car- nes, opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Zuid-Europa. De bespreking werd gevoerd aan boord van het commandoschip „Mount Olympus". Hij zou Zondag uit Napels naar Madrid vertrekken. Admiraal Sherman, die de leeftijd van 54 jaar heeft bereikt, was in de oorlog gedurende twee jaar plaats vervangend stafchef onder admiraal Nimitz van de Stille Oceaanvloot. In 1948 werd hij benoemd tot op perbevelhebber der Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee. In het zelfde jaar werd hy bevelhebber van de Amerikaanse zesde vloot. Sinds Nederlander gedood bij vliegongeluk in Frankrijk. Zaterdag is boven Le Veinet, een westelijke voorstad van Parijs, een particulier vliegtuig neergestort. De vijf inzittenden, onder wie de 24-ja- rige Nederlander Hubert Caubo uit Heerlen, kwamen om het leven. Na een maand wéér naar Korea. „De jongens kunnen mij toch niet missen", zo sprak Zater dag sergeant J. J. Seeuwén uit Den Haag, die zich inscheepte aan boord van het Amerikaan se troepentransportschip „Ge neral J. H. Mc. Rae", dat hem met het aanvulllngsdetache- ment naar Korea zal brengen. Ongeveer een maand geleden kwam deze sergeant met het zelfde schip in ons l^nd aan. Hij had toen een verwonding aan zyn arm, die hjj had opge lopen bij de overval op de com mandopost te Hoengson. „Ik moet nog wel een maand rusten, maar dat kan mooi ge durende de reis", wgs het laco nieke oordeel van sergeant S eeuwen. November 1949 was hij chef van de marine-staf. President Truman zeide toen hy het bericht had vernomen: „Ik ben geschokt en bedroefd. Het is een groot verlies voor het land en voor mezelf". Tot opvolger van Sherman is tijde lijk benoemd admiraal McCormick. De ravage aan de kop van de Haagse trein, kort na de botsing Prijzen voor de boer onveranderd. Maar flessenmelk wordt tijdelijk duurder. Minister Mansholt beeft de georga niseerde landbouw medegedeeld, dat de regering de garantleinelkprljs voor de boer voor h«-t jaar November 1950 November 1851 handhaaft op 17'/j cent per kg. melk van 8,5" vet. Onder de huidige omstandigheden ziet de regering evenmin aanleiding de voor de producent vastgestelde prijzen der akkerbouwproducten tar we, koolzaad, suiker (bleten) en voor haver en gerst, voor zover daarvoor een Innameregellng geldt, te wijzigen. Het ministerie vestigt er intussen de aandacht op. dat een heden, 23 Ju li. Ingaande verhoging van öc maxi mum-melkprijs met l cent per liter, die een gevolg ia van een door hogere kosten voor een bepaalde periode on vermijdelijk geworden verhoging der toegestane verwerklngsmargc. uit sluitend geldt voor gepasteuriseerde flessenmelk en gepasteuriseerde con sumptiemelkproducten. De normaal voor dc l08?e verkoop bestemde melk blijft ln prijs onveranderd. Overigens geldt de verhoging \*an de maximum prijs voor de flessenmelk. evenals het vorig jaar, slechts voor een deel van het jaar. Dr. Schacht ..gewaardeerde gast" in Indonesië. Mr. Joesoef Wibisono, minister van financiën te Djakarta, deelde aan Aneta mede, dat dr. Schacht als een „gewaardeerde gast" zal worden be schouwd. Hij zal in geen enkele rege ringsorganisatie worden opgenomen. Hij zal eerst oriënterende besprekin gen voeren met Indonesiche autori teiten; daarna zal de regering hem vragen te adviseren in financieel-eco- nomische vraagstukken. Hem zal huisvesting en vervoer overeenkom stig zijn positie worden toegekend. Engeland bewaakt thans scherp zijn geheimen Paspoorten ingetrokken van 12 belangrijke personen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de paspoorten in getrokken van twaalf belangrijke personen. Zij mogen het land niet zonder speciale toestemming veria- ten. Ambtenaren van de zee- en luchthavens hebben instructie gekre gen daarop streng toe te zien. De Britse geleerde Burhop, lector in de wiskunde aan de Londense Uni versiteit" heeft zUn paspoort moeten inleveren. Hij zou Zaterdagochtend met 20 an deren naar Mpskou vertrekken voor een bezoek onder auspiciën van de vereniging voor Brits-Russische vriendschap. Burhof moest zijn pas sage bij de Sabena annuleren. In de oorlog werkte hij aan atoomprojecten in de Ver. Staten. Hy is thans een vooraanstaand lid van een Britse com missie voor atoomwetenschap. Het Britse ministerie heelt voorts een ambtenaar van de buitenlandse dienst geschorst. Zijn naam is niet bekend gemaakt. Het gaat hier, aldus zeide een woordvoerder, om voorzorgsmaatre- felen in verband met de pijnlijke inci- enten van de laatste tijd (o.a. de verdwijning van Burgess en Maclean. BESTUURDER BLEEF OP ZIJN POST Binnenkomende trein reed met vrij grote snelheid op stilstaande. Zaterdagmorgen, even over half zeven, heeft zich op het fetation te Gouda een ernstige botsing tussen twee diesel-electrische treinen voorgedaan, tengevolge waarvan twee personen de bestuurder van een der beide treinen en een reiziger uit Amsterdam de dood vonden. Vertier waren er pl.m. twintig gewonden, van wie enige zeer ernstig. In Gouda worden de treinen uit Rot terdam en Den Haag steeds gekop peld om dan gezamenlijk de reis vla Utrecht voort te zetten: In het onder havige geval stond de trein uit Rot terdam reeds enige minuten voor het Ëerron. toen de Haagse binnenreed, •e bestuurder van dit treinstel moet bij het binnenrijden van het station luide signalen hebben gegeven ten te ken, dat zijn remmen niet of althans niet voldoende werkten. Helaas heeft van de reizigers in het achterste deel van de trein uit Rotterdam niemand deze waarschuwing begrepen, zodat, toen de trein uit Dèn Haag met een vaart van plm 25 km per uur op de stilstaande trein reed, zich nog velen op het achterste balcon bevonden. PANIEK De gevolgen waren verschrikkelijk: van beide treinen werden de bestuur derscabine en het balcon zwaar be schadigd. terwijl de rijtuigen ook nog gedeeltelijk uit de rails geslagen wer den. Er ontstond een enorme ravage en de paniekstemming, die zich van de reizigers meester maakte, werd nog verergerd door een sterke rook ontwikkeling. welke deed vermoeden, dat ook nog brand was ontstaan. Met achterlating van bagage vochten vele reizigers zich een weg naar de uit- AFDELINGSVERGADERING PROV. STATEN Gedeputeerden achten commissie ad hoe overbodig In de afdelingen der Provinciale Staten van Zeeland is uitvoerig gespro. ken over de klachten betreffende de Stoombootdiensten, in het bijzonder over de ernstige verkeersproblemen by het veer MissingenBreskens v.v. Gedeputeerde Staten hebben op alle vragen gedétailleerd antwoord gege ven. Ook werd van gedachten gewisseld over het voorstel van mevr. E. J. van den Broecke-de Man tot het instellen van een commissie ad hoc, met de opdracht de moeilijkheden en mogelijkheden onder ogen te zien en daar over een rapport uit te brengen aan de Staten. De meningen over het nut van een dergelyke commissie waren zeer verdeeld: sommige leden toon. den zich warme voorstanders, anderen zagen er weinig heil in. De Gedepu teerden verklaarden geen enkele behoefte aan de commissie te hebben en meenden aanvaarding van het voorstel te moeten ontraden. Vele van de reeds zo bekende klach ten over de Prov. Stoombootdiensten werden wederom ter tafel gebracht. der-Kruiningen achtte deze spreker niet uitvoerbaar. Een ander vroeg aan dacht voor de volgens hem totaal on- Eén van de leden merkte ook op, dat bevredigende verbinding met Noord- de reserve-boot gebruikklaar dient te J 1 J zyn en hij zag in de omstandigheid dat het schip stuk was, een ernstige fout van de leiding. Een ander informeerde, of het niet beter is, dat de boten niet in beheer bij de Provincie blijven, doch geheel aan het Rijk komen en stelde de vraag, of een strakkere lei ding en meer tegemoetkoming van de directeur niet goed zou werken. Weer een ander lid wilde het bootdienstr personeel de lof, waarop het recht heeft, niet onthouden. In een andere afdeling klaagde men er over, dat G.S. de publiciteit op onbevredigende wijze verzorgen. Men moet voorts bedenken, dat het zomerseizoen vroeger begint dan op 27 Juni. Vervoersspreiding G.S. vinden het taak van de Zeeuwse V.V.V. om te bevorderen, dat de Bel gen méér gebruik maken van Perkpol- Beveland, waardoor zelfs een land bouworganisatie moest afzien van haar voornemen om op dit eiland haar jaarvergadering te houden. In eerste instantie antwoordden G.S., dat de moeilijkheden pas zouden zijn ongelost, indien men over drie in plaats van over twee boten op de lijn Vlissingen-Breskens en over vier ln plaats van twee aanlegplaatsen kon beschikken. Na de laatste reparaties aan de aanlegplaatsen is het niet mo gelijk andere boten dan de „Juliana'' en de ,3ernhard" te gebruiken. DE DIENSTEN OP ZONDAG. Op de Zondagen wordt minstens evenveel gereisd als op werkdagen. Het standpunt van de Staten is even wel de diensten op Zondag zo beperkt mogelijk uit te voeren en aan deze richtlijnen zijn G.S. gebonden. Wil men hierin verandering hebben, dan zal dat ook kennelijk moeten blijken. Voorts werd opgemerkt, dat bij het samenstellen van de dienstregelingen voldoende overleg wordt gepleegd met de andere vervoersinstellingen. Eén der Gedeputeerden was er van overtuigd, dat de moeilijkheden door de dagbladen zijn opgeblazen, waar door de indruk wordt gevestigd van een janboeL Men moet bedenken, dat sinds 1945 groot werk is verricht. Wanneer geen perfectie is bereikt, dan is één der oorzaken het onvolledige materiaal. Het wielerverkeer is voorts sterk toegenomen en bovendien was er het euvel, dat de boten te weinig in revisie konden. Kleinere oorzaken, zoals verkeerde berekeningen en min- der tact zijn te wijten aan de hoge druk, waaronder het personeel dik wijls moet werken. G.S. hebben de overtuiging, dat deze mensen met hart en ziel hun arbeid doen. Men mag ver der nimmer de practische moeilijkhe den uit het oog verliezen; zo kan de „Kon. Wilhelmina" niet aanleggen in een fuik, die berekend is op grotere boten. Het Rijk betaalt de tekorten van de Wester-Scheldedienst voor de volle 100 het is verklaarbaar, dat het dan ook wat te vertellen heeft. Er wordt echter steeds overleg gepleegd. De bouw van een nieuwe boot zou f 3.500.000 kosten. Van Rijkswege is aanvankelijk overwogen de bouw te doen geschieden door het Rijk, maar gezien de huidige financiële toestand moet men geen illusies koesteren over de mogelijkheid van een spoedige uit voering en men moet bedenken, dat de boten ook soms leeg varen. (Vervolg op pag. 2). gang. Boven alle rumoer uit klonk het geschrei van kinderen en het ge kerm van de gewonden. Politie en geneeskundige dienst, die tezamen met een hulpploeg van de Spoorwegen spoedig ter plaatse wa ren. hadden de handen vol. Toch ge lukte het om in betrekkelijk korte tijd de gewonden naar verschillende ziekenhuizen over te brengen. Hier moesten de lichter gewonden echter nog geruime tijd wachten voor zij ge holpen konden worden. Gedood werden by dit ongeval de Amsterdamse passagier, de heer H. Sips en di' bestuurder van de Haagse trein, de heer I)e Beus uit Utrecht, die zwaar gewond naar een der zie kenhuizen werd overgebnieht en daar na korte tijd overleed. HU stond be kend al» een zeer serieus bestuurder, die ook in dit geval tot de laatste se conde op zUn post is gebleven. Een onderzoek door deskundige^ heeft inmiddels uitgewezen, dat dc remmen wel moeten hebben gewerkt, de remblokkcn waren althans nog warm. Mogelijk hebben zij echter toch niet voldoende gewerkt. Wat er precies is gebeurd, zal echter wel niet meer achterhaald kunnen worden, nu de bestuurder om het leven gekomen is. Van de twintig gewonden, die naar de ziekenhuizen werden overgebracht, konden verschillenden spoedig huis waarts keren. Van één passagier, een 30-jarige Hagenaar, werden beide benen verbrijzeld, van een andere Ha genaar werd één been verbrijzeld. Een dame uit Rotterdam kreeg een ernstige oogwonde. Koninklijk paar in Londen aangekomen. Koningin Juliana en Jïrinses Irene vlogen Zaterdagavond van het vlieg veld Soesterberg met de regeringsda- kota naar Londen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix vertrokken reeds omstreeks 2 uur 's middags met het zelfde vliegtuig, dat na de landing te Londen naar Nederland terugkeer de om de tweede vlucht te maken. Zoals bekend zou het koninklijk ge zin in Engeland het Festival of Bri tain en de Horse-show bezoeken. De Koningin keert reeds vandaag weer naar ons land terug. De prins en de beide prinsesjes blijven tot Donder dag. Canadees vliegtuig met 28 militairen vermist. Een passagiersvliegtuig van de „Canadian Pacific Airlines", met 28 militairen aan boord, dat tc Vancou ver was opgestegen met Anchrorage in Alaska als bestemming, is Zater dagavond als vermist opgegeven. Na Zaterdagochtend werd niets meer van het toestel vernomen. Het vliegtuig was op weg naar Ko rea. VOORSPELT: LAGERE TEMPERATUREN. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien, plaatselijk met onweer. Matige en tijdelijk krachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind. Lage re temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1