Duizenden Engelsen ontevreden met hun gezicht De eerste normale „Werk-synode" sinds de nieuwe kerkorde ZEELAND AAN DE SPITS MET GEBRUIK VAN MAAIDORSERS ZATERDAG 21 JULI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WELKE NEUS WENST U Aristocratische trekken veel gevraagd (Van onze correspondent} Londen, Juli Verleden jaar hebben In Engeland meer dan 20.000 men sen hun gezicht laten verfraaien. Het is eigenaardig, dat onder de patiën ten van 'n schoonheidsinstituut In Londen byna 75 mannen waren, waarvan de meeste tussen 21 en 25 jaar. Maar ook oudere heren, vooral za kenlieden, behoren tot de cliënten van de schoonheids-chirurg, die zowel scheve oren en neuzen rechtzet als ook traanzakjes en andere hinderlijke tekenen van ouderdom wegopereert. Ook In andere landen hebben deze doktoren een bloeiende praktijk. Behalve de correctie van afwijkingen staat hierby overal by patiënten van beide geslachten de wens naar een andere neus op de eerste plaats. De moderne schoonheids-chirurgie kan hier in de meeste gevallen hulp verlenen en geeft aan zogenaamde „wipneuzen" de zozeer begeerde krachtige vorm of voorziet de pa tiënt van een „originele Engelse adelsneus", die eerst in Hollywood en thans in geheel Amerika opgeld doet. Voor de gelaatkundigen zal het dus voortaar niet meer gemak kelijk zijn de karaktertrekken van een mens aan zijn neus af te lezen, want de correcties van de schoon heidschirurgen vertonen zelfs voor een vakman bijna geen verschil meer met een „echte" originele uitgave. Hecht reeds een „gewoon sterve ling" zovëel waarde aan een goed uiterlyk, de lievelingen van het wit te doek moeten hiervoor ware mar telingen doorstaan. Het publiek eist nu eenmaal van henr dat ze vol- Europa reist V. Als buitenlandse toeristen naar Ne derland komen, staat als nummer één op hun verlanglijstje: boerinnen met witte kappen te zien en boeren op klompen. Een Nederlandse toerist in liet buitenland kijkt naar de natio nale klederdracht nauwelijks om. Misschien komt dat, doordat men in Nederland de oude drachten nog ziet dragen en elders alleen als men zeer veel geluk heeft. Nauwelijks waren wij de Zwitserse grens over, of het bleek dat Bazel het feest van de jeugd vierde. De lucht daverde er van de fanfaremuziek en aan optochten geen gebrek! In al die optochten marcheerde de jeugd in de oude klederdracht der verschillende Zwitserse kantons, groepsgewijs. Het was een kleurenspel om nooit te ver geten. Draagt iemand in Zwitserland nu nog werkelijk die klederdracht f vroe gen wij aan een paar Zicitsers. Zij keken verbaasd en haalden hun schouders op. Niemand Wij trokken door de Elzas. Er was de een of andere gedenkdag. In alle dorpen van enige betekenis trok de muziek rond en voorop: meisjes in Elzasser dracht. Het waren de enige, die in de Elzas te ontdekken waren. Maar in Oostenrijk, zo hoopten wij. daar sou het anders zijn. Het was er niet anders. Zeker, ge kunt zien, dat de boeren zich in de verschillende de len van het land, ja, zelfs in de ver schillende dalen anders kleden. Maar zij dragen nog slechts een gemoderni seerd, sterk vereenvoudigd costume. Toch kregen wij in Oostenrijk de kleurenweelde uit vervlogen tijden in volle'glorie te aanschouwen. In Inns bruck was toevallig het jaarlijkse Trachtenfest en uit alle windstreken waren de bewoners der landen en in die landen der verschillende dalten naar de hoofdstad van Tirol geko men, met tientallen muziekkorpsen, met al hun vlaggen en vaandels, met hun schutterijen, die daar nog altijd een bloeiend bestaan hebben, met hun vrouwen en kinderen. Tienduizenden namen deel aan dit drachtenfeest en het voorbijtrekken van de grote op tocht duurde niet minder dan twee uur. Die optocht, dat was Oostenrijk op zijn allermooist. Oostenrijk, zoals het eenmaal geweest is in zijn grote tijd. Wélk een kleurenweelde, wélk een eindeloze variatie van telkens weer andere klederdrachten, wélk een ge wemel van vaandels en vlaggen en welk een demonstratie van rijkdom.' Het indrukwekkendst waren de be faamde Goldhauben, de gouden mut sen van Salzburg, die de bekroning vormden van zuiver zijden veelkleu rige vrouwencostumes. Die gouden mutsen waren een lust voor het oog, wonderwerken van edelsmeedkunst, die op bijna pijnlijke manier lieten zien hoe rijk liet arme Oostenryk eens is geweest. De Oostenrijkers koesteren de her innering aan die voorbije glorie in hun Schuttersbonden en Klederdrachtver enigingen. Daar worden de oude drachten zorgvuldig bewaard en en kele malen per jaar komt men er trots mee voor de dag. By de Trach- tenfeesten, bij bruiloften, bij schut- tersfestijnen. Het grootste deel van het jaar echter ligt de glorie in de kamfer Van de klederdrachten naar het jo delen, het is een kleine stap. Verre weg de meeste toeristen trekken naar Oostenrijk en horen alleen jodelen in een theater, of in een café met een Bauem-kapélle. Maar wie echt wil horen jodelen wie de boeren wil horen, die moet op Zaterdagavond naar een gewone dorpsherberg gaan, waar dan altijd wel een harmonikaspeler en een man met een guitaar te vinden zijn. Hij moet praten met de boeren in hun eigen boerenirant en een halve liter wyn, die goedkoop is, doet dan won deren. Er hoeft er maar een te begin nen met zingen en de rest sluit zich bij hem aan, de kampioensjodélaars, die mededingen in de jaarlijkse jodel- wedstrijden, zingen hun soli, het meeste wordt in koor gezongen en raak is het dan zo, dat het halve dorp uitloopt, omdat er zo schoon gezongen en gejodeld wordt. Zulke avonden ein digen pas als het morgenrood al weer om de bergspitsen gloort. En het zijn de onvergetelijkste. maakt en zonder fouten zijn. Nu zijn er maar weinig filmsterren, die als een Adenis of een uit schuim gebo ren Venus van de hemel vallen. En zelfs als dit af en toe het geval is onder de Jupiterlampen neersen andere wetten! Met een volmaakt filmstergezicht wordt men niet ge boren. lichaam, benen, gang en be wegingen moeten in de eerste plaats volgens de eisen van de film verbe terd worden. Hier kunnen de fou ten nog door massage en toneel school verholpen worden, maar bij het gezicht kan dit alleen door mid del van cosmetische chirurgie ge schieden. LIJDENSWEG. Hiermede begint nu een ware lij densweg voor de filmster. Het haar is nog het gemakkelijkste te veran deren, door pruiken of door chemi sche middelen, die het haar tegen woordig ook gifgroen, roze of don kerblauw kunnen verven. Ook de stralende glans der ogen kan ver hoogd worden en het schattige mond je kan door kunstige toepassing van lippenstift nog aantrekkelijker gemaakt worden. Moeilijker wordt het bij de oren, die pas onder het mes van de chirurg volmaakte vorm kunnen krijgen. Een bijzonder pro bleem vormt de neus, daar niet ie dere neus voor iedere rol geschikt is. Het is daarom tegenwoordig geen uitzondering meer, als een film ster voor een bepaalde rol een by- zondere neus laat maken. de schoonheidschirurg modelleert deze naar wens. Een werkelijke tragedie speelt zich echter met de arme tan den af. Aangezien iedere natuurlij ke tand zekere oneffenheden ver toont en de filmcamera zich zelfs door het betoverendste glimlachje niet laat omkopen, worden meestal alle voortanden afgeslepen en door porceleinen kronen vervangen. Pas na deze procedure mag de Venus uit de folterkamer in het licht der Jupiterlampen tresden. Het spreekt vanzelf, dat ook de mannelyke film ster deze behandeling moet onder gaan, teneinde alle meisjesharten met zijn onweerstaanbare „natuur lijkheid" te veroveren. GEZICHTS-CATALOGI TER KEUZE. Verblind door de schoonheid der filmsterren tracht een niet gering gedeelte van het filmpubliek zijn lie velingen uiterlijk te benaderen. Het is nog niet erg, als een aardig klein winkelmeisje haar haar nèt zo draagt als Rita Hayworth, om haar aan bidder te bekoren, die dol is op Rita. Maar in Amerika ging het op de film beluste publiek nog een stap verder. Er werd een „Club van film-fans" opgericht, waaraan een eigen kliniek voor gczlchts-chirurgie verbonden is. In de wachtkamer van de kliniek liggen volledige gezichts catalogi. om de patiënten by het uit zoeken te helpen. De prijzen variëren al naar gelang de populariteit van de betreffende sterren. Honja Henie's fezicht ls bijvoorbeeld reeds voor 00 dollar te krjjgen. Mariene Die trich is kort geleden verlaagd van 1000 tot 500 dollar, het gezicht van Greta Garbo heeft een vaste prijs van 800 dollar. De prijzen worden verhoogd naar gelang van de leeftjjd van de op een filmgezicht beluste patiënten en ook naar gelang van de noodzakeiyke correcties. Is de operatie gelukt en het oude gezicht verdwenen, dan kan de nagemaakte filmster in het eigen blad van de club zijn ideale partner zoeken met behulp van een adver tentie, die bijvoorbeeld als volgt luidt: „25-jarige Dolores del Rio zoekt 30 tot 40-jarige Henry Fonda". Zodat de Venus uit de folterkamer eindelijk ook aan haar Adonis van de martelpaal komt! (Nadruk verboden.) In Teheran kwam het tot een botsing tussen communisten, die demon streerden tegen de aanwezigheid van Averei! liarriman en anti-communis ten, behorende tot de partij van dr. Baghai. I>o politie greep in en werkte o.a. met traangasbommen om de demonstranten uiteen tc dryven. Z.L.M.-BESTUUR VERGADERDE Koolzaadoogst zal klein zijn Het gebruik van maaidorsmachines in de Nederlandse landbouw heeft sinds 1946 een grote vlucht genomen, Terwyi er in het eerste jaar nog slechts 5 in bedrijf waren, steeg dit aantal in de zomer van 1950 tot ca 1100, terw-yi er In Mei j.l. reeds ongeveer 1250 waren. Zeeland stond hierbij vorig jaar zomer aan de kop met 263 maaidorsers of wel 26.7% van het totaal aantal in Nederland aanwezige combines. Overflsel, zonder de Noord-Oost-Pol der, stond onderaan de lijst met 12 machines. In de dezer dagen te Middelburg gehouden vergadering van het dageiyks bestuur van de Z.L.M. ontspon zich naar aanleiding van deze gegevens een discussie over de vraag, of het aantal maaidorsniarhines in Zeeland nog uitgebreid dient te worden of niet. By een landeiykc enquête waren ongeveer 75% van de 500 ondervraagde eigenaren van mening, dat het huidige aantal voor ons land niet veel meer voor uitbreiding vatbaar zal zijn. De mening van het dageiyks bestuur van de Z.L.M. hierover was verdeeld. Sommige leden meenden, dat uit technisch oogpunt het aantal in Zeeland nog wel vermeerderen kan. Zy achtten het echter de vraag of dit economisch verantwoord is. In dezelfde vergadering werd me degedeeld, dat besprekingen zijn ge voerd over de brouwgerstpremie, voor de komende oogst. De georgani seerde landbouw heeft een hoge pre mie gevraagd, opdat het voor de te lers aantrekkelijk zal zijn brouwgerst te leveren en opdat de" extra kosten van deze teelt ook betaald worden. In plaats van gerst te leveren vol gens de aanslag van de P.V.C., mag ook brouwgerst worden afgeleverd. Door een redelyke premie, zal dit laatste beter zijn dan voergerst op de aanslag in te leveren. De stand van de gerst in Zeeland is de laatste weken wel wat verbe terd. doch er zijn nog vele minder goede percelen. Indien men een slecht gewas heeft, kan taxatie worden aan gevraagd, waarop eventueel een lage re aanslag kan volgen. Tevens kan aan bedrijven, die geïnundeerd zijn geweest, extra vrystelling van de le veringsverplichting van gerst en ha ver worden verleend voor de opper vlakte wintertarwe, welke van de oogst 1951 werd ondergeploegd en/of voor de oppervlakte zomertarwe, waarvan redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat de betrokken teler Kosten reis Prins Bernhard Uit een ontwerp wijziging begroting voor het departement van Buiten- I lands* Zaken blijkt o.m. dat de kos ten van het bezoek van Prins Bern- I hard in 1950 aan het WestelHk I halfrond begroot worden op 300.000 1 gulden. Dit bedrag zal ten laste ko men van de departementen van Eco nomische Zaken, van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en van Buiten landse Zaken. Belgische grensposten vandaag gesloten voor goederenvervoer. In verband met de viering van de Nationale feestdag in België, welke wordt gelijkgesteld aan de Zondag, j zullen vandaag alle Belgische grens- j posten voor het goederenvervoer over de weg gesloten zijn. Dit geldt ook i voor het transitovervoer door België. deze oppen-lakte zou hebben ver bouwd. doch zulks door de bijzondere omstandigheden niet heeft kunnen doen. Voor de oppervlakte zomertar- tfe kan bijv. rekening worden gehou den met de hoeveelheid zaal tarwe, welke door de teler reeds was aange kocht. Deze extra vrijstelling zal maximaal 1 3 bedragen van de totale oppervlakte product, waarop de leve ringsverplichting rust en zal in de eerste plaats in mindering moeten worden gebracht op de oppervlakte gemengd gewas. Daarna zonodig op de haver en vervolgens zonodig op de gerst. Van zelfsprekend indien en voorzover op deze oppervlakteen een leverings verplichting rust WEINIG KOOLZAAD De oppen-lakte koolzaad in Ne derland Ls dit jaar gering, zodat een kleine oogst verwacht wordt. De prijs is 55 voor gezond zaad van doorsnee kwaliteit, een vochtgehalte van 13% en een zuiverheid van 97%, franco pakhuis handelaar. De basis prijs bjj levering aan de oltefabrieken zal 61,60 per 100 kg bedragen, voor STEMMEN UIT DE KERKEN Twee belangrijke punten: dienstboek en adres „kerk en vrede Wie meeleeft met de Hervormde Kerk, zal met belangstelling hebben uitgezien naar de verslagen van de zittingen van de Generale Synode, voor al nu ze voor de eerste maal sinds de Invoering van de kerkorde, als „nor male werk-synode" by'een kwam, zoals de voorzitter het in zijn openings woord formuleerde, Wie echter met te hoog gespannen verwachtingen naar de verslagen heeft gegrepen, zal teleurgesteld zyn. Wat is er in deze zittingen nu tot ui ting gekomen van het totaal nieuwe, het geheel andere? Was er verschil tussen deze vergadering en die, welke er gehouden zyn sinds October 1945 De samenstelling van de Synode mag dan nu zo zyn dat niet meer dan de helft van de leden predikanten zyn en dat behalve de ouderlingen ook dia kenen en ouderling-kerkvoogden vertegenwoordigd waren, welke verande ring heeft dat gebracht in het karakter van de vergaderingen? Wanneer we afgaan op de gepubliceerde verslagen iets anders hebben we niet onder ogen gehad kunnen we de gedachte niet onderdrukken dat er een zekere matheid over deze vergadering heeft gelegen. Verwachtingen kunnen te hoog ge spannen zrin. Het is eigenlijk dwaas om direct al van de eerste vergade ring iets bijzonders te verwachten. Het zal nodig zyn, dat de leden van de Synode eerst aan elkaar gewen nen. "Zo direct vormen zij geen „team". Op Woudschoten zag men zeer veel „nieuwe gezichten". Er zyn natuurlijk weer heel wat benoemingen gedaan. Deze bezigheid is een vast punt geweest en zal het ook wel blijven, op alle vergaderin gen van de Sjmode. Uit Zuid-Afrika was ds. Dreyer (nog wel met zyn vrouw) aanwezig, die gesproken heeft over banden die nu al drie eeuwen oud zijn. Hy heeft voor een jaar beslag gelegd op dr. Gravemeyer, ten behoeve van zijn Kerk en land. Uit België was een afgevaardigde gekomen, die getuigde van nog oudere contacten. Er werd aap her innerd hoe het Nederlandse Calvi nisme zyn gelaat ontvangen heeft van Zuid-Nederlandse vluchtelingen. De leden van de Synode hebben over de muren van eigen Kerk en eigen land heen kunnen kyken, wat altijd een goed ding is. Er is gesproken over de psalmbe- ryming. Het contact met ae depu- taten van de Ger. Kerken ln dezen is gelukkig niet verbroken. Een weg tot onderhandelen, opdat de Protestantse Kerken in ons land niet komen te zitten in de verwarring van verschillende psalmberymingen, is nog open. Zo deelde ons het ver slag zeer vaag mee. De Hervormde Jeugdraad is aan het woord geweest en zo zyn er nog talloze dingen meer, die over de hoogeerwaarde leden zyn heenge gaan. HET DIENSTBOEK. Voor twee zaken willen we hier enige aandacht vragen. Allereerst voor het dienstboek der Kerk, dat indien we het goed hebben begre pen thans in eerste lezing schijnt vastgesteld te zyn. Het vorige jaar zijn verschillende orden van dienst behandeld en verschillende formu lieren zyn toen ln de Synode bespro ken en vastgesteld. Er was een rest blijven liggen. Deze is nu afgedaan. Hiermee is een belangryk stuk werk ten einde gebracht. By de behandeling van de kerk orde kwam de Synode voor de nood zakelijkheid te staan ook met het dienstboek te beginnen. Dit lag eerst niet in de bedoeling. In de kerk orde was echter telkens sprake van dit dienstboek, waaraan de predikan ten gebonden zouden zyn, terwijl de kerkeraad daaruit een orde van dienst zou moeten kiezen en zou moeten beslissen welk formulier voor de bediening van de sacramen ten, de bevestiging van ambtsdragers en de bevestiging van het huwelyk zou worden gebruikt. Van het begin af aan heeft men, naast de bestaan de formulieren, gedacht aan andere. Dit gehele dienstboek ligt nu klaar. De Kerk kan er haar gedach ten over laten gaan. Is het de be doeling dat het op de Classicale ver gaderingen in bespreking komt? Of wordt dit dienstboek aan de Kerk aangeboden, zoals de nieuwe gezan genbundel aan de Kerk aangeboden is? Moet het eerst in het gebruik worden getoetst om pas na enige jaren wederom in behandeling te komen? De bedoeling is niet geheel dtiidelyk. In ieder geval is het gereed-komen van dit dienstboek een belangryk feit. Te veel heeft in de Hervormde Kerk een leder maar gedaan wat goed was in zyn ogen. Wil men tot eenheid komen, dan is het nodig, dat er ook in dezen een bepaalde ge bondenheid is in de Kerk. „KERK EN VREDE". De andere zaak die de aandacht van de Synode-leden zeer ln beslag heeft genomen, is het adres van een vochtgAalte van 9% en een zui verheid van 100' c. De stik.stofprys zal voor het sei zoen 1951;'52 1.802,hoger zyn. DEENSE REGELING VOOR GRANEN Ter vergelijking met de Nederland se regeling deelde de voorzitter, ir. M. A. Geuze mee. hoe in Denemarken de graanregeling 1951 '52 zal z(jn. Alle tarwe en rogge moet worden in geleverd. behalve zaaizaad en voor menselijke consumptie ongeschikt uitschot. Voorts worden naar de waarde van de grond normen vastge steld voor de inlevering van voeder- granen en deze inleveringsplicht wordt- gecombineerd met die voor broodgranen. De prijzen voor een goed gezond en voldoende droog pro duct bedragen voor rogge en tarwe 27.51. voor gerst en haver, 24,76 per 100 kg. Ieder die aan zyn inle veringsplicht heeft voldaan, mag de rest van zyn gerst en haver in de vrije handel verkopen. De kleine land bouwbedrijven krijgen voeder graan toegewezen a 29.96 per 100 kg. waarvoor 100.000 ton is gereserveerd. Deze regeling is dus vergelykbaar met de Mederlandse. EXPORT LANDBOI"WZAAI- ZADEN LOOPT TERUG De export van landbouwzaaizaden welke in 1947 '48 64.667 ton tot een waarde van 40 millioen bedroeg, is geleidelijk teruggelopen tot 23 200 ton met een waarde van f 22,6 millioen in 1950;'51. Het zaailijnzaad neemt een zear overheersende positie in (plm. 47%). De hoeveelheid, welke dit jaar werd geëxporteerd, was slechts wei nig groter dan vorig jaar, doch de waarde steeg met 70% tot niet min der dan 10,5 millioen. LANDBOUWHUIS Daar de Prov. Voedselcommissaris per 1 Augustus het voorste gedeelte van het Landbouwhuis wegens in krimping van de dienst gaat verla ten en dit gedeelte nodig opgeknapt dient te worden, zullen hiertoe de no dige stappen worden ondernomen. Het secretariaat zal daarna naar de voorkant verhuizen, terwijl het ach tergedeelte verhuurd zal worden. P.B.O. IN 1952 Het bestuur besloot voor 1952 weer haar medewerking te verlenen aan de financiering van de Stichting voor de Landbouw, daar de P.B.O. op 1 Januari 1952 nog wel niet tot stand zal zyn gekomen. Verwacht wordt echter, dat de P.B.O. nog in de loop van 1952 haar werkzaamheden zal kunnen aanvangen. Hei wereldgebetren Wiegeliedjes In Lake Succes*, het hoofdkwar tier van dr Ver. Naties zijn geregeld veel diplomaten en Journalisten bijeen en onder het genot van een cocktail wordt nog al eens geroddeld. Geen roddelen In de platvloerse zin van het woord natuuriyk. maar geroddel op „hoog internationaal niveau". De cor respondenten ter plaatse houden hun oren wijd open en sturen van tijd tot tijd verhalen dc wereld In over koers wijzigingen en nieuwe ontwikkelin gen op internationaal gebied. ..In di plomatieke kringen te Luke Succe** meent menwordt dan meestal als bron vermeld. Vaak wordt dan te vens een of andere anonyme Oosteu- ropese diplomaat ter spriike ge bracht. die In een openhartige bui een boekje heeft opengedaan uit de keuken van het Kremlin. Lang niet altijd zijn dc geruchten uit de lucht gegrepen. Enkele weken vóór Ma lik zijn befaamde rede hield over de zender van de Ver. Naties was aan dc sfeer in Lak»- Success tc bemerken, dat onderhandelingen over Korea In de lucht hingen. Er is dan ook geen reden om dc nieuwste ge ruchten over een koerswijziging in de Russische buitenlandse politiek uit sluitend voor kennisgeving aan te ne men. Het is zeer wel mogelijk, dat een nieuwe fuse is ingetreden in de houding van het Kremlin. De agres sieve houding van de Russische com munisten. die zoveel spanningen en oorlogsgeruchten heeft geschapen, dateert eigoniyk van 1946. In dc periode 1918—1938. vooral ten tydc van Litwlnof als minister van buitenlandse zaken, was Moskou fassief teneinde zich ongestoord te unnen wnden aan de opbouw van de binnenlandse economie. Eerst nadat Litwlnof naar dc achtergrond was geschoven en de ondoorgrondelijke en anti-Westerse Molotov naar dc eerste gelederen opmarcheerde begon dc „agressieve fase", ingeleid door het monsterverbond met HitJer-Duits- iand, dat overigens geen lange le vensduur had. Deze fase heeft, wat stijging in macht betreft, Moskou geen windeieren gelegd. De Russische sfeer van Invloed ls tot de Elbe West waarts geschoven, dc Oosteuropese staten zijn tot satellieten gemaakt en in Azië heeft zich een omwenteling voltrokken, die het onmetelijke China in het rode vaarwater bracht. Elke uitbreiding van macht en ter ritorium roent echter tegenkrachten op. Dat Is ae schaduwzijde van het agressief beleid. De ondergang van Tsjecho-Slowaky*. de blokkade van Berlijn en de aanval op Korea hebben in de Ver. Staten een reusachtig be wapeningsprogram aan de gang ge bracht en geleid tot een krachtige aiiantic van pro-Westerse staten on der de naam Atlantisch Pact. De krachtige weerstand tegen de com munistische plannen in Korea was de eerste vrucht van groeiende samen werking om verdere communistische expansie tot staan tc brengen. Het ls dus mogelijk, dat het Krem lin in dc eerstvolgende periode zal afzien van verdere gewelddadige ac ties en zich zal toeleggen op ..conso lidering" van het bereikte. Dat zou een nieuwe Litwinof-periode brengen. Een aanwyziglng ter ondersteuning van deze theorie wordt gezien in de publicatie sinds enkele weken tc Mos kou van een blad in de Engelse taal „News". Daarin vcrschynen artikelen, geschreven door vooraanstaande au toriteiten. waarin opmerkelijke pas sages voorkomen, feteeds wordt de stelling verkondigd, dat een oorlog gans niet onvermrjdolijk is, verschil lende maatschappelijke systemen naast elkaar kunnen voortbestaan en welwillend overleg veel misverstand uit de wgg kan ruimen. In het laatste nummer van „News" houdt de voor aanstaande historicus Tarle een plei dooi voor Russisch - Britse vriend schap. Hy betoogt, dat Engeland en Amerika in dc geschiedenis slechts één keer in oorlog zijn geweest en wel tijdens de Krim-campagne, een „volkomen onnodig incident". Veel vaker zyn de beide mogendheden verbonden geweest tegen een ge- meenschappeiyke vijand De Amerikaanse minister Achcson heeft deze week gewaarschuwd tegen dergelyke Russische wiegeliedjes. Dat op zichzelf is nog geen reden het signaleren van dc verschijnselen te verzuimen. „Kerk en Vrede", over oorlog herbewapening. ..Heeft het Evan gelische getuigenis, voor zo ver het ons Gods wil voor ons handelen be kend maakt, alleen maar betrekking op het persoonlijk leven, of moet het inderdaad alle levensterreinen be heersen, ook op het gebied van de politiek, ook het terrein, waar de vragen van oorlog en vrede elkaar ontmoeten Wie zit er in deze tyd niet met de vragen die samen hangen met de herbewapening enz Waar is het Bijbelse antwoord in dezen Ook de Synode ls niet gekomen uit de moeilykheid die er ligt in en rondom deze vragen. Het modera- rr.en kwam met een ontwerp-verkla- ring. Verschillende standpunten wer den openbaar. Een commissie uit de Synode heeft zich nogmaals bezon nen. Een van de leden van de Synode formuleerde de moeilykheid scherp aldus of zich stellen achter de mi litaire alenst, of ieder dié onder dienst gaat onder tucht stellen". De Synode is in deze vraagstuk ken blijven steken en als zodanig is zy een getrouwe weerspiegeling van heel de Kerk er heel het volk. Een vertrouwelyk schrijven over deze zaak zal worden voorgelegd aan de Classicale vergaderingen, zodat in de naaste toekomst heel de Kerk by deze problemen zal worden betrok ken. H. Fokker tot 1954 van orders yoorzien. JAARVERSLAG EINDELIJK VERSCHENEN. „Het zal duidelijk zijn, dat een vlieg tuigfabriek als de onze. die juist op tijd haar productie-apparaat heeft ver nieuwd. in deze periode van bewa pening goede kansen maakt. Tot eind 1953 zijn wij dan ook van orders voor zien. die naast een zekere vrije capa citeit, een redelijke bezetting waar borgen". Met deze bewoordingen worden de situatie en de vooruitzichten van de N.V. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker gekenmerkt ia het thans verschenen verslag aan de aandeelhouders. Uit dit lang verbeide verslag, het welk niet alleen de jaren 1947 en 1948 omvat, doch tevens een overzicht geeft van de gang van zaken en de re sultaten in 1949 en 1950 blijkt, dat r.a afschrijvingen in 1947 een saldo winst werd behaald van 1 2.664.597. in 1949 van f 89.165 cn in 1950 van I 63.874. De bruto-winst in 1948 belieo f 283.123, doch na afschrijving van f 311.608, resteerde in dat jaar een verlies van f 23.484. Nog steeds watersnood in Kansas en Missouri. De overstromingen, die in de Ame rikaanse staten Missouri en Kansas zoveel onheil hebben aangericht, be dreigen thans het aan de samen vloeiing van Missouri en Mississippi gelegen St. Louis. In Kansas City en omgeving begint het water thans te zakken. Daarente gen worden in Mldden-Missouri nieu we gebieden bedreigd. De overstromingen ln het Midden- Westen der Ver. Staten, hebben een schade van 750 millioen dollar aan gericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5