Overleg met boeren bij het verkavelingswerk gewenst De aanvaring van de „Axeldijk" met de „Inga". Voorlopige toewijzing gronden op Walcheren. COMMISSARISSEN VAN POLDER WALCHEREN OP EXCURSIE Met IVOROL: elke tand eenbrillant! Vernieuwing strandhoofden voor Walcherse kust. Belgisch blad publiceerde „verslag" Goese conferentie. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 JULI 1951 POLDER WALCHEREN SPRAK ZICH ÜIT: Motie-Loeff na ingrijpende wijziging met algemene stemmen aangenomen In eon gistermiddag te Middelburg gehouden buitengewone algemene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren is langdurig gediscus sieerd over een motie, welke mr, P. Looff en twaalf andere commissarissen reeds in een vorige vergadering indienden en waarin het Polderbestuur als z\jn oordeel uitspreekt, dat, gezien het feit, dat thans door egalisatie- werkzaamheden goede bouw- en weilanden voor jaren in- of minder pro ductief worden gemaakt, do/.o werkzaamheden, zonder voorafgaand over leg met ter plaatse bekende, ervaren landbouwers, niet moeten worden voortgezet. De stemming over deze motio werd destijds uitgesteld, ten einde het hoofd van het Bureau UitvoéHng en de heren van de weten - schappelijke afdeling der herverkaveling In de gelegenheid te stellen een nadere uiteenzetting te geven. Deze verklaring kon de 13 commissarissen nog lang niet ten volle bevredigen en zjj handhaafden hun motie. De re dactie hiervan werd echter zodanig gewijzigd, dat niemand er meer be zwaren tegen had en zjj werd dan ook met algemene stemmen aangenomen. De heer Loeff betoogde, dat egali satie van gronden een buitengewoon gevaarlijk werk is, dat zeer zorgvul dig moet geschieden, wil men de per celen niet in waarde doen verminde ren. Hij meende, dat men op Walche ren niet steeds even zorgvuldig te werk gaat en dat dit voornamelijk een gevolg is van gebrek aan toe zicht. In dit verband vroeg hij, of het niet mogelijk is de grondgebruikers tegen bezoldiging toezicht to laten houden en ook wilde hij weten, hoe veel jaren met een natuurlijk struc tuurherstel van de grond gemoeid zijn. De heer J. Bosselaar was bevreesd, dat Walcheren teveel als proefkonijn wordt gebruikt. De agrarische bevol king verlangt terug naar de dagen van het „Hoe genoeg'lijk rolt het le ven eens genisten 1 andmans heen". Spreker betwijfelde het, of men van foede weilanden door egalisatie goed ouwland maakt en hij zetde de mo tie te steunen, omdat er een goede sarpenwerking moet komen tussen theorie en praktijk. x Namens het Bureau Herverkaveling werd geantwoordij, dat men er uit sluitend voor werkt om Walcheren te verheffen en dat alle suggesties wel kom zijn. Men was van mening, dat het toezicht' weinig te wensen over laat. Of grondgebruikers als toezicht houders kunnen worden aangesteld, is een zaak van de Herverkavelings- commissie. Het overleg plegen met de landbouwers is niet zo gemakkelijk omdat zij op het gebied van egali satie en drainage weinig of geen er varing hebben. Men beschikt trou wens over voldoende zeer deskundi ge adviseurs. GROND WORDT GOED Het lioofd van de wetenschappelijke afdeling stipuleerde, dat de landbouw wetenschap nietbuiten de pr.actijk kan; de meeste wetenschapsmensen komen overigens uit het boeren- milieu voort. Tot mr. Loeff zeide hy dat met een natuurlijke structuurver betering van de zware kleigronden 15 jaar gemoeid zijn. Hij gaf de heer Bosselaar gelijk, dat men meer ge baat is met goed weiland dan met slecht bouwland, maar hij wilde op de man af vragen of men op Walche ren goede weiden aantreft en hij meende op deze vraag ontkennend te moeten antwoorden. Dat kan ook niet anders bij een zo ongelijke lig- fing van de percelen. In principe is et overigens zo, dat de eigenaar moet beslissen, welke bestemming hij aan zijn grond geeft. Volgens spreker zullen de geëgaliseerde weiden, wan neer zij eenmaal een redelijke ligging hebben en behoorlijk gedraineerd zijn en wanneer het polderpeil goed is, uitstekend bouwland worden. Mr. Loeff handhaafde echter zijn motie. Hij verklaarde na zijn rede in de vorige vergadering dozijnen adhae- slebetuigingen van landbouwers te hebben ontvangen, die niet naar de Herverkavelingscommissie durfden gaan uit angst voor represailles. j'ertenfi" Daaruit blijkt volgens spreker een groot wantrouwen, hetgeen de com missie aan zichzelf te wijten heeft, omdat zij niet tactvol met de boeren is omgegaan. Het is absoluut nood zakelijk dat overleg met hen wordt gepleegd, aldus mr. Loeff, die tenslot te zeide, dat indien de motie niet zou worden aangenomen, dit een slag in het gelaat van de gehele Walcherse boerenbevolking zou zijn. GEEN REDEN TOT WANTROUWEN De voorzitter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, nam tegen deze laatste uitlating stelling. Hü vond, dat er geen enkele aanleiding bestaat tot wantrouwen en dat er evenmin spra ke kan zijn van gebrek aan tact. Hij wilde de stemming over do motie, die hij overigens volmaakt overbodig achtte, zuiver houden en moest waar schuwen tegen demagogie. Ook stel de hij vast, dat met de motie, waarvan de considerans is, dat door de egali- satiewerken goede gronden voor ja ren in- of minder productief worden S'maakt wordt uitgesproken: de erverkaveling is een vloek voor het eiland. Hier is ook geen sprake van speci fieke Polderbelangen, aldus de voor zitter. Mr. J. A. Dumon Talc veron derstelde, dat men uit de impasse kan geraken, wanneer degenen, die de motie indienden, de verzekering krijgen, dat by de herverkavelings- werkzaamheden voortaan rekening zal worden gehouden met de adviezen der plaatselijke commissies. Mr. Loeff gaf toe, dat de considerans in zijn motie wel wat scherp was en wilde het „inproductief" laten vervallen. De heer A. Staverman wilde liever de gehele considerans zien verdwijnen en ook daartoe was mr. Loeff bereid. Er werd hierna nog enige tijd aan de motie geschaafd, totdat zij de volgen de redactie had ontvangen: „Het be stuur van de Polder Walcheren, he den. 20 Juli 1951 in algemene verga dering bijeen, spreekt de wens uit, dat de Herverkavelingscommissie bij de voortzetting van de egalisatiewerk- zaamlieden meer dan tot dusver over leg met ter plaatse bekende, ervaren landbouwers zal plegen". In deze vorm werd zij met algemene stem men aangenomen. Het is merkwaardig, hoe haiuiige reclame er steeds weer in slaagt, oud bakken kost als iels nieuws op te dis sen. Zo werd enkele maanden geleden met veel ophef melding gemaakt van een proefneming met de lie-detector, de leugenverklikker, die de onwaar heden automatisch registreert. Het grondbeginsel, waarvan men uitgaat, berust hierop, dat een uitgesproken onwaarheid bij de proefpersoon gees telijke reacties te voorschijn roept, welke zich op haar beurt uiten in lichamelijke veranderingen, die door een toestel geregistreerd kunnen wor den. Het beginsel hiervan is echter al bijna zo oud als de telefoon, over wel ker uitvinding toch ook niemand meer spreekt! Want reeds in 1879 ontdekte Vigou- roug dat verandering van de voch tigheidstoestand van de huid gepaard ging met wijziging van de electrische weerstand Féré vond daarop een ap paraat uit, waarmee deze weerstanden gemeten konden worden. Andere ge leerden, zoals Tarchanoff en vooral de Zwitserse zenuwarts Veraguth bouw den hierop voort en in 1909 constru eerde deze laatste een toestel waar mee de electrische weerstandsveran- deringen van de huid te meten waren onder zeer wisselende emotionele om standigheden. Op leugenachtige ant woorden traden in de stroomcurve hevige schommelingen in, maar des ondanks kleefden aan dit toestel nog fouten. Beter slaagde Marston in 1921 met een leugenontdekker, die slechts in 3% der gevallen niet juist bleek te functionneren. Enkele jaren later werd de wereld nogmaals verblijd met een leugenont dekker, ditmaal afkomstig van Peter son van de Columbia universiteit. Steeds weer met hetzelfde élan werd elke nieuwe poging als een sensatio nele nieuwigheid, aangekondigd. Doch het meest baanbrekende werk, dat door onze landgenoot dr. H. Hirsch- feld werd verricht, door zijn publicatie in 1936, bleef aan het publiek onbe kend. Daarin toonde deze n.L aan, dat de verandering van de electrische weerstand in eerste instantie haar oor sprong vindt in de hersenstam. De Nobelprijsioinnaar van 1950, W. R. Hess, heeft over dit gedeelte der her senen fundamentele onderzoekingen verricht. Inmiddels was in 1947 een gecombi neerd leugentoestel van Marston en More verschenen, en ziet, zoioaar in 1951 'wordt de leugenverklikker in Ne derland opnieuw als de laatste sen satie van het seizoen aangeprezen! En allen staan verbaasd! Laten wij U dan morgen mogen ver bazen door te vertellen van planten, die werkelijk ogen bejitten. H. Pètillon. Uitspraak Raad voor de Scheepvaart. De Raad van Scheepvaart behan- telde de aanvaring van het s.s. Vxëldyk met het Finse s.s. „Inga" op le Westerschelde bij Terneuzen op 12 November 1950. tengevolge waarvan het laatste schip zonk. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, was van oor deel, dat de aanvaring de schuld is van de kapitein van het s.s. „Inga", die een artikel van het Reglement voor de Westerschelde en van het Binnen Aanvaringsreglement niet in acht nam. Het kapseizen van de „Inga" moet worden geweten aan de onjuiste vi sie van de Finse kapitein, die alle ad viezen van de plaatselijk bekende loods en de sleepbootrederij afsloeg en zijn schip na de aanvaring niet op de Middenplaat zette, maar dit op de dijk aan de zeer steile Zuidoever meende te moeten doen vastlopen. Het oordeel van de Raad luidde: De aanvaring van het stoomschip „Axeldijk" met het Finse stoomschip „Inga" vóór de haven van Terneuzen is veroorzaakt, doordat de „Inga" in strijd met het bepaalde in artikel 4 van het Reglement voor de Wester schelde en in artikel 36, sub 3, van het Binnen Aanvaringsreglement de haven van Terneuzen uitvoer, terwijl zij daarbij de koerslijn van de snel naderende „Axeldijk" sneed, zodat dit schip daardoor verplicht werd van de koers af te wijken om aanvaring te voorkomen. Door het geven van een sein van één korte stoot moest de „Axeldijk" wel de indruk krijgen, dat de „Inga" van plan was de rivier op te stomen en gaf daarom b.b.-roer om de „Inga" meer ruimte daarvoor te geven en minderde tevens daar voor vaart. Indien de „Axeldijk" al leen het oversteken van het vaarwa ter zou hebben waargenomen, zou het onjuist zijn geweest niet eerder de vaart uit het schip te hebben gehaald, maar de gemaakte manoeuvres zyn geheel verklaarbaar nu in tegenstel ling tot de visuele waarneming van het oversteken tevens tot twee keer toe een geluidssein van 1 korte stoot de indruk moest vestigen, dat de „In ga" naar stuurboord koers zou ver anderen. De Raad maakt dan ook geen aan merking op dc navigatie van de „Axeldijk". Overigens neemt de Raad de woorden van de inspecteur voor de scheepvaart geheel over als door de Raad uitgesproken. Emissie Alberts geslaagd. Bij de emissie van 630.000 gewo- wone aandelen in stukken van 700 in de N.V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg, hebben nagenoeg alle aandeelhouders van het hun toegekende inschrljvingsrecht gebruik gemaakt. Doel van de uitgif te was de voorziening in de hogere eisen welke de financiering der voor raden door de aanzienlijke prijsstij gingen van de diverse houtsoorten aan de liquide middelen stelt. De toeristendag Benelux te Groede. De belangstelling voor de toeristen dag Benelux 1951. welke Zaterdag 4 Augustus te Groede gehouden zal worden is thans reeds zeer groot Vooral veel Belgen hebben reeds bij de plaatselijke V.V.V. een plaats la ten bespreken in Groede of in de on middellijke nabijheid. De belangstel ling gaat in de eerste plaats uit naar de poppencollectie van de prinsessen, die door H.M. de Koningin welwillend ter beschikking is gesteld. Om deze tentoonstelling nog attractiever te maken heeft men een aantal exclusie ve foto's toegevoegd. Reeds Vrijdag wilde een gezelschap uit Luik, dat per touringcar gearriveerd was, de tentoonstelling bezoeken, daar zjj gehoord hadden, dat zij ook geduren- le deze tijd geopend zou zijn. Ook voor een schilderijententoon stelling, die van 4 tot 11 Augustus georganiseerd wordt, bestaat veel belangstelling. Het staat reeds vast, dat een zeventigtal doeken zal wor den geëxposeerd. Het grootste deel is afkomstig van de bekende Middel burgse schilder-glazenier Raymond Kimpe, terwijl tevens zeer fraaie stukken uit particuliere verzamelin gen zullen worden getoond, waarón der werken van Albert Servaes en Permeke. Voor deze expositie is een deel van het gemeentehuis ingericht. Aanvaring op de Schelde. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is nabij Vlissingen het Neder landse s.s. „Gaasterkerk" van de Holland-Afrilcalijn in botsing geko men met het Zweedse s.s. „Hernodia". De „Gaasterkerk". groot 7662 ton, was op weg van Hamburg naar Ant werpen, terwijl de „Hernodia", die 1344 ton meet, v. Antwerpen kwam op weg naar Norköping. De „Gaaster kerk" werd naar Vlissingen gesleept, waar bleek, dat zich boven de water spiegel een scheur van drie meter lang bevond. De „Hernodia" heeft een ingedeukte voorsteven en werd eveneens te Vlissingen binnenge bracht. Beide schepen zullen hier ge repareerd worden. N.C.B.-OOGSTFEEST De R.K. Boerinnenbond, georgani seerd in de N.C.B., zal op 30 Augus tus a.s. het jaarlijkse oogstfeest hou den te Hulst. Op deze toogdag zullen de boerin nen uit Brabant en Zeeland eerst een plechtige H. Mis bijwonen in de ba siliek. Daarna worden diverse spelen en sportwedstrijden gehouden in het nieuwe sportpark. 's Namiddags zal in het openlucht theater der patera Maristen worden opgevoerd het bekende blijspel: ,,'n Zomerzotheid", van Cissy van Marxveldt, door do „St. Josephs Ge sellen" onder regie van drs. A, Wa terschoot; te St. Niklaas (B.). Begint volgende maand. Volgende maand zal begonnen wor den met de voorlopige toewijzing van de nieuwe kavels op Walcheren. De Zuidwatering is het eerst aan de beurt. Voor de 500 grondeigenaren en pachters zullen in Augustus gedu rende twee weken in „Het Zwaantje" te Souburg de kaarten ter visie lig gen. Men Kan dus reeds het aan staande seizoen in zijn nieuwe grond zaaien. Voor degenen, die het niet eens zyn met de voorlopige toewij zing, bestaat de mogelijkheid vc' jaar in beroep te gaan. Na de Zuidwatering volgt het ge bied nabij Westkapelle. Naar wij ver namen zullen de technische werk zaamheden, verbonden aan de herver kaveling van Walcheren, nog wel zes zeven weken in beslag nemen. Directie Spoorwegen bezocht Zeeland. De directie van de Nederlandse Spoorwegen bracht gisteren een rou- tinebezoek aan de Zeeuwse stations. Het gezelschap, onder wie zich de president-directeur bevond, stelde zich op de hoogte van de situatie op de Zeeuwse lijnen. FM LEERZAME TRIP Resultaten van egalisatiewerkzaamheden werden onder de loupe genomen. ïn verband met de bezwaren, welke een aantal commissarissen van de Bolder Walcheren tegen do egalisatiewerkzaamheden op het eiland had gemaakt, organiseerde het dagelijks bestuur van dc Polder Vrijdagmor gen een excursie naar die plaatsen van Walcheren, waar de resultaten van de herverkaveHngsarbeid, meer in het bijzonder van de egalisatie der „holiebollige" percelen, liet duidelijkst zijn waar té nemen. Dé trip, waaraan zeer vele com missarissen deelnamen, werd ge maakt in een grote touringcar; het hoofd van het Bureau Uitvoering der herverkaveling, twee heren van de wetenschappelijke afdeling en het districtshoofd van de Cultuurtechni sche Dienst, die de microfoon hanteer de. zorgden voor de nodige explicatie. De tocht leidde eerst naar de Zuid watering. waar zich aan weerszijden van de Sch'roeweg grote akkers uit strekken, die goede vruchten dragen. Circa 200 ha. wordt onderbemalen met behulp van een nieuw, electrisch femaaltje, dat by de kruising van chroeweg en Mannezeesche water gang is opgetrokken; De gronden ten Polderbestuur verleende crediet van zes ton. De algemene vergadering van de Polder Walcheren heeft het dagelijks bestuur Jn de gistermiddag in het Polderhuis tc Middelburg gehouden zitting een crediet verleend van 600.000 voor het treffen van voor zieningen aan een aantal strandhoof den op 't Zuiderstrand van de Noord watering. De voorzitter van dc Polder, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, had tevo ren verklaard, dat 'deze werkzaam heden noodzakelijk moeten worden uitgevoerd, aangezien de stroom in het Óostgat meer en meer opdringt. Het voorstel van het dagelijks be stuur maakt onderdeel uit van het millioenen-urgentieplan. Blijft de vernieuwing van de strandhoofden thans achterwege, dan zal men straks voor veel grotere uitgaven geplaatst zijn, terwijl men tevens het risico loopt, dat men dan tevergeefs aan klopt bij de minister, wanneer men zijn steun inroept voor de financie ring der andere onderdelen van het mHlioenenplan, De voorzitter deelde nog mede, dat gepoogd wordt nog dit jaar'één der strandhoofden te vernieuwen (kosten 80.000). De commissaris de heer J. Bosse laar stelde de vraag, of het, gezien de financiële toestand van de Polder, niet beter is nogeven met de uit voering van het werk te wachten. Mr. J. A. Dumon Tak informeerde, of er wel iets terecht zal komen van de door de regering toegezegde steun De voorzitter kon daarop tot zijn spijt geen helder uitzicht openen, doch herinnerde aan de belofte van de mi nister, dat naai- een oplossing voor de moeilijkheden van Walcheren zal worden gezocht. De heer Bosselaar stelde voor om voorlopig een crediet van één ton voor herstel van één strandhoofd te verlenen, maar het voorstel van het dagelijks bestuur werd met 14 tegen 12 stemmen aan genomen. Aan het begin van de vergadering werden de herkozen commissarissen, de heren C. Holthuijzen en J. Loois, met algemene stemmen toegelaten. De voorzitter deelde tenslotte nog mede, dat het dagelijks bestuur heeft besloten een actie tegen de konynen in de duinen te gaan voeren. Stropende kampeerders te Retranchement. Zoals bekend bevindt zich te Re tranchement bij het natuurreservaat „Het Zwin" een beperkte kampeer gelegenheid voor natuurliefhebbers. De eisen, die door de gemeente Re tranchement worden gesteld aan diegenen, die voor dit terrein een kampeervergunning willen verkrijgen, zijn hoog. Dat dit niet overbodig is, kwam deze week vast te staan, toen ontdekt werd dat enige kampeer ders strikken hadden gezet om ko nijnen te vangen. Vanzelfsprekend werd onmiddellijk ingegrepqji, de po litie maakte proces-verbaal op en de vergunning werd door de burge meester ingetrokken. Ernstig ongeval te Tholen. De ongeveer 9-jarige zoon van de fam. B. den Engelsman te Tholen is Donderdagavond op de hoek van de Bebouwdendam en de Eendrachtsweg te Tholen op zijn rijwiel aangereden door de vrachtauto van D. V. uit Poortvliet. Hoewel de bestuurder zeer krachtig remde, kon niet wor den voorkomen dat de jongen met de wagen in aanraking kwam .en «tegen de straat sloeg. Met een ernstige hoofdwonde en een gecompliceerde armbreuk werd hem door dr. P. J. Dulnker dc eerste hulp verleend waarna het slachtoffer naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom werd overgebracht. Russische televisiebeelden ook in Axel gezien.' Naar aanleiding van het bericht: .iRussisch televisiebeeld in Middel- burg gezien", in de P.Z.C. van 14 Ju li jJ„ deelde men ons mede, dat de radiohandelaar A. van Cadzand te Axel reeds een maand geleden duide lijke beelden van Russische zenders op zijn beeldbuis kreeg. In dit geval waren het testpatronen, een toneel stuk en portretten van Stalin en Le? nin. E. H. F. Francke f Te St. Jansteen werd onder grote belangstelling het stoffelijk over schot ter aarde besteld van wijlen de heer E. H. F. Francke, in leven gemeente-secretaris van Sint Jan- steen, die enige dagen geleden over leed. De heer Francke werd in 1894 te Graauw geboren en was ambte naar ter secretarie te Honténisse, Roelofsparendsveen en Raalte. In '18 werd hij benoemd tot waarnemend gemeente-secretaris te Clinge en in 1919 tot secretaris van de gemeente Sint Jansteen. Hij was secretaris penningmeester van de prov. bond Wit-Gele Kruis, secretaris van de Commissie Hygiëne van het Kind, secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur en voorts be stuurslid van tal van organisaties. De heer Francke was Ridder ln de Orde van Oranje-Nassau. De H. Mis werd opgedragen door pastoor J. Preyers en bijgewoond door alle burgemeesters uit O. Z. Vlaanderen. tal van gemeente-secre tarissen, vertegenwoordigers van or ganisaties en geestelijken. Bij de groeve werd niet gesproken. De 'heer P. Zwaai verlaat de De Ruyterschool. Vandaag zal de heer P. Zwaai, leraar aan. de. ..D'ë Ruyterschool" te 'Vlissingen, deze onderwijsinrichting verlaten, omdat hij op 15 Juni j.l. de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. De heer Zwaai is van alle leer krachten, die aan de „De Ruyter school" les hebben gegeven, het langst hieraan werkzaam geweest, n.l. bijna 36 jaar. De heer Zwaai is af komstig van Terschelling, waar hij de zeevaartschool bezocht en daar de di ploma's A en B behaalde. Daarna ging hij naar Vlissingen, waar hij in 1913 het laatste diploma behaalde. Onge veer tien jaar was de heer Zwaai ma chinist ter koopvaardij. Op 7 Novem ber 1915 werd hij leraar aan de „De Ruyterschool" en hij heeft dus de ge hele groei der school meegemaakt. In de oorlogsjaren gaf hij les in Nijme gen, waar de school toen tijdelijk on derdak had gevonden. Na 36 jaar bij het onderwijs te heb ben doorgebracht, gaat de heer Zwaai nu een welverdiende rustperiode te gemoet. Den Haag: van a tot z uit de lucht gegrepen. Het Belgische blad „la Libre Bel- gique" heeft een gedetailleerd ver slag gepubliceerd over de Benelux- conferentie te Goes. Het blad be weert, dat dr. Dreès bij het begin van de besprekingen een „sensatione le aankondiging" van de andere Ne derlandse ministers voorbereidde. Mi nister van den Brink gaf daarop een uiteenzetting, waarin hg tot de conclusie kwam, dat het hoogst ur gent was de Benelux plechtig te ver wezenlijken. In bevoegde kringen te Den Haag is verklaard, dat de uitlatingen, die het genoemde blad de Nederlandse ministers in de mond legt, volkomen uit do lucht zijn gegrepen en van a tot 2 onwaar. Volgens „La libre Belgique" zou Ne derland met behulp van de Benelux zyn betalingsbalans in evenwicht willen brengen. Als tegenprestatie zou de kwestie van de waterwegen als eenonderdeel van de Benelux- samenwerking worden erkend. De Belgische ministers wilden daarop echter niet ingaan en eerst de verde re ontwikkeling van de Nederlandse betalingsbalans afwachten. Op een persconferentie te Den Haag van het Nederlandse Benelux- comité noemde de secretaris het ver der uitstellen van de economische unie een ramp. AKTE NUTTIGE HANDWERKEN. Te Rotterdam slaagden voor de akte Nuttige Handwerken (akte K) de da mes M. H. v. d. Dool en S. van Sluis te Middelburg, W. C. Wisse te Grijps- kerke «n A. Verplanke te Biervliet, allen leerlingen van mej. D. Prins te Middelburg, alsmede mej. M. Lam pers te Vlissingen. OFFICIËLE ONTVANGST VAN FANNY BLANKERS. Woensdagavond om half zeven zul len Fanny Blankers—Koen, Wim Slijkhuis en Hans Harting officieel door het gemeentebestuur van Vlis singen worden ontvangen. Noorden van deze watergang, die be kend zijn als de Welzingse moeren, trokken eveneens sterk de aandacht. Vroeger was dit een laaggelegen, zout weidegebied; door onderbema ling en drainage wordt het zoutge halte in de bodem verminderd. De kwaliteit van de gronden is door aanslibbing verbeterd. Voorts werd de aandacht gevestigd op de gronden bij de Scheeweg: vroe ger een weidegebied met enkele ho gere bouwpercelen. Door het dichten van sloten en egalisatie is een nieuwe perceelsindeling gemaakt. De resulta ten van de verkavelingswerkzaamhe den, die in deze omgeving zéker in druk maken een complex van 433 slecht-gelegen perceeltjes met ette lijke sloten werd bv. veranderd in een fraai landbouwgebied van onge veer 60 percelen met goede ontwate ring contrasteren sterk met de weinige gedeelten van deze watering, die nog niet onder handen zyn geno men. EEN GROOT VERSCHIL Dit zelfde sprekende contrast zag men nabij de Groeneweg in de ge meente Koudekerke, waar een in het voorjaar van 1950 geëgaliseerd gras landperceel (nu gedeeltelijk bouwland, gedeeltelijk weide) wel bijzonder gun stig afstak tegen nog niet geëgali seerde percelen in de onmiddellijke omgeving. Hoe de egalisatiewerk zaamheden worden uitgevoerd, kon den de Poldercommissarissen van na bij bekijken in de buurt van de Ra- penburgse weg; een dragline was hier volop in bedrijf en de zandtrein tjes reden af en aan. Weinig florissant lagen enige per celen in de gemeente Aagtekerke er voor. De egalisatie werd uitgevoerd in de afgelopen winter en door slech te weersomstandigheden werd dit werk vertraagd en moesten de ge wassen laat gezaaid worden, waar door de structuur van de grond nog veel te wensen over laat. Het polder- peil in deze omgeving zal nog ca. 0.20 meter dalen. Men verzekerde dat de lage percelen daarvan zullen profiteren, terwijl de hogere gronden er geen nadeel van zullen ondervin den. Tenslotte reed men door de Schel lach naar Middelburg terug. In de omgeving van de Schellaehseweg zyn nagenoeg alle percelen in 1950 geëga liseerd en gedraineerd. De afwate ring en ontsluiting is zeer verbeterd maar een onderzoek heeft geleerd, dat 3e waterstand nog- ongeveer 20 cm. verlaagd moet worden om een maximum-productie te verzekeren. Advertentie [GEZONDE SLAAP:"! ^Pullman} ^ïïlatraèóeH. Bronzen kruis. H. M. de Koningin heeft bij Besluit van 29 Juni 1951 het Bronzen Kruis toegekend aan de reserve kapitein al- gemeene dienst P. Kloosterman, op grond van zijn dappere daden gedu rende de bezettingsjaren en tijdens de bevrijding. Kapitein Kloosterman behoort tot het district Zeeland der Nationale Re serve. Jaarvergadering Vrederust. Woensdag 19 September a.s. zal de jaarvergadering van „Vrederust" te Bergen op Zoom worden gehouden. In de bidstond zal voorgaan ds. G. N. Lammens, Geref. predikant te Hein- kenszand. De huishoudelijke morgenvergade ring zal in het teken staan van de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, verkiezing bestuursle den, mededelingen enz. In de middagvergadering zal spre ken: Zuster W. van Kuyk, hoofdver pleegster op de „Mr. dr. Willem v. d. Bergh Stichting" te Noordwijk over het onderwerp: „Het gelukkige leven van het zwakzinnige kind". Mulo-examens. Op de laatste dag van het Mulo-exa men te Goes slaagden nog voor het diploma A: E. Strikwerda, J. Fr. Hu- ser, K. H. Maljers en C. Geleins te Middelburg; P. C. Slager te Brouwers haven; J. Daane te Haamstede; St. M. Cok te Krabbendijke; S. P. Leenderts te Kamperland; C. Flïpse te Wisse- kerke; J. Fr. Koopman te Wemeldin- ge; G. Ch. Kole te Kloetinge; G. Ph. Dingemanöe, J. A. Duine en C. A. Wondergem te Terneuzen; J. A. J. Biese, L. J. Besoijen en M. J. Arend- se te Souburg; C. Jobse te Biggekerke; L. Paauwe en J. M. Karelse te Vlis singen; M. M. de Groote te Nieuw- vliet; S. M. v. d. Bossche te Retran chement; P. N. Allaart te Zuidzande; A P. Riemens te Aardenburg; M. K. Fondse en C. Hamelink te Oostburg; D. Hamelink te Axel en C. M. Diele- man te Z aamslag. Afgewezen werden 6 candidaten. De woningbouw in April. In Zeeland kwamen gedurende de maand April 1951 100 woningen ge reed en waren op 1 Mei 1951 1000 woningen in uitvoering. In het eerste kwartaal kwamen reeds gereed 370 woningen, zodat totaal gereed kwa men tot 1 Mei 1951 470 stuks. Tot eind April 1951 waren er in Zeeland 49 duplex-woningen in uitvoering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2