PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT if" Koning Abdoellah van Jordanië in oud-Jeruzalem vermoord BILT Prof. Soepomo komt over het Unie-statuut spreken- Deze week VAN UITBREIDING DIENSTTIJD 16 TOT 20 MAANDEN Conferentie in Washington over Duitse herbewapening. 12.000 KM. OP EEN BROMFIETS Duitse ex-kroonpras overleden. ENGELAND VERLOOR TROUW BONDGENOOT IN ABDOELLAH DE VOORSPELT: 194e Jaargang-No. 170 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. NV. de Pagtcr. Hoofdred. G. BallintJJn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week f 4.55 p. kw. fr. p. p. f 4.30 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 juli 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per nun. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels! van 1—5 iegels f 1.—iedere regel »neer 20 ccr.t. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr. 58-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21B0). M'burg Londcnse Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg; Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terncuzen: Brouwerljstr. 2; 7.1e u<C ICQ, te., 71 BEROERING IN DE ARABISCHE WERELD Dader werd ter plaatse neergeschoten Vrijdag omstreeks twaalf uur is koning Abdoellah van Transjordanië doodgeschoten, toen hy op het punt stond de Omar-moskee in Oud-Jeru- zalera binnen te treden voor z(jn Vrydagsgebed. De dader had zich ver dekt achter de deuren van de hoofdingang opgesteld. Hy werd door de lijfwacht van de koning ter plaatse neergeschoten. In Transjordanië heeft de moord grote beroering gewekt. Onmiddeliyk werd de noodtoestand af gekondigd en in de hoofdstad, Amman, een uitgaansverbod afgevaardigd. In de Libanese hoofdstad. Beiroet, ontstond een paniekstemming. De win kels sloten hun deuren en er ontstonden demonstraties en sehietpartyen. Alle verkeer tussen Oud- en Nieuw- Jeruzalem is stilgelegd en de tele foonverbindingen zijn verbroken. Uitgebreide nasporingen zijn begon nen naar de extremisten, die verant woordelijk worden gesteld voor de moord. Volgens te Londen ontvangen be richten uit Amman heet de aanvaller Moestafa Sjoekri Asjsjoe, een kleer maker, die in de oude stad van Jeru zalem woont. In de Arabische-Israëli- sche oorlog behoorde hij tot een „dy- namietploeg" van de ongeregelde Arabische strijdkrachten. Hij zou in dienst staan van de ex-Moefti van Jeruzalem, die aanspraken doet gel- Indonesische missie naar ons land. Prof. mr. dr. R. Soepomo zal spoe dig, vergezeld van een aantal deskun digen, als speciaal Indonesisch afge vaardigde naar Nederland vertrekken. Hij zal tot taak hebben met de Neder landse regering en met Nederlandse politieke kringen informeel contact op te nemen over de wijze, waarop het Uniestatuut zo spoedig mogelijk kan worden vervangen door een normaal internationaal verdrag. Dit werd Vrijdag na afloop van de kabinetszitting, waarin de verhouding Indonesië—Nederland werd bespro ken door de Indonesische minister van' voorlichting aan Aneta medege deeld. Twee treinen ontspoord. Gistermorgen om 10 uur liep de stoptrein uit Roermond op het sta tionsemplacement te Maastricht uit de rails. Hetzelfde gebeurde 's middags met de stoptrein uit Heerlen. Er ont stond aanzienlijke materiële schade en vertraging. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Na de hoopvolle Beneluxdemon- stratie in Goes, waarmede de vorige week eindigde, heeft de ze week, althans in officiële kringen, de aarzeling weer gebracht. Minister van den Brink verklaarde Donderdag in de Kamer, dat Goes slechts een verkenning van de horizon was. Zon der ambtenaren kunnen ministers niet veel, zo zei hij letterlijk. En dat betekent, dat de opmars naar het Benelux-ideaal moeizaam is en moei zaam blijft en dat er nog veel Gordi aanse knopen doorgehakt zullen moe ten worden, voor het doel bereikt is. In September dus televisie in Ne derland! Zullen we er gelukkiger door worden Of ongelukkiger Of zal het allemaal by het oude blijven? Het belangrijkste nieuws kwam al lemaal uit het buitenland. België heeft een nieuwe koning: Boudewijn de Eerste. Leopold is nu definitief ex- koning geworden. Het is, hoc men ook over de gang van zaken moge oorde len, goed dat de koningskwestie van de baan is. Moge de regeringsperiode van Boudewijn er een van vrede en welvaart worden! Even moeilijk als overal elders blijkt het om in Korea vrede te ma ken en in Perzië. Het vuur blijft er smeulen en niemand kan zeggen, of volgende week de oorlogsvlam weer niet hoog op zal laaien op Korea en of Perzië toch nog niet een lont in het wereldkruitvat is. De Spanjaarden evenwel kunnen juichen. Franco heeft een nieuwe re gering uit de grond gestampt, Franco democratiseert, al zijn natuurlijk alle ministers en alle Kamerleden, die meer macht krygen, uit het goede hout gesneden. Beelden de Franse bladen de minister van oorlog niet af in een Duits generaalsuniform? Hij vocht in de Spaanse blauwe divisie tegen RuslandWij zijn benieuwd, of Engeland en Frankrijk nu bijdraai en! Italië kan ook lachen. Het heeft van Amerika de toezegging gekregen, dat het vredesverdrag verzacht zal worden. Handige jongens, die Italia nen. Bezetting hebben zij niet, zoals Duitsland en Oostenrijk, de Russen zyn er niet te bekennen. En nu nog een zachter vredesverdrag. Dat heb je als je tijdig je draai neemt De verdwenen Engelse diplomaten zyn nog altijd verdwenen. Maar er is nu toch wel doorgesijpeld, dat zy wel degelijk van atoomgeheimen op de hoogte waren. En die vermoedelijk hebben uitgeleverdHet is en blijft een wonderlijke geschiedenis. En dan is er de Tour de France. Van mateloze trots stortte Nederland in de zwartste ontgoocheling. Helaas. We zyn wederom met de kous op de kop naar huis gegaan...... den op de heerschappij over het na de Israëlisch-Arabische oorlog door Abdoellah gednnexeei-de Palestijnse gebied. De begrafenis is vastgesteld op Maandag 23 Juli. Het stoffelijk over schot van de konipg zal bijgezet wor den in het mausoleum van Abdoellah in Amman, dat zich in de nabijheid van het paleis bevindt. Na de aanslag gelastte radio-Je- ruzalem, het officiële station van Amman, alle programma's af en zond voorlezingen uit de Koran uit. Er is een officiële rouwperiode van drie maanden afgekondigd. Slechts vier dagen geleden werd de gewezen pre mier van de Libanon op een vlieg veld doodgeschoten. De Libanon heeft nauwe verbindingen met Jordanië. De zelfde avond nog gaf koning Ab doellah tegenover de Libanese pre sident telefonisch uitdrukking' aan zijn „diepe rouw". Donderdag nog gaf de koning in Amman een in scherpe bewoordingen gestelde ver klaring uit, waarin hij de aanslag be treurde en „een algehele miskenning van de tradities van de Arabische landen" noemde. De tweede zoon van Abdoellah, Erins Naif, is tot regent benoemd, e eerste zoon zou zich voor medische behandeling in het buitenland bevin den. In Egypte werd de moord op dra matische wijze door de radio omge roepen en in extra-edities van de avondbladen bekend gemaakt. De Egyptische minister van buitenlandse zaken zeide in een verklaring met groot leedwezen kennis te hebben ge nomen van het verschrikkelijke nieuws. NIEUW REGERINGSPLAN Te beginnen met lichting 1951 I. De regering heeft na het indienen van de defensienota opnieuw de nade re uitwerking van het defensieprogramma in beschouwing genomen. Hierby is zy tot de overtuiging gekomen, dat het van groot belang moet worden geacht om zo spoedig mogelijk één divisie paraat te doen zijn. In de leger- opbouw zal dit geen wyziging behoeven te brengen, maar te beginnen met de lichting 19-51 I zal de diensttijd van 16 maanden op 20 maanden die nen te worden gebracht. De regering is er van overtuigd, dat hierdoor wederom een aanmerke- ïyke last op het Nederlandse volk wordt gelegd. Dit heeft minister Staf medegedeeld in zyn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag over de begro ting 1951 van Oorlog en Marine. Het ligt in het voornemen van de regering in 1952 door de Nederlandse troepen dienstplichtigen, die deel zullen uitmaken van de parate troe pen en dienstplichtigen die voor her halingsoefeningen onder de wapenen zullen worden geroepen oefeningen met twee divisies te houden. Bij die gelegenheid zullen legerkorps- en di visiecommandanten daadwerkelijk het onder hen gestelde legeronderdeel aanvoeren en zullen ook divisie- en hogere staven in de practijk worden geoefend. NATIONALE RESERVE De onbevredigende gang van za ken bij de Nationale Reserve heeft de volle aandacht der regering. Zij acht het na rijp beraad en terzake met het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag gevoerd overleg, on juist om in de Nationale Reserve naast deze vrijwilligers ook dienst plichtigen onder te brengen. Op grond van dit inzicht heeft de minister richtlijnen doen uitwerken, die een ruimere toevloeiing van vrij willigers beogen. Indien zich echter bij voortduring een onvoldoende aantal vrywilligers meldt, waardoor de oefeningen der Overval op postkantoor te Helvoirt. In het postkantoor te Helvoirt werd gisteren een brutale diefstal gepleegd. Het was juist tegen sluitmgs tijd, toen er voor het postkantoor een auto stilhield, waarin twee jonge mannen gezeten waren. Een hunner ging naar binnen, kocht een postze- §el van 10 cent en verdween weer. lijkbaar was dit een verkennings tocht, want even later kwam hij te rug met zijn kameraad. Een greep door het loket volgde en wisselgeld en bankpapier ter waarde van onge veer 500 werden meegenomen. Het tweetal sprong in de wagen en reed in razende vaart weg. Onmiddelyk werden in wyde omtrek politie maatregelen getroffen. Luchtbeschermingsconferentie. De hoofden van de burgerlijke luchtbescherming van België, Frank rijk, Luxemburg, Nederland en Enge land zyn sinds Woensdag te Londen bijeengeweest om radiografische luchtalarmsystemen te bestuderen, zo is Vrijdag bekend gemaakt in een verklaring van de organisatie van het verdrag van BrusseL Gesproken is o.m, over het soort alarmsignaal, de communicatiemiddelen voor het door geven ervan, plaatselijke alarmering en de omvang van de gebieden waar- ,voor het alarm bestemd is. velbanden niet tot hun recht kunnen komen en wanneer de vrijwilligers onvoldoende bereidheid zouden to nen de oefeningen bij te wonen, waar door zij in oorlogstijd niet voor hun taak berekend zullen blijken, zou het naar het oordeel van de minister be ter zijn de nationale reserve op te heffen en de thans daarvoor uitge trokken gelden voor nuttiger doelein den aan te wenden. Bloembollen naar Duitsland. De invoercommissie van West- Duitsland heeft Vrijdag invoer uit Nederland toegestaan van bloembol len tot een bedrag van 2.5 millioen dollar en van verduurzaamde melk producten en groentenconserven tot een bedrag van 100.000 dollar. Amerikaans voorstel. De Amerikaanse regering heeft FrankrUk en Engeland voorgesteld een drle-mogendheden-conferentie te Washington te houden over de Duitse bijdrage tot de verdediging van Euro pa- De Britse regering heeft het voor- stel nog In beraad. Het Amerikaanse voorstel is te Pa rijs koel ontvangen. Amerikaanse onderscheiding voor oud-verzetsman. Aan Sjef de Groot, thans wonen de te Amersfoort, werd Vrijdagmid dag de medaille uitgereikt van de Amerikaanse onderscheiding de Bron zen Ster. verleend wegens hulp aan parachutisten, die ln de maand Sep tember 1944 zyn neergelaten nabij St. Oedenrode. Door deze hulp heeft hy op belangrijke wijze medegewerkt aan het tot stand brengen van de corridor van Eindhoven naar Nijme gen. Sjef de Groot was tijdens de bezet ting een K.P.-leider Sn Brabant en la ter gewestelijk sabotage-comman dant Hij was een van de oprichters van het regiment Stoottroepen. Maar een korte vacantie voor de Tweede Kamer? (Van onze parlementaire redacteur) Het Seniorenconvent van de Twee de Kamer (de gezamenlijke fractie voorzitters) heeft beraadslaagd over een verzoek van minister Lieftinek om nog vóór het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal. dat op de derde Dinsdag in September begint, het wetsontwerp Toezicht credietwe- zen te behandelen. Prof. Lieftinck moet op 10 Septem ber naar Washington en zou het wetsontwerp graag voor die tijd door de Tweede Kamer afgedaan zien. Dat zou betekenen, dat de Kamer al weer in de eerste week van September van haar reces zou moeten terugkeren. Uitnodigingen voor een Japanse vredesconferentie. Engeland en de V. S. hebben Vrij dag de landen, die deel hebben geno men aan de stryd in het Verre Oos ten met uitzondering van China uitgenodigd een conferentie over het voorgestelde Japanse vredesverdrag op vier September te San Francisco bij te wonen. De Britse en Amerikaanse regerin gen hebben de betrokken regeringen afdrukken van het ontwerp-verdrag aangeboden, tezamen roet afdrukken van twee verklaringen van Japan en een protocol. Aan Japan zelf is de beslissing over gelaten welke Chinese regering het wil uitnodigen om het verdrag te on dertekenen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag ver klaard, dat het Franse verzoek om de Indochinese staten voor de conferen tie over het Japanse vredesverdrag uit te nodigen in overweging was. Van betrouwbare zijde verluidt, dat de V. S. gaarne de Indochinese staten zouden uitnodigen, doch anderzijds ze kere Aziatische landen, die tegen hun deelneming bezwaar zouden kunnen maken, niet voor het hoofd wil stoten. De meeste landen van Zuid-Oost-Azië hebben de drie staten van de Franse Unie niet erkend. EEN EXPEDITIE MET ONTBERINGEN 27-jarige Hagenaar maakte tocht tot over het Atlas-gebergte. Op 11 Februari jl., '8 nachts orn één minuut over twaalf, startte in Den Haag de 27-jarige journalist Re- né Willink met zijn bromfiets voor 'n reis ln Zuideiykc richting. Bruin ver brand door de Afrikaanse zon kwam hij Vrijdagmorgen onder escorte van twee wegenwachters Den Haag weer blnnengetuft. In vijf maanden en één week heeft hy 12.000 km. op zijn bromfiets afgelegd. René Willink gelooft in bromfiet sen. Vorig jaar heeft hij op een ..Be- rini" een 7000 kilometers lange weg gereden door Frankrijk. Oostenrijk. Italië. Sicilië en Noord-Afrika. Dit jaar bracht hij het op zijn bromfiets tot de dertigste breedtegraad, die Sevilla naar Marokko. hu daar tot het plaatsje Tiznlt (tei dwars over Afrika loopt. Met 40 kg. I bagage en een extra benzine-tank achterop reed hij via ParijsBor deauxMadridOportoLissabon Bijeenkomst Kaesong werd één dag uitgesteld. Vicc-admiraal Joy heeft gisteren de Noordelijke delegatie doen weten, dat het tot zijn spijt onmogelijk was de bespreking van Vrijdag te doen door gaan. De volgende bijeenkomst werd vast gesteld op vandaag. Faroek verstoord. Koning Faroek van Egypte heeft met gemalin en gevolg boos Lugano verlaten, waar hij zijn tijd met gepaste genoegens doorbracht. Een persfotograaf had een plaatje van hem geno men, waarop de koning, zijn gewoonte getrouw, door zijn lijfwacht de film in beslag liet nemen. De fotograaf nam dit echter niet en verzocht de poli tie zijn eigendom te doen te ruggeven. Hoffelijk, maar vagt- besloten verzocht de politic aan de koning de film te overhan digen. Deze toonde zich derma te verstoord, dat hij onmiddel lijk Lugano verliet. Kroonprins Wilhelm van Pruisen, zoon van de voormalige Duitse kei zer Wilhelm de Tweede, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in zijn woning te Hachingen (Württem- berg) overleden. De kroonprins werd in 1882 ge boren als eerste zoon van keizer Wilhelm. Bij het begin van de eerste wereldoorlog stond hij aan het hoofd van het Duitse vijfde leger en in 1917 werd hij hoofd van de leger groep „Kroonprins." Toen de oorlog afgelopen was vertrok hij naar Nederland, omdat de Duitse regering hem niet in Duitsland wenste. Hij kreeg door de Nederlandse regering het eiland Wieringen toegewezen als verblijf plaats. In November 1923 kreeg hy toe stemming naar Duitsland terug te keren. De ex-kroonprins hield zich buiten de politiek, doch kort voor Hitier aan de macht kwam. schreef hg in een Londens dagblad een ar tikel, waarin hy de Nazi's steunde. BEZORGDHEID OM DE GEVOLGEN De koning had vele vijanden. De moord op koning Abdoellah zou wel eens zeer onaangename politie ke gevolgen kunnen hebben met nieuwe onrust in de Arabische wereld, waar sedert de botsing met het Zionisme een toestand van gewapende vrede heerst met telkens kleine uitbarstingen. In Washington werd gisteravond verklaard, dat „enige bezorgdheid heerst over de dood van Abdoellah". Hy werd als de redelykste van de Arabische leiders beschouwd, vooral ln zyn houding jegens Israël. Ook in Londen wordt gevreesd, dat zich thans een stryd zal ontwikke len om de beheersing van Syrië, Irak en Jordanië. der stoelen of banken gestoken heeft, bezorgden hem de vijandschap van de Syrische nationalisten. Weliswaar leeft ook in Syrië de Groot-Syrische gedachte, maar een monarchie en ze ker een koningschap van Abdoellah, de koning van het achterlijke nabuur land, is daar impopulair. Ook Egypte, het belangrijkste lid van de Arabi sche Liga, verzette zich uit alle macht tegen een vergroting van Ab- doellah's rijk. Koning Ibn Saoed van Saoedl Ara- bië haatte hem, niet alleen tengevol ge van dynastieke rivaliteit, maar ook om Abdoellah's memoires, die in 1946 werden gepubliceerd en die we melden van hatelykheden aan het adres van Ibn Saoed. Bovendien werd hij door de andere Arabische vorsten enigszins als een „verrader" beschouwd. Hoewel ook Abdoellah een tegenstander van het Zionisme was, kwam hij jaren geleden tot de conclusie, dat het Joodse natio nalisme niet vernietigd kan worden De thans 69-jarige Abdoellah werd op 25 Mei 1946 gekroond tot koning van de souvereine staat Transjorda nië, een land met een oppervlakte van 90.000 km2 en ongeveer 400.000 inwoners. Deze positie had hij bereikt dank zij de steun van de Britten, voor wie hij steeds grote symphatie heeft gevoeld. De Engelsman Peake organiseerde Abdoellah's Arabisch Legioen, een andere Engelsman, Glubb, maakte er een modern leger van, het best geoe fende van de Arabische staten. Ab doellah ontving jaarlijks voor dit le gioen een Britse subsidie van twee .millioen pond. Abdoellah koesterde een haat voor de Fransen sinds deze ln 1921 gewei gerd hadden zijn broer Feisal als ko ning van Syrië te erkennen en hem dwongen het land te verlaten. De koning handelde als een doelbe wust, besluitvaardig autocraat, be zeten door de idee van een „Groot- Syrië" onder zyn leiding en omvat tend de oude Syrische gebieden tussen de Taurus en de Golf van Akkaba: Transjordanië, Palestina, Syrië en de Libanon, eventueel met inbegrip van Irak. Deze ambities, die hg nooit ou de Arabieren tot een compromis moeten komen met de Joden. Tijdens de stryd om het bestaan van dc nieu we staat Israël, waarin overigens het Arabische Legioen een groot aandeel had, was Transjordanië een gematig de tegenstander, bereid tot een wa penstilstand op aanvaardbare voor waarden. Op grond hiervan werd de Moefti van Jeruzalem zijn onverzoen lijke vijand. Dat een koning, die leefde onder zoveel veten en met zoveel verklaar de vijanden, tenslotte door moorde naarshand is gevallen, komt niet ge heel onverwachts. DE OPVOLGING. Over prins Naif, Abdoellah's zoon, die tot regent is benoemd, is weinig bekend. Wel circuleren ln Annam ge ruchten over familietegenstelllngen in het paleis van de koning. De oudste zoon, prins Tallal, zou geestesziek zijn en soms de beheersing over zich zelf verliezen. Enige tijd geleden zou hij een moordaanslag hebben gepleegd op Glubb Pasja, de Britse comman dant van het Transjordaanse leger. Het bericht werd later verspreid, dat Abdoellah zijn neef, de koning van Irak, tot zijn opvolger had voorbe stemd. Dit bericht werd later uit drukkelijk tegengesproken, maar al gehele opheldering in de familiever houdingen werd niet verkregen. Die hatelijke J. Enkele kamerleden hebben aan de regering vragen gesteld over de ten achterstelling van de Joodse landge noten. Het Tweede Kamerlid, de heer de Loor, heeft aan de minister van Sociale Zaken gevraagd of hij stap pen wil doen by de Australische re gering teneinde de vragen op de emi gratieformulieren, die betrekking hebben op de Joodse of niet-Joodse afstamming van de emigrant, te doen vervallen. Het lid de heer Suurhof heeft ge vraagd aan de minister van Finan ciën onmiddellijk maatregelen te wil len nemen om de hatelijke „J", die op formulieren wordt geplaatst by ver rekening van de bel"-i: door bemiddel i mann, Rosen tl gelyk te doen verdwijnen. Kwam Jen Zui lden van Agadir) waar oen ketting over de weg gespannen was om aan te geven dat verder rbden zinloos was. Voor hem lag de Sahara. Van daar tufte hij toen door het .schilder achtige land naar het Hoog Atlas ge bergte. „Daar kom je nooit overheen" zeiden de Franse bestuursambtena ren. maar René, die weinig lust had om het gebergte heen te rijden, waag de en won. Weliswaar moest hy zelf flink meetrappen, maar zyn brom fiets bracht hem over een 2000 hoog gelegen bergpas weer terug ln het Marokkaanse laagland. Via Fez dacht hij over Spaans Marokko weer naar Spanje terug te,keren maar de Spaanse douaneambtenaren lieten hem niet door. René koos daarop een andere route. Langs dc prachtige Noord-Afrikaanse kust reed hy over Algiers, Constantine en Ga bes naar Tripoli. Van het gastvrye Tripoll reed hij terug naar Tunis, nam daar een boot naar Sicilië en belandde zo weer in Europa. Via Italië. Frankryk en België keerde hy naar huis terug. Deze 12.000 km. lange tocht heeft 188 liter benzine gekost en ongeveer 1200 gulden. „Laat men nu niet den ken. dat Iedereen voor dit bedrag vjjf maanden op een bromfiets rond k;tn ryden", waarschuwt hy. ..Deze tocht was voor my een expeditie met alle ontberingen, die aan een expeditie verbonden zijn". Oostduitse motorvoertuigen niet meer naar het Westen. De Oostduitse regering heeft Vrij dag alle OosWuitse en Oostberlijr.se motorvoertuigen verboden de Weste lijke sectoren van Berlijn binnen te gaan. Een desbetreffende decreet, ge tekend door de Oostduitse minister van binnenlandse zaken. dr. Karl Steinhoff, geldt ook voor motorfiet sen. Tot dusver konden alle motorvoer tuigen uit Oost-Duitsland en Oost- Bcrlijn vrij door de Westelijke secto ren passeren. KORTE PREDICATIE GEVAARLIJK UITSTEL Als ik gelegen tijd zal hebben bekomen Hand. 24 25 Zo sprak Felix. Dc geschiedenis ver- telt dat deze man. oorspronkelijk een slaaf, was vrijgelaten en door de gunst van de keizer tot stadhouder was aangesteld. Bij zijn onderdanen was hij echter weinig in tel, omdat zijn bewind zich kenmerkte door wil lekeur en wreedheid. Bovendien leid de hij een zondig huwelijksleven met Drusilla, zijn vrouw. Op een onwettige manier was dit huwelijk immers tot stand gekomen. Deze Drusilla nu vindt het op zeke re dag wel interessant de apostel Pau lus, van wie zij zoveel heeft gehoord, eens le horen spreken over het geloof in Christus. Zodoende wordt Paulus ontboden aan het stadhouderlijk pa leis, waar hij dan de liefde van Chris tus predikt, waardoor een mens uit de macht der zonde verlost wordt en vrede voor zijn ziel vindt. Als Paulus daarna echter ook spreekt over recht vaardigheid, matigheiden het toeko mende oordeel, begint hel geweten van de stadhouder te spreken, en wordt hij „zeer bevreesd". Geen wonder ove rigens, want Paulus legt hiermee de vinger op de wondeplek in Felix* leven. Deze vrees is als het ware een sig naal uit den hemel, dat hem waar schuwt: „Felix!, bekeer u van uw zon dige wegen. Keer weder tot den Heer!" Maar tot die bekering tot die be slissende stap komt het bij Felix niet. .Als ik gelegen tijd zal hebben bekomenzo zegt hij, zal ik u op nieuw roepen". Zo laai hij Paulus heen gaan uit zijn nabijheid en wijst hij de gestrenge, maar onfermende liefde Gods, die Paulus hem verkondigd had, van de hand. Onder het motto: „van daag niet, morgen misschien". Maar dit uitstel betekende uiteinde lijk voor Felix afstel. Vandaag niet, morgen misschien", zo redeneren velen. We hebben im mers de tijd nog wel om te beslissen, we zijn maar eenmaal jong.' Als we oud geworden zijn, dan is het altijd nog vroeg genoeg! Vandaag zijn er zo veel andere dingen die me bezighou den my trekken dat ik er nu niet toe kan komen! En zo wordt de daadwerkelijke geloofsovergave aan Christus uitgesteld tot „morgen". Be seffen we echter wel hoe gevaarlijk en onverantwoordelijk dat uitstellen is? Wani wie zegt ons, dat er nog een „morgen" voor ons zal aanbreken? Staan we daarbij wel genoeg stil, dat het „morgen" wel eens le laat zou kunnen zijn? Ja, 't kan morgen-te laat zijn! Maar heden nog niet. O, zoek toch de redding, Die Jezus u biedt! Oudelande W. L. Heijmans. DROOG WEER. Geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking, maar ook flinke perioden met zonneschijn cn droog weer, overwegend zwakke win den. hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noordoost Vooral in het binnen land iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1