Een verloving op de Zimba MIDDELBURGSE EX-AMBTENAAR OPLICHTER VAN FORMAAT WONDERLAND, EEN DORADO VOOR DE JEUGD JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Vraag mar Vereffende schuld RN NA GEDANE ARBEID.... ORANJEBOOM BIER! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 JULI 1951 VACANTIE IN DE BERGEN (11 Pfarrer Gunz beklom 260 maal een der moeilijkste toppen van Vorarlberg Pfarrer Gunz is een buitengewoon merkwaardige man. Laat lk u eerst bekennen dat ik, vóór Ik hem in zijn pastorie even buiten Feidklrch opzocht, er eigenlijk nog geen Idee van had of hU nu dominé of pastoor was. Beiden worden immers in Oostenrijk „Pfarrer" genoemd. Maar wat ik wèl wist was, dat Pfarrer Gunz een buitengewoon enthousiast alpinist moest zijn. Zijn faam op dat punt was zelfs ai tot in Nederland doorgedrongen en dus stapten we op een zonnige middag de straatweg van Feidklrch naar de Liechten steinse grens af. waaraan in het dorpje Tlsis de pastorie staat. BJj het Ka tholieke kerkje Herr Pfarrer was dus pastoor. ..Ah, der Journalist aus Holland... klinkt zijn welkomstgroet en dan vertelt hij m'n brief te hebben ge kregen. „Kom binnen en wat wil je weten?" Pfarrer Gunz is een en al bewege lijkheid en men ziet hem zyn één-en- zev itig jaren niet aan. Nog voor we tien minuten in zijn gczellig-rom- meïige kamer zitten, hebben we zijn verzameling „Stempelmarken" al doorgebladerd. Een van de grootste van heel Oostenrijk. Plakzegels noe- i -en wij deze Stempelmarke, Pfarrer Gunz heeft heel wat nu dan die van een dubbeltje of vijftien centen, die wij op een qultantle moe ten plakken. Hij heeft ze by vele duizenden en uit vele landen, ook heel oude. stempels van de fiscus uit do middeleeuwen zelfs, originele en foto-eoj ieën. alles keurig geordend in dikke albums. Een prachtige col lectie ongetwijfeld. 260 X DE ZIMBA. Maar we waren niet voor de Stem- pelmarken gekomen, maar voor de bergen en wanneer we daarover met Pfarrer Gunz beginnen, raakt hij he lemaal niet meer uitgepraat. Niet voor niets is deze krasse parochie herder in heel Oostenrijk en ook ver daarbuiten bekend als de „Zimba- Pfarrer". Ongeveer 260 maal in zijn leven heeft hij de Zimba-Spitze reeds beklommen en deze bijzondere pres tatie is vrijwel uniek in de geschiede nis van de bergsport. Want de Zimba- Spitze (2645 meter) ls een van de moeilijkst te .eklimmen toppen van geheel Westelijk Oostenrjjk. Dat weet iedereen tussen Bregenz en Inns bruck. D' Zimba-Pfa ïr draait er bij w«ze van spreken zijn hand niet voor om: „Och watMoeilijk? Je moet een beetje uitkijken, maar dan gaat het best. Volgende maand ga ik weer!" Ja, één-en-ze ntig jaar en nog eens de Zimba op. De 261ste maal als er met de telling in al die jaren niet iets is misgegaan. En dan heus nifet altijd langs dezelfde route, maar tel kens weer van een andere kant met andere moeilijkheden. „Wil je er eens wat van zien?" De kamer is in een paar minuten donker gemaakt en dan komen de lichtbeelden, die de Zimba-Pfarrer op zijn tochten maakte. Prachtige opna men van het meest indrukwekkende berglandschap, dat men zich maar kan denken. De Zimba van alle kan ten gezien en benaderd, zoals hij daar ligt als een grillig gevormde piek in het verlengde van de machtige Van- donzcr Steinwand. We volgen de grijze Pfarrer op zijn tochten als hy ons op de licht beelden wijst: „Over die Grat moes ten we naar boven, maar dat was nog niet zo erg. Die steile wand daar, zie je 'm? Daar links van die uitste kende punt omhoog, dan wat meer naar rechts langs een kloof, weer om hoog en dan nog het laatste stukje over de kam naar het kruis Als de Pfarrer het zo vertelt, lijkt het allemaal erg eenvoudig, maar probeer het maar eensDit zijn natuurlijk ook tochten, die alleen maar door zeer geoefende alpinisten gemaakt kunnen worden, maar wan- denken kan: Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland, de „blauwe Silvretta", de beroemde Rote Wand van de Lech- thaler Alpen en vlak by de blinkende gletscher van de Scesaplana VERLOVING OP DE ZIMBA. „Nu zal ik je nog eens iets aardigs vertellen". De ogen van de Zimba-Pfarrer underen als hij het volgende plaat- in de projector schuift en we op het doek een groepje van vier, vijf mensen zien verschijnen, die bij het kruis op de Zimba staan. „Daar rechts, dat ben lk. M'n baard had ik toen nog niet, maar het is ook al twintig jaar geleden. En zie je die twee jongelui daar? Die heb ben zich verloofd, daar boven op mijn Zimba. Terwijl ik me even had omgedraaid nota bene Onderhandse Staatslening 1951 tegen 4 Blykens een mededeling in de Staatscourant heeft de minister van financiën met een aantal levensver- zekerlngsmaatschappyen en pensioen- én personeelsfondsen een onderhand se lening gesloten, groot 305.536.000 gulden. De rente bedraagt 4% per jaar en gaat in 16 Juli 1951. De lening wordt aangegaan tegen een koers van 100% en heeft een looptyd van ten hoogste 25 jaar. Emigratie naar Sowjet-Unie.... Bij de Tweede Kamer is op het ogen blik een verzoekschrift in behande ling van J. D. Landheer en M. P. K. van den Berg, waarin deze de Kamer verzoeken de mogelijkheid van emi gratie naar... de Sowjet-Unie te be vorderen. De commissie voor de ver zoekschriften heeft aan de Kamer voorgesteld, dit adres neer te leggen op de Griffie, ter inzage van de le den, „omdat kennisneming van dit adres van belang kan z(jn voor de ar beid der Kamer". 2.jaar na het delict gefusilleerd. Volgens radio-Peking is te Hankou ten aanschouwe van vele duizenden mensen het doodvonnis voltrokken over een man, die was veroordeeld voor een in 1923 gepleegd politiek delict. Meer dan 28 jaar geleden had de veroordeelde een belangrijk aan deel in een botsing tussen stakers en studenten in Hankou. De man werd op de plaats van de botsing gefusil leerd. neer Pfarrer Gunz ook kleurenfoto's van het panorama op de top laat zien, wordt het ons toch wel duidelijk dat het de moeite ruimschoots loont. Hier, in het hart van de Rhatikon, geniet men immers een van de mooi ste bergpanorama's, die men zich Toren-Pfarrer. Pfarrer Gunz is een verwoed verzamelaar. Niet alleen van „Stempelmarken", maar ook oude wapens. Zyn collectie kan men in de vermaarde Schat- tenburg bij Feidklrch, waar van de Pfarrer ook slotvoogd is. bewonderen. Ook de geschiedenis heeft de liefde van de grjjze Zimba- Pfarrer. Geschiedenis en daar mede vooral ook historische ge bouwen, waaraan ook Vorarl berg zo rijk is. Pfarrer Gunz bezit zelf reeds een zeer inte ressante toren-ruïne in de om geving van Feldkirch en hy heeft het plan de hoogste ver dieping van deze oude toren te laten restaureren en zich tot woning' te laten inrichten. Wanneer de Zimba-Pfarrer over enige jaren aan zyn rust toe is, wil hij in zijn eijjen to ren zijn intrek nemen. Dan zal de Zimba-Pfarrer van VorarJ- berg ook Toren-Pfarrer gewor den zijn Eerst wilden ze op de Zimba trou wen ook, maar dat hebben we toch maar beneden, in myn kerkje hier ln Tlsis gedaan. Maar de dag daarop ben ik weer met ze naar boven ge klommen. Een huweiyksrels naur de Zimba: daar stonden ze op!" Zo kan Pfarrer Gunz uren vertel len en dan hèus niet alleen over de Zimba. Want behalve de 260 malen, dat hij deze top beklom, heeft hy zyn geliefde Oostenrijkse bergen in vele richtingen doorkruist. Vooral in Vorarlberg natuurlijk. En het is dan ook geen wonder, dat mén deze en thousiaste bergbeklimmer reeds vele jaren geleden voorzitter heeft ge maakt van de Sektion Vorarlberg van de Oesterreichische Alpenverein, de organisatie die door haar „Hüt- ten" en paden zo ontzettend veel heeft bijgedragen tot het toeganke lijk maken van de Alpenwereld ook voor de gewone toerist. Over die ar beid en vooral ook over de plannen, welke men ln ons land heeft om daar in ook zijn aandeel bij te dragen, graag iets in een volgend artikel. In half uur tijds twee jongens verdronken. In een half uur tyds zijn Donder dagmorgen in Den Haag by het zwemmen in zee twee jongens ver dronken. Om kwart voor twaalf ver dween een 12-jarige jongen in de gol ven. Dc jongen kon byna niet zwem men. Om kwart over twaalf verdronk een 20-jarige jongeman uit Ovcrschic bij Kijkduin. Hij was aan het zwem men met enige meisjes. Eén van haar raakte in moeilijkheden. Toen van L. haar te hulp wilde komen, verdween hij in dc golven. Het meisje slaagde er in uit liet water te komen. EEN SCHULD VAN 30.000 Hij kocht een villa voor 14.000, maar betaalde geen cent Hoewel het onderzoek nog niet is voltooid, staat, naar wy van de politic vernemen, thans wel onomstotelijk vast, dat de, vorige week gearresteerde, ex-bureauchef van de Provinciale Planologische Dienst J. de B. te Mid delburg, zich in hoogst ernstige mate aan oplichting en „flessentrekkerij" heeft schuldig gemaakt. De schuld, welke hy op zich heeft geladen door kostbare goederen te. kopen, diensten te laten verrichten en te logeren en dineren zonder voor dat alles te betalen, beloopt een bedrag van dertig duizend gulden. Zelfs had De B. de brutaliteit om voor 14.000*een villa in Middelburg aan te kopen, zonder van dit bedrag ook maar een stuiver te betalen. Uit alles blijkt, dat hy gedreven werd door de zucht om voor zeer bemiddeld te worden aangezien. lijk van 11.200 en van 4000. De tweede hypotheekhouder heeft nog een vordering van drieduizend gulden. ALLES VOOR KINDEREN Grote tentoonstelling In de Haagse Houtrusthallen. (Van onze Haagse redacteur). Den Haag. Juli Om de grote speolgoedtafels, waarop miniatuur- Hpoortreintje.s over wissels, over bruggen, door tunnels en langs statlons- emplacementen snorren, staan in de grote Houtrusthallen in Den Haag niet alleen naur zoveel begerenswaardigs hunkerende kleine jongetjes ge schaard, maar ook talrijke vaders, die met een enthousiaste yver de knop jes indrukken, die al dat schoons in beweging brengen. Wonderland zoals de grote tentoonstelling heet, die een maand lang in Houtrust gehouden wordt trekt niet alleen de jeugd, maar ook vol wassenen, die nog eens de prettige herinneringen uit hun jeugd kunnen confronteren met een fantastische werkeiyklield. Wonderland is echter in de eerste plaats bedoeld voor onze jongens en meisjes, die er in de komende maand ongetwijfeld in groten getale nHftr toe zullen stromen Er ls heel veel speelgoed opgesteld, de hobby-club laat een en ander over de vrye tyds- besteding zien. Er staan een levens groot lesvliegtuig en een echt zweef vliegtuig. Een parachute en de mand van de ballon, waarmede mevrouw Boesman op de Noordzee daalde, completeren de luehtvaartafdeling, die steeds een fascinerende aantrek kingskracht op de opgroeiende jon gens uitoefent. De jeugd kan er te kenen en boetseren, zij kan speel goedautootjes laten rijden, zij kan op een speciaal uitgezette baan met wagentjes rond jakkeren en vooral: de Haagse verkeerspolitie heeft een verkeersweg nagebootst, met allerlei verkeersborden en verkeerslichten en laat de kinderen, na him op een grote maquette de verkeersregels nog eens duidelijk gemaakt te hebben, daarover op kleine fietsjes rijden, teneinde hun ook in de practyk de regels van de weg te leren, KUNSTGLAS. Men kan op Wonderland kunst glasblazen zien, een bioscoop bezoe- Het salaris van De B., die zoals ge meld, per 1 Juli j.l. op zijn verzoek uit de dienst van de Provincie werd ontslagen, was betrekkelyk klein, maar hij wist by diverse transacties de andere partij de illusie te geven, dat hij volkomen credietwaardig was. Daarbij schermde hij met een zoge naamd banksaldo bij de Midden- standsbank te Middelburg. Dit saldo bestond echter uitsluitend in zyn ver beelding. Wél had zijn tante een sal do bij deze bankinstelling, doch dit was de laatste tijd nihil. De brutaalste oplichting, waaraan De B. zich schuldig maakte, betrof de aankoop van de villa „Buitenkist". Dit voorjaar kwam de overeenkomst tot stand, waarbij de koopsom werd bepaald op 14.000,Dit bedrag bleef onbetaald, evenals de gebruike lijke bijkomende kosten, zoals de re gistratiekosten. Op de villa rusten thans twee hypotheken, respectieve- door Barbara Cartland Neen, ik overdrijf niet. Tegenwoordig „Hij is een slechte man, Serena! is het in de mode, een opsnyder en een verkwister te zyn, maar hij is nog veel erger. Hy is niet menselyk. Iedereen is bang voor hem en er lo pen allerlei geruchten over zijn ge drag". „Wat voor geruchten" Mij de hand schuddend, zei hy: „Zorg zo goed je kunt voor Serena, Nicholas en vraag haar, of ze me wil vergeven. Haar gebeden verdien ik niet!" Hier begaf Nicholas de stem. Eerst na een ogenblik zwygen vroeg Sere na, terwijl de tranen haar over de wangen rolden: „Heeft hij meneer Blacknorton geraakt?" „Hij schoot in de lucht", antwoord de Nicholas, en ik geloof, dat me neer Blacknorton hem alleen maar in de arm wilde treffen, maar je vader keerde zich als het ware naar de ko- ;el toe. Hy werd juist boven het iart geraakt en stierf bijna onmid dellijk''. „O. Nicholas, was ik maar bij hem geweest!" riep Serena, neerzinkend op de vensterbank en 't gezicht in de handen verbergend. „Er was niets meer aan te doen", zei Nicholas. „Ik verzocht Peter Vi vien,- mijn medegetuige. om te willen zorgen, dat je vader hierheen werd gebracht, terwijl ik wegsnelde, om je mee te delen wat er gebeurd is en... je te overtuigen, dat je met mij moet trouwen". ,,'t Is heel vriendelyk van je, Ni cholas, maar... we hebben elkaar nooit liefgehad". Nicholas Staverley kleurde. „Ik heb altijd veel van je gehou den, Serena. We zijn byna altijd sa men geweest en zouden het best met elkaar vinden". „Zonder liefde? Beste Nicholas, lk weet, dat je het goed bedoelt, maar het zou je leven verknoeien en dat weet jy ook wel". „Dat is onzin, Serena", beweerde Nicholas op een toon alsof ze nog schoolkinderen waren. „We houden van elkaar en we kennen elkander oed, voorlopig zouden we op „The lables" kunnen wonen". In het zicht van Staverley, als het niet langer ons eigendom is"? vroeg Serena zacht, met meer bitter heid dan tranen in haar stem. „Ik heb niet vergeten, Nicholas, dat jy het ook verloren hebt. Eens zou het van jou geweest zijn en er hebben hier Staverley's gewoond sinds de re gering van Hendrik VIII. O, Nicholas, het spijt me zo, zowel voor jou als voor mijzelf". Bij wyze van antwoord liep Nicho las door de kamer naar het venster, ging naast Serena op de bank zitten en nam haar hand in de zijne. „In 's hemelsnaam, Serena, luister naar me. Je begrijpt het niet! Je kunt niet met Vulcan trouwen!" „Waarom niet? Gesteld, dat hjj het me aanbiedt". „Dat weet ik niet precies. Juist om dat er zoveel over hem verteld werd, ben ik hem altijd uit de weg geble ven. Maar iedereen in Londen kan je vertellen, dat geen fatsoenlijke vrouw zich in zijn gezelschap mag wagen. Natuurlijk zijn er steeds vrouwen om hem heen; hij lokt hen op dezelfde manier als suiker vliegen lokt. Het einde is altijd, dat ze rampzalig en ontroostbaar achterblijven". (Wordt vervolgd.) HET FRAAISTE EN HET DUURSTE De B. verraste zijn tweede vrouw, waarmee hij enige tijd geleden in het huwelyk trad, met de fraaiste en dus ook de kostbaarste cadeaux en ook het meubilair, het tafelzilver en de andere goederen, welke hij zich voor de inrichting van zijn woning aan schafte, vertegenwoordigden een grote luxe en waarde. Van volledige betaling was echter geen sprake. Uit het politie-onderzoek is geble ken, dat De B. naderhand vele door hem gekochte zaken weer verkocht en dat tegen prijzen, welke aanmer kelijk lager waren dan de inkoopsom. Waarschijnlijk deed hij dit om op een gegeven moment weer de nodige li quide middelen te hebben, teneinde al te lastige schuldeisers tevreden te stellen. Meubilair, dat voor bijna 1300 was gekocht, werd voor de be lachelijke prijs van 300 Weer van de hand gedaan, een radiotoestel van ongeveer 300 werd voor de halve prijs aan een ander overgedaan. De B. heeft zich ook vergrepen aan gelden van de Provinciale Planologi sche Dienst. Het betrof hier echter een kleine verduistering, te weten van ruim honderd gulden, welk geld later terug betaald zou zijn. De Middelburgse recherche zet het onderzoek met volle kracht voort en men vermoedt, dat nog meer aan het licht zal komen. In een sprintwedstrijd welke te Ha lesowen (Eng.) gehouden werd, sloeg de Nederlander Jan Derksen Arie van Vliet en de Engelsman Reg Harris. Katholieke Middenstands' bond vierde 35-jarig bestaan Donderdag is te Utrecht het 35-ja- rig bestaan van de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond gevierd. De bondsvoorzitter, de heer J. A. Koops, sprak op de lustrumvergade ring het openingswoord. Hy wees er o.a. op, dat na de oorlog de Neder landse Katholieke Middenstandsbond herrezen is, krachtiger dan ooit tevo ren. Als centrale standsorganisatie om vat de N.K.M. vyf bloeiende diocesane bonden, die tezamen 500 afdelingen tellen. Dr. van Mook in ons land. Met de K.L.M.-Skymaster „Gronin gen" uit New York is Woensdagmid dag op Schjphol gearriveerd de vroe gere luitenant gouverneur-generaal van Indonesië, dr. H. van Mook. Hij vertelde, dat hij gedurende de laatste twee jaar het hoogleeraars- ambt in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Californië te Berkeley heeft bekleed. Voorts is hij enige tijd voorzitter geweest der ad viescommissie van de Ver Naties in zake de hulp aan onontwikkelde ge bieden. Over zijn plannen voor de toekomst wilde hij zich niet uitlaten. Twee getuigen ter zitting gevangen genomen. De behandeling van een eenvoudige kippendiefstal voor de Arnhemse Rechtbank, heeft Woensdag aanlei ding gegeven tot een dramatische ontwikkeling. Twee getuigen herrie pen hun voor de rechter-commissaris afgelegde verklaringen en werden ter zitting gevangen genomen, verdacht van meineed en een derde getuige, een vrouw, die eveneens haar verkla ringen had herroepen, kon niet ver der worden verhoord, daar zij in overspannen toestand uit de zaal moest worden geleid. ken, het marionettentheater bewon deren, naar een kindercircus of kin dertoneel gaan cri van veel dingen kennis nemen, waarin kinderen in de regel belang stellen. Opvoedend is een bostafereel met aanwyzingen betreffende brandge vaar; een stand, waarin propaganda gemaakt wordt voor een verenigd Europa en een maquette met een deel van de Nederlandse handels vloot.. De Houtrusthallen zijn heel groot, zodat er nog voldoende bewegings ruimte over is. Dat maakt soms zelfs de indruk van leegte. Dat neemt niet weg, dat er vooral voor de jeugd, die ook uit andere plaat sen Wonderland zal komen bezoeken, veel interessants te zien is. 20. Even voor de duisternis viel, wandelde Jim my die avond naar het nachthok van wijlen Alie de Olifant. Hij had een kan met drinkwater by zich en een stuk oudbakken roggebrood. Meneer Van Knullenburgh had Jimmy nog niet ontdekt, of hij begon reeds te razen en te tieren. „Als je mij niet onmiddellyk uit dit smerige kot vrij laat", schreeuwde hy met van drift overslaande stem, „dan loop ik dadeiyk naar de politie en dan zul je eens zien wat er met jou gebeurt. Weet je wel, dat je je aan wederrechtelijke vrijheidsbe roving schuldig maakt door my hier als een mis dadiger op te sluiten. Ilc gelast je my op staande voet in vrijheid te stellen en zo niet, dan... dan... zal ik je..." Meneer Van Knullenburgh kon niet meer. Hij stikte bijna van woede. „Ik wil u met het grootste genoegen uw vrijheid teruggeven", zei Jimmy heel kalm, „maar dan kunt u er te vens op rekenen, dat ik by de politie eens een boekje over open zal doen, want waaraan u zich hebt schuldig gemaakt, is heel wat erger dan wat ik gedaan heb. U is de grootste dierenbeul, die er op twee benen ooit heeft rond gelopen en ik schat de straf, welke u te wachten staat op minstens twee jaar gevangenisstraf. Als het niet méér is! Ik zou, als ik u was, maar gauw een toontje lager zingen. Dat lijkt mij veel verstandiger". En zon der verder iets te zeggen, zette Jimmy de kruik met water neer en wierp hy het stuk roggebrood in het hok. „Ik heb geen tyd gehad bloemkool met sausysjes voor u klaar te maken", zei hij spottend. Het wereldgebeuren „Strategische noodzaak" In Washington zyn twee centra van wereldpolitiek; het ene is het Pentagon, het enorme vijfhoekige ge bouw, waarin de militaire leiders hun hoofdkwartier hebben, het andere het State Department, waar alle di- ilomatieke draden samenkomen. Het 3 een publiek geheim, dat tussen Pentagon en State Department:, tus sen militairen en diplomaten, vaak tegenstellingen bestaan. De eersten voeren vaak in gedachten al oorïog met de Sowjet-Unie en stellen hoofd- zakelyk belang in bases, steunpunten, actie-radia en divisies. Bij sommigen van hen bestaat de bereidheid des noods met de duivel een bondgenoot schap te sluiten als deze maar fel ge noeg anti-Sowjet is. Bij de diplomaten heerst een enigs zins andere mentaliteit, omdat bij hen ook het voorkomen van een oor log en niet alleen het winnen er van een rol speelt. De diplomaten houden ook met andere factoren rekening dan alleen de puur militaire. Al sinds enkele jaren is over Spanje tussen het Pentagon en het State Department slag geleverd met wisse lend succes. De reis van admiraal Sherman naar Madrid heeft er ech ter geen twijfel meer over laten be staan wie tenslotte winnaar is gewor den: het Pentagon. Minister Acheson zelf heeft zijn nederlaag deze week bevestigd. De militaire leiders zyn het er over eens, dat Spanje belangryk is voor de algemene verdediging voor Europa, zei hij, en daarom zyn wy besprekin gen begonnen met Franco. De minis ter vond de bezwaren van de bondge noten begrypelyk, maar daar kon nu niet langer rekening mee gehouden worden en overigens troostte hij met de mededeling, dat de Amerikanen vastbesloten zijn West-Europa te verdedigen. Nu is tot dusver nog niet duidelijk gemaakt, waarom Spanje ineens van zulk een enorm strategisch belang geworden is. In Frankrijk bestaan bange vermoedens, dat de Ameri kaanse militaire leiders ernstig reke ning houden met een snelle bezetting van West-Europa in geval van oorlog en daarom de Pyreneën beschouwen als verdedigingslinie, waar achter te ruggetrokken kan worden. Hoe dat ook zy, niet de strategi sche waarde van Spanje en zelfs niet de aard van het Franco-regiem doen verzet rijzen tegen de Amerikaanse plannen; De kern van de zaak is, dat de Franse en Britse bezwaren, steek houdend of niet, eenvoudig terzijde geschoven worden. West-Europa crygt zyn bondgenoten voorgeschre ven; Spanje wordt langs een achter deur het Atlantisch Pact binnenge smokkeld by weigering van de aange sloten landen by ae voordeur een elkomstpoort op te richten. Dc heren senatoren in Washington hebben het onbewimpeld verklaard: Het moet nu maar uit zyn met het verzet van Engeland, Indien wij Fran co een geschikte bondgenoot vinden. Indien Washington voortaan vol gens dergeiyke principes te werk wil gaan blijft er weinig meer over van de ideeële achtergrond van het At lantisch Pact. Tot dusver is ons steeds voorgehouden, dat verdediging van de democratie en van de Wester se levenswyze de dieper liggende doeleinden waren van het Atlantisch bondgenootschap en vele fraaie rede voeringen zijn daaraan gewijd. Thans dreigt het Pact weinig an ders te worden dan een front van staten met als enig bindingsmiddel het anti-communisme en de gezamen- ïyke Amerikaanse opperleiding. De weg ls vry om ook Hitiers vroegere generaals weer een taak te geven in de verdediging van Europa. Alles ón der het motto: strategische nood zaak. Een Franse journalist zei onlangs, dat hij cr over dacht zich tot Ameri kaans staatsburger te laten naturali seren teneinde aldus de kans te krij gen enige invloed te kunnen uitoefe nen op de gang van zaken in Europa. Dat was een wrang grapje, maar de Amerikaanse houding geeft aan leiding tot zulke grapjes en dergelij ke psychologische blunders als in za ke Spanje kunnen slechts in West- Europa een anti-Amerikaanse stem ming aanwakkeren. En daarvan plukt het communisme de vruchten. Het ls te hopen dat Londen en Parys het niet by bezwaren zullen laten, maar ln Washington krachtig protest zullen aantekenen tegen de nieuwe vriendschap met Franco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6