PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorstel om de Tweede Kamer op 150 leden te brenge n Sluier over Benelux-Goes 0B BILT Kantlijn BESPREKINGEN TE KAES0NG IN IMPASSE GERAAKT OORLOGSGEWONDEN UIT KOREA Elke dag 60.000 wereldburgers méér. Vandaag 194e Jaargang - No. 169 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Uoofdred. G. Balllntljn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week t 4.55 p. kw. lx. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 Juli 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3 ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—3 regels f LIedere regel meer 20 cent. „Brieven al adres Bureau van dit Blsd" 23 cent meer Giro nr. 358300 PJS.C, Middelburg Bur. VHsslngen Walstr. 58—60. teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 ol 2160). M'burg Londense Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststx. 63. teL 2475 (b.g.g. 2228 Oostburg: Pr. MaurSUstr. 12. tel. 102; Temeuzen: Brouweiljstr. 2: Zlerlkzec: N. Bogerdstr. C iv.'. te;, RAPPORT GRONDWETSWIJZIGING UITGEBRACHT Regering zou bevoegdheid krijgen bepaalde publicaties te verbieden De staatscommissie tot herziening van de grondwet heeft haar tussen- tüds rapport aan H. M. de Koningin doen toekomen. In dit interim-rap port zijn een aantal vorostelien uitgewerkt, die mogelijk nog door de hui dige volksvertegenwoordiging, dus vóór 1952, in eerste lezing zullen wor den behandeld. Het rapport is verdeeld in zeven hoofdstukken. Voorge steld wordt o.a. het aantal Kamerleden te verhogen en de vrijheid van drukpers te beknotten, indien door bepaalde publicatie de bestaande rechtsorde wordt ondermijnd. Het eerste hoofdstuk van het rap port heeft betrekking op de procedure van grondwetswijziging. De commissie stelt voor de behan deling van ontwerpen tot grondwets wijziging in tweede lezing niet te doen geschieden door de Staten-Ge- neraal, maar door een speciale Ka mer voor Grondwetsherziening. Een voorstel van gelijke strekking is in 1946 door de regering gedaan, maar werd toen niet met de vereiste meer derheid aangenomen. De commissie is nu op één essentieel punt afgeweken van bedoeld regeringsvoorstel; zij wil namelijk voor de Kamer voor Grond wetsherziening de eis stellen, dat voor aanneming nodig is een meerderheid Toen Hitler en Mussolini elf jaar geleden hun aanval op de Euro- se democratieën begonnen, was een der troeven in hun spel het fascistische Spanje. Zij rekenden op de steun van Franco en deze deed niets om deze speculatie te ontzenu wen. Franco evenwel voelde minder dan Mussolini voor een avontuur en wachtte af. Hij plukt daar sedertdien de goede vruchten van. Maar de democraten in Europa vergeten niet, dat Spanje nog altijd fascistisch is. Zij aarzelen nog steeds om met Madrid samen te werken. Dat is begrijpelijk, want als men nu de vriend wordt van de politici, die men toen bestreed, waarvoor zijn dan alle -offers gebracht? De Amerikanen, die nauwelijks we ten wat fascisme is, -zijn minder scrupuleus. Zij bekijken de kaart van Europa en de verdedigingsmogelijk heden van het oude continent en ko men tot de conclusie, dat het dwaas is Spanje buiten de Atlantische af- weergordel te laten. Acheson heeft nu medegedeeld, dat de Ver. Staten on derhandelen met Spanje over mili taire samenwerking, ondanks de be zwaren, die Engeland en Frankrijk koesteren. Reeds zou een accoord tot stand gekomen zijn, waarbij Spanje aan Amerika bases voor de Ameri kaanse vloot en luchtmacht afstaat. Men ziet, dat de kansen kunnen ke ren. Het valt niet te loochenen, dat Spanje van betekenis ïs in het kader van de Europese verdediging. Maar dit neemt niet weg, dat er bij de West-Europese leden van het Atlan tisch Pact heel wat innerlijke weer stand zal moeten worden overwon nen, voor en aleer zg zich bereid ver klaren tot volledige aanvaarding van Spanje als bondgenoot. Ons departement van financiën heeft wederom een gevoelig ver lies geleden. Nadat onlangs prof. Smeets, de secretaris-generaal en de thesauri er-generaal Koster, het departement van de heer Lieftinck verlieten, heeft thans prof. dr. F. A. G. Keesing, raadsadviseur in alge mene dienst van de minister, ontslag gevraagd om in Washington bij het Internationale Monetaire Fonds een hoge functie te aanvaarden. Prof. Keesing is pas 37 jaar oud. Hij maakte zeer snel carrière en geldt als een onzer bekwaamste financiële en economische deskundigen. Inter nationaal stond hij in zeer hoog aan zien. Dergelijke figuren kan Nederland moeilijk missen in een periode, waar in het worstelt om zijn naakte be staan. Daarom is het vertrek van prof. Keesing een ernstig verlies. Minister Mulderije (Justitie) heeft aan alle onzekerheid een einde gemaakt; hg heeft in de Ka mer medegedeeld, dat hij er niet aan denkt om de roulette en de voetbal pools toe te laten in Nederland. Dat weten we nu dus. Er zullen hier en daar wellicht protesten weerklinken tegen deze me dedeling. Maar in grote meerderheid zal ons volk er zich bg neerleggen. Omdat wij'nu eenmaal geen volk van gokkers zijn. En het eigenlijk dwaas is, om, waar dit zo is, de ge legenheid tot hazardspel te openen. De Nederlandse ploeg in de Tour de France heeft tot de laatste man opgegeven. Een dag nadat Van Est de gele trui had veroverd en de volgende dag op noodlottige wijze verspeelde. Het moge waar zgn, dat door het ongeval van Van Est het moreel ge broken werd van de andere ploegle den. Dat moreel echter moet dan toch zwak zgn geweest. Daarom is het optreden van deze ploeg geen reclame geweest. De slot som kan slechts zijn, dat Nederland geen wielrenners bezit met de capa citeiten, die nodig z$n om een derge lijke monsterrit te voleindigen. van 2/3 der uitgebrachte stemmen. De regering heeft destijds voorgesteld te volstaan met de eis van een meerder heid van 3/5 van het aantal leden. Het tweede hoofdstuk van het in terimrapport bevat voorstellen tot wijziging van dat hoofdstuk der grond wet, dat handelt over de overgang naar de nieuwe rechtsorde, en van enige daarmede verband houdende bepalingen. De hier voorgestelde wij zigingen beogen de grondwet aan te passen aan de situatie, die is ontstaan door de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. In het derde hoofdstuk van het in terimrapport wordt voorgesteld het aantal leden van de Tweede Kamer te brengen van 100 op 150 en dat van de Eerste Kamer van 50 op 75. De com missie wijst er in haar motivering van deze voorstellen op, dat de werkzaam heden der Staten-Generaal, vooral in de laatste decennia, steeds omvangrij ker zijn geworden. Van de voorgestel de uitbreiding wordt een verlichting van de taak der Kamerleden ver wacht. In aansluiting aan de voorstellen tot uitbreiding van het ledental der Sta ten-Generaal wordt in het vierde hoofdstuk van het rapport voorgesteld de minimum leeftijd voor het passief kiesrecht voor de Staten-Generaal en de Provinciale Staten te verlagen van 30, respectievelijk 25 jaar, tot 23 jaar, welke leeftijdsgrens nu reeds geldt voor de verkiesbaarheid tot lid van een gemeenteraad. Hierdoor zal voor al deze vertegenwoordigende licha men de leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht en die voor het passief kies recht dezelfde zijn. INTERNATIONALE OVEREENKOMSTEN In hoofdstuk vijf worden wijzigin gen voorgesteld in de grondwetsbe palingen over buitenlandse betrekkin gen. Overgenomen is het voorstel der commissie-Van Eysinga om in begin sel voor alle internationale overeen komsten, waarbij het Koninkrijk par tij is, goedkeuring der Staten-Gene raal te eisen. Tenslotte stelt de grondwetscommis sie voor een bepaling in de grondwet op te nemen waarin wordt vastgelegd, dat aan volkenrechtelijke organen bij of krachtens een overeenkomst be voegdheden kunnen worden opgedra gen. en dat besluiten van deze orga nen de voorrang hebben boven bin nen het Koninkrijk geldende wettelij ke voorschriften. De commissie heeft overgenomen 't bij de grondwetsherziening van 1938 gedane voorstel om de mogelijkheid te openen, dat leden van de Staten- Generaal, Provinciale Staten en ge meenteraden van hun lidmaatschap vervallen worden verklaard, indien zij 'n streven tot uitdrukking brengen, ge richt op verandering van de bestaan de rechtsorde met behulp van onwet tige middelen. Dit voorstel heeft des tijds niet de vereiste meerderheid ge haald. Volgens het ontwerp zal de vervallenverklaring kunnen worden ONAANVAARDBARE EIS GESTELD Mogelijk vandaag beslissing over voortduren of afbreken der besprekingen. De onderhandelingen in Kaesong over een wapenstilstand zijn in een impasse geraakt. Een woordvoerder van de Ver. Naties verklaarde Don derdag, dat vandaag waarschijnlijk beslist zal worden of de onderhande lingen zullen worden voortgezet of afgebroken. De moeilijkheden spruiten voort uit de eis van de Noordelijken, dat het terugtrekken van alle buiten landse troepen uit Korea op de agenda moet worden geplaatst. De gealli eerde delegatie acht dit een politieke kwestie, die buiten het overleg over een wapenstilstand valt. De vergadering van Donderdag duurde slechts kort. De Chinese af gevaardigden namen vrijwel niet aan de besprekingen deel. Vice-admiraal Joy en generaal Nam 11 voerden hoofdzakelijk het woord. Er werden geen vorderingen gemaakt Volgens het Russiche persbureau Tass heeft de leider der communisti sche delegatie de volgende zes agen da-punten voorgesteld: 1. terugtrekking van alle buitenland se troepen uit Korea; 2. instelling van een demarcatielijn; 3. instelling van een gedemilitari seerde zóne; 4. het opstellen van concrete maat regelen ter beëindiging van de vijan delijkheden; 5. instelling van een controle-commis sie voor de tenuitvoerlegging van de in punt vier genoemde maatregelen; 6. een regeling betreffende de krijgs gevangenen. Volgens Tass stelt Nam 11 zich op het standpunt dat de krijgs- gevangenen ..naar hun haardsteden moeten terugkeren". ,,Bij het indienen van deze voorstel len", aldus Tass, „heeft generaal Nam II er op gewezen, dat zijn delegatie aan de 38ste breedtegraad vasthoudt alsmede aan de terugtrekking der buitenlandse troepen uit Korea, bij wijze van waarborg tegen een hervat ting der vijandelijkheden". Intussen is over de besprekingen de schaduw van nieuwe gevechten gevallen. De geallieerden hebben de luchtaanvallen niet stop gezet, waar na via de Noordelijke radiostations met tegenmaatregelen werd gedreigd. Donderdag werd toenemende activi- Franco heeft nieuwe regering samengesteld. Generaal Franco heeft Donderdag de samenstelling van een nieuwe Spaanse regering bekend gemaakt. Franco's nieuwe kabinet telt vijf tien leden. De samenstelling geeft een liberaler tint aan zijn bewind en zijn leden vertegenwoordigen meer verschillende politieke denkwijzen dan de vorige regering. Onder de mi nisters bevinden zich twee katholie ken, twee leden der Spaanse Phalanx, een conservatief, een monarchist en negen „vakministers", die uitsluitend om hun deskundigheid in de regering zgn opgenomen. De nieuwe regering is samengesteld op een ogenblik dat samenwerking met de Ver. Staten het hoofd-thema vormt van de Spaanse buitenlandse politiek. De regering heeft toegezegd nieu we regelen voor de persvrrjheid te zullen opstellen. Overwogen wordt de bevoegdheden van de volksvertegen woordiging uit te breiden. Tenslotte wordt een meer liberale politiek in de buitenlandse handel verwacht. teit aan het front gemeld als gevolg van Noordelijke aanvallen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson heeft Donderdagavond verklaard, dat de strijdkrachten van de V.N. „In Korea moeten blgven tot een werke lijke vrede stevig gevestigd is". In zgn verklaring sloot Acheson aanvaarding van het communistische voorstel om nu reeds tot overeen stemming te komen over het terug trekken van alle buitenlandse troe pen uit Korea geheel uit. _Wim van Est. de Nederlands*» ster bjj de Tour de France, nadat hij :»0 meter diep in een ravijn rolde, heeft een dag in 't ziekenhuis gelegen, maar hg is nu weer fit en monter terug in Nederland. De foto werd genomen in het ziekenhuis. uitgesproken door het vertegenwoor digende lichaam zelf; voor het besluit zal een meerderheid van twee derden der stemmen, nodig zgn. DE PERSVRIJHEID. In het laatste hoofdstuk van het in terimrapport doet de grondwetscom missie het voorstel om demogelijk heid te openen, dat de koning, de Raad van State gehoord, een ver schijningsverbod voor een bepaalde uitgave vaststelt. Het verbod zal ech ter terstond moeten worden ingetrok ken, wanneer een der Kamers der Staten-Generaal blijk geeft hiermede niet in te stemmen. Dit laatste zal. volgens het voor stel der grondwetscommissie, het ge- AANKOMST OP SCHIPHOL Er heerste opgewektheid Donderdag zjjn op Schiphol met het K.L-M.-vliegtuig „PrinneH Marijke" negen gewonde oorlogsvrijwilliger»» uit Korea aangekomen. 7.|| vertrok ken op 26 October per „Zuiderkruis" naar het Verre Oosten. De gewonde vrijwilligers werden by aankomst In het vaderland begroet door een aan tal hoge. officieren. Tal van verslaggevers en persfotografen waren van de terugkomst getuige. Allereerst verlieten de burgerpas sagiers van het ljjnvliegtuig het toestel. Daarop werden de persfoto grafen bij de trap toegelaten, doch als één man lieten zy hun camera's rusten, toen de zwaarst gewonde vrij williger, de 25-jarige WÏm Hageman uit Den Haag, die zijn belde handen heeft verloren en bovendien blind is geworden, als eerste de trap van bet vliegtuig werd afgeholpen en in een der gereedstaande ambulancewagens werd geplaatst. Na hem volgden vijf zijner kameraden, die ..lopende pa tiënten" zijn. Enkele hunner hadden beenwonden, maar konden zich niet- De wereldbevolking vermeerdert elke dag met 60.00 zielen. Sinds 1900 is het totaal cijfer met 826 millioen gestegen. Naar schatting wonen thans twee milliard 378 millioen mensen op onze planeet. Aldus staat te lezen in een onlangs gepubliceerd rapport van de Gezondheidsorganisa tie van de Ver. Naties. De bevolkingscijfers van 52 landen zijn bestudeerd en daarvan gaf alleen Ierland een daling te zien van 3.2 millioen in 1900 tot 3 millioen op 't ogenblik. Het record sloeg Argentinië, dat van 4.800.000 tot 16.800.000 inwo ners sprong, een vermeerdering" van 251%. Argentinië wordt gevolgd door a»c» uci £iuijuv» euH-uiiiiuiiiic, uc» ge- val zijn. wanneer in een der Kamers ICuba met 231%. Columbia met 217 tenminste een derde van de stemmen tegen het verbod wordt uitgebracht. In haar motivering van dit voorstel merkt de commissie op, dat het denk baar is, dat subversieve elementen door middel van de drukpers syste matisch de grondslagen van de be staande rechtsorde ondermijnen, en dat systematisch aan een deel der be volking een volkomen vals beeld van het gebeuren in het maatschappelijk en staatkundig leven wordt gegeven. Hierdoor kan. aldus het interimrap port, de veiligheid van de staat met terdaad in gevaar worden gebracht. Verscheidene leden der commissie kunnen zich met de voorgestelde aan vulling van artikel 7 der grondwet niet verenigen. Vijf Zuidkoreaanse officieren ter dood veroordeeld. Vijf Zuidkoreaanse officieren zijn ter dood veroordeeld wegen corrup tie en slechte behandeling van de re- cruten, waardoor duizenden slachtof fers te betreuren zgn. Het bekend worden van het schan daal veroorzaakte destijds het ont slag van de vicepremier, de minister van defensie en de chef van de gene rale staf. Het betreffende legercorps, dat be kend stond als „het spookleger" is in middels ontbonden. In de nacht %»an Dinsdag op Woens dag is het wereldbekende Abbey theater te Dublin %Tïjwel geheel door brand ver woest. en Brazilië met 191 Het bevolkingsgetal van Europa met „slechts" 36% en wel van 288 millioen tot 392 millioen (Rusland uitgezonderd). De bevolking van de Sowjet-Unie steeg van 126 millioen tot 200 milli oen. de grootste vermeerdering van de Europese landen. Op de tweede plaats komt Italië met een staging van 33 millioen tot 46 millioen. Triest einde yan non-stop brdmfietsrit.- De non-stop rit Groningcn-Maas- tricht per bromfiets, die de 23-jarige Elzinga uit Groningen heeft willen maken, Ls in de Beemster op onver wachte wgze geëindigd. De jongeman is daar, vermoedelijk als gevolg van oververmoeidheid, van zijn bromfiets gevallen. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij in het ziekenhuis te Purmerend opgenomen, waar hy la ter is overleden. Bijna 10.000 deelnemers aan de Vierdaagse. De 35ste Vierdaagse zal vermoede lijk een record-aantal deelnemers tel len. Woensdag was het aantal van 9500 reeds overschreden en wanneer de stroom van nagekomen aanmeldin gen aanhoudt, zal de 10.000 stellig ge haald worden. Het aantal militairen. Nederlandse en buitenlandse, waaronder Franse. Belgische en Engelse, bedraagt alleen reeds 4500. ZITTING VAN DE TWEEDE KAMER De ministers maakten te Goes slechts een „tour d' horizon Donderdagmiddag en Donderdagavond heeft de Tweede Kamer vergaderd en daarbij behalve aan tal van andere onderwerpen ook aandacht geschon ken aan de Benelux-besprekingen te Goes. Uit de mededelingen van mi nister van den Brink is daarbij wel duidelijk geworden, dat het sluiten van de definitieve Benelux-Unie een oplossing zal inhouden van de Ant- werpen-Rijn-kwestie. Eén der Kamerleden sprak over een sluier, die lag over de besprekingen te Goes, maar minister van den Brink zag in- plaats van een sluier een „tour d'horizon". In de middagzitting zette de Kamer de beraadslaging voort over de ver hoging van de pensioenen met een bij zondere toeslag en van de kindertoe- lagewet voor de gepensionneerden. De heren Hoogcarspel en Gortzak (C.N.P.) waren niet bevredigd. De heer Gortzak vroeg de 20 pet. grens te verhogen tot 30 pet. DE KLEINE PENSIOENEN. Minister van Maarseveen wees er op, dat het onderhavige voorstel f 81 millioen zal eisen. Het is onjuist op verhoging van de onderwijzerspen sioenen te blijVen aandringen, die enige malen verhoogd zijn. Voor de kleinste pensioenen, die met het huidige voorstel niet gebaat zijn, wilde spr. nog iets doen. De door de minister voorgestelde wijzigingen komen neer op het vol gende: Voor pensioenen, bedoeld in art. 2, eerste lid, onder a: 30 pet. voor pen sioenen van minder dan f 451. f 135.voor pensioenen van f 451. tot f 675. 20 'pet. voor pensioenen van f 676.— tot f 1250.—; Voor pensioenen, bedoeld in artikel 2, eerste lid, onder b: 30 pet voor pensioenen minder dan f 251.f 75. voor pensioenen van f 251.tot f 375.—. 20 pet. voor pensioenen van f 376. tot f 750.—. Het wetsontwerp werd z.h.s. aange nomen. Onder applaus besloot de Kamer aan Suriname en de Ned. Antillen een monument aan te bieden als blij vende uiting van dank voor hetgeen deze rijksdelen in en na de oorlog deden voor het Nederlandse volk. PREMIE LENINGEN. Met 4219 stemmen besloot de Ka mer het rentepercentage voor pre- mieleningcn niet langer te beperken tot 3 pet.. Het kan nu bij algemene maatregel van bestuur worden vast gesteld. Namens de A. R.-fractie ver klaarde de heer Terpstra, dat deze fractie principieel tegenstandster van premieleningrti is in verband met de speelhartstocht. Daarna kwam aan de orde het wets ontwerp tot goedkeuring van de Europese Betalingsunie. De heer Ne- derhorst (Arb.) wees er op, dat Ne derland op één na de grootste debi teur is van de betalingsunie. Als het huidige beleid wordt voortgezet, vreest hij, dat aan het einde van het jaar alles op zal zijn. De deviezenbe- waking vordert een meer positief be leid. In de avondvergadering, die gepre sideerd werd door de heer Donker, wees de heer Jansen (KVP) cr op, dat de positie van Nederland in de Europese Betalingsunie wordt be paald door de verhouding tot VVest- Duitsland en de Benelux. Voor Ne derland en de Benelux zal het nodig zijn, dat Nederland orde op eigen za ken stelt. Hij meent dat er een betere prys- ba>is zou moeten zijn en hu zou het waarderen als er iet* meer van de sluier der besprekingen te Goes zou worden opgelicht. Spreker kon met het ontwerp in stemmen. De heer Schouten (A.R.) kon eveneens met het ontwerp in stemmen. Spreker merkte op, dat ln de re geringsstukken gezegd is, dat ver ruiming van de kring der deelnemen de landen een gunstige werking zou hebben. Wat bedoelt de regering met die kring? Denkt zij alleen over Europese landen of ook aan andere? Voorts Informeerde spreker naar de resultaten van de conferentie te Goes. De heer Hoogcarspel (CPN) ves tigde er de aandacht op, dat een groot deel van Europa niet is betrokken bij de betalingsunie. Spreker bepleitte liberalisatie van de handel naar alle kanten en niet alleen naar het Wes ten. In zijn antwoord constateerde mi nister Lieftinck, dat het verdrag heeft bijgedragen tot de economische vooruitgang in Europa gedurende het laatste jaar. De verhoudingen staan niet toe de Oosteuropese landen in de betalings unie te betrekken.. Een intensievere arbeidsverdeling op het Benelux-terrein zou voor Ne derland van nut zijn. Wat het deviezenverlies betreft, is de achteruitgang in het laatste half jaar niet meer dan 160 milioen ge weest. f vervolg op bU. z) te-min, zy het strompelend, op eigen kracht naar de ambulance auto bege ven. Drie der vrijwilligers werden op brancards uit het toestel gedragen. Alle negen waren gekleed in militair tropenuniform. Een tiental minuten lane kreeg daarna de pers gelegenheid de jon gens en niet te vergeten d< enige verpleegster, die hen op hun reis heeft begeleid, zuster Ine Koopman uit Alkmaar - vragen te stellen. De stemming bleek opperbest. Er was nauwelijks tijd iets over het strijdto neel zelf te vragen. Men beperkte er zich toe wederwaardigheden over de lange reis te verhalen. De mannen hadden zich best ge houden. Ieder levensgevaar is voor hen geweken, maar verscheidene zullen waarschijnlijk invalide blijven. DE ZUSTER VERTELT Zuster Koopman vertelde' dat de blinde Wim Hageman zijn ogen cn zijn handen verloren had bij het my- nenleggen. Niettemin was hy de vro lijkste van het hele stel. En soldaat Noordergraaf raakte niet uitgepraat over zijn gewonde kameraad Horbo- wlcz, een der patiënten, die op een brancard lag. Intussen vertelde zuster Koopman, dat er ongeveer 20 gewonde Neder landse vrijwilligers in Tokio werden verpleegd, toen zy met deze groep terug ging naar het vaderland. Zij verwachtte, dat van deze 20 de helft definitief zou worden afgekeurd en dus eveneens spoedig naar Nederland zou worden teruggebracht en dat de overige tien misschien weer terug zouden moeten naar het front, indien er intussen tenminste geen vrede werd gesloten. Of zy zelf weer terug zou gaan, wist ze nog niet. ...is het 75 laar geleden, dat Maria Speltarini tweemaal over een 400 meter lang touw wandelde, dat op 50 meter hoogte boven de Niagarawater- vailen was gespannen. Is het Sint Margriet, waarvan een bekend volksge zegde ons vertelt: Regen op Sint Margriet, zes weken boe renverdriet. J Geen commentaar van Truman. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie toegege ven dat de houding van Amerika je- fens Spanje veranderd was. Hij wil- e geen commentaar geven op Harri- mans missie en op de vredesonder handelingen in Korea. Geen communistische dagbladen in W. Duitsland. De geallieerde hoge commissaris heeft Donderdag het laatste op het ogenblik ln West-Duitsland nog ver- schynende communistische dagblad een verschijningsverbod voor de tijd van drie maanden opgelegd. Het be trokken blad is het Dusseldorpse blad ,4n eurem Namen". Alle 15 communistische dagbladen in West-Duitsland zijn thans voor verschillende perioden verboden. Officier van Justitie ging zijn boekje te buiten. OOKUEEK KAMERCOMMISSIE De commissie voor de Verzoek schriften van de Tweede Kamer is van oordeel.dat de officier van justi tie te Leeuwarden by het verstrekken van een communiqué aan de pers be treffende de arrestatie van de heer P. de B. te Drachten, voorz. van de Bond van Mobilisatieslachtoffers, de grenzen van het toelaatbare heeft overschreden. De officier had in dat communiqué medegedeeld, dat de boekhouding van de heer de B. chao tisch was, dat hg twee auto's en twee kampeerwagens had en voorts dat hy o.a. geld van de bond had opgenomen ten behoeve van privé-uitgaven. Deheer De B. had naar aanleiding hiervan een verzoek tot de Tweede Kamer gericht om te bevorderen, dat van de zyde van het openbaar mini sterie geen mededelingen aan de pers worden gedaan ten nadele van een verdachte indien de feiten niet vast staan en indien die mededelingen niet door het algemeen belang wor den gevorderd. De Kamer zag geen aanleiding aan dit verzoek te vol doen. VOORSPELT: VEEL BEWOLKING Weersverwachting tot Vrijdag avond Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of motregen, voomamelgk in net Noorden en Noordoosten van het land Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tus sen West en Noordwest. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1