QUADRQNAL DE IN OOGSTVOORUITZICHTEN ZEELAND ZIJN GOED BOURJOIS NAAR HOEK EN DE BRAAKMAN HET VERENIGINGSLEVEN IN AXEL IS KWIJNEND Er is een jeugdraad nodig VERWERPELIJKE ACTIVITEIT VAN HET BUREAU ZUID-MOLUKKEN PROVINCIALE ZEtÜWSE CO VRAN 1 KATBRDAO 14 JUIA 1981 ZEEUWSE BOER IS TEVREDEN. Door het natte voorjaar begint de oogst later dan normaal. Op de Zeeuws© akkers is de bedrijvigheid van de oogst weer begonnen, al moot de grootste drukte nog komen. Vele boeren hebben zich in het nat te voorjaar wol eens met zorg afgevraagd, wat er van de oogst zou terecht komen. Naar het zich momenteel laat aanzien, zal de landbouw toch te vreden kunnen zjjn. De achterstand in de ontwikkeling van de gewassen is niet volledig ingehaald. De rooitijd van de vroege aardappelen kwam, be houdens op enkele zeer vroege percelen, zeker 20 dagen later te liggen en de granen alsmede de plantulen zullen ook later dan normaal geoogst kun nen worden.. De gewassen hebben echter geprofiteerd van de regelmatige regens, zodat de groei zeer bevredigend is. Voor de telers van plantuien is de ze latere oogst zeker minder aange naam, in verband met de voor export naar Engeland geldende leverdata. Anderzijds is er toch reeds een zeer goede vraag naar uien te velde. Voor goede percelen worden prijzen be taald van 22503000 per ha., te leveren in ren of kuil. Voor de zeer goede percelen wordt zelfs nog aan merkelijk ntfeer betaald. - De specu lanten in uien schijnen dus wel goe de prijzen te verwachten. De oogst van koolzaad, raapzaad en het vroeg gezaaide vlas valt op normale tijd. Van het raapzaad heeft men goede oogsten van plm. 1300 kg. per ha, IN DE ZUID SLOEPOLDER. Het koolzaad in de nieuwe Zuld- Sloepoldcr dat de natuurliefhebber zoveel to genieten heeft gegeven, is ook voor de verbouwers een goed go wns geworden. Op het oude land deed liet koolzaad het veel slechter. Vooral ook door dc schade, welke de larven van de snuitkever en de koolzaadgalmug daar aanrichtten. In de nieuwe Sloepolder kwamen de ze insecten practisch niet'voor. Hoe wel de boeren alle voorbereidingen hadden getroffen om de bestrijding per vliegtuig te doen geschieden, bleek dit niet nodig te zijn. Op het ogenblik is men bezig om het kool zaad in het Zuid-Sioc te oogsten. Zonder uitzondering wordt dit met de zwadmaaier gemaaid. Het werk van deze machines, dat voor Zeeland vrijwel nieuw was, gaat zeer snel cn mooi. Zodra het zaad voldoende na- gcrijpt zal zijn, wil men het met de combine dorsen. Hieruit blijkt dat het thans zeer goed mogelijk is om koolzaad te oogsten, zonder dat hierbij handwerk te pas komt. Zoals opgemerkt, kwamen op het oude land plaatselijk veel insecten in het koolzaad voor. Na de bestrij ding staan deze gewassen er thans ook vrij goed voor. Op de percelen waar echter zeer weinig snultkevers werden gevonden, Ifet men de be strijding achterwege. De weersom standigheden blijken evenwel zeer gunstig te zijn geweest voor de ont wikkeling van de larven van dit dn-* sect, zooat in bepaalde gevallen van een misoogst gesproken kan worden. De betrokken landbouwers hebben hierdoor een grote schadepost. DE GRANEN. De wintertarwe staat thans mooi in de aren. Ondanks de vele regens die plaatselijk ontraden, treedt er practisch geen legering op. Hieruit blijkt duidelijk, dat het gewas wel §oed, doch niet overmatig zwaar is. ver het algemeen zijn Staring en Alba op de Zeeuwse eilanden de meest verbouwde rassen. De Alba is iets teruggelopen ten gunste van de Staring. Daarnaast komt het nieuwe Bel gische ras Minister, vooral op Zuid- Beveland, steeds veelvuldiger voor. De stand van de gerst loopt nogal uiteen. De vroeggezaaide gerst is door de regenval op vele percelen gelegerd, terwijl de later gezaaide veel aan de lichte kant is. De mais begint aardig door te schieten. Er zijn reeds heel wat percelen met dit voor vele boeren vrijwel nieuwe ge was bezaaid. Doordat verschillende partijen zaaizaad slechte of onvol doende kiemkracht bezaten, staat de mais plaatselijk te dun. Over het al gemeen staat zij er evenwel goed voor. Er zijn ook enkele percelen waar de mais ie dik 'Staat, hetgeen weer ongunstig is voor de kolrzet- ting. GOEDE VRAAG NAAR VLAS. De vraag naar het zeer goede vlas Is groot. De prijzen, .waarbij het werk voor rekening van de koper komt, lopen uiteen van 2400 tot 3000 per ha. Voor vlas van afwij kende kwaliteit, hetgeen onder het laat gezaaide vrij veel voorkomt, Is weinig of geen belangstelling. Het blauwmaanzaad begint thans te bloeien. Het valt echter op, dat dit gewas aanmerkelijk korter is dan anders. De karwij is grotendeels ge maaid en staat nu op het veld te dro- ~en. De opbrengstverwachtingen iervan zijn goed. De erwten staan er zeer goed voor. Ondanks de re genval is de aanzetting van de peu len uiteenlopend van goed tot zeer goed. Voetziekte komt vrijwel niet voor, zodat algemeen bevredigende opbrengsten verwacht worden. Ook Advertentie Eaa de Cologne. Stir de Paris PARFUMS PARIS voor de stambonen z|jn de vooruit zichten niet slecht. Hetzelfde kan gezegd worden van de aardappelen. Op de laag fcbleden. als Oostelijk Zui< en de Zak, waar veel regen viel, is er wel wat waterschade. Deze be perkt zich echter tot enkele procen ten van het areaal ter plaatse. Do coloradokever-aantasting Is zeer be perkt. Toch ls het raadzaam om te spuiten. Voorkomen is beter dan ge nezen! BIETENSTAND GOED. De stand van de suikerbieten is goed. Op vele percelen ligt het veld fehecl dicht. De larven van de bie- envlleg richten plaatselijk nogal wat schade aan, doch door bestrijding met Parathlonhoudende middelen is deze schade veel te voorkomen. Door de minder goede structuur van de grond, komt ook mangaangebrek voor op plaatsen, waar men het voor heen niet aantrof. In vele gevallen is daarom gespoten met een oplossing van mangaansulfaat. De stand van de uien loopt nogal uiteen. Vele percelen hebben van aantasting door de made van de uienvlieg te lijden. De schade is voor al voor lichtere gronden aanzienlijk groter dan normaal. Tenslotte nog het weiland. De boe ren hebben voldoende gras voor het vee. Niet alleen was het weer gun stig, doch het feit dat de Zeeuwse boer in het algemeen thans een be tere verzorging aan zijn grasland geeft, is aan deze gunstige ontwik keling allerminst vreemd. Alles by elkaar zyn de oog^voor- uitzichten dus zeker bevredigend te noemen. ONDER ZEELAND'S HOGE HEMEL. Nog ligt daar de brede geul Neen, bepaald mooi kon men het weer niet noemen. Een brede opklaring had Zwerfmans vol vertrouwen de tocht doen aanvaarden, maar nog geen half uur later, op het dansende „bootje" naar Terneuzen, bleek maar al te zeer, hoe het vaste zomerweer had plaats gemaakt voor plotseling opko mende wind- en regenvlagen. Wonderlik schoon en levend toonde zich het uitzicht over de Schelde: de woest-geconstrueerde wolkenmassa's, waartegen de elegante glijvluch. ten der meeuwen en de trotse bouw der zeeschepen in sterk betoonde kleurnuances#raai naar voren kwamen. mans niet zegt, waar het precies ligt) vinden we er honderden en we genieten er van met kinderlijk ple zier. Boven onze hoofden maken de kluten en kieviten een geweldig ka baal. In het riet zingt de kleine ka- rekiet en tureluurtjes staan op sche ve* weipaaltjes. Uit een wilgenstruik davert een duif, die een tortel bliptf te zijn, we vinden het nette vlakke nestje met één ei, dat er bij de min ste beweging van de tak uit zou rol len. AFSCHEID VAN DE BRAAKMAN Het jachthaventje van Terneuzen leverde een ï'umoerig schouwspel; wild reden de ranke scheepjes op de binnenrollende golven als hobbel paarden in een draaimolen op een Vlaamse kermis. Gedeeltelijk over een hoge dyk pal in de wind. slingert zich een slechte weg via „De knol" naar het Zeeuwsch Vlaamse dorpje Hoek. Telkens In de diepte de polders met weiden en wilgen en populieren; met lange, bochtige „vlieten" (zoals men hier de welen noemt) met hun wuivende rietzomen, TiUn zout-bekor- ste slikkérige oevers en vele pootje- badende steltlopers. Thans (Zwerfmans was hier al eens eerder) is het oppervlak der plassen in sterke beweging; merk waardig rechte schuimlijnen verde len ze in perallelle banen en de lij zijde van ae plassen verzamelt dit schuim om er zich mee te sieren, als een behaagzieke vrouw zich tooit niet fijn-trillende Brusselse kant. NAAR HET VLIETJE Zou de vriend er voor voelen om in dit byna-stormachtige weer mee te aan botaniseren? Werkelijk, hij laat Iwerfmans niet in de steek. Weldra zijn we samen op weg naar het on gelooflijk mooie vlietje", waar we de vorige maal slechts heel kort konden vertoeven; een vlietje met 'n verborgen liggend weitje, zo mooi als men ze in Zeeland maar zelden vinden kan. Toen vonden we er keverorchis sen by de vleet, margrieten bij hon derden, handekenskrulden, waar je ook stapte, geelhartjes (een kleine vlassoort) mannetje aan mannetje, te veel om allemaal op te sommen. Om dat we ook de Braakman nog even wilden zien, hadden we onze stroop tocht node gestaakt, maar Zwerf mans had (een gokje) beweerd, dat ook de fraaie moeraswespenorchis ongetwijfeld moest staan in de riet- zoom en prompt had hy (in het be gin van de bloeitijd) een fraai exem plaar toegezonden gekregen. Eén teleurstelling was er: het weitje had zyn tol moeten betalen aan de maaimachine, al was dan gelukkig de rietzoom blijven staan, waarmee we ruimschoots tevreden konden zijn. ORCHIDEE Al spoedig ruiste het riet met echt Vlaamse zang langs onze flanken; de merkwaardig vaste ondergrond droeg ons geduldig en reeds na een tiental stappen stuitten we op de eerste moeraswespenorchis, die door de ontginning van vroeger onbruikbaar land, tot de zeldzaamheden gaat be horen. De plant behoort o.a. tot de belang rijke flora van Uadzand, waar het vorige jaar echter een ryke groei- olaats is verdwe nen door een (ove rigens met goede bedoelingen!) om ploegen van dat lerrein, waardoor men het „natuur schoon" meende te moeten verbete ren! Nu moet er struikgewas op gaan groeien: ei sen en lijsterbessen en zo, kent dat wel. Maar de or chis werd opgeof ferd en mèt die mooie plant ook neel de belangwek kende zoetè moe rasflora, waarin deze orchis zich thuis voelt. Enfin, niet ge- jeurd: in 't „vliet je" bij Hoek (U duit me niet suvel, dat Zwerf- Natuuriyk gaan we ook ditmaal weer naar de Braakman; de Braak man, die nil nog de Braakman is, maar binnenkort niet meer dan een jonge polder. Nóg ligt de brede geul in de avond zon te glanzen; nóg zwieren de meeuwen trots boven hun slikken; nóg ligt de diep-geribbelde plaat daar maagdelijk voor ons, maai' ginds achter een bocht van de dijk rusten de lange armen der drag-liries, die overdag rusteloos draaien; daar werkt men hard aan de sluisput. Het stemt prettig en tevens wee moedig officieel afscheid te nemen van dit oude, beroemde en beruchte gat, alvorens het is omgetoverd in vruchtbaar koolzaad, zoals het Zuid-Sloe, waar nu de zwaar-over- hangende koolzaad-,.bomen" reeds zijn gevallen onder de scherpe mes sen der machines. We genieten (voor het laatst?), van de zonnestralenval van tussen zwarte wolken; stralen, die"een dorp je aan de voorzy in een deemsterig- blauwe gloed zetten. De terugtocht gaat wyd om langs de heide groei plaatsen van meekrap, waardoor Hoek bekend is geworden. Waar z\|n de overige? De opgaven zijn-van zo oude da tum, dat men feitelijk niet weet of Officiële publicaties. OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN. Voor de opkomst op 18 Juli 1951 te kamp Wittenberg lopen dc volgende ex tra treinen. Voor de militairen uit Zee land (uitgezonderd Zeeuwsch-Vlaande ren) Bergen op Zoom. Lage Zwaluwe. Zevenbergen cn Oudenbosch en omge ving: Vlisslngen v. 7.25; Middelburg 7.35; Arnemuiaen 7.43, Goes 8.02 Kapelle-Bie- zelinge 8.10; Kruiningen—Versekc 8.19; Krabbendijke 8.29; Rilland-Bath 8.34; Bergen op Zoom 8.55. De militairen uit Lage Zwaluwe. Zevenbergen en Ouden bosch en omgeving reizen tot Roozen- daal. op hun vervoerbewijs, zonder bij betaling met de trein: Lage Zwaluwe v. 8.37; Zevenbergeen 8.44; Oudenbosch 8.51. Voor de militairen uit Roosendaal, Bre da, Gilze-Rijen, Tilburg en 's Bosch en omgeving: Roosendaal v. 7.22; Breda 7.51; Gilze-Rijen 8.05; Tilburg 8.21; Boxtel 8.46; 's Bosch 9.00. Voor de militairen te Utrecht c.s. en Amersfoort, aangekomen met treinen van de normale dienstre geling: Utrecht C.S. v. 9.02; Amersfoort 9.23 Voor de militairen te Apeldoo-n, aangekomen uit de richtingen Winters wijk en Enschedé: Apeldoorn v. 11.13. Óverigen reizen per eerste reisgelegen heid na 7.00 tot Amersfoort of Apel doorn; verder per extra-trein, waarvan de vertrektijd op het station Amersfoort of Apeldoorn wordt bekend gemaakt. WAAR BLIJVEN DE JONGEREN Een opmerkelijk en teleurstellend felt in Axel is, dat deze gemeente, die zich vele jaren gekenmerkt heeft door een bloeiend verenigingsleven, thans op dit gebied een grote Inzinking beleeft. Niet alleen dat er in deze stad die hard groeit naar de 8000 zielen op dit gebied veel ontbreekt, doelt veel van hetgeen door ouderen met moeite werd opgebouwd, verdwijnt of lijdt een kwijnend bestaan. De doorsnee-Axelaar vindt het niet erg, dat er geen handbal, hockey of tennis wordt beoefend in zijn ge meente, hoewel men steeds meer aanvoelt, dat Axel zich op dit gebied naar de grotere plaatsen heeft terich- ten. Evenmin ergert hij zich aan het typerende verschijnsel, dat er in het gehucht Axelse Sassing een dam club is, terwyl die in Axel zelf nog steeds ontbreektMen is dus nogal bescheiden in zijn eisen en verlangens. Maar dat zoveel van wat destijds met groot enthousiasme en door gemeenschapszin tot stand kwam uit het plaatselijk leven ver dwijnt, ls een teleurstelling en erger nis, vooral voor vele oudere ingeze tenen. En zij vragen zich af: „Waar om kan dit alles in andere kleinere gemeenten wel blyven bestaan en nier niet". DE FEITEN In Axel bestond jaren lang de zang vereniging „Orelio", die onder lei ding van wijlen de heer Blansaart steeds de hoogste triomfen in de Zeeuwse zangerswereld behaalde. De oorlog deed haar ondergaan; alle po gingen tot heroprichting faalden. Men had een korfbalvereniging Rapide", wier eerste 12*tal zich met de besten in Zeeland kon meten, zo wel vriendschappelijk als in competi tie-verband. Na een bloeiend bestaan van ongeveer een kwart eeuw ging de korfbalclub enkele jaren geleden ter ziele. Na de tweede wereldoorlog werd de boks- en jiu-jltsu club „BJ. J opgericht, die zich onder goede leiding snel ontplooide tot de sport vereniging „Olympia", welke ook gymnastiek, athletiek en wandel- DE IDEALE COMBINATIE VAN RIJKE VIRGINIA-SMAAK EN PERFECTE MILDHEID ze nog bestaan. Wie kan er iets over melden Het laatste bootje wacht nie graag op al te treuzelachtige natuurminnaars, maar er blyft nog tijd voor een kopje thee bij de vriend thuis, waar Zwerf mans het nestje mag bewonderen, dat een brutale boerenzwaluw bouw de op de kop van de vendel van de lamp in een meisjesslaapkamer. Het zwaluwenpaar bracht daar 4 jongen groot en de hangende lampekap had zonder tegenspraak de rol op zich genomen als vergaar-bak te dienen voor al wat er uit het nest viel. Nu waren alle vogels uitgevlogen, de wijde wereld in. Ook Zwerfmans moet hun voorbeeld volgen en dra glijdt hij door het laatste zonnegoud, dat op de Schelde nog blijft wylen, huiswaarts. Adieu, schone Vlaamse landen, vaarwel. Hopelijk zien wij U spoedig weer. BAREND ZWERFMANS 's werelds beste pijnstiller ly.V. PHARMACEUTISCHE UNION. H I LV E R S U M MINISTERS ANTWOORDEN Sweerts verliet Nederland onder Panamese vlag. Dc ministers mr. H. Mulderije en mr. F. G. C. J. M. Teulings, hebben een schriftelijk antwoord gegeven op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P.v.d.A.) betreffen de de activiteiten van hét in Den Haag gevestigde bureau van de z-g. republiek der Zuid-Molukken. De ministers bevestigen dat in Bel gië door of in opdracht van Sweerts wiens relatie tot het bureau Zuid- Molukken niet tot klaarheid is geko men een voor de sloop bestemd Lockheed-vliegtuig, radio-zendmate- riaal, enige jachtgeweren en een mi trailleur zijn aangeschaft. Afgezien van de vraag of men kan stellen, dat deze aankopen dienden ter voorbe reiding van gevechtshandelingen te gen de Republiek Indonesië, acht de regering iedere voorbereiding tot il legale actie in Indonesië ten zeerste te laken. Voorts schrijven de ministers dat in 1950 en in Maart 1951 de regering van 18 op 19 April ji. in België ge- door de B.V.D. werd ingelicht, dat uit particuliere buitenlandse bron vertrouwelijk was vernomen, dat in Frankrijk door personen, die zich ver tegenwoordigers van de zogenaamde republiek Zuid-Molukken noemden, connecties werden aangeknoopt, ten einde te trachten aldaar, buiten de be trokken regering om, steun voor een fewapende actie in de Zuid-Moluk- en te verkrijgen. De berichten wa ren echter zo vaag en de plannen wa ren zo irreëel van opzet, dat geen aan leiding bestond een verder onder zoek te doen instellen. EEN AUTO-ONGELUK..... In Februari 195.1 werd geconsta teerd, dat de administratieve hulp kracht Pot, werkzaam op het consu laat-generaal te Antwerpen, fraude had gepleegd met paspoorten ten be hoeve van Westerling. Een auto-ongeluk, dat in de nacht De N.R.V. heeft 75.000 leden De Nederlandse Reisvereniging boekte dezer dagen haar 75.000e lid, waarmede deze vereniging de hoogste stand heeft bereikt sinds 1932. Ter gelegenheid van dit feit bood zij aan een groot aantal weeskinderen een tour naar Warmond en Avifauna aan. beurde, bracht aan het licht het ver band, dat bestond tussen Pot, Wester ling, Sweerts en eerdergenoemde ac tiviteiten. Bij het onderzoek naar de handelingen van Sweerts en Pot bleek de mogelijkheid, dat in dit verband vanuit Nederland een belangrijk be drag aan geld naar België was over gemaakt, zonder dat nog iets van de herkomst van deze gelden bleek. Geen concrete aanwijzingen waren verkre gen, dat organisaties als „Door de Eeuwen Trouw" en „Helpt Ambon" met deze activiteit in het buitenland in verband moesten worden gebracht. De doelstellingen van deze organisa ties en de in Nederland daarvan be kende activiteit maakten deze nog niet tot objecten, welke voor een nauw lettende waarneming door de B.V.D. in verband met de haar opgedragen taak, in aanmerking kwamen. SWEERTS. Ten aanzien van de vragen of de S. D.-officier Sweerts na het einde van de tweede wereldoorlog in Ne derland geweest is en of hij zich hier op ongeregelmatige wijze of met me deweten van de overheid heeft opge houden, verwijzen de ministers o.m. naar hetgeen in de memorie van ant woord over de Rijksbegroting 1948 reeds door de toenmalige minister president werd gesteld. Sweerts is inderdaad van Novem ber 1946 tot 18 Juni 1948 gedetineerd geweest. Hij heeft toen aan boord van een Grieks schip, dat onder Paname se vlag voer, Nederland verlaten. Dit geschiedde niet in het geheim, maar onder contróle van de betrokken ambtenaren. In October 1948 versche nen in de couranten geruchten, dat Sweerts weer in Nederland zou zijn De juistheid hiervan is niet vastge steld. De vraag of de regering het ge wenst acht, dat hier te lande geldinza melingen onder het publiek worden gehouden, waarbij de geldgevers te goeder trouw in de waan leven, dat zij medehelpen aan een humanitair doel, terwijl hun geld in werkelijk heid gebruikt wordt om conspirato- rische zaken te financiëren, wordt door de ministers ontkennend beant woord. Tenslotte delen de ministers des gevraagd mede, dat de regering niet zal nalaten alle baar ten dienste staan de middelen te gebruiken om dc ac tiviteiten, als de onderhavige tegen te gaan en, voor tover zU een crimineel karakter dragen, Justitieel in te grij pen. sport beoefende. De burgerij gaf haar flat aan de jonge vereniging en via een fancy-fair werd de nodige sportuitrusting aangeschaft. Een hoogtepunt werd de estafette-loop naar het Koninklijk Paleis in Am sterdam in '48 en voor „Olympia" scheen een grote toekomst wegge legd. Thans is de animo en het leden tal zozeer gedaald, dat het actief en deskundig bestuur de liquidatie over weegt. Een dergelijke neergang beleeft ook de padvinderij. Axel heeft twee muziekcorpsen: een algemene har monie „Concordia" en een Chr. Fan fare „Hosanna". Beide besturen er kennen, dat de animo van de jeugd om als lid toe te treden, gelijk nul is. „De jeugd voelt niet meer voor dit soort muziek", zeggen zy. Wan neer men in aanmerking neemt, dat „Concordia" vooral uit oudere wer kende leden bestaat, is de vrees lang niet ongegrond, dat deze onmisbare vereniging straks aan bloedarmoede zal sterven „WAAR ZIJN DE JONGEREN?" Deze lyst van feiten spreekt voor zichzelf. Ook andere verenigingen in Axel zien de toekomst niet hoopvol in en velen vragen zich wel eens af: Waar zijn de jongeren en wat doen zij eigenlijk?" Van verschillende verenigingen hoort men steeds de klacht: „wij hebben veel te weinig leden; voor een plaats als Axel moesten wij ze ker het dubbele aantal hebben". Zelfs de voetbalvereniging heeft daar onder te lyden. Twee junior-elf tallen zijn zeker niet veel om daar uit een toekomstig eerste elftal op te bouwen. De heer F. Lensen, trainer en hoofdbestuurslid van de Z.V.B., heeft onlangs bestuur en leden van de V. V. Axel nog eens met nadruk de crisis in het Axelse vereni- ngsleven gewezen en daarvoor ge waarschuwd. DE MENING VAN ANDEREN Wij hebben het verschijnsel van deze achteruitgang besproken met vele Axelaren van allerlei gezindte. Onmiddellijk viel daarbij op, dat nie mand een vleiend oordeel had over de na-oorlogse jeugd. Een onderwij zer zei: „Je moet van de jeugd te genwoordig vooral niet teveel ver gen". Een rijks-ambtenaar zeide: „Er zijn in Axel veel mutaties en door de snelle groei is er ook veel „import". Als wij eens contactpun ten legden, konden „nieuwe Axela ren" misschien sneller acclimatise ren en zodoende een plaats innemen in het verenigingsleven". Een andere ambtenaar meende, dat er over de wereld een zekere matheid ligt, maar -;af onmiddellijk toe, dat deze lauw- ieid in Axel veel groter was dan el ders en dat de kerkstrijd eveneens een rol speelt. Een middenstander, vergrijsd in het verenigingsleven zei: Wy hebben als jongens van 19 jaar de zangvereniging „Orelio" opge bouwd. Waar is nu het enthousiasme van de hedendaagse jeugd?" Een se cretaris van een andere vereniging zei: „Als wij het verenigingsleven in Axel willen redden, zullen wy zelfs als ouderen de teugels in handen moeten houden, want de jeugd doet het niet." Algemeen was het oordeel, dat de jeugd lauw is en meer lust heeft in uitgaan, de goeden niet te na gesproken. Sommigen vragen zich In dit verband af: heeft de jeugd, aan wie tegenwoordig alles wordt toegeworpen, het niet tè ge makkelijk? Een scherp oordeel gaf een bouwvakarbeider, een oud voet baller: „Toen ik een jongen van 18 jaar was, kreeg ik een gulden zak geld en moest 7 weken sparen om een paar voetbalschoenen te kopen en dus niet uitgaan, maar dat had ik er graag voor over. Nu is er een materiaalfonds dat de jongens helpt en toch is er weinig animo. Het is allemaal de schuld van de jeugd zelf; er zit geen pit ln." STUDIE De dooddoener, dat de studie te veel tfld opeist, werd door byna nie mand geaccepteerd, want het studie bezwaar geldt immers voor iedere stad en elk dorp. Bovendien zijn er tallozen, die allang de school verla ten hebben en toch in hun vrije uren er niet aan denken iets voor de gé- meenschap te doen. Evenmin kan het argument gelden, dat de kerkstrijd de oorzaak zou zijn: de scheidings lijnen ln Axel zyn dezelfde, die door het gehele Nederlandse volk lopen. DE JEUGD NIET ALLEEN SCHULDIG Het zou niet van objectiviteit ge tuigen de jeugd voor dit alles ver antwoordelijk te stellen. Tal van ouderen geven zelf het slechte voor beeld en weigeren iedere aangeboden functie, zodat het besturen van ver enigingen neerkomt op enkelingen, die overbelast zijn. Algemeen erkende men overigens het grote nadeel van dit euvel voor de hele plaatselijke gemeenschap. Verenigingslid zijn kweekt ervaring, mensenkennis, tact en gemeenschaps zin, kortom het is een les voor het verdere leven. Ondanks betere vor ming op school is de jeugd op dit gebied arm en mist Iets, waaraan zy m het later leven slechts met genoe gen zal terugdenken. En tenslotte mist de jeugd van nu later de er varing om op haar beurt leiding te geven. Op de moeilijke vraag, welke mid delen aangewend moeten worden om hierin verandering te brengen, had niemand een omlynd antwoord. Mis schien dat een „jeugraad" de kritie ke situatie ln Axel kan saneren. Maar dan moet men snel handelen. Enmet een brede visie en veel liefde voor de Axelse gemeenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8