Voogdijraad te Middelburg heeft geen gemakkelijke taak PLOUVIER ZEGETOCHT KONINKLIJK PAAR DOOR DE NOORD- OOSTPOLDER EXPLOITATIE VAN VEERDIENST OPNIEUW BESPROKEN PROVINCIALM ZEEUWSE COURANT SCHEIDING VAN OUDER EN KIND Gevoelsleven van het kind mag niet beschadigd worden Men kan zich moeilijk tragischer gebeurtenis voorstellen dan de'schei ding van ouders en kind, vooral waaneer de vader en moeder daarvan door onmacht of wat nog vreselijker is door onwil zelf de schuld dragen. Voor het kind staat deze schelding geiyk met een psychische operatie, die ernstige lidtekenen op zijn gevoelsleven kan achterlaten en licht tot stoor nissen kan leiden, in het bijzonder, wanneer het meisje of de knaap nog zoer jong is. Begrijpelijk dan ook, dat do Voogdijraad, die in stilte zulk prachtig werk verricht voor onze geestelijke volksgezondheid, het kind eerst dan van de ouders weghaalt, indien gebleken is, dat geen ander mid del resteert om het te behoeden voor zedelijke of lichamelijke ondergang. Wanneer een kind heel moeilijk i kind deskundig onderzocht, opdat men zich een beeld kan vormen van zijn karakter-structuur, zijn intel lect, de mogelijkheden tot uitgroei naar diverse richtingen, de mate van fehechtheid aan vader, moeder, roertje of zusje. Bij het bepalen van het opvoedingsplan en het kiezen van de instelling of particulier, die de zorg voor het kind en zijn op voeding kan behartigen, wordt met deze factoren rekening gehouden. „Dit onderzoek willen wy zo goed mogeiyk doen geschieden, omdat dit van het grootste belang is voor het welzyn van 't kind en daarom hun keren wij naar een Medisch-Opvoed- kundig Bureau, dat een ideale sa menwerking belichaamt van psychia ter, psycholoog, kinderarts en psy chiatrisch geschoold maatschappe lijk werkster", aldus mr. Post TJiter- weer. DRIEHONDERD KINDEREN. Wanneer het kind, hetzy door eigen gedrag, hetzy doordat de ouders tekort schieten, dreigt vast te lopen, kan het niet zelden dank zij de lei ding van een toezichthouder weer in het goede spoor worden geholpen. De Voogdyraaa lokt in ae meer ern stige gevallen de „ondertoezichtstel ling" uit bH de Kinderrechter. Deze maatregel beoogt, het kind thuis te houden. Zij wordt ook wel toegepast voor gezinnen, waar de Kinderrech ter buiten is gebleven. Vanzelfsprekend bestaat er een zeer nauwe samenwerking tussen de Voogdijraad en de particuliere vere is in zyn gedrag en de ouders, hóe goed ook van wïï, het niet de leiding kunnen geven, welke het nodig heeft, kan ontheffing van de ouderlijke macht op grond van onmacht der ouders worden gevraagd. Helaas komt het ook voor, dat het ouder paar schromelijk tekort schiet in zyn taak en een grote schuld jegens het kind op zich laadt door mate riële en/of morele verwaarlozing. Dit gebrek aan ouderliefde en ver- antwoordelykheidsbesef kan leiden tot ontzetting uit de ouderlyke macht. De secretaris van de Voogdyraad in Middelburg, mr. A. M. J. Post Uiterweer, die ons iets vertelde over het werk van deze instelling, liet er geen twyfel over bestaan, dat men zeer ongaarne tot deze maatregel overgaat en liever eerst eynstig poogt de ouders op het rechte pad te helpen en de harmonie in het ge zin te herstellen. Zeker geen gemak- keljjke taak! Wanneer ae Voogdij raad echter tydig de gevallen onder zyn aandacht krijgt, kan vaak nog veel ellende worden voorkomen. Het Is hierom van groot belang, dat men tydig door burgemeesters, po litieautoriteiten, predikanten, onder- wyzers of familieleden wordt ge waarschuwd. Het ls verheugend te kunnen con stateren dat de Voogdijraad wat meer bekend wordt ln Zeeland; het bureau te Middelburg en de spreek uren te Oostburg, Terneuzen, Hulst, Goes en Zierikzee worden steeds va ker bezocht door mensen, die willen spreken over de moeilykheden, welke lier gedrag van hun kinderen ver oorzaakt of die adviezen of hulp vragen om de ofnstandigheden voor hun kinderen gunstiger te maken. BEHOEFTE AAN M.O.B. Is de verwijdering van het kind uit de ouderlyke woning de enige remedie gebleken om het voor ont sporing in. deze maatschappij te be hoeden, dan wordt dit vertrek goed voorbereid, opdat het kind zo wei nig mogelijk psychisch letsel wordt toegebracht. Dwangmaatregelen worden bij voorkeur vermeden en in dien mogelijk laat men de jongen of het meisje nog zo lang thuis, totdat de scheiding voor hem of haar beter te verwerken en te begrijpen is. Na of reeds Vóór het vertrek uit hüis wordt de persoonlijkheid van het Benelux-Ianden nog geen eenheid „La Libre Belgique" weinig enthousiast over conferentie Terwijl de meeste Belgische bladen het initiatief tot het houden van een bijeenkomst der Beneluxministers te Goes hebben toegejuicht en het tijd stip gekomen achtten voor nieuwe stappen op de weg van de Unie heeft „La libre Belgique" een „alarm kreet" geuit, waarin de Belgische en Luxemburgse ministers worden be zworen te Goes generlei verbintenis sen aan te gaan. Het blad. dat in het algemeen geen vriendelijke houding tegenover Benelux aanneemt, uit vrees, dat Nederland zijn partners be slissingen wil opdringen, die dezen „in een financieel avontuur" zouden kun nen storten. ,.La Libre Belgique" schrijft dat de Belgische en Luxem burgse ministers onvoorzichtig heb ben gehandeld toen zij in het hou den der conferentie toestemden en dat zij zich „in een onplezierige si tuatie" hebben geplaatst. „Wij betreuren het in beginsel dat de Belgische regering de bijeenkomst heeft aanvaard. Wij achten het abso luut noodzakelijk dat men afziet van alle maatregelen, die een nieuwe stap in de verwezenlijking van Benelux zouden kunnen vormen. Hoe pijnlijk het ook moge zijn, wij geloven niet dat de Unie verder kan worden ge bracht alvorens Nederland een per manent evenwicht in zijn betalings balans heeft bereikt. Alles wijst er op, dat deze mogelijkheid morgen nog niet zal bestaan. Kortom, het is nood zakelijk te wachten", aldus het blad in zijn editie van Vrijdag. Terwijl in het algemeen in de Bel gische pers in de laatste weken begrip is uitgesproken voor de speciale moei lijkheden van Nederland en erken ning voor hetgeen op het gebied der uitbreiding der proauctie in Neder land is bereikt, blijft „La Libre Bel gique" Nederland ervan beschuldi gen, dat uitsluitend de dirigistische politiek oorzaak zou zijn van de be talingsmoeilijkheden. België moet er volgens het blad voor waken, dat Internationaal de Beneluxlanden meer en meer als een eenheid zouden worden beschouwd en dat de passieve betalingsbalans van Nederland daardoor als een interne Benelux-aangelegenheid zou worden gezien. Ook de noodzaak van het be houd van de grote Belgische export naar Nederland wordt door het blad niet erkend. „Waren leveren zonder ervoor betaald te worden en met het perspectief in Inflatie te vervallen is een principiële fout", aldus „La Li bre Belgique". nlgingen voor kinderbescherming. Er staffn nu ongeveer 300 Zeeuwse kin deren onder voógdy van een vereni- O. Van belang is, dat de mogelHk- om herstel in de ouderlyke macht te verkrijgen, steeds bestaat. Dc band tussen ouder en kind wordt dan ook niet definitief doorgesneden, want het doel blyft hereniging van het, gezin. Om dit doel na te streven is de hulp nodig van mensen, die de plaatselijke omstandigheden goed kennen en die de ouders behulpzaam willen zyn, de situatie thuis te ver beteren. Over dit werk sprekend denkt de secretaris van de Voogdijraad aan de ontwikkeling van het maatschap- Sel ijk werk in Zeeland en zegt te open, dat veel Zeeuwse meisjes zich in dit werk zullen bekwamen. Ook ln het kader van een instelling als „Kinderzorg" zouden zij schitterende arbeid kunnen verrichten. Moge dit appèl van de Voogdijraad beant woord worden! Twee arbeiders door autobus gegrepen. ERNSTIG GEWOND IN HET ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Twee bejaarde arbeiders, de 65- jarige Meeuwsen en de even oude Boogaart uit Terneuzen, zijn Vry- dagmorgen het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. Zij waren to Sluiskil aan de Kanaalweg be hulpzaam bij het lossen van een vrachtauto ten behoeve van een wa terstaatswerk. Toen de arbeiders van achter de auto. die op de lin kerzijde van de weg stond, zich op het middengedeelte van de weg be gaven. bemerkten zij de Z.V.T.M.- bus niet, die in de richting Terneu zen reed. Beiden werden gegrepen en vrij ernstig gewond. Zy moesten naar het ziekenhuis te Sluiskil wor den gebracht, waar geconstateerd werd, dat M. een zwaar gekneusde rechterhand had, een ernstige wond aan het dijbeen en een aantal ge kneusde ribben. De rechtervoet van B. was zodanig gekwetst, dat deze voet direct moest worden afgezet. DEV1EZENBE PALINGEN OVERSCHREDEN Met het toenemend aantal toeris ten, dat de laatste dagen bij Sluis ons land binnenkomt, neemt ook het aantal overtredingen van deviezen- bepalingen toe. Zo werden er zes Ne derlanders aangehouden wegens een poging tot frauduleuze uitvoer van 350 en 8590 frs. Deze betaalmidde len. welke waren verstopt, werden in beslag genomen. „DE POLDER IS BEST". Walcherse boeren ontvingen Koningin In oude klederdracht. „Is de grond hier minder goed dan ln Zeeland vroeg H.M. de Ko ningin gisteren aan de heer W. Cevaal, een Walcherse boer, die in de Noordoostpolder by het nieuwe dorp Ens een gemengd boerderytje van 13 ha. heeft. De heer Cevaal antwoordde ontkennend. „De polder ls best en myn gezin en ik voelen ons hier zeer goed thuis ruimt op! Met vrouw en twee dochters ont ving Cevaal de Koningin in Walcherse klederdracht. Langs de weg stonden nog meer uit Walcheren afkomstige boeren en boerinnen in hun kleder drachten opgesteld en overal werd HM. in vrolijke feeststemming ont vangen. Het eerste officiële werkbezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Noordoostpolder is trouwens een groot succes geworden. De Prins EINDEXAMEN BEIAARDSCHOOL MEGHELEN. Dc organist der St. Jacobskerk te Vlissingen, de heer Piet Broerse, be haalde als tweede uit geheel Zee land, het einddiploma van de bei aardschool te Mechelen, met onder scheiding. Dit resultaat, dat de heer Broerse in ruim 2 jaar bereikte, kan een 1 byzondere prestatie worden genoemd. De meeste leerlingen hebben nooit minder dan 3 volle jaren nodig. De nieuwe beiaardier ontving een bijzonder compliment voor het spelen van een eigen werk voor beiaard en voor de Prelude en Fuga van M. van den Gheyn. Na afloop van het examen hebben de burgemeester van Mechelen, de directeur der beiaardschool, de heer Staf Nees en de Belgische compo nist Jef van Hoof op het stadhuis van Mechelen de heer Broerse ge complimenteerd met dit succes. VERGADERING K. v. K. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Ministerraad wenste geen commissie te benoemen. In de aanvang van de algemene vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Zeeuwsch Vlaanderen, Vrijdag iq hotel Rotter dam te Terneuzen gehouden, wydde voorzitter ir. C. A. L. Horstman, enige gevoelvolle woorden aan het overlijden van ir. de Bel, die steeds voor de belangen van Zecuwsch Vlaanderen op de bres heeft gestaan. Op verzoek van de winkeliersvereni ging Terneuzen, ging de vergadering acoord met het voorstel de uitverkoop reeds Zaterdag te doen ingaan. In sa menwerking met de K. v. K. te Mid delburg, was een brief gericht aan de Raad voor Economische aangelegen heden uit de Raad van Ministers, met het verzoek een commissie van des kundigen te benoemen met betrekking tot de exploitatie van de veerdienst op de Westerschelde. De ministers bleken afwijzend testaan tegenover de instelling van een commissie, om dat de moeilijkheden bij deze veer dienst de regering voldoende bekend zijn. De landsfinanciën geven in deze kwestie de doorslag. De heer A. Cambier bleek van me ning. dat het publiek hier de dupe wordt van het verschil van mening tussen het Rijk en de Provincie. Wanneer voor alle passagiers een laag tarief wordt ingesteld, zou het tekort zo al niet worden weggewerkt, toch een groot stuk verminderen. Liever een laag tarief, dan de te genwoordige stagnatie. De heer Cambier was bevreesd, dat de hele veerdienst op de duur door het Rijk zou worden overgenomen, hetgeen een stap achteruit zou zijn. De voorzitter betoogde gekant te zijn tegen de instelling van een ta rief voor voetgangers, hoe klein dan ook, ten eerste omdat hierdoor een tekort van 9 ton niet kan worden op gevangen en verder omdat daardoor het hek van de dam zou zijn. Nodig is alleen een betere techni sche installatie. Nadat nog gewezen was op de overbodige luxe op de veerboten, kon de vergadering zich met de conclusie van de voorzitter verenigen. Aan de raad van ministers was door het bestuur op 23 Januari jl. een brief gezonden met betrekking tot de ex ploitatie van de spoorlijnen f Zeeuwsch Vlaanderen'door de N.S. Op deze brief is geen antwoord ont vangen. Wel heeft een deputatie uit G. S. met een deputatie uit het co mité Zeeuwsch Vlaamse spoorweg- belangen op 17 April een audiëntie gehad bij de minister van Verkeer en Waterstaat. De toezegging werd ge daan. dat de directeur-generaal van het Verkeer en de pres.-directeur der N.S. een bezoek aan Zeeland zouden brengen om met vertegenwoordigers van belangwekkende verenigingen e.d. te spreken over de naar voren gebrachte punten. Dit bezoek heeft nog steeds niet plaats gevonden. Op het in samenwerking met het gemeentebestuur van Terneuzen aan G. S. gericht verzoek om het vervoe ren van los vee op het veer Terneu zenHoedekenskerke toe te staan, werd afwijzend beschikt. Op een verzoek van de Prov. V.V.V. om subsidie voor 1951, werd afwij zend beschikt. Het probleem van het beroepsgoe- derenvervoer naar België kwam we derom ter sprake. Zonder Belgische machtiging is vervoer van en naar België namelijk niet mogelijk. Zo moeten bijv. boompjes uit Boskoop en kaas uit Gouda aan de grens wor den overgeladen op Belgische vracht auto's. Gebleken is dat meerdere Ka mers dezelfde moeilijkheden hebben in hun gebied. Daarom is er thans een commissie ingesteld om dit on derwerp nader te bezien. DE KANAALKWESTIE. In bespreking kwam vervolgens het rapport Steenbergen—v. Cauwe- laert. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur het Nederlandse voorstel kan aanvaarden. Een verbreding van het kanaal Terneuzen—Gent en ver groting van de sluis te Terneuzen is voor Terneuzen ongetwijfeld van groot belang, omdat hierdoor uitbrei ding van werkgelegenheid ontstaat. Daar Terneuzen echter een ander achterland heeft dan België, dient België te garanderen, dat de stations in Zeeuwsch Vlaanderen gelijk ge steld worden met de stations in Bel gië. Daarbij moet een vergroting van de zeesluis te Terneuzen niet een grotere verzilting van het kanaalwa ter tengevolge hebben, daar dit weer schadelijk zou zyn voor de industrie. Tevens dient België er aan mede te werken, dat er een zodanig tarief komt, dat een doorvoer naar overig. Nederland mogelijk wordt. Na uitvoerige discussie werd be sloten aan de minister te berichten, dat de Kamer zich uitspreekt vóór plan B, dus het; Nederlandse plan, waarbij weinig-, cultuurgrond verlo ren gaat. De havengelden moeten ech ter voor het gehele kanaalgebied on veranderd blijven bestaan. Het personeelsreglement werd be houdens een kleine wijziging goed gekeurd. Op verzoek van de heer P. de Vuijst zal een verzoek gedaan worden om de grenspost Retranchement het ge hele jaar open te stellen en wel 's zomers van 's morgens 8 tot 's avonds 10 en 's winters van 8 uur 's morgens tot 's avonds 8 uur. Betere busverbinding Terneuzen-Gent v.v. ^oor de Z.V.T.M. wordt thans een belangrijke verbetering doorgevoerd in de verbinding TerneuzenSluiskil Sas van GentSelzaeteGent v.v. Met ingang van morgen zullen in beide richtingen dagelyks viermaal foed aansluitende bussen rijden, 's ondags zelfs vijfmaal. Ook de dienst IJzendykegrens wordt gewijzigd en uitgebreid. had een andere route dan de Ko ningin, doch in Emmeloord werd sa men geluncht. H.M. de Koningin arriveerde half elf bij de brug te Rampspol, waar zU werd ontvangen door ir. S. Smeding, de landdrost van de N.O. polder. Ach tereenvolgens werd Marknesse be zocht, Emelloord, Ens en Urk. In Marknesse bood Greetje de Jong, het eerste kind, dat in de N.O. polder werd geboren, de Koningin een bouquet bloemen aan, dat door de kinderen in de polder was gebruikt. Het koninklijk bezoek aan Urk is uitgegroeid tot een grote demonstratie van trouw aan het Oranjehuis. Hoewel de duur van het bezoek aan Urk of ficieel op een half uur was gesteld, verbleven de Koningin en de Prins zelfs langer dan een uur. Voor het raadhuis stonden aan weerskanten Urker vrouwen in spe ciale kerkdracht opgesteld. Zwitsers schip op zandplaat in Oosterschelde. Door een verkeerde manoeuvre voer Donderdag het 993 ton grote mo torschip Manch uit Bazel kpt B. Kampen op de z.g. Dode plaat by de zwarte ton no. 3 in de Oosterschel de, omhoog. Het schip was geladen met 800 ton tarwe en ruim 100 ton maïs en was op weg van Antwerpen naar Zwitser land. Assistentie werd verleend door het bergingsvaartuig Walrus van Van der Tak's bergingsbedrijf. In de nacht van Donderdag op Vrydag is een gedeelte van de lading overge slagen in de motorschepen Schouwen en Seolto uit Zierikzee. Door de sche pen Walrus en Stormvogel ls het schip Vrydagmorgen by hoog water vlotgetrokken. Advertentie. MIJNHARDTJESï sterke bestrijders van pijnen. 1 Advertentie Sproeten? SPRUTOL By weerbarstige: Sprutol-Sterk. Zeewiervoorziening voor oester-export. Voor de verpakking van de oesters wordt zeewier, de zogenaamde klap pers, gebruikt. Teneinde het recht te hebben het volgend seizoen deze klap pers te snijden, heeft de Vebo te Yer- seke zich in verbinding gesteld met de N.V. Alginac te Roosendaal, die pachter van de zeedijken is en deze klappers verwerkt. Deze onderneming is gebleken bereid te zijn, een gedeel te van de Breedsendijk naar Wemel- dinge te verpachten aan de oester kwekers. Vorig jaar werd voor het doen plukken van klappers een oester kweker beboet. Het is tot nog toe zo geweest, dat men de klappers vrij snijden kon, daar toch niemand er iets mee deed. Ingebruikneming nieuwe wegen te Clinge. Dinsdagmiddag 17 Juli om vier uur zullen door de Commissaris der Ko ningin in hyzijn van de leden van G. S., alsmede de burgemeester van Clin ge met de wethouders en raadsleden in de gemeente Clinge enkele nieuwe wegen in gebruik worden gesteld. Na de opening is er een officiële ontvangst in het gemeentehuis. De fanfare „Weldoen door Ver maak" zal de Commissaris der Ko ningin een serenade brengen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK MIDDELBURG. Het ledental van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middel burg bedraagt thans ruim 1600 en niet ongeveer 1200, zoals ons abu sievelijk werd medegedeeld. KUNST Expositie Dirk Koets. Te Kortgene zal vandaag Za terdag 14 Juli een tentoonstelling fehouden worden van werken door e schilder Dirk Koets. Verwacht wordt, dat vele op Noord Beveland een bezoek aan deze expositie zullen brengen. Over deze tentoonstelling schrijft ds. P. J. Pennings van Axel ons: Te Kortgene en dus binnen bereik van Noord-Beveland; zal op Zaterdag 14 Juli een tentoonstelling te bezich tigen zijn van de schilder Dirk Koets. Zo iets is, ten plaftelande ver van museum en vaste expositiezaal op zichzelf al belangryk. Maar de opzet is vooral daarin belangryk, dat er sprake is van een bewust en direct verband tussen deze tentoonstelling en de hedendaagse, benauwend-uit- zichtsloze situatie waarin de kunst verkeert. Het* initiatief is uitgegaan van burgemeester Schuit die achter zich en dit is het derde belangrij ke motief een kring weet van belangstellenden, die nu eens niet uit een te kleine „élite van intel lectuelen" bestaat, maar die ruimer ligt. Ieder, die de kunst kent als een der belangrijkste symptomen van cultureel leven van een volk, moest zich zijn verantwoordeiykheid in deze bewust zyn! Is niet ook ons Wes ten te zeer materialistisch ingesteld, al schuiven wy deze blaam telkens naar het Oosten? Koets, schilder te Veere, is afkom stig van Noord-Beveland en heeft er zo langzamerhand zyn vrienden, die hem biykbaar ook nu, in moeiiyke dagen, niet vergeten. Wat zyn werk betreft, vinden we by Koets een grote verscheidenheid van onderwer pen; als ook la-is kras door elkaar, spontane en bezonken, uitbundige en sombere, vluchtige en gepassioneer de werken. Ieder stuk is een stuk op zichzelf; het is geen schakel in de keten. Als je de schilderyen ge zien hebt kun je je afvragen: Wie is die Koets nu eigeniyk? Hier zien we de waarde en begrensheid, naar mij voorkomt, van zyn werk. De waarde: Koets is eerlyk, niet gewild; onbe'vust, niet intellectua listisch en opzettelijk. Hy is daar in kind van zijn tyd, dat hy een mens is in overgangstijd. Geen oude ze kerheden, geen overgenomen traditie waar hy zich aan vastklemt en die ge vaar loopt tot een methode te ver starren. Maar ook geen stem uit de toekomst, geen uitbeelden, waarin zich een volgende generatie herken nen zal. Over 't geheel kan gezegd: Koets blyft dicht by de normale werkelyk- heid. Is het, omdat hy het gegevene in zyn wezen als gezaghebbend er kent boven zyn individuele beleving? Is het leven hem schepping? Uit hem komt ons mensenkind van heden tegemoet dat vurig begint te verlangen zichzelf te zijn, maar er nog niet in slaagt. Zo speelt zich in hem „de strijd om een (gees telijk!) bestaan" af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2