DELFTSCHE SLAOLIE Ij® Seizoen- DE MANNEN VAN DE GENIE WERKEN OP WALCHEREN TIEN MINUTEN VAREN MET EEN PAARD KOST f 9,35 S. Wiener Co Inkrimping E.T.I. K.A.B.: Nieuwe sluis te Terneuzen noodzakelijk Middelburgs gemeente bestuur contra P.T.T. Athletiek-kampioenschappen te Middelburg De Benelux-conferentie te Goes. Beëdigingsplechtigheid te Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 JULI 196L SCHOOL VERWISSELD VOOR SPADE. Nabij Grijpskerke wordt bij wijze van practische oefening een landbouwweg aangelegd. Wanneer een Nederlandse militair ergens zijn schouders onder zet .en l»y doet dat met een bredo grijns, wel, dan komt het werk voor elkaar dan komt het snel en prima voor elkaar. Wie dat niet gelooft moet eens een kijkje nemen In do omgeving van Grijpskerke. Ilonderdtachtlg mannen van do Genie verrichten daar midden op het Walcherse platteland sinds liet begin van deze week in het zweet huns aanschijns practische arbeid en spelen het klaar om In vier en een halve dag 225 meter weg aan te leg gen, alsmede aan weerszijden keurig afgewerkte sloten. En ge moet niet denken, dat zy deze arbeid gewoon zijn Haandag zijn zij gekomen, de leer lingen van de Kaderschool der Genie en van de School voor Reserve-Offi cieren van de Genie te Soesterberg alsmede een aantal oud-K.N.I.L.-mili- tairen en dezelfde middag zaten zy al in de ltlel, do uiterst weerspannige klei, die tergend aan de spade blijft kleven en zich in vette hompen aan de laarzen hecht. Zij hadden de schoolbank voor de schop verwis seld, omdat hun opleiding vereist, dat zij de nódige practrjk opdoen! Natuurlijk behoeft in oorlogstijd niet zoveel zorg aan een weg te worden besteed als thans gescliiedt, maar, zo oordeelt de leiding, het is toch goed dat de jongens de klap pen van dc zweep kennen en onbe rispelijk werk kunnen afleveren. Dat zy daartoe in staat zijn, is inmid dels wel gebleken, zoals vorige maand hun grootscheepse oefening in Limburg zonneklaar uitwees, dat deze Geniemensen bekwame brug genbouwers zijn. Het is overigens niet de eerste maai, dat leerlingen van'de Kader- school en de S.R.O.G. practische ar beid op Walcheren verrichten: vo rige zomer legden tachtig man in twee weken tyds ten Westen van Souburg 200 meter weg aan en in de afgelopen winter leverde een zelfde aantal in een zelfde tijd 150 mèter weg ten Oosten van deze ge meente af. DAGTAKEN. Het object, dat men thans onder handen heeft, is de aanleg van een Twee economen werden op wachtgeld gesteld. Vermoedelijk zullen deze week Ge deputeerde Staten van Zeeland de le den van de Provinciale Staten schrif telijk inlichten over de wijzigingen, die zijn doorgevoerd bij het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland. Zoals wij reeds gemeld hebben is in liet dagelijks bestuur van dit insti tuut een vrij omvangrijke verande ring gekomen. De commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot trad af als voorzitter en de heer K. van Everdingen, directeur S.H.V. te Vlis singen trad af als lid. Voorzitter is nu de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Gedeputeerde Sta ten. Als nieuwe leden zyn in het da gelijks bestuur opgenomen; mr. E. Kolff, burgemeester van Vlissingen en ir. H. de Vink, directeur Planolo gische Dienst Zeeland. Er zit nu in het dagelijks bestuur van het E.T.I. nog slechts één ver tegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, namelyk de heer A. S, de Jonge (secretaris). Wat de staf van het E.T..I betreft, zijn ingrijpende bezuinigingsmaati"e- gelen genomen. Tot nog toe bestond het personeel uit een directeur, twee economen, een bedryfs-econoom, twee statistici en een typiste. Per 31 Juli worden op wachtgeld gesteld de beide economen, de heren E. F. A. Sap en J. J. C. van Oers. De toestand van de geldmiddelen dwong tot deze stap. Goed ulenseizoen verwacht Na de goede prijzen die gemaakt werden voor het te velde staande vlas brengen nu ook de te velde staande uien behoorlijke prijzen op. Het uit gezaaide areaal is belangrijk kleiner dan vorig jaar, dat zoals men weet, een in financieel opzicht slecht uierijaar was. De verwachting schijnt nu te zijn, dat het slechte uienseizoen 1950- 1951, zal worden gevolgd door een goed séizoen 1951-1952, vandaar de prijzen, die nu reeds worden betaald. Maar uien is altijd een zo speculatief gewas, dat natuurlijk over het uitein delijke resultaat van het oogstjaar, dat nog beginnen moet, weinig valt te zeggen. SCHIP IN HET SLAAK AAN DE GROND GELOPEN. Tijdens een onweersbui voer Woens dagmorgen het motorschip Suzanna Johanna, schipper H. Vermeij van St. Annaland In het Slaak aan de grond. Een motorvaartuig uit Bruinisse pro beerde Woensdag tevergeefs het schip vlot te krijgen. Het bergings vaartuig van Van der Taks Bergings bedrijf, Kapitein Breen, was even eens spoedig ter plaatse, maar 's avonds kwam er zoveel water, dat deze geen dienst behoefde te doen. Op eigen kracht kwam het schip vlot. Het was geladen met hout, bestemd voor Vlissingen. GUNNING. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is het uitvoeren van de ver binding provinciale weg Middelburg- Vlissingen van het provinciaal we genplan onderhands gegund aan de N.V. Pröri, Aannemersbedrijf te Wassenaar voor de som van 274.400, met gebruik van door de directie ter beschikking gesteld delfzand. NONCHALANTE DAME. Tijdens de kermis liet een dame uit Breskens haar handtas met 500 bij een kraam staan. De kermisexploi tant B., die de tas later vond, steide deze in handen van de Rijkspolitie en de eigenaresse kreeg haar tas terug. landbouwweg, welke in de toekomst zal aansluiten op do komende nieu we heerbaan van Grypskerke naar Oostkapelle. Het wordt een asfalt weg met aan weerszijden een sloot. De mannen van de Genie, die mor gen Walcheren weer zullen verlaten, krijgen met alle onderdelen van dit karwei te maken, behalve met het asfalteren, waaraan men voorlopig nog niet toe is. Zij zyn verdeeld in groepen, die iedere dag een bepaal de taak hebben te vervullen. Zijn zij daanpee gereed, dan worden zy per truck naar hun kwartieren, Middel burg of Westkapelle, gebracht en hebben zij vrij. Begrijpelijk dus, dat er hard gezwoegd wordt. De opzichters zyn buitengewoon te spreken over de prestaties. De eis is, dat de militairen 40 van de normale arbeidersdagtaak aan kunnen, maar sommigen zouden het wel tot 80 kunnen brengen. Giste ren bijvoorbeeld, toen 's morgens om half. acht met de arbeid werd begon nen, was een aaMal werkers reeds omstreeks het miadaguur gereed en de anderen konden tegen 3 uur de schop terzijde leggen! Marinierskapel concerteerde te Domburg. Donderdagavond gaf de Mariniers- kapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland te Domburg een concert, datnaar schatting door onge veer 2000 mensen werd beluisterd. Het gevarieerde programma werd op keurige wijze uitgevoerd en na ieder nummer mocht de kapel een dank- baai applaus in ontvangst nemen. De tweede helft van het program ma werd uitgezonden door de N.C.R. V., welke zoals bekend met me dewerking van de Marinierskapel een aantal Uitzendingen verzorgt uit de Noordzee-badplaatsen. Verbreding gewenst van kanaal Gent-Terneuzen. Nadat Maandag j.l. vertegenwoor digers van de Katholieke Arbeiders beweging in Nederland en het Alge meen Chr. Werkersverbond van België in bespreking bfleen z(jn ge weest, hebben beide organisaties elk naar haar eigen regering een ver zoekschrift gezonden. De K.A.B. zegt hierin, dat do sa menwerking tussen de Beneluxlan- den gedurende het laatste jaar niet die vooruitgang heeft getoond, wel ke men op grond van de resultaten in het verleden redelijkerwijs mocht verwachten. Speciaal ten aanzien van de landbouw- en waterwegen vraagstukken hebben zich moeilijk heden voorgedaan, waarvoor een op lossing thans in het kader van de Economische Unie zeer gewenst is. De K.A.B. schrijft dan aldus: „Om de haven van Gent, de twee de Belgische haven en de belangrijk ste Belgische nijverheidshaven, die wat haar uitrusting betreft, gespe cialiseerd Is op het bewerken en verhandelen van industriële grond stoffen en zware massagoederen, In staat te stellen maximaal te rende ren, is het onontbeerlijk, dat zy be schikt over een toegangsweg tot zee in verhouding met de vereisten die heden ten dage aan de zeescheep vaart worden gesteld. Het huidige kanaal Gent-Terneuzen, dat deze verbinding moet bewerkstelligen en Waaraan 72 industriële ondernemin gen zjjn gevestigd, moet onvoldoende worden geacht. Door oplossing van deze moeilijkheden zou mede een noodzakelijke voorwaarde zijn ver vuld voor het kunnen aantrekken van belangrijke takken van groot industrie naar de oevers van dit zeekanaal. Gezien de grote jaarlijk se toeneming van de beroepsbevol king in dit gebied, die op het ogen blik in andere streken emplooi moet zoeken, moet dit van niet te onderschatten betekenis worden ge acht." De K.A.B. verzoekt met klem te willen bevorderen, dat zo spoedig mogelijk een aanvang wordt ge maakt met de definitieve onderhan delingen omtrent de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen en een aanpassing, tevens rechttrekking van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Het Algemeen Chr. Werkersver bond vraagt in haar schrijven aan de eerste minister van België om verruiming van importmogelykheden voor landbouwwerktuigen en agrari sche producten uit Nederland. de zuinigste, de beste! (Slot van pag. 1). Tot het verschijnen van de circu laire heeft men slechts van enkele huiseigenaren een weigering ontvan gen. Men verzekerde ons, dat P.T.T. hen in alles ter wille is. Zo worden beschadigingen aan de gevel her steld; wordt bij verbouwing de kabel op kosten Van P.T.T. omgelegd en bly'ft het steeds mogelijk zonder ver plichtingen de vergunning ongedaan te maken. Voor gevels van bijzondere schoonheid worden speciale maatre gelen getroffèn. Men legde er de na druk op. dat de nu nog zo opvallend bllnkendë loodkabel na verloop van korte tijd grauw wordt en dan prac- tlsch niet meer opvalt. GRONDKABELNET TE DUUR. Naar de mening van P.T.T. dreigt de kleine man, die zich geen eigen radiotoestel kan veroorloven, de dupe te worden van dit geschil. Het leggen van liet buitennet vërgt nü een kapi taalsuitgave van 100 per abonné. De gemeente wenst, dat een grondka- belnet wordt gelegd, doch dit is eco nomisch niet mogelijk, daar in dat geval de kapitaalsuitgave per abon né 400 zou bedragen. Dat wil zeg gen, dat alléén het buitennet P.T.T. aan "rente en aflossing jaarlijks .32 per abonné zou kosten. De 1300 abon- né's betalen echter per jaar 39, waarvan 12 ten goede komt aan de omroepverenigingen. Resteert 27. Hét buitennet alleen zou dus reeds een verliespost van 5 per aan geslotene opleveren en daarbij komen dan nog de apparatuur voor de beide centrales, welke moeten worden in- gericht (C.J.M.V.-gebouw voor het ostelijk deel, Militair Hospitaal voor het Westelijk deel van de stad), de nieuwe programmakiezers en luid sprekers ten huize van de abonné's en de gebruikelijke exploitatiekosten. Waar thans slechts beperkt geïnves teerd kan worden en de materiaal- prijzen schrikbarend hoog zijn, is het dus voor P.T.T. onmogelijk aan het verlangen van het gemeentebestuur te voldoen.' De actie van het Middelburgse col lege noemde men nnlek In he£ land en men verheelde niet, dat Voor het geval de hulseigenaren hun medewer- kingking weigeren en de gemeente haar eerder verleende vergunning In trekt, het vernieuwingswerk stop ge zet zou moeten worden. Wie dan de aannemer zou moeten betalen (kosten 400 per dag aan loon en toezicht) ls een vraag op juridisch gebied. Erger ls echter, dat ln dat geval de aange slotenen van de buitenlandse pro gramma's blyven verstoken en men zal bljiven voortsukkelen met het ver ouderde wrakke net van thans. Politierechter Middelburg. De Politierechter te Middelburg veroordeelde de gebroeders L. en M. V., landbouwersknechten te Biervliet, wegens huisvredebreuk tot boeten van 15 of één week. Zij waren op een schip, dat in de Braakman was gelegen, geklommen, hadden een hangslot verwrongen en hadden het vooronder betreden, waar zij werden aangetroffen door de eigenaar van het schip. Een boete van 40 of 20 dagen werd opgelegd aan de parlevinker L. P. uit Hansweert, die een zekere S. J. E. had mishandeld. De landbouwe^ B. G. uit Borssele had gedronken eir viel, toen hij door de Dorpsstraat van Ovezande fietste, van zijn rijwiel, waardoor hij een lichte hersenschud ding opliep. De Politierechter gaf hem bovendien 30 boete of 10 dagen hechtenis. Een straf van 20 of 10 dagen kreeg de sjouwerman M. P. te Hoedekenskerke, die een ijzeren paal, eigendom van de Provincie, had weg genomen. Wegens mishandeling van een buurvrouw werd de paarden koopman A. v. G. uit Tholen veroor deeld tot 25 of 10 dagen. De Poolse arbeider M. L. te Vlis singen had lood gestolen van de Kon. Mij. De Schelde en de schilder J. de P. uit Zaamslag had het voor hem verkocht. Beide verdachten moeten dit bezuren met 25 of 10 dagen. Handel ln rijwielen met hulpmotor. BIJZONDERE VESTIGINGSEISEN. De Algemene Bond van Rywielhan- delaren in Nederland (Anbor) hield te Middelburg een algemene vergade ring voor de afdelingen Walcheren cn Zuid-Beveland. De bedoeling van, de- zo vergadering was om te komen tot oprichting van een cursus voor het repareren van rijwielen met hulp motor. De vergadering stond onder leiding van de heer W. J. van Uxem uit Vlis singen, lid van het dagelijks bestuur Anbor. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat het rywiel met hulpmotor in Nederland populair wordt. De rijwielhandelaren moeten voor wat betreft de verkoop en het repareren met hulpmotor aan bepaal de vestigingseisen voldoen. De directeur van de Ambachtsschool te Middelburg heeft zich bereid ver klaard een cursus te organiseren on der leiding van de „Remec", om rij wielhandelaren op te leiden voor het voldoen aan deze vestigingseisen. De heer Olers uit Leersum, die lid is van de examencommissie, gaf daar na een overzicht van de exameneisen voor dit onderdeel van het rijwiel vak. De cursus zal begin September aanvangen. Een goede vangst. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werd de gemeentepolitie te Ter neuzen gewaarschuwd, dat een mans persoon op verdachte wijze zich op hield in de tuin achter een woning op de Scheldekade. Een rechercheur trof ter plaatse niemand meer aan, wel ..wandelde" ter hoogte van de Boeren leenbank een zekere 23-jarige C. L. Erg vertrouwen deed de politieman de zaak niet, vooral toen bleek dat de man tussen zijn jas iets meevoeröe. Bij nader onderzoek bleken dit twee handboeken cn een theedoek te zijn. L. werd daarop meegenomen naar het politiebureau en nader .verhoord. Er kwam echter niets los en'de man werd weer losgelaten. Enkele uren later werd de politie weer opgebeld met de mededeling, dat een rijwiel werd ver mist. Op een vraag van de politie, of er misschien ook wasgoed werd ver mist. werd bevestigend geantwoord. Uiteraard liep het spoor nu weer naar L. en werd besloten deze van zijn bed te lichten. Na enkele dagen bekende de man de fiets te hebben gestolen en deze in de Oostbuitenhaven in het wa ter te hebben gegooid. Inderdaad vferd na lang dreggen de vermiste fiets naar boven gebracht. Tevens bekende hij zich schuldig aan schennis der openbare eerbaarheid, meerdere ma len gepleegd, vele kleinere diefstallen van de laatste tijd en het werpen met een grote steen door eeh raam in de woning van de heer K. aan de Schel dekade. Gisteren is L. na bekend te hebben weer in vrijheid gesteld. Koppige landarbeider. BIVAKKEERT OP EEN DIJKBERM. Toen de landarbeider B. wonende aan de Hogendijk te Oostburg hals starrig bleef weigeren zijn huishuur te betalen, hoewel hij daartoe zeër goed in staat was, werden door de huiseigenaar maatregelen getroffen voor ontruiming van de woning. Voor dat de deurwaarder de woning ont ruimde, is door de burgemeester een nieuwe woning aan B. toegewezen. Hij weigerde echter deze woning te betrekken, waarop hij uit zijn huis werd gezet. B. heeft toen in de omge ving van zijn woning op de berm een hutje gebouwd van golfplaten en zeil, waarin hij nu met zijn vrouw en drie jarig kind verblijft. Het behoeft geen betoog dat de toe stand onhoudbaar is, temeer daar door gebrek aan ruimte de weinige meu belen van B. 's nachts buiten worden gezet om plaats te maken voor enke le matrassen. De hut staat op grond van het waterschap „Het Vrije van Sluis" maar daar B. zonder dwang maatregelen niet te verwijderen is, 'bleef ingrijpen totdusver achterwege. Door de politie wordt overwogen het kind, dat de dupe dreigt te worden van de koppigheid van de vader, aan het ouderlijk gezag te onttrekken. Afscheid bij de P.Z.E.M. Woensdagavond werd door het per soneel der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij afscheid genomen van de heer Joh. Verschoor, te Sluiskil, lijnwerker-electricien bij de P.Z.E.M., die door afkeuring, na een diensttijd van ruim 26 jaar, het bedrijf met pensioen heeftverlaten. De scheidende werd te zijnen huize toegesproken door de hoofdingenieur, de heer A. P. Lindenbergh, die hem dank bracht voor de vele jaren trou we dienst. Woorden van 'afscheid wer den nog gesproken door de heèr-J. H. W. van Beuzekom, en de technisch ambtenaar, de heer S. Brevet bood namens het personeel, als aandenken een divan aan. Advertentie. LEZERS SCHRIJVER. Aan het veer bij Zijpe. Het bestuur van do „Schouwse Rui ters" schrijft ons: Dat er eigenaardige toestanden bestaan bij de R.T.M. ondervonden dezer dagen de Schouwse Ruiters, die zoals bekend op verscheidene con coursen uitkomen, zowel in als buiten Zeeland. Zaterdag 14 Juli nemen de Schouw- Advertentie. 375 JAAR GELEDEN. Het dorp Nieuwerkerk werd platgebrand. Enige tijd geleden zyn belangwek kende opgravingen verricht te Nieu werkerk (Schutje) op Schouwen, waar eeuwen geleden een flink dorp met een kerk heeft gestaan. Thans staan er nog wel enkele huizen, maar niets herinnert meer aan het vroege re Nieuwerkerk. Het was gisteren 12 Juli pre cies 375 jaar geleden, dat het dorp werd platgebrand. De Spaanse veldheer Mondragon was in die dagen met zijn troepen erg actief op Schouwen en Duiveland. Op 2 Juli 1576 nam hij Zierikzee in en de burgerij móest een zware oorlogs schatting opbrengen om aan plunde ring të ontkomen. Blijkbaar was de schatting toch niet genoeg om de troepen van Mondragon, die' ln 22 maanden geen soldij hadden gezien, behoorlyk te betalen. Zyn huurlingen werden dan ook op roerig. Mondragon wist de Waalse troepen, die In Zierikzee gelegerd wa ren, tamelijk wel in de hand te hou den, maar op het platteland, waar Spaanse en Duitse huurlingen gele- ferd waren, werd heel wat geplun- erd en platgebrand. Dat lot onderging ook Nieuwer kerk op Schouwen en de plaats is nimmer uit haar as herrezen. P. C. Hooft zegt óver Nieuwerkerk in zijn „Historiën": „Zij" legden 't aan Kooien". Eerst toen er op het platteland niets meer te halen viel trokken de huurlingen af naar Brabant. VEELBELOVEND PROGRAMMA. Zeeuwse „cracks" In het strijdperk. Hoogtepunt van het atliletiekseizoen ln Zeeland vormen de Zeeuw»© athletiek-kampioenschappen 1951, waarvan het eerste deel Zondagmiddag a.s. op de gemeentelijke sportterreinen aan de Nadorstweg te Middelburg wordt verwerkt. Hiervoor bestaat grote belangstelling: er hebben zich b(J de organisatoren, de Middelburgse athletiekverenigingen E.M.M. en Achil les, ruim honderd deelnemers opgegeven, onder wie talrijke Zeeuwse „cracks." Ongekend lage prijzen Lange Delft 33 - Middelburg GESLAAGD Aan de Technische hogeschool te Delft slaagden voor het propaedeu- tisch examen voor clviel-ingenieur de heren J. Maas te Kortgene, J. J. Muller te Terneuzen en A. J. de Smit te Breskens. De heer A. C. Faas te Biervliet slaagde voor het candidaatsexamen voor bouwkundig ingenieur. Voor werktuigkundig-inge- nieur slaagde de heer P. A. E. Nieuwland te yiisslngen, Athleten van zeven verenigingen hebben ingeschreven, te weten van De Zeeuwen, Marathon en Olympus uit Vlissingen, Hellas uit Goes, De Gazelle uit Aardenburg en Achilles en E.M.M. uit Middelburg. Van de deelnemers noemen wij G. de Pagter van De Zeeuwen, die uit komt op de 100 meter, J. Becks van E.M.M. (100 en 400 meter) en W. Rootsaerd (De Gazelle) op de 1500 meter. Spannende duels zyn te verwachten tussen Nel Karelse van Hellas en S. van Belsen van Mara thon (discus) en tussen I. Heystek van E.M.M. en M. Grootjans van De Zeeuwen (kogel). Ook de duels op kogel en 80 meter tussen de ju nioren J. Jongste (Achilles) en P. Johannisse (Hellas) beloven een boeiend schouwspel op te leveren. P. van Leeuwen van Marathon start voor de 1500 meter als concurrent voor Rootsaerd. Het programma luidt als volgt: Dames: 100 meter hardlopen, 4 x 100 m» estafette, hoogspringen, dis cuswerpen en speerwerpen. Meisjes A: 80 m. hardlopen, 4 x 80 m. estafette, hoogspringen en kogelstoten. Meisjes B: 60 ra. hardlopen, 4 x 60 m. estafette, hoogspringen. Heren: 100 m. hardlopen, 400 m. hardlopen, 1500 m. hardlopen, 4 x 100 m. èstafette, Olymp. estafette, yan J hoogspringen, hinkstapsprong en ko gelstoten, - Junioren A: 100 m. hardlopen. 800 m. hardlopen, 4 x 100 m. estafette, hoogspringen, discuswerpen, speer werpen. Junioren B: 80 m. hardlopen, 4 x 80 m. estafette, hoogspringen en kogelstoten. AVOND-WEDSTRIJDEN. Dinsdagavond a.s. organiseert E. M. M. op de gemeentelijke sportter reinen te Middelburg regionale avondwedstrijden, waaraan leden van bovengenoemde verenigingen deel nemen, alsmede van Inter Scaldus te Biezelinge. Van de deelnemers noemen wij Joh. v.. d. Voorde en M. Vreeken van E.M.M. (3000 meter) en Van Akkeren van Olympus. Het programma luidt als volgt: Heren: 100 meter (klassen C en D), 200 meter (klassen A en B), 800 meter (klassen A, B, C en D), 3000 mèter, speerwerpen, hoogsprin gen, hinkstapsprong, polstokhoog- springen en Zweedse estafette (100, 200, 300 en 400 meter). Dames: 1Ó0 meter, hoogspringen en kogelstoten. Meisjes A: 100 meter en vérsnrin- gen. Meisjes B: 60 meter en vérsprin- gen. Junioren A en B; 300 meter, dis cuswerpen ea vérspringen. sc Ruiters deel aan het concours hippique te Willemstad, waar ze met 12 paarden aan de start zullen ko men. Men heeft geïnformeerd wat de R. T.M., die het veer ZjjpeAnna Jaco- bapolder exploiteert, rekent voor het overzetten van elk paard met z'n rui ter. Welnu de R.T.M. wenst daarvoor heen en terug 9.35 per man en paard te ontvangen. Dat komt dus voor het clubje neer op een veergeld van 112,20 als ze voor enkele uren Schouwen willen verlaten om ln het Brabantse land mee te doen met een concours. Worden de twaalf paarden per trailer vervoerd, dan zouden de óver- zetkosten slechts belopen 6.plus 12 maal 0.35 is 10,20. Oppervlakkig beschouwd, zou men zeggen: Neem dan een trailer. Maar het is helaas Zaterdag laag water, waardoor de laadbrug van de boot dus ook tamelijk hellend kómt te staan. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat de paarden op elkaar zullen schuiven met alle schadelijke gevol gen wat betreft het beenwerk van da dieren. Bjj de provinciale boot betaalt men heen en terug ZierikzeeKatse Veer voor het vervoer van paard en ruiter 2.55. Deze bootreis duurt 60 minu ten. Wanneer men daartegenover het tarief van de R.T.M. stelt voor een bootreisje van vijf minuten, dan kan het niemand verwonderen, dat de R. T.M. zich impopulair maakt bij alle bewoners van Schouwen en Duive land. In België verwacht men belangrijke beslissingen. Algemeen verwacht men in België-, dat de Zaterdag beginnende conferen tie van Goes, ofschoon zy niet be doeld ls om tot formele besluiten te komen, tot zeer belangrijke beslissin gen zal kunnen voeren, die voor de ontwikkeling der Unie van de groot ste betekenis zouden kunnen biyken. In officiële kringen ls hier te ver staan gegeven, dat het ln de bedoeling ligt het gehele terrein der hangende problemen nog eens te overzien. De Nederlandse schuld aan België en het probleem van de waterwegen vormen de belangrijkste punten van de breedvoerige discussies, die hier in de laatste dagen aan de vooruit zichten voor de conferentie zijn ge wijd. Terwijl in sommige persorganen betpogd is, dat de oplossing voor bei de kwesties 'geheel gescheiden van elkaar zouden moéten worden gezien, is in andere bladen de suggestie ge uit een zeer nauw verband te leggen. Zo heeft bijvoorbeeld het Vlaamse blad „De Standaard" de mogelijkheid geopperd dat de Belgische tegoeden in Nederland zouden worden ge bruikt voor de financiering van een Schelde-Rynkanaal. Vooral de door ir. van Konijnenburg gepropageerde oplossing van het kanaalvraagstuk, doorsnijding van het Kreekrak, heeft hier in de laatste weken grote be langstelling getrokken. De kwestie der waterwegen blijft volgens het onafhankelijke blad „Le Soir" „de eerste steen des aanstoots". Het blad meent, dat de Scheïde-Rijn verbinding een oplossing moet krij gen, die de haven van Antwerpen uit haar „reeds veel te lang bestaande moeilijkheden" bevrijdt. Dat men van Belgische zijde hoopt ter conferentie te Goes in staat te zullen zijn dit probleem nader tot zijn oplossing te brengen, blijkt ook wel uit het feit, dat de ministers Behogne en Van Zeeland er aan de vooravond van de conferentie een bespreking met hun katholieke senaatsfractie aan hebben gewijd. Ook de Marinierskapel was present. Voor het eerst sinds de terugkeer van de Marine heeft Vlissingen een plechtige beëdiging van marine-offi cieren beleefd. Het waren de luite nant ter zee-arts der derde klasse J. P. Boorsma en de adelborst eerste klasse C. J. Muilwijk, die op het achterdek van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" in handen van de Commandant Maritieme Middelen Vlissingen, overste W. H. de Graaff, de verieste eden aflegden in tegen woordigheid van officierencorps, manschappen en een aantal gasten. - Voor de eigeniyke beëdiging wees overste de Graaff in een korte toe spraak op de betekenis van dit mo ment ln de loopbaan van een mari ne-officier en wenste hij beiden toe, dat zy uit de waarde van de eed kracht zullen mogen putten in hun gehele verdere loopbaan als officier, fa de beëdiging wenste de overste beiden geluk, waarna de plechtigheid die werd opgeluisterd door de Mari nierskapel onder leiding van kapel meester Gysbert Nieuwland, werd besloten met een driewerf hoera voor H. M. de Koningin en het Wil helmus. MARS DOOR DE STAD Na afloop maakte de bemanning van de „Jacob van Heemskerck" en de „Flores" een mars door de stad, aan welke mars wederom luister werd bijgezet door het deelnemen van de Marinierskapel, die onderweg py- permuziek en vrolijke marsen liet horen. Voor de Vlissingse bevolking, die altyd intens meeleeft met alles wat de Marine betreft, betekende dit een pretlge verrassing en overal langs de route, die zowel door de oude stad als door enkele nieuwe wflken voer de, trok de kranige stoet dan ook grote belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2