Uit het puin van Schiphol als een Phoenix herrezen DIT JAAR VERLATEN 35.00(1 EMIGRANTEN ONS LAND Van Vrouw toi Vrouw Sloddervos, DONDERDAG 12 JULI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Ongelooflijk wat er komt kijken Technisch areaal van K.L.M. voorbeeld voor gehele wereld (Van onze speciale verslaggever). SCHIPHOL, 10 Juli „Vliegen ls goedkoper dan U denkt" staat er dik wijls In de krant, maar het zal U wel vergaan als vele anderen, als U de prjjzen ziet, U vindt het toch nog maar lelijk aan de dure kant. U moest eigenlijk zoals de pers thans voor het eerst na de oorlog eens ln de gelegenheid kunnen worden gesteld, om het technisch areaal van de K.L.M. op Schiphol te bezichtigen. Misschien dat U dan tot dezelfde conclusie zou komen als w(j: „hoe kunnen ze het er voor doen"! dragingen van de motor in alle om standigheden van eenvoudige meters kan aflezen, tot en met de ontste kingen in de 28 cylinders. Alleen voor dit proefdraaien worden per dag 6000 liters benzine verbruikt! De reparatieafdeling (met een be zetting van 400 man) is onderver deeld in: de mechanische afdeling: harderij en gereedschapmakery; plaatwerkerij, bankwerkery, lasserij galvanische afdeling, schilderswerk plaats, bekledery; afdeling banden en wielen, wasserij (voor onderdelen, niet voor linnengoed! Dat besteedt de K.L.M. uit, iedere week voor 4000) zandstralery en de schroe- venafdeïing. Enfin laten we de opsomming Ongelooflijk, wat er komt kijken om de 67 vliegtuigen die onze nationale luchtvaartmaatschappij op het ogen blik in dienst heeft, het onderhoud te verschaffen, dat zij nodig hebben. Wist U dat het technisch bedrijf dat op het ogenblik onder leiding staat van onderdirecteur ir. J. Luy- mes, bijna 3000 mensen in dienst heeft en dat het technisch areaal op Schiphol een oppervlakte beslaat van ruim 80.000 vierkante meter? Wist U dat in een vliegtuigmotor circa 3000 delen aanwezig zyn en dat het instrumentarium van een vlieg tuig uit ongeveer 50 verschillende in strumenten bestaat, waarvan een aantal in twee, drie en zelfs vier voud aanwezig is? Wist U dat na 1200 vlieguren een vliegtuig geheel gereviseerd moet worden; en dat dan behalve het nor male onderhoud aan motoren schroe ven, instrumenten, radio-installaties, hydraulische installaties, benzine- en olie-systemen enz., een heleboel onderdelen vanaf een klein schroefje tot en met een complete motor vernieuwd moeten worden? En als U dat allemaal wist, hebt U zich dan wel eens gerealiseerd welk een nauwkeurig sluitende orga nisatie er nodig is om veilig en re gelmatig vliegen mogelijk te maken? En welk een dure organisatie! Er wordt op Schiphol niets gefabriceerd, er wordt „alleer maar gerepareerd en gecontroleerd", doch daarvoor is de outillage, het personeel en de werk ruimte nodig van een flinke fabriek. Alleen al het magazyn voor de in strumenten-werkplaats bevat 15000 onderdelen en in totaal liggen er meer dan 80.000 verschillende soor ten onderdelen opgeslagen. V/2 MILLIOEN DOLLAR En vraag niet wat al die onderde len kosten. We spreken nu nog niet van de zes machtige D C 6-motoren; die we op een rijtje zagen staan en die per stuk 220.000 kosten, maar één blad van sommige propellers kost ook al 2200 dollar! om van al die dure instrumenten maar helemaal te zwijgen. Een modern vliegtuig kost kant en klaar ongeveer ander half millioen dollar. Hoe lang dan bijv. een vliegtuigmotor meegaat? Eeuwig, als het een beetje wil, maar na een aantal revisies zijn er zoveel onderdelen .vernieuwd, dat het eigen lijk een heel nieuwe motor is gewor den. Om U nog een indruk te geven van de omvang en de kosten van dit be- dryf. U begrijpt, dat een gereviseer de motor proefgedraaid moet wor den. Zes uur lang. Maar had U ooit gedacht, dat men daar een groot ge bouw voor nodig heeft? Toch is het zo en een gebouw, met ongelooflijk dure meetkamers, waar men alle ge- maar staken; we kunnen toch "niet volledig zyn. U moest een kunnen zien. wat er aan onderdelen klaar ligt als er een machine voor de gro te beurt binnen komt, dat is een ma gazijn op zich zelf. De grote Constel lations komen in een soort dok, dat de mecaniciens in staat stelt rond het hele toestel heen te wandelen en overal gemakkelijk by te komen. Dat dok is door het eigen personeel ver vaardigd en daaraan alleen is voor een halve ton vertimmerd. Belangrijker is, dat de K.L.M. in 5 jaar tyds uit het puin van Schip hol dit enorme technische bedrijf te voorschijn heeft getoverd, dat de vergelijking met soortgelijke dien sten in de gehele wereld met glans kan doorstaan. Het telt dan ook vele buitenlandse maatschappijen onder zy'n klanten- Dat Argentijnen, Britten. Amerika nen, Grieken en Philippijncn met hun reparatiewerkzaamheden bij de K.L. M. aankloppen is het beste bewijs, dat ook op dit gebied onze lucht vaartmaatschappij de naam van Ne derland weet hoog te houden Verdrag over oorlogsgraven Op het ministerie van Buitenlandse Zaken is een verdrag getekend tus sen ons land en de leden van het Britse Gemenebest, die deel uitmaken van de „Imperial War Graves Com mission". In dit verdrag verplicht ons land zich stappen te ondernemen de grond te verkrijgen, waarop zich in ons land de begraafplaatsen en graven bevinden van de geallieerden. H De larven van veel wespensoorten voeden zich uitsluitend met vers, d.w.z. levend vlees. In het algemeen gaat de wesp dan aldus te werk: door een steek op een bepaalde plaats in het zenuwstelsel van het slachtoffer dat als voedsel voor de jongen moet dienen, wordt het beest verlamd. Vervolgens wordt het naar het hul van de wesp gesleept, daar worden de eieren gelegd en als deze uitkomen kunnen de jonge larven zich direct te goed doen aan de pro- visievoorraad die door de ouders is aangelegd en die zich nog in leven de, zij het dan verlamde, toestand bevindt. Er zijn echter ook wespen die niet al leen 't zenuwstelsel van hun slachtof- fer verlammen, doch door bijzondere practijken ook het bewustzijn van het slachtoffer voor een tijdlang weten te verdoven. Dit gebeurt door een massage van de hersenen van het verlamde dier, welke massage de wesp met zyn kaken verricht. Hier van ondervindt het slachtoffer ver der geen enkel nadeel, want, zou het sterven, dan was alle moeite van de wesp voor niets geweest, wijl haar larven zich immers alleen met le vend vlees voeden. Pas va geruime tijd komt de prooi weer bij, nadat sy al lang in het nest is ondergebracht. Alle pogingen van de mens om de ze Kersenmassage met behulp van de fijnste instrumenten na te bootsen, hebben geen succes opgeleverd. Of wel er trad geen verdoving in, öf het behandelde dier stierf onder de ope ratie. Afgezien van het weerzinwekken de dat dieren in levende staat wor den opgegeten en met een derge lijk raffinement worden geconser veerd! lijkt een dergelijke hersen- massage verkieslijker ter verdoving dan het toedienen van vergiften, zo als bij de mensen veel gebruikelijk is. Teneinde de tegenzin van de le zers tegen dergelyke practijken in het rijk van de natuur enigszins te temperen en zijn oordeel te verzach ten, zullen we de volgende maal aan tonen dat pijn by lagere diersoorten van een andere orde móet zijn dan wij ons gemeenlijk voorstellen. H. petition. ZESTIENDE LANDBOUWWEEK Australië selecteert thans veel strenger Deze week wordt te Wagcningen de zestiende Landbouwweek gehouden. Gedurende deze week worden door een aantal vooraanstaande personen op verschillend gebied referaten gehouden over de verschillende problemen en moeilijkheden, waarvoor de Nederlandse landbouw zich geplaatst ziet. De eerste dag was gewijd aan de bespreking van verschillende zuivel- belangen. De tweede dag stond onder auspiciën van het Instituut voor ra tionale suikerbereiding. Enkele des kundigen, verbonden aan dit instituut, hielden lezingen over actuele proble men in de suikerbietenteelt. O.m. werd de wijze van mechanisch zaaien be sproken; er werd gewezen op de voor delen die het z.g. drukrolsysteem bij zaaimachines biedt; men kan dan b.v. de machine aan de plaatselijke om standigheden aanpassen door het ver wisselen van de drukrollen. EMIGRATIE. Op de derde dag van de landbouw week hield de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Ha verman, een toespraak over de orga nisatorische aspecten van het emigra- tievraagstuk. De snelle ontwikkeling van de emi gratie sedert 1947 en de daarmede sa menhangende problemen schetsend, deelde hij mee. dat in het eerste half jaar 1951 reeds meer dan 21-000 emi granten vertrokken. Dit is een gelijk aantal als in het gehele jaar 1950. Ir. Haverman sprak de verwachting uit, dat dit jaar wellicht 35.000 emigranten ons land zullen verlaten. Van deze emigranten begeven zich ongeveer 13.000, meest landbouwers, naar Canada. Met klem gaf hij de raad. dat allen die volgend jaar naar Canada willen emigreren, zich daar toe zo vroeg mogelijk, bij voorkeur in de maanden Augustus tot October van dit jaar, aanmelden. Dan alleen <cunnen zij verzekerd zijn van tijdig vertrek, nu het vervoersprobleem ui termate ingewikkeld is geworden. Mijnenveegoefening „Factotum" was een succes. COMPLIMENTEN VOOR DE MARINE. De internationale mynenveegoefe- ning, die in de afgelopen week voor de Nederlandse kust is gehouden is zo vertelde schout bij nacht C. W. Slot een succes geworden. De Konniklijke Nederlandse Mari ne, die als gastvrouwe optrad voor de Belgische, Franse, Engelse en Noorse eenheden, die aan de oefening hebben deel genomen, heeft na afloop van de overigens geheime slotconferen- tie tal van complimenten in ont vangst moeten nemen. Want niet al leen klopten de zaken op zee, ook de walorganlsatie, een belangryk onder deel, liep gesmeerd. IJmuiden en Schevenlngen hebben als „oorlogshavens" voldaan. De moeilijkheden om ligplaats te krijgen voor 25 mijnenvegers in IJmuiden zijn opgelost door de goede samen werking met de havenautoriteiten. Scheveningen was wat dat betreft ideaal maar had een ander bezwaar, namelijk de diepte. Het was er in ver band met eb en vloed soms wat moei lijk manoeuvreren en het comité dat Scheveningen aan een betere haven wil helpen zal in de Koninklijke Ma rine wel geen tegenstand vinden. Geen geld, geen Zwitsers. De spreuk: geen geld, geen Zwit sers, dreigt in Vaticaanstad bewaar heid te worden. De Zwitserse garde, het privé-legertje van de Paus, be gint meer ruchtbaarheid te geven aan haar looneisen. Ondanks hun middel eeuwse uniformen (rood, blauw en goud), him helmen en hellebaarden hebben de gardisten een zeer moder- re klacht: de kosten van het levens onderhoud zyn te hoog. Zij schrijven nu stukken naar de Romeinse bladen, waarin zij hun grie ven kenbaar maken. Hun soldij be draagt 200 gulden in de maand. Zestien leden van de garde zijn al naar Zwitserland teruggegaan, om dat zy met hun gezin van dat bedrag niet konden leven. Over een mogelijke verdere ontwik keling van de emigratie naar Zuid- Afrika werden deze week besprekin gen gevoerd met dc in ons land ver toevende Zuid-Afrikaanse minister van arbeid, de heer Schoeman. De trekkracht van Nieuw-Zeeland neemt nog steeds toe. Volgens de met dit land afgesloten emigratie-overeen komst kunnen echter uitsluitend onge- huwden van 18—35 jaar vertrekken. Het aantal aanmeldingen voor emigra tie naar Nieuw-Zeeland bedraagt op het ogenblik 200 per week en ver wacht wordt dat dit jaar ongeveer 3000 Nederlanders naar dit land zul len vertrekken. Met de Australische regering werd overeengekomen dat in de periode 1 Juni31 December van dit jaar 12.000 Nederlanders zouden kunnen emigre ren. Het heeft evenwel de schijn dat van Australische zijde de selectie an ders gericht is dan voorheen. Van de bijna 7000 aanmeldingen, werden in de afgelopen weken niet meer dan 700 geaccepteerd. Door deze aanzienlijke terugval is er een begrijpelijke onge rustheid onder de betrokkenen ont staan. In 1939 word te Egmond aan Zee de eerste steen gelegd voor het B«-a- trixliuis van de Chr. (rezondheids- en Vaeantiekoloniën. Ttydens de oorlog „ontfermden" de bezetters zich over het vacantiehuls met het gevolg, dat er niets van overbleef. In 1949 werd met de herbouw begonnen en het Bea- trixhuis van nu, een smaakvol en fraai ingericht gebouw, huisvest een schare van over de honderd kinderen, die volop kunnen genieten van de prachtige natuur en de zee. Foto onder: Het mooie en prettig ingerichte Beatrixhuis op de heuvel. Foto boven: Als het weer het verbluf in de open lucht niet toelaat, ver maken de kleinen zich in de gezellige zaaltjes. Er worden spelletjes gedaan of er wordt een prachtig verhaal voorgelezen, waar met aandacht naar ge luisterd wordt. Burgemeester van Amster dam mag woning niet vorderen. Mr. Arn. J. A. Ailly, burgemeester van Amsterdam, is door dc president der Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne, in kort geding veroordeeld. De burgemeester was als gedaagde partij opgeroepen, omdat h(j als hoofd van de gemeente aansprakelijk werd gesteld voor de vordering van een woning aan de Plantage Kerklaan. De eiser was de Amsterdammer Root- lieb. De president stelde hem in het gelijk en legde, zoals gebruikelyk is, de gedaagde partij de verplichting pp de kosten van het geding te betalen. Bovendien zal de burgemeester er zorg voor moeten dragen, dat de vor dering van de bewuste woning wordt gestaakt. De luchtmacht van dc Indonesische strijdkrachten zal binnenkort cadetten naar Nederland zenden voor opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie, aldus deelde het ministerie van defensie mede. Een Russische damesploeg heeft met 6 min. 44.8 sec. een nieuw wereldrecord 3 x 800 meter estafette gevestigd. Goede kansen voor Nederlanders in Ethiopië Op het ogenblik vertoeft in ons land de heer Yilma Deressa, minister van handel in de keizerlyke Ethiopische regering. Op uitnodiging van ae Ne derlandse regering bezoekt deze ex- cellentie een aantal van de belang- rykste bedrijven, aldus de Tel. Ten aanzien van de mogelijkheden in Ethiopië, zeide hy, dat deze over het algemeen gunstig zijn. De Ethio pische regering heeft momenteel reeds enkele Nederlandse adviseurs in dienst, en wil trachten meer land bouw- en industrie-experts aan haar departementen te binden. Ook voor de producten van de Ne derlandse industrie bestaat grote be langstelling. Voor de Nederlandse cultuuronder nemingen liggen in Ethiopië goede kansen. De H.V.A. bijvoorbeeld is met de suikercultuur begonnen en bestu deert de mogelykheden om sisalhen- nep te verbouwen. De mogelykheden voor Immigratie op grote schaal zullen nader onder zoent worden. De immigratie zou echter moeten gaan via de bedrijven. Ook medici en verplegend personeel kunnen in Ethiopië geplaatst worden. E*§ U ziet misschien niet zo direct het verband ttissen een gool- steenstop en een landgoed. En toch verzeker ik u, dat die twee. konden zij maar vijf minuten spreken, dezelfde droevige lita nie van klachten zouden zingen. Klachten over de domme, on verbeterlijke, peperdure slordig, heid van het mensdom. Als u dit niet volkomen helder is, mag ik het misschien heel huiselijk toelichten. De stop voornoemd, deugde lijk van koper en geduldig zwijgzaam, zat in de gootsteen van het nieuwe aanrecht, dat de timmerman in mijn keuken installeerde. (Het begint te lij ken op het huis van Adriaan). Met de onbeschaamde nieuws gierigheid, die mij beroepshalve is opgelegd, stak ik mijn neus om het hoekje van de deur. Het gehele geval zag er keurig uit, een bewonderenswaardig stuk handwerk, alleen die stop Had ik nog zo gezegd dat die vooral uitneembaar moest gemaakt worden. Kon dat nog veranderd? Kunnen misschien wel, ant woordde de timmerman, maar mogen niet, mevrouw. Gemeen te-verordening. Er waren teveel verstopte afvoerpijpen. Nu mo gen er alleen maar nieuwe goot stenen met vaste stoppen gele verd worden. De slordigen be derven het altijd voor de netten. En na deze wijsgerige conclusie hamerde hij weer lustig verder. Dat is dat. Voortaan mag ik dus ieder theeblaadje, ieder sprietje van de spinazie, ieder schilletje en fliedertje uit de gootsteen scheppen. Van vlug leeglopen en krachtig doorspoe len is geen sprake meer. Ik kan in het vervolg meer dan enge lengeduld betrachten en uren tijd verliezen aan dat koperen cirkeltje met peuterige gaatjes. Omdat myn gezworen vijandin Sloddervos de zaak maar weer eens grondig bedorven heeft voor ons allemaal. Natuurlijk, de gemeenschap kan niet rekenen met de enke ling. Die moet het gemiddelde in het oog houden, en als dat ge middelde schade of hinder gaat veroorzaken, moet iedereen met de zoveelste verordening op het rechte pad worden gejaagd. Ook hier blykt de vrijheid weer een te grote weelde, die vele benen niet dragen kunnen. Dan maar iveer een schakeltje er bij aan de ketting, die ons dagelijks aan de enkels rukt. In iedere keuken 'n vastgeklonken gootsteenstop en dan van armoe maar peute ren om de boel schoon te hou den. Met mevrouw Precies kun nen wij niet rekenen; mevrouw Sloddervos doet de deur dicht. Het is wezenlijk beschamend, bij enig nadenken. Niet alleen die stop, maar al die bordjes, die ons openlijk te kijk zetten en tot een volk van vandalen en m EEN DURE KLANT! flodderaars stempelen: Verbo den hier puilnis te storten. Ver boden over het gras te lopen. Hier geen fietsen plaatsen. Ja, zelfs dat vervelende doodge wone: Verboden toegang artikel zoveel heeft Sloddervos op het geweten. En daar kom ik tcaar u mij hebben wildeop dat landgoed. Voor m\j ligt een schrijven van een man, aan wie de samen leving veel verschuldigd is. Na tuurliefhebber, vogelkenner, be schermer met hart en ziel van alles wat groeit en bloeit, wat leeft en zingt op den buiten. Eigenaar van een landgoed met een heerlijk park, dat 'hij uit gemeenschapszin voor het pu bliek als wandelgelegenheid heeft opengesteld. En wat ontvangt hij, behalve gepeperde aanslagbiljtten van diezelfde gemeenschap als dank voor deze diensten den lande bewezen? De grimmige humor waarmee hij de dankbetuigin gen opsomt is te kostelijk om niet te citeren: ,.U moet eens zien, wat de be volking voortdurend by mij neersmijt in ruil voor het ge nieten van natuurschoon. Fles sen, hele en kapotte, hopen an der glaswerk, email en lekke emmers, verroeste haarden en een berg oude schoenen, af braak van fietsen, gecapiton neerde dekens, vaten van ver roest plaatijzer, afbraak van bombardementen, een partij klinkers, lege kunstmestzak- ken en ander papierEn zo'n volk zou een gemeenschappelij ke tuin in orde moeten houden? (Voorstel van een natuurbe schermer, Saskia). Ik ga wel eens demonstratief met de krui wagen er op uit, liefst op Zon dag, om de vuile boel op te ha len en naar een afvalplek te brengen. Ik heb ook heel wat conservenblikken moeten be graven!" Wat zal het gevolg weer zijn? Dat ook dit park vandaag of morgen een hek, een bordje en een koddebeier krijgt, en de we zenlijke bescheiden genieters 't zoveelste stukje natuurschoon moeten derven en aangewezen zijn op betonnen verkeerswe gen zonder bomen of nuttige maar volstrekt prozaïsche cul tuurgrond. O, sloddervos, man of vrouw of kind. waarom vergal je ons altijd het levenWaarom bederf je ons elk plekje groen, waar om laat je gehele bospercelen afbranden door je domweg weg gegooide luciferWaarom ver trap en verniel je zeldzame bloemen, zoals de wilde anemo nen in het Haagse Bos en heer lijk geurende duinflora? Waarom ook kost je ons han den vol geld door verstopte af voerpijpen en riolen, geruïneer de huizen, defecte machines, vervuilde middelen van vervoer, gesprongen waterleidingen, met rommel bezaaide parken en met scherven vernielde fietsbanden? Om nog maar niet te spreken van alle branden, overstromin gen en ongelukken die je op je geweten hebt. Al die verorde ningen die je ons op de hals haalt, zijn nog het ergste niet. Maar o, Sloddervos, al die ver smeten millioenen en dat ter wijl wij straatarm zijn! SASKIA. Het wereldgebeuren Herstel status quo Het valt nog moeliyk te voorspel len welk resultaat de conferentie te Kaeisong over een wapenstilstand op Korea zal opleveren. Het initiatief tot de conferentie uitgegaan van Moskou en uit noofde daarvan wordt algemeen verwacht, dat de Russen inderdaad een einde willen maken aan de stryd. nu alle pogingen om de troepen van de Ver. Naties in te dryven mUlukt zyn. Zo gemakkelyk echter zullen zij zeker het falen van de oorspronkelijke opzet niet toege ven en naar alle waarchyniykheui zal de Noordelhke delegatie in Kae- song hard party geven. Zowel Russen als Chinezen passen ln de regel een hardnekkige en vermoeiende tactiek van onderhandelen toe met een voort durend zich vastbyten in details, het telkens opwerpen van nieuwe en op rakelen van oude bezwaren en met een terminologie, die de terugtocht achter een scherm van woorden moet dekken. De vraag welke van de beide par tijen een eventueel bestand om de 38ste breedtegraad als een overwin ning kan beschouwen, is niet te be antwoorden. In feite is de stryd in Korea remise geworden en zien zo wel Russen als Amerikanen geen an dere mogelykheden dan terugkeer tot de status quo. In Korea, tot de oude toestand, zoals die vóór Juni vorig jaar bestond. Een herstel van dc 38ste breedtegraad als demarcatielijn houdt in. dat Noord-Koren een com munistische vazalstaat blHft en Zuid- Korea binnen de invloedsfeer van de Ver. Sinten. De Ver. Naties zullen dus hun plan nen om van Korea een eenheidsstaat te maken met een democratisch geko zen regering onder toezicht van Lake Success, tot de verre toekomst moe ten opschuiven. Dat plan zou alleen met geweld te verwezenlHken zijn en daartoe willen de Ver. Naties niet overgaan, anders had het geen zin op het Russische aanbod tot vredesbe sprekingen over te gaan. Aan de andere kant is ook de Rus- slsch-Chinese opzet verijdeld, militair zowel als politiek. Dc inet veel aplomb aangekondigde offensie\*en om de „Amerikaanse imperialisten" uit Korea te verdrijven zijn op niets uitgelopen, dank zij de materiële over macht van de geallieerden en de be kwame militaire leiding. De agressie vorig jaar tegen Zuio-Korea werd ondernomen in de verwachting, dat binnen vrij korte tijd dit halve schier eiland onder de voet zou kunnen wor den gelopen, zonder dat Amerika en de Ver. Naties daar veel tegen zou den kunnen en willen ondernemen. Dat bleek een leiyke misrekening. De Russische leiders hebben daaruit thans, zonder aan prestigeverlies te denken, de consequenties getrokken en hebben biykbaar besloten het „Ko reaanse avontuur" te beëindigen zo als destiids zonder veel vhven en zes sen de blokkade van Berlyn beëindigd werd en de actie tegen Perzisch Azer- beidsjan. Intussen heeft dit avontuur dan toch maar nameloos leed en verwoes ting over Korea gebracht cn aan bei de zyden duizenden slachtoffers ge kost. Afgezien daarvan heeft het misluk ken van de agressie de niet-commu- nistische landen de winst gebracht van grotere waakzaamheid en meer zelfvertrouwen. Duidelyk is nu geble ken. dat alleen vastbesloten tegen stand tegen methoden van geweld in staat is verder oprukken van het communisme te voorkomen. Geble ken is ook. dat dc communistische leiders geen vabanque-avonturiers van het slag Hitier c.s. zijn. maar- voor kracht respect hebben en bereid zyn zich in te tomen. Dat kan er wellicht toe lei den. dat eventuele nieuwe communis tische acties in andere delen van de wereld niet lichtzinnig begonnen worden. Als Stalin zyn oog van Korea af wendt is het zaak zijn blik verder te bltjven volgen, luidde deze week een der commentaren. En daarmee wordt bedoeld, dat nieta de verwachting rechtvaardigt, dat nu een periode van pais en vree in aantocht is met ver slapping van de koude oorlog. India Joego-Slavië byv. biyven gevaar- lyke brandpunten. Vlasteelt werd belangrijk uitgebreid Volgens tot nu toe ontvangen be richten bedraagt de grootte van de Nederlandse uitzaai 30.600 ha. vlas. Het is niet onmogelijk dat nako mende opgaven dit cijfer zullen ver hogen. Aan de andere kant echter is het bekend, dat er nog al*wat vlas is uitgeploegd. welke dan weer in min dering moet worden gebracht van de ze opgave, aldus meldt de Vlas sersbode. Voor ons land is dit een zeer grote uitzaai, die wij sedert 1900 niet meer gehad hebben. Berichten over de uitzaai in België en Frankrijk zijn nog niet binnen, maar ook daar is een enorme vergro ting van het areaal te constateren. Al gemeen wordt aangenomen dat er een surplus van 50.000 ha verwacht mag worden, hetgeen wil zeggen, dat er 50.000 ha meer vlas zal zijn. dan deze drie landen onder normale omstan digheden verwerken. De industrie moet in staat worden geacht dit surplus te verwerken. 7 jaar Rijks- landbouwonderwijs De voorbereidingen voor de vie ring van het jubileum van het riiks- landbouwonderwys, dat op 18 Sep tember a.s. 75 jaar bestaat, zyn thans in een vergevorderd stadium. De herdenkingsdata zyn bepaald op 13, 14 en 15 September daar een la tere viering niet mogelük is in ver band met examens aan de landbouw hogeschool. Brand op Nederlandse tanker In het oliedepot te Saigon heeft zich een ongeluk voorgedaan aan boord van het Nederlandse tank schip „Adina". Een Vietnamese ar beider kwam om het leven. By lossingswerkzaamheden brak een strop, waarin zich olievaten be vonden. De Vietnamese arbeider werd dodelyk door de vallende vaten ge troffen en door een vonk brak een brand uit. die men eerst na l!i uur bedwongen had. Het schip is inmid dels naar Haiphong vertrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5