I DE TWEEDE BENELUX-RONDE Prinses Beatrix bezocht Schouwen-Duiveland. Crisis van het platteland. Vijftig woningen voor Middelburg. OPLOSSING GEVONDEN VOOR DE RAADHUIS-KWESTIE FINANCIERING VAN LEESZAAL TE MIDDELBURG BAART ZORG 'II Juet-meeA en meel j j chineest! I Middelburgs Dilettanten Toneel naar Gent 7 I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 JULI 1951 ALS DE MOTOREN DAVEREN Met circa 300 voertuigen Konden w(J enkele weken geleden berichten, dat dc Tweede Benclux- Rondc, welke op 27 en 28 Juli a.*. wordt georganiseerd door de Zeeuwse Motor- en Autoclub „Scheldegouwen", veel deelnemers zou trekken, thans is gebleken, dat deze voorspelling geenszins optimistisch was. Reeds vorige week was het aantal deelnemende voertuigen van vorig jaar 104 meer dan verdubbeld en de organisatoren rekenen dan ook op een 300 deelnemende voertuigen. Dat is ongeveer het maximum, want aan alle deelnemers met hun passagiers moet in Middelburg en omgeving logies worden verleend, hetgeen op Walcheren, zeer zeker midden in het vacantie- seizocn, geen eenvoudige opgave is. Er heeft een opmerkelijke verschui ving ten gunste van de automobielen plaats gevonden. Bedroeg dit vorig jaar ongeveer 20%, thans is dit ge stegen tot ongeveer 35%. Ónder de deelnemers bevinden zich twee Zwitserse en één Engelse motor rijder. Verder een aantal Belgen en Nederlanders. Luxemburg liet, even als vorig jaar, tot nu toe verstek gaan. Ook de Belgische deelname blijft benede- de verwachting, al kunnen er nog wel wat inschrijvingen Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten stemmen rustig en stalen de zenuwen. Onze kroonprinses bracht gisteren incognito, vergezeld van enige hofda mes, een bezoek aan Schouwen en Duiveland. Omstreeks 11 ur werd II.K.H. met de veerboot Grevelingen overgezet. De auto's vertrokken op Zijpe in de richting Haamstede. „Kinderen" van bijna tweeduizend weken Van de zijde van de Kon. Mare chaussee verzoekt men ons mede te delen, dat de Belgische „kinderen", die dezer dagen wegens het ontbreken van identiteitspapieren in Vlissingen niet aan de wal mochten gaan. maar aan boord van de „Flandria" moesten blijven, 19 en 20 jaar oud waren. Kin deren van deze leeftijd kunnen na tuurlijk heel aardig zijn, maar zij die nen te weten, dat men zonder de daar toe vereiste papieren nu eenmaal geen grenzen kan overschrijden. Ook het Antwerpse blad, dat de klacht we reldkundig maakte, kon hiervan op de hoogte zijn. Dat marechaussee en douane tegen over de Belgische toeristen heel soe pel optreden, kan overigens blijken uit het feit, dat zij de .Belgische boten toestaan zonder oponthoud te Bath zoals eigenlijk voorgeschreven is door te varen naar Vlissingen en daar direct bij de binnenstad de passagiers te debarkeren. (Slot van pag. 1). PLAATSELIJKE COMMISSIES Veel en belangrijk werk verzet 't Bureau voor Jeugdzorg en Maat schappelijk Werk. Men is thans zo ver .vorderd, dat in elk dorp een plaatselijke commissie voor Jeugd zorg en Maatschappelijk Werl: ls, die nagaat of er ter plaatse gevallen van individuen, nood zich voor doen ((lichamelijke gebrekkigen en gees telijk misdeelden, ongehuwde moe der en kind. verwaarloosde en mis dadige jeugd, ontslagen gevangenen en psychopaten, enz.) De Dien:t voor Vrouwelijke Hulp verlening organiseert overal in de provincie curs.-ssen voor huishoude lijke voorlichting, filmavonden, va- cantlewelcen voor vermoeide huis vrouwen en diverse andere activitei ten. De hui3hot .lyke vorming heeft altijd veel indacht van ae Stichting Opbou Drente gehad. Ook op dit terrein werden vele cursussen georga niseerd, waarbij o.a. bijzondere aan dacht geschonken werd aan de huis houdelijke vorming van de fabrieks meisjes. Er zou over allerlei andere activi teiten nog veel te vertellen zijn, maar het was s'echts onze bedoeling met een paar voorbeelden te illustre ren wat in Drente op sociaal-cultu reel gebied bereikt werd. Het Noord- en Zuid-Hollandse en Zeeuwse platteland komt, hierbij ver geleken, wel een heel stuk achter aan. DORPSLEVEN Onbegrijpelijk is dit niet. Wij hebben nooit zulk een noodsituatie gekend als In Drente. De toestand ls in Zee land nooit zo hemeltergend geweest, dat er op orte termijn geholpen worden moést. In de Zeeuwse dor pen e toestand altijd „normaal" geweest, dat wil zeggen hg werd als normaal besci luwd. Alleen de cri sis en de oorlog hebben ons een flin ke duw gegeven, maar ach zo re deneren velen van ons dat hebben we overleefd, en nu hopen we maar, dat de toestand weer gauw „nor maal" gaat wordenzoals vroe ger Bij anderen is het besef gekomen, dat het leven op onze dorpen al lang niet meer normaal is, en dat het steeds abnormaler wordt. Het in zicht dringt door, dat de samenle ving aan net aftakelen is, dat we aan het afzakken zijn naar een toe stand, die voor het dorpsleven alles behalve gunstig, is. Hier en daar spreekt men zelfs over de „crisis van het platteland", en dan doelt men daarbij niet zozeer op Drente, onder anderen wel op Zeeland, Wat is er nu aan de hana? Is er werkelijk zo veel aan het veranderen? Verkeren de dorpen op onze rijke klei nu wer kelijk in een toestand, dat er van ..nood" en „crisis" moet worden ge sproken? We willen proberen deze vragen in een volgend artikel te be handelen. tegemoet gezien worden. Het ziet er echter naar uit, dat de fraaie zilve ren wisselbeker voor het land met het grootste aantal deelnemers nog een jaartje in Nederland zal blijven. Voor de waardevolle zilveren wis- selbckcr, bestemd voor de club, wel ke met het grootste aantal voertui gen dc rit reglementair uitrijdt, be staat heel wat meer belangstelling. Werd deze vorig jaar gewonnen door de M.C. „Westland" met slechts 5 deelnemers, thans zijn er clubs, die reeds meer dan 10 voertuigen hebben ingeschreven. Dit jaar is er voor het eerst een zilveren wisselbeker be schikbaar voor de grootste R.A.C. ONTVANGST TE BERGEN OP ZOOM. Op Vi, 27 Juli jvordt 's mor gens om huif elf het ere-comité ont vangen op het stadhuis te Bergen op Zoom. Om half twaalf volgt dan de ontvangst van alle deelnemers. Om 12 uur wordt he* startsecretariaat, dat gevestigd zal z(jn in Hotel „De Draak", geopend. Iedere deelnemer moet zich op dit startsecretariaat melden voor het in ontvangst nemen van de laatste Instructies en om zich te laten „verzegelen". De ingeschre ven rijder mag zich namelijk tijdens de meer dan 110 km. lange tocht niet aan het stuur doen vervangen en ten einde de contróle te vergemakkelij ken, krijgt hij een met lood verzegel de band om dc pols. Er wordt gestart in groepen van 25 voertuigen. Om precies 2 uur start dc eerste groep, allemaal lichte motoren en scooters. Verder vertrekt er elke 10 minuten een groep. DE ROUTE. Langs dc gehele route staat de po litic gereed om dc rijders, ditmaal letterlyk, in het rechte spoor te hou den. Dc Wegenwacht en de Touring Secours zetten extra patrouilles langs dc route in om pechvogels weer spoe dig voort te helpen. In de plaatsen waar controles gevestigd zjjn, is de route naar en van de controles door pijlen of anderszins duidelijk aange geven, zodat tijdrovend zoeken uitge sloten zal zijn. En tenslotte zal de karavaan dan op Zaterdag 28 Juli, des avonds tus sen 8 en 12 uur, een feestelijk ver sierd en verlicht Middelburg binnen lopen. De ganse stad, maar vooral de winkelétalages, zullen in het teken van de Benelux staan. Een duizend koppige menigte zal de Ronderijders een hartelijk welkom bereiden. Er wordt geconcerteerd en er is een volksbal in de open lucht. Voor de vermoeide deelnemer staat een staf van motorordonnansen gereed om hem op het eerste verzoek naar zijn hotel te begeleiden en de stalling van zjjn auto of motor te verzorgen. De belangstelling voor dit sportie- evenement is bijzonder groot. Maar dit alles waarborgt nog geen succes. Daarvoor is hard werken noodzakelijk. De laatste loodjes we gen het zwaarst. Men kan er van overtuigd zijn, dat de M.A.C. Schel degouwen ook deze laatste loodjes zal weten te tillen. Watertemperatuur goed voor oesterlarven. De watertemperatuur bedraagt in de Zeeuwse Stromen thans 18 tot 19 graden, juist goed voor de oesterlar ven, die daarin nog steeds rijkelijk voorkortten. Ook het aantal grote lar ven is redelijk en vele rijpe larven worden geconstateerd. Alles wijst er dan ook op, dat de aanslag dit jaar dan ook gelukt is. Van een zware aanslag zal misschien niet kunnen worden gesproken, het werk van pannenboeren en schelpen zaaiers zal, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, wat de aanslag betreft, zeker niet vergeefs zyn ge weest. Reportage van Veere door de Wereldomroep. De Radio Nederland van de Wereld omroep heeft Woensdag een reportage gemaakt van Veere, welke in de nacht van Zaterdag op Zondag tussen 12.30 en 13.30 uur op de 25 meter en 31 meter band zal worden uitgezonden voor de Nederlanders in het buiten land. Met de microfoon werd o.m. een bezoek gebracht aan de vismijn, de Godshuizen en voorts werden opna men gemaakt van het klokluiden, een beiaardconcert van Jan Kwist, orgel bespeling in de Ned. Herv. kerk en zang van het kerkkoor van 't Zand te Middelburg. Vandaag worden opnamen gemaakt voor uitzending naar Amerika, spe ciaal voor de nabestaanden van Hen drik Willem van Loon. Bouw goedgekeurd. Naar wy vernemen is thans goed keuring verleend voor de bouw van 50 bescheiden middenstandswoningen aan 't Zand te Middelburg, welke bouw als gevolg van de bouwstop niet tot uitvoering kon komen. Deze woningen zullen rondom de in aanbouw zijnde bussengarage worden opgetrokken, het merendeel langs de Nieuwe Vlissingse weg. Gezien de betrekkelijk hoge grond- kosten zullen de panden bestaan uit beneden- en bovenwoningen. Het plan is zodanig opgezet, dat men steeds drie bovenwoningen boven twee benedenwoningen aantreft. El ke woning krijgt een aparte toegang. Met het heiwerk de panden ko men in verband met de slechte grondtoestand op palen te staan wordt één dezer dagen begonnen. Veesmokkel bij St. Jansteen. Enkelo douanebeambten uit St. Jansteen constateerden dat een aan tal dryvers uit België ons land bin nen kwamen. Daar vermoed werd, dat zy kwamen om vee te smokkelen, worden zij door de douane gevolgd. Deze bemerkte, dat do veedry vers werden gewaarschuwd door een chauffeur van een personenauto, waarna even later een veewagen kwam aangereden. Hieruit laadden de drijvers het vee, waarna dit naar de grens gedreven werd. Nadat dc kommiezen enKele dryvers met twee koelen aan zagen komen, grepen zy in. Zij konden echter niet verhinde ren, dat de drijvers met enkele koei en de grens wisten te passeren. De smokkelaars moesten twee beesten waarde 1500,in handen van de douane achterlaten. Boerenleenbankikassiers bijeen. In een te Goes onder leiding van mr. C. C. Wabeke uit Temeuzen ge houden vergadering van kassiers der Coöperatieve Boerenleenbanken, ge west Zeeland, werden tot bestuursle den gekozen de heren A. D. Goedege- buure, St. Annaland en J. P. de Pree, Colynsplaat. Deze laatste zal als se cretaris optreden. Voorts kwam op deze vergadering de pensioenregeling en de borgstel ling voor de kassiers ter sprake, ter- wyl de heer Simonse uit St. Laurens het ontstaan en het werk van het onlangs opgerichte Landbouwcoöpe ratie Centrum schetste. GEMEENTERAAD OOSTBURG. Architect verzocht nieuw ontwerp te maken. TUdcns een zitting met gesloten deuren heeft Woensdagavond de gemeen teraad van Oostburg het geschil met ir. Klokke behandeld over de raad huiskwestie. Behalve Ir. Klokke zelf, was daarbij ook dc directeur van de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht aanwezig, de heer C. Zuydweg. De raad besloot aan Ir. Klokke de verstrekte opdracht te continueren en hem de gelegenheid te bieden tot het indienen van een nieuw ontwerp raadhuisplan binnen een door het gemeentebestuur aan te geven situatie. Ir. Klokke heeft hiervoor twee dagen beraad gevraagd, waarmee de raad accoord ging. Tijdens het openbare gedeelte van de zitting werd verder een korte agenda afgewerkt. Aan de heer J. M. Zacharlas werd op zgn verzoek eervol ontslag ver leend als hoofd van de openbare U.L. O. school met ingang van 15 Sept. a.s. Verscheidene verzoeken waren in gekomen om ontheffing van reini gingsrechten. Deze. verzoeken werden afgewezen om te voorkomen, dat in de gemeente vuilnisbelten ontstaan. In afwachting van de definitieve her ziening van het uitbreidingsplan wer- Advertentie TE WEINIG LEESLUST. Exploitatiekosten enorm gestegen inkomsten te gering. Het gaat niet goed met dc Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middel burg. Het gaat niet goed met talrgkc leeszalen in ons land. Vóór de oorlog was er reeds veel beleid vereist om de eindjes aan elkaar te knopen en men begrijpt dus, dat de enorme stijging van de exploitatiekosten in de laatste jaren (waar geen evenredige verhogingen van de inkomsten tegenover staan) noodzakelijkerwijs moest leiden tot aanzienlijke tekorten. Het nadelig saldo van de O.L.B. te Middelburg bedroeg over 1950 ongeveer 1500. De precaire financiële situatie brengt mee, dat veel minder nieuwe boeken die twee tot driemaal zo duur zijn als in 1940 aangeschaft kunnen wor den dan men zou wensen. De Middelburgse Openbare Lees zaal en Bibliotheek, hoewel ook toen geen ryk instituut, kon zich in de vooroorlogse jaren behooriyk ontwik kelen. De inkomsten uit contributies subsidies stelden het bestuur in staat regelmatig nieuwe uitgaven aan het grote boekenbezit toe te voegen. Aan subsidies ontvangt men thans per jaar bijna 5700 van de gemeen te en bijna 3200 van het rijk. Tegen deze bedragen steekt de som, welke uit de contributies wordt ontvangen, te weten 2625, wel schriel af. En geen wonder, want het aantal leden is voor een stad als Middelburg met zgn achterland veel en veel te gering: on geveer 1200, waarvan een vierde ge- leelte plattelanders! Dit is te merk waardiger, omdat de minimum-con tributie per jaar slechts een rijks daalder bedraagt, voor welk luttel be drag men net zoveel boeken kan le nen als men zelf wil. De stijging van de exploitatiekos ten is voor een niet gering deel te wy- ten aan de stijging der pryzen van boeken en periodieken. Salarissen en sociale lasten vergen een veel grote re uitgave dan vroeger, het onder houd van het grote, oude gebouw in de Molstraat is zeer duur, oude boe ken moeten worden vervangen of hersteld, waarbij men niet mag ver geten, dat de bindprijzen ruim drie maal zo hoog zijn als in 1939 Waar dus het bedrag, dat beschik baar is voor boekenaankoop, gerin- ger is dan vóór de oorlog en de boe kenprijzen het drievoudige van vroe- Ser bedragen, ligt het voor de hand, at niet meer, zoals het eigenlijk be hoorde te gebeuren, van iedere- be hoorlijke nieuwe roman één of twee exemplaren kunnen worden aange schaft. In 1950 was voor aankoop van boeken en voor abonnementen op dag- en weekbladen slechts een som van 2400 uitgetrokken en gevreesd wordt, dat het dit jaar nog minder zal zijn. Gelukkig verliest het bestuur ook onder deze omstandigheden niet, uit het oog, dat de O.L.B. een cultu rele taak in de stedelijke gemeen schap heeft te vervullen: w&t ge kocht wordt is goed. LEDENTAL MOET STIJGEN. Uiteraard bezint men zich op alle middelen om uit de impasse te gera ken, doch erg gemakkelijk is een op- lossing niet te vinden. Men voelt er weinig voor een leesgeld per boek te gaan vragen en evenmin wenst men de leeszaal, waarvan helaas nog te weinig gebruik wordt gemaakt, maar die toch in een behoefte voorziet, op te heffen. Verhoging van de subsidies kan in deze tijd moeilijk worden ver wacht. Slechts bij een behoorlijke staging van het ledental zou men de moeilykheden te boven kunnen ko men en daar zal ook naar gestreefd moeten worden. Veel méér bezuinigen dan tot hu toe x-eeds is geschied, zal wel niet mo- geiyk zgn. Het is helaas zoals dr. H. E. Greve in „Bibliotheekleven" van April j.l. schreef: „De leeszalen heb ben de tering naar de nering gezet en wel op zodanige wijze, dat ze de te ring hebben gekregen en de nering bezig zijn te verspelen". j.2.15 p.&fotftie*. aagt Uu) u>udzelieA Driehonderdjarig bestaan van Wlssekerke. HET VOORLOPIG PROGRAMMA. Dinsdagavond hield de Oranjever eniging Wissekerke een algemene vergadering in hotel „de Kroon", ter bespreking van éen feestprogramma voor het 300-jarig bestaan van Wis sekerke. De voorzitter, de lieer C. Bx-eure, opende de vergadering/De gemeente raad, die aanvankelyk niet voor feest- vieren voelde, had volgens de voorzit ter voor tractatle der schoolkindex-en toch nog 250 beschikbaar gesteld. De Oranjevei-eniging zou dit bedrag gaarne verhoogd zien. Besloten werd 7 September feest te vieren. Vervolgens Werd een dagpro gramma besproken, byv. 8 uur klok gelui, waarna kox-aalmuziek en kerk dienst Een uiteenzetting van het 300- jarig bestaan van Wissekerke, volks zang, optocht met versièrde wagens, voetbalwedstryd, volksspelen, zang, muziek, volksdansen en zo mogelyk tot slot een film. Tenslotte werd nog de straatversiering besproken. Officieus bezoek van Engelse marinescheper aan Vlissingen. Woensdagavond zijn in de buiten haven van Vlissingen gearriveerd twee Britse landingsvaartuigen voor tanks en twee motorboten van de Britse Rijnflottielje, welke te Kx'cfeld is gestationneerd. De schepen bevin den zich in Vlissingen voor een offi cieus bezoek. Zij zullen Vrijdag weer vertrekken. Eeuwfeest „St. Sebastiaen" te IJzendijke. 1 Juli j.l. was het 100 laar geleden, dat de bekende handboogsociëteit „Sint Sebastian" te IJzendyke werd opgericht. De sociëteit telde aanvan kelyk 10 leden. Het hoogste aantal leden werd in 1869 bereikt, n.l. 77. Vermeldenswaard is het, dat de naam Dellaert als bestuurslid steeds voor komt in de annalen der vereniging. De staande wip werd door storm winden driemaal geveld, doch telkens wist men de nodige contanten bij elkaar te krijgen om de wip weer op te richten. In de heer Eug. Anker heeft de vereniging een waardig keizer. De president, de heer A. van Waes, viert Zondag a.s. een bijzon der jubileum. Hg is op die dag 30 jaar president der vereniging. Hoewel de heer Van Waes reeds 80 jaar is. wist hij zich twee jaar achtereen te hand haven als koning, wat als een bijzon, dere prestatie mag worden aange merkt. Zondag zal het eeuwfeest van St. Sebastiaen worden gevierd met een grote jubileumschietwedstrijd. Het feest zal x*eeds Zatex*dag worden geopend met kanongebulder en mu ziek. Daarna :s er voor de leden een schietwedstryd. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN Woensdagmorgen werd de 55-iarl- ge wielx-yder M. op de noek Paul Kru- gerstraatVan Dishoeckstraat ge grepen door een vrachtauto, toen ny zonder richting aan te geven naar links wilde afslaan. Hg werd tegen de straat geslingerd, waarby hg een ernstige hoofdwonde en een gebro ken sleutelbeen opliep. De heer M. werd per ambulance naar het St. Jo- sephaiekenhuia veryoeci,'j Directeur handelsscholen Middelburg benoemd. Met ingang van 1 Juli a.s. is be noemd tot directeur van de Middel bare Handelsdag- en Avondschool te Middelburg drs. G. W. Paap te Mid delburg. Hg volgt als zodanig mr. P. C. de Jonge op, wie in verband met zgn gezondheidstoestand eervol ontslag werd verleend. Drs. Paap heeft mr. de Jonge reeds geruime tijd verwangen. „Meisjesgymnasium" in Kon. Ned, Schouwburg v Naar wii vernemen zal het Mid delburgs Dilettanten Toneel Zondag avond a.s. ter gelegenheid van de Gentse gemeentefeesten in de Ko ninklijke Nederlandse Schouwburg te Gent een opvoering geven van „Meis- jesgymriasium", het stuk, dat het M. D.T. in het afgelopen seizoen met zo veel succes te Middelburg heeft ge speeld. Het Gentse toneelgezelschap „De Melomanen" gaf oixlangs, zoals men zich zal herinneren, een gastvoor- stelling van „Bazuinen om Jericho" in de Schouwburg te Middelburg ter gelegenheid van jubileum van het Middelburgs Dilettanten Toneel. Men heeft thans de Middelburgers uitge nodigd een tegenbezoek aan Gent te brengen. De voorstelling van "Meis jesgymnasium" zal Zondagavond om 7 uur beginnen. Tevoren wordt het bestuur van H.M.D.T. en de mede werkenden officieel door het gemeen tebestuur van Gent ten stadhuize ontvangen. De opening van de jacht. Afgekomen is een besluit van het ministerie van landbouw betreffende de bepalingen voor de jacht in het komend seizoen. Uit dit besluit laten wij hieronder de belangrijkste bepa lingen volgen. Op de volgende soorten klein wild is de jacht toegestaan: Patrijzen: van 1 September 1951 t.m. 31 December 1951. Fazantenhanen: van 1 October 1951 t.m. 31 Januari 1952. Fazantenhennen: van 1 October 1951 t-m. 31 December 1951. Houtsnippen: van 16 October 1951 t.m. 31 Januari 1952. Hazen: van 1 October 1951 t.m. 31 December 1951. Korhanen: van 1 December 1951 t.m. 31 December 1951. Voorts mag gejaagd worden op alle soorten ganzen, behalve brandganzen, rotganzen en Canada-ganzen: van 1 September 1951 t.m. 15 Februari 1952. Op wilde eenden: van 24 Juli 1951 t.m. 15 Januari 1952, met dien ver stande, dat de jacht over het tijdvak van 24 Juli 1951 tm. 6 Augustus 1951 slechts is geopend van een half uur voor zonsopgang tot 8 uur en van 16 uur tot een half uur na zonsonder gang. Op slobeenden: van 16 Januari 1952 t.m. 31 Januari 1952. Op alle overige soorten eenden, be halve bergeenden, eidereenden en krooneenden: van 7'Augustus 1951 tm. 31 Januari 1952. Het vangen van waterwild door middel van netten is slechts toege staan voor alle soorten ganzen (behal ve rotganzen, brandganzen en Canada ganzen) en voor goudplevieren. Dit is in alle provincies toegestaan tussen 1 September 1951 en 15 Februari 1952. In die provincies, waar de zeehon den tot het wild zgn gerekend, is de jacht geopend van 1 September 1951 t.m. 30 April 1952. In de gemeenten Westdorpè, Hulst, Hontenissé, Graauw en Langendam, Vogelwaarde, Oostburg, Axel, St. Jan steen en Zaamslag is de jacht op otters geopend van 1 October 1951 t.m. 31 Januari 1952. De jacht op eenden van welke soort ook, die wegens hun onvolledige be- vederingniet in staat zijn tot vliegen, wordt dit jaar niet toegestaan. De jacht op dassen, steenmarters, boommarters, -korhennen. zwanen, brandganzen, rotganzen, Canadagan zen, eidereenden, bergeenden, kroon eenden, duikers, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes is geheel J yerboden. - den enige noodzakelijke wijziginge aangebracht. Vastgesteld werd e< nieuwe salarisregeling van de secr tarie-ambtenaren. Van het bestu' van de R.K. lagere school was ei verzoek binnengekomen om medewt king te willen verlenen voor verboi c.q. uitbreiding van de school. H bleek, dat deze school voor de ve woesting 5 leslokalen had en 186 lee lingen. Bij de herbouw waren er mn der leerlingen, waardoor de schoi maar 4 lokalen kreeg. Inmiddels i het aantal leerlingen zodanig geste gen, dat weer een vyfde leerkrach moest worden aangesteld. By de herbouw is rekening gehou den met de eventuele uitbreiding met een lokaal. De raad besloot daarom aan deze uitbreiding medewerking te verlenen Het voorstel tot verkaveling van enkele percelen bouwgrond werd oj. verzoek van de heer P. Daansen aan gehouden, uitgezonderd een perceel op het Ledelplein, bestemd voor de fa. Bossand en de heer Oosterbaan, dat werd toegewezen. By de rondvraag verzocht de heer Duivendyk voor eventuele leveringen aan de gemeente voortaan de Ingeze tenen in de gelegenheid te stellen prijsopgave te verstrekken, zulks naar aanleiding van een door de ge meente aan de inwoners gezonden cir culaire, waarin vuilnisemmers te koop worden aangeboden, welke em mers de gemeente rechtstreeks van de fabriek zal betrekken. Een winkelier uit Oostburg be weerde deze emmers goedkoper te kunnen leveren. De voorzitter zelde deze zaak te zullen bezien. Naar aanleiding van een vraag van de heer Schippers naar de bestem ming van een pand aan de Oude Stad, dat reeds geruime tyd onbewoond is, deelde de voorzitter mede, dat dit Dand wordt ingericht voor de Centra- e Dienst, die nog steeds in een barak is gevestigd. Het pand aan de Oude Stad is niet alleen buitengewoon ge schikt, tevens is de huur veel lager. Op verzoek van de heer Schippers zullen aan de raadsleden voortaan desgewenst de notulen worden toege zonden. Advertentie. „Als-ie niet scheef stond zon het niet de scheve toren van Pisa zijn. Toch torent-ie al zowat 700 jaartjes." „Over constante kwaliteit gesproken. »J*> geef me nog 'n CABALLERO." Zeeuwse Zendingsdag te Blezelinge. Evenals voorgaande jaren zou de Zeeuwse Zendingsdag weer in een van Biezelinges ryke fruitboomgaar den worden gehouden, doch de regen buien deden Woensdag het organi serende comité besluiten om een dro gere plaats op te zoeken en wel in de ruime graanloods van de heer Balkenende. Ds. A. Hilbers van Oud Beyer- land, ds. M. van der Klis van Zie- rikzee en ds. J. C. van Ravens- waay te Zaamslag waren verhinderd deze dag te bezoeken. Nadat ds. Gruppen te Biezelinge deze Zendingsdag met gebed had geopend, werd gezongen Psalm 19 vers 5, waarna Psalm 19 werd ge lezen. Ds. M. S. Roos van Zwrjndrecht sprak over „Onze opdracht voor de heidenen" en ds. G. H. Polman van 's-Gravenhage over het onderwerp „Zendingspraktgk." Na de pauze trad op ds. M. Boer- tien van Wormerveer, de toekomsti ge zendeling voor de jonge staat Is raël. Hij had als onderwerp „De Staat Israël." Ds. B. van Smeden van Rotterdam sprak over „Onze attestatie" waar na Psalm 89 vers 8 werd gezongen. Als laatste spreker van déze dag trad op de evangelist G. Visser van Urk, die met zgn evangelisatiewagcn naar Zeeland was gekomen. De heer G. Visser behandelde het onderwerp „Emigratie." Ds. Gruppen sprak het slotwoord en bracht dank aan allen, die aan het welslagen van de Zeeuwse Zen hebben meegewerkt. Hier na werd met dankgebed gesloten. NOTARIEEL EXAMEN. Voor het tweede gedeelte van het notarieel examen slaagde P. J. Busch te Borssele. GESLAAGD De heer A. J. de Broekert, vroeger te Middelburg, slaagde in Den Haag en Utrecht resp. voor het schriftelyk en mondeling txamtn gemeenteacimi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2