NiEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN LANDDAG VAN N.C.B. SLAAGDE UITSTEKEND Stichting Volkshogeschool- Jl-genda O, die pijn UNIEKE SPORTGEBEURTENIS WERD EEN GROOT SUCCES LAATSTE NIEUWS. MAANDAG, 9 JULI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Middelburgse schilder overleed 50 jaar geleden. Vandaag is hot vijftig jaar geleden, dat de landschapschilder W. J. van den Berghe in Middelburg overleed. Willem Jan van den Berghe werd op 14 October 1823 te Middelburg ge boren. Na eerst op een kantoor werk zaam te zijn geweest, ging hij in 1845 naar Antwerpen, waar hij werkte on der leiding van de Middelburgse schilder Abraham van der Waeyen Pieterszen. Van den Berghe's doeken hadden op een Brusselse expositie in 1848 reeds veel succes. Van 1847 tot 1851 maakte de schilder een studie reis, welke hem voerde naar de Ar dennen, Zwitserland, het Zwarte Woud, Beieren en Tirol. Van 1853 tot 1862 woonde hij in Den Haag. Daarna vestigde hij zich in Middelburg, waar hij ook tekenonderwijs gaf. Hij heeft zich vooral als landschapschilder een goede naam verworven. G. C. Dunf Vrijdag is te Alkmaar na een korte ongesteldheid plotseling overleden de heer G. C. Dun, oud-inspecteur van het Lager Onderwijs aldaar. De heer Dun, die de leeftijd van 08 jaar bereikte, was o.m. van 1911—1917 hoofd van de Hervormde school te Goes. Bij de herdenking van het 40- jarig bestaan van deze school in April 1949, hield de heer Dun een rede in een herdenkingsdienst in de Grote Kerk. Van Goes vertrok hij naar Wa- geningen, om in 1923 benoemd te wor den tot onderwijsinspecteur te Alk maar. Tot 1948 is hij in deze functie werkzaam geweest. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal hedenmid dag plaats vinden op de gem. begraaf plaats te Alkmaar. Zaterdagmiddag 7 Juli hield de ver eniging tot stichting van een Volks Hogeschool in Zeeland, een bijeen komst van de leden en genodigden in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" te Zierikzee, waar als spre kers optraden mr. J. F, G Schlinge- mann en dr. H. G. M. v. d. Wielen. De heer C. O. J, Hendrikse open de de vergadering met een harteiyk welkom. Daarna sprak mr. Schlinge- mann, die de problemen rond de Scheldemonden belichtte, zoals ver- polderlasten zijn niet hoog naar verhouding van de dure tyden, maar ze zijn naar verhouding van de pach ten te hoog. Doordat in Zeeland be trekkelijk weinig industrie aanwezig is, blyft het aantal inwoners klein. Het is niet eenvoudig mede door de verspreide ligging van de eilanden om iets op cultureel of maatschap pelijk gebied op touw te zetten. Het zou een grote vooruitgang beteke nen wanneer wij in Zeeland een Volkshogeschool tot stand konden brengen die cursussen geeft, waar door wij elkander beter leren begrij pen in onze noden en behoeften. Daarna kwam dr. H. G. M. v. d. Wielen aan het woord, die een uit eenzetting gaf van het ontstaan en werk van de Volkshogeschool. Reeds 100 jaar geleden (1850) werd in De nemarken de eerste Volkshogeschool opgericht. Reeds hebben wy in Nederland 12000 cursisten or> de Volkshoge scholen, een bewijs dat vele jonge ren de noodzaak daarvan jnzien, maar het aantal moet veel groter worden. Na deze causerie werden nog en kele vragen behandeld en sloot de heer C. O. J. Hendriks de vergade ring. Middelburg BENOEMD Met ingang van 1 September is als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Retranchement benoemd mej. J. de Klerck te Middelburg. WIE KAATST KAN DE BAL KWIJTRAKEN. De Commissaris van Politie te Middel, burg. maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug zijn te verkrijgen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur: Di verse huis- en andere sleutels, w.o. rij wielsleuteltjes, mapje met ziekenfonds- formulieren, wit plastic ceintuur, penning. Lipssleutel N. 33. ceintuur van regenjas, donkerblauwe ceintuur, broche met steen tjes, bordje van schilder met opschrift „Nat", klein sleuteltje „Nimef", ring met 2 sleutels, rozenkrans, zakkam in etui, zilveren dasspeld, wit kindertasje, wan delstok. bruine damesportemonnaie met inh., plastic kaatsbal, zwarte ballpoint, nummerbewijs no. 63290. etui inh. foto's, damesrijwiel. Bij particulieren wordén de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden (adressen bureau van politie); zakdoek, br. portemonnaie, meisjesring met rode steen, kinderarmbandje met hanger, zwarte poes, poes, regencapc, gummi popje, snoer imitatie parels, wit kindersokje, rozenkrans, kinderjurk, kin dercollier, bietennet, doosje lucifer met houder, broche (drie eendjes), autoped met luchtbanden, lichtpaarse shawl, munt biljet van f 2.50, snoer imitatie parels, gouden boerinnestrik, portem. met rits sluiting, rijwielsleuteltje, contactsleuteltje, passer met „Lotter", „lapjes"-poes, rode kinder portemonnaie. handfietspompje, Belgische franc, gebloemd badpak met handdoek, Lipssleutel no. 3920. rood kin dertasje, zwarte portem. met inh., bril (licht montuur), schroevendraaier, shawl, paar dameshandschoenen, snoer witte imitatie parels, blauw speldje, 2 munt biljetten van f 1.verm. gouden broche, eierdopje. Vlissingen CONCERT „ONS GENOEGEN". Zaterdagavond gaf de Kon. Harmo nie „Ons Genoegen" te Vlissingen een concert op de rijdende tent op een terrein aan de Bloemenlaan. De belangstelling en waardering van het talrijke publiek toonde zich in een hartelijk applaus voor het gebodene. Zeer te betreuren was ech ter het lawaai van tientallen hummels van 3 a 4 jaar tot jongens en meisjes van 10 12 jaar; waardoor het muzi kale genot niet weinig gestoord werd. Biggekerke OUDEN VAN DAGEN EN „ONS GENOEGEN" OP REIS Door de ouden van dagen uit Big gekerke werd een rijtoer gemaakt naar het eiland Tholen. Via Arne- muiden, Wolphaartsdijk en Wilhelmi- napolder en Bergen op Zoom, werd gereden naar Tholen, waarna een rit over het eiland werd gemaakt. Om kwart over zeven werd de terugtocht naar Biggekerke aanvaard en om on geveer half 10 werd het dorp weer bereikt. Ook de zangvereniging „Ons Ge noegen" maakte haar jaarlijks uit stapje. Ditmaal was het „De Hoge Veluwe" waar de reis naar toe ging Over Utrecht en Rotterdam werd de terugweg gemaakt. O.- en W.-Souburg VERKEERSONGEVAL. MIDDELBURG. Vandaag: Êlectro: Vals geld, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Hallo, New York, 8 uur. Morgen: Electro: De duivel in de vrouw, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Seven sweethearts, 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Het meisje van de zonde", (18 j.) 7 en 9 uur; Luxor: „De weg des verderfs", (18 j.), 8 uur; Cosy Corner: Trio Jur Abéls, 36 en 8 11.30 uur. Morgen: Alhambra: „De razende repor ter" (a.L), 7 en 9 uur; Luxor: „De kampioen", (18 j.)f 8 uur; Cosy Cor ner: Als vandaar Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur gebeurde in de Vlissingsestraat te Souburg, ter hoogte van de waterto ren, een verkeersongeval. Het 8-jarig zoontje van de fam. R. kwam achter een auto gelopen en stak zonder op het verkeer te letten de straat over en werd daardoor aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen en bloedend in het gelaat verwond. BENOEMING. De heer L. Lous te Souburg, thans tijdelijk opzichter bij de gemeente Vlissingen, is met ingang van 15 Au gustus benoemd als opzichter te IJzen- dijke. Serooskerke HULP AAN AMBONEZEN Te Serooskerke (W.) werd onder leiding van de burgemeester een co mité opgericht, dat zich ten doel stelt de in het wederopbouwkamp verblij vende Ambonezen te helpen op het gebied van onderwijs, geestelijke ver zorging en ontspanning. Om de kos ten te dekken, zal binnenkort een col lecte worden gehouden. Arnemuiden AMBONEES ELFTAL OP BEZOEK. Hedenavond om 7.15 uur wordt te Arnemuiden een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de voetbalvereniging Arnemuiden en een elftal, gevormd door Ambonezen uit het kamp Mid delburg H. Vrouwenpolder BENOEMING. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Vrouwenpolder is benoemd, mej. J. Pieterse te Middelburg met ingang van 1 September a.s. RAAD vVESTKAPELLE. Winkels open op Sinterklaasavond. Te Westkapelle vergaderde raad on der voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman. Na het luisteren naar de radiotoespraken over het 100- jarig bestaan der gemeentewet, wer den de notulen voorgelezen en de in gekomen stukken behandeld. Van Ged. Staten was een schrijven ontvangen, dat het presentiegeld is vastgesteld op f 5.Op verzoek van de heer F. P. Dominicus werd met de stem van de heer H. Cijsouw tegen besloten dat de zaken op Sinterklaasavond geopend mogen zijn tot 's avonds 11 uur. Aan de inrichting van een barak voor ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten bij het ziekenhuis Bethesda, zal financieel worden medegewerkt Nadat nog enkele wijzigingen in de begroting 1951 werden aanvaard, sloot de voorzitter de vergadering. Officiële publicaties BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE. Bestemming tot buitengewoon dienst plichtige van ingeschrevenen, wier wet tige broeder of halfbroeder als militair, als lid van een verzetsorganisatie of als zeeman, in de zin van artikel 1, onder c, van het vaarplichtbesluit 1942, voor het vaderland is gevallen. De burgemeesters van Vlissingen cn Middelburg brengen ter kennis van de belanghebbenden. dat ingeschrevenen voor de dienstplicht van de lichting 1952 kunnen worden bestemd tot buitenge woon dienstplichtige, overeenkomstig de onderstaande bepalingen: I. Ingevolge een door de minister van oorlog en van marine getroffen regeling kunnen dienstplichtigen der lichting 1952, wier wettige broeders of halfbroeders voor het vaderland zijn gevallen, worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige. II. Om op grond van deze regeling tot buitengewoon dienstplichtige te kunnen worden bestemd moet een wettige broe der of halfbroeder van de ingeschrevene hetzij als militair 1. overleden of vermist zijn ten gevol ge van oorlogshandelingen, of 2. overleden zijn ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen, of 3. overleden of vermist zijn in en door Drijvende mijnen op Vlisslngse rede. Zondag werden drie drijvende mij nen gesignaleerd op de rede van Vlis singen. Het scheepvaartverkeer en de mijnopruimingsdienst werden gewaar schuwd en de nodige maatregelen werden genomen om gevaar te voor komen. VACANTIETOESLAG. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de besturen der polders of wa terschappen en der waterkeringen van de calamiteuze polders of water schappen in Zeeland geadviseerd om het personeel over 't jaar 1951 bij wijze van voorschot een vacantietoeslag te verlenen op de basis als door de mi nister van binnenlandse zaken is aan gegeven. OP WRAK GESTOTEN. Het Noorse s.s. „Branita", behoren de aan de rederij L. G. Braathen te Oslo, is Zaterdag In de Wielingen op een wrak gestoten. Het schip keerde terug naar de haven van Vlissingen, waar duikers een onderzoek instelden naar de omvang van de schade aan de bodem van het schip. Het bleek, dat het schip geen schade had opge lopen. VAKDIPLOMA HANDELS VERTEGENWOORDIGER. Onder auspiciën van de Neder landse Handelsreizgiers Vereniging werden op 23 Juni en 4 Juli j.I. resp. de schriftelijke en mondelinge exa mens afgenomen voor het vakdiplo ma van handelsvertegenwoordiger. Het Nederlands bedyfsleven toonde voor deze examens veel belangstel ling. Het was het eerste examen, dat in ons land werd afgenomen voor het verkrijgen van het officiële vakdiploma. De diploma's werden te Ned. Jaarbeurs. Van de deelnemende leden der af delingen Middelburg en Goes van de Ned. Handelsreizigers Vereniging slaagden de heren J. Baan, J. Bron- gers, D. la Brujeere, J. Houmes, C. Proos en J. Verschuure uit Middel burg. A. J. de Witte uit Vlissingen J. de Vin uit Koudekerke. C. R. Ka naar uit Yerseke en J. W. van Dert uit Bergen op Zoom. Drie Candida- ten werden afgewezen. PERSONEELSMUTATIES l'.Z.E.M. In de maand Juni hadden by de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteits- maatschappij tc Middelburg de vol gende personeelsmutaties plaats: bevorderingen: tot ingenieur le klas de heer J. Buitendijk, Middelburg; tot technisch hoofdambtenaar le klas de heer C. W. B. Keiler. Mid delburg; tot boekhouder 2e klas de heer J. de Bokx, Vlissingen; tot monteur-electriciën le klas de heer J. Koster, Vlissingen en tot hulp- electriciën de heer C. A. Goedegebu- re, Middelburg. Aanstellingen: in tijdelijke dienst als technisch ambte naar 3e klas de heer H. J. Stok, Rot terdam; in vaste dienst als typiste mej. M. C. van Dongen, Dreischor; als hulpelectriciën de heren J. A. Adam, Middelburg. N. Bolleman, Axel, Kr. Hamelink, Sas van Gent en W. den Hollander, Goes en als hulpstoker de heer J. Zaal te Sluis kil. Wegens afkeuring werd eervol ontslag verleend aan de heer J. Ver schoor, Westdorpe. Organisaties van vroegere politieke delinquenten. De Nationale federatieve raad van het voormalig verzet, heeft in een brief aan de minister van Justitie verzocv te willen overwegen of een algemene verbodsbepaling voor een organlsatleverband uitsluitend van vroegere politieke delinquenten, in het leven geroepen zou kunnen wor den. De raad vraagt dit in verband met het optreden van de „Stichting 1949—1950." Provincieplaatjes voor auto's. Nu bij de nieuwe kentekens voor motorrijtuigen niet meer vastgesteld kan worden tilt welke provincie de auto afkomstig is en zeer veel auto mobilisten er prijs op stellen op een of andere frjze kenbaar te maken uit welk deel van het land men af komstig Is, heeft de K.N.A.C. beslo ten provincieplaatjes uit te geven. De geëmailleerde plaatjes dragen het wapen van de betreffende provincie. Expeditie naar de Mount-Everest De 43-Jange Engelsman Eric Ship- ton zal de leiding hebben van de eer ste Engelse expeditie naar de Mount Everest na de oorlog. Men wil de be klimming in October beginnen. Dit is de eerste keer, dat de Everest van het Zuiden uit en in de winter zal be klommen worden. Ook zal voor het eerst gebruik worden gemaakt van nylon-koorden. Advertentie Hoofdpyn en rheumatiek zijn wel de pijnen die de mensen het meest plagen. Witte Kruispoeders helpen U onmiddellijk van die pijnen af. Zij monteren U op en geven U Uw gezonde opgewektheid terug. Poe Jenf0.90p. doosje I2st. Cachets f0.90,, koker 12st. Tabl. fl.7i„ 24st. Tabl. f0.90,, 12st. Rft apoth»lcn* ej- drogisten Burgerlijke Stand. DOMBURG. Bevallen: J. Riem ens-de Visser, z. Ondertrouwd: L. Joossp, 30 j. en Minderhoud, 23 j.; W. Jongepier, 28 j. P. C. W. Danker. 19 j. Getrouwd: J. de Baare, 28 J. en W. v de Putte, 27 j.; L. H. de Vries, 34 j. en S. van Zetten, 32 j. Overleden: P. Bimmel, 84 j„ eehtg. van P. Meijer. J. Minderhoud, 2 j., z. v. J. Minderhoud. L. Passenier, 74 j„ echtg van J. J. Minderhoud; J. Wisse, 81 j„ wedn. van C. Trieller. SEROOSKERKE (\V.) Bevallen: A. Brandvan Waarde, d.; C. M. Roelinkde Smit", z. Overleden: J. Meijers, 76 j. de militaire dienst, of 4. overleden zijn ten gevolge van ver wonding o£ ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst, hetzij als lid van een verzetsorganisatie 1. overleden of vermist zijn ten gevol ge van het plegen van actief verzet, of 2. overleden zijn ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij het ple gen van actief verzet, of 3. ten gevolge van het plegen van ac tief verzet in een gevangenis of concen tratiekamp zijn opgesloten geweest en al daar zijn overleden, of 4. de onder 3 bedoelde opsluiting heb ben ondergaan en als gevolg van de daar bij doorstane ontberingen, na terugkeer uit een der vermelde inrichtingen, zijn overleden, hetzij als zeeman In de zin van artikel I, onder c, van het vaarplichtbesluit 1942 1. overleden of vermist zijn ten gevolge van oorlogshandelingen, of 2. overleden zijn ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. III. Het verzoek om tot buitengewoon dienstplichtige te worden bestemd moet worden ingediend vóór 15 Augustus 1951 door middel van een aanvraagformulier, dat ter gemeentesecretarie verkrijgbaar is. IV. Omtrent de bestemming tot bui tengewoon dienstplichtige beslist de mi nister van oorlog of van marine. Vlissingen 5 Juli 1951. Middelburg VLISSINGEN. Tijdelijke sluiting voor het verkeer van een gedeelte van het Groenewoud. B. en W. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van het Groenewoud, hetwelk gelegen is tus sen de Walstraat en het plein Vier Win den, tijdelijk in beide richtingen gesloten zal zijn voor alle verkeer, met uitzonde ring van het voetgangersverkeer en het verkeer met rijwielen, en wel van Maan dag 9 Juli 1951 af tot Dinsdag 31 Juli 1951 toe. of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. Vlissingen, 6 Juli 1951. DUIZENDEN BOEREN NAAR AARDENBURG. Bereden muziekcorps uit St. Oedenrode liet prachtige staaltjes van paardendressuur zien. De Zondag in Aardenburg gehouden landdag, georganiseerd door de kring Oostburg van de N.C.B., 1» een maasaln demonstratie geworden van het werk van deze katholieke boerenorganisatie. Enkele duizenden bezoe kers, niet alleen uit Zeeland, maar ook van daarbuiten, waren naar bet Sportpark getogen. Onder hen bevonden zlrh vele burgerlijke en geestelij ke autoriteiten, onder wie de leden van Gedeputeerde Staten, de heer A I- F. Loc kef eer en mr. dr. A. J. J. M. Mes. Een bijzondere attractie vormde bet optreden van het staf corps van de N.C.B., een bereden muziekcorps uit St. Oedenrode, dat het programma opende met een prachtige parade. Het was jammer, dat enkele hevige regenbuien de afwerking van het program ma onmogelijk maakten. Daarom werden de toespraken eerst gehouden. peraties tot grote bloei gekomen, evenals het landbouwonderwijs. Mede dank zjj een vaak tauwe samenwer king van de N.C.B. met de andere landbouworganisaties, neemt de boe renstand thans de plaats in, die haar toekomt. Uitgevoerd werd daarna het mas- sa-demon.stratie-.spel .En de boer, hij ploegde voort", onder algehele regie van E. van Snndhovcn cultureel ad viseur van de N.C.B. Dit spel gaf al lereerst een beeld van de landbouw. 75 jaar geleden, toen de boer met zeer primitieve middelen zijn land be werkte, terwijl hij daarbij afhanke lijk was van grondbezitters, geld schieters. enz. Geleidelijk ontstonden er betere toestanden, dank zij de boercnorganlsaties, de oprichting van coöperaties en boerenleenbanken, het onderwijs, exportcentraien cn boek- houdbureaux. Het geheel werd zeer suggestief uitgebeeld, waarna tenslotte een mas sale demonstratie werd gegeven met de nieuwste landbouwwerktuigen. Voorts was er sport door enkele honderden jongeren, muziek door de Aardenburgse fanfare en de stafmu- ziek van de N.C.B. Deze ruiters ver toonden bovendien prachtige staaltjes van paardendressuur. De goed ge slaagde landdag werd besloten met een openluchtlof. De burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, sprak het welkomstwoord, waarna de voor zitter van de N.C.B,de heer Jos Ze- gers de groei van de N.C.B. schetste, ank zy de landbouworganisaties is de Boeren- cn Tuindersbond op hoger plan gekomen, aldus spr. In de vjjf- tig jaar, dat de N.C.B. bestaat, is het ledental gestegen tot ruim 30.000. Hierby komen nog de ieden van de jonge boeren- en boerinnen-organi saties. In die vijftig laar zijn de coö- Lage geldomzetten van de Middenstand in Mei. Het Economisch instituut voor de Middenstand heelt bekend gemaakt, dat ondanl geforceerde verkopen de omzetten ook in Mei aan de lage kant zijn geweest. De omzetten van de niet-duurzame onsumptiegoede- ren vertoonden echter een niet on aanzienlijke stijging, doch dit zal voornamelijk een gevolg zijn var het feit dat Mei vjjf Zaterdagen telde i en dat er in deze maand enige feest- I dagen vielen. I In de winkels in duurzame con- i sumptiegoederen hebben de omzet- j ten in Mei zich ten opzichte van de I voorafgaande maand ten dele her steld. In textielbranche, het i schoenwinkelbedrijf, de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke goederen, alsmede in de detailhandel in sportartikelen lie pen de geldomzetten o~ Tn de meu belbranche liepen zy daarentegen nog iets terug. SOUBURGSE SPORTWEEK TEN EINDE. Turndemonstraties door ZEBRA-leden vormden het hoogtepunt der laatste dag. Met een korte toespraak van burgemeester A. H. S. Stemftrdlng en het spelen van het Wilhelmus door „Vlyt en Volharding" werd Zaterdagavond bij het invallen der duisternis de Sportweek te Souburg officieel gesloten. Dit zes-daagse evenement, uniek in de Zeeuwse sportgeschiedenis, is bijzon der goed geslaagd, mede door de spontane medewerking der deelnemende verenigingen en de uitstekende weersomstandigheden. Het organiserend comité, dat zich geen moeite gespaard heeft om de sportweek tot een suc ces te maken, kan met veel genoegen terugzien op de afgelopen week. De laatste dag, die geheel in het te ken stond van de gymnastiek, werd begonnen met ringrijden door de ringrijdersvereniging Souburg. Geest driftig en grote stofwolken opwer pend staken de rijders de ring. De eerste prijs werd door P. de Visser VOETBAL ZOMER A VOND VOETBAL. Het wedstrijdprogramma Zomer avondvoetbal van 9 tot 11 Juli 1951 luidt: Rayon Middelburg: 9/7: P.Z.C.—E.M.V.V.V. 10/7: Vi- teBoele en Van Eesteren; 117: Vi- triteBoele en Van Eesteren; 11/7 M.S.V.Z. (Z.); 12 7: Olympia—Z.C. F.; 13 7: E.M.V.V.V.—Vitrite (Z); 13.7: FocusVictoria. Rayon Vlissingen. 12,7S.M.Z.Belg. Loodswezen (Wachtp. 66); 13 7; P.T.T.—Bakkers I (Keersluis); 14/7: S.G.V.V.A.W. (idem). Een elftal van S.M. Zeeland is als nog toegelaten tot deelname aan de ze competitie. SCHAKEN OM HET HOOFDKLASSE- KAMPIOENSCHAP. Voor het persoonlijk schaakkam pioenschap der hoofdklassers werden de volgende wedstrijden gespeeld: Drs. J. Schel tensL S. Blokpoel VtJ,4; J. L. Woudstra—A. Quak- kelaar 10; drs. J. ScheltensJ. L. Woudstra V&M. J. Quakkelaar I. S. Blokpoel 1—0; L S. Blokpoel J. L. Woudstra 01; A. Quakke- laardrs. J. Scheltens 01. J. L. Woudstra is met 2% uit 3 op weg naar de titel, maar hij wordt ernstig belaagd door drs. J. Schel tens met 2 uit 3. M. J. Quakkelaar heeft ook nog alle kans, want hjj volgt met 1 uit 1. L S. Blokpoel be haalde uit 3 nog maar een terwijl A. Quakkelaar met 0 uit 2 de rij sluit. ücheepvaartberichten Vlissingen aangekomen. 6 Juli: Ragn- hild van Calais. 7 Juli: Branita van Ant werpen. Coeta van Antwerjjen. Vlissingen vertrokken. 7 Juli: Ragnhild naar Zee. Gepasseerd naar Antwerpen. 6 Juli: Blijdendijk van Rotterdam. Theseus van Leixoes. Almkerk van Hamburg. Schie- dijk van Panama. 7 Juli: Jagersfontein van W. Afrika. Gepasseerd van Antwerpen, 8 Juli: Averdijk naar Rotterdam. Aldo naar Zwe den. Vrouwenpolder naar Rotterdam. Limfjord naar Zee. 7 Juli: Trompenburgh naar Rotterdam. Poortvliet naar Oslo. Mary naar Fulham. Nigerstroom naar W. Afrika. met 19 ringen in de wacht gesleept De verdere uitslag was: 2. P. Jonge pier 13 r.; 3. J. Brasser 11 r.; 4. C. Stroo 11 r.; 5. Jac. Castel 10 r.; 6. Jan Melse 9 r.; 7. Joh. de Witte 9 r.; 8. M. Filius 8 r.: 9. \V. Bossohaart 8 r.; 10. J. Melse 8 r.: 11. J. van Eenennaam 7 r.; 12. M. Boone 6 r.; 13. K. Janse 5 r.; 14. A. W. Bakker 4 ringen. Daarna was de beurt aan de Jonge turners en turnsters van Astrow. Zij trokken veel belangstelling met een massale vrije oefening, klassikaal paardspringen en ringzwaaien. De kleinste meisjes voerden een bijzon der aardig poppenbal en een hinder nisloop uit. De demonstraties in de avonduren werden voorafgegaan door een rond wandeling van Aslrow met Vlijt en Volharding" en het lossen van bjjna 250 duiven door de duivenhouders- vereniging ..de Luchtbode". Het hoogtepunt van deze laatste dag waren de demonstraties door le den der Zeeuws-Brabantse turnkring. Het werk aan hoogbrug en ringen door dames en heren, aan hoogrek en op het paard door de ZEBRA-heren, die tevens enkele fantastische staal tjes grondturnen weggaven, wekte grote bewondering bij de toeschou wers en de uitvoerenden kregen me nig „open doekje". Voorts demon streerden de Astrow-heren op het paard: Astrow-dames voerden zwaai- oefeningen aan de ringen, een bal oefening, een hoepeloefening en ven- delzwaaien uit. Met knotsoefeningen, waarvan de Bondsserie 1950 werd uitgevoerd, werden de turndemonstraties beslo ten. Daarmede kwam het einde van de uitnemend geslaagde sportweek.Na de officiële sluiting door burgemees ter A. H, S. Stemerding, maakte het muziekgezelschap „Vlijt en Volhar ding", dat niet weinig tot het succes had bijgedragen, nog c-en rondwande ling door de gemeente. Debat tussen Kamerleden in Finsterwoide. Zaterdagavond werd in Finster woide een debatvergadering gehou den tussen de Tweede Kamerleden, de heren H. Gortzak (CPN) en J. H. Scheps (P. v. d. A.) over de be- stuursvoorziening in deze gemeente. Beide heren mochten in totaal leder 1% uur spreken. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer 300 ingezetenen. Buiten de zttal volgden enkele honderden gemeentenaren via een luidspr debat tussen bel de Kamerleden. Nieuwe gezichtspunten kwamen tijdens de redevoeringen niet naar voren. De heer Gortzak verheeriykte het communisme en de Sovjet Unie en do heer ScheDS vergeleek dit sy steem en het land waaruit het voort komt met het Duitsland van Hitier. De heer Scheps legde in zijn rede vooral de nadruk op het feit. dat een raad niet wordt gekozen om de belangen van een bepaalde klasse te behartigen, maar om die van de ge hele gemeenschap te dienen. De heer Gortzak ontving tijdens zjjn rede meermalen applaus van de aanwezigen. Het betoog van de heer Scheps werd ver- heidene malen door interrupties verstoord. Overi gens verliep de vergadering zonder meiden ten. Advertentie. Perzië op „alle eventualiteiten" voorbereid De Perzische autoriteiten te Aba- dan hebben opdracht ontvangen zich op „alle eventualiteiten" voor te be reiden. Het vliegveld van Abadan is onder militair toezicht geplaatst In de buurt van het vliegveld zijn ver dedigingswerken uitgevoerd. Gene raal Mirdjalati, de opperbevelhebber der Perzische troepen, is te Abadan aangekomen om de verdedigings werken te inspecteren. Vocht oi Tocht bozorftn U dia Bheomatisch pijnen. Neem regelmatig Ernschen - en 9 verdrijft ze rtdlcatl. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die stimuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de iaren trager gingen functionneren, ;omen ze Dij een regelmatig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat lïeet- je Kruschen is het hele geheim en de basis van de wereldberoemde Kru schen remedie. Maak zo gau w moge lijk een begin mc-t Uw Kruschen kuur. om de weldadige werking aan de lijve te ondervinden. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenhage, 35ste predikantenplaats J. J. F. Franck te Utrecht. Aangenomen naar Meerkerk. J. C. W. Kruishoop te Rotterdam (Charlois); Bedankt voor Randwijk: J. Bakker te Veenendaal. GEREF. KERKEN". Candidaat A. A. Baayen te Bergen op Zoom heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Wolfaartsdyk niet aangenomen. Beroepen te Oude- en Nieuwe We-, tering; D. van Swigchera te Haam stede Aangenomen naar Rilland-Bath, A. G. Baaye, cand. te Bergen op Zoom, die bedankte voor Wolphaartsdyk. Bedankt voor Melissant: H. J. 01- demans te Lekkerkcrk. CHR. GEREF. KERKEN". Tweetal te Doesburg: B. Byievcld, cand. te Haarlem; J. de Vuyst, ld. te Rotterdam. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Irnscm-Poppin- galier: Mej. J. W. Zuldema, prop. te Leeuwarden. EXAMENS. Aan de Theol. Hogeschool der Ger. kerken onderh. art. 31 K.O. te Kam pen zijn ges!aag< voor het cand. examen de heren J. Faber te Am sterdam en W. G. de Vries te Gro ningen en voor het prop. examen de heren A. P. van Dijk te Groningen H. de Jong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3