Oplevende bedrijvigheid in de maand Juni KERKNIEUWS GEOORDE FUUT BROEDT VOOR HET EERST IN ZEELAND NOTA'S VAN WIJZIGING DOOR LIEFTINCK INGEDIEND A mast&c 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 JULI 1951 ZEELANDS ECONOMISCHE KRONIEK Herstelt de visserij zich? In de maand Juni kwamen vele gunstige berichten uit de sectoren industrie, landbouw, vissery en vreemdelingenverkeer binnen. Het ziet er naar uit, dat vóór de volledige intree van de zomermaanden nog een laatste golf van economische activiteit loskomt. Met name de iets gunstiger berichten uit de visserij-wereld zullen vei© Zeeuwse harten goed doen. Na de ernstige tegenslagen verdienen de Zeeuwse vissers zeker wat meer voorspoed. INDUSTRIE. Gröte bedrijvigheid viel weer te vermelden rond de „Schelde" te Vlis- alngen. Allereerst werd de Malpü aan Argentinië overgedragen. Voorts werd een proefvaart gemaakt met het Russische bergingsschip „Kom- muna", dat op de werf is gerepareerd. Een belangrijke opdracht was die tot reparatie van de machines van een Noorse tankboot. Wanneer de sluizen te Vllssingen volledig zijn hersteld zal het reparatie-bedryf van de „Schelde" ongetwijfeld aan vele extra handen werk geven. Daarbij dient men te bedenken, dat het repareren van schepen minder conjunctuur-ge voelig is dan de scheepsbouw, die scherpe inzinkingen kent. „De Schel de" gaat een nieuwe lasloods bouwen, nu het electrisch lassen steeds meer toeneemt. De leerschool voor de scheepsbouw krygt bovendien een be tere huisvesting. De tentoonstelling, die door het technisch onderwijs te Vlissingen werd georganiseerd, trok bijna 10.000 bezoekers. Het probleem van het afvalwater der vlasroterijen stond ook deze maand in de volle bi langstelling. Verheugend is het, dat ook in België aan een grootscheepse oplossing van dit vraagstuk wordt gedacht, nu de Leie in ernstige mate vervuild is. Vanwege de concurrentie positie is het immers beter deze kwestie op internationaal niveau te zien. Ondertussen gaan Zeeuwsch- Vlamingen een vlasrepelbedryf in Vollenhove oprichten. Hopelijk denkt men niet aan een uittocht op grote schaal van vlasbedrtfven naar het uitgestrekte vlasteeltgehied in de N. O.-Polder. Wat het afvalwatervraag- «tuk zelf betreft wordt gedacht aan de opdracht aan een technisch bu reau, terwyl de acute gevallen van vestiging door een speciale commis sie zullen worden bekeken. In Hulst is opgericht de N.V. Textielfabriek Emile Lockefeer met een maatschap pelijk kapitaal van 500.000. Hierin zullen een bestaande wevery, breierij en tricotage-fabriek worden onderge bracht. W(j mogen dit zien als een versteviging van één van de grotere Zeeuwscn-Vlaamse textielbedrijven. De provincie heeft de stoot gegeven tot het stichten van de Waterleiding maatschappij Midden Zeeland, waar mee de watervoorziening van dit ge bied economisch wordt geconcen treerd. Ondertussen is een zinker ge legd door het kanaal van Zuid-Beve land, waardoor een dubbele buislei ding van Ossendrecht naar Goes is tot stand gekomen. Een opjaagsta- tion te Goes zal binnenkort dan zor gen dat ook Walcheren 's zomers geen watergebrek meer heeft. Het Provinciaal Gasbedryf maakte in zijn jaarverslag bekend, dat in 1950 D7.000 verlies werd geleden (vorig jaar 109.000), terwyl 3% min m3 gas werd afgegeven. GEEN P.Z.E.M. DIVIDEND. De P.Z.E.M. maakte in 1950 een winst van 240.000 (vorig jaar 660.000). Deze achteruitgang is te verklaren door de extra-afsenryvin gen en de grote styging der lasten. Er zal wel geen dividend worden uit gekeerd, terwyl een deel der winst voor het fonds onrendabele gebieden bestemd is. De houthandel Alberts te Middelburg behaalde in 1950 zeer gunstige resultaten (netto-winst 250.000). De N. V. Vitrlte te Mid delburg verhoogde in 1950 zijn pro ductie met 25 met handhaving van 7,yn 540 personeelsleden. De winst be droeg 300.000. Het bedrjjf is gezon der dan ooit; het belangrijkste deel der productie (lampenhulzen enz.) werd ook nu weer geëxporteerd. LANDBOUW. De jaarlykse vergadering en ten toonstelling van de Z. L. M. te Krabbendijke getuigde van de bloei van de Zeeuwse landbouw. De cul tuurconsulent deelde mede, dat ook de Zeeuwse bodem nog aanmerkelijk kan worden verbeterd door drainage, betere waterbeheersing en ruil"erka- veling. In Bruinisse werd een land- bouwproefbedrijf voor zavelgronden geopend. De Coöperatieve Landbouw- verenlging „Eiland Walcheren" vier de haar 35-jarig bestaan. De omzet ten in 1949-1950 bedroegen bijna evenveel als in de periode 1920-'30 n.l. ongeveer millioen. Men exploiteert o.m. een graan- en een kunstmestloods, een werkplaats voor monteurs en een groenvoederdroge- rij Op het programma staan zes si lo's met een totale capaciteit van 600 ton, een aardappelsorteerloods en -koelhuis. Ter bestrijding van het te kort aan eiwitrijke voedingsmiddelen voor vee zullen nog dit jaar 350 kleine silo's in Zeeuwsch Vlaande ren worden gebouwd. Deze zijn be doeld om suikerbietenbladeren en -koppen, voederbieten, stro, klavers en lucerne te bewaren, teneinde het eiwitgehalte te behouden. Hiermee is 20 van de behoefte gedekt. Geheime zenders In Overijssel. De Rijkspolitie in Overyssel heeft in samenwerking met de P.T.T. een jacht ontketend op de geheime zen ders, welke reeds geruime tijd veel vuldig in de aether zyn in Overijssel. Vooral op Zondagen wordt de provin cie doorkruist. Deze week hebben de Rijkspolitie en P.T.T. tweemaal suc ces gehad. De eerste maal by De- demsvaart en Dinsdag sloegen politie en P.T.T.-ambtenaren met succes toe in de Krim bij Dedemsvaart, waar ten huize van W. v. D. een volledige zendapparatuur in beslag kon worden genomen. Deze zender zond regelma tig uit onder de naam van Volendam. terwijl het volgend jaar naar ver dubbeling wordt gestreefd. De Ryks- landbouwvoorlichtingsdicnst doet hiermee goed werk. De ruilverkave lingsplannen te Eede en in de Schelp- hoek (Schouwen) zijn door de grondeigenaars aanvaard. In Eede stemden vnl. de Belgen en Fransen tegen. GRONDPRIJZEN. Daarbh valt weer eens het gevaar van buitenlands grondbezit op Wanneer men bedenkt, dat een ha. in België 8000 en in Nederland 2500 kost, beseft men dat de ver houdingen hier scheef liggen. De buitenlandse pachter dreigt dè Ne derlandse te verdringen. In het jaarverslag van de Ned. Heidemaat schappij te Middelburg wordt ver meld, dat o.m. voor de ruilverkave ling op Walcheren 783.000 m3 grond is verzet, 's Zomers werken er plm 800, 's winters plm. 2000 arbeiders. De nieuwe verkaveling blijkt tot grotere oogsten te leiden. Nu de dienst Landbouwherstel in Zeeland wordt opgeheven blykt zij in totaal 50 millioen aan schadeherstel te hebben uitgekeerd, betreffende 16500 gevallen. M t het karteren der per celen is de strijd tegen de aardap pelmoeheid ingezet. De open plekken in de aardappelvelden waren hier van het gevolg. Op een tentoon stelling te Rotterdam bleek de Zeeuwse brouwgerst aan de spits te staan. De laatste pro-ucten van de oogst 1950 hebben de koelhuizen ver laten wat is het over de tijd spreiden van de afzet toch van groot belang! en de start voor 1951 is gemaakt. Voor aardbeien ls het weer helaas te droog geweest, van de kersen en appels wordt echter een behoorlyk resultaat verwacht. De pe ren staan er matig voor, de pruimen goed. De veilingomzetten in Kapel- Ie bedroegen in 1950 4 millioen. Zal 1951 zijn voorganger evenaren? De gladiolenteelt ten behoeve van de export van knollen is het laatste jaar in Zeeland toegenomen. In Zuiddorpe is een begin gemaakt met de teelt van asperges. In deze sector was het de tijc der markten en keuringen. In Goes werd na 25 jaar weer de eerste paarden markt gehouden. In Middelburg werd voortreffelijk materiaal getoond op de jaarlijkse Zeeuwse merrlekeurine. Op verschillende plaatsen op Wal cheren vonden weer rundveelceurin- gen plaats. Op het industrie-terrein van Goes werd het melkontvangstati- on van de N.V. Hollandia te Vlaar- dingen geopend. VISSERIJ. Minister Mansholt heeft meege deeld, dat wellicht uitzaai van mos selen van de Wadden-zee op Zeeuw se percelen mogelyk wordt, die dit jaar nog consumptie-rijp zijn. Daar mee zou de mosselcultuur in Zeeland In stand worden gehouden. Inder daad mogen nu tussen 2 en 20 Juli a.s. geviste halfwas-mosselen in Zee land worden uitgezet. Overigens heeft men hier momen tcel weinig last van de parasiet. Men wachfe voor een definitief oor deel echter beter weer af. Thans be vinden zich op de Zeeuwse percelen 100.000 ton mosselen, terwijl 200.000 ton uit de Waddenzee worden ver wacht. Dit is 60 van de standaard capaciteit. Intussen zyn de eerste mosselen, van het vorig seizoen uit Duitsland afkomstig, geëxporteerd. De mosselzaadval in de Waddenzee schijnt voor de betrokken percelen geen groot verstikkingsgevaar voor de consumptieraosselen op te leve ren. Het mosselseizoen ls nu geo pend, d.w.z. de afleveringsmogelijk heden aan het Aan- en Verkoopkan toor te Bergen op Zoom zyn weer opengesteld. 15 Juni is als gebruike lijk liet oesterseizoen gesloten. Schoon er weinig grote oesters zijn geweest lean het seizoen niet als mislukt worden beschouwd. 15 milioen oesters werden afgeleverd, waarvan 13 mil lioen voor het buitenland (12 milli oen voor België), tegenover 18 mil lioen in het jaar daarvoor. VERKEER. De veren over de Schelde leverden in 1950 een verlies op van 2 millioen. Aan veergelden brachten de auto's en passagiers tussen Breskens en Vlissingen 130.000. tussen Krunin- gen en Perkpolder 80.000 op. De to tale opbrengst op de Westerschelde bedroeg over de periode Juni t.m. De cember 1950 227.000. Voor een ge heel jaar bedroeg de schatting 300.000, waar men dus ruim 150.000 boven zal blijven. Het Ne derlands Verkeersinstituut vergader de te Vlissingen en Het zijn weten schappelijk licht schijnen over de Zeeuwse verkeersproblemen. De ver eniging „Noord-Bevelandse Brug" is gereactiveerd. Zij heeft er op gewe zen dat de brug op de achtergrond dreigt te geraken door het drie-eilan denplan. dat voorlopig toch niet te realiseren is. Het verkeer per boot N.V. ORGANON - OSS tussen Wolfaartsdijk en Kortgene is tegenwoordig even druk als in 1939 tussen Vlissingen en Breskens. Na lange tyd arriveerde te Middel burg weer een grote coaster met een lading hout. Van de twee verkeersob stakels. de Balley-brug in Middel burg en het sluizenherstel in Veere is de eerste dan ook (voorlopig) op geruimd. RECREATIE. Daar de vreemdelingen soms uren moeten wachten tot zij met de veer boten de Schelde konden worden overgezet, was en hevige critiek op de Prov. Stoombootdienst. De twee de ferryboot wordt thans als directe reserve beschikbaar gesteld. Het toe risme zal er mee gebaat zijn dat een hotel in Terneuzen niet aan de Ryks- gebouwendienst werd overgedragen en dat in Middelburg meer winkels op Zondag geopend mogen zijn. In Terneuzen werd met veel succes een eerste braderij een feestelnke straatverkoop gehouden. De Flandria XVI is begonnen met een toeristen-bootdienst tussen Ant werpen en Vlissingen. De capaciteit bedraagt 850 passagiers. Dit alles en veel meer zal hopelyk een stroom van vreemdelingen naar de Schelde- boorden leiden. EEN ZELDZAME BROEDVOGEL Op het Ooster-Schengen bij Goes. Een tip vla de P.Z.C. bracht Zwerfmans op 12 Juni 1951 by een paling- visser in Wolphaartsdijk. Met beperkte verwachtingen werd het erf be treden, al was het al piekerend over de vreemde, zeldzame vogel, die de visser (volgens de tip) „meende" te hebben „gevonden". By het inleidend praatje deed het vreemd aan, dat hy niet meteen met de „dode" vogel voor de dag kwam. Dus even grote verbazing aan beide zijden, toen er naar werd geïnformeerd en hy vertelde, dat het ging om een levende, broedende vogel, die hy niet kende en die hy tydens het vissen had ontdekt. Bleef de verwachting tot nu toe beneden het opwindende, het duurde niet lang. 't Was net een klein fuutje vertelde hij, de vogel had een kuifje en hij was zwart. Toen zaten we gauw binnen met een vogelboekje voor ons en terwijl de thee gezellige wolkjes damp uit de kopjes omhoog zond, draaiden de mo gelijkheden steeds maar om en terug naar de afbeelding van de geoorde fuut. EERSTE IN ZEELAND. Een broedende geoorde? Dat zou dan de eerste in Zeeland moeten z\jn en misschien wel de Zuidelijkste broedplaats betekenen voor ons land. Er waren geoorde futen in Zeeland. Zwerfmans had ze op de 2e Pink sterdag op Schouwen zien stoeien bij de sluis in de Schelde-dijk, recht te genover de kolonie Noorse sterns. Thm-t Of we er dadelijk naar toe konden De visser krabde eens achter zyn oor. „Tja", zei hij, ,,'k heb het wel druk, maarwie A gezegd heeft, moet ook maar B zeggen. Zo gingen we dadelijk op stap en onderweg hoorde Zwerfmans het ver haal in de finesses. De visser had een vogel ontdekt, die hij niet kende, een soort duiker tje, dat ook wel wat op een fuut leek. Ze waren getweeën en er was een „nest" gemaakt, zo maar in het wa ter om zo te zeggen en gisteren was het vierde ei gelegd. Nu zat de vogel te broeden en als hij van 't nest ging, dekte hy de eieren af. „Kyk", zei hij, toen we 't Ooster- Scheneen naderden, „ik zie hem van hier al zitten en zyn maat zit er vlak- by". Inderdaad, twee kleine zwarte vlekjes tussen de andere vogels, dicht by elkaar midden in de plas. VREEMDE PLEK. Was het dan toch geen geoorde fuut? Wel een heel vreemde plek voor een nest van deze vogel, een van alle kanten zichtbaar plekje, geen dekking hoegenaamd binnen tiental len meters. Of was Baekers fout, toen hy schreef in: „De eieren van onze vogels en hunne nesten".: „De een zaamste plekken worden opgezocht voor het nest, dat altijd goed verbor gen I) en zo ver mogelijk van de kant gemaakt wordt. Van de oever af is net nooit zichtbaar 1) en als men door het water loopt of in een boot zit. kan het ook zeer licht over het hoofd worden gezien". (1) vet ge drukte vanmy, Z.). Als dit het nest van de geoorde fuut was, had de vogel zich slechts gehouden aan één der drie genoemde regels voor zyn nestbouw, nl. dat hy het aanlegt, ver van de kant. Opener als nu kon het bezwaarlijk liggen, want de ondiepe plas vertoon de op die plaats niets dan uitgebreide doffe vlekken, gevormd door in en op het water liggende stengels van het kamfonteinkruid (Potomageton pec- tinatus). (Zie schetsje bij de pijl). Tot de boot in beweging werd ge bracht bleef de vogel zitten broeden. Toen was intussen al vastgesteld, dat we inderdaad te doen hadden met de geoorde fuut (Podiceps nigricollis). De vogel wipte van het nest om er nog eens op terug te keren en de eieren af te dekken. DE EIEREN. Dichtby gekomen zagen we dan ook niets dan één warwinkel van Potoma- getonstengels, waardoor by goed toe zien de vier lichte eischalen zich even lieten zien. We namen eerst een foto van het afgedekte nest, verwijderden met een stokje daarna de ruigte van de eieren en fotografeerden opnieuw. Bij de ge ringste golving deinde het diepliggen de nest mee. Nog maar nauwelijks waren we aan de kant of de vogel zal alweer te broeden, terwyl het mannetje ook reeds weer nader de. Mr. Lebret werd van een en ander op de hoogte gebracht, verder werd besloten het geval geheim te houden tot de broedtijd (plm. 20 dagen) zou zyn verstreken. Deze bleek ook van andere zijde reeds ingelicht en be- yverdc zich de bescherming voor zo ver zyn bevoegdheid dit toeliet, ter hand te nemen. ANDERE PLAATSEN. De geoorde fuut broedde reeds op ver scheidene plaatsen in ons land. Één maal VV) (Ardea 1942) werd 'n paar tje waargenomen in 't Wester-Schen- gen met vier grote jongen, maar hier was een mogelijkheid, dat ze er op de trek even vertoefden, daar de vele vogelliefhebbers, die er komen nóch het broeden noch de kleine jongen hadden waargenomen. Dit jaar echter is het broeden met zekerheid vastgesteld en vastgelegd mede* dank zy de activiteit van één onzer lezers. Hopen wij, dat de aardige en mooie vogels zich er het volgend jaar weer zullen vestigen en helpen we allen Mr. Lebret en de Stichting 't Zeeuwse Landschap om onze broedvogels te beschermen tegen al te ijverige eieren- en vogelverzamelaars. Delfo, een Italiaan uit Triëst. heeft het wereldrecord vasten gebroken. Hij heeft 61 dagen in een verzegelde glazen kist doorgebracht. Het record stond op naam van de Franse fakir Burmah met zestig dagen. TWEEDE KAMER Behandeling van belastlngontwerpen geschorst. (Van onze parlementaire redacteur). Er hing wat in de lucht, toen de Tweede Kamer Woensdagmiddag de be handeling van de belastlngontwerpen voortzette. De spanning, die zich in onrust en veel geroezemoes ontlaadde, was duidelijk voelbaar. Reeds de middag ervoor was bekend geworden, dat minister Lieftinck, die een stroom van amendementen op zijn dak gekregen had, nog eens wilde be- kijken, welke concessies daaruit eventueel te distilleren waren, om deze dan in een of meer nota's van wijziging vast te leggen. De gehele Dinsdag avond en een gedeelte van de nacht is hy met zyn ambtenaren, die na een korte nachtrust weer bleekjes in hun loges aanwezig waren en met leden van de commissie van rapporteurs daarmede bezig geweest. Wat hij in petto had bleef een ver rassing tot na de stemming over de motie van de anti-revolutionnaire heer v. d. Heuvel, waarin verzocht werd de voorgestelde wyziging van de omzetbelasting en van het weeldeta- rief en het heffingspercentage voor de grossiers te vervangen door een voorstel om het heffingspercentage by de fabrikant zodanig te wijzigen ((dus aan de bron), dat een equiva- lerende opbrengst verkregen zou worden. Minister Lieftinck deelde toen me de, dat hy een nota van wijziging ge reed had inzake de omzetbelasting en kondigde bovendien een nota van wijziging op de inkomsten-, loon- en vermogensbelastingen aan. Deze no ta's waren op dat moment nog niet in druk verschenen, zodat de afge vaardigden er niet of nauweiyks kennis van hadden kunnen nemen. Minister Lieftinck wilde verder gaan met de behandeling, van de wetsontwerpen, maar voorzitter mr. Kortenhorst stelde voor de beraad slagingen te schorsen. De Kamer ging daar grif op in. Inmiddels zijn de aangekondigde nota's van wijziging verschenen. WIJZIGING OMZETBELASTING De bezwaren, welke zijn kenbaar gemaakt tegen een heffing van der tig procent ter zake van de levering Janssen en Tilanus. Woensdagmiddag is in de ver gadering der Tweede Kamer iets geschied waarop trouwe comparanten van de bijeen komsten van dit hoge college al enige jaren hebben gewacht. Bij de stemming over de mo tie van de heer van den Heu vel werden na elkaar afgele zen en dit pleegt te geschie den met luider stemme de namen van de heren Janssen en Tilanus. De combinatie van de namen dezer afgevaardig den van KVP en CH verwekte grote vrolijkheid. Koninklijk Paar bij „Dsjenghis Khan" De oude universiteitsstad Utrecht was dezer dagen vol van jonge man nen met golvende baarden en ver vaarlijk grote snorren. Het waren de medespelenden aan het lustrumspel „Dsjenghis Khan", dat ter gelegen heid van het 63ste lustrum van de Utrechtse universiteit op het con cours hippique-terrein werd opge voerd op een groots opgebouwd to neel. Aan het slot van het spel trokken alle deelnemers in een kleurige stoet, omgeven door 600 militaire fakkel dragers .gezeten op kamelen, olifan ten, ponie's, zebra's en woestynpaar- den.door de stad. De belangstelling voor de lustrumfestiviteiten, zowel van de zyde der Utrechtse bevolking als van de zyde der reünisten, was enorm. Duizenden stonden langs de straten toen de stoet voorbij trok. Ook van officiële zyde was er veel belangstelling: H. M. de Koningin en Prins Bernhard bevonden zich onder de toeschouwers. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk De zitting van Dinsdagmorgen van de Generale Synode der Ned. Herv. kerk op „Woudschoten" was voor een groot deel gewijd aan het doen van benoemingen. De belangrijkste zijn: tot voorzitter van de Raad voor de Herderlijke Zorg, dr. P. J. Roscam Abbing en tot voorzitter van de Raad ter Verbreiding van het Evangelie, dr. A. J. Zuidhoff te Zuilen. De praeses deelde voorts mede, wel ke de richtlijnen zijn, die de gedele geerden voor het colloquim hebben opgesteld, waarvan de toelating tot het ambt van predikant afhankelijk is gesteld. Van de confessionele vereniging was een brief binnengekomen, waarin medegedeeld werd dat op de laatstge houden jaarvergadering blijdschap over de invoering van de nieuwe kerkorde is uitgesproken. In de middagvergadering behandel de de Synode drie huwelijksformulie ren uit het ontwerp-dienstboek. VERENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Vereniging: van Vrijz. Hervorm den heeft benoemd tot ere-leden de predikanten ds. D. Bakker, ds. K. A. Beversluis en ds. J. Boonstra, die haar resp. als redacteur van het orgaan, als vice-vooi-zitter en als voorzitter hebben gediend. Tot penningmeester is benoemd in de plaats van notaris R. Rmmelts. die voorzitter werd, de heer D. D. Oldeziel en tot redacteur voor het weekblad Kerk en Wereld ds. P. Smits te 's-Gravenhage. CHR. GEK. KERKEN. Bedankt voor Kampen D. H. Bies- ma te Hoogeveen. GER. GEMEENTEN. Tweetal te Middelburg: T. Dorre- stein te Opheusden en L. Rijksen te Leiden. DS. N. DUURSEMA OVERLEDEN. In de ouderdom van ruim 75 jaar is te Nieuw Amsterdam overleden ds. N. Duursema, emeritus predikant der Ger. Kerk, in uier midden hij tal van jaren een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De overledene werd 29 November 1875 te Arum m Fries land, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde aan de Theolo gische Hogeschool te Kampen, om 4 Juni 1899 te Pietersburen het predik ambt te aanvaarden. In 1911 vertrok hij naar Nieuw-Amsterdam, waar hij was werkzaam geweest tot aan zyn emeritaat in 1947. Ds. Duursema maakte sedert 1912 geregeld deel uit van de particuliere synode van Dren te, die hem sedert 1917 onafgebroken afvaardigde naar de Generale' Synode. Van de bekende appèl-synode 1946 van Utrecht was hij praeses, voorts was ds. Duursema president-curator van de Theologische Hogeschool te Kampen en lid van het college van generale zendingsdeputaten. Ds. Duursema heeft in zyn woon plaats en in de provincie Drente vele functies bekleed en was officier in de orde van Oranje-Nassau. NED. HERV. KERKEN. Beroepen te 's Gravelduin-Kapelle J. Koele te Dirksland; beroepen te Tolwerd J. Sperna Weiland, cand. te Assen. Aangenomen naar Voorhout (toe zegging) E. H. Kalkman, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Amersfoort W. Vroegindewey te Huizen (N.H.) GER. KERKEN. Beroepen te Amsterdam (11e pred. laats)J. Thomas te Rotter dam- harlois; te Kommerzyl D. Middel koop te Sint Pancras; te Marrum E. de Vries te Dwingelo. Bedankt voor Krabbendyke D. Brenner te Bruinisse; voor Bergen in N.-H. E. H. Nagel te IJlst. Beroepen te Ermelo: drs. J. v. d. Berg te Souburg. door fabrikanten en van de invoer van bepaalde goederen, hebben de minister van Financiën aanleiding gegeven bij tweede nota van wijzi gingen op het ontwerp van wet tot wyziging van de omzetbelasting een aantal goederen uit de voorgestelde dertig percents heffing terug ie oren- gen tot de thans bestaande heffing van vyftien ten honderd. Het betreft in deze, kort aangeduid: kleinmeu- belen, geëtst en op ander© wijze ver sierd glaswerk, verzilverde voorwer pen, handschoenen, luxe-postpapier, sier-aardewerk en antiquiteiten. Naar schatting zal de opbrengst van de omzetbelasting dalen met een bedrag van ongeveer 3.500.000. WIJZIGING BELASTING TARIEVEN In de nota van wijziging op de in komsten-, loon- en vermogensbelas ting wordt de bestaande regeling voor de kinderaftrek ten aanzien van een kind boven 16 jaar gehandhaafd, indien dit kind deel uitmaakt van een gezin met 3 of meer voor kin deraftrek in aanmerking komende kinderen. De financiële betekenis van dit amendement wordt geraamd op 2 millioen. Ten einde tegemoet te komen aan de in de Kamer levende gedachte ook by de extra-belasting van de be drijfswinsten enigermate rekening te houden met de gezinssamenstelling, stelt de minister verder voor de aan vankelijke vaste aftrek van 8000 te vervangen door een aftrek, welke verband houdt met de persoonlijke omstandigheden van de belasting plichtige. De voorgestelde wyziging betekent tevens in het algemeen een verhoging van het vrijgestelde be drag. Zo brengt zij voor een belas tingplichtige met aftrek voor 3 kin deren het vrijgestelde bedrag op 10.000. Een zeer snel werkende panchromatische film 6 x 9 f 1.95 Ook formaten 4 x 6.5 en 6.5 x 11 Beter bestaat niet Duurder hoeft niet/ Vraag uw handelaar uitsluitend naar DALCO. het komt uwfoto's ten goe de èn uw portemonnaie Amsterdamse Beurs 3 Juli 4 Juli Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 89% 89% dito 1937 3 88% 88% Dollar-lening 1947 3 97% 98 Investeringscert. 3 90 90% Nederland 1962—64 89% 8934 Nederland 1962—64 89% 89% Nederland N.W.S. 2% 72% 72% Indië 1937 A 3 90% 90 Grootboek 1946 3 88% Nat. Hand. B 85 !i 37 Ned. Handelmij. 144 143 AKU 170 172 Bergh's Jurgens 289 289 Calvé-Delft 129 130 Centrale Suiker 174 177 Kon. Ned. Hoogovens 139 >,2 142% Unilever 244% 245% Ned. Kabelfabriek - 207 >/a Philips 158 157% Wilton Feyenoord 151 155% Biliton 176 181 Kon. Petrol Mij. 284% 284% Amsterdam Rubb. 107% 110% H.A. Lijn 160% 165 Kon. Paketvaart 115% 118% Ned. Scheepv. Unie 137 139% Rotterdamse Lloyd 133 135 Stv. Mij. Nederlanc 150% 150 Handelsver. A'dam 113% 116% Deli Batavia My. 103 108 Deli Mij. 90% 94% Mid. Continental 63% 63% Tide Water 39% 40 Anaconda 42 43% Bethlehem Steel 52% 53% General Motors 52% 53 Kennecott 77% 78% Shell Union 63% 63 Baltimore Spw. 17% 13% Miss K.T. Spw. 8% New York Centr. Spw. 17% 18% Pennsylvania 19% 20 North American 19% 19% Rep. Steel 41% 42% U. S. Steel 42% 43 Intern. Nickel 37% 39 De mededelingen in de vergadering van Philips, waarbij het deel der nieuwe emissies nader werd uiteengezet, vorm den blijkbaar een stimulans, want tie Dinsdag begonnen stijging van claim3 aandelenprijzen aette zich Woensdag aanvankelijk in versterkte mate voort. Vooral van het publiek waren kooporders binnengekomen. De scheepvaartmarkt herstelde zich verder. De beleggingsmarkt was traag op eea lager niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6