^IfË WEG MIDDELBURG-SOUBURG WORDT ONHERKENBAAR MIDDELBURGSE VOETBALLERS TOCH NAAR FOLKESTONE VERBINDING SCHELDE-RIJN VIA EENDRACHT EN KREEKRAK? EEN MIDDELBURGSE LERAAR TOVERT MET TAKJES Wordt het mooi vacantie-weer? Duel HartingSlijkhuis in Zeeland Marathon-dames wonnen met 5—1 van Walcheren 2 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT DONDERDAG 6 JULI 1961 EERST ROMMEL, DAN RESULTATEN Nieuwe watergang dit najaar In gebruik „K\jk", wtyat Ir. A. G. Wiersma van de Folder Walcheren, „kUk", diit is nu de methode, volgens welke wU werken. Voordat wU een verbetering tot stand brengen, maken \vy een verschrikkelijke rommel". WU staan met hem aan de rand van «Ie langwerpige, diepe kuil, die schuin tegenover het gemaal Bureel te Middelburg; in de Nieuwe Vlisslngse weg gunpt. In dit grote gat zal in de eerstkomende weken een knaap van een betonnen duiker worden gelegd en een ploegje werklieden is momenteel druk bezig zUn bed je alvast op te schudden. Inderdaad, een verschrikkelöke rommel, maar het zal nog wel erger worden. Want het maken van die dui ker, waarvoor de straat zo pardoes werd opengebroken en waarvoor het verkeer thans zo'n sierlijke bocht over de noodweg moet maken, vormt maar een klein onderdeel van het grote werk. dat, na ((te) lang wach ten, eindelijk tussen Middelburg en West-Souburg ter hand is genomen: het dempen van de watergang, die sinds mensenheugenis zo vredig langs de dijk heeft gekabbeld en het gra ven van een nieuwe, die dwars door het Walcherse land loopt om bjj de hofstede Zuidbeek in W.-Souburg in de bestaande uit te monden, het plaatsen van duikers in de straten en wegen, die door deze nieuwe water gang worden gekruist en wat wel haast het belangrijkste is de ver breding en verbetering van de Nieu we Vlissingsc weg, waaraan reeds jaren wordt gesnakt. Dit laatste werK, dat uitgaat van de Provinciale Waterstaat, is reeds aanbesteed en zal zeer binnenkort beginnen, maar inmiddels graven de draglines reeds geruime tijd met driftige happen de nieuwe waterloop, torst een grappig smalspoortreintje de ene lading grond na de andere naar de oude, die langzaam maar zeker van het toneel verdwijnt en slaat een heistelling met daverend gerucht dikke houten pa len in de bouwput in de provinciale weg, waar. zij straks de duiker, wel ke ter plaatse wordt gestort, zullen ondersteunen. Er worden goede vor deringen gemaakt met de veelomvat tende arbeid, die geschiedt onder auspiciën van de technische dienst der Polder Walcheren, vooral met het graven van het nieuwe kanaal en dat moet ook wel, want vóór het aanbreken van het natte seizoen dient de watergang in gebruik geno men te worden. KWELWATER Het werk in de bouwput bij het ge maal Boreel brengt wel enige proble men mee. Daar zijn bv. de leidingen van gas, electricitcit, enz., die men nu eenmaal moeilijk kan afkappen en die voortdurend door dragline en heiers moeten worden ontzien. De werkers in de kuil kijken ook beden kelijk naar het kwelwater, dat on vermoeibaar naar boven borrelt en vuile modderplassen verwekt. Een electrisch pompje doet pruttelend zijn best maar veel doeltreffender werkt de bronbemaling, die hier eveneens wordt toegepast. Rondom de kuil is een buisleiding aange bracht met zybuizen, die afbuigen naar beneden en in de aarde liun fil ter verbergen. Een electrische instal latie zuigt via deze leidingconstructie het grondwater weg. Geheel slaagt zij daarin echter niet, in tegenstelling tot de bronbemaling in de bouwput, welke thans wordt gegraven in de Abeelse weg. Ook daar zal een dui ker worden gemaakt en de arbeiders verrichten thans in droge grond de voorbereidende werkzaamheden, ter wijl iedere minuut liters (kwalijk rie kend) grondwater in de watergang worden geloosd. De duiker bij de Dorus Rijkers- straat op 't Zand is reeds klaar; hij moet alleen nog met zand worden aangevuld. Andere duikers zullen worden gemaakt in de Noordbeekse- weg en m de De Ruyterstraat, de laatste door de Prov. Waterstaat. In de Lageweg, die ook wordt doorgc- -raven, komt er geen; de gemeente liddelburg zal een nieuwe verbinding creëren van de afgesneden weg naar de duiker in de Dorus Rykersstrnat. DE ZURE APPEL Ook in de kom van Walcheren ver heugende activiteit! Wanneer ge in de richting van de verweerde ruïne van Hoogelande rijdt, ziet ge, hoe met grote voortvarendheid wordt ge werkt aan een prachtige, 3700 me ter lange weg de nieuwe Hoogeland- se weg. De Keulensweg, is verrijkt, met een fraaie, fonkelnieuwe brug over de Domburgse watergang en ge ziet, hoe de miserabele oude brug met spoed wordt afgebroken. En keert ge terug naar Middelburg, dan kunt ge constateren hoe full-speed gearbeid wordt aan de vernieuwing van hét gedeelte van de Seisweg, dat zich tussen abattoir en R.K. begraaf plaats kronkelt. De vreemde, smalle :ronkels maken plaats voor een bre de, flauw gebogen verkeersweg,- maar het terrein lijkt momenteel, wel een slagveld vol loopgraven: er wordt naar gespeurd hoe al die lei dingen en buizen wel naar de wonin gen lopen. „Het is een ware puzzle om daaruit te komen", vertelde een opzichter. „maar ja, we moeten even door de zure appel heen bijten willen wy de zaak in or de krygen Hetgeen ieder Walche- raar zich in de oren kan knopen Advertentie. Een nieuw arbeidsconflict in Kanaalzone van O. Zeeuwsch Vlaanderen Dezer dagen kwamen de arbeiders, werkzaam op de groot-bedreven in de kanaalzóne in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, in cafó Faas tc Sluiskil bijeen. In deze vergadering kwam tot uiting het misnoegen der arbeiders over het uitblijven van de realisering der des tijds aangegane overeenkomsten tus sen de directies der 5 groot-bedrijven en de daarbij betrokken werkne mers. De gegeven tyds-limiet om het 4 ploegcn-stelsel in te voeren, werd al leszins toereikend geacht. Ook heerst ontstemming over de afwijzende waardering voor diverse functies, hetgeen tot uiting komt in de sterk uiteenlopende loonklassen. De ene arbeider ontvangt voor be paalde arbeid bijv. 0.92 per uur. de ander voor precies gelijk arbeid 0.97. Naar wij vernemen, bestaat de mo gelijkheid, dat langer aarzelen van werkgeverszijde om deze kwesties te regelen, tot nieuwe personeelsacties zal leiden. Mosselconservenfabrieken draalen weer Maandag zijn de mosselconserven fabrieken te Yerseke, haar werk zaamheden weer begonnen. Hoewel nog niet op volle capaciteit gedraaid wordt, geeft het toch weer aan een aantal arbeidskrachten werkgelegen heid. De meeste orders zijn momen teel voor België bestemd. Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening bezocht Walcheren. De Centrale Commissie voor Drink watervoorziening, een van de belang rijkste organen op waterleidingge bied uit het land, heeft Dinsdag een bezoek aan Walcheren gebracht. De lunch werd gebruikt in hotel Noord- zeeboulevard te Vlissingen. Hier heeft ook de heer P. Kas, directeur van de Waterleiding Mij. Midden-Zeeland, een uiteenzetting gegeven over de ontwikkeling van deze maatschappij. Vervolgens werd eerst een bezoek febracht aan het pompstation te iggekerke en daarna een rondrit over Walcheren gemaakt. In hotel Noordzeeboulevard hield de commis sie tenslotte nog een besloten ver gadering. Eerste stedenontmoeting belooft een groot succes te worden. Morgen over drie weken zullen 160 Middelburgers gepakt en gezakt, vol goede moed en zeer zeker in jubelende stemming het Kanaal ovQfsteken om in Folkestone de stryd aan te binden met. de sportlieden uit deze aardi ge badplaats. Op 27 Juli begint de eerste stedenontmóëtiiïg, de eerste Van, naar ieder hoopt, een lango reeks sportieve duels en wie kennis heeft ge nomen van het enthousiasme der adspirant-Engelandvaarders en van dc geestdrift voor de sportuitwisseling in Folkestone, kan veilig voorspellen, dat er prima gestart zal worden. Een vraag, die velen van ons zich nu zullen stellen. Wij zouden het weer zo graag naar onze hand willen zetten en beschikken over zomerse dagen, wanneer het ons uitkomt en „laat maar gieten" op de dagen, dat wij voor het weer minder interesse heb ben! Dat zouden we wel willen, maar hierin heeft de mens niets te vertel len en dat is maar goed ook. want maak het ieder mens met het weef maar eens naar de zin Wel kunt U het iedereen naar de zin maken door Niemeyer's Koffie en Thee te scheuken. Princess- of Gala-thee en Paars- merk-koffie zyn een dagelijkse trac- tatie en vergeet vooral niet, dat U daarbij ongemerkt voor het Drach tige Safira-tafelbestek spaart. Dat geweldig mooie, door en door vlekvrije tafelgerei kunt U krijgen op de waardepunten, die zich op e 1 k pakje Niemeijer's Koffie en Thee be vinden. Zij, die nog geen geschenkenlijst hebben, kunnen die op aanvraag gratis by Niemeijer, Groningen (dat adres is voldoende) verkrijgen. Mulo-examen Voor het Mulo-diploma slaagden Woensdag te Goes: diploma A: J. J. Keijmel, Breskens; K. N. v. d. Wék ken, Zonnemaire; J. A. Loof en J. Dieleman, Terneuzen; I. D. Zandee te Wólfaartsdijk; A- C. Smallegange en A. M. W. Overbeekc, Ellewoutsdijk; J Merison te Goes; C. Meertens, Hoek. Diploma B: C. L. v. d- Wekken, Kerkwerve: W. v. d. Doel, Brouwers haven; J. C. Smits, Ovezabde; W. de Jonge, Groede; L. A. Philipse, Middel burg; J. Roelse, Wcstkapelle; C. Wou ters, Vcerc; D. Coppoolse, Seroosker- ke; Fr. P. Eekman, J. M. v. d. Staal; I. Hubregtse; M. Bakker. Terneuzen; J. M. de Visser, Zaamslag. Het aanvullings-diploma behaalden; H. Batus, Middelburg; J. D. Hamelink, Hoek. Geraamte gevonden te Goes Bij het graafwerk aan de Westwal te Goes vonden arbeiders dezer da gen een nog geheel volledig geraamte van een mens. Daar in vroegere jaren ter plaatse geen begraafplaats is ge weest. zou men slechts kunnen ver moeden dat hier de resten van het slachtoffer van een onopgehelderde misdaad zijn teruggevonden. Gisteren heeft de Middelburgse Adviescommissie voor de Sport defi nitief besloten om.de reis naar Albion via OostendeDover te mak'eif. Men had er de voorkeur aan gegeven om met de Maatschappij „Zeeland" over te steken, en men heeft alle mogelij ke moeite gedaan om de directie van deze maatschappij er toe te bewegen, het gezelschap te vervoeren voor de zelfde prijs als men voor de overtocht via OostendeDover moet betalen. Enkele autoriteiten, onder wie de directeur der Prov. V.V.V,,. hebben zich daar ook nog voorgespannen, doch tevergeefs: de „Zeeland" wilde geen reductie verlenen en dus heeft men moeten besluiten om toch van Oostende uit over te varen. In Dover wordt het gezelschap opgewacht door autobussen, die het gratis naap Folkestone zullen vervoeren, eèn aar dige attentie van de sportcommissié aldaar. De voetballers hebben alsnog be sloten aan de stedenontmoeting deel te nemen. Zij blijven echter maar drie dagen in Folkestone. Om de kosten te dekken wordt Zaterdag 14 Juli een voor de voetballiefhebbers zeer attractieve match tussen de sterkste teams van „Middelburg" en „Vlissin gen" gespeeld. De opbrengst van de ze wedstrijd moet de reiskosten van de voetballers dekken. ANIMO IS GROOT De andere deelnemers en deelneem sters betalen hun eigen overtocht; dat zij zich daartoe spontaan bereid verklaarden en dat velen er reeds lan- e tijd ijverig voor sparen, toont aan, oe groot de animo voor de sportuit wisseling is; Het programma daarvan is grotendeels nog een verrassing. Wel staat vast, dat de korfballers te gen het Londens twaalftal zullen uit komen. De zwemmers, gymnasten, ta feltennissers en athleten zijn •momen teel druk aan het oefenen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De hengelaars uit Middelburg en Folke stone zullen met de werphengel in zee vissen, Helaas kunnen de pas ge promoveerde tennissers niét hun beste team naar de overkant zenden. De hoekers komen met .een 'mixed scholierenteam uit; de handballers zullen een demonstratiewedstrijd spe len. Veel succes zal ongetwijfeld de folkloregroep van „Medioburgum", FEDERATIE VERENIGDE MAATSCHAPPIJ ZIEKENFONDSEN. Tot leden van de Landelijke Raad der Federatie „Verenigde Maatschap, pij-Ziekenfondsen" zijn door de Ge westelijke Raad V dezer Federatie ge kozen de heren C G.riep, arts te Goes; W. v. Lankeren, arts te Den Haag; F. Schrijver, arts te Woerden (als mede werkers) en de heren A- Groeneveld te Alpen a. d. Rijn; C. K. Maartense, Goes en D. J. Ribbe te Maassluis (als verzekerden). Zaterdag j.l. is de Landelijke Raad in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst samen geweest. PLAN—KONIJNENBURG Antwerps blad acht bestudering van dit project gewenst. Een overleg tussen Nederlandse en Belgische deskundigen om de voor- en nadelen van het kanaalproject EendrachtKreekrak af te wegen tegen die van het door België gewenste Moerdijkkanaal wordt voorgesteld door het Antwerpse dagblad „La Metro pole". „Wat ons betreft, wjj achten het geenszins onmogelijk, dat. de balans van dit onderzoek zal doorslaan ten gunste van het planKonynenburg. Het is evenwel niet mogelijk op deze zaken vooruit te lopen vooraleer men over meer details met betrekking tot het plan beschikt", aldus het Antwerpse klad. De gemengde technische commis sie zou volgens het Antwerpse blad de nauw omschreven opdracht moe ten hebben te onderzoeken welk der Zoals bekend wil het project van Konijnenburg een verbinding van Schelde en Rijn via Eendracht en Kreekrak. Dat wil dus zeggen kana lisatie van de Eendracht en doorste ken van de Kreekrak. leden aangevuld met enkele anderen, in Engeland oogsten. Onder de be kwame leiding van mej. J. C. Ver meulen, is men thans druk bezig dc Zeeuwse reien en de kleppermars van Jan Morks in te studeren. Er werken niet minder dan 12 paren mee; om voor allen bóerencostuums op de kop te tikken vormt geen gering pro bleem OOK NAAR LONDEN? Vermoedelijk zal de folkloregroep medewerken aan het programma van de Hollandse avond, welke in het grote feestpaleis van Folkestone, Lea's Cliff Hall, wordt aangeboden. De pianist van de groep, de heer Jo den Hollander, zal dan tevens enige soli ten gehore brengen en mevr. Van Buren, een Nederlandse zangeres uit Folkestone, zal opera-aria zingen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de folkloregroep ook voor de Holland se kolonie in Londen optreden. Of de Middelburgers nog een bezoek zullen brengen aan het Festival of Britain, is niet bekend. Wel staat een uitstap je naar Canterbury met zijn onverge- telijk-mooie cathedraal op het pro gramma. De burgemeester A»n Middelburg en mevrouw Bollcestein zullen de sportlieden op hun reis vergezellen. Ook de dansgroep „Constance" uit Den Haag, die in het kader van de stedenontmoeting uitkomt in een danswedstrijd, waaraan ook twee En gelse en één Parijse dansschool deel nemen, is van de partij. Motorzeiljacht liep tweemaal aan de grond. Het zeilmotorjacht „Quo Vadis" uit Scheveningen geraakte ten gevolge van de harde Westenwind bij Flau- wers aan de grond. Een van de twee masten brak, zodat -men aangewezen was op motorkracht. Toen 't scheepje échter vlot gekomen was, gei-aakte ook de motor onklaar, zodat het hul peloos ronddreef. In Burghsluis be merkte mpn de moeilijkheden van de „Quo Vadis" en waarschuwde men de heer- JaCi Berrevoets uit Zierikzee. De ze voer onmiddellijk uit ter assisten tie en nam het jacht óp sleeptouw. De averij was echter nog niet teneinde, want bij het binnenlopen van de ha ven van Zierikzee raakte de „Quo Va dis''. die een diepgang van 2.85 meter heeft, opnieuw vast. Vannacht wilde men trachten het. jacht bij hoogwater vlot te krijgen. De tjalk „Anjer", metende 100 ton geladen met schelpen geraakte bij de Vondelingenplaat nabij Stavenisse aan de grond. Het schip maakte water. Ook dit schip wilde men vannacht bij hoog water met een boot van de heer Berrevoets vlot krijgen. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer M. J. Wiskerke te Colijnsplaat en voor het doctoraal examen geneeskunde de heer G. T. Bracke te Clinge. Eind Juli militaire oefeningen bij Goes. Tussen 23. en 26 Juli a.s. zullen in de omgeving van Goes militaire oefenin gen worden gehouden. Voor de lege ring van de manschappen zullen ver schillende scholen worden gebruikt, tei-wijl de officieren ingekwartierd zullen worden. Omtrent het karakter van deze oefeningen kon nog geen nadere bij zonderheden worden verkregen. Smokkelaars moesten hun waar achterlaten De ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen te St. Jansteen. consta teerden dat enkele onbekend geble ven personen probeerden een zwart bonte drachtige koe frauduleus de grens over te brengen. Zodra de douane trachtte dit te verhinderen, lieten de smokkelaars de koe in de steek. Zij wisten te ont snappen. De koe (waarde f 750)) kon in beslag genomen worden. Ook wisten de ambtenaren de hand te leggen op 100 kg. roomboter. Ook hier lieten de smokkelaars de waar achter. De boter (waarde van f 450) en 2 gebruikte rijwielen werden in beslag genomen. Koeien in beslag genomen De ambtenaren der Invoerrechten en Accynzen te Clinge constateer den öat enkele smokkelaars pro beerden eén koe frauduleus over de grens tc brengen. Zodra ze zich ech ter door de douane ontdekt zagen, lieten zij de koe achter en wisten in de duisternis te ontkomen. De koe met een waarde van 850, werd in beslag genomen. Kommiezen slaagden er in de om geving van de Ossendrechtse Haven in zes koeien in beslag te nemen, die door smokkelaars over de grens ge dreven zouden worden. De drijvers wisten echter te ontkomen. In de omgeving van de Vianenstraat vonden kommiezen sporen van waar schijnlijk vijf koppels, elk van twee koeien, die door de bossen van de Wouwse Plantage over de grens ge dreven werden. Ondanks een achter volging, wisten in dit geval de smok kelaars met de koeien naar België te ontkomen. Nutsspaarbank Middelburg in Juni. Een tegoed van de spaarders bij de Nutsspaarbank heeft in de maand Juni een kleine teruggang vertoond: het daalde van 7.31.171,54 tot 7.390.403,08. Ingelegd werd 190.525,91, terugbe taald 191.294,37. Het aantal reke ningen Steeg van 10.448 tot 10.458. Het tegoed bij het bykantoor Oost burg steeg van 751.575,99 tot 755.315,12 met een inleg van 14.585,06. Op de zitdagen te Oost- kapelle werd ingelegd 1.480,55 en terugbetaald 1.454,41. Het school- sparen leverde het volgende resultaat op: het tegoed van de kinderen steeg van 33.348,83 tot 33.805,98, het aantal rekeningen daalde van 1277 tot 1270. In Middelburg werden 18 en in Oostburg vijf babyboekjes afge geven; het aantal spaarbusjes steeg van 461 tot 467. Zomerfeestdagen in Bergen op Zoom Reeds geruimen tijd bestaat er bij eén groep inwoners van Bergen op Zoom het plan om in de zomer een of ander feest te organiseren om publiek van buiten te trekken en de Bergena- ren een bijzondere afleiding te bezor- .gen. Men had oorspronkelijk gedacht aan feestelijkheden van algemene aard, te houden in de laatste week van Juli. De plannen konden echter door de korte tijd van voorbereiding dit jaar nog niet uitgevoerd worden, maar toch wil men nog deze zomer iets doen. Besloten is tot het houden van z.g. „Zomer Feest Dagen" op Zaterdag 28 en Zondag 29 Juli a s. in de grote tuin van Thalia,. Dit zomerfeest sluit aan op de ingebruikneming van de nieu we beiaard op 28 Juli. Er zal dan een grote beiaard cantate worden uitge voerd. Meliskerke krijgt waterleiding Maandag is men begonnen met het leggen van de buis van Zoutelande naar Meüskerke, welke laatstge noemde plaats aansluiting op de wa terleiding moet bezorgen. De afstand, waarover de aanvoer- buis moet worden gelegd, bedraagt 3500 meter. Men rekent het werk in pl.m. 6 weken te kunnen uitvoeren. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar L. Potappel en P. Pot- appel—Koeman te Stavenisse vierde Woensdag zijn 50-jarige echtvereni ging. Beide oudjes genieten nog een goed egezondheid- De heer Potappel is ambtenaar van de Burgerlijke Stand en verricht nog werkzaamheden in 't boerenbedrijf. twee resterende projecten op de lan ge duur het best de belangen van bei de landen zon dienen. Zulk een on derzoek zou volgens „La Metropole" tot „even bevredigende resultaten kunnen leiden als dat, wat met de zelfde methode ten aanzien van de stop van Ternaaien werd bereikt". Overwogen zou moeten worden of de door ir. Konynenburg voorgestelde voorzieningen om de scheepvaartweg langs Eendracht en Kreekrak het ka rakter van binnenwater te geven, wel voldoende geacht kunnen worden om de bezwaren weg te nemen, die zeke re schippers tot nog toe tegen de Zeeuwse wateren heoben gehad. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch Vlaanderen DE WATERWEGEN-KWESTIE. De derde algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen is uitgesteld tot Vrijdag 13 Juli 1951, des namiddags te 2.45 uur, in hotel „Rotterdam" te Terneu zen. De agenda vermeldt o.m.: bespre king Rapport Steenberghevan Cau- welaert inzake de Waterwegen en Havenbelangen. Ken geschenk van tie natuur Verfrissend heerlijk en gezond HOLLANDIA-BRONWATER Sinds 18SI uil Nederlandse bodem In verband met de uitlatingen van Hans Harting in een interview voor de radio over een mogelijk duel tus sen hem en Wim Sdijkhuis in Vlissin gen of Middelburg, deelt de voorzit ter van het district Zeeland ons het volgende mede. Reeds geruime tijd worden pogin gen aangewend, om zowel Fanny BlankersKoen als Wim Slijkhuis naar Zeeland te krijgen. Zoals bekend kon van de toezegging van deze pro minente athletiekfiguren geen ge bruik worden gemaakt in verband met de terreinmoeilijkheden. Thans is persoonlijk contact opge nomen met diverse prominenten om te komen tot een avondwedstrijd te Vlissingen of Middelburg, waarbij het hoogtepunt zou kunnen worden gevormd een duel HartingSlijkhuis. Een punt van overweging vormt nog de te lopen afstand. Zeer interessant zou zijn een 2000 meter, waarbij dan tevens een aanval op het Ned. record van Frits de Ruij- ter zou kunnen worden gedaan- Wanneer de beide athleten toestem men. zou de wedstrijd nog deze maand moeten worden gehouden. De organi satie zal berusten bij het district Zee land der K.N.A.U. Openbare lagere school won finale schoolvoetbal De derde avond van de Souburg- se sportweek bracht allereerst op 't R.C.S. terrein de elftallen van de Openbare lagere- en de Juliana- sehool binnen de krijtlijnen. Gedurende de eerste helft was de Julianaschool iets sterker, daar zij het windvoordeel had, maar tot doel punten kwam het niet. Toen na de rust de o.l. school dit voordeel had, kwam de Julianaschool er bijna niet meer aan te pas en de „roden" zaten steeds voor het vijandelijke doel. Zij wisten driemaal het net te vinden. De Benelux-conferentte te Goes. Over de informele ministershijeen- komst van de Benelux op 14 Juli a.s. te Goes, vernemen wij nog, dat deze zal worden gehouden in hotel „De Korenbeurs". De doelpunten werden gemaakt door Rinus Stroo, Cor Hubregtse en Piet v. d. Male. Door deze uitslag won de Openbare lagere school de school- voetbalfinale; aanvoerder Stroo ont ving na afloop een medaille voor de prestaties van zijn club. Na de voetbal kwam de handbal aan de beurt. In de wedstrijd tussen de Marathon- en de Walcheren da mes demonstreerden de eersten een duidelijk overwicht. Na ongeveer tien minuten wist Rie Florusse voor Wal cheren te doelpunten, maar Mara thon nam toen het heft in handen en het duurde niet lang of de stand was 4-1 geworden. Het was jammer, dat de invaller-doelverdedigster van Walcheren een- zwakke schakel in de Walcheren-verdediging was. In de tweede helft kreeg Walcheren het wind voordeel, maar het wist hier van niet te profiteren. Daarentegen kon Marathon de stand opvoeren tot 5-1, waarmede tevens het einde kwam. Voor Marathon scoorden de dames S. van Belzen en B. Eleven elk tweemaal en J. v. Reems een maal. Voor dit resultaat kreeg Mara thon een medaille en Walcheren een wimpeltje in de Souburgse kleuren. Voor de muzikale opluistering zorgden ditmaal de signaalafdelingen van Achilles uit Middelburg en Astrow uit Souburg. Vanavond worden in het kanaal waterpolowedstrijden en duikdemon- straties gehouden. Duizenden duiven vermist in St. Vincentviucht Het blijkt dat de duivenliouders, die einde vorige week hun duiven op St. Vincent hebben „gezet", grote verliezen hebben geleden. Uit het gehele land komen berichten, welke wijzen op catastrophale verliezen on der de ruim 9000 duiven, welke aan de 1100 km lange wedvlucht deel namen. Mede als gevolg van de zeer slechte weersomstandigheden moet meer dan de helft als verloren wor den beschouwd. CHARMANTE KUNSTUITING Moeder Natuur levert de heer J. H. Bakker materialen voor zijn „organische beeldcomposities". Het is ruim een half jaar geleden, dat een Middelburgs gymnastiek leraar, de heer J. H. Bakker, langs de vele stands dwaalde van een inter nationale poppententoonstelüng. De talrijke, kunstig geknutselde figuur tjes, veelal opgebouwd uit de eenvoudigste materialen, zoals oude lapjes en kralen, amuseerden hem, maar het meest werd hy toch geboeid door een suggestieve pop, ergens in exotische streken door een eenvoudig man van wat takken vervaardigd. „Dftt wil ik óók eens proberen", dacht de heer Bakker en thuis gekomen voegde hij de daad bij het woord. De eerste van zijn „organische beeldcomposities" was geboren Organische beeldcompositie, dat is de omslachtige, lèlijke, weinig of niets zeggende benaming van een allercharmantste kunstuiting die ze ker aandacht verdient. Wie deze kunst beoefent, behoeft zich geen kostbare materialen aan te schaffen: moedertje Natuur levert ze hem gratis. Grillig gevormde takjes, schelpen, kokosnotenbast, schedels, papaver koppen, maiskolven, brokken kurk en dennenappels, naar al die voorwerpen in bos en duin en op het strand, naar al die in onze ogen volkomen nutte loze zaken speurt de heer Bakker, sinds hy zyn eerste figuurtje van een stuk hout maakte, met argusblik. Hg doet dat nu een half jaar en steeds, wanneer hij een voorwerp vindt, waarin hij iets ziet, wordt het als een grote kostbaarheid mee naar huis genomen, waar het met wat eenvou dig gereedschap wordt omgetoverd in een mannetje, een vrouwtje of een vogel. Knutselwoede Geen sprake van: de scheppingen van de heer Bakker (zy zijn deze week vry'elyk te bekij ken bij.de fa Gabriëlse in de Lange- viele te Middelburg), komen vèr uit boven het peil, waarop het werk van de knutselaar gemeenlijk staat. Zij getuigen namelijk stuk voor stuk van creatief vermogen en grote artistici teit, van de gave om in wat „afval" van de natuur een beeldje te zien en dat beeldje zó te maken, dat ge er niet op uitgekeken raakt. Uit de haven van Veere viste de heer Bakker een vreemd gevormde boomwortel; deze vondst werd de ver drijving van Adam en Eva uit het Paradys, een beeldje, waaruit de tra- fiek van dit gebeuren spreekt. Een alve kokosnootbast en een brokje kurk waren voldoende om er een zeer komische chimpansee van te maken, een maïskolf werd een parmantige kraanvogel, wat spons en twee mos selschelpen werden getransformeerd in een konijntje met hoog opstaande oren, de heer Bakker vond een alruin wortel enhad het Honolulupop- petje aan het dansen en Diogenes met zijn lampje moeizaam zoekend naar de Mens. Een lassowerper, een Japanse lantaarndrager, een para dijsvogel, een ridder, een prachtige inboorling op het oorlogspad, zij wer den met de simpelste middelen ge maakt. Inderdaaa: simpel, maar uit zonderlijk bekoorlijk en origineel. En zijn het niet de simpele dingen, die het leven zijn glans verlenen Ge moet beslist eens gaan kijken, deze week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2