PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Brits personeel blijft voorlopig op zijn post Goede verwachtingen voor de Benelux-bespre kingen te Goes 0£ BILT Kantlij n Noordelijken aanvaarden Ridgway's voorstel REGELING DUITSE SCHULDEN OP LOSSE SCHROEVEN Oatis veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf Veertig gevallen van paratyphus AMERIKA MOET WAAKZAAM ZIJN EN OP ALLES VOORBEREID 194e Jaargang - No. 156 Dagblad ultgava van da firma Provlndaic Zeeuwse Courant. Directie F van do Velde en F. B. don Boer Adj. W de Pagter Hoofdred G. Ballintijn PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 37 cL per week f 4^5 p. lew fr. p. p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 Juli 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm- Minimum p. advertentie f 3.— ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—6 regela f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P-Z-C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 53—60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Wburg Londenae Kaal 29, teL 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuren BrouwerlJstr. 2; Zlcrikzec: N. Bogerdstr. C 160. teL 28 Ontspanning in oliecrisis In afwachting van mogelijke compromisoplossing Er schijnt enige wijziging te zijn gekomen in de Engelse politiek ten aanzie van de oliekwestie. Na liet bestuderen van het rapport van de al gemene directeur der Brits-lraanse oliemaatschappij te Abadan, Eric Drake, zou het Engelse kabinet er minder voor voelen de Engelsen van de olievelden of uit Abadan onmiddellijk terug te trekken- Naar verluidt zouden zowel de Engelse regering als de oliemaatschappij, zich thans laten leiden door de overweging, dat het Britse personeel beter op zijn post kan blijven In afwachting van een mogelijke compromisoplossing, zelfs indien om technische redenen de raffinaderij tijdelijk gesloten zou moeten worden. Functionarissen van de Britse re gering en de „Anglo Iranian" bestu deren thans een compromis-voorstel voor een oplossing van de kwestie van de ontvangstbewijzen voor de kapiteins van ae tankschepen. Het compromis is door premier Mossadeq bij ztfn laatste onaerhoud met de Amerikaanse ambassadeur, Grady, voorgesteld. De voorwaarden voor dit compromis zijn door de Amerikaanse ambassadeur te Londen aan de Britse minister van buitenlandse zaken en het bestuur van de Anglo Iranian" overhandigd. De Perzische regering heeft de tij delijke directeur van de Brits-lraanse oliemaatschappij, Alec Mason die op het ogenblik in het huis van Drake woont aangezegd, dat hij onmid dellijk zijn huis te Abadan moet ver laten om plaats te maken voor Per zische functionarissen. Tevens werd hem medegedeeld, dat hij desgewenst ln dienst van de Perzische regering kon komen. Op dezelfde dag, waarop minister Lieftinck de leden van de Twee de Kamer duidelijk maakte althans trachtte dit te doen dat de regering er niet aan kan denken het bedrag van 250 millioen gulden voor extra-defensiemaatregelen geheel of gedeeltelijk te laten schieten, heeft de regering haar plannen tot organisatie van de burgerlijke verdediging bij de Staten-Generaal doen indienen. Het is beslist geen vrolijke tijd waarin wij leven De regering stelt ons volk de ernst van de tijd, de dreigingen, welke he laas nog altijd ook over ons kleine landje hangen, ook nu weer voor ogen in bewoordingen, die aan dui delijkheid weinig te wensen overla ten. Wij moéten paraat zijn. De inter nationale verhoudingen en militaire voorbereidingen overal ter wereld dwingen ons er toe de organisatie van de burgerlijke verdediging krachtig ter hand te nemen. Uitstel zou niet verantwoord zijn. De, nationale ver dediging is met een doelmatige mili taire verdediging alleen niet gewaar borgd. Een succesvolle militaire ver dediging zou toch nog vruchteloos kunnen zijn, indien het achterland in een stortte ten gevolge van het falen van de burgerlijke verdediging Wij citeren hier de woorden van de regering zelf en wij moeten die on derstrepen. Burgerlijke verdediging is mogelijk en zij ligt binnen ons bereik. Daarom is het zaak, dat de regering, wanneer zij deze taak aanvat, kan rekenen op de volle medewerking van geheel ons volk. Provinciale- en ge meentebesturen zullen in deze een taak krijgen, bestaande diensten jen ook particuliere organisaties, die zich reeds op het terrein der rampenbe strijding bewegen, worden ingescha keld. Met inspanning van aller krach ten, door innige samenwerking van overheid èn burgerij, moet het ons gelukken de burgerlijke verdediging tezamen met de militaire defensie tij dig paraat te doen zijn om een even tuele aanvaller vastberaden en met vertrouwen tegemoet te kunnen tre den. En dan is het gelukkig ook zó gelijk de regering in de toelichting op haar voorstellen ook constateert dat de beste kans om West-Europa voor de verschrikkingen van een nieuwe oorlog te bewaren, geboden wordt door een volledige paraatheid. Moge onze volksvertegenwoordiging dit bedenken bij de behandeling van r®f>ei*n6sv°°rstellen. Moge ons volk dit bedenken, wanneer straks bij de uitvoering zyn medewerking wordt gevraagd! In de jongste zitting van de Provin ciale Staten van Zeeland zijn har de woorden gevallen over de Pro vinciale Stoombootdiensten voor wat betreft de dienst VlissingenBres- kens. Het blQft een feit, dat deze dienst nog altijd niet aangepast is aan de eisen van het verkeer en nu kan men daarvoor wel allerlei verontschuldi gende verklaringen aanvoeren en men kan zelfs zeggen, dat het perso neel van de dienst met het huidige botenmateriaal niet altijd kan berei ken, wat het wel graag zou willen en wat het publiek nodig heeft, maar daarmee is men er niet. De dienst op het veer VlissingenBreskens be hoort zodanig ingericht te zijn, dat ten allen tflde ook het top-vervoer re delijk verwerkt kan worden. Zolang het provinciaal bestuur en 1 de directie van de Stoombootdiensten ,r eni£ richtsnoer kiezen: het volledig voldoen aan de verkeersbe- hoeften van het publiek, zolang zal er ffensten^ wort*en over Stoomboot- Ad. Int. Het internationaal gerechtshof te 's-Gravenhage zal vandaag om 15.30 uur uitspraak doen in de Perzische oliekwestie. De Perzische premier, Mohammed Mossadeq, heeft Woensdag het Perzi sche volk medegedeeld, dat hij „ge noodzaakt zou kunnen zijn" om geld te vragen omdat er geen inkomsten meer waren uit de uitvoer van olie. Deze stap zou onvermijdelijk zijn, in dien de kapiteins van tankschepen zouden blijven weigeren ontvangst bewijzen ten name van de „nationale oliemaatschappij" te tekenen. AMERIKA VOOR MOEILIJKE SITUATIE. Charles Wilson, directeur voor de defensie-organisatie, heeft aan het congres verklaard, dat Amerika zich by het verlies van de Iraanse olie voor een zeer moeilijke situatie ge plaatst zou zien. Mogelijk zou men dan gedwongen zijn tot een drasti sche herziening der verdeling. Hij zei- de echter niet van oordeel te zijn, dat Amerika benzine zou moeten rant soeneren. Zondag beginnen de besprekingen Volgens radio Peking en radio Pjongjang hebl ;n de Noordelijken de uitnodiging van generaal Ridgway voor het houden van voorbereidende besprekingen over een staken van het vuren tussen vertegenwoordigers van beide partijen aanvaard. Als da tum wordt genoemd Zondag 8 Juli en als plaats Kaesong. De Zuidkoreaanse regering is niet uitgenodigd vertegenwoordigers te zenden naar de wapenstilstandscon' ferentie te Kaesong. Aan het Westelijke en Oostelijke front in Korea zijn de gevechten op de grond Woensdag zo goed als tot stilstand gekomen. Maar ten Zuiden van Pjongang in de centrale sector leverden ae verbondenen en Noorde lijken hevige strijd om heuvels en bergkammen. Finse communisten behalen geringe winst In Finland zijn Maandag en Dins dag algemene verkiezingen gehouden, waarbij de communisten, die samen hebben gewerkt met een groep so cialisten van links, een geringe winst hebben geboekt. Ongeveer 70 pet. der kiezers hebben hun stem uitgebracht, tegen 78,2 pet. bij de vorige verkie zingen. Volgens het voorlopige resultaat zal het nieuwe parlement aldus zijn sa mengesteld: Sociaaldemocraten 53 ze tels (vroeger 54), agrariërs 52 (vroe ger 56), volksdemocraten (communis ten) 43 (38), conservatieven 28, vroe ger 33, Zweedse volkspartij 15, vroe ger 14 en Finse volkspartij 9, vroeger Dr. ADENAUER DREIGT Nota aan geallieerde Hoge Commissie De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft gedreigd, dat West- Duitsland wellicht terug zal komen op zijn verklaring, waarin aansprake. lijkheid voor de Duitse buitenlandse schulden werd aanvaard. Adenauer heeft dit, naar uit gezaghebbende bron te Bonn wordt verklaard, medege deeld aan de geallieerde Hoge Commissie voor West Duitsland. In zijn nota zegt dr. Adenauer, dat de West-Duitsers nooit begrepen hebben, waarom zij op een internatio nale conferentie een regeling van de Duitse schulden niet zouden mogen koppelen aan de beschikking over Duitse activa in het buitenland. In een brief, die de geallieerden in April aan dr. Adenauer zonden, dron gen deze er op aan, dat dit niet zou gebeuren. Toen in de afgelopen winter, aldus dr. Adenauer, een parlementaire commissie de schuldenverklaring be sprak, zeiden geallieerde functiona rissen, dat de West-Duitsers moesten vermijden op dat ogenblik schulden en activa te koppelen, maar dat zij vrij zouden zijn dit later te doen, wanneer er een schuldenregeling be sproken zou worden. Daarom vreest de bondskanselier dat de politieke partijen in het parlement misschien haar goedkeuring van de schulden verklaring zullen intrekken, wan neer de geallieerden bij hun houding volharden. Waarnemers merken op, dat dr. Binnenkort: kopje D.A.R. Binnenkort zal een industrie te De venter met een nieuwe synthetische koffie op de markt komen, vervaar digd naar het recept van de chemicus ir. A. Wolfs te Baarn. Het product zou de smaak van koffie zeer nabij komen. De grondstoffen bestaan in hoofdzaak uit gerst, melkpoeder en peekoffie. Deze nieuwe vervanger van koffie, welke volgens de warenwet met „kof- fiesurrogaat" moet worden aange duid, verschijnt op de binnenlandse markt onder de naam D.A.R. Enorme brand in Teheran In het centrum van Teheran woedt op het ogenblik een grote brand. De helft van de Boulevard Lalezer, waar de grootste zaken van de stad zich be vinden, staat in vlammen. Men vreest, dat, wanneer de brand niet kan wor den gelocaliseerd, het grootste deel van de hoofdstad van Perzië volko men verwoest zal worden, daar de dicht tegen elkaar aangebouwde en uit licht materiaal vervaardigde huizen uitbreiding van het vuur vergemak kelijken. De oorzaak zou in kortslui ting gelegen zijn- 7 December divisie oefent In Groningen is thans een oefening gehouden van de staf van de eerste divisie (7-December divisie), die zonder onderbreking tot Vrijdag zal duren en dan de volgende week on der de naam „Geus" op de Veluwe zal worden voortgezet als onderdeel voor het mobilisabel maken van deze gehele divisie. Op 17 Juli zal dan de eerste divi sie geheel gevechtsklaar zijn. Adenauer twee maanden wachtte met de beantwoording van de brief der geallieerden. Ook geloven zij dat de Duitse delegatie orders heeft for meel niet het vraagstuk der activa ter sprake te brengen en dat de Duitsers zullen volstaan met de kwestie levendig te houden door de ze nota van dr. Adenauer. Naar men gelooft belopen de bui tenlandse activa van Duitsland onge veer 15.9 milliard gulden. Deze Koreaanse padvindertjes hebben hun pakjes aangetrokken om te midden van de oorlogsgruwelen toch elke dag hun goede padvinder»- daad te verrichten. De Amerikaanse correspondent van „Associated PrmM, William Oatis, Is te Praag tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. BJj goed gedrag zal de helft van de gevangenisstraf worden kwijtge scholden. Na het uitzitten van zijn straf zal Oatis uitgewezen worden uit Tsjecho-SlowakHe. De drie Tsjecho-Slowakcn, die ge lijk met Oatis terecht stonden, wer den veroordeeld tot straffen van 20, 18 en 16 jaar. Hongaarse bisschoppen beloven trouw De Hongaarse R. K. bisschoppen hebben een verklaring uitgegeven waarin zij zeggen dat zij op een Dins dag gehouden vergadering de volgen de besluiten hebben genomen: lo de bisschoppen zullen de lands wetten eerbiedigen; 2o de bisschoppen veroordelen alle ..onwettige maatregelen" tegen de tei- ligheid van de staat en met name die kerkelijke autoriteiten wfer „misdadi ge activiteit onlangs aan de kaak is gesteld". 3o De bisschoppen zullen zich hou den aan de met de regering gesloten overeenkomst en zullen disciplinaire maatregelen nemen tegen elke kerke lijke persoonlijkheid, die de wetten van de republiek schendt. In omgeving van Breda In Breda en Oosterhout en omgeving zijn enkele dagen geleden ongeveer veertig gevallen van paratyphus ge constateerd. Het betreft hier een goedaardige vorm van deze ziekte, die niet van mensen op mensen kan worden overgebracht. De oorzaak is besmet vlees geweest, waarvan de herkomst niet meer kan worden na gegaan. Volgens de burgemeester van Oos terhout zou het besmette vlees uit Breda afkomstig zijn. De directeur van het slachthuis te Breda verklaar de echter, dat het niet meer is na te gaan, of het vlees inderdaad uit Bre da afkomstig is. Veertien dagen gele den waren er in Breda reeds twee parayphus gevallen. Sweerts en Mijnen Pot veroordeeld. De Antwerpse rechtbank heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de oud-S.S.-man Pierre Sweerts en de ambtenaar van het Nederlandse consulaat. Mijnen Pot. Beiden werden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en duizend fran ken boete wegens valsheid in ge schrifte en tot een zelfde straf we gens het dragen van wapens, met dien verstande, dat de straf voor Mijnen Pot voorwaardelijk is opge legd. Hij wordt dus op vrije voeten gesteld. Sweerts werd in 1946 wegens zijn verleden als S.S.-man tot de dood straf veroordeeld, welk vonnis vorige week door een tribunaal te Luik, waarbij hij verzet had aangetekend, werd bevestigd. TRUMAN OP ONAFHANKELIJKHEIDSDAG Boodschap aan de mannen in Korea. In een toespraak ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag heeft presi dent Traman gezegd, dat de wereld voor een lange periode van „groot in ternationaal gevaar" staat, ook al zou er vrede in Korea komen. Het was nog te vroeg om te zeggen, of de communistische machthebber» werkelijk vrede ln Korea willen. De Verenigde Staten moesten „waakzaam zjjn en op alles voorbereid". Na een regeling voor Korea zou „het grootste gevaar voor de wereld vrede de geweldige gewapende macht van de Sowjet-Unie nog steeds blijven bestaan. De Verenigde Staten moesten daarom voortgaan met zich snel te bewapenen, andere vrije lan den te helpen met de opbouw van de verdediging, de inflatie te beperken Prins Bemhard doctor honoris causa in de technische wetenschap. De senaat der Technische Hoge school te Delft besloot aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden wegens ,.ze*r uitstekende verdiensten'' de graad van doctor in de technische wetenschap, honoris causa te verle nen. De erepromotie zal op een nader te bepalen datum in een plechtige bij eenkomst van de senaat geschieden. Nieuw schema gewenst Belgen zijn steeds meer van Nederland afhankelijk geworden De aankondiging van de informele bijeenkomst van een aantal Benelux- ministers op 14 Juli aanstaande te Goes, heeft verschillende Belgische bla den er toe bewogen opnieuw hun mening te uiten over de perspectieven die er op het ogenblik voor de Economische Unie der drie landen bestaan. Hoe wel er officieel op gewezen is, dat de bijeenkomst te Goes in genendele het karakter zal dragen van een werkelijke Benelux-conferentie, en alleen be doeld is om een gelegenheid te scheppen tot een gedachtenwisseling over de hangende problemen, spreekt uit vele Belgische commentaren toch de verwachting dat deze uitwisseling van inzichten zal kunnen leiden tot een nieuwe stap in de ontwikkeling. Men heeft in België met grote vol doening er van kennis genomen dat de Nederlandse handelsbalans in die maand voor wat de lopende transac ties betreft, voor het eerst sluitend is geweest nadat de voorgaande maand nog een zeer ongunstig beeld had getoond. Bovendien is de ver wachting uitgesproken, dat het evenwicht ook in de komende perio de zal kunnen worden gehandhaafd, indien Nederland inderdaad ln het genot van een extra-crediet van 70 millioen dollar der Europese beta lingsunie zal worden gesteld. In een uitvoerige beschouwing in „La Demière Heure" wordt waarde ring uitgesproken voor de verhoogde industriële activiteit in Nederland. Het blad schrijft „het beste middel om een balans te verbeteren is meer te produceren en meer te exporteren Dit is het wat onze Noorderburen trachten te doen en het is mogelijk dat zij daardoor in een nabije toe komst definitieve resultaten zullen bereiken. De curve van hun indus triële productiviteit heeft inderdaad «»en indrukwekkend uiterlijk. En zij ls van het indexcijfer 300 in 1948 ge stegen tot 150 in het begin van '51". Het blad vestigt er de aandacht op. dat dit verloop de beste waar borg biedt voor de mogelijkheid van Nederland om zijn grote importen uit België te handhaven. Met een aantal andere bladen wijst „La Demière Heure" er op hoe zeer België zou worden gehandicapt, indien Nederland inderdaad ten ge volge van de druk op zijn handels balans tot nieuwe invoer beperkingen zou moeten overgaan. Ook het Ka tholiek-conservatieve blad „La Libre Belgique", dat zeer sceptisch tegen over de Benelux pleegt te staan, heeft er op gewezen, hoezeer België van zijn grote exportgebied in Neder land afhankelijk is geworden. Het blad vestigt er de aandacht op dat in April var dit jaar de Belgische export naar Nederland tot 2,3 mil liard francs is gegroeid, bijna 800 millioen meer dan het maandgemid- delde van het voorgaande jaar. Het neutrale blad „Le Solr" schrijft naar aanleiding daarvan dan ook, dat el ke beperkingen van de tot dusverre bereikte resultaten der Benelux voor de economie van België een even zware slag zou betekenen als voor die van Nederland. NIEUW SCHEMA? Enkele bladen wagen zich aan speculaties met betrekking tot de verdere ontwikkeling. Zo meent „La Libre Belgique" te weten, dat bepaalde Belgische minis ters een nieuw schema voor de ver wezenlijking der Unie in verschillen de etappes wensen, waarin de uitein delijke datum van voltooiing zal worden vastgelegd. Men kan zich volgens deze ministers, aldus het blad, niet beperken tot een consolida tie van de bereikte resultaten, doch dient een dood punt te overwinnen door de volgende etappes nauwkeu rig uit te stippelen. „Le Soir" en „de Standaard" z;ïn van mening, dat men te kiezen heeft tussen een voorzichtige houding, die afwacht tot de bestaande moeilijkhe den zich oplossen, en een actief in grijpen door het tot dusverre gere aliseerde samen te vatten in een Unieverdrag voor bijvoorbeeld tien jaar. Men realiseert zich daarbij evenwel, dat zulk een verdrag, zoals vroeger reeds is uitgestippeld, voor zien zou moeten zijn van beperkende clausules. Het zou daardoor zo merkt „Le Solr" op, het karakter hebben van een fagade, die zou kun nen worden opgetrokken voor het thans reeds klaargekomen deel van het Benelux-gebouw. Het Vlaamse liberale blad „Het Laatste Nieuws" merkte op, dat de volgende practische stap, die thans genomen dient te worden, een ver wezenlijking moet brengen van het besluit van de conferentie van Oost en door „waarheid en billijkheid" de Russische pogingen te bestrijden om door „leugens, bedreiging cn omver werping" de wereld te overheersen. „De Russen haten ons niet omdat wij Amerikanen zifn", aldus Truman, „maar omdat wfl vry zjjn omdat wy het grootste voorbeeld zijn van de macht der vrijheid". De president zei te geloven, dat de Amerikaanse troepen onder het bevel van generaal Ridgway op het ogen blik „het schitterendHte leger ter we reld" vormen. Truman sprak hierna de volgende boodschap uit: ..mannen van de strijdkrachten in Korea gij zult in de geschiedenis bekend zijn als het eer ste leger dat vocht onder de vlag van een wereldorganisatie ter verde diging van de vrijheid. Gij hebt goed gevochten en zonder verwijt te wek ken. Gij hebt geen vrije mensen tot slaaf gemaakt, geen vi-ye natie ver nietigd cn geen schuld aan enig bloed vergieten. De overwinning zal mis schien aan U zijn, maar gij wint meer dan een oorlog, want gij verdedigt het principe van vrijheid onder inter nationaal recht. Dit is van belang voor de gehele mensheid omdat het de mensen dichter bij hun doel, de vrede, brengt. Het kan een keerpunt in de wereldgeschiedenis blijken te zyn Was de kersentaart vergiftigd VROUW TE BAARLO ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN* GESTORVEN Verleden week is te Baarlo bij Tegelen de nog jonge vrouw M. V. na het eten van kersenvla onder ver dachte omstandigheden gestorven Men vermoedt dat het drama zich aldus voltrokken heeft; de echtge noot van mevrouw V. was naar de weduwe H. gegaan,, met wie hij een verhouding had. Ondertussen kreeg zijn vrouw bezoek van een buurvrouw die haar een (naar men vermoedt) vergiftigd stuk kersentaart aanbood Na het eten van de taart werd zij plotseling onwel en stierf kort daar na. Naar aanleiding van de lijkschou wing zijn de echtgenoot, de buur vrouw en de weduwe H. in voorlopi ge hechtenis genomen. ende om de handelspolitiek der drie landen jegens derden in overeen stemming te brengen, cn voortaan gemeenschappelyke handelsverdra gen met andere landen te sluiten. Het blad meent uit goede bron te weten, dat op de conferentie te Goes vooral ook over dit vraagstuk van gedachten gewisseld zal worden VOORbtcL T: KOEL WEER Geldig tot Donderdagavond. Wisselende bewolking cn overwe gend droog weer. Zwakke tot mati ge Noordelijke wind. Koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1