Pachtprijzen niet gebaseerd op het huidige prijspeil Voor de Pioenen dat pakje roor pakje DRIE DODEN UIT EEN GEZIN BIJ VERKEERSONGEVAL LELIJKE DIKTE VERDWIJNT SB BonKora „OVERDUIN" TE 00STKAPELLE WORDT RUSTHUIS VLOTTE STAPELLOOP VAN DE „ALBERTO DODERO" 1 f 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 JULI 1951 ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. Belangwekkende lezing van Ir. S. Herweyer. De algemene vergadering van do Zecuwschc Polder- cn Waterschapsbond, welke Zaterdag in het veilingsgebouw te Haamstede werd gehouden, was ditmaal wel zeer bijzonder leerzaam door de lezing van ir. S. Herweyer. In een uitstekend gedocumenteerd betoog heeft dc Directeur van de Rijks dienst voor I^nulbouwherstel op glasheldere wijze zijn visie gegeven op de investeringen van dc huidbouw in het algemeen en van de waterschappen in het bijzonder, bezien in het licht van onze nationale economie. Circa 300 bestuursleden van Zeeuw se Polders en Waterschappen waren in dc veilingshal bijeen, toen de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, zijn openingsrede Hield. Spr. begon met een herden king van het overleden bestuurslid, de neer L. Slmonse, om vervolgens de verschillende genodigden welkom tc heten onder wie zich bevonden de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, liet lid van G.S., de heer C. Philipse, ir. Th. Heöblom, hoofdingenieur-direct, van dc Rijkswaterstaat, ir. H. D. J. Swa- ters, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat. Ir. C. Koning, hoofdingenieur van de Prov. Water staat te Zierikzee, B. en W. van Haamstede, het Zeeuwse Tweede Kamerlid, mr. W. F. E. baron van der Feltz, m-, dr. Dolk en Ir. Pley- te, reap, secretaris-directeur van de Unie van Waterschapsbonden en hoofd van het Technisch bureau van deze Unie, ir. A. Franke, rtykscul- tuurconsulent en vertegenwoordi gers van lan< bouworganisaties. Sedert vorig jaar trad een groot aantal polders en waterschappen in Oostelijk Z. Vlaanderen tot de bond toe. Besloten werd aan de secreta ris van de bond, de heer J. K. Mun ters, die wegens ziekte niet aanwe zig kon zjjn, een telegram te zenden, waarin hem verder herstel werd toe gewenst en dank gebracht voor het werk in het afgelopen jaar, DE HOGE WATERSCHAPS LASTEN. Het vraagstuk van de hoge wa terschapslasten is nog niet tot een oplossing gebracht, aldus de voor zitter. De betrokken instanties wij den hun volle aandacht aan dit moeilijke probleem. Gehoopt wordt dat binnen korte tijd een óplossing zal worden gevonden. Vervolgens vroeg de voorzitter aandacht voor een onderwerp, dat nimmer op deze vergadering ter sprake kwam en voor Zeeland ook minder actueel is, n.l, de Invloed van de pachters- grondgebruikers op de wacerschaps aangelegenheden en de gevolgen daarvan. Het heeft reeds een onder werp van bespreking uitgemaakt ln het contactorgaan van de Unie en de Stichting v. d. Landbouw, In de -«■*****##****■»****#*■»**** Mits de na-oorlogse rechtsopvattin gen buiten beschouwing kunnen blij ven, kan zonder lichtvaardigheid wor den vastgesteld, dat de Middeleeuwse rechtspleging in een ander licht stond dan in moderne tijden. Processentegen redeloze dieren behoorden toen geens zins tot de uitzonderingen cn kwa men in het bijzonder in Frankrijk be trekkelijk veel voor. In 1386 bijv. had een varken het gezicht van een kind verminkt en als vergelding hiervoor werd het dier ten aanschouwe van iedereen op dienovereenkomstige wij ze in het openbaar gestraft. De kop werd verminkt en nadat het varken in mannenkleding was gestoken, van een menselijk masker was voorzien en de voorpoten met witte handschoe nen waren geschoeid, werd het onder toezicht van waardige rechters en in tegenwoordigheid van de, voornaam te paard gezeten, drost, plechtstatig door de beul opgehangen. Op een frescoschildering in de kerk van la Falaise is deze gebeurtenis vereeu wigd. Drie jaar later werd, eveneens in Frankrijk, een paard wegens moord veroordeeld, 't Kwam zelfs voor dat de gehele kudde, waartoe de boosdoener behoorde, werd veroordeeld. Ook in Zwitserland liet men zich niet on betuigd, want in 1474 werd te Bazel een haan er van beschuldigd een ei te hebben gelegd. Aangezien deze bezigheid geheel op het terrein van de kip ligt, moesten haan en ei open lijk op de markt worden verbrand. Nu we het toch hebben over man nen, die zich met vrouwelijke werk zaamheden inlaten, moet even een zeer pijnlijke kwestie worden rechtge zet: in dc oorlogsjaren cn ook thans nog, nu veel huisvrouwen zonder vol doende luiishoudelijkc hulp zitten, verleent menig man wel eens zijn diensten bij het kloppen van kleedjes. En het is opvallend, dat het sterke ge slacht zelden zulke harde knallen uit de mattenklopper tovert als de vrou wen. Zulks tot heimelijk en dikwijls laatdunkend plezier van het zwakke geslacht, dat zich nu sterker waant Laat ik die huisvaders, die gebukt gaan onder dit venthijnsel, een op beuring mogen geven: die matten- klopper-knal heeft met kracht weinig uitstaande, doch wordt door iets ge heel anders tc voorschijn geroepen, IJ. Pétillon. provincie Utrecht heeft een commis sie deze kwestie ln studie gehad. Overwegend was deze van oordeel, dat het onjuist zou zyn om pach ters een beslissende stem te geven, zolang de geldelijke gevolgen van beslissingen uitsluitend voor reke ning van de eigenaren komen. De meerderheid had echter ook gro te. bezwaren om de pachters te la ten bijdragen in de waterschaps heffing. Wel was men van mening dat de pachters een zekere invloed toekwam. Men dacht dit te bereiken door enige adviseurs in de besturen aan te wijzen als vertegenwoordigers van de pachters. G.S. van Utrecht hebben een overeenkomstig voorstel aan de Prov. Staten gedaan. In Zeeland komt het reeds veel voor, dat pachters tot bestuurslid kunnen worden verkozen of benoemd. Er zijn waterschappen waar het bestuur voor een derde uit pachters bestaat. Naai de mening van de voorzitter is dit vraagstuk voor Zeeland daarom niet urgent. Hierna kon niet de afwikkeling van de huishoudelijke zaken worden begonnen. Het jaarverslag: 1950 werd goedgekeurd en de rekening 1950 en begroting 1951 werden onveranderd vastgesteld. De rekening 1950 geeft een voordelig saldo van 1315,73 aan. terwijl de begroting 1951 een bedrag van 6769,99 beloopt, met een post onvoorzien van 1482,29. In de commissie tot het nazien der rekening 1951 werden benoemd de heren F. D. van Vessem, Brui- nisse; N. A. Deist Dreischor en H. J. Blom Haamstede. De aftredende bestuursleden, do heren I. P. Becu, Breskens en H. Crucq, N. cn St. Joosland. werden bij acclamatie herbenoemd, terwijl in de vacature-wijlen L. Simonse, werd benoemd de heer A. P. Kos ter. Grijpskerke. LEZING IR. S. HER WEIJER. Vervolgens hield ir. S. Herweyer, directeur Landbouwherstel, zijn le zing: Hy begon met de deplorabele si tuatie van ons land in 1945 to schetsen. Do gestadige economische ontwikkeling welke nadien viel waar te nemen, werd in 1950 door Korea plotseling verstoord. Het landbouw productieapparaat had zich van '45- '48 ook een heel eind in de goede richting ontwikkeld en verleende ook daarna een positieve bijdrage aan de regeringespolitiek om de invoer te beperken en de uitvoer te bevor deren. De investeringspolitiek moet sterk gericht worden op de gevolgen van de sterke groei van onze bevolking. Woningbouw, industrialisatie e.d. eisen zeer grote bedragen op. De netto investering in 1050 bedroeg 2000 millioen, d.i. 11% van ons nationale inkomen, waarvan ƒ34 400 millioen in de landbouw. In an dere landen zoals België bedraagt dit percentage ongeveer 5 Daar om is het eis dat slechts in de meest noodzakelijke objecten geïn vesteerd wordt. Naar de mening van spreker is teveel en te ambitieus geïnvesteerd, bijv. door gemeenten, die vele kostbarewerken uitvoer den. De waterschappen treft hier geen blaam. Deze zijn eerder te zuinig dan te royaal. Het is van MOTOR REED OP AUTOBUS. Horlogemaker uit Domburg met vrouw en kind bij Westkapelle verongelukt. Zondagmiddag omstreeks één uur heeft zich op de weg DomburgWest kapelle een zeer ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbü niet minder dan drie slachtoffers uit één gezin zijn te betreuren. De 31-jarige horloge maker W. Bimmel uit Domburg is met zijn motorrijwiel, waarop zich als duopassagiers zyn 29-jarige vrouw en zijn eenjarig zoontje bevonden, in volle vaart tegen een autobus van de Stoomtram Walcheren gereden, waar door zowel hij als zijn vrouw en kind op slag werden gedood. Op het mo ment van de aanrijding was het zicht op de weg zeer slecht tengevolge van rookontwikkeling, ontstaan door een brandje in de duinen. De heer Bim mel is waarschijnlijk door deze rook verblind en zag daardoor een zeven tal uit Westkapelle komende autobussen niet aankomen. Met een zware slag vloog zijn motor tegen de voorste bus op en drong diep in de motorkap met het bekende noodlottige gevolg. De heer en mevrouw B. wilden op Dezoek by een jarig familielid in Middelburg en moesten daarom eerst nun eenjarige baby naar Westkapelle bij de vader van mevr. B. brengen. Daarna zouden zij naar Domburg te rugkeren om hun oudste zoontje van 3 jaar op te halen, om dan met hun drieën op de motor naar Middelburg te gaan. Dit oudste zoontje had het echtpaar zolang achtergelaten in een zomerhuisje. Van zelfsprekend kon dit ventje het huisje niet verlaten en dit moest, toen bekend werd, dat de ouders waren verongelukt, door een timmerman worden opengebroken. Het driejarig jongetje werd door de familie in huis genomen. In de bussen bevonden zich vacan- tiegangers uit België en begrypeiyk was de consternatie onder hen zeer groot. De Rijkspolitie stelde onmid- Advertentle Vcraageringskniir in vloeibare verm GEEN GEVAAR GEEN DIÊET OP INSPANNENÜE GYMNASTIEK In 95 van de 100 gevallen wordt dikte veroor- raakt door een afwijking in de stofwisseling, üe door het organisme verwerkte voeding wordt niet op tijd en niet volledig uit het lichaam verdreven. Achtergebleven voedsel- resten stapelen misvormend vet. laag voor laag, tussen de weefsels onder do huid. Zo ontstaat lelijke dikte. De vloeibare BonKora vindt snel rijn weg door bet organisme, doet opgehoopt vet weg smelten en trekt door een proces van deliy- d ra Üe overtollig voeht met rich mee om dit langs natuurlijke weg te verwijderen. Van nieuwe vet-aanrettlHg is geen sprake meer. HonKora maakt een hongerkuur en inspannende gymnastiek overbodig. WORDT SLANK zonder gevaar voor uw gerondheid Geen enkele vrouw is van nature abnormaal dik. Alleen met een gezond, normaal figuur kunt u het volle leven genieten. Riskeer geen gevaarlijke experimenten 1 Maak met de vloeibare BonKora een eind aan de dikte die n altijd en overal In de weg zit Flacoa a f 2M bij apothekers en drogisten •BONKORETS dellijk een onderzoek in, waarbij kwam vast te staan, dat de chauffeur van de autobus in geen enkel opzicht schuld treft. De heer B. is waarschijn lijk door de rook zodanig verblind, dat hij naar de linkse kant van de weg is gezwenkt. De stoffelijke over schotten zjjn naar het lijkenhuisje van de Algemene Begraafplaats overge bracht. Vanzelfsprekend is de ontsteltenis zeer groot in Domburg en.ook in Westkapelle, waar het ongeval ge beurde. het grootste belang dat er voor de kapitaalvoorziening van de water schappen een verlichting tot stand komt. Sprekende over de mechanisatie van de landbouw, waarschuwde in leider voor een te sterke afremming hiervan. Productieverhoging en mechanisatie kunnen slechts hand in hand gaan. DE PACHTPRIJZEN. Er wordt veel gesproken over de onrustbarende stijging van de water schapslasten. Spr. noemde dit een verkeerd uitgangspunt. Men ver bindt deze kosten aan de pachtprijs, doch niet aan de kostprijs van de agrarische producten, hetgeen spr. luister vindt. De stijging van de lasten is gezien in het licht van de prijsstijgingen niet uitzonder lijk hoog. De rout is echter gemaakt dat tc laag is vastgehouden aan de pachtprijs van 1940. Het pacht- peil is momentcel niet in evenwicht met het algemene prijspeil, Spr. is een warm voorstander van een dy namisch pachtbeleid. Het verschil tussen de pachtprijzen voor goede en slechte gronden zou ook veel froter moeten zyn. In Noord Ne erland staan dc pachtprijzen op een economisch beter peil dan in het Zuiden. Tenslotte gaf ir. Her weyer nog enkele cijfers, om aan te tonen welke invloed de verhoging van de pachtprys op de kostprijs van de producten zou hebben. By 'n verhoging met byv. 100% ni verge- lyking met 1940, zou de kostprys van de tarwe tegenover 1940 met 2.50 4 3 en van bieten 23 per ton stijgen. Voor dc export van onze landbouwproducten zou dit niet on- overkomelyk zy'n. Spr. was daarom van mening dat dc pachtprys niet beneden de huidige kosten en lasten behoeft te worden gestabiliseerd. Aan het eind van zyn betoog lan ceerde spr. nog enkele opmerkingen, ter stimulering van de vorming van dijkringen in Zeeland, terwyl hy voorts enkele mededelingen deed over investeringen voor de waterschappen. Er is een investeringscommissie inge steld. waarvan dc waterschappen wei nig te vrezen zullen hebben, wanneci men kapitaalswerken wenst uit te voeren, welke zullen leiden tot verho ging van de productie. COMMISSARIS DER KONINGIN. Na een korte gedachten wisseling, richtte de Commissaris der Koningin zich tot de vergadering, waarin hy hulde bracht aan de inleider en het bestuur van de bond dank bracht voor de samenwerking welke het Pro vinciaal bestuur steeds ondervindt. Vervolgens verenigde het gezel schap zich in hotel Koster te Burgh en hotel Bom te Haamstede aan een gemeenschappelijke maaltyd. Na afloop hiervan werd een excur sie gemaakt. Er werd een bezoek ge bracht aan de uitkijktoren en het pompstation op Westenschouwen en nadat op de hoeve van de heer Blom, Dijkgraaf van het Waterschap Burgh- en-Westland, een verversing was aan geboden, werd via Westenschouwen en Burghsluis naar Zierikzee gereden. Een gedeelte ging per vergissing via Brouwershaven. Van een officiële ont vangst door het Waterschap Schou wen kon dan ook niet veel meer ko men, terwijl wegens tijdgebrek ook het bezoek aan het gerestaureerde ge maal Flaauwers moest komen te ver vallen. Advertentie Hoofdpijn Een „barstende" hoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of twee AKKERTJES ...die helpen direct! J VERPLEGING VAN PSYCHISCH ZWAKKEN. Stichting Rusthuizen Walcheren verkrijgt het voor tien jaar in erfpacht. Naar wij vernemen zal dc Stichting Rusthuizen Walcheren te Middelburg het fraaie landgoed „Overduin" te Oostkapelle voor de tyd van tien jaar in erfpacht verkrijgen. Het is de be doeling er een rusthuis van te maken voor jonge en oude chronische patiën ten. lijdende aan psychische zwakte. Vandaag wordt in Middelburg de acte tot vestiging van het recht van erf pacht gepasseerd. Het ongeveer 30 ha. grote landgoed behoort toe aan de familie Heyse. Voor het doel, dat de Stichting Rust huizen Walcheren er aan denkt te ge ven, is het bijzonder geschikt; het ligt geïsoleerd, maar js toch gemakke lijk te bereiken en bij het huis be hoort een zeer fraai park, waarin de verpleegden naar hartelust kunnen wandelen. De tuinman, die thans in dienst is van de familie Heyse, wordt door de Stichting in zyn betrekking gehandhaafd. In het huis, dat in voor treffelijke staat verkeert, behoeft practisch niets verbouwd te worden; er zijn enige badkamers, er is bijna voldoende sanitair en ook is er een centrale verwarming met olie-stook inrichting. Het zeer grote koetshuis ondergaat een kleine verbouwing en Is bestemd tot zustershuis. De zusters zullen hier haar slaapkamers en conversatie- zaal hebben. Naar aanleiding van het boven staande hadden wij een onderhoud met de voorzitter van de Stichting, de heer A. H. S, Stemerding, die er zijn vreugde over uitsprak, dat men thans ook die catagorie mensen kan helpen, voor wie tot nu toe in Zee land nergens plaats was. Doordat zij „Overduin" ter beschikking krijgt, kan de Stichting de specialisatie, wel ke doelbewust wordt nagestreefd, verder voortzetten en is het onnodig psychisch gezonden en geestelijk ge deprimeerden in één rusthuis op te nemen, hetgeen uiteraard minder ge wenst is. Men denkt in „Overduin" ongeveer vijftig patiënten te kunnen verplegen. Aan de verzorging van be jaarden in dc Willem ni-kazarne komt nu een einde; dit nood-rusthuis wordt opgeheven en de oudjes zullen in de andere rusthuizen worden op genomen, al naar gelang van hun ge zondheidstoestand in „Der Boede" „Ter Hooge" of „Overduin", of, wan neer zij dit wensen, in het pension tehuis „Ter Mantellnge". De heer Stemerding deelde ons ten slotte nog mede, dat men verwacht dit najaar vergunning te ontvangen voor de uitbreiding van „Der Boede" Er wordt echter hard aan gewerkt om de bouwvergunning reeds deze zomer te verkrijgen. Tram Knocke-SIuis rijilt nog dit seizoen. Het staat thans wel vast, dat de electrische tram van Knocke naar Sluis in elk geval nog dit seizoen zal ryden. Deze week werd van de zyde van de directie een nieuwe dienstregeling afgekondigd, die a.s. Maandag ingaat en waarbij het aan tal ritten per dag van 5 op 12 ge bracht wordt. Vooral de pas inge- voerdo middagdienst blijkt in de smaak te vallen van de gasten, die in Knocke vertoeven. „Haak-In"-tentoonstelllng trok 8300 bezoekers. De Haak-In-tentoonstelling te Goes is een groot succes geworden. Niet minder dan 8300 bezoekers werden geteld, een aantal dat de verwachtin gen verre heeft overtroffen. Vrijdag avond werd bijna de 3000 bereikt. Za terdagmorgen kwamen 600 scholieren uit Goes en omgeving een bezoek brengen, doch de grootste toeloop volgde des middags en 's avonds. In de avonduren, toen byna 4000 perso nen de kassa passeerden, was het zo overstelpend druk in de zalen, dat van tijd tot tijd de deuren gesloten moesten worden. De wachtenden namen echter deze stagnatie voor lief. Men kon zich er slechts over verheugen dat er zo veel belangstelling was, hetgeen niet anders dan ten goede van de kanker bestrijding kon komen. Van de Goese dames en heren die zich op de ten toonstelling en bazar verdienstelijk maakten, werd het uiterste gevergd. Hoewel de netto opbrengst nog niet by benadering kon worden vastge steld, zal toch ca. f 5000 aan het Ko ningin Wilhelminafonds kunnen wor den afgedragen. EEN PAAR SECONDEN SPANNING Zusterschip van de „Maipü" werd door vertegenwoordigster van Eva de Peron te water gelaten. Trrrrrrrklinkt het belletje op dc tribune. Plotseling is ieder vol aandacht cn zfo'n aller blikken gericht op Senora de Percda, die het nieuwe schip tc water zal laten. De heer Aric Smit, directeur van „Dc Schelde", geeft de Senora nog een enkele aanwyzing en dan kapt de vertegenwoor digster van Eva de Peron met een charmant gebaar de laatste dunne kabel door. De klink valt weg, daar ergens onder het grote, nieuwe schip en dit kan zijn clement tegemoet glijden. Zal het gaan Het duurt een paar seconden. Onbewegelijk ïykt de „Alberto Dodero" aan do helling vastgekleefd: „Hy biyft zitten....." Iedereen is nu tot het uiterste gespannen. De Maipü gleed vyf maanden geleden zo ongeloofiyk snel weg, dat de doop zelfs dreigde te mislukken. Zou dit zusterschip nu werkelijk weigeren Zulke seconden lijken minuten, maar dan gebeurt het toch: juist nadat dc champagnefles met een duideiyk hoorbare knal tegen de boeg uit elkaar gesppt is, gaat er even een trilling door het schip. Een laatste verzet mis schien En dan giydt ook de „Alberto Dodero" soepel en statig te water. Recht in het rysbed, dat hem moet opvangen, het water in het dok hoog voor zich opstuwend, fier opduikend uit de golven, die zo'n tewaterlating altijd met zich meebrengen. Zoals gewoonlyk bestond er voor deze tewaterlating zeer grote be langstelling. Een Vlissinger slaat een dergelijke gebeurtenis nu eenmaal niet graag over, ook al is het reeds bouwnummer 268. En nu, in het zo merseizoen, waren er vanzelfspre kend ook heel wat badgasten, die zich het buitenkansje van een der gelijk schouwspel met lieten ontne men. Zo iets zie je nu eenmaal in Den Haag of Steenwykerwold niet zo vaak De plechtigheid werd als gewoon lyk opgeluisterd door de medewer king van de Kon. Harmonie „Ons Genoegen", die onder leiding van de heer P. de Rooy, vrolyke marsen blies en zo ds tijd van wachten kortte. Precies zes minuten over één was het grote moment aangebro ken en weinig minuten later lag de „Alberto Rodero", nu nog een bij lange na niet voltooid carcas, in zijn element en was de helling naast de Zweed leeg en verlaten, gereed voor een nieuwe opdracht. Want stil ligt het werk op „De Schelde" nooit De genodigden, onder wie ver schillende vertegenwoordigers van het Argentynse gezantschap, het consulaat generaal in Amsterdam en de redery. de burgemeester van Vlissingen. mr. B. Kolff, Senor Ri- cardo Méndez Casariego, de toe komstige kapitein van het nieuwe schip en voorts de hoofdingenieurs en enkele andere functionarissen van de Kon. Mij. „De Schelde", begaven zich na afloop van de tewaterlating naar het Wooldhuis, waar de directie een lunch aanbood. Maar alvorens aan tafel te gaan, werden toch nog en kele hartelijke woorden gewisseld. TOESPRAKEN. De heer Arie Smit, directeur van „De Schelde", sprak zyn gasten in de Spaanse taal toe en dankte In het bijzonder Senora Dona Clara Adela Arbafetti de Pereda voor de charmante wijze waarop zij als spe ciale vertegenwoordigster van de „madrina", Senora Dona Maria Eva Duarte de Peron, de tewaterlating en de doop had willen verrichten. Als herinnering aan deze plechtig heid bood de neer Smit Senora ae Pereda een fraai souvenir aan. Senora de Pereda beantwoordde deze toespraak en wees daarby op de hartelijke samenwerking tussen Nederland en Argentinië, tussen de rederij en de werf, waarby de bouw van de beide schepen, de „Maipü" en de „Alberto Dodero" het bewhs vormt. Ook wees Senora de Pereda Nieuwe directeur voor de nijverheidsscholen te Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen benoemde in zyn vergadering van Yrydag de heer J. Moorman te Sche- vcningen tot directeur van de ge- meenteiyke dagschool voor nyverheid en de avondschool voor ny verheids- onderwys. De heer Moorman volgt als zodanig de heer G. van Wagen voorde op, aan wie wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftyd eervol ontslag werd verleend. Gevangentoren wordt nog niet gerestaureerd. In de vergadering van de gemeen teraad van Vlissingen heeft burge meester Kolff meegedeeld, dat een restauratie van de Gevangentoren aan de Boulevard De Ruyter voorlopig op zich zal laten wachten. De minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting heeft namelijk bericht, dat zowel de gelden als het bouw-volume voor een afdoend herstel ontbreken. Wel zullen vanwege de Rijksgebouwen dienst de nodige maatregelen worden getroffen, opdat het bouwwerk voor verder verval wordt behoed. op de grote betekenis van de naam gever van dit nieuwe schip, Alberto Dodero, voor de ontwikkeling van de scheepvaart van haar vaderland. Onder de gasten bevond zich de Argentijnse gezant in Den Haag, Don Antonio Valenzuela. De echtge noot van Senora de Pereda, Don Julio Nestor de Pereda, consul-gene raal en vertegenwoordiger van de Argentynse minister van verkeer in Amsterdam, die met zyn beide dochters de plechtigheid eveneens bijwoonde, voegde aan deze woor- de nog een hartelyke wens toe, waarna werd besloten met éen dronk op het welzfn van beide landen. In prettige, ongedwongen stem ming verenigde men zich daarna aan de lunch, welke er mede toe bij droeg de naam van Nederland en onze Nederlandse scheepsbouwers by de buitenlandse gasten hoog te houden. Yerseke: Oesters mosselen en kreeften f vervolg van blz. l) Maar zij hebben niet alleen oesters, zij vangen ook mosselen. En dank baar dat ze zyn, dat de mosselziekte schynt te verdwijnen. Evenals de vissers van Zierikzee hebben ook die van Yerseke hun strop gehad. Maar ze geven de moed niet op en boven dien: ze hebben hun kreeften! DE KREEFTEN Waar vindt ge in West Europa een kreeftenpark? Is het wonder, dat er steeds meer vreemdelingen naar Yerseke komen om dat kreeftenpark te zien? Naarstig speuren de Yersekse vis sers de wateren van de Oosterschelde af naar kreeften. Ge kunt hun schui ten op het water zien dansen, als ge op een dag naar de haven loopt. En als de Oosterschelde en de andere Zeeuwse wateren niet genoeg ople veren, dan importeren de Yersekers kreeften en lcweken die op, totdat het knapen zyn van je welste. En ook in de kreeften gaan ronde sommen om en ook van de kreeften smult heel West Europa, PROEVEN VAN YERSEKES HEERLIJKHEID Dat alles vernamen de journalis ten van buiten Zeeland, die naar Yerseke getogen waren van burge meester Willemsen. Ze keken hem verbijsterd aan. En nog hadden ze moeite om hem te geloven. Het leek te mooi om waar te zyn. Maar toen kwamen ze ln dat be roemde restaurant, waar naar de le gende wil de beste kreeften ter we reld het beste worden toebereid" en waar men daarby de beste witte wij nen schenkt. En zy aanschouwden daar een tafel, met meesterhand ge dekt, beschenen door het licht van dikke kaarsen in zilveren kandela ren. Het vlammendst rood kan niet roder zyn, dan de kreeften op die ta fel, in dat kaarslicht. En nu kunt ge een half uur lang trachten om iemand duidelijk te ma ken, hoe kreeft uit Yerseke smaakt, hh zal het niet weten. Maar laat hem vijf minuten met een knalrode kreeft alleen en schenk hem een glas goe de wyn en zyn leven lang zal hy helmwee hebben naar het gevoel van zaligheid dat hem doorstroomt, als hy de kreeften van Yerseke proeft. Dat wisten ze natuuriyk, die bur gemeester Willemsen, die restaura teur, die oester- en kreeftenkwekers van Yerseke, En zo zwerven er dan nu zeventien journalisten door Nederland, die nooit meer verlost zullen worden van het heimwee naar oesters en kreef ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2