I CHIEF WHIP VREDESTEIN Landbouwproefbedrijf werd te Bruinisse geopend Middelburgs raad in vacantiestemming HET UITBREIDINGSPLAN VAN MIDDELBURG IS GEREED Fabriek voor Sas van Gent EEN NAAM IN RUBBER VLISSINGENS RAAD VERHOOGDE DE PERSONELE BELASTING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 JUNI 1951. LANG GEKOESTERDE WENS Commissaris der Koningin woonde plechtigheid bij Een landbouwproefbedrijf voor de zavelgronden. Dat was iets, waarover men tientallen jaren geleden op Schouwen en Duiveland reeds droomde. De oorlog kwam over Zeeland, richtte ontzaggelijke vernielingen aan, vooral ook in de landbouw, de Stichting „Hulpactie Scheldemonden" wist in ove rig Nederland ruim drie cn een halve ton voor onze geteisterde provincie in te zamelen en zo kon Vrijdagmiddag te Bruinisse een lang gekoesterde wens in vervulling gaan: de officiële opening van een landbouwproefbedrijf! Op dit bedrijf met 20 ha grond cn moderne bedrijfsgebouwen, kunnen thans onder auspiciën van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, proef nemingen voor de zavelgronden worden genomen, welke voor de landbouw In deze streek van onschatbare waar do zulle nbfjlken te zijn. In de grote nieuwe schuur kwamen i gistermiddag naast het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zee land, vele genodigden, o.w. de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A F. C( de Casembroot en de verschillende kopstukken van de Zeeuwse land bouw bijeen, om van de officiële ope ning getuige te zijn. De voorzitter van de Stichting Proefboerderijen Zeeland, en tevens van de Stichting voor de Landbouw, de heer G. van Waes, memoreerde in grote lijnen de totstandkoming van dit bedrijf. Het is slechts mogelijk gewor den aoor de grote samenwerking tus sen verschillende bevolkingsgroepen van Nederland, de diverse landbouw organisaties en de samenwerking van de Stichting voor de Landbouw met provinciale en landelijke overheid. Na de bevrijding werd boven de rivieren de stichting „Hulpactie Scheldemon den" in het leven geroepen om te helpen, de schrijnende nood in Zee land te lenigen. Een grote som gelds werd ingezameld en het is de Stich ting voor de Landbouw mogen geluk ken. hiervan een deel toegewezen te krijgen voor een proef boerderij. Spr bracht deze stichting. «.rtegenwoor- digd door de heren H. D. van Dallen en A. Kurpershoek, resp. voorzitter en secretaris, hiervoor dank. Nadien is grote steun verkregen van het depar tement van landbouw om tot de ver dere uitbouw te komen, i.c. de stich ting van de bedrijfsgebouwen. De voorzitter noemdè deze boerde rij een blijvend aandenken aan de hulpvaardigheid van andere bevol kingsgroepen. Het is van het grqotste belang, dat de Zeeuwse boer op dit bedrijf de wetenschap in de practijk kan opdoen. Nadat de heer H. D. van Dellen als voorzitter van de Hulpactie Schelde monden nog een kort woord had ge sproken, ging deze met zijn secretaris over, tot onthulling van een gedenk- tegel in de voorgevel van de schuur COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT. Vervolgens sprak de Commissaris der Koningin namens het Provinciaal bestuur. Hij bracht alle gevers in Hol land dank voor de steun aan Zeeland gegeven. De keuze van bestemming der gelden is zeker goed geweest. Spr hoopte dat dit bedrijf tot in lengte van jaren, onder Gods zegen, in het be lang van de Zeeuwse landbouw werk zaam zal zijn. Verschillende andere sprekers voer den hierna nog het woord om hun gelukwensen aan te bieden en de gro te betekenis van dit bedrijf te schet sen. Ir. P. A. den Engelsen, deed zulks als inspecteur van de landbouw, ir. M. A. Geuze, als lid van het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Land bouw, de heer Job. Koopman uit Zie- rikzee, als voorzitter van de Commis sie van beheer, die mededeelde de erfbeplanting voor zijn rekening te nemen, de heer C- Zwager man als oud-rijksveeteelt consulent. Ir. Bouma, rijksconsulent voor boer- derijenbouw, burgemeester W. van den Berg, namens het gemeentebestuur van Bruinisse, en de heer H. C. can de Zande, kringvoorzitter van de Z. L.M-. die een elevator voor de schuur toezegde. Ir. Geuze stelde namens de Kring Tholen van de Z.L.M. nog een Cambridge-rol als geschenk in het vooruitzicht. Verschillende sprekers richtten ook goede woorden tot de bedrijfsleider, de heer L. Bij de Vaate TECHNISCHE GEGEVENS. Laatste spreker was ir. C. W. C. van Beekom, rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, die een korte technische uiteenzetting van dit be drijf gaf. Het beslaat 20 ha zavelgrond, waarvan 16 ha in een aaneengesloten blok. Het bouwplan is zoals dit op de zavelgronden voorkomt. De proeven worden aangepast aan het bouwplan en niet omgekeerd. Naast veel rassen- proeven worden ook cultuurproeven uitgevoerd, o.a. aardappelproeven met verschillend voorbehandeld pootgoed, rijenafstand proeven met uien en standx-uimteproeven met mais. De gronden zullen in drie jaar in orde worden gemaakt. Er zal opnieuw gedraineerd woiden, waarbij ook proefnemingen worden gedaan, ter wijl de ontwatering eveneens moet ZIJ, DIE SLAAGDEN. Aan de Rijksuniversiteit te Amster dam, zevende faculteit, slaagde voor het candidaatsexamen politiek-socia- le wetenschappen de heer G. J. Lxe- vense te Middelburg. In het Gasthuis tc Middelburg slaagden voor het diploma ziekenver- pleging-A de zusters N. G. de Bour- graaf, A. Jobse, L. de Keyzer, T. C. Kögeler, A. J. van der Linde en C. C. van de Voorde. Voor de aantekening kraamverpleging slaagden de zusters A. T. van Heyningen en M. W. van KampenDen 'Boer. worden verbeterd. In de woning van de bedrijfsleider zit ook een element van proef, doordat er bijv. een kan toorruimte is ingericht. De schuur heeft een stal voor 10 koeien en paarden. Voorts is er een tasruimte van 1100 m3. Ook komen er nog 3 ronde gestorte silo's. In het bijgebouw is een schaftlokaal ondergebracht, een tractorbergplaats, kiemruimte voor pootgoed en een luchtgekoelde be- waarruimte voor aardappelen en uien. Nadat de voorzitter een slotwoord had gesproken, waarin hij hulde bracht aan de secretaris, ir. J. D. Dorst, werd daarop gezamenlijk een rondgang over het fraaie, moderne be drijf gemaakt. Agenda werd in half uur afgewerkt Een zeer onvolledige gemeenteraad van Middelburg, die blijkbaar ln va cantiestemming verkeerde, heeft gis termiddag in een half uur tyds een weinig belangrijke agenda afgewerkt. Niet minder dan zes leden hadden verstek laten gaan en zy, die wèl ge komen waren, zagen geen redenen tot het openen van wydloplge debatten. Zelfs de rondvraag leverde nagenoeg niets op. By de opening van de vergadering herinnerde de voorzitter, burgemees ter mr. dr. N. Bolkestein, aan de ver jaardag van Prins Berahard en uitte de wens, dat het deze nog lang gege- gen zal zijn om temidden van zijn ge zin en het Nederlandse volk te leven. Nadat de eindwfjziging van de begro- ting-1950 onveranderd was goedge keurd, richtte de voorzitter dank woorden tot het secretarie-personeel, dat niet gedraald heeft om enige ma len langdurig over te werken, opdat deze wijziging op tijd gereed zou zijn, De raad besloot tot medewerking krachtens artikel 72 van de L.O.-wet ten behoeve van de scholen aan de Gravenstraat en de Verwerijstraat kende het gemeentepersoneel een va- cantietoeslag toe, verleende een ere- diet van 8000 voor de verbouwing van de barak op het Noordbolwerfi ten behoeve van de Landbouwhuis- houdschool en een crediet voor werk verschaffing door egalisatie van ter reinen aan t Zand, ging accoord met een gemeenschappelijke regeling voor toelating van leerlingen uit andere gemeenten op openbare scholen en hechtte zijn goedkeuring aan het ont- werp-Schadevergoedingsverordening. Bij de rondvraag informeerde de heer M. Wattel (AR) hoe het staat met de plannen tot egalisatie vap het terrein aan de N. Vlissingse. weg, waar aanvankelijk het sportvelden complex was geprojecteerd. De voor zitter antwoordde, dat deze egalisatie niet meer noodzakelijk is. De heer A. J. Schot (SG) klaagde over het ver dwijnen van een plank over de sloot aan het einde van de Ter Hogeweg. De oudjes uit „Ter Hooge" moeten nu door de (droge) sloot lopen. Er zal worden nagegaan, of het hier een ..gemeenteplank" betreft. In verband met uitstedlgheid van onze Hoofdredacteur ver zoeken wij dringend tot en met 15 Juli geen voor de redactie bestemde stukken aan hem persoonlijk te adresseren. Redactie Provinciale Zeeuwse Courant. Verbetering Prov. weg op Walcheren aanbesteed Vrijdag werd namens Gedeputeer de Staten van Zeeland in Middelburg aanbesteed de uitvoering van de ver betering der Provinciale weg Middel- burg-Souburg-Vlissingen. Er werd met twee bedragen ingeschreven, a. voor uitvoering der werkzaamheden met gebruik van plaatzand, b. voor uitvoering der werkzaamheden met gebruik van door de directie ter be schikking te stellen delfzand. De volgende inschrijvingen kwa men binnen: J. H. van de Ven, Vlis- singen, A 395.000; B 380.000; C. V. Utiliteitsbouw Bloemendual, M. C. Bolsenbroek Co., Santpoort, A 386.490; B 361,290; P. J. van de Sande en A. den Exter, Breskens, A 372.000; B 349.000; J. M. Dekker, Brouwershuven, A 355.000; B 330.000; N. V. Rotterdams Beton en Grondbedrijf, Rotterdam, A 353.900; B 308.500; Js. Moerland, St. Annaland, A 350.000 B 314.000; Fa. J. van 't Verlaat Zn., Hardinxveld. A 332.500; B 308.000; J. D. Janse, Colynsplaat, A 329.100; B 302.400; Gebrs. J. en H. Geldof. Serooskerke (W.), A 327.500; B 309.500. BUK W DE TOEKOMST Uitbreiding van woonwijken en bescherming van landbouwbelangen Het uitbreidingsplan van de gemeente Middelburg is gereed gekomen en zal binnen afzienbare tyd aan de raad ter vaststelling worden voor gelegd. In dit plan is een uitbreiding van de buitenwyken 't Zand, De Griffioen en Nieuw-Middelburg voorzien, tcrwyi tevens grote aandacht is besteed aan de „longen" van de stad; de plaatsen, waar het platteland de singels bereikt. Bepaalde gedeelten van de gemeente zijn tot agrarisch gebied verklaard, hetgeen wil zeggen, dat daar geen nieuwe woningen mogen worden gebouwd en bij verwoesting door brand of by afbraak geen herbouw wordt getolereerd. stemd voor open bebouwing en dé omgeving van de Lageweg wordt in isch terrei In een officieuze zitting van de ge meenteraad heeft de dir. van Ge meentewerken, de heer A. J. W. Ma- thijssen, enige nadere byzonderheden medegedeeld over het nieuwe uit breidingsplan. Eigenlijk zijn er twee: een plan in hoofdzaken, dat gericht is op de ontwikkeling in de verre toekomst en een plan in onderdelen, dat aangeeft, wat in 10 jaar tyds vex-wezenlykt kan worden. De heer Mathyssen bepaalde zich tot dit laat ste plan. Aan 't,Zand wordt een verdere uit breiding gegeven met woonwijken, die zullen grenzen aan het toekom stige recreatieoord „Toórenvliedt", uUU -*imn J nfi i i waarby, in afwachting van definitie ve plannen, nog altyd ruimte is ge reserveerd voor een zwembad. De lintbebouwing van de Nw. Vlissingse weg eindigt ter hoogte van de vei ling; het aansluitende gebied is be- 4ri?>prf» DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID/ Eindexamen Lyceum te Zierikzee. Aan het Lyceum te Zierikzee slaagde voor het eindexamen gymna sium A L. M. Verseput te Zonnemaire en mej. M. G. van Waveren te Haam stede, voor het diploma B mej. M. W. Stevense te Renesse. Afgewezen 1 candidaat. Vervoersverbod voor kolen in Zeeuwsch-Vlaanderen In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit betreffende de instelling van een vervoersverbod voor vaste brandstoffen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. BENOEMINGEN BIJ DE I'ROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben benQemd bij de Provinciale Stoom bootdiensten tot: bankwerkers eerste klasse, de heren C. P. de Keijzer, F. B. Malipaard. M. Mol, A. Wijgman. B, Mon- té, G. A. Baljeu en tot werkman de heer J. Quite. Advertentie (Slot van pagina 1) Het gemeentebestuur recipeerde daar onder leiding van burgemeester jhr. mr. J. Schuurbequé Boeye in de fraaie raadszaal van het schone stad huis. Zierikzee is een stad met 7000 inwoners. Overal elders in Nederland zou zo'n plaats ter nauwemood mee tellen. Op Schouwen liggen echter 18 gemeenten, met samen 26.000 inwo ners. Ook deze cijfers zeggen voldoen de. Zij tonen aan, dat Zierikzee een belangrijk streekcentrum is en het moet gezegd: het vervult zijn taak met ere. Problemen In overvloed. PROBLEMEN VAN EEN EILAND De mosselvissery van Schouwen en Duiveland maakt zware jaren door. De mosselziekte na de droge zomer van 1949 is een klap geweest, die aankwam, die kapitalen koste. Aan die droge zomer schryven de mensen van de practijk de mosselziekte toe. Droog weer, te zout water, slecht mossel voedsel... te zwakke mosselen om de parasieten de baas te biyven, zo redeneren ze in Zierikzee, de man nen van de visserij. En in tegenstel ling met alle vacantiegangers hopen ze, dat ook deze zomer nat blijft, om dat de mossels zich al aardig herstel len en zich vermoedeiyk verder her stellen zullen. Ander probleem: het veer Anna Ja- cobapolderZype! Veel te duur zeggen de Schouwenaren en Duive landers. Als we een goede en goedko pere verbinding hadden, zouden er nog meer vreemdelingen komen en ze komen in steeds grotere getale! Probleem nummer drie: de lege trams. Alleen schoolkinderen ki'uipen in de trams, de bussen worden door de anderen verkozen. En als vierde: het merkwaardige Êrobleem van de krotten in Ziexikzee. [et krioelt er van do huisjes, die oud zijn en vervallen, die eigenlijk al lang onbewoonbaar hadden moeten zyn verklaard. Maar, zeiden de mensen van bui ten Zeeland, die huisjes vormen de schoonheid van uw stad, vervang ze door andere en uw stad wordt ont luisterd! De Zierikzeeërs hebben hun ant woord klaar. Laat ons in vredesnaam niet stikken in de schilderachtigheid! roe pen zij uit. Maar zij wijzen er tevens op, dat de Zeelandiafabriek een hypermodem kantoorgebouw heeft, opgetrokken achter een schone oude gevel. Als het overal maar zo kon, zeg gen ze in Zierikzee! IEDEREEN MOET MEER BETALEN En handhaafde het progressieve opcenten-stelsel De gemeenteraad van Vlissingen is Vrijdagmiddag bijeengeweest voor de behandeling van een agenda van liefst zestig punten. Dat in aanmer king nemende, kan men zeggen, dat de raadsleden zich van deze taak vlot hebben gekweten, want het was nog even vóór zessen, toen burgemeester mr. B. Kolff deze zitting kon sluiten. De discussies beperkten zich dan ook in hoofdzaak tot enkele punten en verreweg de meeste voorstellen konden met een hamerklopje worden af gedaan. Het langst hield de raad zich nog bezig met het voorstel tot ver hoging van het aantal opcenten op de personele belasting. B. en W. althans de meerderheid van het college hadden voorgesteld tegeiyk met de helaas noodzakelijke verhoging de progressiviteit in het aantal opcen ten af te schaffen en over te schakelen op een proportioneel stelsel, waar by het aantal opeenten voor alle huurwaarden op 150 zou worden ge fixeerd. Maar ondanks de toch waarlyk niet zwakke verdediging van wet houder Poppe, besliste de raad tenslotte anders: een amendement van wet houder Van Poelje, gesteund door dé heren Post en Corveleljn, om dé pro gressie te behouden, werd met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. waartegenover staat, dat de progres sieve berekening de ambtenaren heel wat extra-werk kost. Spr. kon dan ook met het voorstel van de meerder heid van B. en W. accoord gaan. Zjjn partijgenoot, de heer Van Rooy- en, dacht er net zo over en wees er bovendien op, dat de personele belas ting ook zonder een progressief op- centenstelsel ï'eeds een sterke pro- De „aanval" op het voorstel als men het zo tenminste noemen mag werd ingeleid door wethouder Van Poelje (P.v.d.A.), die samen met zijn ambgenoot Van Oorschot wegens uitstedlgheid afwezig zich ter zake ook met een nota tot de raad had gewend. De heer Van Poelje er kende de noodzakelijkheid der verho ging, maar ging er niet mede ac coord, dat de „kleinen zouden op brengen wat de groten als voordeel krijgen". By huurwaarden van 400 per jaar zou z.i. reeds het voordeel beginnen. Spr. betreurde het, dat in de toelichting op het voorstel cyfers beti-effende de hogere huurwaarden ontbraken. Ook de heer Ventevogel (CJ3.), kwam met cijfers en hy rekende de raadvoor. dat het verschil tussen het propox-tionele» stelsel en het pro gressieve voor de lagere huurwaarden slechts een kwestie van dubbeltjes is, gressiviteit kent. Zowel de heer Post (P.v.d.A.) als de heer Corveleyn (K.V.P.) waren ech ter tegen afschaffing van de pro gressie; beiden wezen vooral ook op het psychologisch effect van een der gelijk besluit. Wethouder Poppe (A.R.), verdedig de het voorstel met élan. Hij wees daarbij op de grote verschillen voor beide stelsels bij hogere huren en de zeer kleine bij lagere. Ook de wet houder legde de nadruk op het reeds sterk progressieve karakter van de personele belasting en bovendien op het feit, dat iedereen meer zal moeten betalen, niemand uitgezonderd. De hogere hum-waarden worden reeds zwaar belast maar met het oude op- centenstelsel zou het beslist te gek worden. By huurwaarden van 400 en 500 gulden worden het reeds verschil len van 8 tot 16 gulden! Men kan na- Uiurlijk trachten de massa te winnen, maar rechtvaardig is een handhaving van deze progressie niet. Spr. erken de, dat vele arbeiders in duurdere woningen wonen, dan vóór de oorlog, maar het zyn ook veel betere wonin gen en velen zouden beslist niet te rug willen: By de replieken erkende de heer Van Poelje, dat door behoud van de progressie. de middengroep het zwaarst wordt getroffen. Maar ophef fing van de progressie betekent z.i. toch een stap terug! De heer Vente vogel wees nog op de vercninderïng van de belasting op het meubilair. Het amendement, dat strekte tot behoud van de progressie in de op- 'centen werd tenslotte, gelijk reeds gemeld, met 8 tegen 6 stemmen aan- fenomen. Tegen stemden de heren oppe, Ventevogel, Corver, de Wit, van Rooyen en Sabben, voor de heren Post, Beun, Corveleyn, Geldof, Ma rijs, Andriessen, Van Poelje en Van Schijndel. SCHOLENBOUW Een ander punt, waarover enige discussie ontstond, betrof de bouw van een nieuwe school in het nieuwe gedeelte van Vlissingen. Drie instan ties hebben hier nieuwe schoolruimte nodig: Hervormd, Geref oxmeerd en openbaar onderwijs. De financiële nood van onze tyd noopt natuurlijk in deze te streven naar enige samen werking. door meer scholen in één gebouw onder te brengen, maar he laas hadden B. en W. daarmede weinig succes gehad. Het bestuur van de Hervonnde school bleek reeds terstond niet bereid, en hoewel het Geref- schoolbestuur aanvankelijk wel enige bereidheid toonde, rezen er tenslotte toch bezwaren, welke het deden besluiten een eigen aanvrage te handhaven. Hierover ontspon zich enige dis- Toelatingsexamen Sted. Gymnasium Middelburg Voor het toelatingsexamen van het Stedelijk Gymnasium te Middelburg slaagden Vrijdag de volgende candi dates Corine van Bergen, Nelly F. Ie Clercq, Marijke Ghysen, Honorée A. H. Sandberg tot Essenburg, Willy C. Schermers, W. M. van Woerden, allen uit Middelburg; K. R. Corver, H. C. Kok. Lucina M. Kolff, Liesbeth Krips, Suzanna Mets, J. M. de Meij en Anna G. Staverman, allen uit Vlis singen: J. K. Rader uit Kamperland; J. Teslte uit Goes en A. G. van Wil- lenswaard uit Domburg.. Vijf candi- daten moésten wórden afgewezen. Veesmc&kel te St. Jansteen Door ambtenaren der invoerrechten en accynzen te St. Jansteen werden weer enkele smokkelaars betrapt, die orobeerden een koe over de grens te drijven. De smokkelaars wisten, met achterlating van het rund, in het duister te ontkomen. De waarde van. de koe bedraagt ongeveer 800. de toekomst agrarisch terrein. Tussen het Zanddorp en de Domr burgse watergang ligt één van de bewuste „longen". De wijk De Griffioen wordt uitgebreid met, vier ryen woningen in z.g. strokenbouw, in dezelfde geest als de reeds be staande. Tussen Griffioen en Sprenk ligt de tweede „long", waardoorheen de uitvalsweg naar Domburg loopt met een aftakking naar de Seisweg. Nabij de z.g. Oostenrykse woningen is een open bebouwing gedacht. Hier zullen nog 24 woningen verrijzen. De Nadorstweg, de „blinde darm" in het plan, behoudt zijn lintbebouwing, evenals helaas de Noordsingel, EEN NIEUWE STORTPLAATS In Nieuw-Middelburg is, zoals be kend, het nieuwe sportveldencom plex geprojecteerd, grenzend aan dé toekomstige randweg rondom een groot gedeelte van de stad. Hief- komt ook nog bebouwing. De tuiri- grond ten Z.O. van de Veersewèg en naby de Veerse watergang zal niet bebouwd mogen worden. Naby het Kanaal door Walcheren, vóór het klein-industrieterrein, is plaats gereserveerd voor een riool waterzuiveringsinstallatie. Tevens komt daar de nieuwe stortplaats van vuil en puin. Binnen weinige dagen zal reeds begonnen worden met het deponeren van puin op dit terrein. De grond achter de Alg. Begraaf plaats is bestemd voor eventuele uit breiding daarvan. Langs de Segeers- weg en Schroeweg (agrarisch ge bied) mag geen nieuwe bebouwing komen. Uit de raad kwamen nog enige wensen naar voren. Eén der leden Was er op tegen, dat het terrein langs de Poelendaelesingel bestemd wordt voor industrievestiging. De voorzitter herinnerde er echter aan, dat de raad daartoe in 1947 zelf heeft besloten. B. en W. kunnen de bezwaren delen, maar het is formeel volkomen onjuist om gegadigden alsnog te verbieden achter de zuivelfabx-iek te bouwen. Een ander raadslid vond uitbreiding van de bebouwing by de Sprenk min- .der. gewenst. Men komt daar op tuin grond met veel glascultuur en wan neer dit onderdeel van. het, plan niet meer gewijzigd zou worden, zou het betrokken bedrijf geen gelegenheid meer hebben tot uitbreiding. cussie, waarin de heer De Wit (A.R.) uiteen zette, dat de voorgestelde op lossing van een gebouw met 6 loka len het Geref. schoolbestuur niet kon bevx-edigen, omdat dan op den duu^ een van beide scholen toch in de knel zal komen. Wanneer het nog mogelijk zou zijn een project met 8 lokalen voor elke school 4 te maken, dan zou samenwerking waarschijnlyk zeer wel mogelijk zyn. Wethouder Poppe meende, dat met enige tegemoetkomendheid de bezwa ren van de „samenwoning" wel te ondervangen zouden zijn. Men moet I begx-ypen, dat de financiële nood hoog is. Drie gebouwen van elk vier I klassen is in deze tijd natuurlijk he lemaal niet mogelyk en het openbaar j onderwijs is zelfs reeds zo ver gegaan j er in toe te stemmen, dat in het nieuwe gebouw van 6 lokalen des- noods 4 ter beschikking van de Geref. school zouden komen. j Nadat nog enige andere sprekers hun mening over deze kwestie had den gezegd, aanvaardde de raad het voorstel om in principe tot het .bou wen van een openbare school te be sluiten en werd ook besloten mede werking te verlenen aan de stichting i van een Geref. school. Nadrukkelijk werd echter vastgesteld ook van de zijde van de heer De Wit, dat het streven gericht blijft op het vin den van een weg tot samenwerking. Anders zou zo drukte wethouder Poppe het althans uit wel eens in deze kwestie beslist kunnen worden „over ons, maar zonder ons". ANDERE PUNTEN Met de stemmen van de heren De Wit A.R.)Van Sabben (C.H.), Ma- rjjs (A.R.) en Poppe (A.R.) tegen, besloot de raad na enige' discussie de winkelsluiting zodanig te regelen, dat de kiosken aan het Stationsplein'lan ger geopend kunnen zyn. Ook het voorstel om voorlopig het gemeentepersoeel in de premie voor ziekenkostenver-zekering tegèmoet te komen, werd na enige discussie aan vaard. nadat een poging van verschil lende zijden om deze regeling met te rugwerkende kracht tot 1 Juli 1950 aanvaard te krijgen, schipbreuk had geleden. Wethouder van Poelje wees er daarbij op, dat de minister welis waar heeft verklaard hiertegen geen bezwaar te hebben, maar alleen wan neer daartoe dekkingsmiddelen aan wezig zyn. En dat is helaas niet het geval! Eveneens na enige bespreking aan- vaai'dde de raad tenslotte het voor stel tót vaststelling van een verorde-: ning inzake tegemoetkoming in stu diekosten van het gemeentepersoneel, waardoor de diploma-toelage in de toekomst komt te vervallen. t/m Zaterdag 7 Juli ONHERROEPELIJK LAATSTE WEEK van onze propaganda- verkoop met 15% korting op alle ESDERS KLEDING (uitgezonderd merkartike len en schoenen) LANGE NOORDSTRAAT 8-10 MIDDEI BURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2