PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alle Britse schepen moeten haven van Abadan verlaten BILT RICHTER BEZIG MET NIEUWE EXPERIMENTEN Nieuw offensief in Korea op komst? Ver. Naties in algemene vergadering bijeen? To see or not to see.. OPLICHTERS HADDEN ..OMZET" VAN EEN MILLIOEN DE LASTEN VAN DE P.Z.E.M. STEGEN VORIG JAAR MET 26 DE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 149 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week f 4.55 p. kw. fr. p. p. t 4X0 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPOENOMEN OE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 Juni 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. Advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel»; van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 53-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 21601. Wburg Londensc Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurltastr. 12. tel. 102; Terneuzcn: Brouwerij »tr. 2: Zlerikzee: N. Bogerm-tr. C TOESTAND STEEDS MEER GESPANNEN Eric Drake zou gevlucht zijn De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft Dinsdag middag in het Parlement verklaard, dat alle Britse tankschepen In de ha ven van Abadan instructie hebben gekregen onmiddellijk het anker te lichten en te vertrekken, zo nodig na de reeds ingeladen olie te hebben gelost. Morrison noemde de laatje ontwikkeling van de toestand in Perzië zeer ernstig. Wanneer de Perzische regering zou voortgaan met het doorvoeren van de anti-sabotagewet en het eisen van nieuwe ontvangstbewijzen, zou de Anglo-Iranian geen enkele andere keuze overblijven, dan haar werk zaamheden te Abadan stil te leggen. Morrison zeide verder, dat de Per zen moesten begrijpen, dat zij volgens het volkenrecht verantwoordelijk zijn voor de bescherming van Britse onderdanen in Perzië. Zouden zij niet in staat blijken zich van deze taak te kwijten, dan zou de Brjtse regering I gedwongen zijn zelf die taak ter hand te nemen onder gebruik van de middelen, die daartoe nodig zouden zijn. De kruiser „Mauritius" had order gekregen terstond naar het gebied van Abadan op te stomen, aldus zei- de Morrison, die voorts zeide, dat de Perzische regering herhaaldelijk was gewaarschuwd voor de gevaren, die een gevolg zouden kunnen zijn van het zich bemoeien met de ingewik kelde oliemachinerie. De raffinaderij zou niet kunnen werken zonder tan kers om de olie te halen. In Zuid- Perzië kan een zeer ernstige en moei lijke toestand ontstaan, waarvoor de Perzische regering ten volle aanspra kelijk zou zijn. Op de vraag of het zenden van de kruiser „Mauritius" het gevaar voor Britse levens zou verergeren, ant- woorde Morrison, dat hij dit ten zeer- In het Ruhrgebied dreigt een mijnwerkersstaiking Ongeveer een half millioen West- Duitse mijnwerkers zullen Maandag het werk neerleggen, wanneer niet aan hun eis tot een loonsverhoging van 14 procent zal worden voldaan. Deze looneis dateert reeds van het begin van dit jaar. Na tussenkomst van de West-Duitse regering en het dagelijks bestuur van de Mijnwerkers- bond, werd men het in het begin van deze maand eens over een verhoging van 12%. Dinsdag sprak echter het congres van afgevaardigden van de Mijnwer- kersbond zich met 255 tegen 158 stem men uit tegen deze overeenkomst Stadje in Amerika door wervelstorm verwoest. Het plaatsje Duncan in de staat Iowa (Ver. St.) is door een wervel storm volgens de berichten totaal verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De scha de wordt officieel geschat op ruim honderduizend dollar. Zwaarste straf geëist tegen Aartsbisschop Groess Tegen de Hongaarse aartsbisschop Jozef Groess, die te Boedapest terecht heeft gestaan wenste een beschuldi ging van samenzwering tegen de staat is de hoogste straf geëist. Hij zal dus tot de doodstraf of tot levenslange ge vangenisstraf worden veroordeeld. Bewapeningsproductie in Saksische fabrieken Het met Amerikaanse vergunning in Berlijn verschijnende blad „Neue Zeitung" heeft gemeld, dat in Sak sen verschillende fabrieken voor de Russische bewapeningsindustrie wer ken Zeiss-Ikon maakt foto-apparaten voor luchtverkenning en andere fa brieken zouden onderdelen voor lucht afweergeschut, radio- en radar-appa raten vervaardigen. Terug uit Rusland. De Sowjet-ambassadeur te Den Haag heeft aan het ministerie van buitenlandse zaken mededeling ge daan, dat binnenkort uit de Sowjet- Unie een nieuwe groep van 65 uit krijgsgevangenschap ontslagen Ne derlanders verwacht mag worden. De namen der betrokkenen zijn nog niet bekend. Goedkoop leven De fakir Burmah heeft te Rome een nieuw wereldrecord vasten ge vestigd. Hij bevond zich Dinsdag 59 dagen in een glazen kist en wilde dit nog een dag volhouden. Het we reldrecord stond tot dusver op naam van de vrouwelijke fakir Lyschelis met een tijd van 57 dagen en 6 uur. Een concurrent van Burmah, de Ita liaan Dolfo, die op het ogenblik 52 dagen vast, is van plan het record van Burmah te breken. Het bier doet het weer best Gedurende het eerste kwartaal van 1951 is in het binnenland 208.800 hl. bier afgezet tqgen 179.200 hL ln de zelfde periode van 1950. In het eerste kwartaal van 1948 werd 262.700 hL afgezet. ste betwijfelde. Aan de andere kant: als de omstandigheden zouden leiden tot ernstige gevolgen en wij geen voorzorgsmaatregelen hadden geno men, zouden wij te recht de afkeuring van het volk krijgen. (De kruiser „Mauritius" bevond zich Dinsdag bij Bahrein, in het Zui den van de Perzische Golf, en kan in een halve dag Abadan bereiken). DRAKE GEVLUCHT? Naar A.F.P. van bevoegde zijde te Londen verneemt, zou de algemene bedrijfsleider van de Anglo-Iranian, Eric Drake, uit Perzië naar Basra in Irak, gevlucht zjjn, Zjjn aanwezigheid daar was reeds eerder door Reuter gemeld. Hy zou binnenkort naar En geland doorvliegen. VERKLARING VAN DEAN ACHESON Dinsdagmiddag heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Acheson, voor het Congres ver klaard, dat alles er op wees, dat de kritieke toestand in Perzië, „zich ont wikkelde in de richting van een ramp". Gevraagd naar de juistheid van be richten die melden, dat vier Ameri kaanse torpedobootjagers Singapore hebben verlaten op weg naar de Per zische wateren, zeide Acheson, dat hij nooit iets over de bewegingen van de schepen had gehoord. MOSSADEQ TELEURGESTELD Dinsdagmiddag heeft de Perzische premier Mossadeq in een radiorede zijn teleurstelling geuit over de onder de buitenlandse ambtenaren van de oliemaatschappij ontstane onrust en hun wens om Perzië te verlaten. Hij verklaarde opnieuw, dat Perzië met deze technici wenst verder te werken en voegde er aan toe, dat hun alle verzekeringen voor leven, eigendom, salaris en alle door hen verworven rechten gegeven worden. Acheson wii Russische beer een halt toeroepen Dinsdag heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, er bij het Congres op aan gedrongen het nieuwe plan om de „geleidelijke uitbreiding van de Sow- jet-Unie" te bestrijden, goed te keu ren. De kosten van het plan zullen 8V2 milliard dollar bedragen. Dit proces van geleidelijke uitbrei ding en consolidatie, waardoor Rus land in de laatste 500 jaar van het hertogdom Moscovië uitgegroeid is tot een uitgestrekt rijk, moet tot staan worden gebracht, aldus Ache son. Acheson verklaarde, dat zelfs als er vrede in Korea zou komen, de be hoefte aan militaire en economische hulp voor de vrije wereld niet klei ner zou worden. Overeenstemming in Korea zou de wereld in staat stellen terug te komen van wat de rand van de afgrond zou kunnen zijn. Rechtsgelijkheid tussen blanken en negers Negen Amerikaanse senatoren (acht democraten en één republi kein) hebben Maandag gezamenlijk acht wetsontwerpen bij de Senaat in gediend, strekkend tot opheffing van de in bepaalde Amerikaanse staten nog bestaande rechtsongeldigheid tussen blanken en negers. „Ik zal de wereld met sprakeloosheid slaan" Richter, de Argentijnse atoomspecia list, die werd geschoold in de labora toria die Hitler in Berlijn liet bou wen, riep Dinsdag tijdens een pers conferentie uit; „Het wantrouwen ten opzichte van mijn onderzoekingen is belachelijk, en de critiek leugenach tig. Maar ik ben bezig aan een nieuw experiment, dat de wereld met spra keloosheid zal slaan", aldus meldt de Daily Telegraph. Richter zei met stelligheid, dat de door hem gevolgde werkwijze Argen tinië een grote voorsprong geeft op Generaal Ridgway bezocht het front Vergezeld door de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, gene raal Van Fleet, heeft de opperbevel hebber van de V.N., generaal Ridg way, Dinsdag een bezoek aan het front in Korea gebracht. Hij inspec teerde een frontgedeelte, waar de Noordelijken, naar men gelooft, een nieuw offensief voorbereiden. Intussen manoeuvreren beide par tyen, alsof zij zich op nieuwe grote slagen voorbereiden. In botsingen, die dikwijls uitliepen op felle gevech ten van man tegen man, betwisten de tegenstanders elkaar heuvelposities, die belangrijk zullen blijken, indien het verwachte nieuwe offensief zich ontwikkelt. Trygve Lie brak zijn vacantie af Secretaris-generaal Trygve Lie heeft op zgn reis naar Amerika te Londen verklaard, dat de algemene vergadering der V.N. byeen zal moe ten komen, om de toestand te bespre ken, welke ontstaan is door de voor stellen van Malik. Trygve Lie heeft zyn vacantie in Noorwegen afgebro ken. Scheveningen oorlogshaven. Vyftien kleine Nederlandse oor logsbodems. die zullen deelnemen aan de Wes' ""uropese mgnenveegoefe- ning „Factotum", zqn in de loop van Dinsdag in de Scheveningse ha ven voor anker gegaan. Met zestien Belgische, Noorse, Franse en Engel se mijnenvegers zullen deze kleine houten schepen de komende dagen het Scheveningse havenbeeld een an der aanzien geven. Immers het is de eerste maal in de geschiedenis van de Scheveningse haven, dat een oorlogsvloot van een dergelijke om vang ligplaats neemt. de andere landen die met atoomon derzoekingen bezig zijn. Hij voor spelde, dat hij binnenkort gaat wer ken aan een proces „van hetzelfde type als de energie-ontladingen op de zon". Electriciteit zou kunnen worden opgewekt en metalen gesmolten. Rich ter betwijfelde of hij met zijn systeem van atoomreactie een motor zou kun nen aandrijven. Geen arrestatiebevel tegen Westerling in België In verband met een in de Neder landse pers verschenen bericht, vol gens hetwelk door de Belgische rege ring een arrestatiebevel zou zijn uit gevaardigd tegen Westerling wegens het gebruik maken van een vervalst paspoort, kan worden medegedeeld, dat de Belgische Veiligheidsdienst heeft tegengesproken, dat tegen Wes terling een bevel tot arrestatie is uit gevaardigd. Er bestaat slechts een bepaling, dat indien Westerling in België wordt aangetroffen, onmiddel lijk de Veiligheidsdienst hiervan kennis moet worden gesteld. Slapende uit een raam gevallen In de nacht van Maandag op Dins dag viel de 47-jarige F. F. uit het raam van de slaapkamer in zyn kost huis aan de Steegstraat te Heer (bij Maastricht). De man werd in zorgwek kende toestand naar een ziekenhuis I overgebracht Vermoedeiyk heeft de man in slaap dronken toestand het slechts tot knie hoogte openstaand raam voor een deur aangezien. Televisiezender Lopik komt spoedig in de aether Naar wij vernemen, zou de televi siestaf van Philips, zowel de techni sche staf als de programmadienst, op 10 Juli a.s. overgaan van Eindhoven naar Bussum. Niet lang daarna zal Lopik „in de lucht zijn' Het zou in de bedoeling liggen de zender te Eindhoven te gaan gebruiken voor het relayeren van de programma's Omstreeks half September zou, wat de programma's der omroepver enigingen betreft, verwezenlijkt zyn, waarop een der vertegenwoordigers van de omroepverenigingen aan het slot van hun bezoek aan de B.B.C. dezer dagen heeft gezinspeeld; voor de Nederlanders zal het met een kleine vrijheid op Shakespeare's woerden, op het terrein der televisie zijn* „To see or not to see, that's the question Mr. W. H. Fockema Andreae, be noemd voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ver. tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland Voorzitter van de Raad van Bestuur der Maatschappy tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen N.V., die als zo danig dr. F. II. Fentener van Vlis singen opvolgt. VOOR DE HAAGSE RECHTBANK Zij kregen geld los voor de zonderlingste projecten In het najaar 1950 werd de aandacht van de Haagse politie gevestigd op een aantal ongunstig bekend staande lieden, die in bars en cafe's in Den Haag grote verteringen maakten. Men vermoedde, dat zU bun geld op onoir- bare wijze hadden verkregen, maar een bewijs daarvoor was er niet. Er waren geen aangiften binnengekomen en de verdachte heren verklaarden veel geld te verdienen met een ingewikkeld systeem van Engelse voetbal pools. In October 1950 kwam echter een Amsterdamse zakenvrouw ver tellen .dat zij in een textieltransactie voor 40.000 gulden was opgelicht. Deze aangifte bracht de Haagse politie op het spoor van een combinatie van oplichters, die zoals spoedig bleek, in het gehele land slachtoffers had ge maakt. Tezamen waren deze voor ruim één millioen gulden opgelicht. Deze oplichterszaak diende Dinsdag voor de Haagse rechtbank. Negen van de veertien verdachten, die tot dus verre zijn gearresteerd, stonden te recht. Er bestond voor de behande ling van deze zaak grote belangstel ling. Onder de slachtoffers van de ver dachten bevonden zich o.a. de Haagse freule R. van D. en de Rotterdamse zakenman B. Onder verschillende voorwendsels één van hen gaf zelfs voor een schenkkurkfabriek te willen oprichten had men deze goedgelo vige mensen voor vele tonnen ooge- licht. De geraffineerdste van de verdach ten was wel de 33-jarige W. J. H., grossier uit Den Haag. H„ door hand langers geïntroduceerd, bij de heer B., wist deze warm te maken voor zijn „Euro-Service", een onderneming, die, naar hij vertelde, kaarten voor bui tenlandse toeristen zou gaan uitgeven. De heer B. liet zich voor de zoveelste maal bedotten en betaalde in totaal 7000 gulden. H. deed erg gewichtig over zijn .Euro-Service", maar toen hij een gefingeerd telefoongesprek van het „bijkantoor" Stockholm uitvoerde, kreeg de heer B. argwaan. Hij liet door een recherchebureau een onder zoek instellen, waardoor hem duide lijk werd, dat men met H. en diens vrienden beter geen zaken kon doen. Desondanks leende de heer B. enkele maanden later f 19.000 aan H. voor een reclame-campagne voor sigarettenaan stekers. Dat geld was hij pok kwijt. H. heeft ook freule R. van D. opge licht. Met een compagnon, een zekere G-. kwam hij bij de freule met een plan voor het vervaardigen van pro jectie-apparaten. De tenlastelegging sprak van een „toverlantaarn". De freule liet zich bepraten. G. heeft in totaal 175.000 gulden voor het waar deloze projectie apparatenplan van haar losgekregen. Hij zit thans in Spanje. In plaats van alles te delen met H- zoals afgesproken, schoof hij „slechts" 29.250 gulden aan H. af. H. kocht er o.m. een Buick voor. De officier eiste tegen alle verdach ten gevangenisstraffen variërend van 1 tot 4 jaar. De uitspraak werd be paald op 10 Juli a.s. Auto gegrepen op onbewaakte overweg BESTUURDER GEDOOD. Op de onbewaakte overweg naby de Onderste Molen b(j Vepj0 is Dins dag een personenauto door een trein gegrepen en meegesleurd. De bestuur der van de auto, de heer G. G. uit Venlo. werd ernstig gewond uit de wrakstukken bevrijd en overleed vrij spoedig ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van vyf kinderen. BIJNA VIER TON MEER VOOR BRANDSTOF Raad van Bestuur stelt voor over 1950 geen dividend uit te keren Uit liet heden verschenen verslag over het boekjaar 1950 van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappy te Middelburg blijkt, dat het winstsaldo ad f 238.153,49 aanmerkeUjk lager is dan dat van het voorgaande jaar, dat f 658-666,18 bedroeg. Evenwel moet hierbjj in aanmerking worden genomen, dat over 1950 behalve de gewone afschrijvingen, een bedrag van f 125.000 is afgeschreven op werken, die, hoewel nog niet voltooid, toch reeds gedeeltelik in bedrijf waren en een bedrag van t 205.000 op onderdelen van het 25 millioen-plan, welke geheel of gedeeltelijk gereed kwamen. De ontvangsten bedroegen f 6.395.008,83 tegen f 5.547.042,46 in 1949, een toene ming met f 847.966,37 of rond 15 (in 1949 17 De lasten stegen van f 4.888.376,28 tot f 6.156.855,34 of met rond 26% (in 1949 10.5%). Laat men de extra afschrijvingen ad f 330.000 buiten beschouwing, dan stegen de lasten met f 938.479,06 of rond 19%. Het grotere kolenverbruik en de ster ke stijging van de kolenprijzen wa ren oorzaak, dat rond f 395.000 méér aan brandstof voor de stroomopwek king moest worden besteed dan in 1949. Evenzo werden de kosten van stroominkoop verhoogd door de gro tere hoeveelheid en de hogere kolen- toeslag. Verder is de toeneming van de lasten toe te schrijven aan verhoging van lonen en sociale lasten en, in toe nemende mate, ook aan de hogere kapitaalslasten tengevolge van nieuwe investeringen. Worden de gevolgen van de stijging der kolenprijzen min of meer opge vangen door toepassing van kolen- clausules en van hogerhand toegelaten tariefsverhogingen, tegen de styging van de kapitaallasten kan men zich slechts wapenen door, zo lang de ex ploitatie nog winst oplevert, die winst zoveel mogelijk in het bedrijf te laten. Het is deze overweging, die de raad van bestuur leidt tot het voorstel aan de aandeelhouders om over 1950 geen dividend uit te keren, doch uit de winst alleen het fonds voor onrenda bele uitbreidingen evenals het vorig jaar met f 100.000 te doteren en liet dan overblijvende deel van dc winst ad f 138.153,49 toe te voegen aan de egalisatiereserve. VERLIES- EN WINSTREKENING. Aan de verlies- en winstrekening over 1950 ontlenen wij de volgende bijzonder heden: kosten stroomopwekking centrale Vlissingen t 1.554.211,<;8; Idem centrale Westdorpe f 1.152.498.36; stroominkoop Zuidgroep f 21.655,10; stroominkoop Noordgroep f 524.248,63; exploitatiekosten koppelnet f 70.000; kosten van hoogspan ningstransport t 433.071; kosten van laag- spanningsdistributie f 826280; algemene kosten f 1.199288.24; ondernemings- belasting f 49.170.08. De stroomver- koop leverde een totaal bedrag van f 6.353.383.50 op. Van de gemeente Mid delburg werd ontvangen f 384.317.36, van grootverbruikers f 1.330.673.20 en van kleinverbruikers f 4.638.397.94. De diverse ontvangsten beliepen een totaal van f 41.620,33. De balans per 31 December 1950 geeft in debet en credit een totaal te zien van f 28.960.313.27. Van de activa noemen wij werken in uitvoering f 13.034.271. centrale Vlissingen f 2.559.825 en centrale West dorpe f 1.829.726, goodwill overgenomen bedrijven f 1.496.822.48. van de passiva: aandelenkap. f 1.000.000, reserve f 657.907. fonds onrendabele lijnen f 174.449, egali satiereserve f 600.000, Provincie Zeeland f 22.141.675. DE P1EKACX1E. In totaal werd in 1950 opgewekt en In gekocht 74.392.867 kWh, of 13,8% méér dan in 1949. De plekbeperkingscampagne heeft niet geleid tot verdere verbetering van de bedrijfstijd, al is door deze maat regel wel enige, zeer gewenste, verlich ting van de taak van het productieappa raat verkregen. In de centrale Vlissingen werd bruto opgewekt 40.523.610 kWh met een totaal kolenverbruik van 27.769.00 kg en een totaal stroomverbruik van 230.842.070 kg; voor de centrale Westdorpe bedroegen deze cijfers resp. 24.157.100 kWh. 21.391.971 kg en 159.275.000 kg. Voor het gebruik van brandstoffen, water en olie ln de centrale Vlissingen werd uitgegeven f 1J11.947.51 en voor het gebruik in de centrale West dorpe f 856.927.05. In een vergadering van de ho besturen van de by het N.V.V. i Vrijgesproken van vergiftiging Twee weken geleden stond voor de Haagse rechtbank terecht dc wedu we W. G. H. van E.. Zy zou getracht hebben haar man in 1948 met ratten kruit te vergiftigen. Voorts werd zy beschuldigd van diefstal. De recht bank sprak haar thans vrij van de vergiftiging en veroordeelde haar wegens diefstal tot 1 Jaar en 4 maan den met aftrek. Oud-diaken voor de rechter Het Amsterdams gerechtshof behan delde de zaak tegen de fabrieksarbei der D.D. uit Oost-Knollendam (ge meente Wormer), oud-diaken van de Ned. Hervormde gemeente, die ervan beschuldigd wordt in de afgelopen ja ren zich gelden van de Ned. Hcrv. Kerk te hebben toegeëigend tot een totaal bedrag van f 1356.28. De recht bank in Haarlem had de verdachte om formele redenen vrUgesprokcn. In de dagvaarding werd namelijk gespro ken van Wormerveer in plaats van Wormer. De officier was tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan. De houding van de verdachte noem de dc president „misselijk", vooral om dat hij geld heeft gestolen, dat eigen lijk voor behoeftigen bestemd was. De procureur-generaal eiste in zijn requisitoir een voorwaardelijke straf van zes maanden, en stelde daarbij de voorwaarde dat de verdachte zijn schuld zal afbetalen. Skymasters naar Soestdijk Naar wy vernemen heeft het radio dansorkest de Skymasters opnieuw van het hof de uitnodiging ontvangen om op de avond van 29 Juni, de ver jaardag van Prins Bernhard. met een klein orkest het feest op te luisteren. Vakheweging stelt zich te weer hoofu- r. aan gesloten organisaties, heeft de N.V. V.-voorzitter, de heer H. Oosterhuis, een verklaring afgelegd waarin hij de reacties van de niet-loontrekken- de bevolkingsgroepen op de belas tingvoorstellen van minister Lief- tinck en de wetteiykc regeling van de credletcontróle beschamend en een uitdaging aan de arbeidersbevolking noemae. Tegenover deze reacties wil het N.V.V. zich met een adres tot de regering richten, Dc regering dient te beseffen, aldus de heer Oostcrhuis, dat het onmogelijk voor haar wordt met de vakbeweging samen te wer ken. indien zy voor de stormloop der reactie opzö zou gaan. De heer Oos terhuis wees er voorts op. dat ook dc voorzitter van de Kath. Arbeidersbe weging tegen deze reactie-verschyn- selcn in en buiten de K.VJP. stelling heeft genomen. Omroepverenigingen in het gelijk gesteld. Nadat de president van de Am sterdamse rechtbank op 9 April ƒ.1. in kort geding voorlopig de radio-om roepverenigingen in het gelijk had gesteld, echter met de bepaling, dat deze het geschil met de stichting „Het Radioprogramma" binnen veer tien dagen aanhangig zouden maken voor de gewone rechter, heeft Dins dag in civiele procedure de eerste kamer van de Amsterdamse recht bank, de stichting „Het Radiopro gramma" als gedaagde party veroor deeld zich van iedere inbreuk op het auteursrecht van de radio-ornroepver- enigingen te onthouden. De recht bank bepaalde voorts, dat de stich ting voor ieder verder verschijnend nummer van het blad „Het Radio programma" een dwangsom zal moe ten betalen aan ieder der eiseressen van 2000.ten opzichte van wie de inbreuk op het auteursrecht wordt gemaakt. Doelman verzond vals telegram. De doelverdedigcr van de eerste klasse voetbalvereniging HSC Is ge arresteerd na een voetbalwedstrijd tegen Zuidhorn. Zoals wij reeds meldden, was door een laffe streek de sportdag te Zuidhorn door een vals telegram in de war gestuurd. Toen het bedrog uitgekomen was en de sportdag enkele dagen later als nog doorgang vond. was de politie ook op het veld met de loketambte naar die het telegram aangenomen had. Na de wedstryd werd op zijn aanwijzingen de doelverdediger van HSC gearresteerd. Deze heeft inmid dels een volledige bekentenis afge legd. Men meent dat de dader van de gedachte is uitgegaan, dat ©en wedstryd tegen de vierde klasser Zuidhorn geen goede oefening voor HSC zou z(jn. Radio-Moskou beschuldigt Trygve Lie. Naar aanleiding van ontdekte ar chieven van de Zuid-Koreaanse pre sident, Syngman Rhee, die bewijzen, dat de aanval op Noord-Korea van te voren is georganiseerd verklacr- óe radio-Moskou, dat uit de docu menten gebleken is, dat Trygve Lie de secretaris-generaal der Ver. Na ties, een „niet fraaie rol" heeft ge speeld bij de „voorbereiding en uit voering der Amerikaanse agressie- plannen." KOEL WEER. Geldig tot Woensdagavond. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele lichte regenbuien. Mati ge en nu en dan vrij krachtige Zuid westelijke wind. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1