SCHOONHEID VAN HAAMSTEDE MINISTER VAN MAARSEVEEN BEZOCHT WAICHEREN Botenmisère ten einde ONDANKS DE REGEN SLAAGDE ZANGCONCOURS UITSTEKEND Slot van operatie „Kreeft" op Walcheren JEUGDDAG MEISJESVERBOND IN MIDDELBURG Zeeuwse mosselkwekers naar Groninger wad Coloradokever bijzonder actief in Zeeuwsch- Vlaanderen. Nieuwe Boerenleenbank te Serooskerke (W) 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 JUNI 1951 EEN BELANGRIJK DUINGEBIED Vereniging „Stad en Lande" hield haar zomervergadering De Vereniging Stad en Lande van Schouwen en Dulveland, heeft Zater dag de serie betekenisvolle vergaderingen, welke zU in'de loop der jaren organiseerde, voortgezet met een b^zonder geslaagde zomervergadering te Haamstede, welke was gewijd aan beschouwingen over de geschiedenis van het duingebied aldaar en zjjn biologische betekenis. Burgemeester J. D. Röell begroette de talrijke aanwezigen, die in Hotel Bom bijeen waren, na mens het gemeentebestuur. Veel dank, aldus de burgemeester, zijn we verschuldigd aan deze vereni ging, die er naar streeft de schoon heid van het eiland niet alleen te be houden, maar ook uit te breiden. Onder leiding van het energiek dagelijks bestuur voorzitter dr. J. J. Westendorp Boerma, secretaris P. van Beveren en penningmeester R. ten Cate ontplooide zich een op gewekt verenigingsleven. HAAMSTEDE De voorzitter, dr. J. J. Westen dorp Boerma, dankte voor de harte lijke begroeting en hield daarna een korte voordracht over de geschiede nis van Haamstede, dat een der oud ste dorpen van het eiland is. Wellicht is dit deel van het eiland reeds sedert het begin onzer jaartel ling blijvend bewoond geweest. In dit verband sprak hij de hoop uit, dat bij de opgravingen, die op 31 Juli op de zogenaamde Hoge Burg aanvangen, belangrijke aanwijzingen voor deze veronderstelling gevon den zullen worden. De put dateerf vermoedelijk uit de heidense tijd. Het dorp Haamstede wordt het eerst ge noemd in 1229, maar het bestond ver moedelijk reeds eerder als nederzet ting aan het riviertje De Hamer. Het slot bestond reeds aan het ein de van de dertiende eeuw, want de eerste die als bewoner wordt ge noemd, was Jan van Haamstede en deze Jan overleed in 1295. WELVAREND DORP De heer Boerma gaf daarna enkele bijzonderheden over de rechtspraak omstreeks 1300 en over de bloei en de welvaart in het Haamstede van de veertiende eeuw. Spreker vertelde over de weder waardigheden van het slot en van de kerk om uiteindelijk een beschrij ving te geven van het vroegere dorp, dat zich reeds in brede straten met liwdenbeplanting en veel natuur schoon mocht verheugen. Dat Stad en Lande thans in Haam stede vergaderen, zo besloot spreker, moet men zien als een saluut aan de genen, die het dorp in zijn schoon heid wisten te bewaren. KLEINE RESTAURATIES De voorzitter deelde mede, dat het departement van onderwijs voor "53 een klein bedrag op de begroting zal brengen voor geringe restauraties en dat ae rijkscommissie voor monu mentenzorg inlichtingen vroeg over de molen te Noordgouwé, die even wel volgens de voorzitter wel niet meer te redden zal zijn. Na een korte mededeling over de restauratie van de Godskamers te Zierikzee, werd besloten aan de Vo gelwacht een subsidie van 25 te verlenen. Bij de bespreking van het geldelijk beheer kon de voorzitter mededelen, dat er een behoorlijk batig saldo is, waaruit enkele kleine restauraties bekostigd kunnen worden o.a. van het poortje in de Venkelstraat te Zierikzee. Bij de rondvraag drong de heer J. Boot uit Renesse er op aan alsnog te proberen deze molen te behouden. Verscheidene anderen ondersteun den dit verzoek en het bestuur zal nu nagaan of er nog mogelijkheden zijn. VOORDRACHT SIPKES Een hoogtepunt van de dag was wel de voordracht van de heer C. Sipkes, tuinarchitect, over Biologi sche duinbeplantingen". De moderne plantkunde bestudeert niet meer de plant als afzonderlijk individu, maar meer de zogenaamde plantengemeen schappen. Deze planten-sociologie geeft een goede basis by het uitvoe ren van beplantingen. Ook de plan tengeografie heeft daarbg de aan- Aan de hand van lantaarnplaatjes behandelde spreker de invloed van de zeewind op de plantengroei (waai- bomen) Uitzonderiyk fraai was de serie plaatjes, die de heer Sipkes toonde bij zyn beschouwingen over het tot standkomen van de duinbegroeiing. Spreker gaf nog bijzonderheden over de vruchtbaarheid van het zand in verband met het voorkomen van kalk, stikstof en organische stoffen. De duindoorn vooral is van grote betekenis, omdat deze plant stikstof Botsing van bus met personenauto. Zondagavond kwam te Axel een bus van de Z.V.T.M. in botsing met een Belgische personenwagen. De bus kwam uit de Noordstraat en de Bel gische auto, die met grote snelheid reed, uit de Wilhelminastraat. Belde wagens werden beschadigd, terwyi de bestuurster van de Belgische auto, mevrouw M. v. H. uit Antwerpen, eni ge gekneusde ribben opliep. Enkele passagiers uit de bus kregen lichte verwondingen. Mevrouw v. H. kon in de loop van de avond naar haar woon plaats worden vervoerd. Doordat de z.V.T.M.-bus naar rechts uitweek werd de gevel van een woning bescha digd. De Rykspolitie uit Axel, die zeer spoedig ter plaatse was, stelt met de Verkeerspolitie derzoek in. i uit Terneuzen een on- uit de lucht kan verwerken en de bodem dus ryker maakt. Tenslotte behandelde spreker de invloed van de mens op de duinvor ming en de beïnvloeding van het kli maat door het aanbrengen van be paalde beplantingen. Na de koffietafel begaf het gezel schap zich onder leiding van de heer Sipkes ondanks het minder gunsti- Ee weder naar het duingebied van >e Verklikker, waar een uiterst leer zame excursie werd gemaakt. Met een thee in de Schouwse Boer ein digde deze middag. Vermelden we nog, dat tydens de ochtendvergadering door het gemeen tebestuur van Haamstede koffie werd aangeboden. TWEEDE DAG MINISTERIEEL BEZOEK. Ook Zaterdag werden voornamelijk grenswijzigingskwesties besproken. De tweede dag van het bezoek, dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. v<an Maarseveen, vergezeld van de secretaris-generaal, dr. M. J. rrinsen aan Zeeland bracht, was Zaterdag in hoofdzaak gewijd aan be sprekingen over de voorgenomen grenswijzigingen tussen de gemeenten Koudekerke en Vlisstngen. De minister nam met grote belangstelling ken nis van dc standpunten der gemeentebesturen van beide plaatsen. Uiter aard is het nog niet te zeggen, wanneer een westontwerp met betrekking tot deze grenswijziging zal worden ingediend. De dag begon met een ontvangst ten stadhuize van Middelburg door het college van B. en W. De bespre kingen. die ook werden bygewoond door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en door leden van Ged. Staten, hadden hier in hoofdzaak betrekking op de financiën van de Zeeuwse hoofdstad, mede in verband met de nog be staande wederopbouwproblemen, ter- wpl ook de inkrimping der gemeen tepolitie en de grenzen van Middel burg aan de orde kwamen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Nieuwe en de Koorkerk, waar de minister over de stand der restauratiewerkzaamheden werd voorgelicht door ir. H. de Lussanet de la Sablonière en de heer J. in 't Hout, opzichter bij de restauratie. Vervolgens reed het gezelschap naar Koudekerke, waar in het gemeente huis een bespreking werd gevoerd met de burgemeester, de heer J. L. Dregmans en de wethouders, over dc voorgenomen grenswijzigingen met Vlissingen. In het bijzonder de financiële gevolgen daarvan vormden het onderwerp van discussie. Voorts kwam aan de orde de kwestie van het bouwvolume, nodig voor de uit breiding van het Rusthuis „Der Boe- de". De volgende bespreking werd in het stadhuis van Vlissingen gehouden, waar de burgemeester mr. B. Kolff met de wethouders het gezelschap ontving. Ook hier vormden de grens- wijzigingen de hoofdschotel der dis cussies.'Bovendien werd nog inge gaan op de mogelijkheden tot het trekken van meer industrie naar de Scheldestad en in verband daarmede werd aandacht besteed aan de con junctuurgevoeligheid van een indus trieplaats als Vlissingen. Na afloop der besprekingen bood het Vlissingse gemeentebestuur in het „Wooldhuis" een lunch aan. Daarna werd nog een rondrit ge maakt over de haventerreinen en door enige nieuwe wijken. De positie van de negervrouw in Afrika is verre van benijdenswaardig De vrouio is daar geheel aan de man onderworpen en verricht als zijn sla vin de zioaarste arbeid. Aan de maal tijd mag zij niet gezamenlijk met haar echtgenoot aanzitten, doch zij dient eerbiedig te wachten tot hij zich heeft volgestopt en eerst daarna mag zij zich met de resten vergenoegen. Bij enkele stammen in Portugees V/est-Afrika gaat de onderdanigheid der vrouio ten opzichte van de man nog veel verder. Daar moet de vrouw zich van een aparte taal bedienen, wijl het haar niet zou passen zich op ge lijke loijze uit te drukken als haar man. Het is haar bijv. niet geoorloofd de namen van haar schoonvader of zwagers te noemen, noch één der let ters of klanken te bezigen, waaruit die namen zijn samengesteld. Komt in een of ander woord een dergelijke letter voor, dan verhaspelt de vrouw het woord zodanig, dat de gewraakte let ter daaruit verdwijnt. Op deze wijze ontstaat het vrouwentaaltje, dat door de Zoeloes „Ukuteta kwabapzi" wordt genoemd. Het onderlinge verkeer schijnt door dit gebrabbel der vrou wen weinig te lijden te hebben, want zolang de vrouw de wensen des mans maar verstaat, zolang zijn er geen moeilijkheden. En voor eventuele on verstaanbare klachten der echtgenote kan de heer des huizes onbuigzaam blijven als een steen. Helaas gaat deze vergelijking slechts ten dele op, want er bestaat steen, die gebogen kan worden als rubber. H. Pétillon. Over dc ten huize van de Gommis, saris der Koningin op Vrijdagavond gevoerde besprekingen kan nog wor den medegedeeld, dat ook daar de grenswyzigingen aan de orde zijn geweest en dat met name aandacht werd besteed aan de voorziening in enige burgemeestersvacatures in de toekomst, meile met liet oog op de reeds bekende grenswijzigingsplan nen op diverse Zeeuwse eilanden. ENGELSE MIJNENVEGERS TE VLISSINGEN. Zaterdagmiddag arriveerden te Vlissingen twee Engelse mynenve- gers, de ..Queerful" en de „Pickel". Zoals bekend was dit bezoek eerst afgelast. UITSTEKEND RESULTAAT. De muziekvereniging „Oefening, Kweekt Kunst" uit Wemeldinge heeft op het nationaal federatief muziek concours in Beek en Donk beslag we ten te leggen op de eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid met 104 punten. Met ingang van Woensdag tweede ferry als directe reserve Naar wij vernemen zal met Ingang- van Woensdag a.s. de tweede ferry- boot op de veerdienst Vlissingen Breskens der Provinciale Stoomboot- diensten, telkens worden ingezet als de regelmatig varende boot het ver keer niet kan verwerken. Dit betekent, dat de misère op dit traject ten einde zal zijn, omdat de wachttijd er aanzieniyk door zal worden bekort en de zekerheid er voortaan is, dat de toeristen binnen rcdeiyke tijd hun doel kunnen berei ken. Het is een maatregel, die. zonder twijfel in zeer brede kring zal wor den toegejuicht en aan het vreemde lingenverkeer zeker ten goede zal komen. Het besluit is, naar wij vernamen, reeds genomen voor de stagnatie op jl. Donderdag. Zeeuwse Mulo-onderwijzers vergaderden. Zaterdagmiddag kwamen de afde lingen Zeeland van de Verenigingen voor Chr. en Neutraal Mulo in hotel Centraal te Goes in gecombineerde vergadering byeen, onder leiding van de neer J. E. J. Veldhuysen uit Ter- neuzen, ter bespreking van de opga ven voor het schriftelijk Mulo-examen 1951. Over het algemeen was er veel waardering voor het peil, de omvang en de redactie der werkstukken, al waren de speciale B.-opgaven pittig en nagenoeg op vooroorlogs peil. Daarna zetten de beide afdelingen dc vergadering afzonderlijk voort, die voor Chr. Mulo onder leiding van de heer J. Ysselstein uit Middelburg. Tot bestuurslid werd in de vacature- J. C. Groenenberg, Terneuzen geko zen. de heer J. J. de Vast, aldaar. Voorts werden uitvoerig de reorgani satieplannen van 't Mulo-examen be handeld, zoals deze op twee contact vergaderingen met het hoofdbestuur ter sprake kwamen. De goed bezochte vergaderingen werden bijgewoond door het hoofdbestuurslid, tevens lid der regelingscommissie van het Mulo examen. de heer H. C. van Donk te Goes en de heer A. A. Leenhouts, in specteur van het L.O. te Middelburg. NATTE ZATERDAG TE HOEK Wisselbeker van „Zang Veredelt" ging ditmaal naar St. Maartensdijk. „We zullen er van maken %vat er van te maken is", zei de voorzitter van dc Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt", de heer T. L. Jonker, Zaterdag morgen te Hoek tijdens de officiële ontvangst in het gemeentehuis van de aan het concours deelnemende verenigingen. De slechte weersomstandig heden haalden een flinke streep door de rekening van de organisatoren, maar niettemin bleef men opgewekt en trachtte men het woord van de voorzitter zoveel mogelijk waar te m aken. De eerste spreker tydens deze ontvangst, burgemeester A. F. Hanssens van Hoek, die tevens voorzitter van het ere-comlté was, sprak er zijn spijt over uit, dat het weer minder goed was, maar hoopte niettemin, dat men een goede dag zou hebben. De heer Jonker, voorzitter van het bondsbestuur wees er op, dat er reeds eerder een concours in Hoek was ge houden en zeide dat de zangvereni ging uit deze plaats, „Crescendo", voor het bondsbestuur een begrip was ge worden, want nimmer ontbrak dit koor op een concours. Hierna werd de erewijn rondgediend. Op de Markt zongen de deelnemen de koren, onder leiding van de diri gent van „Crescendo" uit Hoek, de heer Jan Kousemaker uit Goes, het bondslied, waarna met de muziekver eniging ..E.N.Z.K." voorop naar het concoursterrein werd gemarcheerd. Als juryleden traden op de heren Isr. J. Olman uit den Haag en Oscar van Hemel uit Hilversum. UITSLAGEN. De uitslagen luidden als volgt: Derde afdeling Gemengde Koren: „Gemengd Koor" 's Heer Abtskerke, 137 punten, 3c prijs; „Tot Oefening en Ontspanning", Borssele, 156 punten, 2e prijs; „Harmonie", Krabbendijke, 156 punten, 2e prijs. Eindexamen gymnasium Goese Lyceum Aan het Goese Lyceum slaagden Zaterdag voor het eindexamen Gym nasium A-afdeling: Ma. van Oosten en J. J. Duvekot, beiden Goes, Ea. T. Schot, Kortgene en A. J. de Bue, Driewegen; van de Gymnasium B-af- deling: Ja. J. den Herder en J. M. Sepers. beiden Goes, A. A. Kole, Hoe- dekenskerke. Afgewezen: geen, her examen: twee. DE IDEALE COMBINATIE VAN DUKE VIBGItllA-SMAAK EN PERFECTE MILDHEID Defüé van troepen Vrijdag' middag langs Middelburgse stadhuis De opleiding der cadetten van de Koninkiyke Militaire Academie, die dit jaar htm studie voltooien, zal eerstdaags worden afgesloten door een korpsoefening onder de naam „Kreeft". Van vandaag tot en met Vrijdag 29 Juni zullen ln het gebied van Venlo tot Middelburg enkele stel lingen worden ingenomen voor het practlsch beoefenen van rivierverde diging, het vertragend gevecht, de te rugtocht en de tegenaanval. Het eerste gedeelte van de oefening wordt uitgevoerd op Dinsdag 26 Juni in het gebied langs de Maas ten Wes ten van Arcen, net tweede gedeelte op Woensdag 27 Juni in de Peel naby Helenaveen, het derde gedeelte van Donderdagavond 28 Juni tot Vrijdag morgen 29 Juni op Walcheren rond om Nieuwland. De bedoeling is de Sloedam te veroveren. Aan de oefening zullen verschillen de onderdelen medewerken, o.a. van het korps mariniers, van de lucht macht, van het korps commandotroe pen en van het regiment Jan Willem Friso. Na afloop van de oefening zullen de deelnemende troepen, totaal circa 800 man, op Vrijdag 29 Juni met de drumband van de Koninklijke Mili taire Academie defileren langs het stadhuis te Middelburg. HET MOTTO: „WEES BLIJ" Ondanks regen hadden leden der Zeeuwse clubs het Zaterdag best naar haar zin. „Wees blij" was het motto van de Zaterdag in Middelburg gehouden jaar lijkse provinciale jeugddag der Zeeuwse clubs van het Meisjesverbond. Voor menige volwassene zou het op deze verregende dag problemen heb ben opgeleverd om zich aan dit parool te houden, maar de honderden meis jes van 10 tot 14 jaar, die uit alle delen van de provincie naar het Schut* tershof waren gekomen, hadden er niet de minste moeite mee: zy hebben zich van 's morgens 10 tot 's middags 5 uur uitstekend vermaakt, met De jeugddag werd geopend een korte dienst, die geleid werd door de jeugdgroep-presidente, voor Zee land, mevr. C. J. van OeverenJuli us. De zaal was nagenoeg geheel ge vuld met meiskes, die een blauwe halsdoek droegen, waarop een blau we driehoek in een gouden cirkel was afgebeeld. Deze driehoek symboli seerden de lichamelijke, verstandelijke en maatschappelijke eigenschappen der leden van het Meisjesverbond der Chr. Jongevrouwen Federatie, de ;ouden cirkel was het symbool van zongen de laar geestelijke vorming In de openingsdienst meisjes de gezangen 291:1, 2 en 9 en 143:2. Na het welkomstwoord van de presidente werden gezamenlijk enige grappige liedjes ten gehore gebracht, die uit zovele jonge kelen alleraar digst klonken. In stille aandacht luis terden de meisjes vervolgens naar een verhaal over Pollyaua. rOLONAISE. Aanvankelijk was liet dc bedoeling vóór de broodmaaltijd volksdansen op de Markt uit tc voeren, maar dit pro gramma-onderdeel moest helaas ver vallen, omdat het buiten maar niet droog wilde worden. Wel werd na het eten in het Schuttershof een polo naise gedanst, die uiteraard aanlei ding gaf tot grote hilariteit. De meis jes werden ook ingeschakeld by een opdrachtspel, dat twee uur duurde. Tot de opdrachten, welke moesten worden uitgevoerd behoorden het maken van bloembakjes, het versie ren van stoelen en het opvoeren van stille pantomines Nadat opnieuw wa3 gezongen, werd mej. W. Oosterlee, jeugdgroep-secre taresse uit Utrecht, die binnenkort in het huwelijk zal treden, een tafella- ken en acht servetten aangeboden. Iedere ring van het Meisjesverbond in Zeeland had één der servetten met borduurwerk verfraaid. Mej. Ooster lee dankte getroffen voor deze har telijke geste. Vóórdat deze geslaagde jeugddag werd gesloten, voerden meisjes van de afdeling Westkapeile nog met veel geestdrift een sprook jesspel op, „Pechvogel" geheten. Aan de Zeeuwse mosselkwekers zal ook gelegenheid gegeven worden om halfwasmosselen te vissen op het Groninger Wad en wel van 2 tot 20 Juli a.s. In tegenstelling met dc mosselen, die gevist werden op het Friese wad, mogen deze mosselen naar Zeeland worden vervoerd en daar op de perce len worden uitgezet. Voor het ver voer zal een toeslag van 1.- per 100 kg. worden gegeven. Er mag worden gevist op de mosselbanken gelegen beoosten de lijn, die loopt van de to ren van Pesens in Friesland naar de vuurtoren van Schiermonnikoog. De aangebrachte hoeveelheden zul len door het verkoopkantoor in Ber- fen op Zoom worden gecontroleerd, tet lege, zowel als met geladen vaar tuigen mag alleen worden gevaren via Stavoren of Lemmer. BENOEMD. Met ingang van 1 Juli a.s. is tot onderwijzeres aan de Chr. school te Ovezande benoemd, mej. J. Schout te Serooskerke (W.). Op zeer veel aardappelpercelen in het Zuiden, midden en Oosten van het land worden sinds enige dagen lar ven van de coloradokever waargeno men. De eitjes, die in de afgelopen weken in vrij grote aantallen zijn ge legd, wettigen het vermoeden, dat het aantal larven in de komende dagen sterk zal toenemen. Bij aanhoudend warm weer moet derhalve op een zeer ernstige aantasting worden ge rekend. De plantenziektenkundige dienst acht het daarom beslist noodzakelijk, dat terstond op grote schaal met de bespuitingen of bestuivingen wordt begonnen. Dit geldt o.a. speciaal voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij enigszins warm weer dient er rekening mede te worden gehouden, dat in een perio de van 710 dagen practisch alle per celen een beurt moeten hebben gehad. In ernstig besmette gebieden zal de bespuiting daarna één of meermalen moeten worden herhaald. Nogmaals wordt er op gewezen, dat in gevallen van ernstige nalatig heid zonder voorafgaande waarschu wing een proces-verbaal kan volgen. Vorige week spoelden weer kevers aan langs de kust. Uitbreiding Middelburgse Landbouwhuishoudschool Met ingang van 1 Juli a.s. wordt, zoals bekend, de gemeentelijke Kraamkliniek, welke is onderge bracht in de barakken aan het Noord- bolwerk tc Middelburg, opgeheven, waardoor deze barakken leeg komen tc staan. Nu heeft het bestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond ver zocht één dezer barakken met in gang van 1 September a.s. van de ge meente te mogen huren ten behoeve van de Chr. Landbouwhuishoudschool. Alvorens dit echter kan geschieden, moet deze barak voor het geven van onderwijs geschikt gemaakt worden. B. en W. van Middelburg vragen de raad daarvoor een crediet van 8000. De prijs voor welke het bestuur van de C.B.T.B. de barak kan huren, is in princii Derde afdeling Dameskoren: „Lae- titia", 's-Heerenhoek- 180 punten, le prys; „Juliana", Zuidzande, 190 pun ten, le prijs. Tweede afdeling Gemengde Koren: „Ons Genoegen", Kats, 169 punten. 2e prijs; „Ned. Herv. Kerkkoor", Axel, 181 punten, le prijs; „Zang Veredelt", Kortgene, 171 punten, 2e prijs; „Zang en Vriendschap", Wissekerke, 190 pun ten, le prijs; „Zanglust", Koudekerke, 160 punten, 2e prijs. Eerste afdeling Gemengde Koren: Haamsteeds Zangkoor, 171 punten, 2e prijs; Schoondijkes Gemengd Koor, Schoondijke. 165 punten, 2e prijs; „Uitspanning door Inspanning", Oost en West-Souburg, 185 punten, le prijs; Afdeling Uitmuntendheid Gemengde Koren: „Nu met Hope", Burgh, 186 punten, le prijs; „Nieuw Leven" Yer- seke, 200 punten (extra medaille oud burgemeester van Tienhoven); „Zang- lust", Wilhelminadorp, 193 punten, le prijs; „Zuiderstemmen", Hansweert, 206 punten, le prijs (extra medaille Bondsbestuur). Afdeling Uitmuntendheid Damesko ren: „Zuid-Bevelands Dameskoor", Goes, 207 punten, le prijs (extra me daille gemeentebestuur van Hoek). Ere-afdeling Gemengde Koren: „V. Z.O.S-", St. Maartensdijk, 211 punten, le prijs (extra medaille H.M. de Ko ningin), „De Lof stem", St. Maartens dijk. 190 punten, le fcr.; „Crescendo", Hoek, 199 punten, le prijs (extra me daille Oranjevereniging); „Crescendo" Kruiningen, 211 punten, le prijs (ex tra medaille Commissaris der Konin gin). Na loting ging de wisselbeker naar „V.Z.O.S." te St. Maartensdijk. Nog te classificeren: Dameskoor „Con Amore", Souburg, 154 punten, 2e prijs. Souburgs Mannenkoor, Sou burg, 159 punten, 2e prijs. In de avonduren werd nog een con cert gegeven door de fanfare „Ko ninklijke Harmonie" te Aardenburg, onder leiding van Jasper Anthonïsse, waarvoor veel belangstelling bestond. Ook het kinderkoor trad nog op onder leiding van Jan Kousemakcr. De voor zitter van de „Koninklijke Harmonie" bood aan de erevoorzitter van „Cres cendo" bloemen aan, waarvoor deze dankte en de prettige verstandhouding tussen Hoek en Biervliet roemde. bepaald o] ue ï^andbouwhuis momenteel met 2000 per jaar. loudschool heeft ruimtegebrek te COMMISSARIS DER KONINGIN VERRICHTTE DE OPENING Zaterdagavond werd in Seroosker ke het nieuwe gebouw van de Boe renleenbank officieel geopend. Deze plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester P. Dregmans en de wethouders A. Goedbloed en W. C- Allaart, de voorzitter en de secreta ris van de Ring Walcheren van Boe renleenbanken, de heren J. W. van 't Hoff en Minderhout, en de heer Co- lenbrander uit Goes, inspecteur van het rayon Zeeland der Boerenleen banken. De voorzitter, de heer P. Melis, opende de bijeenkomst met een harte lijk welkom, waarbij hij zich speciaal richtte tot de Commissaris der Ko ningin. die hp dankte voor diens me dewerking bij de bouw. Spr. wees hierna op het nuttige werk, dat de Boerenleenbanken in verleden en he den verricht hebben en nog verrich ten. Tevens protesteerde hij tegep het wetsontwerp beperking credietwezen. Spr. eindigde met het uitspreken van. de hoop, dat het nieuwe gebouw vele jaren dienst zal doen. De heer S. Meyers schetste als sec retaris hierna de geschiedenis van de Bank in Serooskerke, die reeds in 1916 werd opgericht en thans 7S0 spaarders heeft met een inleg van 4.220.000. De stichting van het nieuwe gebouw noemde spr. hoog nodig. De Boeren leenbank was zeer slecht gehuisvest en had zelfs geen kluis. Spr. huldig de de kassier, de heer A. de Kam, die thans een studiereis door Canada maakt en de architect; de heer Rot huizen en de aannemer Jobse. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot opende hierna het nieuwe gebouw, er aan herinnerend, dat hij zelf lid is. Ook de Commissaris wees op het uit stekende werk van de Boerenleenban ken en erkende, dat een nieuw ge bouw dringende noodzaak was. Spr- gaf uiting aan de hoop. dat onder Gods zegen het gebouw tot in lengte van jaren dienst zal doen en ver klaarde hét daarna plechtig voor ge opend. De heer Colenbrander wenste het bestuur en de Raad van Toezicht, die compleet aanwezig waren, geluk met het gebouw namens de centrale di rectie, burgemeester Dregmans bracht de gelukwensen van de ge meente over nu de Boerenleenbank na 35 jaar eindelijk een echt kantoor heeft. Namens de Ring Walcheren sprak de heer Van 't Hoff, terwp'I de heer W. N. v. Liere uit Vrouwenpol der voorstelde de kassier een feeste- lyk telegram te zenden, waartoe be sloten werd. Laatste spreker was de voorzitter van de Raad van Toezicht, wethouder Allaart. De wnd. kassier, de heer P. de Kam, dankte. Het nieuwe gebouw is eenvoudig, doch smaakvol en doelmatig kampen, die uitbreiding zeer gewenst bouwd en ingericht en ongetwijfeld maak1 «"v>te aanwinst voor Serooskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2