Koning Abdullah's oudste zoon is geestesziek ZEEUWSE ASPERGE'S KWAMEN DIT JAAR OP DE MARKT SCHULD AAN HET BUITENLAND WORDT STEEDS GROTER Trouwe BATERDAG 23 JUNI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T WAT GEBEURDE IN HET PALEIS VAN AMMAN? Lachspiegels leidden tot wijziging in de troonsopvolging (Van onze correspondent) Beiroet, Juni Geheimzinnige gebeurtenissen in het Paleis van Koning Abdullah van Jordanië, waarvan de werkelijke achtergrond ook thans nog niet algemeen bekend is, moesten ln het gehele Oosten, waar de familie, banden nog hechter zijn dan In de Westelijke beschaving, groot opzien ba/» ren. Men zal zich herinneren, dat korte tijd geleden het door een Egyptisch blad verspreide gerucht, dat Koning Abdullah zijn eigen erfgenaam on waardig achtte en zijn neef, de Koning van Irak, tot zijn opvolger zou heb ben bestemd, uitdrukkelijk gedementeerd werd. Van bazar tot bazar lopen de ge ruchten en uitleggingen, die een ver klaring moeten geven voor zo'n on gehoorde gebeurtenis en deze wer den in Mei, toen in Amman vreemde dingen gebeurden, ondanks het de menti opnieuw aangewakkerd. Al dringt er ook heel weinig van binnen de muren van het paleis tot de bui tenwereld door. toch schijnt een od- vatting, die vooral onder nauw aan bet Hof verbonden kringen circu leert, de waarschijnlijkste te zijn. De ze werpt een geheel nieuw licht op de oudste zoon van Abdullah, Prins Tallal. Tot nu toe had men de indruk, dat deze prins door zijn vader uit na ijver achteruitgezet werd. Tallal, de koningszoon, die in Oxford en op de Militaire Academie te Sandhurst ge studeerd heeft, werd hierbij als een modern gezinde en van alle vooroor delen van zijn vader afkerige geest geschilderd, die meer dan ieder ander geroepen zou zijn de eenheid van de Arabische landen tot stand te bren gen. Het gerucht maakte hem zelfs tot een soort „IJzeren Masker", zo als de raadselachtige persoonlijkheid, die door de willekeur van een abso luut heerser in de Parrjse Bastille ge vangen gehouden werd. MOORDAANSLAG De waarheid zal er echter enigs zins anders uitzien. Op een dag ver spreidde zich in Amman het gerucht aat een Arabier de beroemde Glubb Pasja, de Engelsman en opperbevel hebber van het Arabische Legioen, die door velen beschouwd wordt als de opvolger van de grote Lawrence, vermoord had. Al spoedig bleek, dat inderdaad een sensationele moord aanslag had plaats gevonden, doch niet Glubb Pasja was het slachtof fer en geen onbekende Arabier de dader: Prins Tallal zelf had op zijn eigen vrouw enige schoten afge vuurd, die echter slechts een verwon ding aan de arm tengevolge hadden. Het was geen aanslag met voorbe dachte rade, geen redelijk te motive ren daad; men vernam bij deze gele genheid, wat ingewijden reeds lang wisten: dat Tallal soms de beheersing over zichzelf verliest. Tien jaar gele den was dit voor het eerst gebleken, toen tjjdens een gesprek tussen va der en zoon over Engeland een me ningsverschil ontstond over de af stand tussen twee steden. Tallal gaf zijn vader een zeer opgewonden ant woord en wierp zich plotseling met een dolk op de Emir, die slechts door het ingrijpen van de wachtmanschap pen van een wisse dood gered kon worden. Het voorval werd met de grootste discretie behandeld en Tal lal moest zich uit alle staatszaken terugtrekken. EEN LEGENDE Al spoedig ontstond er een legen de om de Prins, waar de Koning des te meer door getroffen werd, omdat het besef, dat zijn zoon en erfge naam krankzinnig was, een vreselij ke slag voor hem moest betekenen. Bankgeheim in het geding. Voor de meervoudige Kamer der Amsterdamse arrondissementsrecht bank werd een zaak behandeld, wel ke beschouwd mag worden als een proefprocedure, waarvan het bankge heim de inzet is De gedaagde, direc teur van een bykantoor van een gro te bankinstelling te Amsterdam, nad geweigerd ambtenaren van de doua nerecherche inzage te verlenen van de bankrekening van een zijner cliënten, die verdacht werd van een deviezen- overtreding. De weigering van de di recteur geschiedde na overleg met het hoofdkantoor en de juridische ad viseurs der instelling. De officier, die enige procedures, welke in de loop van ae tijd hierover zrjn gevoerd naar voren bracht, was van mening, dat een veroordeling diende te volgen en eiste een boete van 100 subs, een maand hechtenis. De verdediger merkte op, dat de wet wel zeer in het ongewisse laat, wie wel en wie niet geheimhoudings plicht heeft. Uitspraak op 5 Juli a.s. Door dit voorval, dat in Mei in het Paleis moet hebben plaatsgevonden, is de nimbus, die men om Tallal ge weven had verbroken. Abdullah is in zijn eer hersteld en wel dank ztf een vreemde hobby van de Koning: enige jaren geleden heeft hy in een zaal van zjjn paleis lachspiegels la ten aanbrengen, tot vermaak van zyn drie vrouwen, die zich in deze op Europese kermissen welbekende spiegels in allerlei vervormingen kon den bekyken. Voor een van deze spiegels stond op een dag ook Prin ses Tallal en vermaakte zich door gezichten te trekken, toen plotseling haar echtgenoot binnenkwam. Deze schrok zozeer van de vrouw, die hem in de spiegel een monster scheen, een nachtmerrie, waarvan hjj zich moest bevryden, dat hy zijn revol ver trok en schoot, gelukkig zonder ernstige schade aan te richten. Dit is tenminste de waarschijnlijk ste verklaring van de interne gebeur- nissen in het Paleis van Amman, die tot Tallai's definitieve uitsluiting van de troonopvolging zouden beoben ge leid. Bij de grote betekenis, die het kleine Jordanië heeft in de algemene Britse strategie, hebben alle verande ringen in de dynastie een bijzonder belang voor de grote politiek. Emmeloord het economisch en administratieve middelpunt van de N.O. Polder breidt zich steeds meer uit. De ze ontwikkeling manifesteert zich onder meer in de wekelijkse markt, die, voor, enkele Jaren nog van gerin ge omvang zijnde, thans de allure van een grote stads markt heeft gekregen. Emmeloord is nu de zetel gewor den van de „gemeenteraad" (voorlopig „poldercommissie voor algemene belangen" gebeten) welke door de stemgerechtigde bewopers van de N.O. Polder gekozen werd. Een overzicht van de markt te Emmeloord. Op de achte rgrond de in aanbouw zijnde Ned. Hcrv. Kerk en wo ningcomplexen ln wording. EEN NIEUW ZEEUWS PRODUCT Kwaliteit was goed, maar de prijs laag. Zeeland produceert dit jaar de eerste asperge's en wel in Zuiddorpe. Het is nog een bescheiden teelt, maar het begin is gemaakt en reeds is gebleken, dat er geschikte grond voor deze teelt aanwezig is, zodat uit breiding mogelijk zal zyn. Op twee bedrijven te Zuiddorpe is een proef genomen met de aspergeproductie namelijk op het landbouwbedrijf van de burgemeester M. A. B. Puijlaert en op het bloemisterijbedryf van de heer A. Matthijs. Burgemeesteh Puijlaert troffen wij niet thuis, daar hij juist naar Bergen op Zoom was, om op de veiling al daar eens poolshoogte te nemen wat betreft de afzet en de prijs van de asperges. Wel een bewijs, dat de bur gemeester van deze kleine gemeente iets in de aspergecultuur ziet. By de heer Matthijs troffen wij het beter. Het is voor mij, aldus de heer Matthijs, een proef, evenals voor on ze burgemeester. Beiden zyn wy be gonnen, nu drie jaar geleden, met 100 roeden, nadat door de heer ran ser grondmonsters waren genomen en de grond geschikt was bevonden. Dit jaar steken wij dus voor de eerste maal de asperges en de oogst is zeer bevredigend. De kwaliteit is bijzon der goed en de smaak blyk fijner te zyn dan van de Brabantse asperges. West-Duitsland en Japan lid van de Unesco. Donderdag heeft in Parijs met veertig stemmen tegen een de verga dering van de Unesco besloten West- Duitsland toe te laten als lid van de organisatie. Israël stemde tegen; Argentinië, de Philippynen en Birma onthielden zich van stemming. Japan werd toegelaten met de stem van de Philippijnen tegen. Rusland en China sloten handelsovereenkomst. Volgens een Donderdag te Londen ontvangen telegram van het officiële Russische persbureau ,Tass" is te Moskou een Russiseh-Chinese han delsovereenkomst gesloten. De Chi nese handelsdelegatie, die te Mos kou met de Russen heeft onderhan deld is weer vertrokken. „Tass" nieldt, dat de overeenkomst voorziet ju een „aanzienlijke uitbreiding" van het handelsverkeer tussen beide lan den in 1951. Een protocol is gete kend dat voorziet in het leveren door Rusland aan het communistische China van uitrusting en materialen op basis van het crediet, dat de re- gering te Peking is verleend bij de Chinees-Russische overeenkomst van 14 Februari, In aanmerking genomen, dat het voorjaar voor de asperges bijzonder slecht is geweest, namelijk veel koude en regen, is de oogst zeer bevredi gend. DE PRIJS. De prijs is hier echter te laag, omdat er in deze streek nog te wei nig asperges geteeld worden en er dus weinig kopers zrjn Enkele ma len zijn de asperges naar de veiling in Terneuzen gezonden, maar ook daar was de vraag te gering, waar door de prijs gednikt werd. Thans verkopen wij bijna uitsluitend aan particulieren en dit werkt uitstekend Zelfs van Temeuzen komen de men sen naar hier om onze asperges te kopen en de echte liefhebbers blijken enthousiast over de kwaliteit en de smaak enover de prijs, die 1.25 per kg. is. VOLDOENDE GOEDE GROND. Er is in Zuiddorpe en omgeving nog veel geschikte grond aanwezig voor de aspergeteelt, maar het is niet eenvoudig om de mensen tot deze teelt te brengen. Men blijft liever werken bij de boer of op de fabriek. Daar heeft men vaste werktijden Jammer, omdat er in de asperges gunstige perspectieven liggen voor een grotere bloei van de gemeente. BEGONIA'S. Voor de heer Matthijs hl ijk de as pergeteelt slechts een bijverdienste te zyn, hoeveel aardigheid hij en zyn vrouw, die ijverig meewerkt, er ook in blijken te hebben. De hoofdzaak blijft het bloemisterijbedrijf. Een mo dern ingericht bedrijf, met broeikas sen, een groote sproeier enz. De trots van de heer Matthijs zijn de begonia's, dubbele knolbegonia's in zeven kleu ren. Het is een Belgisch product, zeldzaam voor Holland. De begonia's worden zuiver gekweekt voor de bol len, die bestemd zijn voor de export en die geregeld aan de kooplieden worden geleverd. Voor de fraaie bloe men bestaat niet de minste belang stelling en dat is ongetwijfeld te wijten aan het feit, dat de kweek van de begonia's nog te weinig be kend is. wellicht dat door de asper geteelt, waarmede men inmiddels ook in Koewacht en Steen is begonnen, ook de begonia-cultuur meer bekend wordt X Trouioe doe ze overao'en 't is mae hoed ok! En ine zu' nog zo deu moete hae' a'me nie wille uutstaerve. En ik weet nie of ze d'r bie julder hroot fêêste van maeke, mae bie ons wè, a-t-even kan. Je kan op verscheië meniere trouwe; dóódheweun of mee vee bombast! Mae' de meeste van ons ouwe nog'a van plechtig 'oor! Je kan nae 't stad'uus gae en naer-uus. Je kan nae't stad'uus gae en nae kaerlce. Je kan nae't stad'uus gae en nae 't café. Je kan ok nae't stad'uus gae en nae kaerke en nae't café en dan naer'uus. Mae dan ei-je-ok aolles g'oad ok! Wan'n 'uweleksreize zo'as de stadsluu soms doe, dae ku'me nie an behunne. Ka'je behriepe, dien êênen dag uut je waerk is a lank genoegt. Vroeher zag je ze nae't stad'uus komme in de pront-blienkende vere-waehentjes, de burhers in koe'sjes, en noe; hlanzende auto's of lóöpe! En in kaerke praet den Domeni: 'Ollans van eiges, da'spreekt wan de man kan nie aors! Mae op't stad'uus gaet aolles op z'n' Zeeuws, en dae' bin'k vöo! In den ouwen tied trouwde den ambtenaar van de burherleke- stand de paertjes, zo'n ouwen baes mee van die lange witte 'aeren. En ie ao aoltied den eigesten toespraeke. En da's vee makkelek 'oor! Je wist aoltied persies 'oeverre a-t-n was, 'oeneer de vrouwe- liengen nae'ulder za'doek moch- te pakke! En tegen dat-n f en den was, knikte de stad'uusbode deu't raem nae de koesiers bu ten en aolles liep gesmeerd. In de trouwzaele haet aolles even plechteg. Bruid en bruidehom pront an- hedae, d'ouwers an wêê's kante mee de rest van de fermieljezo as dat overao' haet. En dan mae wachtte, to'da't zie- deurtje openhoeng en ze mee ulder drieën in optochte bin- nenkwaeme; den ambtenaer, de sikkeretaeris en de bode. En aolle drie mae knikke nae aolle kante! Net of an ze zèhe wouwe: „Kiek toch is an, bin julder 'ier ok! Da's toch ok toevallig En dan ee'st krehe me 't voo'leze van de kriegsartïkele zoas ze bie ons zèhe. Mae dan kwam et 'oor, ie zette z'n stemme uut of 'n zèhe wou; mense luustert, wan noe za't hae hebeure! Ie keek op z'n hemak nog 's rond en zei mee fossie: en thans ver zoek ik bruid en bruidehom op te stae en rnekaore de rechter- ^)ieowbopi:dx<Xjp 'and le géé,... kiek vrouwe, zeid'n dan, hae i 'ier mae 'n bitje stae' dan krukel je hoed nie zo dan vroeg 'n of ze rnekaore as echtgenoten annaeme en dan mee naedruk: wat is 'ierop Uw antwoord? Jae? „Jaet"! zei den bruidehom meestal ferm en 'ard. Braef zo, zeid'n dan en keek nae de vrou we; ,jae", zei ze soms benauwd nae de hrond kiekende, 't Is hoed, zeid'n dan, 't was nie 'ard mae ik è't toch g'oore, dus je bin noe toch ok betrouwd 'oor! Op 'n kere was d'r 'n school meester de bruidehom en die tuou van zien kante ok 'n bitje mooi doe', en toe' den ambte naer an z'n vroog: wat is 'ierop Uw antwoord? Zeid'n „As den 'Eere mee mien is, dan zèh ik jae!" Stop even, zei den ambtenaer. Jie zeit et 'êêl mooi mien joen, en ik 'ellepe 't je wense! Mae ik mag'ier as ambtenaer in functie, enkel mae „te jae'" of „te nee" op 'oore en nie van: „as dit" of „as dat", aors bin me aollebeie in overtredienge van de wet! Dus zu'me 't mae even overdoe? Voo d'eigeste cente neturélik. En as je dan ,jae" zeit zu'me de boeken even lange vo den 'andtekenienge van julder beien. En as 't „nee" is, dan hae me naer 'uus. Dus wa doe me noe? Over, zei de bruidehom. Da docht ik wè, zei den ambte naer en ie dreunden z'n lesje vaerder of. Zie zo, dat me g'aod, zeid'n dan, en tenen den bode: "ier Jannes, leit de boe ken even op ulder plekke, enne, 'n bitje verzichtig En dan hoeng 'n zitte, dee op z'n dooie hemak et bandje van z'n segoare, blies 'n paer wolk jes nae boven en zei: bruid en bruidehom die thans in den echt verbonden bin, dae zitte je noe as man en vrouwe naest rnekaore en ik 'ope en vertrou- we, da julder 'n braef echtpaer zu'weze. Mekaore 'ellepe in moeieleke en zwaere ögenblikke, wan die komme d'r vo 'n ieder weetje! Vo den eenen vroeg vo den aeren laete, mae, ze komme! En dan 'oop ik dat julder staerk zu' weze! Staerk in de taille om mekaore t'ellepe en staerk in de liefde! Over den vó'spoed zu'me 't mae nie dan haet aolles zonder bezwaere. Julder levenspad za noe voort- aen saeme hae, hister waere je nog partekeliere mense, mae van dezen dag öf, Man en Vrou we die anmekaore trouw ver schuldigd bin! Wat of da'zèhe wil, kunne je noe nog nie peile, mae da za'je wè maerke! De vrouwe eit noe der ouder lek 'uus vo'hoed ver- laete.' (AoI de vrouwen pakten nae d'r za'doek en behonne te snute). Ie wachtten toda ze klear aodde en vervolgde, mee zwaere stemme: en de man ver plicht z'n eige om vo 'eur le zurhe, zoas de wet dat eid om- schreve! (Ier mog de man even slikke of tegen 't licht knippe re). Mae ik 'oope da julder 'n helokkieg mensenpaer zu' 'orre, mee vee guusjes wan d'r stae heschreve: haet 'enen en verme- nigvuldegt U! Aenoe, dae zu' m't dan mae op 'ouwe! Hefielseteerd 'oor! Enne. be denkt den aermen, zeid'n dan en sind dat 'n z'n' eenen 'and unt- stak om te fielsetere, douwden mee z'n aoren 'and de collecte- busse onder ulder neuze. En dan mae fielsetere over en were. En in den ouwen tied hooiden ze dan hekleurde pam- piere snippers over 't bruids- pacr. Da deë ze bie de voo' deure 'oor, aors gaf 't zo'n vuul- te binnen ee! En dan nae kaer ke! En naedien naer'uus, mee hróten 'oenger! Mae daer is deu' haens nog a opherekende weel- je. En t'uus, och dan haet et eihe- lek net as overaoD'r 'ordt vee g'ete en nog meer hedroenke! Wa' vaersjes hezoenge, wa' voo'drachtjes gedae. En a't noe 's 'n'eel hroten bruloft is dan duurt 'n wè's tot den aoren maerge. Mae de meeste moete toch den aoren dag wee waerke, en de koeie kun ok nie wachte. Dus in den aeven of nachte deu'kru- se de vere-waegentjes 't eiland. N'ieder nae z'n öf. De brulofte is wee' vo'bie en "t heweune léve iest de mense wéé op. BESPIECHELAER. MOET DE INVOER BEPERKT WORDEN? Geen gebrek aan dollars, maar wel aan Europese valuta. (Door onze economische medewerker). Het is met onze deviezenpositie thans zó ver gekomen, dat het tyd wordt, de stormbal te hysen. Elk land, wil het niet min of meer failliet ver klaard worden, heeft een ijzeren voorraad aan buitenlandse deviezen nodig, die als stootkussen kan dienen by de schommelende betalingsverplichtin gen. Dit geldt wel in bijzondere mate voor ons land, dat zoveel meer in voert dan het uitvoert. Op 1 Januari 1951 was dit stootkus, sen nog behoorlijk gevuld met 294 millioen aan buitenlandse valuta en 1175 millioen aan goud. Tezamen derhalve een bezit uitmakende van 1469 millioen. Langzaam maar ze ker is de vulling er daarna uitgelopen met het droevige resultaat, dat wy op 11 Juni j.l. in feite geen enkel bezit meer aan buitenlandse valuta hadden, doch wel een schuld van 200 milli oen. Gelukkig bezaten wij aan goud 1194 millioen, zodat wij kunnen zeg gen, dat ons stootkussen nog gevuld was met f 994 millioen. Al met al betekent dit een achter uitgang van 475 millioen. Zouden wy op dezelfde voet blijven doorgaan met het opeten van onze reserves, dan zouden wij in het begin van 1952 geen sou aan buitenlands geld meer in kas hebben. Natuurlijk zal het nooit zóver komen, omdat onze rege ring voordien reeds maatregelen zou hebben genomen. Reeds in de afgelopen maanden Is proprobeerd dit proces te stuiten: Zo heeft De Nederlandsche Bank de ren te, waartegen credieten kunnen wor den opgenomen, 1duurder ge maakt. De bedoeling hiervan is om zakenlieden af te schrikken om te ge makkelijk geld bij de bank te lenen voor de invoer van goederen. Dan noemen wy nog de verplich ting om by het afsluiten van valuta- termijn contracten direct 25% in con tanten neer te tellen; vroeger bestond dit niet en thans moet een koopman dus over geld beschikken, wil hij in staat zijn een contract af te sluiten om zich tegen valutaschommelingen te dekken. Deze maatregelen zullen waar schijnlijk wel enige zoden aan de dijk hebben gezet. Ook is natuurlijk op de Invoer van invloed geweest de kopers staking op o.m. schoenen- en textiel- gebied. De prijzen zijn voor de consu ment te hoog, de fabrikant verkoopt niet meer en hij koopt dus b.v. nage noeg geen huiden en textlelgrond- stoffen meer in het buitenland. GEEN GEBREK AAN DOLLARS. Het merkwaardige is. dat wy geen gebrek hebben aan dollars maar wel aan Europese valuta. Dit komt, om dat wy uit het Marshallpotje nog steeds dollars ontvangen. Neen, het gevaar schuilt voorna melijk in onze handel met de Europe se landen, waarvan de betaling se- uert 1 Juli 1950 loopt via de E33.U. (de Economische Betalings Unie), welke in Bazel door de Bank Inter- Twee branden. Vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een eindje cigaret is ongeveer 5 ha. 25-jarige dennenbo men onder de gemeente Putte een prooi der vlammen geworden! Twee kleine jochies van 4 en 5 jaar waren Woensdagmiddag in het wagenhuis achter het café van de heer M. Groffen te Halsteren met lu cifers aan het spelen. Dit had tot gevolg dat het hooi in brand raakte en het wagenhuis en de aangebouwde schuur tot de grond toe afbrandde. De omwonenden kon den een paard redden en wat mate riaal. Rovers eisten vrouw op. Te Soerabaja drongen vier perso nen binnen by de heer H. en eisten zonder verdere omhaal zjjn echtgeno te op. Man noch vrouw voelden iets voor deze eis, waarop een van de vier een revolver te voorschijn haal de en aldus kracht aan zjjn els bij zette, waarop mevrouw H. meeging. Het bleek, aat de vroegere echtge noot van mevrouw H. hierbij betrok ken was. Mevrouw H. Is inmiddels weer teruggekeerd. Sir Adrian Boult en de politiek. De 62-jarige Engelse dirigent Sir Adrian Boult. die onlangs voorzit ter is geworden van de ..Organisatie van musici voor de vrede", is ziek geworden en heeft twee concert-en gagementen moeten afzeggen. Hij verklaarde zeer van streek te ztln over de reactie ten aanzien van de organisatie van musici voor de vre de". Deze beweging was aangekon digd als een niet-politieke organisa tie, maar de communistische „Daily Worker" vermeldde deze geschiede nis op de frontpagina. Sergeant uit Oldebroek kreeg 3 maanden. De auditeur-militair van de Arn hemse krijgsraad, eiste tegen de ser geant-kok menagemeester van het kamp Oldebroek, H. M- L., een ge vangenisstraf van een jaar met af trek en verlaging tot de rang van soldaat. De krygsraad veroordeelde de ser geant tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest (elf maanden en acht dagen) en ontslag uit de militaire dienst De krij'gsraad gaf bevel tot onmid dellijke invrijheidstelling. Aan de sergeant was tenlaste gelegd het zich toeëigenen van levensmiddelen, toebe horende aan de Staat der Nederlan den. Queuille wil geen premier worden. Premier Queuille heeft verklaard, dat hij niet de functie van premier in het nieuwe kabinet zal aanvaar den. Hy is overwerkt en heeft eni ge tijd rust nodig. Schout bij Nacht Forrestel. die bin nenkort naar de Verenigde Staten «1 terugkeren, ii onderschelden met het groot-officierskruis in de Orde van Oranje-Nassau. nationale Betalingen wordt bijgehou den. Dit gaat dan zo, dat wij rustig een tekort mogen hebben, door onze han del met die landen, doch naar gelang die schuld aan het gezamenlijke bui tenland groter wordt, zullen wij hier van een steeds groter deel in goud (of dollars) moeten betalen. Als wij op 30 April J.L de stand opmaken, dan blijkt, dat wij van 1 Juli 1950 af in totaal een crediet kre gen van 180 millioen. terwijl wij daarnaast 38 millioen in dollars be taalden. Wij steken dus al diep in de schuld. Hoe erger dit wordt, hoe meergoud of dollars wij moeten beta len. Waarschijnlijk waren wij ln Mei reeds zóver (de officiële cijfers waren er nog niet), dat 60% van het tekort in goud moest worden betaald. Maar hoe komt dat nu allemaal? Het antwoord is eenvoudig. Wij voe ren te weinig uit en te veel in. Het verschil tuBsen de ontvangsten en uitgaven moeten wy op de een of andere wijze bijspijkeren. Wij zelden al in het begin, dat onze regering het wel niet zóver zal laten komen, dat wij helemaal aan de grond zitten. Doch dit wil onherroepelijk zeggen, dat de regering binnen niet te lange tyd gedwongen zal zijn, om een deel van onze invoer stop te zetten. Waar niet is, verliest de keizer zjjn recht. Tenzij de Amerikanen ons te hulp komen met een extra bedrag aan dollars, zullen de invoeren wel ge knepen worden: de luxe goederen het eerst en de noodzakelyke grondstof fen het laatst (Nadruk verboden)..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7