Grondverbetering in Zeeland Beeldje JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Op 'f Matje ENKELE GOEDE LEERBOEKEN EEN GROTE ZORG WERD WEGGENOMEN Wol en zij kunnen vier maal zo lang meegaan ^et Chinese Duitse soldaten zaten zes jaar opgesloten in bunker DONDERDAG 21 JUNI 1951 IR. A. FRANKE SPRAK VOOR Z.L.M. Er zijn nog vele mogelijkheden Drainage, betere waterbeheersing en ruilverkaveling zijn de middelen. Hoewel de laatste jaren in verschillende delen van Zeeland reeds veel Is gedaan op liet gebied van de grondverbetering, bieden drainage, ver betering van de waterbeheersing in de polders en ruilverkaveling, nog grote mogelijkheden voor verbetering van de productiviteit van de Zeeuw se gronden of verlaging van de bedrijfsuitgaven. Tot deze conclusie kwam de RUkscultuurconsulent voor Zeeland. Ir. A. Franke, in zün Woensdag op de algemene vergadering van de ZX.M. te Krnbbendijke gehouden Inleiding. Ontwatering van grasland, door drains, hetgeen in deze provincie nog weinig voorkomt. Is zeer zeker wenselijk. oor de drainage van bouwland zou een onderzoek voor grote gebieden naar de loorlatendheld van de gronden, kostcn-beperkend kunnen werken. Ook op het gebied van de inpolderln gen en de ruilverkavelingen is nog Spr. begon met te wyzen op de mo gelijkheden welke de drainage biedt. De toepassing var drainage is vrijwel algemeen be' id in Zeeland. Spr. drong echter toch met klem aan, op het draineren van grasland, althans in die gevallen, waar de polderwater stand het moeelijl maakt. Voor gras land dat meer dan 60 a 70 cm. boven het poiderpeil ligt, achtte spr. een ontwatering door drains het meest efflciën.. Ook voor het bouwland zijn nog mogelijkheden. Voor goed door latende gronden kunnen de drainaf- stande' groter gekozen worden dan voor -lecht doorlatende gronden. Er is thans een methode welke het mo gelijk maakt deze doorlatendheid in het veld te meten. Dit geschiedt bijv. in V'alcheren en Kruinlngen. Voor Walcheren worden zodoende afstan den van 830 m. aangehouden, ter- "jl !e practijk zonder metingen meer gaat in de richting van 12—18 In sommige gevallen te wyd. in andere te nauw. Het zou volgens spreker zeker zin hebben een speciaal onde"~oe voor grote gebieden naar deze dc •rlatenaheid in te stellen. Voorts is er te bezuinigen door het gebruik van kraagloze buizen. drai neren met de smalle boor en draine ren met greppelploeg en speciale dralneermachines. Het doortrekken van de drainreeksen met kettingen en proppen is veel goedkoper dan her- draineren, zodat op deze wijze ook een aardige bezuiniging kan worden verkregen. Vetlap. Er zit aan de meeste zondaars, die voor de groene tafel verschijnen, nog altijd een heel stuk goeds. Met negen van de tien veroordeelde mannen kun je best 'n dag uit vissen gaan, zonder dat ze ie deeg opeten. En de vrou wen, och, de meesten hebben alleen maar 'n tekort aan vacantie en huis houdgeld en 'n teveel aan buurvrou wen en vuile vaat. Dat geeft over prikkelde hoofden en dat leidt tot lorsc woordenkeus of verslapping van het eigendomsbegrip. Begrijpelijk, maar het mag nu eenmaal niet. De straffen, die onze rechters met tranend oog en bloedend hart toe dienen, zijn altoos rijkelijk verdiend we moeten voorts de maatschap pij beschermen! maar: wie meent te staan, iyke uit dat hy niet valle en alleen de zondeloze zal de hand uitstrekken naar de eerst steen. Mij niet gezien en w&t zegt U Ik bedoel maaw: volgaarne wordt er op deze plaats schier altoos ruim te gemaakt voor de humane deugd der barmhartigheid. Maar de vettige koopman, die van ihtend zuchtend van ellende om zijn penitentie kwam, had ik graag levenslang op water en brood gezet. Hij had dronken achter het stuur van zijn auto gelegen, had als een oud fregat over de weg ge zeild, had 'n fietser geschept en ver wond en was ee.st arie k.m. verder door de motorpolitie in een berm van de weg tot stilstand gebracht. En vanochtend stond 'ie dan, beteu terd en verslagen, voor de Kadi en zei, dat het helemaal zo erg niet was geweest. Was hij kennelijk onder de in vloed?", vroeg de rechter. Het antwoord van een der politie mannen was afdoende. „Meneer zei dat 'ie minister van politie was en dat 'ie me d'r uit zoj schoppen". En dat geloofde U niet? Nee. edelachtbare, want hij haal de een stuk leverworst uit zijn broek zak en begon er van te eten. En even later wou hij op zijn handen lopen, omdat er zand in zijn schoenen zat. Op het bureau ging hij schelden en zingen tegelijk. De rechter las van een foliovel wat de koopman die avond had gedron ken; mensen met een zwak hoofd zouden teut geworden zijn van de opsomming alléén. Negen glazen je never, vier glazen cognac en zes gla zen bier voor het dorstige gevoel. De tribune werd er stil van, maar de koopman zei, dat 'ie er best tegen kon. Bij het zakendoen dronk hij al tijd een glaassie en de politie had 'm onfatsoenlijk behandeld. De rechter schilderde, in enkele simpele woorden, het fatsoensgehalte van m'neer-zelf. „Hebt U nog geïn formeerd naar de toestand van de fietser? De man heeft twaalf dagen in het ziekenhuis gelegen". Nee, zei de koopman. Hij was toen net met vacantie in het buiten land geweest. Een jong advocaat droeg onver teerbare brokken jurisme aan, maar hij deed het met een rood hoofd en in kennelijke staat van tegenzin. Het werd drie weken brommen en twaalf maanden ontzegging van rij bewijs. Da's mijn ondergang, zei de vet lap met hemelwaartse armen. Dat had U bij het eerste glas moeten bedenken, repliceerde de rechter. Volgende zaak! GEEN RUSTPAUZE BIJ INPOLDERINGEN. Ten aanzien van de Inpolderingen sprak tr. Franke de hoop uil, dat er na de inpoldering van de Braakman geen rustpauze zal zyn. Met bekwa me spoed zal dienen te worden nage gaan of byv. de schorren van O. Z. Vlaanderen niet spoedig Ingedjjkt moeten worden. Uiteraard zou een zorgvuldig landbouwkundig onder zoek hieraan vooraf moeten gaan. De toestand in Nederland Is zo, dat aan deze werken, boven vele andere, de voorrang moet worden gegeven, al dus spr. WATERAFVOER LAAT NOG VEEL TE WENSEN OVER. Ook op het gebied van de wateraf voer liggen in Zeeland nog vele mo gelijkheden voor verbetering. Grote oppervlakten hebben wateroverlast, terwijl er een aanzienlijke oppervlak te is, welke last van droogte heeft. Op het gebied van de afwatering komt Zeeland helaas achteraan. De strijd tegen het buiten-water is hier steeds hoofdzaak geweest. Noj steeds gaat deze voort, doch de striju tegen het binnen-water is hierdoor in het gearang gekomen. Natuurlijk is het niet overal slecht. Er zijn ge lukkig goede voorbeelden, als in de polders Schouwen, Walcheren, Hoe- dekenskerke-, Burgh- en Wcstland- polder, Saspolder e.d., waar grote verbeteringswerken reeds zijn uitge voerd of nog worden uitgevoerd. Zee land begint dus wel wakker te wor den. Toch zijn er nog vele Zeeuwse polders waarvoor in ieder geval in principe, op 'het gebied van de afwa tering of beter gezegd, waterbeheer sing, nog veel te doen is. Er zal bijv. meer en meer op gelet moeten wor den, dat verschillende gronden in één nolder verschillende polderpellen krij gen. Verder zitten vele polders met een natuurlijke lozing door sluizen, zodat in tijden van hoge buitenwater standen niet geloosd kan worden. Op Schouwen, Tholen, Zuid Béveland en Walcheren zyn reeds vele gemalen geplaatst ter vervanging van sluizen of als hulpgemaal. Hiermee zal vol gens spr. moeten worden voortge gaan. Noord Bevcland kent vrijwel geen gemaal. Spr. adviseerde de ver schillende polders, die veel last heb ben van, grote peilschommclingen, de gemalen-kwestie eens zorgvuldig te overwegen. Tenslotte wees spr. erop, dat de waterafvoer naar de lozings middelen nogal eens veel te wensen overlaat, hetgeen soms uitsluitend zit in de niet goed onderhouden zgn. secundaire sloten. RUILVERKAVELING. In het laatste deel van zyn inlei ding pleitte ir. Franke voor de ruil verkaveling. Het Is moeilijk met cy- ers aan te tonen welke voordelen een goede verkaveling, gepaard gaande r.-.2t ee*ï betere drainage, ontwaterin- Êen of een beter wegennet, oplevert. r worJt ernstig gestreefd ook op dit gebied in Zeeland tot een onderzoek te komen. Kent men echter eenmaal een goed verkaveld bedryf, dan wil men doorgaans niet terug naar een slecht, tiet feit dat voor ruim 250.000 ha. ruilverkaveling is aan gevraagd, zegt ook wel voldoende, dat men zonder wetenschappelyk ge- cijfer het belang van een goede ver kaveling inziet. In Zeeland is men echter ook met deze materie nog maar zeer ten dele bekend of liever vertrouwd. Kruiningen en Ser Pau- 1 us polder waren de eerste, terwijl Schouwen zo langzamerhand ook al het klappen van de zweep kent. In Tholen en ln de oude gebie den \an Zuid Beveland, als de Breede Watering. Ellewotitsdyk. Hoedekenskerke de Goessche pol der, in Zeeuwsch Vlaanderen enz., is het echter slecht gesteld. Dat de eigenaren-verpachters terugschrik ken voor de kosten achtte spr. mls- schle i niet iulst, doch in vele opzich ten begrijpelijk. Dat de elgenaren-ge- I ruikers hier niet een pracht gele genheid zien voor de verbetering van het bedrjjf vond Inleider echter onbe grijpelijk. Het Is een kwestie van ver trouwen dat uit zo'n chaos van perce len, een redelyke indeling verkregen kan worden. Het lukt echter en daarom wilde Ir. Franke ruilverka veling voor grote delen van Zeeland e mbevelen. Maandagavond vertrokken van Schiphol de ouders van Jos Borgensteyn uit Utrecht, die in de Verenigde Staten een opleiding heeft gevolgd tot „jet"-piloot cn dezer dagen beëdigd zal worden tot officiër-vlieger. ZJjn ouders mochten op uitnodiging van verschillende Amerikaanse instanties hierby tegenwoordig zyn, omdat Jos de beste is van alle cadetten. De foto toont de heer en mevrouw Borgensteyn even voor het vertrek van het P-A.A.-toestel. Links de stewardess miss Opal Hess, aan wier zorgen het echtpaar Borgensteyn is toever troinvd. Nederlandse heesters bloeien in Winnipeg. In de meeste tuinen in Winnipeg in Canada staan thans Nederlandse heersters in bloei. Tijdens de over stromingen in 1950 van de Red River werden een groot aantal tuinen van de bewoners van Winnipeg vernield. De vereniging NederlandCanada nam toen het initiatief voor het in zamelen van gelden met het doel, de bewoners van de getroffen stad in staat te stellen hun tuinen weer in orde te brengen. Het resultaat daarvan is geweest dat in April 9000 planten en heesters naar Winnipeg zyn verzonden. Diefstallen bij N.V. Waldorp De officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank eiste Dinsdagmorgen tegen een aan tal employé's van de N.V. Nederland se instrumentenfabriek Waldorp te 's-Gravenhage gevangenisstraffen, variërende van een jaar en drie maanden tot drie maanden, wegens verduistering van een groot aantal onderdelen van Mosquito-rywielen. Tegen twee helers werden straffen geëist van respectleveiyk een jaar en 60.subs. 20 dagen en drie maan den voorwaardelyk met een proeftijd van drie iaar. De officier zeide de in druk gekregen te hebben dat deze diefstallen voor een groot deel te wij ten waren aan de slappe leiding in de* fabriek. Met souvenirs door België. Ten behoeve van vacantiegangers. die deze zomer naar het buitenland reizen en vandaar souvenirs naar huis willen medenemen, wijst de A.» N.W.B. op de in België geldende re geling voor doorvoer. Reissouvenirs, welke niet het karakter van handelsartikelen hebben, mogen in- België vrij worden doorgevoerd, tot een totale waarde van ten hoogste 2500 Belgische francs, mits zij in overeenstemming kunnen worden ge acht met de maatschappelijke positie van de betrokken reiziger. Van eau de Cologne mag echter slechts maximaal U liter en van parfum slechts 25 gram worden doorgevoerd. ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Uitgaven tegen lage prijs, Huisvrouwen zullen verrukt zijn Veel is er gedaan om de zorgen van de vrouw op wasdag te verlich ten. Wat bleek de wasmachine geen uitkomst! Maar zelfs die vernuftige machine kon niet alle zorg wegne mende zorg of de wollen jum- pertjes, vesten en babykleertjes, de lingerie en de zijden blouses de was beurt wel goed zouden .doorstaan. Wat dat betreft, is er glorieus goed nieuws. Er js thans een wasmiddel in de handel, speciaal samengesteld om tere weefsels voor goed te bescher men en te behoeden. De naam is: Castella Wolwas en het is herkenbaar aan de rose verpakking, U kunt nu rustig Uw fynste kousen. Uw gevoe ligste wollen goed sopje na sopje ge venhet goed heeft niets te lyden en de kleuren worden zelfs frisser, dank zy de toevoeging van een nieu we stof, het „Kleur Actief". Terwijl Castella in het blauwe pak (met Actief Wit!) aangewezen blyft voor de normale gezinswas, zorgt Castella Wolwas, in het rose pak,"er voor, dat Uw fyne wollen kleding en tere zyden lingei'ie voortaan min stens vier maal zo lang meegaan! FEUILLETON DOORt MYRA GAY 52 „O", zei Li Su en haar belangstel- ing verdween. „Laat Steve vooral zyn eigen maal tijd betalen, Marcia", zei Julie. „Of nog beter, scheep hem met de hele rekening op. Dat zal hem leren om achter me aan te lopen!" Li Su sprak arrogant. „Dit is mijn dinertje. Ik zal meneer Ferris er ook graag bij uitnodigen". Ze vindt het niets leuk, dacht Julie. Ze had met me over het jade beeldje willen praten en nu verhindert de aanwezigheid van Steve haar dat. Fijn! Misschien wordt het me dan tenslotte toch bespaard. Zonder verdere drukte waren ze gaan zitten. Li Su en Steve en Marcia waren in een beleefd gesprek gewik keld. Julie leunde achterover en was dankbaar voor het gedempte licht. Plotseling zei Marcia tegen Li Su: „Wat heb je daar een prachtige ring? Zo kunstig gesneden. Uit de zeven tiende eeuw is het niet? Witte jade is zo kostbaar!" Julie dacht: ziezo, de boot is aan. Voor we kwamen konkelden zy samen over deze zin. Marcia heeft haar rol slecht gespeeld. Knullig. Echt knullig. Maar toch was Julie bang. Blijkbaar had Steve niets van deze „opening" gemerkt. Hij leunde over de tafel en nam Li Su's slanke handje in de zijne, kennelijk om de ring be ter te kunnen bekijken. „Het is een schitterende ring". Het scheen Julie toe, dat hy veel meer aandacht aan de slanke, volmaakte vingers met de rode nageltjes wijdde dan aan de ring. Quong Li Su bevrijdde haar hand. „Weet u veel van jade af, meneer Ferris?" Steve schudde het hoofd. „Helemaal niets. U zoudt me net zo goed spek steen kunnen verkopen. Ik zou u het vèrschil niet kunnen zeggen, daar ik persoonlijk meer van vogels van ge blazen glas houdt". Hij grinnikte. Quong Li Su wendde zich tot Julie. „En u, juffrouw Page? Weet u veel van jade?" Julie antwoordde: „Neen, in mijn opvoeding is helaas de kennis van jade* schandelijk verwaarloosd". Ze merkte dat ze bezig was het tafel kleed tussen haar vingers te ver frommelen. Onmiddellijk hield ze er mee op. De ogen van Quong U Su keken haar op dat ogenblik heel donker en heel intens aan. Haar wimpers, die een donkere omlijsting voor haar mooie ogen vormden, schenen een ogenblik uit sympathie voor de agitatie van hun eigenares, mee te trillen. „Dc Chinezen zeggen van jade, dat in haar gladde oppervlak weldadigheid besloten ligt; in haar duurzaamheid, eeuwigheid: in haar zeldzaamheid en vlekkeloosheid, zuiverheid van ziel; in haar onschadelijkheid, macht; en geestelijke leiding door het feit, dat ze van hand tot hand kan gaan zon der er schade door te lyden". Quong Li hield buiten adem op. Daar op vroeg ze zacht: „Hoe staat het met u, juffrouw Page? Verzamelt u jade, al weet u er ook niet veel van?" Julie bood weerstand aan de verlei ding om te zeggen: „Op het ogenblik bestaat mijn collectie uit één exem plaar, een prulletje ter waarde van een vijftigduizend dollar, dat waar schijnlijk is gestolen en ongeluk aan brengt". Hardop zei ze vlak: „Neen, ik verzamel geen jade". Marcia mengde zich in het gesprek. „Je moet eens in de winkel komen om Quong Li Su's collectie te zien. Die is geweldig!" Steve fronste de wenkbrauwen. ,.Ik meen eens ergens te hebben gelezen dat de geologen jade in drie soorten verdelen: nephrite, jadéite en..." Hij schudde zijn hoofd. „Ik kan me de derde soort niet meer te binnen bren gen". „Chloromelanite. Een zwart soort, dat hoofdzakelijk bestaat uit alumi na-silica en soda", vulde Li Su prompt aan. Marcia ging verder: ..Is het waar, dat de Chinezen, als ze voor een ern stige beslissing staan, een stuk jade in de hand nemen en er over wrijven opdat het geluk aanbrengt?" Quong Li Su knikte. Ze keek Julie aan en ging voort: „Ja. Gewoonlijk brengt jade geluk aan. Het komt slechts zelden voor dat het ongeluk aanbrengt. Gestolen jade bijvoorbeeld, brengt de bezitter nooit geluk aan; integendeel, er komt allerlei ongeluk uit voort". Ze hief een slanke vinger met rode nagel op om de lcellner te beduiden, dat hij de soepkommen kon wegnemen en het volgende gerecht brengen. „Op het ogenblik is mijn jade-verzameling helaas niet op zyn best. Ik ben weg geweest, ziet u. en de paar exemplaren die ik mee terug heb gebracht zijn in de jade-safe op geborgen zonder nog gecatalogiseerd te zijn". Julie maakte beleef d-instemmende geluidjes, terwijl haar gedachten op hol sloegen. Is ze bezig me te ver tellen dat het jade beeldje één van de exemplaren is dat ze van haar reis heeft meegebracht? En hoe veilig is een jade-safe eigenlijk?" (Wordt vervolgd.) Deze keer zullen wij eens enkele schaakuitgaven behandelen, die kort geleden zijn verschenen. Wij beginnen met de lichtst verteerbare kost om te eindigen met enkele werkjes voor meer gevorderden. Van A. Loon en dr. Euwe verscheen de vierde druk van Oom Jan leert zyn neefje scha ken (Van Goor Zn.). Dit boek is naar vorm een jongensboek, naar inhoud een amusant leerboek van het schaakspel. De uitstekende paedago- gische kwaliteiten van de schryvers vormen de beste waarborg voor een juiste inwyding in de geheimen en de magie van het spel. Behalve over de geschiedenis vertelt het boek over de loop der stukken, enkele openingen, de regels voor het middenspel en het eindspel, terwyi een negental oefenin gen deze lessen aanscnouweiyk ma ken. Vooral voor de jeugd een 'emi nent leerboek, naar onze smaak zelfs het beste op dit gebied! L. G. Eggink en dr. Euwe verzorgden het boek „Jeugdschaak" (Tydstroom 2.50), waarin op leerzame wijze een inzicht in partijstellingen wordt aange kweekt aan de hand van 106 dia grammen. Het vraag- en antwoorden- spel is een goede vondst. Ook voor ouderen is dit boek aan te bevelen. Jammer, dat het door vele, overi gens verbeterde drukfouten wordt ontsierd. By Van Goor verscheen „Hoe amateurs schaak spelen" door W. Perquin en R. Nooraijk 2.50). Hierin worden op bloemrijke wyzc 84 partyen geanalyseerd. Het zyn meest al partijen, waarbij Belgen zijn be trokken. In Vlaamse trant vertellen de beide auteurs telkens over de ach tergronden en de psychologie van het spel, waarbij vooral de opvoedende toon naar voren komt. Voor de Zeeuwse schakers, die hierin veel be kende Belgische namen zullen ont dekken, een mooie gelegenheid om onze Zuiderburen nader te leren ken nen. Typografisch en schaaktechnisch voortreffeTyk verzorgd is het bij Oos- terbaan en Le Cointrc te Goes uitge geven „Moskou 1949, Wereldkampi oenschap Dames" door dr. Euwe, mevr. F. Heemskerk en T. D. van Scheltinga 2.50). Van de 120 par tyen zijn de beste 50 geanalyseerd, le vendig en ondernemend evenals het vrouwenschaak. Buitengewoon leerzaam is het door het Nederlandse Schaakcentrum te Bergen op Zoom ontworpen coderingssysteem, volgens hetwelk thans vele schaakboeken worden ingedeeld. Wy noemen van het middenspel: voorsprong in ont wikkeling, meerderheid in het cen trum. zwakke pionnen, binding en belasting enz.; van het eindspel: paard tegen slechte loper, ongelijke lopers, zevende rij enz. Het eigenlijke schakende geslacht en dat zijn toch de mannen kan van dit boek nog heel wat leren. F. Naerebout schreef „Is schaken alleen logisch denken?" (Van Goor, 0.75), een beknopte psychologische studie voor gevorderde schakers met geestige pentekeningen van J. Rot gans. Reeds de opschriften van de hoofdstukjes tonen ons, dat de schrij ver de vraag in de titel van zyn boek je ontkennend beantwoord. Men zie: Onderschatting van de tegenstander, concentratie, angst en bluf, tydnood, styl enz. In zes voorbeelden wordt dit alles geïllustreerd. Kennisneming van dit geschrift zal het genot van het spel verhogen. Wat in al deze uitgaven opvalt is de goede verzorging en de lage prijs. Voor de komende prijsuitreikingen van ladderwedstryden om te onthou den! Naamgeving boerderijen N.O.-pofder geordend. De Wieringermeerdirectie (afd. Noordoostpolderwerken) heeft zich op het standpunt gesteld, dat enige orde moet worden gebracht in dc naamgeving van in de Noordoostpol der gebouwde boerderyen en schu ren. Zij heeft daarvoor een commis sie ingesteld, die de namen, welke door de pachters van de boerderijen worden voorgesteld, zal beoordelen en wanneer deze zijn goedgekeurd zullen zij op uniforme wijze op de boerderijen worden aangebracht. 100. Toen Piet Potlood vernomen had, dat Jimmy Brown eindelijk was ontwaakt, begaf hij zich dadelyk naar diens kamer en kwam daar juist op tijd om Jimmy er van te weerhouden, nog een paar uurtjes te gaan nadruilen. „Dat kim je niet doen, Jimmy", zei hij. „De burgemeester van New York wenst je tot ereburger van de stad uit te roepen en er zyn plannen gemaakt voor een reusachtige ontvangst. Je kunt die mensen niet nóg langer op je laten wachten". Jimmy keek zijn vriend Piet Potlood lang niet vriendelijk aan. „Begint dat gezanik weer?" vroeg hij brommerig. „Waar is dat toch allemaal voor nodig? Ik houd niet van al die officiële poespas. Jullie kunt er op rekenen, dat als het me begint te vervelen, ik zonder pardon uitknijp". „Goed, goed", zei Piet Potlood sussend, „maar kleed je nou maar gauw aan, want zo maar weg blijven gaat ook niet". Een beetje mokkend begon Jimmy toilet te ma ken, maar een kwartier later reed hy toch in een geweldig mooie, open slee, glimmend van het nikkel, naar New York. 100 jaar Ned. Mettray. Dondex-dag a.s. is het 100 jaar ge leden, dat dr. Willem Hendrik Surin- gar de eerste steen legde voor de Prot. Chr. opvoedingsinrichting- voor moeilijk opvoedbare jongens, Ned. Mettray te Eefde. D,it feit zal officieel herdacht wor den, waarbij de minister van Justitie, mrl H. Mulclerye en de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr, dr. C. G. C. Quarles van Ufford tegen woordig zullen zyn. Na afloop van de herdenkingsrede, zal een krans op het graf van dr. Suringar worden ge legd. Toen Poolse arbeiders aan het werk waren bij een ingestorte bunker in de buurt van Gdynia aan de Poolse kust, deden zy een merkwaardige ontdekking. Toen zy namelijk uit een der gangen het neergestorte puin weggeruimd hadden, kwam plotseling een man te voorschijn, met een spookachtig uiterlyk. Zijn hoofdha ren hingen tot op de enkels, en zijn baard reikte tot op de knieën. Hij bleek de enige overlevende van een groep van zes soldaten, die in een bunker met voorraden werden afge sloten door een ontploffing in 1945. Twee mannen pleegden zelfmoord, toen zy bemerkten ingesloten te zyn, twee anderen stierven in de loop van hun insluiting, terwijl de vijfde tij dens de redding aan hartverlamming overleed. De mannen hadden zich met brandewijn gewassen en Ryn- wijn, gemengd met water, gedron ken. Daar de overlevende gedurende de laatste twee jaar geen licht gezien had (de kaarsen voorraad was toen namelijk uitgeput) werd hij bij zijn redding geheel blind. Er bestaat een redelyke kans, dat hij het gezicht weer terugkrijgt. Hy lion zich niet voorstellen zes jaar opgesloten te zyn geweest. Overeenkomst over status van Noordatlantische strijdkrachten. De twaalf landen, die het Noord- atlantisch verdrag hebben onderte kend, hebben een overeenkomst aan gegaan over het statuut der strijd krachten van de bij het pact aange sloten landen, die op het grondgebied van andere leden-landen optreden. Dit accoord vormt een novum op het gebied van internationaal recht, daar nimmer tevoren bevriende strijdkrachten in vredestijd op grond gebied van een andere staat gesta- tïonneerd waren voor de gemeen schappelijke verdediging. De overeenkomst geldt voor de le den van land-, zee- en luchtstrijd krachten en het toegevoegde burger lijk personeel. Volgens de overeen komst zullen de strijdkrachten de wetten van de staat, waar zy gesta- tionneerd zijn, moeten eerbiedigen. Een van de bepalingen uit de over eenkomst bepaalt, dat uitrusting en redelijke partyen voorraden vrij van invoerrecht zullen zijn. De gewone paspoort-, visa- en immigratiebepa lingen zullen voor de strijdkrachten niet gelden. Het burgerlijk personeel moet Wel paspoorten hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6