Genormaliseerd bouwbedrijf TWEEDE KAMER VERGADERT WEER IN EIGEN GEBOUW HET OUDE FORT RAMMEKENS WORDT KAMPEERCENTRUM DE OUDERDOMSVOORZIENING DONDERDAG 21 JUNI 1951 PROVINCIALE 2EEVWSE COURAST DE REGERING VERLANGT: Bouwkosten moeten omlaag De gemeenteverordeningen worden waar nodig uitgeschakeld By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wyzlglng van de wederopbonwwet (voorzieningen ter voorkoming van een ondoel matig gebruik van materialen en arbeidskrachten in het bouwbedrijf). Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Tot de meest klemmende problemen met betrekking tot de na-oorlogae woningbouw behoort het ontbreken van verband tussen het huurpell en het peil van de bouwkosten, waardoor het bouwen van woningen onrenda bel is geworden en woningbouw slechts dank zij een belangrijke Rijks subsidie mogelijk is gebleven. ^anva. kelijk mocht worden ver-1 we. artikel bepaalt daarom, datde wacht, dat deze kloof tussen huur- gemeentelijke bepalingen, die niet J J met de door de Kroon te geven voor schriften overeenstemmen, buiten werking treden. Een tweede oorzaak, die de bouw kosten nodeloos hoog maakt, is ge legen in de omstandigheid, dat in veel bouwverordeningen eisen wor den gestel, die met betrekking tot het doel, dat de bepalingen beogen te dienen, te hoog moeten worden g acht. Deze angelegenheid vormt een onderwerp vai studie in de door de minister ingestelde studiecommis- sie bouwvoc ihriften. BESPARING MOGELIJK. Hoewel de commissie nog niet met haar arbeid gereed is, kan reeds wor den vastgesteld, dat er belangrijke besparingen 'gelijk zijn. Zo is het de commissie opgevallen, dat de Am sterdamse voorschriften muren eisen, welke in de meeste gevallen dunner, zijn dan die, welke voorschriften in ondere gemeenten voorschrijven, ter wijl deze muren in de zeer slechte on- 'argrond van Amsterdam geen be- peil en bouwkoste peil door de gelei delijke verhoging van het huurpeil, waarmede de op 1 Januari jl. in wer king getreden huurwet een aanvang h~oft ".i aaki en geleidelijke daling der bouwkosten, waartoe de tendenz aanwezig was, binnen afzienbare tijd zou kunnen worden overbrugd. De verslechtering van de internationale toes' "ie een aanzienlijke prijs stijging van grondstoffen met zich bracht, ten gevolge waarvan de da lende beweging der bouwkosten zich in ee" stijging heeft omgezet, heeft deze 'erwachting op losse schroeven gezet. De v hoogde militaire krachtinjpannin0die Nederland zich zal moeten getroosten, noodzaakt voorts de investeringen te beperken en is er dr a.enboven de oorzaak van, dat cj f mnciële -^teun aan de Wo ningbouw voor -t rijk steeds zwaar der te dragen wordt. LAGERE BOUWKOSTEN. Deze omstandigheden hebben de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting tot de overtuiging ge bracht, dat, nu versnelling van de aanpassing van het huurpeil niet zonder ernstige repercussies moge- lijk blijkt, alles in het werk zal moe ten worden g> ;eld om met handha ving zo mogelijk van het huidige woc eil, resultaat van een halve eeuw volkshuisvestingspolitiek, tot verk kig der bouwkosten te gera ken. De minister heeft reeds meermalen een beroep op het bouwbedrijf gedaan om' door rationalisatie van het bou wen tot kostenverlaging te komen. Thans echter zgn meer rechtstreeks werkende maatregelen geboden. Het eerste lid van het bijgaand ont werp van wet voorgestelde nieuwe artikel strekt er toe aan de Kroon de bevoegdheid te verlenen voor schriften te geven, die een ondoelma tig gebruik van materialen en ar beidskrachten zullen voorkomen en daardoor een verlaging van de bouw kosten tot gevolg zullen hebben. NORMALISATIE. Daarbij is vooreerst gedacht aan normalisatie van bemalingen in bouw verordeningen. Het gebruik van ge standaardiseerde .ouwelementen wordt ernstig belemmerd door de grote verscheidenheid van de mini mumeisen, neergelegd in de gemeen telijke bouwverord ïingen. Z xng d- verscheidenheid blijft best" valt aan doorvoering van standaardisatie niet te denken. Het tweede lid van het voorgestelde nieu- zwaren voor de hechtheid der gebou wen hebben opg cverd. Zelfs hebben zij onder ongunstige omstandigheden, b.v. bominslag, zich even goed ge houden als dikkere muren, zoals die in andere gemeenten zijn voorge schreven; met name geldt dit voor die muren, waarbij de grootste onder linge afwijkingen in de voorschriften optreden, de binnenmuren. Krachtens het voo- .estelde artikel zouden voor schriften, als de hierboven bedoelde Amsterd mse, voor het gehele land kunnen worden gegeven. De bespa ring, die hiermede kan worden ver kregen, werd door de commissie voor een bepaald blok etagewoningen te Rotterdam berekend op 410 per woningt Het derde lid van het artikel be werkt, dat de voorschriften, op de zelfde wijze als de gemeentelijke -bouwvo -schriften, door middel van de bouwvergunnir kunnen worden gehand'- - afd. De minister ontveinst zich niet, dat dit ontwerp, eenmaal wet geworden, centrale overheid bevoegdheden geeft op een terrein, dat tot dusver tot het domein der gemeente behoor de. Hij meent echter, dat de ongunst der tijden dit ingrijpen noodzakelijk ir aakt. Bij e opha en zijnde herziening van de woningwet kan de vraag on der ogen gezien worden of en, zo ja, op welke wijze de regeling In de wo ning^ et dient te worden geïncorpo- Amnestie op grote schaal in Japan. De Japanse regering heeft aan 73.000 personen amnestie verleend. Onder hen bevindt zich de oud-mi nister van financiën. Over het lot van 127.000 andere politieke gevange- .nen zal binnenkort beslist worden. Vijfjarigen mogen te Zaandam naar school. Jongens en meisjes, die vóór 1 Jan. 1952 6 jaar worden, kunnen reeds nu de lagere openbare en bijzondere de lagere en openbare en bijzondere scholen tc Zaandam, waardoor zh reeds in September a.B. naar school kunnen. Dit heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen goedgevonden, omdat het ge meentebestuur van Zaandam aange toond heeft, dat men het volgend Jaar met ernstig ruimtegebrek in de scholen te kampen zal hebben. Aan verstikkingsdood ontsnapt. Het gezin B. te 's Gravenhage, be staande uit een moeder met vier dochters van resp. 14, 12. 9 en ander half Jaar, zijn op het nippertje aan gasverstikking ontsnapt. Vroeg in de ochtend had mevr. B. de was opgezet en was daarna weer naar bed gegaan. Zij werd wakker door een sterke gaslucht en bij on derzoek bleek de gasslang te zijn los geraakt. De moeder en de vier kin deren werden voor een onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. Het oudste dochtertje moet voorlopig ter observatie in het ziekenhuis blijven. De moeder en de drie andere kinde ren konden naar huis terugkeren. NA RUIM EEN JAAR Mr. Kortenhorst: Behoefte om het parlementaire werk dichter bij het volk te brengen. Nadat de Tweede Kamer meer dan een Jaar haar vergaderingen In d«- Ridderzaal had gehouden, 1» de Tweede Kamer gistermiddag voor het eerst in haar eigen vernieuwd gebouw bijeen gekomen. Het aantal vergaderka mer* Is bclangryk vergroot en de gelegenheid voor telefonisch verkeer Is verruimd. Voorts zijn de tribunes voor pers en publiek vergroot cn er Is een radioeablne Ingericht, die gisteren in gebruik Is genomen. De voorzitter, mr. L. G. Korten-1 horst hoopte en vertrouwde, «lat de horst, sprak bij de aanvang der ver- jKTote uitbreiding en verbetering van gadering een rede uit, waarin hjj de ue werk-, zit- en staanplaatsen aan leden gelukwenste met de terugkeer beide zijden va. de In oude luister naar dé oude woning. Hij zag in dez« vernieuwing en verfraaiing een sym bool van de regenererende krachten, die in ons volk ook in moeilijke ty- den aanwezig zijn. Spr. memoreerde, dat de aanleiding tot deze verbou wing voornamelijk was, de behoefte het parlementaire werk dichter te brengen bij het volk. Daarom Is ook de ruimte voor pers en publiek niet onbelangrijk vergroot. Mr. Korten- JEUGD EN HISTORIE Walcherse en buitenlandse padvinders in romantische omgeving. Naar wy vernemen zal het historische Walcherse fort llammekeas met naaste omgeving kam pee reentrant van de Nederlandse Padvinders Ver eniging worden. Reeds Is een stichting „Het Padvinderskamp Walcheren" gevormd, welke dit centrum zal exploiteren. Vermoedeiyk kan het fort de komende winter in gebruik worden genomen. Op het omliggende terrein zullen echter pas over enkele jaren, wanneer het houtgewas wat winder kwetsbaar is, kampeerders worden toegelaten. Het kamp wordt op een nader te bepalen datum met enige plechtigheid officieel geopend. Drie nakomelingen van de 17e eeuvvse zeeheld Jolian Evertsen, hebben Maandagmorgen te Den Helder een gedeelte van de 300 jaar oude admi raalsvlag van de zeeheld overhandigd aan de Commandant van de torpe- dobootjager „Evertsen", Lt. ter Zee le klasse D. J. van Doorninck. De Commandant Zeemacht Nederland, Schout by Nacht S. W. Slot, was met zijn Stafchef bjj deze plechtigheid aanwezig. Mevrouw L. Titsinghde Lang Evertsen (2e v. links), biedt de vlag aan de Commandant van de „Evertsen" (geheel rechts), aan. De districtscommissaris der N.P.V. in Zeeland, de heer J. J. Megboom te Middelburg, met wie wij naar aan leiding van deze plannen een onder houd nadden, vertelde ons, dat de Walcherse padvinders voor wie het nieuwe kampoord in de eerste plaats bestemd is reeds voor de oorlog een eigen kampeercentrum rijk waren, het „Loeff-kamp" te- Zou- telande. Dit werd echter later ver kocht. Na de droogmaking van het eiland bleek het uiterst moeilijk om het spel van verkennen naar behoren uit te voeren. De natuur vormt voor dit spel nu eenmaal het onmisbaar dé cor en wie zich de toestand van Wal cheren voor de geest haalt, kan be grijpen hoeveel verbeeldingskracht van de leiders werd gevraagd, opdat het grote spel toch gespeeld kon wor den. Om een uitweg uit deze moeilijke situatie te vinden, wendde de dis trictscommissaris zich tot de Ko ninklijke commissaris, Prins Bern- hard en deze stelde 'n gedeelte van 't Kroondomein, de voormalige golf links nabij Domburg, ter beschik king van de Walcherse padvinders. De Polder Walcheren had tegen deze bestemming echter zeer ernstige be zwaren, omdat de duinstrook daar ter plaatse buitengewoon kwetsbaar is. De N.P.V. zond toen een beroep schrift aan Gedeputeerde Staten en werd in het gelijk gesteld. Niettemin handhaafde het Polderbestuur zijn bezwaren en aangezien de padvin- 16 Vertrouwende op de overlevering van de Romeinse schrijver Plinius, heeft de legende zich verbreid dat de Phoeniciërs het glas hebben uitgevon den. Dit is echter geheel onjuist. De glasfabricage is ontstaan uit het gla zuren van aardewerk en van andere voorwerpen. Het oudste tot nu toe ge vonden glas dat door de mens ver vaardigd werd, is in Egypte aange troffen en dateert van duizenden jaren vóór onze jaartelling. Toch kan eerst ca. 1500 v Chr. in dat land van een eigenlijke glaskunst worden gespro ken. Zij kenden echter de techniek van het blazen niet, en de aldaar ge maakte glazen pullen werden dan ook op andere wijze vervaardigd, n.l rond een zandkern. De prachtig gekleurde decoratie door middel van zeer dunne, gekleurde glasdraden, getuigt van voortreffelijk vakmanschap. Het wa ren echter vooral de Assyriërsdie de grootste bollebozen waren in het ver vaardigen van glas. Van hen zijn ook de eerste glasrecepten verkregen (uit omstreeks 2200 v. Chr.) die in een soort geheimschrift geschreven zijn met „alchemistische" namen voor de verschillende stoffen. Deze geheime teksten moeten beschouwd worden als een pogen om het beroepsgeheim te bewaren, want van de samenstel ling der stoffen of van alchemie was in die tijd nog niets bekend. De Assyriërs vervaardigden met be hulp van goud het robijnglas, in Me sopotamia werd door cobalt blauw glas verkregen en door het gebruik van koperzouten was het Egyptische glas groen. De Phoeniciërs en Joden verkregen waarschijnlijk van de Assyriërs hun kennis. Doch wat wij de eersten zeker niet mogen onthouden is de blaaspijp, die waarschijnlijk in het begin van onze jaartelling te Sidon werd, uitge- vonden, waardoor het Phoenisische glas zich snel over Rome en Gallië kon verbreiden. Waaruit waarschijn lijk ook de legende van Plinius, die ive boven noemden, is te verklaren. Gelet op de verbreiding van het glas in onze samenleving, is deze uitvin ding in ieder geval geen ééndagsvlieg gebleken! Overigens: ééndagsvliegen zijn geen vliegen! H. Pétillon Middenstandsverenigingen over Zondagsrijverbod. Het Nederlands Verbond van Mid- Jenstandsverenigingen heeft in een schrijven de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht om, indien tot een rijverbod voor auto's op Zondag moet worden besloten, dit verbod pas na het zomerseizoen in werking te doen treden. Het verbond vreest, dat een Zondagsrijverbod, in het bij zonder gedurende de zomermaanden, honderden zelfstandigen in het mid den- en kleinbedrijf in hun bestaan zal treffen. Geen noodtoestand in bakkersbedrijf De minister van Landbouw heeft de Tweede Kamer een nota doen toe komen over de meel-, bloem- en broodprgzen. Naar aanleidingvan een door de accountantsdienst van het departement gehouden onder zoek, komt de minister tot de con clusie: dat er» allerminst van een nood toestand in de bakkerij mag worden gesproken, doch dat met het goed ge leide bedrijf een redelijk inkomen kan worden behaald. Dit inkomen is ho- fer dan in vele andere middenstands- edrijven van dezelfde omvang wordt bereikt. Ook blijft hij van mening, dat principieel bij een prijsvaststelling voor enige broodsoort, i.e. volks brood, de gehele broodsector in be schouwing moet worden genomen, met andere woorden, dat de op brengst van luxe broodsoorten mede bepalend is voor de kostprijsbereke ning van volksbrood. Dat hij blijk heeft gegeven bij een te groot ver schil in kosten en opbrengst van volksbrood daaraan, met het oog op bedrijven, welke overwegend voiks- brood omzetten, tegemoet te willen komen, doet aan dit principe niet af Tot énige directe maatregel ten aanzien van de broodprijzen bestaat dan ook geen aanleiding. Wel verklaart de minister zich bereid om over enige maanden een nieuw onderzoek in te stellen, waar bij dan in het bijzonder zal worden nagegaan of de lagere broodprijs in enige steden nog gemotiveerd is, en of de prijsvaststelling voor het bruin brood herziening behoeft, hetzij dat de prijs van bruin brood gelijk wordt gesteld aan die van het volksbrood, hetzij dat deze 1 cent lager wordt dan die van het volksbrood. BEDRIJFSVERZEKERINGSSTELSEL Vakcentrales zijn het eens Naar wij reeds In 't kort gemeld hebb en Is tussen de 3 grote vakcentrales na een zeer langdurig beraad overeenstemming bereikt over de regeling der ouderdomsvoorziening. Hier volgen nog enige nadere byzonderheden. ■Ongeveer een halve eeuw is thans over deze zaak strijd gevoerd. Het ging daarbij onder meer over de volgende vragen: 1. Verzekering of staatspensioen? 2. Centrale of bedryfstaksgewyze uitkering? 3. Alleen voor degenen, die ln loondienst zijn, of ook voor de zelfstandigen beneden een bepaalde inkomengrens 4. Kapitaaldekking- of omslagstelsel? kert het verschil tussen dit mini mumbedrag en het wettelgk vastge steld pensioen. n2 bedrijfspensioenfondsen zgn be voegd bóven het minimum bedrag uit te gaan, zonder dat dit meerdere in mindering wordt gebracht op het aanvullend gedeelte van dit pensioen. i. De vakcentrales gaan er van uit, dat de bedrgfspensioenfondsen het kapitaaldekkingsstelsel zuilen volgen en de algemene verzekering het omslagstelsel. De premies voor de bedrijfspensi oenfondsen zullen als regel vaste be- "-agen zgn. De premie voor de algemene verze kering zal een jaarlijks vast te stel len percentage bedragen van het loon, cq inkomen. 8. De premie voor de bedrijfspen sioenfondsen wordt geïnd op dezelfde wijze als geschiedt bij ziektewet, kin- jerbrjslagwet, etc. De premie voor de algemene verzekering zal voor een froot gedeelte der verzekerden (on er meer de loon- en salaristrekken- den) eveneens op deze wijze geïnd kunnen worden. Ten aanzien van de overige verze kerden overwegen de vakcentrales een premie-regeling met inschakeling van de apparatuur van de fiscus, zon der dat de geheven premies belastin gen zfjr Gedacht wordt aan de fi- L-iur van de „bijdrage" en niet aan die van de bestemmingsheffing. Deze gedachten zijn ter kennis ge bracht van de regering. Verwacht wordt, dat zij een belangrijke bijdra- Het ontwerp, waarover thans tus- s n de drie vakcentrales overeen stemming is bereikt, berust op de volgende grondgedachten 1. De ouderdomsvoorziening moet evenals de andere sociale verzekerin gen voluit het karakter dragen van een verzekering, zodat allen, die ver zekerd zijn, premie moeten Betalen. 2. Behalve degenen, die in loon dienst zijn, dienen ook de zelfstandi gen, die een inkomen beneden een be paalde grens genieten, verzekerd te worden. 3. De verzekering dient te bestaan uit twee delen: a. bedrijfstaksgewijze verzekering bedrijfspensioenfondsen) b. een algemene verzekering (uit te voeren oor een orgaan van het go eie bedrijfsleven). 4. Het deelnemen in bedrijfspensi oenfondsen wordt brj de wet verplicht gesteld voor loon- èn salaristrekken- den, dus op de zelfde wijze als is ge schied bij de verplichte vakbedrgfs- verzekering ingevolge de werkloos heidswet. De zelfstandige ondernemers in de desbetreffende bedrijfstak zullen zich vrijwillig kunnen aansluiten b(j het betrokken bedrijfspensioenfonds, 5. Het deelnemen in de algemene verzekering wordt verplicht gesteld zo\ el voor de loon- en salaristrek- kenden als voor a zelfstandigen, die een inkomen genieten beneden een bepaal rens. 6. De bedrijfspensioenfondsen ver zekeren een wettelijk vastgesteld mi nimumbedrag. De algemene verzekering, die een aanvullend karakter draagt, verze- dersvereniging deze zeker wel kon billijken, richtte zij zich tot het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten- en Wetenschappen met het verzoek om het fort Rammekens met het omlig gende dijkterrein ter beschikking van de scouts te stellen. Dit fort ressor teert onder Monumentenzorg en dus ook onder O., K. en W. TOESTEMMING MONUMENTENZORG. De Commissie voor Monumenten zorg was bereid het verzoek in te willigen; het had haar volle instem ming, dat nu aan het oude fort een goede bestemming kan worden gege ven. Inmiddels heeft Staatsbosbeheer het omliggende terrein reeds beplant en wel zodanig, dat er in de toekomst mogelijkheid bestaat om tenten te plaatsen en trainingen te houden. Het fort js bestemd voor het opber gen van materiaal en voor ..winter camping": de kazematten zgn kurk droog én warm. zodat de jongens er in de wintermaanden uitstekend kun nen kamperen. Men kan nu reeds voorspellen, dat het Padvinderskamp Walcheren een enorme populariteit deelachtig zal worden; niet alleen vertoeft men er midden in de vrije (en fraaie!) na tuur en is het plekje ideaal gele gen voor het spel van verkennen, maar ook hebben de jongens de ro mantiek een voorname factor bij dit spel voor het opschepnen. Het groot historisch verleden van het uit 1547 daterende bouwwerk, de dikke muren, de onderaardse gangen, kor tom de gehele entourage moet tot de verbeelding van iedere knaap spre ken. Er is bovendien zwemgelegen- heid en de waterpadvinders zullen de beschikking hebben over een kunst matig haventie bij de nieuwe dijk van belang". te vermelden dat het fort in de toekomst toeganke lijk is voor eventuele bezoekers met belangstelling voor onze historie en dat de N.P.V. het voornemen heeft de betekenis van het bouwwerk als mo nument van onze geschiedenis eerder te accentueren dan te verkleinen. Het js verder de bedoeling van het kamp in de zomermaanden een Inter nationaal padvinderscentrum te ma ken. Vóór de oorlog kampeerden ie dere zomer honderden Belgische, Franse en Engelse padvinders op Walcheren. Men wil nu deze traditie voortzetten en zal daarvoor zowel ln Belgie en Frankryk, als in het Zui den van Engeland propaganda ma- ken. g zullen vormen tot de oplossing van net vraagstuk der oudedagvoorzie- ning. Alfred Kossman krijgt de Van der Hoogt-priis VOOR ZIJN" ROMAN" „DE NEDERLAAG." De commissie voor schone letteren van de Maatschappij der Nederland se Letterkunde heeft geadviseerd de Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prys voor de periode 1950'51 toe te ken nen aan Alfred Kossman voor zjjn roman „De Nederlaag." Deze 28-jarige schrgver heeft na gedichten en critieken in 1950 een eerste roman doen verschijnen, die niet alleen een belofte inhoudt, 'maar reeds zeer degelijke eigenschappen toont. De commissie prijst vooral de eerlijke onbevangenheid en de poging een samenvattend beeld te geven van een in onze geschiedenis onver getelijke episod-, die van de verpv h- te arbeidsdienst in het ten ondergang neigende Derde Rijk. De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde hield gisteren in Leiden haar 184e jaarvergadering. De voorzitter mr. A. Mout zelde in zijn opermgsrede, dat de finan ciën van de maatschappij in een de plorabele toestand verkeren. Hij gewaagde voorts van de nöodtoe- starid onzer cultuur. Jonge dich ars kunnen niet mee: debuteren. De tijdschriften leiden een kommervo' bestaan. De smaak van het lezerspubliek is vergrofd en het vuur gedoofd. herstelde vergaderzaal de arbeid van dc parlementaire pers en de belang stelling van het publiek, van de amb tenaren van de ministeries, van de hoge colleges van staat cn van de di- Èlomatieke vertegenwoordigers van cvriende mogendheden zullen stimu leren. Het werk kan nu ook rustiger, sneller en beter gedaan worden don voorheen. Na het uitspreken van zlin rede verklaarde mr. Kortenhorct de eerste I vergadering in het nieuwe Kamerge bouw voor geopend, i De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, bood namens de rege ring gelukwensen aan, waarbg hij verklaarde getroffen te zijn. dat het de bedoeling van de voorzitter is. te komen tot een versnelling der werk zaamheden. Het wereldgebeuren Wapengeweld in Perzië? Nu het oliegesch': in Perz!" op de spil is gedreven, bevindt de Britse regering zich in een zeer moeilijk parket. Minister Morrison heeft in het Lagerhuis ferm aangekondigd, dat ""ifrcland geen volledige capitu latie zal slikken, de Britse parachu tisten op Cyprus zijn in gereedheid gebracht en de R.A.F.-postcn in het Midden-Oosten zgn gealarmeerd. Ogenschijnlijk dus in Londen bereid tot wapengeweld over te gaan om de Britse belangen in Perzië te be schermen, Indien de Perzen op geen enkele andere manier tot reden te brengen zgn. Toch is het de vraag of het zover zal komen. De diplomatieke correspondent van de „Times" schreef gisterochtend, dat het idee Abadan prijs te geven, <le Britse regering met grote tegen zin vervult, maar dat zg wel geen andere keus zal hebben! Wat immers ls het geval De groep doordrijvers rondom de zieke, maar ook op zijn bed van fanatiek doorzettingsvermogen vervulde pre mier Mossadeq heeft besloten zon der vorm van proces alle bezittingen van de Anglo-Irani an ln beslag te nemen en de inkomsten iu ~r een Per zische bank over te hevelen. Tevo ren was een zeer redelijk aanbod tot betaling van 10 mlllioen pond ineens en verder behoorlijke percen tages van de opbrengst der oliever kopen, mits de Engelse technici dc leiding zouden behouden, verworpen. Indien Engeland thans de Anglo-ira- nian daadwerkelijke hulp wil bieden, zit er weinig anders o*» dan troepen in Zuid-Perzië te doen landen, die de installaties tegen inbeslagneming moeten verdedigen. Een dergelijk be sluit heeft echter nauwelijks te over- ziene consequenties. Wat zal Rus land doen, dat hier onmiddellnk zal spreken van „brute aressie. Het nationalisme ih Perzië zou zeer ze ker sterk aangewakkerd worden en een anti-Britse stemming over het land doen ja*ren met alle daaraan ver bonden beroeringen, demonstraties en relletjes. Bovendien heeft Engeland slechts een beperkt aantal parate troepen in het Midden-Oosten gereed staan, te weinig om het hoofd te kunnen bieden aan door Moskou ge leide tegenacties. Juist vanwege dc onberekenbare gevolgen aarzelt de Britse regering om haar toevlucht te nemen tot me-htsmiddelen, zeker wanneer niet tevo m vast staat, dat op volledige Amerikaanse steun kan worden gerekend. Anders wordt de zaak indien de levens van 300 Engelse perso neelsleden van de An~lo-Iranlan in gevaar zouden komen. Minister Mor rison heeft duidelglc verklaard, dat in dat geval alle bezwaren wegval len en troepen zullen worden gezon den. Britse militaire leiders in het Mid den-Oosten hebben een plan klaar liggen om elke order uit Londen on- middellgk te kunnen uitvoeren. De toestand is dus kritiek en het verdere verloop van het cxmflict hangt voorlopig af van de w^zc, waarop de Pei-zische autoriteiten in het oliegebled van Abadan op zul len treden. Amerika heeft in het afbreken van de bespreking aanleiding gezien dui delijker dan tot dusver, de zjjde van Engeland te kiezen. De Amerikaanse diplomaten zgn druk bezig premier Mossadeq onder druk te zetten ten einde hem te bewegen alsnog een vergelijk te aanvaarden. In het Iraanse parlement is het merendeel der afgevaardigden gekant tegen Mossadeq's riskant beleid, maar uit vrees voor het revolver-extremismc durven weinigen in verzet te komen. De komende df-en zullen leren of Mossadeq alsnog voor de druk zal bezwijken en op welke wijze Enge land de volte lige capitulatie, die door Morrison onaanvaardbaar is ge noemd, denkt te kunnen ontkomen zonder het gebruik van troepen. Wordt de shilling gelijk aan tien pennies De Engelse minister van finan ciën, Hugh Gaitskeli, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat op het ogenblik de mogelijkheid van het in voeren van het decimaalstelsel voor pasmunt wordt bestudeerd. Als het ontwerp wordt aangenomen zal een shilling niet meer gelijk staan met twaalf pennies, doch met tien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5