Z.L.M. Zomervergadering werd een evenement PRINSES IRENE-SCHOOL TE MIDDELBURG GEOPEND Kamerlid stelt vragen over herbouw stadskernen VEERGELDEN WESTERSCHELDE BRACHTEN RUIM f 200.000 OP Antwoord minister over hotelkwestie Terneuzen. maakt hei U mogelijk Ie blijven fotograferen! Schelde-tentoonstelling werd groot succes. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 JUNI 1951 STRALENDE DAG. Jhr. de Casembroot: „Vecht voor Uw bestaan Meer dan 10.000 ZX.M.-ers en verdere belangstellenden zyn Woensdag naar Krabbendijke getrokken om daar de zomervergadering en tentoon stelling op de veilingsterreinen te bezoeken. Het is een dag geworden, welke in de annalen van de Z.L.M. als een der meest geslaagde geboekt zal worden. Alle factoren tot het welslagen waren dan ook ruimschoots aan wezig. Een st ralend zonnet je-overgoot de Krabbendykse veilingsterreinen en geheel Oosteiyk Zuid-Beveland, dat ditmaal In de bijzondere belangstel ling stond, de tentoonstelling gaf zoveel schoons en belangwekkends te zien dat het nauwelijks in een dag te verwerken was, de rijtoer werd een ware triomftocht en dank zy de perfecte organisatie verliep alles a la mi nute. Het is een dag geworden „de Kring Oosteiyk Zuid-Beveland waar dig", zoals de kringvoorzitter zyn leden in de maanden van voorbereiding steeds heeft voorgehouden. W. A. G. Baron Collot d' Escury, uit Crepy en Laonnais (Fr.), die in de eerste wereldoorlog regeringscommis saris was en na de bevrijding de Z. L.M.-ieden steeds met de grootste gastvrijheid heeft ontvangen. Ontroerd dankte de heer Collot d" Escury voor deze onderscheiding. Een adviescommissie is gevormd voor de verkoop van grond voor niet- agrarische doeleinden. Deze commis sie, bestaande uit de heren J. Q. C. Lenshoek, P. J. J. Dekker en J. A van Oeveren, zullen voorlichting ge ven bij dreigende, onteigeningen e.d. Het Nederlandse contingent voor de handel met Duitsland, dat 30 millioen dollar per maand bedroeg, is thans voor de eerste 7 maanden op 20 mil lioen dollar bepaald. Getracht zal worden hierin nog verbetering te brengen. De rekening en verantwoording over 1950 werden goedgekeurd met een voordelig saldo van f 1007.02. Hierna verkreeg de rijkscultuur- consulent voor Zeeland, ir. A. Fran ke, het woord voor het houden van zijn inleiding over de grondverbete ringsmogelijkheden in Zeeland. De inleiding is afgedrukt op pag. 4. Terwijl de duizenden bezqekers uit alle delen van Zeeland begonnen toe te stromen, werd des morgens om 9 uur de tentoonstelling officieel ge opend. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ver richtte deze opening door het hijsen van de Z.L.M.-vlag op het veilings gebouw, terwijl de plaatselijke mu ziekvereniging „Concordia", dat zich ook het verdere deel van de dag dap per weerde, het Zeeuws Volkslied ten gehore bracht. Tevoren sprak de Commissaris nog enkele woorden, waarin hij zeide te hopep, dat deze expositie een duide lijk besef zou brengen van de waarde welke de land- en tuinbouw in Oos telijk Zuid-Beveland voor Zeeland en geheel Nederland betekent. Voorts sprak hij de wens uit, dat zij zou bijdragen tot de liefde en sympathie voor onze provincie. De Z.L.M.-voorzitter, ir. M. A. Geu ze, sprak een kort dankwoord en bracht een driewerf hoezee uit op de Commissaris der Koningin. De keurige wijze, waarop de ten toonstelling was verzorgd, en het ve le belangwekkende dat hier te zien was, heeft ongetwijfeld veler ver wachting overtroffen. In de oude neerzethal waren tal van keurige en leerzame stands van diverse voorlich tingsdiénsten e.d. ingericht, terwijl de prachtige fruit- en groentestands hier- by een lust voor het oog vormden.On vermeld mogen zeker ook niet blijven de smaakvolle interieurs van platte landswoningen, een inzending van de Bond -van Plattelandsvrouwen. Naast dé diverse handelsstands waren het voorts dc model-inventarissen voor land- en tuinbouw, alsmede de Zeeuw se K.I.-stieren, die op de aangren zende terreinen de bijzondere aan dacht van de duizenden bezoekers ge noten. DE ALGEMENE VERGADERING. Terwijl de cineac zich vulde met de oe^té'hezoekevs(-stere), zoohtenr de Z.L,KLrleden de grote sorteérhal op vxuSt de:algemene vergadering. De hal was geheel bezet, toen de voorzitter, ir. M. A. Geuze, rond half tien zijn openingswoord begon. Tal van- autoriteiten en vooraanstaande personen uit de agrarische sector wer den welkom geheten. Om slechts-een greep te doen de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, de heren Jhr. J. van Vreden- burch, G. O. Snoep en L. A. Bom, resp. voorzitter, vice-voorzitter en se cretaris van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", de erele den C. Zwagerman en ir. J. Dorst, vertegenwoordigers van de N. Bra bantse Mij. van Landbouw, burge meesters van de Oostelijk Zuid-Beve- landse gemeenten, de heren G. van Waes en P. de Kam, resp. voorzitter en secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, de voorzit ter 'en secretaris van de Kamer van Koophandel, de heren C. A. Kamme- raad en A. S. de Jonge, de presidente van de Zeeuwse Bond van platte landsvrouwen, mevrouw F. Kostense- Kraak. Vervolgens hield ir. Geuze zijn op pag. 1 afgedrukte openingsrede, welke met een daverend applaus door de vergadering werd onderstreept. Mededeling werd gedaan van de benoeming tot erelid van de heer J. „VECHT VOOR UW BESTAAN" Bij de rondvraag richtte de Com missaris der Koningin zich nog tot de vergadering. Hij was als altijd, weer met genoegen naar de Z.LJVI-dag ge komen. Thans werd deze in Krab- bendijke gehouden, dat beschermd wordt door de dure dijk van de Ka- reipolder, waarvan de lasten „op de maag van het Provinciaal bestuur liggen, als een taaie biefstuk". Spr prees de vriendschappelijke samen werking tussen Kruiningen en Krab- bendijke, die hij ten voorbeeld stelde aan andere gemeenten. De woorden van de voorzitter over het toezicht op het credietwezen, waren taal naar zijn hart. Laat de regering beseffen, aldus de Commissaris, dat wij in ons arme landje de landbouw nodig hebben, ook als een rijke bron voor deviezen. De Commissaris besloot met de op wekking tot de boeren „Vecht voor uw bestaan, want dit arme landje kan u niet missen". Hierna voerden mevr. F. Kostense- Kraak, presidente van de bond van plattelandsvrouwen, de heer W. C. van de Werff, voorzitter van de Veiling K.E.O. en de heer P. Scheele-de Put ter, kringvoorzitter van 'de Z.L.M. nog het woord. Deze laatste bracht hulae aan de algemeen voorzitter, ir. Geuze en bracht een driewerf hoera op hem 'uit. DE RIJTOER. Terwijl honderden en nog eens hon derden nieuwe bezoekers toestroom den naar de tentoonstelling en voor het bijwonen van de behendigheids- wedstrijden voor tractoren, stelde aich tegen één uur een kilometerlan ge stoet van 180 auto's en 40 bussen opu, voor de traditionele rijtoer. On der de goede leiding van de rijkspoli tie, die zich deze dag weer bijzonder verdienstelijk maakte, trokken twee duizend Z.L.M.-ers door Oostelijk Zuid-Beveland. Het werd een buitengewoon aan trekkelijke tocht. Niet alleen door het schone, afwisselende landschap dat zich aan het oog ontrolde, doch niet minder door de hartelijke en enthou siaste ontvangst welke in elke ge meente werd bereid. Geheel Oostelyk Zuid-Beveland leefde mee met dit z. L.M.-festijn. In Rilland Bath was een spandoek met „Welkom" bij de in gang van het dorp opgehangen, hon derden bewoners en schoolkinderen hadden zich in de diverse gemeenten langs de weg geschaard en wuifden de voorbijtrékkenden hartelijk toe. DE BEHENDIGHEIDS WEDSTRIJDEN'. Rond half -der keerde de stoet in Krabbendijke terug, waar inmiddels de behendigheidswedstrijden waren aangevangen die ook buitengewoon veel belangstelling trokken. De op gaven voor de tractorchauffeurs ble ken geenszins eenvoudig te zijn. Een melkbus op de aanhangwagen mocht niet kantelen, terwijl de chauffeurs hun potsierlijke hoofddeksel niet mochten verliezen. Bij het nemen van de hindernissen werd echter menig straf punt je opgelopen. Ook by de wedstrijd in het middenvak wérd veel van de manoeuvreerkunst van de chauffeur gevergd. Uiteindelijk kwamen de volgende winnaars uit de stryd: Binnenveld: 1. L. Heijnsdijk, Wil- helminadorp; 2. Mallekote, Kapelle; 3. A. Zuidwegt, Rilland; 4. Atty Boot, Rillana (14 jaar); 5. C. op 't Hof, Kapelle; 6. W. Kaat. Krab bendijke; 7. J. de Kok, Kruiningen, 8. G. Murre, Wolfaartsdjjk;9. A. Dalebout Wlhelminadorp. Buitenbaan: Ford Major: 1. M. Uyl Poortvliet; 2. A. Dalebout, Wilhelminadorp; Ford Dearborn: 1. J. Lagendijk, Krabbendyke; 2. Déés, Oddelande; Steyr: 1. J. Kole, Yerse- ke; 2. J. A. Zuidweg, Rilland: All- gaier: 1. C. op 't Hot; 2. H. de Ja ger, Wolfaartsdijk. Finale: (ongeacht merk tractoren): 1. M. Uyl, Poortvliet; 2. A. Dale bout, Wilhelminadorp; 3. J. Kole, Yerseke. De Commissaris der Koningin reik te na afloop de uit kunst- en ge bruiksvoorwerpen bestaande prijzen uit. Langzamerhand begonnen daarop1 vele bezoekers tegen zes- uur de te-, rugreis naar huis. Toch bleef het in de avonduren nog gezellig druk op Krabbendijke, waar de Kon. Muziek vereniging „Harmonie' uit Biervliet een feestconcert gaf en de leden van de Z.P.M enkele volksdansen uit voerden, als besluit van deze iii alle opzichten geslaagde dag. LEERLINGETJE KNIPTE LINT DOOR. Een blijde dag voor het buitengewoon lager onderwijs op Walcheren. Met een blinkende schaar, haar aangeboden door haar leeftijdgenootje Joost Matthijs, knipte de kleine Janny Roeleven Woensdagmiddag in te genwoordigheid van vele genodigden een oranje lint door en verklaarde daarmee de nieuwe „Prinses Ireneschool" voor Chr. buitengewoon lager onderwys op 't Zand te Middelburg voor geopend. Het was een aardig idee om de openingsplechtigheid door leerlingen te laten verrichtenvoor hen is immers dit prachtige nieuwe schoolgebouw, dat licht is, luchtig en buiten gewoon gezellig, bestemd. Het Tweede Kamerlid, de heer Ten Hagen (P.v.d.A.) heeft aan de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting, schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te delen, welke redenen hem hebben ge noopt, wijziging te brengen in de se dert 1 April geldende bepalingen be treffende de bevoegdheid der ge meentebesturen tot goedkeuring van bouwwerken, in die zin, dat deze is ingetrokken ten aanzien van goed keuringen voor objecten van 10.000 en hoger voor nieuwbouw en her bouw van gebouwen van handel en verkeer? 2. Is het voorts juist, dat de minis ter te kennen heeft gegeven, dat ook zijnerzijds geen goedkeuring ten de ze zal worden verleend, tenzij zelfs een uitstel van enkele maanden tot onaanvaardbare moeilijkheden aan leiding zou geven, en dat ook bouw en herbouw Tn door de oorlog getrof fen stadslcornen door dit bereid wor den getroffen. 3. Is de minister niet van mening, dat aan de herbouw van stadskernen een hogere urgentie moet worden verleend, en kan de minister in dit verband mededelen uit welke posten van het herziene bouwplan 1951 de bouw en herbouw van bedrijfspanden in deze stadskernen moeten worden voorzien, alsmede welke bedragen op deze posten na aftrek van het geen resp. reeds bij de indiening van dat plan en op dit moment in uitvoe ring was en reeds was goedgekeurd nog ter beschikking voor 1951 stonden of staan 4. Kan de minister mededelen, welk NA EEN HALF JAAR Schatting van minister ruimschoots overschreden. Uit de jaarstukken van de Pro vinciale Stoombootdiensten blijkt 't totaal verlies over 1950 van deze dienst 2.096.401,94 te bedragen. Uit de diverse exploitatierekenin gen van de veren over de Wester- schelde blijkt, dat het veer Breskens- Vlissingen aan veergelden over 1950 heeft opgebracht: passagiers 36.318, auto's 91.743,85, goederen en vee 4.404,25. Alleen passagiers en auto's zorgden dus op dit veer voor een opbrengst van 128.061,85. Dezelfde cijfers voor de andere Westerschelde-veren luiden: Terneu- TOERISTEN-VERKEEK ZOU WEINIG NADEEL HEBBEN GEHAD. Op vragen van het Tweede Kamer lid ae heer Posthumus (P. v. d. A.) over de hotelkwestie in Terneuzen heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting het volgende ge antwoord: Aangezien de belastingdienst te Terneuzen zodanig slecht gehuisvest is, dat van een schier onhoudbare toestand kan worden gesproken, beleid hy ten aanzien van de goed- inderdaad een oplossing gezien in de keuring van bouw en herbouw In de- J huur van een leegkomend hoteL Daar ze stadskernen voor 1951 denkt te i blijkens een onderzoek van het nacht- voeren, alsmede of het in dat beleid register de bezettingsgraad van dit nog past om ter uitvoering van art. hotel zeer gering was over 500 nach- 71, Ud 2, van de wet op de materiële - Advertentie Mezxochrome film: 6 x 9 f 1-55 Mezzopan film: 6 x 9 f 1.75 Ooit In formaten 4x6.5 en 6.5x11 Duurder hoeft niet Beter bestaat niet Vraag uw handelaai uitslul- tend naar DALCO, het komt uw foto'a ten goede èn uw portcmonnaie Provincie en P.Z.E.M. De Provinciale Staten van Zeeland moeten ieder jaar zeven leden uit hun midden aanwijzen om de provin cie te vertegenwoordigen in de ver- f adering van aandeelhouders der N.V. \Z.EM. In de eerstvolgende Sta- tenzitting zal dit andermaal moeten geschieden. Ge aten geven in overweging a n de vertegenwoordi gers een bindend mandaat te ver strekken om in de vacature van lid van de Raad van Bestuur, ontstaan doordat dr. B. D. H. Teilegen ontslag werd verleend, te voorzien door be noeming van de huidige Griffier, mr. J. M. Pilaar. Tevoren had het schoolbestuur de. genodigden ontvangen in de Ned. Hervormde kerk op 't Zand. De voor zitter, mr. P. van Empel, liet zingen Gez. 93. las Ps. 138 en een gedeelte uit Marcus 10 en ging voor in gebed, waarna hy o.m. de vertegenwoordi- ger van het Provinciaal bestuur, de heer A. Schout, B. en W. van Middel burg, de Walcherse burgemeesters en de hoofdinspecteur van het b.l.o., de heer N. Y. Vlietstra, verwelkomde Mr. van Empel wees op de hechte band tussen de Kerk en de school, welke op 1 Juni j.l. 12% jaar be stond. Hij hetipnerde aan de pio niersarbeid van de heren Sliggers, Van der Welle en ds. Dippel en aan de vrees, die destijds by net bestuur bestond, dat slechts weinig ouders geneigd zouden zijn hun debiele kind naar een school voor b.l.o. te zenden. Welnu, 12% jaar geleden werd be gonnen met 49 leerlingen en drie leerkrachten, nu telt men 169 leerlin gen en tien leerkrachten! Het wordt niet meer als een schande beschouwd, wanneer men zijn kind naar een der gelijke school moet zenden; integen deel, dit onderwijs wordt algemeen fezlen als een weldaad voor de de- lelen en Imbecielen. De voorzitter prees de gemeen- schappeiyke regeling der gemeenten, waardoor het mogelyk werd de nieu we school te bouwen en de voor het onderwijs volkomen ongeschikte pan den in de Singelstraat te verlaten en richtte dankwoorden tot allen, die by de bouw waren betrokken, tot de ar chitect, het bureau Rothuizen t Hooft en de Stichting Nieuw Wal cheren. die de beplanting voor haar rekening neemt. Het hoofd der school, de heer R. Nonnekes, zonder wie het bil.o. In Zeeland ondenkbaar is, werd harteltjk toegesproken Mr. Van Em pel wenste hem en zyn personeel nog véle jaren van vruchtbare arbeid toe en overhandigde hem namens het bestuur een By'bel. Tevens stelt het bestuur geld beschikbaar om. een be gin te maken met dé vorming van een schoolbibliotheek ten behoeve van het onderwyzend personeel. VELE SPREKERS. Hierna voerden vele sprekers het woord. De Gedeputeerde, de heer A. Schout, noemde de school een zegen voor de kinderen, die dank zy dit on derwijs nog iets kunnen bereiken in de maatschappy. Hy uitte de wens, dat spoedig m alle delen van de pro vincie dergelijke scholen zullen be staan en dankte zowel het bestuur als het hoofd vöor hun belangrijk aandeel in de ontwikkeling van het b.l.o. in Zeeland. De hoofdinspecteur, de heer N. Y. Vlietstra, noemde het b.l.o. niet alleen een zaak van barm hartigheid; de geestelijke volksge zondheid van ons volk wordt er ook in niet geringe mate door bevorderd. Het brengt blijheid in het leven van het misdeelde kind en daardoor ook in dat van de ouders. Burgemeester ihr. dr. N. Bolke- stein bracht de dank over van alle Walcherse gemeenten en in het by- zonder van Middelburg voor alle moeite, die men zich voor het welsla gen van de bouwplannen heeft ge troost en wenste het personeel kracht toe by de uitvoering van zyn moeilyke, doch mooie en dankbare taak. Wethouder J. W. KÖgeler, voor zitter der Commissie tot Uitvoering der gemeenschappelyke regeling, achtte bewezen, dat grote algemene belangen door samenwerking van ge meenten evengoed behartigd kunnen worden als door samenvoeging. WERKINRICHTING NOODZAKELIJK. Nadat nog een bestuurslid der Vereniging voor Chr. buitengewoon onderwys, de heer T. van Dijk, en een voormalige onderwijzer van de school, de heer A. Huigens, thans hoofd der b.l.o.-school te Leiden .had den gesproken, gaf de heer Nonne- oorlogsschaden nog dit jaar een re geling voor de z.g. kernfinanciering in te voeren „Haak-in"-tentoonstelling in Zeeland. Zoals bekend zal op 28, 29 cn 30 Juni a.s, te Goes de „Haalc-in" ten toonstelling gehouden worden. De be zoekers van deze tentoonstelling zul len ook de poppenverzameling van H. M. de I ■•ïngin kunnen bewon deren, want op een verzoek om deze verzameling voor e expositie be schikbaar te "tellen is door Koningin Juliana gunr beschik* De ten- toonstellng zal Dor.-erdapavond om 7 uur officieel door mevr. S. C. de Casembroot-fc-'-onesse van der Feltz, worden geopend. Opneming kasgeld door Provinciaal bestuur. By besluit der Prov. Staten zijn G.S. gemachtigd om in 1951 kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste 10.000.000. Naar het zich laat aanzien zal ook in 1952 en volgende jaren behoefte bestaan aan de opneming van gelden. Ter. vporkoming yan steeds terug-, komende administratieve arbeid ach ten G.S. het wenselyk het besluit niet meer voor één jaar te nemen, zoals tot dusverre gebruikelijk was, maar het besluit zodanig te redige ren at het tot wederopzegging zal gelden. Voor het jaar 1952 acht men een bedrag van 10.000.000 nog gewenst; immers dat jaar zal de N.V. Provin ciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappy nog grote investeringen ver gen. Né. 1952 zal er minder behoefte bestaan aan dergelijke kapitaalsuit gaven, omdat de Investeringen van de PZ.E.M. dan zullen verminderen en men met een lager bedrag. t.w. 5.000.000 kan volstaan. Het college stelt de Provinciale Staten thans voor in deze geest te besluiten. Speciale zitting der Provinciale Staten. BEHANDELING STREEKPLAN WALCHEREN EN LECTUURVOORZIENING. In de eerste dagen van October a. s. zal een speciale zittin" der Pro vinciale Staten van Zeeland worden gehouden ter behandeling van het Streekplan Walcheren. In deze zit ting 7,al teven" de kwestie van de lectuurvoorziening in Zeeland aan dt orde komen. Indien dan een subsidie regeling t jtand komt, kan deze nog met ingane van 1 Januari 1952 in werking treden. STUDIEDAGEN DER K.V.P. De K.V.P. ln Zeeland organiseert 11 en 12 Augustus te Hulst studieda- fen voor leden en niet-leden. Ze wor- en gehouden bij de paters Marlsten aldaar. Advertentie kes uiting aan de dankbaarheid en biydschap, die by hem en zyn perso neel leven. Hy meende, dat er ook aandacht moet worden geschonken aan de oud-leerlingen en achtte het nodig, dat voor de imbecielen een werkinrichting wordt gesticht. Ten slotte bood hy het bestuur als aan denken een voorzittershamer aan. Mr. van Empel sloot deze byeen- komst met gebed en liet zingen Gez. 135. Men begaf zich hierna naar de nieuwe school, die terecht Ieders be wondering had. Ook de uitgestalde, doeltreffende leermiddelen en door de leerlingen vervaardigde voorwerpen, die een uitstekende Indruk gaven van het type onderwys, dat hier wordt gegeven, trokken grote be langstelling. zen-Hoedekenskerke: passagiers J 9.240,60, auto's 8.080,80, goede ren en vee 492,65 (totaal auto's en passagiers 17.321,40); Kruinin- gen-Perkpolder: passagiers 5.662,40, auto's 7>..164, goederen en vee 1.293,40 (totaal auto's en passa giers 81.826,40). Uit bovenstaande cijfers biykt dus, dat de veergelden op de Westcr- schelde voor zover het passagiers en auto's betre een totaal hebben op geleverd in 1950 van 227.208,65. Wy vestigen de aandacht er op, dat met de inning van de veergelden voor passagiers en auto's pas op 1 Juni 1950 werd begonnen. Boven staande opbrengst is dus over het laatste halfjaar 1950. De minister van Verkeer en Waterstaat deelde in Maart; 1950 aan de Eerste Kamer mede, 'lat opbrengst van de veer gelden op de Westerschelde aanvan kelijk geschat werd op 800.000, doch uiteindelijk op 300.000 per jaar getaxeerd kon worden. Dit bedrag zal uus in 1951 ongetwyfeld met een bedrag van ca, 150.000 overschreden worden. ten 12 pet.) en er in Terneuzen meer dere hotels, benevens een behoorlyk aantal volkslogementen aanwezig zyn, moet worden betwyfeld of een veranderde bestemming van het pand, mede met het oog op het stre ven van de regering het toeristenver keer in ons land te vergroten, tot groot nadeel strekt. Ten tyde van het afsluiten van de huurovereenkomst tussen de eigena resse en de Ryksgebouwendienst was het bekend, dat er een gegadigde was, die het pand wederom als hotel wilde exploiteren. De eigenaresse beweerde tegenover twee getuigen pertinent zich jegens de andere gegadigde nog niet te hebben gebonden. Intussen heeft deze zaak een on verwachte wending genomen door de uitspraak van de president van de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg, inhoudende, dat op 26 Mei jl., de dag, waarop de huurovereen komst met de ryksgebouwendienst werd aangegaan, het pand reeds aan een derde verhuurd was. Jaarlijkse receptie van Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en mevrouw De Casembroot-baronesse Van der Feltz, hebben het voornemen hun jaarlijk se receptie te houden op'Dinsdag 10 Juli a.s. aan boord van het s.s. „Mecklenburg" van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" te Vlissin- gen. Planologen bezochten Zeeland. Iedere maand vergaderen de direc teuren der Provinciale Planologi sche Diensten in ons land, aan wel ke vergaderingen ook wordt deelge nomen door curecteuren en enige hoofdambtenaren van de Dienst Het Nationale Plan en door de hoofden der sociaal-economische afdelingen van e P.P.D.'s. In de zomermaan den worden deze bijeenkomsten ge woonlijk in de provincies gehouden en ditmaal trad de Prov. Planologi sche Dienst voor Zeeland als gast heer op. Dinsdagmiddag werd te Middelburg het ontwerp-Streekplan Walcheren het eerste streekplan, dat ter vi sie heeft gelagen en dat dus wel de bijzondere belangstelling van dit gezelschap had besproken en in aansluiting hierop werd een rondrit over het eiland gemaakt. Ook werd nog een bezoek gebracht aan het Middelburgse Stadhuis. Des avonds kwam men wederom te Middelburg in vergadering bijeen om kennis te nemen van het con cept-Streekplan Zeeuwsch Vlaande ren. Woensdag werd een zeer ge slaagde excursie naar dit gebied ge maakt om de diverse problemen, welke in dit concept naar voren ko men, van naby te bezien. De stand van het vlas. Door de aanhoudende regens en het koude weer in het voorjaar werd on geveer een maand te laat met de uit zaai van het vlas begonnen. Op een grondstructuur, die veel te wensen overliet, werd dus eerst in de tweede helft van April gezaaid, be halve in het Zuid-Westen van het land, waar het zaad in Maart de grond al ingegaan was. Dit vroeg gezaaide heeft echter nogal te lijden gehad van de vele regenbuien, ter wijl het later gezaaide veel schade ondervond door een periode van droog en schraal weer. Eind Mei-be gin Juni kon men dus hoogstens spre ken van een matige stand van het gewas, behalve op sommige lichtere gronden. De opgaven van de lengte, die wy ontvingen, zyn: GroningenFriesland: lengte van 15 tot 25 cm; N.O. Polder: van 25 tot 40 cm; Wieringermeer, N.- en Z.- Holland: van 20 tot 40 cm; Zeeland en W. Brabant: van 2540 cm. Van de kwaliteit valt vooralsnog weinig te zeggen. De grootte van de opbrengst in kilogrammen zal dit jaar echter geringer zyn dan vorige jaren. ZEEUWSE HENGEL KAMPIOEN. SCHAPPEN. Zondag a.s. zal onder de gemeente Vogelwaarde in het viswater „De Vo gel" door de A.NJH.B. iet eerste deel van de Zeeuwse hengelkampioen- schappen worden gehouden. Het tweede deel wordt gehouden in Sep tember te Koewacht. Het aantal deel- i nemende verenigingen bedraagt ze ven. Een glas echte vruchtenlimonade kost nog géén dubbeltje Om de kosten hoeft U het zeker niet te laten: voor een grote fles De Gruyter's vruchten limonadesiroop (sinaasap pel of frambozen-bessen) betaalt U maar t,50 en daar gaal nog 10% korting af. U krijgt 15 flinke glazen uit een fles. De Gruyter's vruchten limonadesiroop, bereid uit zuiver vruchtensap, is de lekkerste en goedkoopste limonade die U zich den ken kunt Wilt U minder besteden, kies dan uit grenadine en sinaasappellimonadesiroop van f t.tO per fles. Oók met een cassabon voor 10 korting. V Niet minder dan 9600 bezoekers. Gisteren was het de laatste dag van de leerschool-tentoonstelling, ge organiseerd door de Koninklyke Maatschappy „De Schelde" te Vlis- singen in samenwerking met de Ge meentelijke Dagschool voor de Ny- verheid. De belangstelling voor deze expo sitie was tot de laatste dag bijzon der groot: niet minder dan ruim 9600 belangstellenden brachten er een bezoek, zodat zeker van een groot succes kan worden gesproken. Hon derden bezoekers vroegen bovendien nadere inlichtingen aan de informa tie-afdeling over de perspectieven van de leerscholen-opleiding, waar door dus mag worden aangenomen, dat het voorlichtende karakter van de expositie zyn doel niet heeft gemist. Met name van de zijde der ouders van schoolgaande jongens was de belangstelling groot. De laatste dag bezocht de burge meester van Wissingen, B. Kolff, de tentoonstelling. Zuid-Nederlands sanatorium vraagt steun van Provincie. Het bestuur van de Interkerkelyke Protestantse Stichting „Zuid Neder lands Sanatorium" te Breda heeft zoals bekend zich tot het Provin ciaal bestuur van Zeeland gewend met het verzoek ten behoeve van de stichting van een sanatorium een garantie te verlenen voor de beta ling van rente en aflossing van een kapitaal van 1.050.000. Een zelfde verzoek is gericht tot de Staten der provinciën ZuidHolland, Noord-Bra bant en Limburg. Tevens is een aan vraag ingediend bij het Ryk om steun voor de z.g. onproductieve kosten van stichting en inrichting Waar er, zowel op medisch, als op financieel geh'-:d. vragen genoeg ry- zen en het hier bovendien een vorm van steun be*-"ft, die voor onze pro- \q nieuw is t-rwyl het daarbij - -* -rïfw—- een zeer aanmerkelyk bedrag, achten G. S. het gewenst, dat de Staten zich ln begins"' uitsnreken over dit onder werp; Het college stelt voor in be ginsel de gevraagde steun te verle nen. In de winterzittir>o'-i95i zai een nader voorstel worden ingediend. Eindexamen Lyceum te Terneuzen. Aan het openbaar Lyceum te Ter neuzen slaagden voor de afdeling H. B. S. B: Ineke v. d. Hem, WTim Ver sprille, Willy de Vrieze te Terneu zen en Johan Rammeloó en Jan Ver- brugge te Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2