NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN V WALCHEREN jT-genda De zagende pijnen COMMUNISTISCHE INTERPELLATIE OVER ..AMERIKAANSE EISEN" Verzekeringsmaatschappijen financieren gemeenten ZWITSALETTEN WOENSDAG 20 JUNI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paulusherdenking 1951. PROF. VAN NlFTRIK SPRAK TE MIDDELBURG. Uitgaande van het interkerkelijk comité Paulusherdenking 1951, waar in vertegenwoordigd waren de Ned. Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk, de Lutherse Kerk, de Doops gezinde Gemeente en het Leger aes Heils sprak professor dr. G. C. van Niftrik uit Amsten. m Dinsdag avond in de Oostkerk over „De bood schap van Paulus toen en nu" dit ter herdenking van het feit, dat Pau lus 19 eeuwen geleden het Chris tendom van Azië naar Europa bracht. Professor van Niftrik zeiae, dat Paulus voor de verbreiding van liet Christendom in Europa van on schatbare betekenis is geweest. Ge leidelijk is vrijwel algemeen het in zicht gegroeid, dat hij de juiste ver klaring van het Evangelie gaf. Pau lus was zoals uit de catacomben is gebleken, een klein onaanzienlijk man Nochtans is dit mannetje uit het stof", zoals Calvijn hem zou noemen van wereldhistorische bete kenis geworden. In dit verband wees spreker op de invloed van de Apostel op de Griekse cultuur van zgn da gen. Paulus schonk Suropa een eigen Christelijke cultuur, waaraan ons werelddeel zün ~rcci en bloei heeft te danken. Wij moeten er echter voor waken om Paulus tot partij hoofd te maken en hem te willen indelen bij een bepaalde groep, aldus professor var N'ftrik. Paulus staat integendeel vragen en oordelend te genover ons allen. Wat een mens is. aldus de kern van zijn woord, is hij niet in zichzelf, maar in Chris tus. Wij zijn met herr. begraven en gekruisigd en hebben geen eigen lot meer. De grote vraag is maar, of de Christelijke Kerk dit geloof zal kunnen opbrengen. Deze vraag wordt i'uist nu aan onze wereld gesteld. >s. van Wou ve. Gereformeerd pre dikant te Serooskerke, sprak een in leidend woord en ds. F. Don, Ned. Herv. predikant te Middelburg sloot deze dienst, -"elke door burgerlijke en kerkelyke autoriteiten werd bij gewoond en waaraan het Hervormde Kerkkoor en de dantor-organist Jan Rijn medewerkten. Tlroler muziekkapel naar Oostburg. Het is enkele ingezetenen van Oostburg gelukt om een contact te leggen met de „Willtener Stadtka- gelle" uit Innsbruck (Oostenrijk), dt is een muziekgezelschap bestaan de uit 62 muzikanten en een twaalf tal Jodeliangeresscn, die deelnemen aan het Internationaal Muziekfestival te Kerkrade. Op Maandag 13 Augustus komt ge noemd gezelschap in Tiroler costuum een uitvoering in O03tburg geven, tussen 7 en 11 uur v.m. op de Markt, die daarvoor zal worden afgesloten en waarop 2000 zitplaatsen worden aangebracht. De entréeprijzen zijn laag gesteld nl. f 0,75,staanplaatsen en f l,en f 1,25 voor de zitplaatsen. Een dergelijke uitvoering is een unicum voor Zeeland. Excursie Vrouwenbond P.v.d.A. De afdeling Zeeland van de Vrou wenbond van de P. v. d. A. hield een contactdag in Schouwens Westhoek. Allereerst werd bijeengekomen in hotel Kosten te Burgh, waar me vrouw de Vliegerde Vlieger uit Middelburg de deelneemsters aan de ze dag welkom heette. In haar ope ningswoord zgtte spreekster het doel van deze contactdag uiteen. Na de maaltijd bracht men een bezoek aan de domaniale duinen onder leiding van de opziener der domeinen, de heer N. H. Lyssen. De dames stel den deze excursie door de prachtige bossen zeer op prijs. Tijdens het be zoek werd tweemaal gepauzeerd. De eerste maal sprak de secretaresse van de bond, mej. Lopez Dias, over vrqe tijdsbesteding en de tweede maal werd er geluisterd naar decla matie door mevrouw Schuitema- Vader uit Middelburg. Nadat men nog het strand had be zocht ging de tocht naar „Kaatje en Kootje" op Westen Schouwen, waar na de terugreis werd aanvaard. Domburg RING GEVONDEN. Een van de talrijke Belgische be zoekers van het strand te Domburg verloor verleden week een kostbare ring. Ondanks ijverig zoeken van het badpersoneel kon de ring niet gevon den worden. Enige dagen later ont dekte de heer J. v. d. KL bij toeval de met briljanten bezette ring. Dit weekend were het kostbare klei nood aan de eigenaar, die hiervoor was overgekomen, ter hand gesteld. De eerlijke vinder werd royaal be loond. FILMS VAN DE WEEK Nieuwe film van Alfred Hitchcock. Wanneer een nieuw werk van Al fred Hitdhcock wordt aangekondigd-, spitst de filmliefhebber zijn oren. Nu is dat vooral het geval, omdat men benieuwd is of deze begaafde i'egis- seur zijn in „Rope" toegepaste nieu we procédé van „doorlopende sce ne's" (dus vrijwel geen montage, het geen toch niet voldeed) zou hebben herhaald. Dit blijkt in Stage Fright (Misdaad achter het voetlicht) niet het geval te zijn en dat is maar ge lukkig ook, want naar onze mening is de beeldmontage bij een film en zeker bij een thriller, zoals in het on derhavige geval, een bewegingsfac tor, welke niet verwaarloosd kan worden. „Stage Fright" is, hoewel een klas se minder dan „39 Steps" en „Lady Vanishes", een uitstekend werkstuk in de Hitchcock-stgl; het element van spanning is op volkomen verantwoor de en tevens in vele opzichten ver rassende wijze toegevoegd aan een logisch opgebouwd verhaal over een moordenaar, die achter de coulissen van een grote schouwburg voor de nodige opwinding zorgt. De rolbezet ting van deze, door de Amerikanen in Engeland met aldaar bevroren dol lars gemaakte film is eveneens op merkelijk; het spel van Jane Wyman en Mariene Dietrich in de vrouwelijke en van Michael Wilding en Richard Todd in de mannelijke hoofdrollen staat op zeer hoog peil. Alistair Sim isi in een bijrolletje goed als altijd. „Stage Fright" gaat thans in Luxor, Vlissingen en van 26 Juni af in Elec tro, Middelburg. De andere films bespraked wij reeds eerder. Alhambra, Vlissingen, brengt Raoul Walsh's Objective Bur ma, een boeiend oorlogsverhaal over de strijd in de Birma-jungle met Er- rol Flynn in de hoofdrol, Eelectro, Middelburg, vertoont Peter Stewart's Dossier 649, een vaardig verfilmde spionnage-geschiedenis in kleuren, over de terreur van een Mongools <lesPo?t in China met Virginia Bruce en willian. Lundigan. VLISSINGEN. audaag Alhambra: „De strijd in de Birma-jungle", (18 j.)t 7 en 9 uur; ri-^sdaad achter het voet- bent (18 j.), 8 uur; Cosy Corner: Trio Jur Abels. 3—6, 8—11,30 uur; Bel- lamypark: Concert „St. Caecilia". 7.30 uur; Leerschool Scheepsbouw: Ten toonstelling Nijverheidsschool en leer scholen scheepsbouw 9-12, 14-17, 19 —22 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag; Lu xor: Als vandaag; Cosy Corner: Als vandaag. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Dossier 649", 7 en 9.15 uur; Vergenoeging: Uitreiking prijzen winkelweek, 8 uur; Raedt- huys: Vergadering vereniging „Oude .gebouwen", 4 uur. Morgen Electro: „Paulusfilm", 8 uur. Middelburg AANRIJDING In de St. Janstraat te Middelburg werd een personenauto, die gepar keerd stond bij een bezinepomp, aan gereden door een uit de Lange Delft komende passerende vrachtauto. De personenauto werd beschadigd. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Voor het examen nuttige hand werken aan de Chr. Kweekschool te Middelburg, slaagden Dinsdag de da mes J. M. Pietersen, Middelburg; M. C. Sandee, Kapelle; Th J. Sandee, Wolfaartsdijk en J. Schout te Se rooskerke. Geen der candidaten werd afgewezen. Arnemuïden WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniglng „Voor waarts" te Arnemuiden hield een wed vlucht van Orleans (Fr.) uit. De eerste tien prijswinnaars waren: 1 M. van Bel- zen, 2 en 4 de heer Meertse. 3 L. v. d. Ketterij Jz,, 5 M. Schroevers, 6 G. de Nooijer Cz„ 7 en 8 H. van Belzen, 9 L. v. d. Ketterij. Zoutelande GEMEENTERAADS VERGADERING. De raad van Zoutelande zal van avond onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde bijeenkomen. Officiële publicaties VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK OM VERGUNNING. B. en W. van Vlissingen brengen inge volge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat by hen is inge komen een verzoek van mevr. de wed. P. Post Zn. te Vlissingen om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking waarin zullen worden geplaatst: een schaafmachine, een zaagmachine, een schaafmachine en een slijpmachine met een electromotor van resp. 7, 3. 3, en 1 P-K. in het per ceel Cruquiusstraat 13-15; dat dit verzoek met de bijlagen, van af heden op de Ge meente-secretarie (2e afdeling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk be zwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op 3 Juli 1951 zal ten Gemeentehuize, des vjn. 10 uur, gelegenheid worden ge geven, om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zowel de verzoekers als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zowel de verzoekers, als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór de 3de Juli 1951 ter Gemeen te-secretarie (2e afdeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis ne men. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde him bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, de 19 Juni 1951. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 18 Juni: Heems kerk van Antwerpen. 19 Juni: Dagny van Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 19 Juni: Heems kerk naar Velje. Gepasseerd naar Antwerpen, 18 Juni: Bree Helle van Bremen. Prins Willem IH van Quibec. Strype van New Port. 19 Juni: Noordzee van Rotterdam. Frederik van Cardiff. Gepasseerd van Antwerpen, 18 Juni: To naar Rotterdam van Terneuzen. Soemba naar HulL 19 Juni: Uni-F naar Copen hagen. Hecuba naar Amsterdam. Elisa- beth-B naar Zee. Antwerps bezoek aan Zlerikzee. De gouverneur van de provincie Antwerpen, de heer DeclercK, de le den van de bestendige afvaardiging (te vergelijken met onze gedeputeer de staten), de volksvertegenwoordi gers en senatoren van het arrondisse ment Antwerpen, de leden van de commissie voor openbare onderstand, en van de beheerraad van de Inter communale, zullen Maandag a.s. een studiebezoek brengen aan de stad Zierikzee. Ook gemeenteraadsleden van de ge meenten Borgerhout, Bcrchem, Deur- ne, Ekeren, Hoboken, Mekaem, Wil rijk, Mortsel, en Antwerpen, zullen deel uitmaken van het gezelschap. Geitenkeuringen. Te Westkapellc, Zoutelande en Boude- wijnskerke "werden de Jaarlijkse geiten keuringen gehouden onder leiding van de keurmeesters W. Sictema en Den En gelsen. WESTKAPELLE. Aangevoerd 7 dieren. Lammeren 4e pr. eig. W. Verstraate; tweejarige lammeren. 2e pr. elg. K. Brasser: oudere geiten, 4 st., Ie pr. eig. P. de KamLous, 2e pr. eig. A. Minderhoud; 3e pr. eig. A. Mln- derhoud; stamboekgeiten, 1 st., eig. P. de KamLous, 4e pr. ZOUTELANDE. Aangevoerd 11 dieren. Lammeren, 5 stuks, le pr. eig. M. Verhage. 2c pr. eig. M. Verhage; 3e pr. elg, P. Stroo. Eén. jarige, 1 st.. 2e pr. eig. P. v. Sluys Wzn. 3-jarige 1 st.. le pr.. eig.. P. v. Sluys Wzn.; stamboekgeiten 3 st., lc pr. elg, P. Stroo; 2e pr. eig. Anth. Provoost, 3e pr. eig. Anth. Provoost BOUDEWIJNSKERKE. Aangevoerd 14 dieren: Lammeren 7 st., lè pr. eig. K. Kleinepier. 2e pr. eig. K, de Witte,, 3e pr. eig. P. van Sluys Czn.; 4e pr. eig. C. van Sluys Czn. 2-jarige gei ten, 1 st. le pr. eig. P. de Visser Pzn. Oudere gelten 2 stuks: 2e pr. eig. P. van Sluys Czn.: 4 stamboekgeiten: le eig. K. Kleinepier; 2e pr. eig. C. v. Sluys Czn:.; 3e pr. eig. K. de Witte; 4e pr. K. Kleinepier. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er i3 geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08, f 7.94. Ritthem CONCERT. Op a.s. Zaterdag 23 Juni geeft de muziekvereniging O.NJD.A. te Ritthem op het Oranjeplein te Souburg, 's avond om 8 uur een concert. Op het programma komen voor de Ouvertu res Les Vikings van Vilette, Hephais- tos van G. Boedijn en Bonne Fortune van S. P. van Leeuwen. Uit het zakenleven. CAFé „JULIANA". MIDDELBURG. Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag in het nieuw ge bouwde pand Markt 63 te Middel burg het café „Juliana" van de heer L. Verhage heropend. Elf jaar lang was dit café gehuisvest in een nood zaak aan de Dam, doch thans be schikt de heer Verhage weer over een goed geoutilleerde, moderne, smaakvol en gezellig ingerichte zaak. die zeker op velen aantrekkings kracht zal uitoefenen Een bijzonder groot aantal bloemstukken verhoog de de feestelijke sfeer bij de her opening. Deense prins veroorzaakt verkeersongeval. WIELKIJDSTEK OP 8LAO GEDOOD. Prins André Bourbon Parma heeft met zijn auto een 23-jarige wielrfld- ster aangereden. Het meisje was op slag dooa. Het ongeluk vond plaats tc Slsy- sted op Seeland. In ae auto van de prins bevond zich zijn moeder, Prin ses Margrethe van Denemarken. De wielrljdster kwam uit eer zij weg en heeft de signalen van de auto lukte het niet Gat In snulver-apparaat van de „Affray". Dlepzeeuulkers van de Britse ma rine hebben een belangrijke ontdek king gedaan. Zy nebben een gat van 54 cec'line'er doorsnee geconsta teerd in het snulverapparaat van de gezonken duikboot „Affray", waar door waarschijnlijk In enkele mlnu- iter ln de gehoord. 1 tijdig tc i machlneka- ten tonnen watt mer zijn gestroomd. Hoe dit gat is ontstaan, is nog een raadsel. Hoewel men in marinekrin- fen het vermoeden heeft uitgespro- en, dat het waarschijnlijk door een botsing is veroorzaakt, waarop dan tevens het feit zou wijzen, dat het .snuiver-apparaat, een acht meter lange buis, zijwaarts is omgebogen staat nog niets met zekerheid vast. Wel neemt men aan. dat do' boot zo snel ls gezonken, dat de bemanning geen tijd meer had zelfs ook maar pogingen aan co wenden om naar bo ven te komen. De duikers troffen na melijk alle luiken gesloten en de nooaboeien waren hoewel ze in tact waren niet opgeldten. Westerling heeft een baard. Ex-kapitein Raymond Westerling, die Parijs heeft aangedaan om er te onderhandelen over zijn mémoires, wenst zo min mogelijk Contact met de buitenwereld. Hij heeft zich een baard aangeschaft teneinde niet te worden herkend, aldus weet „Het Parool" te berichten. WlfcLRSNNtN Ronde van Zuiddorpe door P. Oomes gewonnen. Voor de Ronde van Zuiddorpe ver schenen 38 rennei-s aan de start. Zij moesten een afstand van 65 kilome ter in twee grote en tien kleine ronden afleggen. Het startschot voor deze nieuwelingenkoers werd gege ven door burgemeester M. A. B. Puylacrt. Aanvankelijk was er weinig span ning. Verschillende uitlooppogingen werden in de klem gesmoord. Met nog vier ronden te rijden was het Oomes, die er in slaagde een voor sprong te nemen, die, toen de laat ste ronde inging, bijna .twee minu ten bedroeg. Glansrijk won hij de sprint van de aan zijn wiel hangen de v. d. Linde, die reeds gedubbeld was en met een voorsprong van on geveer 2% minuut op het peloton, ging hö als eerste over de streep. De uitslag was: 1. P. Oomes. Et- ten (1 uur, 54 min. 17 sec.); 2. H. Schoenmakers. Blerick; 3. P. van Kerk, Veldhoven; 4. R. VerheJst, Axel; 5. A. Borremans, Hogerheide: 6. Berk. St. Willibrord; 7. J. W. Spierdijk, Rotterdam; 8. U. v. d. Looy, Veldhoven; 9. v. d. Broeck. Zundert; 10. W. v. Staten, Rotter dam. KERMISKOERS SCHOONDIJKE. De uitslagen van de 7e kermis- koers, die Maandag te Schoondijke verreden werd, zijn: 1. R. Verplaetse, Maldegem (B.) 2.38.26; 2. L. van Da len, Ruddermonde (B.); 3. A. Bras- genninx, Zundert; 4. K.vVerstraten, ireda; 5. J. Konings, Breda; 6. J. Roovers, Etten, 7. R. v. d. Veke, St. Willibrord; 8. J. C. Vlaming, Steen bergen; 9. P. Maas, Pindorp; 10. C. Oosthoek, 's Heerenhoek; 11. J. Dartelen, Oud Gastel; 12. A. Geluk, Rotterdam; 13. T. viaas, Roosendaal; 14. A. v. Laren, Oost Eeklo (B.); 15. C. v. Gils, Breda. De wedstrijd liep over een afstand van 100 km; 32 renners namen deel. EERSTE KAMER. Het loopt wel los volgens de minister-president. (Van onze parlementaire redacteur.)) Het communistische Eerste Kamerlid, de beer Schalker, had enige tUd ge leden in de bladen gelezen, dat de Amerikanen bun uitvoeren naar de communistische landen zeer sterk gaan beperken en dat zü aan de Wes terse mogendheden hebben verzocht dit voorbeeld te volgen, op straffe van stopzetting van de militaire hulpverlening. HU deelde dit Dinsdagmid dag in de Kamer mede, waar hem de gelegenheid was geboden de regering over deze handelsbeperkingcn te Interpelleren. Als men aan Rusland en zijn sa tellietstaten raakt, dan komt men aan de communisten hier te Het was dus geen wonder, dat de heer Schalker sprak van een Ame rikaanse bedreiging van de wereld vrede, van een plan de campagne tei voorbereiding van de derde wereld oorlog, van de volgende stap, die zaJ bestaan ln het verbreken van de di plomatieke betrekkingen en van een poging van Amerika om conflictstof op te stapelen. Voor Nederland zag hij de situatie wel zeer somber in. Wat zal er ge.- beuren met onze handelsverdragen met de volksdemocratieën en met de orders uit het Oosten voor scheeps bouw? vroeg hij. Hij duchtte voor het zijns inziens toch al zo catastrophale Nederlandse economische leven gro te gevaren; sterke vermindering van Advertentie 250 MILLIOEN'IN TWEE JAAR VOOR WONINGBOUW. Onlangs heeft minister Lieftinck tot vertegenwoordigers van levens- verzekcringsmaatscnappUen het ver zoek gericht, om in de twee jaar, be ginnend 1 Juni 1951. een bedrag, overeenkomend met 80 pet. van de voor belegging beschikbare middelen, ter beschikking van staat en ge meenten te stellen. De verzekerings maatschappijen hadden in eerste in stantie zich^bereid verklaard over een percentage van 60 te willen pra ten. Thans ls door de levensverzekerings maatschappijen ln principe de toe zegging gedaan, in de bewuste twee een totaal bedrag van 250 mil- n vrijwillig ter beschikking van dc gemeenten te stellen. Dit aanbod is door min. Lieftinck aanvaard. Voor de leningen zal 'n staatsgarantie moeten worden verstrekt. Drie jaar geëist tegen handlangers Manus Oly. Voor de Alkmaarse rechtbank stonden Dinsdagmorgen terecht H. J. te P. en Ch. J. T. K. beiden uit Amsterdam, die zich ln December en Januari in gezelschap van Manus Oly op verschillende plaatsen aan diefstallen hadden schul dig gemaakt. De officier van justitie, mr. A. D. Holsteyn, scheerde beide verdachten over één kam en wees er op, dat belden op roof waren uitgegaan om zich te verrijken. Hrj eiste tegen elk hunner een gevangenisstraf van drie jaar. Let op de échte (in de RODE pakken) Overste verduisterde legergoederen. Wegens verduistering van leger- ;oederen in Indonesië heeft het Hoog lilitair Gerechtshof de res.-luit.-ko- lonel H. van U, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek van de vier maanden voorarrest, met dien verstande, dat de overige 8 maanden voorwaardelijk zullen gel den, met een proeftijd van drie jaar en voorts 500 gulden boete subs, hon derd dagen en ontslag uit de militai re dienst. EMISSIE PHILIPS. Naar wij vernemen zal de N.V. Philips gloeilampenfabrieken de in schrijving openstellen op gewone en 6% preferente aandelen pari 'n de N.V. gemeenschappelijk bezit van aandelen N.V. Philips' gloeilampenfa brieken in de verhouding van twee nieuwe op drie oude aandelen, van welke emissie het prospectus 21 Juni a.s. verschijnt. Tevens is de goedkeu ring van de desbetreffende autoritei ten verkregen op de uitgiftè van 20 millioen dollar 4% 25-jarige obliga ties, waarop uitsluitend teger inleve ring van dollarwaarden kan worden ingeschreven. VEILING ZIERIKZEE. 18 Juni: Vroege aardappelen 27—35; id. poters 24; Peulen 118—120; Postelein 24— 38; Snijbonen 159; Asperges 41122; Ra barber 14—15; Aardbeien 51—103; Bos- peen 41—45; Bloemkool 13i0; Komkom mers 15—33; Perziken 4—6; Kropsla 2—6, alles per 100 kg. bos of stuks. Aardbeien per doosje van kg. 18—25 ct. VEILING TERNEUZEN. 18 Juni: Sla 2—6 per 100 stuks; Bloem kool 836, per stuk; Witte komkommers 30—35. per stuk; Gele idem 17—28 per stuk; Eerstelingen 27—41; idem kriel 23 —29; Andijvie 28—33; Asperges 1.35 Sav. kool 4850; Spinazie 3839, alles per kg.; Aardbeien 71—1.34; Kersen 1.02—1.12. VEILING KAPELLE. 19 Juni. Grote veiling; Mad. Moutot 88. Kruis bessen 38.8052.10. Kleine veiling: Kersen: Early River 65—106. Vr. v. Spitskanen 65—105. Aard beien: Mad. Lafcber 45—59. Roem van Yperen 70—80. Jecunda 64—78. VISMIJN VEERE. 19 Juni. Export garnalen, aanvoer 2118 kg., 81 96; Schar, aanvoer 814 kg., 10—39; Bot, aanvoer. 943 kg., 16; Schol, aanvoer 415 kg., 17—27; Middel tong, aanvoer 889 kg.. 82—86; Rog, aanvoer 71 kg., 16—29; Griet, aanvoer 3 kg., 1—101. VISMIJN TE BRESKENS. Week van 11—16 Juni. Export garnalen 10.070 kg.: 1.48058; Handels garnalen 1080 kg.: 1.30—0.53; Schar 4477 kg.: 0.37— 0.16; Bot 4828 kg.: 0.33-0.16; Schol 2014 k.g.: 0.400.16; Tong 912 kg.: 1.17—0.70; Rog 173 kg.: 0.35—0.22; Griet bot 2 kg.: 0.96. VEILING ZCID-BEVELAND. 19 Juni. Grote velling: Kruisbessen 42.30—43. Aardbeien voor het vat: Mad. Moutot 82.20. Jacunda 90.40. Kleine veiling: Kersen: Early Rivers 109—119; kersen C 39—50; aardbeien 15 -74. Groenten: Bloemkool A 32—34. idem B 1824. idem C en D 8—13. Komkommers A 26—32. Idem B 20—28. Idem C 18—22. Kropsla 6—9. Spinazie 27. Rabarber 14— 15. Sjalotten 2. Doperwten 46—50. Peulen 45—96. Tuinbonen 39. Nieuwe aardappe len 34—35. idem drielingen 2934. Idem kriel 18—24. Radijs 7—9. EIERNOTERING GOES. Prijs voor verse kippeneieren/ 1.68 tot as. Zaterdag per k.g. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren Grote kipeieren 9 cent. Kleine kipeie- ren 7 cent. Ganseieren 15 cent. Kalkoen eleren 12 cent. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 18 Juni: Aardappelen nieuw. Poters 25 —39. Andijvie 21—34. Bloemkool 15—33. Stamprin cessen 150. Tuinbonen 35—39. Bospeen 27—58. Waspeen 55. Rabarber 7.70—10. Selderij 3.70—350. Sla 3—6. Spl- nazie 23—36. Tomaten 40—84. Sjalotten 8, alles per 100 kg, bos of stuks. Fruit: Aardbeien 29—38 p. doos, id. 65— 137 p. kg. Rode bessen 45—48 p. doos. Meloenen 1434 p. st. VEILING KRABBENDIJKE. 19 Juni. Kruisbessen: 40.40—41.10. Mad. Mautot 59—63. Dutch Everne 57—65. Jecunda 57 —77. uitvoer en daardoor toenemende werkloosheid; geen importen meer uit de landen van het Oostelijk blok van voor onze huishouding noodza kelijke goederen. En als klap op dc vuurpijl: een ongeoorloofde aantas ting door Amerika van onze nationale zelfstandigheid. Van de regering ver langde hij, dat zij de eis van de Ver. Staten onaannemelijk zou verklaren. De minister-president, dr. Drees, als minister van Buitenlandse Zaken, ad interim optredend, bracht de kwestie nuchter cn zakelijk tot haar juiste proporties terug. Er is geen sprake van. dat het in de bedoeling zou liggen alle handelsbetrekkin;;t n met de Sovjet-Unie en dc Oost-Eu- ropese staten te verbreken, ant woordde hij. Amprika wenst in een periode, waarin ae strijdkrachten van de Ver. Naties in het strijdperk staan tegen communistische troepen, aan Rusland en zijn satellieten geen wa pens. geen munitie en geen grond stoffen, die in de oorlogsindustrie ge bruikt worden, te leveren en neemt aan, dat de andere Westerse mogend heden dit evenmin zullen doen. Het is wel mogelijk, dat Amerika ccn lijst van 100.000 artikelen heeft opge maakt de heer Schalker had daar op gewezen en gezegd, dat deze arti kelen niet meer uitgevoerd mop.' n worden maar voor de desbetref fende goederen is alleen een uitvoer vergunning nodig, die zeker niet ont houden wordt, als het geen wapen; munitie, enz. betreft. Schade zal Nederland niet van de maatregel on dervinden: onze invoer uit de landen van het Oostblok bedraagt slechts 2.5 van onze totale invoer en de uitvoer naar die landen slechts 2.6 van onze totale export En wat zou Nederland aan oorlogsmateriaal heb ben uit te voeren? De feiten waren dus wel heel an ders, dan de heer Schalker had voor gesteld. Niettemin diende hij bij zijn repliek een motie in, die geheel ge baseerd was op zijn oorspronkelijk betoog en waarin dus van foutieve veronderstellingen was uitgegaan. De Kamer deed bet enige, wat zij met een dergelijke motie kon doen Zij verwierp haar met 27 tegen 3 communistische stemmen. LOF VOOR MINISTER v. d. BRINK. Evenals in de Tweede Kamer stond de minister van Economische Zaken prof. dr. v. d. Brink er Dinsdagmid dag in de Eerste Kamer bij de be handeling van zijn begroting voor 1951, goed op! Er was veel lof cn weinig critiek. Wel kreeg hij van een aantal leden enkele goede wenken mee en wenste men op een aantal punten nader ingelicht te worden, doch de jeugdige bewindsman kon tevreden zijn. Voor de K.V.P. sprak de heer Stein- kihler. Hij was van mening, dat de economische politiek erop gericht moet zijn, steeds paraat te blijven e:i zich aan dc gewijzigde omstandighe den aan te passen. Met voldoening constateerde hij, dat dit reeds ge schiedt. getuige o.a. onze libcralisatic- fiolitiek, die vrij grote offers van ons vraagt- Helen Chapin huwt in Den Haag. DOCHTER AMERIKAANSE AMBASSADEUR. Op Zaterdag 14 Juli zal in Den Haag het huwelijk worden gesloten van Helen Chapin, de dochter van de Amerikaanse ambassadeur der V.S. ln ons land en Ronald Irwin Metz, die werkzaam Is aan het mi nisterie van defensie te Weshington. Het burgerlijk huwelijk wordt om kwart over tien gesloten in de raad zaal aan de Javastraat. De kerkelijke inzegening geschiedt om 11 uur cfoor reverend A. C. Aus tin. Voor de receptie in dc residentie van de ambassadeur wordt ruim een honderdtal personen uitgenodigd. Daar wordt eveneens het huwelijks diner gegeven. De grote huwelijks taart en andere benodigdheden wor den uit Nederland betrokken. Bruid en bruidegom m:iken hun huwelijksreis naar Duitsland en Oos tenrijk. Advertentie O* ANTLPUH TABLETTEN KERKNIEUWS. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Ds. H. Lig ten berg, predikant te Rotterdam, heeft het beroep naar Aagtekerke niet aangenomen. N75D. HERV. KERKEN. Beroepen te Winsen-BaardI G Oltlammers, cand. te Winsum;te Voorschote tweede pre ikantsplaats M. 7. W. Schopenhouwer te Schoon dijke te Randwijk: J. Botter te Vee- nendaal. B-noemd tot hulpprediker te Amersfoort T. Moorman em. pre dikant en hulpprediker te Seerjans- land. GEREF. KERKEN. Beroepen te Giesen Rijswijk: M. G. Ton, cand. te Utrecht; te En-Lie ren C. J. v. d. Meulen, cand. te 's-Hertogenbosch; Herwijnen G. Meyering te Slootdorp; te Erika en te Stad aan 't Haringvliet. K H. Schuring, cand. te Groningen;' te 1 J. Dijk te Raamsdonksveer te Oudega (Sm.) J. A. van Netten te Nommels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7