De herbouw van Middelburgs centrum ChrfarineA Beeldje JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Chefarine „4" doet wonderen Chinese PROVINCIALE ZEEÜVf SE COURANT WOENSDAG 20 JUNI 1951 Eindelijk meer bebouwing rond de Markt Maar het plein zal een „zorgenkindje" blijven tot het laatste pand herrezen is. (Slot van pag. 3) l)e herbouw aan dc Markt is van het begin af een „zorgenkindje" ge weest en dit zal wel zo blijven, tot het laatste pand herrezen is. In de oorlogsjaren werden aan de Zuid- en de Oostzijde slechts twee panden herbouwd. Gelukkig is hierin vooral in het laatste jaar veel verbetering gekomen. Zo werd bijv. het sigarenmagazijn Diescli uit zijn isolement verlost door de bouw van het pand Rivière aan de éne, en het pand Fibbe aan de andere zijde. Het gat tussen laatstgenoemde zaak en de garage van de firma Blaas zal Vorden volgebouwd, behoudens een toegang tot het achter de l.angc Delft gelegen parkeerterrein. Hier komen twee kantoorgebouwen: het grootste voor de Nederlandse Mlddenstandsbank, het andere voor de N.V. Stoomtram Walcheren. Hoewel beide werken reeds werden gegund, kon door materialenschaarste nog niet worden begonnen. Alleen Is men reeds bezig met het storten van de. betonpalen der fundering. Tornlokaal. die beide aan de andere zijde van de kerk werden geprojec teerd. St. Jorisstraat, St. Pieter- straat en Spanjaardstraat In de St. Jorisstraat kwamen vijf woningen gereed, waarvan de laatste Ook dc St. Picterstraat heeft in het nu achter ons liggende jaar een stoot :hting g terwijl nog onlangs begonnen is met in de goede richting gekregen: woningen werden reeds betrol VtJf betrokken, dc bouw van twee woonhuizen. Het is te hopen, dat het Rijk hier een voorbeeld zal willen stellen door op dracht te. geven voor de uitbreiding van de Rijks waarvoor een plaats in deze straat is gereserveerd. Ten slotte zijn ook in de Spanjaard- straat. tegenover de Bleek, nog twee woonhuizen in aanbouw, zodat hier Kractisch alleen nog maar overblijft et volbouwen van de hoek Span jaardstraatSt Pieteratraat. De Oostwand van de Markt vormt eigenlijk dus geen probleem meer. Flink schot zit in de bouw van het café Van der Harst op de hoek van de Gravenstraat en de Markt, terwijl het café Verhage, dat aan dezelfde zjjde van de Markt is gelegen, prac- tlsch reeds gereed is. Voor het overige zijn er aan deze zijde van de Markt nog al wat onze kerheden. Wel zijn de bouwplannen van dc firma G. W. den Boer (Pro vinciale Zeeuwse Courant) en het ca fé voor d' Oranjeboom gereed, maar hiervoor is het wachten op de finan cieringsregeling. Voorts is het nog niet zeker. Wat de bouw van het cafe Gabriëlse zal doorgaan; er is aanbe steed, maar nog niet gegund. Nu de bovtw van een kantoorgebouw voor notaris mr. P. Loeff aan deze zijde van dc (Markt niet doorgaat, is hier bovendien nog een plaats vrijgeko men. waarvoor nog een gegadigde moet worden gevonden. Vnor de aantrekkelijkheid van de Markt, die nu eenmaal voor het vreemdelingenverkeer naar Middel burg van zeer grote betekenis is. valt het te hopen, dat. men er spoedig in •/.al slagen het plein geheel „vol" te bouwen. Plein 1940. Op het Plein 1940 kwamen in het afgelopen jaar twee panden gereed, nl. dat voor cafetaria Flipse en dat voor dc melkhandel van de heer Wie- lemaker, terwijl de rijwielstalling van de heer Tinbergen kort geleden kon worden geopend. Verder staan voor dit plein nog twee plannen op stapel, die binnenkort in uitvoering komen. In de eerste plaats komt ook hier een café voor de bierbrouwerij „d'Oranje- boom" (naast de zaak van de firma van 't Westende), dat reeds werd aanbesteed. Hier wordt nog op de fi nancieringsregeling gewacht. Het zelfde is net geval met het bananen- pakhuis voor de West-Indische Bana- nencompagnie, dat op de hoek van de Gortstraat en het Plein 1940 gepro jecteerd is. Komen deze financie ringsregelingen snel af, dan is er een kans, dat de bebouwing van het Plein 1940 nog dit jaar wordt voltooid. De Zusterstraat. Maar hot gaat bij de herbouw van het stadscentrum niet alleen om de herbouw van panden. Van zeer groot belang is zeker ook de stratenaanleg te noemen. Zusterstraat, Graven straat en Bachten Steene werden van een bestrating voorzien, welke er ze ker toe bijdraagt het aanzien van de stad te verhogen. In dit verband dient ook nog even te worden gewe zen op de aanleg van het reeds ge noemde parkeerterrein, dat hoe wel bescheiden achter de Lange Delft toch beslist in eén behoefte voorziet. Wat de bestrating betreft, moeten wij er op wijzen, dat het gedeelte van de Zusterstraat van de Gravenstraat in de richting van de St. Janstraat een ware metamorfose heeft onder gaan door de aanleg van een pleintje met gazon. Hier zijn op het ogenblik vijf percelen, meest woningen, in aanbouw, terwijl de bouw van een showroom voor het automobielbe drijf voor de N.V. de Dreu reeds werd aanbesteed. Dezer dagen zal met het werk worden begonnen. Helaas zijn in de richting van het Plein 1940 nog maar weinig vorderin gen gemaakt Gravenstraat. In de Gravenstraat zijn in het af gelopen jaar enorme vorderingen ge maakt. Vier panden kwamen gereed, terwijl er nog twee in aanbouw zijn. Voltooid werden twee panden voor de firma M. Verburg en Zn., het café Gillissen en een pand voor de heer Versluys. Het pand. dat vrijwel ge reed is, is bestemd voor de heer Rie- mens, wiens noodzaak van de Dam hierheen wordt overgeplaatst. In aan bouw is voorts een vleugel van het café van der Harst, dat overigens aan de Markt is gelegen. Tussen deze vleugel en de slagerij Leijnse blijft een gat open: Het enige van deze straat Een plan hiervoor verkeert echter in een vergevorderd stadium van voorbereiding, zodat men kan aannemen, dat de Gravenstraat in de loop van dit jaar zal worden vol gebouwd. Korte Burg. In de Korte Burg kwamen in het afgelopen jaar vier panden gereed en voor een zelfde aantal de plannen. Men hoopt hier spoedig te kunnen be ginnen om zo ook de Korte Burg te „sluiten". Bachten Steene. Aan de bebouwing van de Bachten Steene hebben wö onlangs nog een artikel gewijd. Hier worden zowel door de gereed gekomen bouw van de nieuwe R.K. kerk, als door het in aanbouw zijnde gebouw voor de R.K. Stichting 'Bejaardenzorg goede vor deringen gemaakt. Het wachten is nu op de R.K. Lagere School en het Wanneer wij dit alles overzien en beseffen hoeveel er in het afge lopen jaar in Middelburg toch nog tot stand is gekomen, kunnen wij tevre den zijn. Wanneer wij ons daarby echter realiseren, welke plannen op dit ogenblik in uitvoering of in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeren, dan zal men wellicht ge neigd zyn wat minder optimistisch te worden, dan de laatste tijd in den re- I gel het geval was. Laten w(j dit overzicht daarom be sluiten met het uitspreken van de wens. dat men In I»en Ilaag zich het belang van de herbouw van de ge troffen steden steeds voor ogen zal blijven stellen en steeds door snel op geven van een flnancieringsvoorstel, gebaseerd op een redelijke vergoe ding. er toe zal medewerken, dat de gedupeerden hun plannen ook op kor te termijn kunnen verwerkelijken. Want op deze stean van de hoogste onlangs kon worden betrokken. Zo- instanties moet men toch kunnen re-, lang de noodwoningen niet opgeruimd kenep. wil men niet het risico lopen, worden, kan hier verder niet worden dat de verwoeste stadskernen voor gebouwd. 1 ..onbepaalde tijd" verminkt blijven. De Nljverheidsondcrwljs-tcntoonstelling te Vlissingen In do leerschool timmerfabriek Stand van de aardappelen niet rooskleurig. Ofschoon het nog te vroeg is om een definitief oordeel te vellen, ver heelt men in kringen van land- en tuinbouw toch niet. dat de stand van het aardappelgewas niet bijster roos kleurig is. Dit betreft voornamelijk het vroege gewas en het pootgoed. Door ongunstige weersomstandighe den te veel regen in het voorjaar is de oogst van vroege aardappelen reeds enige weken verlaat.. Indien thans de droogte blijft aanhouden, wordt voor mislukking van een deel van het gewas gevreesd. Ditzelfde geldt ook voor een deel van de poot- aardappelenoogst. Een minder goede aardappeloogst zal, naar algemeen wordt aangeno men. geen bijzondere weerslag op het binnenlands verbruik met zich mee brengen. Ieder jaar wordt ruim schoots geteeld om de Nederlandse markt te voorzien en daarnaast kan doorgaans een flinke hoeveelheid voor export en veevoeder beschik baar komen. Winnttr U lich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, deel een enkel tabletje Chelailne „4" wonderen. Deer de lamenwer- king van 4 beroemde geneei- middelen, In Mn tablet ver enigd, veelt U lich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te deen. TEGEN PU N SN EN GRIEP. 20 teWattan» 10.73 Passagiersvervoer bij K.P.M. sterk gestegen. Na afschrijvingen ad 12.106.394 1.855.818) en reservering van 3.000.000 (onv.), voor herstel der vloot en een bijdrage van 40.446 46.732) aan de Nederlandse Scheepvaart Unie, heeft de N.V. Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij over 1950 een winstsaldo behaald van 4.205.454 4.341.818), waaruit een onveranderd dividend van 9 pet. wordt voorgesteld. Het lijnennet omvatte in December 1950 151.000 mijl tegen 130.000 mijl in 1949. Vergeleken bij 1949 vertoont het passagiersvervoer een sterke stij ging, het ladingvervoer ging enigs zins achteruit. De langere omloop tijden der schepen zijn hiervan goed deels de oorzaak, aldus het verslag. Nieuwbouw langs de Gravenstraat. FEUILLETON DOOR: MYRA GAY 51 Steve telde: „Zeven, acht, negen, tien". Hij keek haar woedend aan. „Ik ben nog steeds zo razend dat ik je zou kunnen verslinden en daarna uitspuwen. Ik zal nog tot twintig tel len". Hij deed dat stilzwijgend, maar zijn lippen bewogen. Hij telde heel langzaam. Eindelijk snauwde hij: „Heb je er dan iets tegen om me het volgende te vertellen? Hoe was het mogelijk dat je dierbare Chinese vriend Willie Low zag wat er ging gebeuren en je kon toeroepen óm weg te duiken?" Hij voegde er koud aan toe: „Ik ver onderstel tenminste dat het Willie was die je waarschuwde?" Julie antwoordde waardig: „Ja, inderdaad, het was Willie die me waarschuwde. En het was heel ge makkelijk voor hem om te zien wat er ging gebeuren. De twee mannen die de kop van de draak dragen kun nen door gaatjes onder de ogen van de Draak kijken. Ze moeten kunnen zien waar ze lopen en of de rode vlammen vér genoeg naar buiten lek ken om griezelig te zijn. Willie Low heeft me dat allemaal jaren geleden eens verteld". „Hoe groot is je vriend Willie Low?" vroeg Steve. „Groot genoeg om over de hoofden van de mensen heen te kunnen zien, wanneer hij en zijn vriend hoog in de lucht springen om de draak dartele sprongen ti laten maken", vertelde Julie hem triomfantelijk. Ze kon het niet laten er aan toe te voegen: „Ik zou denken dat je Willie Low dank baar was dat hij het leven van je kostbaarste bezitting heeft gered, Steve Ferris! Inplaats daarvan doe je alsof Willie bij dit alles betrokken is!" Steve antwoordde daar niet op. Dat was niet nodig. Hij wierp haar slechts een blik toe. Hij vroeg: „Is die Willie Low een aardige kerel?" Julie keek verbaasd. „Een van de besten", antwoordde ze zonder aar? zelen. Steve ging door met zijn vragen: „Wat voor kerel is hij? Plechtig? Of meer geneigd om zijn vrienden voor de gek te houden?" Julie sprak: „Steve, kunnen we het onderwerp niet laten rusten. W,e la ten de beroemde Quong Li Su wach ten". Maar het hielp niets. Steve trapte er niet in. „Is die Willie Low een grappenmaker of een serieuze vent? Je moet die vraag beantwoorden, Julie. Het is belangrijk". Julie sprak kattig. „Hij zou geen kerel afhuren om een mes naar me te gooien, als je dat soms bedoelt. En laten we nu naar boven gaan, naar Marcia en Li Su, voordat ze de stui pen krijgen omdat ze zo lang op ons hebben moeten wachten". Steve mompelde: „Ik heb nog sterk de indruk dat het geen zuivere koffie is, Julie! Ik heb lust om dat mooie nekje van je om te draaien, omdat je me niet de volle waarheid vertelt, Julie". Julie zei koppig: „Wat is dit eigen lijk een verhoor of zoiets?" Ze voelde zich niet al te prettig. Omdat ze misschien zeer binnenkort een echt verhoor op het hoofdbureau zou moe ten ondergaan. Alle vechtlust begaf haar plotseling. Haar ogen wer< vochtig door angstige tranen. Steve zag die tranen. Vol afschuw sprak hij: „O, ga in vredesnaam mee als je van plan bent te gaan huilen". Julie mompelde: „Vertel alsjeblieft niets van die messen-gooierij aan Marcia en Li Su, Steve. Ik wil het zo gauw mogelijk vergeten". „Ik beloof niets", snauwde Steve. Zwijgend beklommen ze de dikke traplopers naar de tweede verdieping. De ober boog tot aan de grond toen Steve de naam van Li Su opgaf. Ze werden door de dichtbezette eetzaal geleid. Quong Li Su was werkelijk een beeld! Julie zag het dadelijk. Het Chinese meisje droeg een echt Chi nees gewaad. Juiie had foto's van haar gezien in Marcia's winkel en ze had een glimp van haar opgevangen bij die brug. Maar dit was (Te eerste kèer, dat ze „de prinses van de Chi- nezenstad", zoals een romantische verslaggever haar had gedoopt, van dichtbij zag. Haar ogen leken van donker fluweel.. Ze had een gladde, matte huid als van een camelia en haar haar was zo donker dat het blauwzwart scheen. Ze droeg het in een stijve rol als een krans om haar trotse hoofdje. Haar figuur was vol maakt. Ze zag er merkwaardig Ame rikaans uit in het kostbare Chinese gewaad. Marcia keek opgelucht. „Ik was al bang, dat je niet meer zou komen. Wat is er gebeurd, Julie?" „We raakten bekneld in de menigte die naar de drakenoptocht keek, Mar cia. Het spijt me, dat we jullie lie ten wachten". Vlug ging ze voort. „En kijk eens", ze trok een grimas. „Ik moest mijn waakhond meebren gen. Hij is zo bang, dat ik in het niets zal verdwijnen voordat ik er die ra dio-uitzending vanavond goed heb af gebracht, dat hy me niet uit het oog verliest". Marcia stelde hen beiden aan Li Su voor en zei toen: „Lieverd, nu je er eenmaal bent, hindert het niet, of je Donderdag hebt meegebracht". „Donderdag?" prevelde Li Su en fronste haar volmaakte wenkbrauwen even. ,,'Steve is altijd iedereen een slag voor. Daarom wordt hij Donderdag in plaat3 van Vrijdag genoemd", sprak Marcia lachend. (Wordt vervolgd.) 99. Daisy bracht drie zacht gekookte eieren op een blaadje binnen. Het was eigenlijk wel de taak van de étage-kellner, maar het grappige kamermeisje liet zich de gelegenheid niet ontgaan om Jimmy persoonlijk deze dienst te bewijzen. Jimmy keek eens naar de drie eitjes en zei toen zo beminnelijk mogelijk: „Haal er nog maar een stuk of tien, beste meid en als het kan een pan zuurkool met spek, want ik rammel van de hon ger". Daisy draafde reeds weg. Zij vond Jimmy een enige knul en toen zij beneden in de keuken de kok tot de grootste spoed aanzette, moest zij zich zelf bekennen dat zij tot over haar oren ver liefd was op de grote Oceaandwinger, ,,'t Is toch zo'n kleine snuitebol en hij heeft zulke lieve oog jes. Je kan zo zien, dat 't een echte lobbes is". Dat dècht zij, maar zij was natuurlijk verstandig genoeg om er tegen niemand een woord over te reppen. Daisy stopte de étage-kellner een halve dollar in de hand en daarmee kocht zij zich het voorrecht Jimmy ook de rest van zijn ontbijt te mogen brengen. Zij keek verheerlijkt toe, toen Jimmy in een paar happen de pan met zuurkool soldaat maakte. Het wereldgebeuren Hoogverraad Niemand twyfelt er aan, dat de strijd in Korea voor de burgerbevol king niets dan ellende heeft gebracht. De verhalen van correspondenten over het lot van de vluchtelingen, over de verwoestingen en de weder zijdse wraaknemingen spreken boek delen. Het zou misleidend zijn hier voor één der beide oorlogvoei enden partijen verantwoordelijk te stellen, al berust de uiteindelijke verant woordelijkheid voor alle .ellende op degenen, die de strijd zijn begonnen, de Noord-Koreaansc communisten. Van weerszijden geven by beschie tingen en bombardementen militaire overwegingen de doorslag en niet de 'risico's, dat. veel slachtoffers onder de burgerbevolking zullen vallen. Oor logvoering is hard. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in Washington heeft enkele ontstellen de cijfers meegedeeld over het totaal aan verliezen. Tot dusver zouden drie millloen doden en gewonden zijn te betreuren onder de gewone burgers, terwijl tien milüoen mensen dakloos zyn geworden. Dit is één kant van de Koreaanse affaire, die tot nu toe wei nig aandacht ten deel viel. Alleen de communisten hebben zich meester ge maakt van de treurige cijfers en fei ten om er eenzijdige propaganda mee te bedrijven. Van 16 tot 29 Mei heeft een commissie van de internationale democratische vrouwenfederatie in Noord-Korea gereisd, onder welke naam zich een communistische man telorganisatie verbergt. De commis sie bestond uit twintig vrouwen, af komstig uit achttien verschillende landen. Nederland was vertegenwoor digd door een zekere mevrouw T. SoenitoHeyligers. De dames hebben een uitvoerig rapport opgesteld, waarin zij tot de conclusie komen: „systematisch en genadeloos wordt thans geprobeerd het Koreaanse volk uit te roeien en te vernietigen. De verwoestingen in Korea overtreffen alles, zelfs de ergste verwoestingen in Europa". Vervolgens worden dan wreedheden opgesomd, waaraan Amerikaanse en Britse soldaten zich zouden hebben schuldig gemaakt. In Engeland is nogal wat deining ver wekt door het optreden van het En gelse lid van de commissie, mevrouw Monica Felton. Mevr. Felton werkte op de terugreis mee aan een radio uitzending uit Moskou, waarin aan hét adres van de geallieerde troepen ernstige beschuldigingen werden ge uit. Zij is lid van de Labour-partij en bekleedde een regeringspost op het gebied van de volkshuisvesting. Be kleedde, want na haar reis naar Ko rea heeft minister Dalton haar ont slagen. Een conservatief Lagerhuis lid heeft vorige week gevraagd aan de procureur-generaal, of hij bereid was een vervolging tegen mevr. Fel ton in te stellen wegens hoogverraad. Het antwoord was, dat de mogelijk heid van een aanklacht wordt onder zocht, maar dat de zaak voorzichtig dient te worden behandeld, daar op hoogverraad de doodstraf staat. De doodstraf voor mevr. Felton zou een te zware vergelding zijn voor haar mate van „hulpverlening aan 's ko- nings vijanden", zoals de formule luidt en bovendien de commtmistische propaganda een belangrijk doelwit voor agitatie geven. Indien Engeland volkenrechtelijk in oorlog is met Noord-Korea, zou mevr. Felton-de vijand gesteund hebben op dezelfde wyze als tijdens de vorige oorlog „Lord Haw Haw" via radio- Hamburg deed. 'Overigens is men ook in regerings kringen van mening, dat een objec tief onderzoek dient te worden inge steld naar alles wat over het optre den van de geallieerden in Korea is verhaald. Een rapport als resultaat daarvan zou waarschijnlijk een to taal ander beeld geven dan thans de „democratische" dames versprei den. Mevr. Felton heeft reeds erkend dat een deel van haar gegevens niet op eigen waarneming berust, maar op door Chinese tolken'verstrekt ma teriaal en dat geeft te denken. De Nijverheidsonderwijs-tentoonstel- ling te Vlissingen: in de leerschool gieterij. Getal 38 belangrijk voor Nederlanders in Korea. De soldaten van het Nederlandse de tachement in Korea zijn iets bijzon ders gaan zien in het getal 38. Dit begon al in Nederland toen het detachement werd opgericht. Het hoofdkwartier van de staf was toen gevestigd in kamer 38. Het detachement telt 38 officieren en 38 dagen na het vertrek uit Neder land kreeg het zijn eerste opdracht te vervullen bij de 38ste breedtegraad. Het is ingedeeld bij het Amerikaanse 38ste regiment infanterie. De mannen krijgen Amerikaanse rantsoenen, die verpakt zijn in dozen van 38 pond. De Nederlanders vragen zich thans af of hun diensttijd in Korea 38 we ken. 38 maanden, of 38 jaar zal du ren. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6