PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schelde-Dordt gaat vliegtuigen voor Zweden bouwen De middenpartijen behielden de meerderheid in Frans parlement BILT KLEINE BLOKKADE VAN BERLIJN ONGEDAAN GEMAAKT Nieuw Chinees offensief verwacht in Korea. Munitie-ontploffing bij Namen Totaalbedrag van de Haak-in- actie 2.800.000 Boodschappen van Koningin en Prinses Wilhelmina 194e Jaargang-No. 142 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer AdJ VV de Pagter. Hoofdred G Ballintijn PI. verv.s W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week t 4.55 p. kw fr p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 19 Juni 1951 ADVERTENTIEPRIJS 10 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentica (max. 8 regeh) van 1—5 regel* f 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P-Z.C- Middeiburg. Bur. Vlissingen Walstr 58—00. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, taL 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg: Pr. Maurltaatr. 12, teL 102: Temeuzen: BrouwerlJitr. 2; Zlerlkzce; N. Bogerdstr. C 160. tel. 2* OVER TIEN MAANDEN DE EERSTE. Opdracht voor 75 Safir-lestoestellen voor Zweedse luchtmacht Vererende millioenenorder voor Nederlandse Industrie. Na zeer langdurige onderhandelingen is aan de Nederlandse industrie een belangryke opdracht ten deel gevallen, waarmede verscheidene mil- lioenen guldens zyn gemoeid. Deze onderhandelingen werden gevoerd tussen de Svenska Aeroplan Aktie-Bolaget (S.A.A.B.) te Linköping (van welker ondergrondse vlieg tuigfabrieken wij in 1947 een uitvoerige beschrijving brachten) en de N-V. Kon. My. „De Schelde" te VILssingen en leidden ertoe, dat „De Schelde" van de S.A.A.B. de opdracht kreeg om 75 Safir-lestoestellen te bouwen, die bestemd zijn voor de Zweedse luchtmacht. De S.A.A.B.-Safir is een eenmotorig, driepersoons trainingstoestel met een driewiellandingsstel. Het vliegtuig is voorzien van een 6 cylinder Ly- coming-motor van 190 pk. en verstelbare propeller. Het gewicht bedraagt 1150 kg., de lengte 7,85 meter, de spanwijdte van vleugeltop tot vleugeltop 10,60 meter. De maximumsnelheid beloopt 275 km. per uur, de kruissnel heid 245 km., terwijl de actieradius 1050 kilometer bedraagt. De toestellen zyn geschikt voor stuntvlicgen en terwijl hun stijgsnelheid 5,8 meter per seconde bedraagt, kunnen zij stijgen tot een hoogte van 5500 meter. Met de uitvoering van de opdracht is reeds Maandag een begin ge maakt. Het eerste vliegtuig zal over tien maanden gereed zijn, terwijl 125 a 150 man aan de uitvoering van de gehele opdracht ongeveer twee jaar werk zullen hebben. De mogelijkheid is groot, dat op deze opdracht voor 75 toestellen nog meer opdrachten zullen volgen. Zoals gezegd gingen aan de ont vangst van deze belangrijke op dracht langdurige besprekingen vooraf. Zij begonnen reeds in 1949 en het heeft dus bijna twee volle jaren geduurd, eer het voor Nederland ver heugende resultaat werd bereikt. Van betekenis is, dat de toestellen volgens Zweedse tekeningen zullen worden gebouwd, waarby de Zweden alles leveren, wat Nederland deviezen zou kosten. Zo komen het gereed schap en de onderdelen, die hier niet gemaakt kunnen worden uit Zweden, de motoren, instrumenten en propel lers komen uit Amerika. „De Schel de" levert het lichtmetaal en het staal en bouwt de toestellen. Van be lang ls, dat in de opdracht ook be grepen is de levering van een groot aantal reserveonderdelen. ER VLIEGEN OOK SAFIRS IN NEDERLAND. Zoals gezegd zal de Zweedse lucht macht deze toestellen als lesvliegtui- gen gebruiken. In dit verband is in teressant, dat ook in Nederland Sa- firvliegtuigen als lestoestellen wor den gebruikt. Zweden leverde name lijk 8 Safirs aan de Rijksluchtvaart school, die bij „De Schelde" van een radiouitrusting worden voorzien. NIEUW GEZICHTSPUNT. Het spreekt van zelf, dat deze op dracht in het kader van de Neder landse vliegtuigproductie een geheel nieuw gezichtspunt betekent. Terwijl namelijk in het kader van de Atlan tische verdediging de behoefte aan vliegtuigen groot is, worden deze ge ïmporteerd. Een bevriende natie, niet behorend tot het Atlantisch Pact pro fiteert intussen van de Nederlandse productiemogelijkheden. In een ondernoud, dat wij hadden met de heer H. Chef d'Hotel, hoofd ingenieur der Kon. Mij. „De Schel de", belast met de directie der af deling- Dordrecht, verklaarde deze in dit verband, dat als er Neder landse opdrachten waren gekomen, „De Schelde" deze natuurlijk gaarne zou hebben uitgevoerd. Toen zij echter uitbleven, heeft Eisenhower benoemd bevelhebbers. Generaal Eisenhower, de opperbe velhebber der strijdkrachten van het Atlantische Pact in Europa, heeft de Amerikaanse admiraal Robert B. Carney aangewezen als opperbevel hebber der verbonden strijdkrachten in Zuid-Európa. Admiraal Carney is thans opperbevelhebber van de Ame rikaanse tweede vloot. Generaal Maurizio Lazzaro de Castiglioni van het Italiaanse leger is benoemd tot bevelhebber van de geallieerde legers in Zuid-Europa, ge- neraal-majoor David M. Schlatter van de Amerikaanse luchtmacht tot bevelhebber der ver-bonden lucht strijdkrachten in dit gebied. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Britse Middel- landse-zeevloot niet onder het bevel van admiraal Carney zal komen. „Mogelijk zal men ons echter verzoe ken een bijdrage te leveren en deze zouden wij zeer wel mogelijk geven. De kwestie van net commando van de Middellandse Zee is nog steeds een open vraag. Nederlandse successen op filmfestival te Berlijn. Engeland, de Verenigde Staten en West-Duitsland kregen van de jury van het eerste internationale filmfes tival in Berlijn het grootste aantal stemmen voor him füms. Elk dezer landen won vier prijzen. De Verenigde Staten kregen o.a. een gouden prijs voor Walt Disney's „Cinderella" en „Beaver Valley". Wat de films voor het voorpro gramma betreft, kreeg de Nederland se film „het Gala-concert" een zilve ren medaille. Dit is een product van Joop Geesinks „Dollywood" De jury betreurde het. dat de culturele docu mentair: .Spiege". van Holland" bui ten mededinging werd vertoond. „De Schelde" zelf het initiatief geno men en eontact met de S.A.A.B. ge zocht. Op de vraag, of de heer Chef d'Hotel inschakeling van „De Schel de" by de vliegtuigproductie voor de Nederlandse luchtmacht verwachtte, luidde het antwoord ontkennend. Wel verklaarde spr. te hopen, dat deze inschakeling WEL zou geschieden. De heer Chef d'Hotel voegde hier nog aan toe, dat uit het plaatsen van deze order in Nederland zonne klaar blijkt, dat het buitenland de Nederlandse vakbekwaamheid en ar beidskracht hoog aanslaat. Dat de opdracht by „De Schelde" grote vreugde wekte ligt voor de hand. De geschiedenis van de Schelde-vliegtulgbouw. Nieuw is ook, dat de Nederlandse vliegtuigindustrie met het aanvaar den van deze opdracht overgaat tot het bouwen van vliegtuigen in bui tenlandse opdracht. Tot dusver bouwde „De Schelde" meest in licentie. Zoals men zich herinneren zal, ving de vliegtuigproductie van „De Schel de" in 1934 aan, toen contact werd verkregen met ir. Th. E. Slot, de bouwer van de Pander-Postjager. Men produceerde toen achtereen volgens de S 12, de Scheldemus en de Selieldemeeuw. Hoewel deze mo dellen niet meer geconstrueerd wor den, waren zij toch uiterst belangwek kend. Met de Scheldemus Was men bijvoorbeeld zeer dicht genaderd tot „het vliegtuig, waarmede iedereen weg kon vliegen." Geoefende zweef vliegers hadden met de Scheldemus niet de minste moeite. In 1937 maakte „De Schelde" een begin met de licentiebouw van Dor- niervliegboten in samenwerking met Aviolanda te Papendrecht. Daarna werden de S 20 en S 21 op stapel gezet, maar deze modellen kwamen door het uitbreken van de oorlog niet meer in productie. Na de oorlog werd de vliegtuig bouw op Dordrecht geconcentreerd. Er werden 6 zweefvliegtuigen ge bouwd voor de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, terwyl bovendien in Franse opdracht een Dakota C 47 geheel werd gereviseerd. Thans zal in het Scheldebedryf te Dordrecht, waar ruim 475 man wer ken, de serieproductie der S.A.A.B.- Safirs de nodige bedrijvigheid bren gen en het mogelijk maken, dat de vliegtuigcapaciteit daar volledig ge bruikt wordt. Henri Baels begraven. PRINSES DE RETHY WAS AANWEZIG. Onder grote belangstelling is Maan dagmorgen te Oostende de schoonva der van koning Leopold, Henri Baels, begraven. De prinses de Rethy was aanwezig, terwyl de leden van de Belgische koninklijke familie verte genwoordigd waren. HET WAS SLECHTS EEN SPELDEPR1K. Beperkende maatregelen zijn ingetrokken. De Oost-Duitse autoriteiten hebben Maandag de maatregelen, die een nieuwe beperking betekenden voor het vervoer van goederen uit West- Berlyn naar West-Duitsland, opgehe ven, waarmede een einde is gekomen aan de „kleine blokkade" van West- Berlijn. Op 10 Mei j.l. hadden de Oostduitse autoriteiten bepaald, dat West-Ber- lijnse exporteurs in hun vrachtbrieven ■de herkomst moesten vermelden vait de grondstoffen, waaruit de door hen uitgevoerde artikelen waren vervaar digd. De vrachtbrieven voor goede ren, die uit West-Berlijn naar West- Duitsland worden uitgevoerd, moeten Westduitse autoriteiten worden zowel door de Russische ais door de goedgekeurd, daar de artikelen via de Sowjet-zöne naar het Westen worden vervoerd. De Westerse geallieerde bevelheb bers van Berlijn gaven daarop de West-Berlijnse autoriteiten en ex porteurs opdracht geen gevolg te geven aan de Russische order. Hier door ontstond de zg. „kleine blokka de" Per dag werden in Berlijn goe deren ter waarde van een millioen dollar opgestapeld. Enkele West- GEEN GESCHROB MEEIi. De gemeenteraad van Oud- Alblas heeft zich dezer dagen bezonnen over een schoon- maakprobleem. Verscheidene vrouwelijke ingezetenen hebben n.l. de gewoonte niet alleen de stoep voor haar woning, doch ook de straat te schrobben en dat wel zodanig, dat er put ten ontstaan. Ten einde de ge meente te vrijwaren voor ontij dige bestrating, verenigden de leden van de raad zich met een wijziging der politieveror dening, waarbij het schrobben van de openbare straat verbo den wordt. Ook mogen auto's niet meer op de openbare weg worden gewassen. Meer gedetineerden worden in Indonesië vrijgelaten. Onafhankelijk van de lijst van de 950 in Indonesië in vryheid gestelde personen van oud-minister Yaniin, zal een nieuwe lyst opgesteld worden van gedetineerden, welke niet langer in arrest behoeven te worden gehou den. Het leger en de politie zullen de procureur-generaal bij het nieuwe onderzoek volledig bijstaan. Berlijnse firma's waren reeds begon nen met nun werklieden tijdelijk te ontslaan. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat de Oostduitse auto riteiten hebben toegezegd de vracht brieven op dezelfde wijze te zullen behandelen als vóór de tiende Mei. Kort na het van kracht worden der nieuwe bepalingen hadden de Westduitse autoriteiten de handels besprekingen met Oost-Duitsland af gebroken; deze zyn thans hervat. In tegenwoordigheid van If. M. Koningin Juliana en Prinses Beatrix had Zaterdag te Asten (X—Br.) de naamgeving en eerste bespeling plaats van het door de firma ELjsbouts-Llps gegoten beiaard „De Vier Koningskinde ren", dat onder auspiciën van de Stichting Culturele Samenwerking tussen NederlandIndonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen bestemd is voor het Curacao's Museum te Willemstad. GEALLIEERDE OPMARS GESTUIT. Maandag werd de geallieerde op mars in Korea bijna op het gehele front door de Noordelijke tegenaan vallen opgehouden. De Noordelijken hebben zich in voor verdediging ge schikt gebied ingegraven en hun luchtmacht is ongewoon actief. De sterker wordende tegenstand geeft voedsel aan de geruchten, dat de Noordelijken langs het gehele front een tegenoffensief voorberei den, mogelijk deze keer ondersteund door de luchtmacht. Generaal Van Fleet, de bevelheb ber van het Amerikaanse achtste le ger in Korea, zei Zaterdag een derde offensief tc verwachten nu de Chine zen weer voldoende verse troepen hebben aangevoerd. De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, heeft verklaard, dat de oorlog in Korea tot dusver meer dan 3 millioen doden onder de burgerbe volking heeft geëist. Het aantal dak lozen bedraagt thans meer dan 10 millioen. Te Jambes, bU Namen, zyn talrijke arbeiders van een kruitfabriek ten gevolge van een ontploffing gewond. De ruiten zyn ver in de omtrek ver brijzeld. De fabriek zelf stortte In. De ontploffing was 15 tot 20 kilo meter in de omtrek te horen. Naar schatting bedraagt de schade onge veer 3.000.000 frs. Ondeugdelijke worst veroorzaakte para-typhus. Vorige week werden in Hengelo gevallen van para-typhus geconsta teerd, toen na een feestje acht men sen ziek werden. Uit een onderzoek bleek, dat nog drie inwoners besmet waren. De sporen leidden naar een slagerij, waar ondeugdelijke worst gekocht was. Deze slagerij is voorlo pig gesloten. Voor de Haak-In-actie, die de N.C. R.V. heeft gehouden, zyn thans de laatste giften binnengestroomd, waarvan enkele uit het buitenland naar aanleiding van een heruitzending van een gedeelte van de laatste avond in het Concertgebouw te Am sterdam. Met de opbrengst van ba zar en tentoonstellingen mede is een totaal bedrag bereikt van rond 2.800.000, dat binnenkort zijn be stemming geheel volgens het om lijnde doel en dus zonder aftrek van onkosten zal vinden. Argentijnen gebruiken meniekwast. TEGENSTANDERS VAN PERO.N. De huizen van politieke tegenstan ders van president Peron zijn thans met rode menie figuren beklad. De figuren moeten galgen voorstellen. De tegenstanders worden beschuldigd van samenzwering tegen de staat, met hulp van Amerika of Rusland. De betrokken personen behoren tot allerlei politieke J schakeringen van conservatief tot communist. Men verwacht, dat voor de a.s. ver kiezingen Peron zich candidaat zal stellen voor het presidentschap en zijn echtgenote Evita voor het vice- presidentschap. Als Margaret over de dam is.... Volgens functionarissen van scheep- vaartmaatschappyen te New York, heeft de reis van Margaret Truman naar Europa er toe bijgedragen, dat de vrees bij de Amerikanen voor een oorlog zodanig it verminderd, dat het aantal passageboekingen voor Euro pa sterk gestegen is. De reislustigen zouden de mening toegedaan zyn, dat Margaret Tru man geen toestemming tot het ma ken van haar Europese reis zou heb ben gekregen, indien er in dc nabije toekomst oorlog zou dreigen. Aan International Council for Christian Leadership. Op uitnodiging van het bestuur van de International Council for Christian Leadership hebben Hare Majesteit de Koningin en Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Wilhel mina een boodschap gericht tot de deelnemers van een tc Bodensec ge houden conferentie dezer council. In de tekst van de boodschap van H.M. de Koningin stond o m.: Geen menselyk vernuft kan de pro blemen van deze tyd ontwarren, om dat, zo goed als alles verstande!yk beredeneerd kan worden. Wat werke lijk als verklaring ligt achter onze ellende, zoals God die moet zien. is voor ons verborgen, zolang als wy op om» menselyk peil staan. Er wordt getracht nooduitg&ngei etelde variaties vai alle gebleken of ideeën te zyn, door te vinden, in ongetelde variatie even zoveel ideologieën, maar die zyn mensen gemaakt, of idealen, door mensen beduimeld of bedorven, en in tegenspraak met elkaar. God onze onmacht belijden. Hem onze nood bekennen, is de enige be- ïydenis, die tot redding der wereld voert. De boodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina begint met dc woorden: Waar wij staan voor een nieuw tydperk in de geschiedenis der mens- heia, wordt by het zoeken naar de leidt, een zware verantwoordeiykheii opgelegd aan allen. En vervol 15 GEEN GROTE VERRASSINGEN. olgens: Maar zoals de lente met onweerstaanbare kracht In de natuur doorbreekt en de boeien van de winter slaakt, zo zullen de liefde en de macht van de vredevorst door breken in onze wereld en haar boeien en de knechting van nu verbroken zijn. In 1950 werd 238.000 ton poters geëxporteerd. Blijkens een voorlopig verslag van het poo-goed-egalisatlefonds (P.E.F.) is de export van goedgekeurde poot- aardappelen oogst 1950 vlot gelo pen. In totaal is 238.000 ton poot- aardappelen geëxporteerd, waarvan 195.000 ton kleipoters. Deze waren dan ook vrijwel uitverkocht. Voor 't fonds werden door het „Aan- en Verkoopbureau Akkerbouwproduc ten" 21.000 ton zandpoters overgeno men, van wel-'.e hoeveelheid het ras „Voran" tachtig percent uitmaakte. Tsjang Kal Tsjek wil meepraten over Japan. Generaal Tsjang Kal Sjek heeft verklaard, dat een vredesverdrag met Japan, gesloten zonder het natio nalistische China, „zowel morele kracht als wettigheid" zou missen. Een dergelyk verdrag zou een einde maken aan de staat van oorlog, doch zou de toestand in het Verre- Oosten nog meer verwarren en het zaad zou gezaaid worden voor een nieuwe wereldramp Verschuiving in conservatieve richting De officiële einduitslag van de Franse verkiezingen ls nog niet bekend, maar wel staat vast, dat middenpartyen in het parlement over een meer derheid zullen beschikken. De laatst bekende stand was: R.P.F. (Gaullisten) 111 zetels; Communisten 99 zetels; S-F.I.O. (socialis ten) 94 zetels; M.R.P. (katholieken) 94 zetels; Radicalen 91 zetels; Con servatieven 82 zetels; Onafhankeiyken 4 zetels. Queuille, Jules Moch, Herriot, de ge broeders Coste-Floret enz. Ramadier is gesneuveld, evenals Andrë Philip De generaals Koenig en Billotte van de R.P.F. zyn herkozen. De heer Mit- terand, minister, tegen wie Gaullisten en communisten een felle campagne hadden ontketend, en die zijn actie vrijwel alleen heeft moeten voeren, zag deze met succes bekroond. Vyftien van de 31 vrouwelyke af gevaardigden zyn niet herkozen. Het zijn twaalf communisten en drie af gevaardigden van de M.R.P. De zes tien vrouwelyke afgevaardigden, die werden herkozen, zyn elf communis ten, twee socialisten en drie afge vaardigden van de M.R.P. In officiële Amerikaanse kringen, aldus A.F.P., is men tevreden over de uitslag van de Franse verkiezin gen, hoewel men toegeeft, .dat de communisten, ondanks hun verlies aan zetels, hun stemmenaantai heb ben gehandhaafd. Het nieuwe verkiezingssysteem heeft enige merkwaardige gevolgen gehad. De gedeeltelijke resultaten to nen, dat alle centrumpartijen een De meeste bekende politieke leiders kleiner percentage van het totaal ministers zyn herkozen, o.m. aantal uitgebrachte stemmen hebben De communisten verloren in ver gelijking met 1946 ongeveer 5% van hun stemmen, maar bleven wat de f rootte van hun aanhang betreft op e eerste plaats staan. De Gaullisten kwamen tot 22% van de stemmen, minder dan by de jongste gemeente raadsverkiezingen, toen zij voor het eerst in georganiseerd verband ïysten hadden ingediend. Het verlies van de katholieke M.R.P. is meegevallen, ook al bedraagt het in vergelijking met 1946 10% van het totaal aantal uit gebrachte stemmen. De M.R.P. be reikte kort na de bevrijding een hoog tepunt, doch bleek later niet bestand tegen de zuigkracht van De Gaulle's nieuwe partij. De socialisten verloren enkele pro centen aan stemmen, konden zich echter over het geheel genomen rede- lyk handhaven. De radicalen daarentegen zagen hun aanhang byna gehalveerd. Opmerkelyk ls het succes van de rechtse conservatieve partyen, die weinig last hadden van De Gaulle's concurrentie. Zij gingen tezamen in stemmen en zetels vooruit. behaald dan vijf jaar geleden, maar, afgezien van de M.R.P., hun aantal zetels hebben vergroot. TEVREDEN. Premier Henri Queuille heeft Maandagavond tegenover journalis ten verklaard: „Ik geloof, dat de nieuwe meerderheid van de partyen der derde macht plus de onafhanke iyken in staat zal zyn het land te re geren". Hy zei voorts: „De politiek van de regering op het internationale front is door het volk van Frankrijk goedgekeurd en wij zullen in staat zijn onze betrekkingen met de andere democratische landen te versterken". Jules Moch, de socialistische mi nister van defensie, verklaarde, dat zijn partij „zeer tevreden" is over de resultaten. De nog minderjarige koning FeUal 1U vjfb Irak zou volgens berichten In Egyptische bladen kroonprins van Transjordanlë worden. Koning Ab- doellah van Transjordanlë «11 daar mee de samensmelting van belde Arabische staten bevorderen. Omgekomen piloot ter aarde besteld. Trygve Lie hoopt op spoedig staakt het vuren. De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Trygve Lie, heeft te Parijs j de hoop uitgesproken, dat het spoe- dig tot een staken van het vuren zal komen „na een grote overwinning in Korea". Hij stelde voor, dat de 25ste Juni een dag zou zyn waarop men zich op nieuw aan de zaak der Verenigde Naties zou wyden en waarop men op nieuw uitdrukking zou geven aan het vertrouwen in het handvest. De ze datum immers was de dag, waar op een wereldorganisatie zich voor het eerst in de geschiedenis te weer had gesteld tegen agressie. Maandagmorgen werd onder grote iaal van militaire yk overschot van de kapitein-vlieger wrn. A. G. Delbel te 's Gravenhage ter aarde besteld. Zo als men weet verloor kapitein Deibei enige dagen geleden het leven bh het ongeluk met een Meteoor straaljager te Uithuizen. In de aula van de be graafplaats werd o.a. gesproken door kolonel J. van der Werf, namens de commandant luchtstrijdkrachten, en door generaal-majoor H. Koot, na mens de dragers van de M.W.O. (Ook kapitein Deibei was ridder M. W.O.)_ DE VOORSPELT: M' ER BEWOLKING, Geldig tot Dinsdagavond; Wisselende bewolking met voorna- melyk 'n het binnenland slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1