Hollywood gedwongen om drastisch te bezuinigen JIMMY BROWN, sportheld no. 1 LEZERS SCHRIJVEN Beeldje BonKora KERKNIEUWS ^^et Chinese PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 JUNI 1951 ARME STERREN EN PRODUCENTEN Concurrentie van de televisie doet zich steeds meer gevoelen (Van onze correspondent) New York, Mei Als er van uw avonddis wat restanten 7.{]n overgeble ven, denk dan aan die arme, hongerende sterren en producenten in Holly wood. Ze hebben, de stakkers, moeten berusten in een slordige 25% it 50% salarisverlaging. Het /.al ,je overkomen wanneer je gewend bent om 4000 in de week te verdienen (na aftrek van belasting biyft maar 880 over) en je moet het plotseling maar zien te rooien «net 2000, of zelfs 2000 (ln welk laatste geval er maar 680 per weck overschiet). Voelt U dus de behoefte om deze ongelukkige lieden te helpen, de redac tie van onze courant zal zich graag met de inzameling belasten lywood blijven zich afzydig houden van de televisie. De laatste dagen heeft men bovendien een geheel nieu we ontwikkeling kunnen gadeslaan: een belangrijke theater-groep (Uni ted Paramount, een organisatie die losstaat van de daadwerkelijke film productie en haar bestaansrecht ont leent aan het exploiteren van biosco pen) heeft zich structueel verbonden met een groot televisie-netwerk. Uni ted Paramount had reeds haar voor naamste theaters uitgerust met in stallaties voor het projecteren van te levisie-uitzendingen op een groot scherm; de uitzendingen zelf hadden echter voornamelijk een experimen teel karakter gehad. Deze nieuwe ont wikkeling duidt dus voornamelijk op een streven van de theater-exploitan ten om eerder met de televisie-stu dio's dan met Hollywood samen te werken. In hoeverre dit commercieel aan de verwachte resultaten zal be antwoorden, kan slechts de toekomst leren. Doch de ontwikkeling zelve is al voldoende om het reeds onder druk staande corps van Hollywood-produ- centeu nieuwe zweetpareltjes op het voorhoofd te veroorzaken en hen met een gezichtsuitdrukking van „het heeft me vandaag toch niet ge smaakt" uit het peperdure Romanoff- restaurant in Hollywood te doen stap pen. Maar in ernst: het is aan het bar sten en buigen ln Droomstad, Het verminderend bioscoopbezeok dat voor een deel aan de invloed van de televisie is toe te schrijven dreigt metterdaad een permanente factor te worden. Nog kan men niet overal in de V. S. een televisie-toestel inschake len (hetgeen alweer niet wil zeggen, dat men in de woningen der welge- stelden in televisieloze steden geen televisietoestel kan aantreffen: want het „staat" wel goed om de tijd vóór te zijn), maar het is duidelijk dat de televisie de rijen wachtenden voor de cassa's der bioscopen met minstens 20 heel t verkort. De dorre econo men der filmindustrie, die men me rendeels ln het minder romantische Wallstreet aantreft, voorzien, dat aan deze situatie niet veel te doen zal zijn, tenzij de filmindustrie en televisie magnaten het op een accoordje gooi en. Er is een aanwijzing in deze rich ting tijdens een belangwekkend „pho- nevision"-experiment in Chicago, dat slechts luttele weken geleden werd beëindigd en waarvan de gegevens thans zijn gepubliceerd. Een televi sie-maatschappij, Zenith, heeft twee maanden lang 300 „proef-families" in de gelegenheid gesteld te kyken naar vrij recente films op de televisie. Eni ge onafhankelijke filmproducenten waren met Zenith in zee gegaan, zij het onder luid protest van de grote filmmaatschappijen als M.G.M., R.K. O. e.d. De films werden op een specia le wijze uitgezonden zodat slechts 300 gezinnen ze in hun huiskamers lton-' den opvangen door de telefoondienst te vragen nun televisietoestellen aan te sluiten op dit speciale video-sig naal. Voor deze aansluiting betaalden de kijkers een vastrecht van 1 per film. Aangezien er doorgaans vjjf a zes toekijkers per huiskamer waren, kwam dit filmbezoek op minder dan 20 cent tegen 'n gemiddelde bioscoop- prijs over het gehele land van ruim 50 cent. De proefgezinnen waren het er daarbij met een overweldigende meerderheid van 94%6% over eens, dat het bioscoopbezoek in de huiska mer aantrekkelijker was dan in de bioscoop. „PHONEVISIE". Hieruit ziet men derhalve, dat een dergelijk systeem ipderdaad ook aan (Hollywood wel iets te bieden heeft, mits de filmhoofdstad echter reke ning houdt met een aanzienlijk min der rendement per film; met gebruik van boven beschreven „phonevision"- stelsel komt dit vrijwel neer op een halvering van de opbrengst. Men is echter nog lang niet aan samenwer king toe: de grootmachtigen van Hol- vpwd. {iobt&ï Voeit zich beter dan ooit! Feu der duizenden enthousiaste gebruiksters van BonKora verloor 21 pond In i» weken, rij werd 13cin smaller over de heupen, voelt zich •u veel prettiger en ziet er jeugdiger uit. Geen kwellende hongerkuur Geen gymnastische martelingen Geen gevaarlijke bestanddelen BonKora is een vlug en veilig werkend venna- geringsmiddelvloeibare iw/«.Het bestrijdt de werkelijke oorzaak van zwaarlijvigheid door een proces van dehydratie, dat de schadelijke, giftige afvalstoffen uit het lichaam verjaagt. BonKora stelt u in staat uw gewone bezig heden te blijven verrichten. Een prettig middel om in te nemen, absoluut veilig en toch afdoend. Er is thans werkelijk geen reden meer om nog langer te blijven berusten in de hinderlijke dikte, die n altijd en overal in de weg zit. Flacon a ƒ2.80 bij apothekers en drogisten. *A\ Voor hen die de voorkeur geven - Vn* aan tabletten, thans ook vennageringsdragées BONKORETS I Geen handel vanuit Hamburg naar China. ALDUS VERKLAARD DE BURGEMEESTER. De burgemeester van Hamburg, Max Brauer. heeft Zaterdag gezegd dat alle berichten, als zou de vrijha ven Hamburg een grote rol spelen in de handel met communistisch China onjuist zijn. Tijdens een lunch, die de Hamburgse Senaat aan buitenlandse journalisten aanbood. verklaarde Brauer: Het is unfair dat iedereen over Hamburg klaagt en niemand over de Beneluxhavens, die een veel groter aandeel in de handel naar com munistisch China hebben. In het eer ste kwartaal van dit jaar bedroeg de handel van Hamburg naar China slechts 1.6 pet. van die van Antwer pen- Terwijl Hamburg 1200 ton naar communistisch China verscheepte ging vanuit Antwerpen 77.000 ton goede ren diezelfde weg. ,.Ik hoop*dat MacCloy deze dingen ia Washington zal vertellen". Gromyko is vrolijk en een groot filmliefhebber. Touristen naar het Palals Rose. Het Palais Rose in Parijs, waar de conferentie van de plaatsvervangers wordt gehouden, Is een bezienswaar digheid voor toeristen geworden. Om vier uur 's middags, wanneer de plaatsvervangers gewoonlijk arri veren, is er altijd een grote menigte bel angstellenden. Andrei Gromyko, vurig spreker en vasthoudend ondei-handelaar, verrast de Westelijke afgevaardigden steeds weer door zyn onderhoudendheid en beminnelijke manieren wanneer er niet officieel geconfereerd wordt. Hij beschikt over een enorme energie en heeft er slag van om tijdens onderbre kingen van de officiële onderhande lingen de gesprekken op te vroljjken. Gromyko laat geen geheimen los, maar heeft de Westelijke afgevaar digden veel geleerd van het Russische gevoel voor humor. Hij kent een groot aantal grappen. Gromyko houdt van films. Veel van zyn vrye tijd brengt hij in de bioscoop door. De Britse afgevaardigde Davies zoekt bij voorkeur vrienden in de pro vincie op, terwijl de Amerikaan Jes- sup in zyn vrije tyd meestal op de Amerikaanse ambassade is. De Fransman Parodi heeft byna geen vrij. Als permanent hoofd van het ministerie van buitenlandse za ken verdeelt hij zijn tijd tussen het Palais Rose en de Quay d'Orsay. De vertegenwoordigers van de Ne derlandse sigarenindustrie hebben beslo ten de tot nu toe bestaande maatregelen om de kostprijs Van de sigaren zo laag mogelijk te houden, voor de tijd van twee jaar te continueren. 97. De plaatselijke zwemvereniging had zorg ge dragen voor een prachtige slee van een auto en daarmee werd Jimmy met Piet Potlood en ka pitein Geuzebroek naar het grootste hotel van het stadje gebracht. Hij kreeg daar de mooiste kamer, waarin een bed met een hemel stond. Jimmy zag het niet eens. Hij gaapte tweemaal, wierp zijn badjas uit en met zijn natte zwempak nog aan liet hij zich als een blok in het bed val len. Geen drie seconden later kon men tot in de uiterste uithoek van het hotel een brommend ge luld horen. Dat was het gesnork van Jimmy. Een der kamermeisjes, een allerliefst negermeisje, kwam nu en dan aan de deur luisteren. „Hij is nu bezig een- boom door te zagen van 3 meter middellijn", zei zy vertcdei'd tot de étage-kellner. Intussen had Piet Potlood de handen vol met de organisatie van Jimmy's ontvangst ln New York, want niemand minder dan de burgemeester van deze stad had de wens te kennen gegeven Jimmy een grootse ontvangst te bereiden. Piet Potlood wist eigenlijk niet goed of Jimmy daar veel voor zou voelen, maar aan de andere kant was deze uitnodiging zó vererend, dat hij maar terug sein de, dat Jimmy zou komen. RONDRIT OUDEN VAN DAGEN MIDDELBURG. De Commissie tot het organiseren van rondritten met de Middelburg se cuden van dagen, bestaande uit de heren J. Augustijn, J. Verhage en P. de Vos, heeft ook dit jaar we derom het plan onze oudjes een rond rit aan te bieden. Ter bestrijding van de daaraan verbonden kosten doet ze een beroep op alle ingezetenen onzer stad een bijdrage te "illen verlenen. De leden van het Middelburgse Brandweercorps hebben aan de com missie haar spontane medewerking toegezegd om-U de intekenlijsten aan te bieden. Deze Iysten zullen worden aange boden tussen 18 en 30 Juni. Datum van de te houden rondrit zal nog nader door middel van de pers wox-den bekend gemaakt alsme de de data waarop onze ouden van dagen zich kunnen melden. Evenals voorgaande jaren zal de commissie op heren automobilisten een beroep tot medewerking doen per circulaire. VOETBALLENDE PREDIKANTEN. (Slot). Tot mijn grote ergernis las ik weel een stukje in de courant over de voetballende predikanten. Mag ik zo vrij zijn een antwooi-d hierop te ge ven. Ik hoop dan ook dat dit het laat ste stukje is (over een onschuldig spel) in uw blad. Zouden zij die gemoedsbezwaren hebben gehad tegen dat voetbal len een adres van mij willen heb ben om persoonlijk hun grieven tegen de predikanten uit te spreken? Zou dat niet eerlijker zyn, dan al dat gebazel in de courant? Maar laten het dan personen zijn, die iedere Zondag naar die voetbal lende predikanten moeten luisteren en geen buitenstaanders, die er niéts mee te maken hebben, want het gaat hier over Hervormde predikanten. T. KramerHengsdjjk. Biezelinge. (Discussie gesloten. Red.) GELEIDEHOND EN ZILVERPAPIER. In één van onze naburige dorpen is een blind meisje van 5 jaar oud. De ouders zijn niet in staat, als het straks ouder geworden is. een gelei dehond aan te schaffen. Doch het is toch mogelijk, dat zij geholpen kan worden door het verzamelen van zil- vex-papier. Wex-p geen zilverpapier weg, want het heeft grote waarde voor het blin de kind. Bij gelegenheid komen wy het op halen. By voorbaat hartelyk dank voor uw bereidwilligheid. Jacob de Leeuw. Kerkhoekstraat 24, Yerseke. (Wij plaatsen dit stukje om het sympathieke doel, hoewel deze ru briek niet bestemd is voor propagan da voor particuliere inzamelingen. Red.) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I huid zich kan herstellen. I Eerste verkiezingen in Noord"Oostpolder. Polderbewoners kozen leden van adviescommissie. Zaterdag is in de Noord-Oostpol der de eerste stap gezet op de weg naar democratisering van het ge meenterecht in het nieuwe land. Ruim 3300 Polderbewoixers gingen namelijk ter stembus om de Polder commissie voor algemene belangen, de voorlopige gemeenteraad van de N.O.P., te kiezen. Deze commissie zal een uit 13 mensen bestaand adviescollege zijn, waarin echter alle zaken, die ook in een normale gemeenteraad ter spra ke komen, wox-den behandeld. De be slissing berust bij de landdrost, dr. ir. S. Smeding. Een gemeenteraad wordt in dit opbouwstadium van de N.O.P. minder gewenst geacht; eer alle rijksplannen zijn voltooid (en dat zal zeker nog 5 a 6 jaar duren), zal de Polder een dei-gelijk college niet bezitten. Er werd zeer druk gestemd. Meer dan een derde van de kiezers moest zijn stem in Emmeloord uitbrengen; Max'lcnesse tx-olc 800 kiezers. Naar de afgelegen distx-icten reed een auto van de verkiezlngsdienst om de be woners van die gebieden eveneens gelegenheid te bieden te stemmen. De uitslag van de verkiezingen heeft aangetoond, dat vier grote po litieke partijen in het nieuwé land vrijwel evenveel aanhang hebben. Van de 13 zetels verwierven de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. er nl. ieder drie, terwijl de groep ..Polderbelangen" er één bemachtig de. De uitslag luidt: P. v. d. A. 781, K.V.P. 778, A.R. 836, C.H.U. (die een restzetel verkreeg) 634, totaal 3350. Gekozen zijn voor de P. v. d. A. de heren H. Dijkstra, Dorschman en mevr. J. JonkersSmid; voor de K. V.P. de heren J. W. B. van der Noort, E. J. van de Klundert en P. J. A. Albers; voor de A.R. de heren W. G. de Feyter, D. Linzel en H. G. Kamp; voor de C.H.U. de heren M. Rykers, A. Krijgsman en A. A. van der Werf en voor „Polderbelangen" de heer J. G. Buddingh. Buitenkansje voor Utrechts echtpaar. De heer en mevrouw A. Borgsteijn uit Utrecht zullen naar Amerika x-eizen om aanwezig te zijn bij de be vordering van hun zoon Jos tot -pi loot van een straaljager. De reis Is mogelijk geworden door een uitnodiging van de „Knickerbo cker Weekly" (het Nedex-landse week blad in de V.S.), de Pan American luchtvaartmaatschappij en het Ame rikaanse ministerie van Defensie. Hun zoon was de uitblinker onder de Nederlandse cadetten. De Haak-in tentoonstelling in Den Haag is bezocht door 26.312 personen: de biuto-opbrengst bedraagt ruim f 18.000. INTREDE DS. W. DE WIT TE MOERKAPELLE. In een geheel gevulde kerk heeft ds. W. de Wit van Middelburg zijn in trede gedaan als herder en leraar van de Gereformeerde Gemeente van Moerkapellc, na in zijn ambt beves tigd te zijn door de consulent van Moerkapelle, ds. M. Blok te Rotter dam. Beide diensten werden gehou den in de Ned. Hervormde kerk, daar het eigen kerkgebouw te weinig ruim te bood. In de bev.estigingsdienst werd, na het zingen van Ps. 25 7, gelezen Col. 1 1229. Ds. Blok koos als tekst woord Colossenzen 1 28: „Denwel ken wij verkondigen, vermanende een iegelijk mensch, en lerende een iege- lijk mensch in alle wijsheid, opdat wij een iegelijk mensch volmaakt zouden stellen in Christus Jezus". De beves tiging geschiedde na het zingen van Ps. 144 7. Ds. Blok sprak nog een enkel persoonlijk woord tot de nieuwe predikant, de kerkeraad en de ge meente, waarna de gemeente ds. De Wit staande de zegenbede uit Ps. 134 3 toezong. In de avonddienst, welke nog druk ker bezocht was dan de middagdienst, verbond de predikant zich aan zijn tweede gemeente. Hij had als tekst gekozen Psalm 25 8: „De Heere is foed en recht; daarom zal Hg de zon aars onderwijzen in den weg". Het onderwijzen van de zondaren ge schiedt in de eerste plaats uit Gods goedheid; in de tweede plaats naar de regel van Gods recht; in de derde plaats getuigt het onderwijs van de genade Gods. Nadat Ps. 25 4 gezongen was, hield ds. De Wit toespraken tot de be vestiger, tot zijn ambtsbroeders, tot kerkeraad, tot de gemeente, tot de burgerlijke overheid en alle anderen, die blijk hadden gegeven van belang stelling en medeleven. Hierbij vergat hij niet mevr. de wed. Hofman, wier- echtgenoot zovele jaren de gemeente Moerkapelle heeft gediend en zijn vo rige gemeente. Naaat nog enige toe spraken waren gehouden, zong de ge meente ds. De Wit het eerste vers van Ps. 20 toe. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op burgemeester en mevr. J. J. SteenbakkerMorilyon Loijsen, de beide wethouders en de gemeente-secretaris. Lagere belasting voor bromfietsen gevraagd. De K.N.M.V. heeft aan de minis ters van Financiën en van Verkeer een adres gezonden, waarin er op wordt aangedrongen om evenals voor de lichte automobielen ook voor de motorrijtuigen op twee wielen een lichtere belastingklasse in té voeren, n.l. van niet meer dan 30 kg., waar voor dan een tarief vastgesteld zou kunnen worden, dat de helft be- draagt van de motorrijtuigen-belas ting voor de categorie van 60 kg. FEUILLETON DOORi MYRA GAY 49 Steve zei: „Verder, Julie. Houd nu niet op. Je maakt me juist hevig nieuwsgierig met je beschrijvingen". Ze deed opnieuw haar best belang stelling voor te wenden. „Oude Chine zen doen dan feestgewaden aan die prachtig geborduurd zijn en stijf staan van gouden en zilveren tressen. Ze wisselen dan vele plichtplegingf uit. Er zyn feestmalen en grote to mele partijen. En er zijn veel familie bijeenkomsten. Dan worden er ge schenken uitgedeeld en de Ng Kaij Peij, de bittere koppige nationale drank, vloeit rijkelijk". Ik ben net een vrecmdelingengids, die zijn verhaaltje afdraait, dacht ze. Ze hadden zich een weg gebaand tot can de Calif orniastraat. Met iets van teleurstelling zag Julie dat de trams aan beide zijden stopten. Dat bete kende dat de draken-optocht op komst was. Julie keel? op de klok aan de over zijde van de straat. Ze kreunde zacht jes. „Steve, zie je wel hoe laat het is Bijna zes uur. En de Draak komt er aan. We zullen de straat niet meer over kunnen steken". Steve keek haar ondeugend aan. „Jij bent de gast die heeft beloofd te zullen komen eten. Wat hindert het of je te laat bent? Die optocht zal zeker niet meex dan tien minuten du ren". Julie knikte. Ze keek weer op de klok. Om de wijzerplaat bevond zich de beroemde waarschuwing die ieder een altijd aanhaalde: „Mens, gedenk de tijd en ontvlucht het kwade. Julie vroeg (ch iedere keer, dat ze die woorden las weer af of het niet verstandiger was in ieder geval het kwade te ontvluchten, ongeacht de tijd. Haar gedachten gingen naar de identiteit van degene die Celia Hollis had gedood. Wanneer hij de inscriptie op de klok had gezien, zou de moor denaar dan zyn besluit om de moord te plegen niet hebben uitgevoerd Ze geloofde het niet. Vastberaden bande ze de gedachte aan moord uit haar gedachten. Een groep opgeschoten Chinese jongens in Amerikaanse kleren ge kleed en schreeuwend „Daar komt de ouwe draak", drongen Julie en Steve naar de rand van het trottoir, juist toen de draak arrogant in de straat kwam aangestapt. Julie zei: „Willie Low zit in de draak". Steve mompelde: „Zo? Dezelfde Willie Low die wist dat jij vanmorgen in het Golden Gate Park was?" Ze knikte. Steve vroeg nieuwsgierig: „Hoe komt het eigenlijk dat je niet meer ontdaan was over het feit dat meneer Low die klap op zyn hoofd had gekre gen by die verkeersopstopping? Als je zijn zoon zo goed kende, waarom snelde je dan niet naar voren om te kijken wat je voor meneer Low kon doen?" „Steve, waar wil je heen? Het lijkt wel of je de Officier van Justitie bent of zoiets. Ik heb meneer Low slechts een paar keer heel oppervlakkig ont moet. Ik twijfel of hij zou hebben geweten wie ik was. Maar Willie is al sedert mijn kinderjaren een vriendje van Marcia en Nick en mij. Ik speelde al tijd blindemannetje met Willie!" Steve grinnikte haar toe. „Hou je maar kalm, meisje! In welk gedeelte van de draak zit je vriend Willie, in het voorste of in het achterste?" „Hy is een van de twee leiders van het jaar. Dat is .een grote eer. Die twee in de kop lafegn die kop rollen en draaien en spuwen rode vlammen uit en knipperen met de grote rode ogen". Steve sprak: „Ik snap er niets van. Ik dacht altijd dat de Chinezen de achternaam voorop zetten. Maar iedereen noemt die café-vent meneer Low. En de naam Low is de laatste van de rij die hij op zijn uithangbord heeft staan". „Marcia Sewell heeft me dat eens uitgelegd. Meneer Low is eenvoudig de volmaakte „heer" en maakt ge bruik van de Amerikaanse gewoonte om de achternaam het laatst te zet ten". Steve stelde voor: „Hoe zou het zyn als je eens even contact zocht met je vriend Willie Low en hem vroeg te vergeten dat je hem hebt gezegd dat je naar het Golden Gate Park ging?" „Willie zal niets verklappen",- zei Julie met overtuiging. „Ik ken Willie door en door. Hij is een trouw vriend". Ze wilde wel dat ze er zo zeker van kon zijn als ze deed voorkomen. Wie zou er tenslotte vriend blyven als het om vijftig duizend dollar ging? „Moet je de draak zien!", riep Ste ve. Zonder enige reden keerde Julie' angst plotseling honderdvoudig te- 1 rug. De draak kwam majestueus aan- geschreden, rode rook kwam uit zijn zich regelmatig openende en sluiten de bek cn zijn rode ogen lichtten tel kens op. Julie dwong zichzelf te glimlachen en te doen alsof ze het enig vond de drakenoptocht bij te wonen. In werke lijkheid echter was ze bang. Ze dwong zichzelf de draak in zich op te nemen alsof het schouwspel ge heel nieuw voor haar was. De draak, die gemaakt was van dik groen satijn, was meer dan een huizenblok lang. De staart zwaaide woedend van de ene kant naar de andere. Het middenge deelte rimpelde en kronkelde zich. Het deed Julie altijd denken aan een reusachtige duizendpoot die uit een nachtmerrie was ontsnapt. De Chine se drakendragers deden geen moeite om hun vele voeten, die gehuld waren in lage zwarte satijnen pantoffels en onder het groen satijn van de draak uitkwamen, te verbergen. De reusachtige kop was van kar ton gemaakt, en ook met het groene1 satijn bekleed. (Wordt vervolgd) SCHOTS EN SCHEEF Voor de Leeuwarder rechtbank werd Vrijdag een boete van 10.000 geëist tegen de distillateur J. B„ die in Frankrijk een uit België geïmpor teerde hoeveelheid alcohol had ver kocht en in ons land als echte Schot se whiskey in de handel had ge bracht, hoewel hier van Schotse whis key geen sprake was. De verdachte ontkende bedrog te hebben gepleegd; hy had de kopers in de gelegenheid gesteld te keuren, hetgeen zij koch- JAARVERGADERING „MAARTEN LUTHER." In de Zaterdag te Apeldoorn ge houden jaar-vergadering van de Bond „Maarten Luther", werd besloten mondeling contact op te nemen met de synodale commissie der Evange- lisch-Lutherse Kerk, o.a. betreffende de nieuwe Kei-korde en het contact met de Hex-stelde Kerk. De Bond heeft over 1950 een nadelig saldo van 182; de financiële toestand van vele afdelingen is bovendien ver re van rooskleurig. NED. HERV. KERK. Bex-oepen te Oosterwolde (toezeg ging) P. v. d. Vange te Den Briel. Bedankt voor KesterenG. M. v. Die ren te Ede. Bedankt voor Kampen: C. M. Graag- stal, resex-ve-legerpredikant te Ede. Bedankt voor Middelburg dr. F. de Graaf te Well en Amerzoden. GEREF. KERK. Vorige week deelden wij mede dat voor de Geref. Kerken te Middelburg het volgende tweetal was opgemaakt: ds. J. van Andel te Dieren en ds. M. Hamming te Den Helder. Zondag werd medegedeeld, dat dit tweetal niet door gaat, daar ds. van Andel intussen een beroep heeft aangeno men naar Rotterdam-Charlois. Aangenomen naar Zierikzee ds. Y. J. Tiemersma te Baarland. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Scherpenisse: A. de Blois te Rotterdam-Z. Geen verhoging tarieven vrachtgoederenvervoer. Voor een vex-hoging van de tarieven voor het vrachtgoederenvervoer hoeft voorlopig niet gevreesd te worden, aldus zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van Antwoord, op het begrotingsverslag der Eerste Kamer. De resultaten van het goederenvervoer in 1949 zijn nl. van dien aard, dat geen verliezen ge leden zyn. Met betrekking tot het toeiwagen- bedrijf, merkt de minister op,, dat er z.i. een teveel aan toerwagens is. Er zullen door de desbetreffende commissie dan ook maatregelen ge nomen wox-den, om de capaciteit aan de behoefte aan te passen. De voorgestelde, tijdelijke verho ging van de motorrijtuigenbelasting met 30% boven het sedert 1934 gel dende tarief, kan geen noemenswaar dige bezwaren opleveren, meent de minister, daar deze verhoging gemid deld slechts Vi van de exploitatie kosten zal uitmaken. Het doel van de progressieve ver hoging van de motorrijtuigenbelasting is een verschuiving in de richting van de kleinere en meer economische auto. Wat betreft de K.L.M., blijkt uit de memorie^ dat 1950 voor bijna 10 mil- lioen geïnvesteerd is in het vliegend materiaal, terwyl als vooruitbetaling voor nog te lever-en vliegtuigen aan de leveranciei's reeds een bedrag van 19.6 millioen voldaan werd. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 15 Juni: Aardappelen: grote 0.380.46; poters 0.37—0.42, Andijvie 0.17—0.47, Boe renkool 1,30—1.40, Snijbonen 1.902.20, Stamprincessen 0.390.44, Doperwten 0.90, Spitskool 0.150.17, Bospeen 0.370.50, Waspeen 0.440.54, Rabarber 6.709.10, Selderij 4.30—5.10, Sla 4.60—8.10, Spinazie 0.21—0.42, Tomaten 0.71—1.15, Sjalotten 0.17—0.23, alles per kg. stuks of bos. Fruit: Aardbeien 0.37—0.51 per doosje: idem 1.091.80 per kg., Rode bessen 0.46 —0.52 per doosje. Perziken 0.080.36 per stuk, Pruimen 0.10—0.14 per stuk, VEILING BERGEN OP ZOOM. Aspergeaanvoer 11.000 kg. AI 2.45, BI 2.20, All 2.05, Bil 1.73. AIII 1.92, BHI 1.55, IV 1.50, a£w. IV 1.25, V 1.20. afw. V 1.20, stek 1.02. Sla per 10 stuks 55 —75. aardbeien 70—1.02, aardappelen 31 ZON EN MAAN. 19 Juni. Zon: op 4.19 Maan: op 21.59 onder 21.03 onder 3.19 HOOG WATER U.+NAP u.+NAP 19 Juni. Vlissingen 1.03 2.04 13.35 2.20 Terneuzen 1.31 2.23 14.07 2.39 Hansweert 2.14 2.26 14.51 2.41 Zierikzee 2.40 1.42 15.15 1.57 Wemeldinge 2.52 1.67 15.29 1.83 LAAG WATER u.—NAP u.—NAP 7.24 2.16 8.02 2.35 8.43 2.51 8.05 1.64 8.27 1.92 19.53 2.15 20.31 2.34 21.11 2.50 20.34 1.62 20.57 1.90

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6