Het afvalwater vervuilde polders in O. Z.-Vlaanderen Vergadering Groene Kruis. THANS ZEKERHEID OVER HET BOUWTERREIN TE PRINCENHAGE COMMISSIE VAN BIJSTAND, EEN HECHTE WERKGEMEENSCHAP Groene Kruis heeft druk jaar achter de rug. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 JUNI 19Ö1 CONCENTRATIE VAN VLASROTERUEN In de toekomst geen rootwater meer in de poldersloten Het moeilijke probleem van de afvahvaterlozing der Oost Zeeuwsch- VI aam se vlasrotertyen, welk probleem catastrophale vormen dreigde aan te nemen, was voor Gedeputeerde Staten van Zeeland aanleiding tot het bijeenroepen van een conferentie, die Zaterdag jl.l werd gehouden in het l'atronaatsgeboavv te Sint Jansteen. Vertegenwoordigers van alle betrok ken partyen en instanties woonden deze conferentie by, die na uitvoerige beschouwing van het probleem tot een verheugend resultaat leidde. Men werd het nameiyk eens over de concrete voorstellen, die een op lossing beogen van het afvalwaterprobleem en tevens van het vraagstuk der vestigingsplaatsen. Do hoop is gerechtvaardigd, dat binnen afzienbare tyd die oplossing bereikt zal z(jn. De voorstellen, die aanvaard wer den, behelzen het volgende: Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen op korte termyn overleg ple gen met de betrokken gemeentebestu ren en aan deze besturen verzoeken een technisch bureau opdracht te ge ven tot het ontwerpen van een plan, dat ten doel heeft de oplossing te verwezenlijken, zoals die thans wordt gezien door het provinciaal bestuur tezamen met het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater. Deze oplossing houdt in, dat dc ro- tcryen het benodigde rootwater zul len betrekken van bulten het water wingebied der waterleiding, dat men voorts het afvalwater niet meer zal laten afvloeien ln zogenaamde vloei- weiden, maar in betonnen bakken bul ten de fabrieken en dat dit water wordt verzameld in kommen het lid van G. S., de heer C. Hamelink, noemde ln dit verband de omgeving van Grotegat en Kapersgat waar het weer geschikt gemaakt wordt voor rootwater, zodat net méérmalen kan gebruikt worden. In do tweede plaats zullen de be trokken instanties ten spoedigste worden uitgenodigd zitting te nemen in een commissie, die zich bezig zal houden met acute gevallen voor wat betreft vestiging van roterijen. ln de derde plaats zal aan de be trokken gemeentebesturen en Instan ties verzocht worden deskundigen aan te wyzen voor een commissie, die de gehele Zeeuwschvlaamse water huishouding In breder verband zal bezien. Totzover de drie concrete voorstel len. DE DISCUSSIE. Meer dan veertig personen namen aan deze bespreking deel, die onder leiding stond van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Tegenwoordig waren de leden van G. S., de heren C. Hamelink, A. L. S. Lockefeer en C. Philipse, voorts de directeuren van de Planologische Dienst en het E.T.I., de gemeentebe sturen van Koewacht, Sint Jansteen en Zuiddorpe, de directeur van het vlasinstituut te Wageningen, van de Waterieidingmij. Z.-Vlaanderen, de besturen van het Hulster- en Axeler ambacht, van de Zeeuwschvlaamse vlassersfederatie en tenslotte verte genwoordigers van het Rijksinstituut voor Zuivering van afvalwater en het Instituut voor Drinkwatervoorzie ning. Na opening van de bijeenkomst, zette de heer C. Hamelink uiteen, welke moeilijkheden zijn ontstaan door infiltratie van het afvalwater in het waterwingebied van de waterlei ding, en door de verontreiniging van het polderwater in het Hulster- en Axelerambacht. Spr. lichtte uitvoerig toe, hoe het provinciaal bestuur voor een langdu rige periode de oplossing ziet. De heer Hamelink deed daarbij een beroep op alle partyen om de overgangsperiode zo dragelijk mogelijk te maken. Tal van sprekers zetten daarna hun standpunt uiteen. De heer B. A. Fruytier, secretaris van de vakgroep vlasbewerkende in dustrie betoogde o.m., dat aan de dustrie, betoogde o.m., dat aan de clëlc lasten opgelegd mogen worden. Spr. herhaalde een reeds eerder ge daan voorstel: de vlasindustrie zich te laten vestigen buiten het „aanvan kelijke" waterwingebied echter niet op kleigronden en daarbij sloten uan te wijzen, waarin men ver plicht het afvalwater dient te lozen. De vlasindustrie is dan bereid scha devergoeding voor verslechtering van de visstand te betalen. DE VERVUILING. De heren H. A. H. baron Collot d Escury en ir. K. Drok van het Hul ster- en Axclerambacht verklaarden, dat het polderbestuur wel bereid is in het algemeen belang een soepele houding aan te nemen, doch dat ver vuiling der polderwateren, zoals thans gescheidt, niet kan worden toe gelaten. Hot afvalwater dient samenge bracht te worden in gebieden, die niet rechtstreeks in verbinding staan met hel polderwater. De heer Collot wees er nog met grote nadruk op, dat, indien de vlas sers goede wil tonen, er buitenge woon veel te bereiken zou zijn. Ir. G. P. M. Diköttcr van de Zeeuwschvlaamse Watcrleidingmaat- schuppn omschreef het doel van deze maatschappij: de bevolking en zo mogelijk ook de industrie van wa- J°ÏÏf?en* ,Sedert haar ontstaan heeft de Mij. echter te strijden tegen uitputting van de waterwingronden daar de vraag dc capaciteit te boven gaat. Het zou catastrophaal worden, indien men de roterijen zou vrij la ten. Vaststelling van de capaciteit is absoluut noodzakelijk. Ook andere industriën hebben water nodig. Met klem waarschuwde de heer Dikötter de vlassers om zich niet te laten ver blinden door tijdelijke financiële voordelen. DE VLASSERS. De heren H. M. Francke en R. van Acker spraken voor de vlassers. De eerste wees er op, dat de vlassers niet waren gehoord bij het vaststellen van de grenzen voor het waterwinge bied en het vlasindustriegcbied. De tweede trok in twijfel of het water wingebied meer verontreinigd wordt door afvalwater dan door verrot- tingswater en twijfelde ook of de pol ders hiervan schade ondervinden. Spr. wees op de conjunctuurschom melingen in de vlasindustrie, de con currentie en de noodzaak van kapi taalinvestering. In verband met de ligging bij de grens, die noodzakciyk is, waarschuwde spreker, dat by be lemmering van de industrie deze zich straks over de grens zal gaan uitbrei den. Mej. dr. Broek van het Instituut voor zuivering van afvalwater, noemde het afvalwater schadelijk voor de volksgezondheid, voor de landbouw, de visserij en de veehoude rij. Het water is sterk zuur en bevat ontzaggelijke hoeveelheden organi sche stoffen. Ook in België worden maatrgelen tegen de verontreiniging genomen. De directeur van het vlasinstituut te Wageningen, ir J. I. CButler, zag in het zogenaamd „ge-aereerd" roten geen heil, wel beperkt men dan de hoeveelheid afvalwater. maar de vlaskwaliteit gaat achteruit. Men moet voor een definitieve oplossing niet alleen de technische, maar ook dc sociale en economische zijde van het vraagstuk bezien. DRIE PARTIJEN. De heer C. Hamelink, lid van G. S. lichtte toe, dat het provinciaal be stuur in geen geval het waterwinge bied verloren kan laten gaan en dat ook de vlasindustrie en de polders gesauveerd moeten worden. Aan de vlassers dienen zo min mo gelijk lasten te worden opgelegd, maar zij zullen begrip moeten tonen. Voor wat betreft de uitbreiding van de vlasindustrie als er onvoldoende water is, zag de heer Hamelink ook nog een mogelykheid in het gebruik van de binnendykse zandplaten bij de Schelde. Nadat een aantal andere sprekers het woord had gevoerd, merkte bur gemeester B. A. Th. M. Truffino van Hulst op, d&t hij als president-com missaris van de waterleidingmaat schappij er nimmer in zou bewilligen, dat de gehele streek waterwingebied zou worden, daar zij dan ten dode ge doemd zou zyn. Tenslotte deed de voorzitter de hierboven reeds aangegeven concre te voorstellen, die door de vergade ring werden aanvaard. (vervolg van bin. l) TOESPRAKEN. In de ochtendvergadering werden nog enige toespraken gehouden. De heer A. Schout beklemtoonde de waardering van het Provinciaal be stuur voor de arbeid van „Het Groe ne Kruis" en wenste de jubilerende afdeling Grijpskerke geluk. De bur gemeester van Grijpskerke, de heer H. U. Bouwman, haalde aardige'her- inneringen op uit de geschiedenis van de afdeling en de heer D. Schelfhout, voorzitter van de Prov. ver. „Het Wit-Gele Kruis", toonde zich dank baar voor de hulp, welke men van ,,Het Groene Kruis" mocht onder vinden voor het werk voor de gees- telyke olksgezondhetd. Hy uitte de wens, dat de goede samenwerking bestendigd za. blijven. Tenslotte wer den nog hartelijke woorden gespro ken door dr. G. de Kat, secretaris- feneraal der landelijke vereniging en oor ds. C. Coolsma, namens het Brabantse Groene Kruis. Na een echt Walcherse koffietafel sprak zuster W. van Kurjk, hoofd verpleegster van de mr. dr. Willem van de Berg-stichting te Noordwijk over „Het gelukkige leven van het zwakzinnige kind." Deze stichting is ingericht om zoveel mogeiyk de zelfwerkzaamheid van het zwakzin nige kind te stimuleren. Het onder vindt vreugde in het leven door om gang met andere zwakzinnige kin deren, want daardoor raakt het zijn minderwaardigheidsgevoel kwijt. De vriendschap onder deze zwakzinni gen is treffend en zr. Van Kurjk kon daarvan vele ontroerende .voor beelden geven. Indien mogelijk leven zij in kleine groepsverbanden met een eigen huishouding in een eigen huisje, waar een der verzorgden de rol van huisvader vervult. De voor zitter dankte zr. Van Kuijk voor haar interessante voordracht en sloot daarna de vergadering. Actieve vereniging. De Zeeuwse vereniging „Zcelandia" te 's-Gravenhage hield Zaterdag haar algemene vergadering te 's-Gi'avcn- hage. Aan het jaarverslag van de se cretaris, de heer W. I. Burgel, ont lenen wij het volgende: Het ledental is blijkbaar onder de druk van de economische omstan digheden iets teruggelopen. De on derafdelingen hebben in het afgelopen verenigingsjaar hun best gedaan om het aanzien van de vereniging te ver hogen en de feestavonden op hoger peil te brengen. Er werden dertien bestuursvergaderingen gehouden. De penningmeester beheerde de pennin gen zuinig, maar toch is het niet ge heel gelukt het nieuwe jaar met een schone lei te beginnen. Op 5 October werd de eerste, goed geslaagde toneelvoorstelling gegeven, die herhaald werd voor de patiënten van de Ramaer-kliniek te Loosduinen. Op 18 November verzorgde de afde ling Zang ter ere van haar vijfjarig bestaan een feestavond, waarop deze afdeling met trots mag terugzien. Kort daarvoor woonden de teden een vertoning bij van „De dijk is dicht", waaraan 24 leden hadden meegewerkt in de Profilti-studio te Haarlem. In de aankondiging van de film werd de medewerking van de Zeeuwse vereni ging „Zeelandia" vermeld. Op 5 December vierde men een op gewekt Sint Nicolaasfeest en op 9 December werd een contactavond ge houden in Pomona. Op 1 Februari nam het Zeeuws toneel deel aan de gewestelijke toneelwedstrijd. Op 31 Maart was er een tweede contact avond. Ook voor de radio liet de ver eniging zich horen via een streek- programma, dat op 9 December werd uitgezonden. Op 12 Mei werd de laatste toneel avond van het seizoen gegeven. De verhouding met de andere Zeeuwse verenigingen in het land was van vriendschappeiyke aard cn er be stond goede samenwerking met de diverse gewestelijke verenigingen in Den Haag, die samenwerkten bij de toneelwedstryd. De beker voor deze wedstrijd werd door de Limburgers gewonnen. De zangafdeling is dit jaar naar Breda geweest en trad daar op voor een zustervereniging. Na nog de feestavonden in Custodia vermeld te hebben, wordt in het verslag aan dacht gevraagd voor het maandblad Thans is het 30-jarig bestaan van de vereniging op komst en gehoopt wordt op een echt feestelijke viering daarvan. Tot zover het jaarverslag. Tekenen we hierbij tenslotte nog aan, dat op 19 Mei 1951 een feest avond te Oostburg werd aangeboden aan de Zeeuwsch-Vlamingen, waar gezongen, gedeclameerd en gemusi ceerd werd en een toneelspel werd op gevoerd. Het duet van mevr. Burgel met mevr. Bezuijen mag nog wel even vermeld worden en ook de declamatie „Klacht van de Lange Jan". Wrak in de Wielingen wordt opgeblazen. Tijdens de oorlog is in de Wie lingen een Duits Hansa-schip de „Birkenfels", op een mijn geloper en gezonken. Het wrak leverde na dien steeds gevaar voor de scheep vaart. Daar de lading (schroot) een berging van het schip niet lonend maakt, zal de bovenbouw van net schip worden opgeblazen, waarna het wrak geen hinder meer zal op leveren. Dezer dagen zal do ber gingsmaatschappij Joh. van den Akker uit Rotterdam het werk be ginnen. Verkeersmoeilijkheden POLITIE DEMONSTREERT IN MIDDELBURGS VERKEERSLOKAAL. In het kadr van de Veilig Verkcers- wek hbben de Rijks- en de gemente- politle zich bereid verklaard om in het pas geopende Verkeerslokaal te Middelburg deze week iedere avond van 7—9 uur op de maquette in dit lokaal practische verkeersdemonstra- ties te geven. Voor het publiek een ongezochte ge legenheid om zelf eens met dit lokaal kennis te maken! Eindexamens Chr. Kweek school Middelburg. Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Middelburg slaag den de heren C. Ruitenbeek, Kou- delcerke; A. A. Sandee, Nieuwdorp en J. Verheule, Goes. De examens zijn thans geëindigd. Van de 23 candidaten slaagden er 20. Eindexamens H.B.S. B ln Zeeland. Voor het eindexamen HBS B slaagden aan het Kon. Wllhelminaly- ceum te Oostburg: Piet Benu, Aar denburg; Willy van Damme, Sluis; Hans Dufossé, Sluis; Laks Jongsma, Groede; Wim Joztasse Oostburg; Suzanne Klaassen, Breskens; Ferdi nand Koster, Bresker Hilma de Kreyge, St. Kruis; Piet Schyve, Oostburg; David Vooren, Oostburg; Richard de Vriend, Aardenburg; Fe lix Willems, Eede; Han de Winde, Schoondyke; .'iet Woittiez, Breskens; Wim Cooke, Oostburg. Afgewezen 1. ZIERIKZEE. Aan het eindexamen van het Zie- rikzees Lyceum, afd. RHBS B, na men acht candidaten deel. Daarvan slaagden: mej. J. Verspoor, Bruinis- se en de heren M. van Gastel, Noondgouwe, F. Laban, Haamstede en A. P. Vos, Zierikzee. Er werden vier candidaten afgewezen. HULST. Voor het eindexamen HBS B, af genomen aan het Jansenius-lyceum te Hulst, slaagden: L. Adriaansens, Hulst; P. Blommaert, Clinge; F. Bo- gaert, Ossenisse; G. Borm, Kloos- terzande; G. Bun, Ossenisse; J. v. Drongelen, r'oosterzande; J. Hiel, Ossenisse; J. Jansen, Kloosterzande; A. Langenhorst, Hulst; J. Praat, Nieuw Namen; J. Moerdyk, Zuid dorpe; P. Smit, Hulst; A. van Son, Vogelwaarde. Drie candidaten '-ver- den afgewezen. Kleuterleidsters geslaagd. Voor het landelijk examen voor kleuterleidster te Rotterdam, akte B, slagaden de volgende leerlingen van de cursus aan de Rijkskweekschool te Middelburg; E. J. Biondina te Middel burg, N. M. BrouwerSteur, Zierik zee, A. S Buijs, te Middelbux-g, H. Jan- se te Middelburg, A. M. Matena te Middelburg, M. J. Taillie te Hans- weert, J. v. d. Weel, te Cadzand A. C. A. v. Zuijlekom te Vlissingen. Afge wezen geen. „ZUID-NEDERLANDS SANATORIUM". Plannen worden voortgezet. Het college van commissarissen der tnterkerkeiyk Protestantse stich ting „Zuid-Nederlands sanatorium" te Bretla kwam in vergadering byeen ter bespreking van de bouwplannen, omdat over de verwerving van een bosterrein naby Princenhage thans zekerheid! is verkregen. Een voorlopig ontwerp van de hand van de architect J. P. Kloos, werd bestudeerd. Het jaarverslag van de secretax-is, ds. Th. C. A. da Costa uit Ouden bosch en het financieel verslag van de penningmeester, de heer H; Béck, beide over 1950, werden goedgekeurd. Zij gewaagden van de zich in het Zuiden des lands steeds meer ont plooiende actie tot steun aan de fond sen der stichting. Na een uiteenzetting van de voor zitter, ds. P. van Til uit Middelburg, werd unaniem besloten, om ondanks de ongunstige tijden, verder te arbei den aan de oprichting van het t.b.c.- sanatorium. Wel geven de statisti sche cijfers van nieuwe t.b.c.-gevallen in den lande een lichte daling te zien (1950 16.108. 1949: 17.461), doch het is allerminst zeker, dat deze daling zal aanhouden, terwyl er bo vendien toch altyd t.b.c.-lijders in het Zuiden des lands zullen zijn, die in een Protestantse inrichting willen worden vex-pleegd. Huldiging Ir. Litidenbergh te Middelburg. In aansluiting op de huldiging van de heer A. P. Lindenbergh. hoofd ingenieur der P.Z.E.M. te Sluiskil, werd Zaterdagmorgen een byeen- komst gehouden te Middelburg in de koffiekamer van het P.Z.E.M.-ge- bouw. Nametxs de directie voex-de ir. T. Michielsen het woord en namens het personeel de heer K. J. Zelders. De jubilax-is dankte voor de hulde. Bevelandse onderwijzers vergaderden in Veere. De Vereniging van Onderwijzers in Zuid- en Noord-Beveland houdt Vrijdag a.s. haar 113e algemene ver gadering in Veere in de Schotse Hui zen. De agenda vermeldt o.a. verkie zing van een bestuurslid in verband met de periodieke aftreding van de heer W. Drenth, die zich niet herkies baar stelt. Het bestxxur stelt als can didaten voor deze vacature voor de heren J. A. Ph. Bommeljé, Nisse en J. P. Israel te Driewegen. De heer H. J. Memelink, hoofd van school A te Goes, zal een lezing houden over „Het tekenonderwys in dienst der aesthetica". Na een gezamenlijke kof fiemaaltijd in de Campveerse toren zullen diverse gebouwen in Veere worden bezichtigd, waarna men naar Middelburg vertrekt, alwaar het stad huis zal worden: bezocht. Aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Zeeland, N.-Brabant en Limburg werden garanties gevraagd voor rente en aflossing van de uit te geven lening. Het college stemde er mee in, dat by kerkeiyke lichamen zou worden aangedrongen op meer offervaardig heid en dat ook allerwege tot steun zou worden opgeroepen. Vgprts werd meegedeeld dat de stichting mede zal delen in de opbrengst van de lande- hjke straatcollecte, die van 1023 September door de samenwerkende organisaties „Sonnevanck" „Zonne gloren", „Zuid-Nederlands sanato rium" en „Draagt Elkanders Lasten" zal worden gehouden. Zeeuwse Kerkvoogdijen vergaderden. De Vereniging van Kerkvoogdijen in Nederland, afd. Zeeland, kwam Za terdagmiddag in „de Prins van Oran je" te Goes in vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, de heer M. Krijger uit Bruinisse, sprak ds. P. A. v. d. Vlugt, Ned. Herv. predikant te Terneuzen, een wijdingswoord. Vervolgens werden de verenigings zaken afgehandeld. Het financiële verslag van de penningmeester, de heer A. C. Burger uit Goes, werd goedgekeurd. By de bestursverkiezing werden de aftredende heren J. H. van Kampen, Oostburg, L. H. Helder, Middelburg en B. J. van Oeveren, Poortvliet, bij ac clamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer L. J. van Vessem, werd gekozen de heer M. J. Bevelander, Oud-Vosse- meer. Hierna volgde een levendige bespre king over de nieuwe Kerkorde in de praktyk. Het hoofdbestuurslid, de heer J. Moll uit Vlissingen, gaf een overzicht van de Kerkorde, met betrekking tot de Kerkvoogdij. Nu de nieuwe Kerk orde van kracht is geworden, dient elk aan de uitvoering mee te werken en geen afwachtende houding aan te nemen. Vele vragen kwamen uit de vergadering, welke door spreker wer den beantwoord. Opgemerkt werd o.a. dat de overgang van het toezicht op kerkvoogden, naar de Prov. Kerk voogdijcommissie lang duurt. Men zal even geduld moeten hebben- Het kan nog wel een half jaar vergen om de ze zaak geheel te x-egelen. Bij de rondvraag werd in overwe ging gegeven zijn stem te doen horen tegen het streven tot samenvoeging van kleinere gemeenten. De heer Moll verzekerde dat deze kwestie nauwlet tend zal worden bekeken. Late verbinding met Utrecht Met ingang van 19 Juni zal de laatste trein uit Den Bosch (vertrek 22.57 uur) in de richting Nijmegen weer ryden. Deze trein gaat via Arn hem door naar Utrecht. ACTIEVE INSTELLING DER NEP. HERV. KERK. Op onderscheiden terreinen werd veel werk verzet. „De Commissie van Bijstand heeft In de tyd van haar bestaan een plaats verworven in de Zeeuwse kerkeiyke samenleving", aldus meldt het over zicht Juni 1950 tot Juni 1951, dat door deze Commissie is opgesteld. Uit het vorige jaarverslag bleek, dat het werk te veel neer kwam op het Mode- ramen van dexe Instelling der Nederlandse Hervormde Kerk en daarom werd overgegaan tot het zoeken van een methode, waardoor de Commissie meer een werkgemeenschap kon worden. Men besloot het werk te verdelen over diverse sectie» en thans biykt uit het nu verschenen jaaroverzicht, dat deze methode voldoet. De gehele Commissie van Bijstand bestaat nu uit 16 leden, 72 medewerkers en 2 functionarissen. „De bereidheid bQ leden en medewerkers om voor te lichten en te helpen is groot en allerwege ziet de Commissie een groei in het werk, die hoewel nog niet spectaculair, toch gestadig voortgaat in de iyn van de opdracht, die het Provinciaal Kerk bestuur in 1949 aan de Commissie van Bystand heeft gegeven", aldus lezen wy. Het verslag gaat uitvoerig in op de arbeid van de ondei'schelden secties. Hieraan is het volgende ontleend: Op het ogenblik werken in Zeeland 7 maatschappelijke werksters ln ker keiyke of semi-kerkelyke dienst, n.l. 2 op Schouwen en Duiveland, 1 in Vlissingen, 1 in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, 1 in Terneuzen, 1 in W. Zeeuwsch-Vlaanderen en sinds 1 Maait 1951 1 op Walcheren. De Pro vinciale maatschappelijke werkster houdt met hen geregeld werkbespx-e- kingen, terwyl er ook overlegd is met de Commissies of stichtingen, die deze maatschappelyke werkster in dienst hebben, over de opzet van het werk, organisatie, enz. Hierbij bleek, dat steeds meer commissies dergelijk overleg op prjjs stellen. Ruim 20 gezinsverzorgsters werken thans in verschillende delen van Zee land. Voor hen zyn er contactavon den en voorts werd enkele malen een week-end gehouden. Met plaatsen, waar geen gezinsvei'zorging of maat schappelijk werk is, was een vry in tensief overleg om dit werk te star ten, met name in Zuid-Beveland. Veel tijd werd besteed aan het ver- Er werden zelfs kader cursussen georganiseerd. Uit het jaarverslag over 1950, dat de secretaris van de Provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis", de heer A. dc Lange, in de Zaterdag tc Grypskerke gehouden jaarvergadering uitbracht, bleek, dat er in het afgelopen jaar weer zeer veel arbeid moest worden verzet. Het werk van het hoofdbestuur onderging zulk een uitbreiding, dat besloten moest worden in de naaste toekomst een administratieve kracht in te stel len. Dit is mogelijk dank z(j een bij drage uit het praeventiefonds van f 6267. De districtshuisbezoeksters gaven 25 moeder-, 22 kleuter- en.... drie va- dercursussen. Voor het ambt van wijkverpleegster bestond zeer grote belangstelling. Het betekent een enor me vooruitgang, dat er thans een pen sioenregeling bestaat. De secretaris was wel van oordeel, dat op het ge bied der wijkverpleging in enkele Walcherse en Zuid-Bevelandse ge meenten toestanden bestaan, die om verbetering roepen: het is onbevredi gend, dat „Het Groene Kruis" wel een belangrijk subsidie en andere bijdra gen voor de wykverpleging betaalt, doch geen medezeggenschap heeft. In de andere delen van Zeeland is het werk geheel in handen van het Groe ne Kruis gelegd. De vijf centra voor kraamzorg ble ven zich gunstig ontwikkelen. Er is nu een salaris- en pensioenregeling voor de kraamverzorgsters in studie. De dienst voor de zedelijke volksge zondheid heeft thans consultatiebu- reaux in Terneuzen, Hulst, Sluiskil, Oostburg, Middelburg, Vlissingen, Goes, Bergen op Zoom en Zierikzee. De provinciaal huisbezoekster legde 503 bezoeken af en bezocht 223 maal de bureaux. Op 1 Augustus begon het werk der consultatiebureaux voor geestelijke volksgezondheid in Mid delburg, Vlissingen en Goes. Het bleek al spoedig, hoe nodig deze arbeid is: in vijf maanden tyds vroegen 143 men sen advies en legde de huisbezoekster 432 bezoeken af. Een psychiater in vaste dienst kon nog niet worden be noemd. Het werk heeft een bredere basis gekregen, hetgeen, naar men hoopt, zal leiden tot oprichting van een medisch-opvoedkundig bureau. Dank zij een subsidie van f 500 uit de opbrengst van de kinderpostzegels kon voor wijkverpleegsters op Walche ren en in Zeeuwsch-Vlaanderen een cursus in kinderpsychologie worden gegeven. In September a.s. begint een dergelijke cursus te Goes voor de zus ters in overig Zeeland. De heer J. Hommes hoofdbestuurslid Oranje-Groene Kruis. Tydens de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van het Oranje-Groene Kruis, werd de heer J. Hommes uit Nieuwdorp gekozen tot vertegenwoordiger van de afdeling Zeeland in het hoofdbestuur. De heer Hommes volgt als zodanig ds. J. H. Renting op, vroeger te Heinkens- zand. Statenkring K.V.P. kreeg nieuwe voorzitter. Te Axel vergaderde de Staten kring van de KVP. By de bestuurs verkiezing werd de heer A. Locke feer te Hulst gekozen tot voorzitter en de heer F. Roelands uit Zuid dorpe tot lid van het bestuur. Besproken werd de voxming van studiegroepen en van propaganda- centra. Meer contact tussen kiezers en gekozenen werd wenseiyk geacht. By de samenstelling van de can- didatenltjst voor de volgende Tweede- kamerverkiezing zal getracht worden een zetel voor een Zeeuws Kamex> lid te verkrijgen. vullen van spreekbeurten op keiite- raads vergadexingen, gemeen te-avon den, samenkomsten van vrouwen- en meisjesverenigingen. Gehoopt wordt op deze wyze een einde te kunnen maken aan het nijpend tekort aan ge zinsverzorgsters. Er volgen thans 7 Zeeuwse meisjes de opleiding voor gezinsverzorgster. Het verslag noemt voox-ts als voox-- beelden van overig werk in de diaco nale sector: adviezen aan diverse plaatselyke diaconieën, organisatie van de zorg voorgerepatrieerden, op zet van classicale diaconale werkver banden, enz. SOCIOLOGISCH WERK Op verzoek van het Sociologisch Instituut van Kerk en Wereld wordt een handboek voor pastorale socio grafie samengesteld. In alle delen van Zeeland werd hiervoor een onder zoek ingesteld, in het byzonder op de eilanden Walcheren en Tholen. De uitkomsten van dit onderzoek zullen te zijner tyd door Kerk en Wereld worden gepubliceerd. Op cultureel terrein kwam het werk der Commissie voomamelyk naar voren op het terrein van de film cn het lekenspel. Met dank baarheid wordt gewag gemaakt van de samenwerking met enkele bioscoop-exploitanten, terwyl voorts wordt genoemd de Stich ting van een iekenspelkledingcen- trale, waaraan medegewerkt wordt door de Hervormde Vrou wenverenigingen in Zeeland. Ver der bezint men zich op de kerkmu ziek en worden de mogelijkheden van een Zeeuwse kerkelijke ten toonstelling overwogen. Uit de sectie jeugdwerk is een actie ve provinciale Hervorcnde jeugdraad gegroeid, die het contact tracht te bevorderen tussen de jeugdorganisa ties in Zeeland, en inlichtingen ver strekt op het gebied van het jeugd- werk. Verschillende jeugdleiderscur sussen werden gegeven. Nauw con tact werd onderhouden met het jeugddorp Hedènesse, dat hoe langer hoe meer een belangrijk centrum Ü1 Wést Zeeuws oh-Vlaanderen" wem Het massa jeugdwerk in Vlissi werd onderzocht en hierdoor wer3« adviezen verstrekt. Men nam het initiatief tot het or ganiseren van oecumenische bespre kingen in Vlissingen, Middelburg en te Hedenesse. De sectie Jonge Kerk zorgde voor 6 Jonge Kerk-districten, waarvan er nu 4 vrij goed lopen. Op Schouwen en Duiveland liggen allerlei contac ten, maar men kwam nog niet tot een werkende districts-commissie, terwijl op Tholen het werk onder de jonge lidmaten zeer incidenteel is. Over het werk van de sectie Kerk en School zegt het verslag o.a., dat er een plan is tot onderling overleg tussen Zondagsschool, lagex-e School en Kerk, i.v.m. het godsdienstonder- wys op de Openbare Lagex-e School. ANDERE WERKZAAMHEDEN Voorts wordt by de sectie Woord en Wereld een indruk gegeven van de ernst, waarmede het werk van het apostolaat in Zeeland is aangevat. In Renesse werd het kerkelijk ge sprek voortgezet door middel van cursus-avonden voor de gehele ge meente. De Commissie voor het Kerkeljjk gesprek te Renesse bereid nu een po ging tot eenwording voor. In West Zeeuwsch-Vlaanderen werd medegewerkt aan een urgentieplan dat voorgesteld werd door dr. K. H. E. Gravemeyer. Een plan werd op gezet en gerealiseerd om de buiten kerkelijken in Vlissingen te bereiken. Tenslotte spreekt het verslag van de Commissie van Bystand over vele andere werkzaamheden, waarmee zifj bemoeiing heeft gehad, o.a. een pre dikantendag in Gent tijdens de ten toonstelling „Zie Zeeland'", contact met de Belgische Protestantse ker ken, waarvan een week-end van Bel gische en Nederlandse predikanten het hoogtepunt werd en over andere zaken, die samenhangen met het apostolaat, het diaconaat en het pas toraat van de Nederlandse Her vormde Kerk. Zeeuwse Pijpersdag te Biezelinge. Zaterdag 23 Juni a.s. zal te Bie zelinge ter gelegenheid van het 15- gehouden. Driehonderd mu zikanten van coxpsen uit Middelburg, Goes, Terneuzen en Kamperland zul len er hun vroiyke, pittige klanken laten horen. Begonnen wordt met stertochten, dié eindigen op het ter rein van de heer De Roo aan de Ab dijstraat. Na de plechtige overdracht van een geschenk door een comité uit de burgery, zal elks corps een concert geven in het kader van de lichte muze en van populair karak ter. Daarna volgt een mars in groot verband. Tot slot wordt op het marktveld een massale taptoe uit gevoerd, onler leiding van de diri gent de heer J. C. de Beste en tam- boer-maitre v. d. Vliet, waarbij de verschillende mogelykheden in dit genre muziek, met het uitvoeren van originele composities zal worden ge demonstreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2