PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Partij van generaal de Gaulle heeft de leiding Het Provinciale Groene Kruis vergaderde te Grijpskerke DÊ BILT GROTE VERK00PACT1E IN DE CONFECTIEMAGAZIJNEN NATIONALE RESERVE WORDT NIET ONTBONDEN 194e Jaargang - No. 141 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F- van de Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred G. Ballintyn PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 Ct. per week f 4.33 p. kW. fr. p. p. t 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 Juni 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 rt. pet mm. Minimum p. advertentie f 3.— tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regel») van 1—3 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr. 339300 P.Z.C.. Mlddeiburg- Bur VUsslngen Walstr 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londer.se Kaai 23. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorstatr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Maurltsatr. 12, tel. 102; Temeuzen: BrouwcrJjïtr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.26 De Nationale vergadering telt 627 zetels en zal voor de komende vijf jaar wetgevende arbeid verichten. Het nieuwe parlement komt 5 Juli bij een. Dc huidige coalitieregering zal tot die datum aan het bewind blijven. De volledige uitslag zal pas in de loop van Maandagmorgen bekend zjjn. De meeste belangstelling ging uit naar de vraag hoe de RJP.F., de par ty van de Gaulle, die voor de eerste keer aan de parlementsverkiezingen deelnam, het zou doen. De vurigste aanhangers van de generaal benader den In nun verwachtingen 40% van de stemmen. De eerste uitslagen wa ren echter reeds aanleiding deze ver wachtingen te temperen. Niettemin hadden enkele uren na middernacht de Gaullisten de leiding met 21,51% der stemmen, gevolgd door de communisten met 20,5%, de socialisten met bijna 13%, de katho lieke M.R.P. met ruim 18%, de con servatieven met ruim 17% en de ra dicalen met bijna 10%. Overeenkomstig de verwachtingen verloor de M.R.P. veel stemmen aan de Gaullisten. Volgens de semi-officiële cijfers werden de 57 zetels in het gebied van Groot-Parijs als volgt verdeeld: in 1946 Communisten Gaullisten Socialisten M.R.P. Radicalen Gematigden Aanhangers van Petain 1 18 zetels 17 3 (24) 1) 6) (15) 3) 8) 0) De Gauillisten verkregen te Parijs In de woonwijken der kooplieden de meeste stemmen. De minister van financiën, Maurice Petsche, werd in het departement Hautes Alpes herkozen. De 300 kiezers in het wynverbou- wende dorp Cazilhac in Zuid-West- Frankrijk weigerden te stemmen we gens een plaatselijk geschil over de wynprijzen. Niemand kwam naar de stembus. In Tartre Quadran, de kleinste meente van Frankrijk, 5 km. van rijs gelegen, brachten 9 van de 11 in geschreven kiezers hun stem uit. Ze ven stemden voor de radicale party en twee voor De Gaulle. Amerikaanse zeelieden willen staken. De Amerikaanse zeelieden zullen vandaag in staking gaan indien niet tegemoet wordt gekomen aan hun eis tot een 40-urige werkweek in plaats van een 48-urige en tot een loonsver hoging. De onderhandelingen tussen de vakverenigingen en de redersbond zyn vorige week mislukt. De stopzetting van het werk zal geen invloed hebben op het vervoer van militaire goederen. De vakbon den hebben gelast, dat het vervoer in het belang van de landsverdediging in elk geval moet doorgaan. RECORD-OPKOMST BIJ FRANSE VERKIEZINGEN. Percentage bleef echter beneden de verwachtingen De parlementsverkiezingen in Frankrijk zijn Zondag in volmaakte rust en orde verlopen. Nergens werd van incidenten gewag gemaakt. De op komst van de kiezers was veel groter dan de uiterst kalme verkiezings campagne had doen verwachten. Naar schatting 84% van het kiezerscorps heeft zjjn stem uitgebracht, hetgeen voor Frankrijk een zeer hoog percen tage is. in beslissend stadium. In Teheran zyn Zaterdag en Zon dag de onderhandelingen tussen een Britse en een Perzische delegatie over de oliekwestie voortgezet. Van Britse zyde werd meegedeeld, dat de Perzen een „meer ontvankelijke houding" hadden aangenomen, van Perzische zyde daarentegen zeide men te ver wachten, dat de Britse oliemaat schappij zal zwichten. De Perzische delegatie eist 75% van de olieopbrengst. De termijn voor een antwoord is gesteld op Dinsdag. De gezondheidstoestand van pre mier Mossadeq is slechter geworden. Ondanks injecties nemen zyn krach ten af. Op dringend verzoek van zyn artsen zal hy rust moeten houden. In de industriestad Isfahan is een functionaris van het Amerikaanse consulaat door een Pers met een mes gestoken. Hy werd slechts licht ge wond. Door de recente sluiting van tex tielfabrieken heerst grote werkloos heid In Isfahan en is het onrustig. Nederlanders populair in Australië. Dat de Nederlandse immigranten welkom zijn in Australië, leerde een opinieonderzoek, L het Australische Gallup-instituut ln Mei instelde. Het publiek werd gevraagd uit een lystje met zeven nationaliteiten (waarop geen Engelsen stonden) die volken te kiezen, die zij als immigranten in zyn midden zou willen opnemen. Van de ondervraagden kozen 77% de Neder landers, 73% de Zweden, 57% de Fransen, 51% de Duitsers. 41% de Grieken, 31% de Zuid-Slaviërs, 26% de Italianen. Hardnekkige geruchten over dood van Overste Den Ouden. De Nederlandse militairen in Ko rea zien met ongenoegen, dat nog steeds het gerucht geloofd wordt, als zou hun vroegere bevelhebber, over ste Den Ouden, gedood z(jn door zijn eigen ammunitie, die hy aan de Chi nezen zou hebben gegeven in de me ning met Zuid-Koreanen te doen te hebben. Eén der in Korea gedetacheerde militairen, majoor Tak, heeft in ver band hiermee gewezen op een offi cieel Amerikaans rapport, waaruit blijkt, dat overste Den Ouden wel de gelijk ontdekt heeft, dat zjjn tegen standers Chinezen waren. Hij gaf op dracht terug te trekken naar gebied, dat door de troepen der V.N. was be zet, maar werd direct daarna getrof fen door de scherven van een hand granaat Zaterdagmiddag werd in Den Haag door „Ons Leger" een byeenkomst belegd ter herdenking van de 51 in Korea gesneuvelde Nederlandse vrij willigers. Onder de aanwezigen be vonden zich nabestaanden der ge sneuvelden. Twee jongens verdronken. Bij het zwemmen in schoolverband in de Maas by' Venlo, is Zaterdag een 9-jarig knaapje verdronken. Een jongen van 11 jaar uit Rotterdam verdronk Zaterdag bij het zwemmen in de Waalhaven. WIJ GEVEN 25 KORTING. Amsterdam gaf het voorbeeld, Den Haag en Rotterdam volgden. (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam, Juni. De kosten van het levensonderhoud 7tfn de laatste maanden niet meer gestegen. Er valt zelfs een lirhte daling der prijzen waar te nemen, zo verklaren officiële Instellingen. ,.\Vij geven 25% korting, wQ geven by aankoop van een colbertje een pantalon cadeau, wy geven U bij aankoop van een costuum een regenjas voor een habbekrats, wjj sparen U geld uit, wjj zjjn de prtfzenmcppcrs, «jj geven geen korting, want w|| zyn altijd 25% goedkoper", zo klinkt het luidruchtige koor van Nleuwen- dljkse en Kalverstraatsc confectlewinkeUers in Amsterdam en het zegt daarmee ln zjjn eigen opgewonden taaltje, wat de officiële instanties plechtig verklaren. Afgelopen week waren de Kalver- straat en de Nieuwendijk in onze on volprezen hoofdstad, toch al de druk ste winkelstraten van ons land, zo mogelijk nog drukker dan andero. Tientallen nieuwsgierigen stonden de gehele dag voor de étalages met de kernachtige uitnodigingen en de ver leidelijke opschriften van de confcc- tie-magazljnen en winkels, die een Amerikaans aandoende campagne hebben opgezet om hun voorraden kwyt te raken. De étalages zijn zo verlokkend mogelijk ingericht. Met talloze middelen tracht men van de nieuwsgierigen kooplustigen te maken. In een warenhuis „regent het" in de étalages bankbiljetten, echte bankbiljetten van vijf en twin tig, twintig, tien gulden cn rijksdaal ders. Met verlangende blikken staren Bestuur „Door de eeuwen trouw" blijft aan. Het geniet nog het vertrouwen van vnjwel alle afdelingen. In een Zaterdag te Utrecht gehou den bijeenkomst van de afdelingen der Stichting „Door de eeuwen trouw", sprak de vergadering zich met 54 afdelingsstemmen uit voor het aanblyven van het hoofdbestuur, dat zyn mandaat ter beschikking stelde. Eén stem was voor aftreden en zes afdelingen onthielden zich van een uitspraak. De afdelingen waren ter vergade ring opgeroepen om een verklaring van het hoofdbestuur aan te horen in verband met de recente publica ties over de faits et gestes dezer stichting. Na een uitvoerige gedach- tenwisselling over een door de voor zitter, de heer Coenradi, voorgelezen verklaring, die alleen een verant woording, maar geen verdediging beoogde te zijn, nam de vergadering bovenvermeld besluit. Na enig be raad verklaarde het bestuur te zul- Uitgangspunt van de Stichting blijft de vrijheidsstrijd der Ambonezen. Een Indonesisch parlementslid, de heer Sahetapy Engel, heeft zijn re gering schriftelijk vragen gesteld °ver de actie van het Bureau Zuid- Molukken. Hij vroeg o.m. of de In donesische regering reeds bij de Ne derlandse regering heeft geprotes teerd tegen de beledigingen jegens Indonesië in de vergaderingen van „Door de eeuwen trouw" en of zij reeds om uitlevering van de „op- JtandeliM-en" de leiders van hit Bureau Zuld-MoIuRken heeft ver- zocht. Zijn vragen inleidende, zeide de heer Sahetapy Engel, dat de In donesische regering sedert December 1950 op de hoogte is van de activiteit en werkelijke bedoelingen van het bu reau en van „Door de eeuwen trouw". Amerikaanse straaljagers in Tsjecho-Slowakije geland Te Praag is officieel meegedeeld, dat de smds vorige week vermiste Amerikaanse straaljagers in Tsjecho- Slowakije zijn geland. De beide pilo ten, een Amerikaan en een Noor wor den vastgehouden. De Amerikaanse ambassadeur in Praag heeft verzocht de Amerikaanse piloot in vrijheid te stellen en de beide vliegtuigen terug te geven. De Noorse zaakgelastigde heeft een soortgelijk verzoek ingediend. De Tsjechische minister van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het onderzoek naar de omstandigheden waaronder de landing is uitgevoerd, nog voortduurt. TAAK VAN S.W.G. WORDT OMSCHREVEN. „Steun Wettig Gezag" in Brabant laakt houding van de regering. Het ligt niet in de bedoeling om de Nationale Reserve te ontbinden. In een bespreking, welke Zaterdag in Den Haag werd gehouden tussen de vice-minister-presldent, de ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog, de staatssecretaris Moorman en enkele vertegenwoordigers van „Steun Wettig Gezag", werden persberichten over mogelijke ontbinding onjuist genoemd. Er bleek overeenstemming te be staan omtrent de nuttige bestem ming, welke aan de Nationale Reser ve kan worden gegeven. De taak van „Steun Wettig Gezag" zal duidelijk omschreven worden. Ondermeer wordt gedacht aan een taak op het teiTein van bewakingskemen Rijks- en gemeentepolitie. Van regerings- zyde werd grote waardering uitge sproken voor hetgeen „Steun Wettig Gezag" tot dusver in weerwil van al lerlei moeilijkheden tot stand heeft gebracht. In een bijeenkomst, die de Stich ting „Brabants Gemeenteschapsoord en Volkshogeschool" in samenwer king met het provinciaal comité „Steun Wettig Gezag", op het kasteel Bouvigne te Breda heeft belegd, heeft de verhouding tussen het insti tuut S.W.G. en de Nationale Reserve een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt. Burgemeester C. A. van der Hooft, secretaris van S.W.G. Brabant-West, betoogde, dat de regeling tot nu toe heeft nagelaten, een nauwomschre- ven verhouding te bepalen tussen het S.W.G. en de onderdelen der Reserve. .,Nu eens doet men alsof alles koek en ei is met S.W.G., dan weer wekt men de indruk, alsof men ons liever kwijt is". De heer Van der Hooft betoog de, dat veel hoog geplaatste personen de kracht missen om door te zetten; zodat het nu eens „ja", dan weer .nee" is. Ondanks alles is S.W.G. met ijver voortgegaan, zijn propagandis tische taak te vervullen, en nog steeds komen er aanmeldingen bin nen. Aan de andere kant echter wordt het steeds moeilijker, de vrij willigers enthousiast te houden". „HET WORDT HOOG TIJD" Het wordt hoog tijd, zo vervolgde de burgemeester, dat wij eens weten, wat men met de Nationale Reserve van plan is. Daarbij zitten wy met het probleem van de keuring: soms duurt het 4 a 5 maanden, vóórdat de vrijwilligers hiervoor worden opge- roepen. Men krijgt de indruk, aldus de heer Van der Hooft, dat het werk van S.W.G. door de minister en het mi nisterie bemoeilijkt wordt. Een ulti matum van en niet aan S.W.G. zou op zijn plaats zijn. Waarom duren de Eén dode bij auto-ongeval. Te Hummelo werd Zondagmiddag een personenauto gegrepen door een autobus. Drie dames, inzittenden van de auto, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis te Arnhem overge bracht, waar een 61-jarige gehuwde schoonzuster van de bestuurder kort na aankomst overleed. De chauffeur had nog op het laatste moment vol ras gegeven om de bus te ontwijken, loch ae wagen werd aan de achter kant gegrepen. keuringen zo lang? Waarom krygen de vrijwilligers geen uitkering by on gevallen? Dat het verloop in de Na tionale Reserve zo groot is, komt, aldus spr„ doordat de regering heeft nagelaten het instituut Nationale Re serve nauwkeurig te omschrijven. Na deze rede werd besloten een te- legrantfhaar het hoofdbestuur van S. W.G. te zenden, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de in de aan de pers ven-strekte publicaties tot uiting komende afbraakpoli- tiek en vraagt om stappen bij de verantwoordelyke minister, opdat zo nodig herroeping kan geschieden. Een kijkje op de Xtfverheldsondenvystentoonstelling in de gebouwen Sin gel—hoek Koningsweg te Vlisslngen. In drie dagen tyds hebben meer dan 5000 belangstellenden deze tentoonstelling bezocht. Wel een bewijs, dat deze expositie iets bijzonders biedt! Zaterdagmiddag en -avond kwamen er meer dan 1900 bezoekers. Op de foto ziet men twee aanstaande scheepsbouwers bezig op de spanten- vloer. glas. Het warenhuis wil op deze manier zeggen, dat wie daar zyn costuum of mantelpakje koopt, een regen van geld uitspaart. Bij een andere zaak wordt verkondigd: Wy smyten met pantalonsals U een colbertjas koopt. Zo tracht Iedere zaak op zyn eigen wijze klanten te trekken, maar één verklaring doen zij allemaal: Wij verkopen slechts het allerbeste. MATIGE BELANGSTELLING Hoewel ons budget allerminst aan kopen toelaat, zijn wy toch een paar winkels binnengestapt om eens te zien, of deze reclame1 acties resultaat hebben. De belangstelling voor de étalages op straat had ons doen ver wachten, dat wy ook binnen drom men mensen zouden aantreffen. Dat viel tegen, erg tegen. Het was wel licht iets drukker dan normaal, maar dat verschil viel in het niet by de £ote inspanning en de opofferingen, e de winkeliers zich getroost had den. Enkele eigenaren en chefs, die wy spraken, gaven dan ook ronduit toe, dat het resultaat niet was, zoals zy gehoopt hadden. Het publiek is wel nieuwsgierig, maar koopt slechte aarzelend. Al zyn de pryzen omlaag gegaan, zy liggen toch nog te hoog voor de gemiddelde man. En lager kunnen de prijzen haast niet, want een aantal artikelen wordt al met verldes van de hand gedaan. Overigens houdt de actie van de Amsterdamse winkeliers generlei verband met de prijzenoorlog in Ame rika, die de afgelopen week met de grootste verbittering door de Ameri kaanse warenhuizen en winkels ge voerd werd. De reden voor de verkoopactie van de confectiewinkeliers is eenvoudig deze, dat een te groot deel van hun bedryfskapitaal in de voorraad vast gelegd zat en door dc geringe ver koop te langzaam loskwam. Men kan nu eenmaal geen zaken doen, zonder over liquide fondsen te be schikken en dus besloten de Amster damse confectiemagazijnen de ver koop te stimuleren. Htm voorbeeld is inmiddels door winkeliers in Den Haag en Rotter dam gevolgd. Ook daar worden de pryzen verlaagd en ook daar tracht men door gei*affineerde reclame „de man (en de vrouw) in dc straat" tot kopen te verlokken. BINDING VAN ALLE BEVOLKINGSGROEPEN. Ledental heeft 40.000 overschreden Di Grijpskerke wapperde Zaterdag de vlag van de toren en dat niet zonder reden, want voor het eerst in zjjn geschiedenis werd in dit vrien delijke dorp een congres gehouden. De Prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" hield er haar jaarvergadering ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan der plaatselijke afdeling, met welk jubileum de voorzitter, Jhr. R. Koëll, het afdelingsbestuur in zjjn openingsrede hartelijk geluk wenste. Hij constateerde voorts met vreugde, dat de provinciale vereniging biyft groeien: zjj telt thans 77 afdelingen het afgelopen jaar traden Oostkapelle en SluiskilSas van Gent toe met ruim veertigduizend leden! Na enige gasten, onder wie het lid van G.S., de heer A. Schout, de geneeskundig inspecteur, de heer J. R. v. d. Borgh en de adjunct-direc teur van de Stichting Zeeland, mr. J. Hornstra, te hebben verwelkomd, zeide de heer RoëU, dat Het Groe ne Krui3" by zijn arbeid binding zoekt van alle bevolkingsgroepen en dat ook de wijkverpleegsters op bre de geestelijke basis worden opge leid. Spr. achtte samenwerking met het „Oranje-Groene Kruis" dan ook zeer wel mogelijk, indien althans zijn afdelinr .n lid worden van „Het Groe ne Kruis." Hg uitte zijn dankbaar heid voor de verhoging van het sub sidie der Provincie van 10 ct. tot 25 ct. per lid en uitte de hoop, dat de Kruisvei-enigingcn pas het laatst de gevolgen van de versoberingspolitlek zullen ondervinden. Met vreugde heeft men kennis ge nomen van de plannen tot uitbrei ding van het Gasthuis in Middel burg. aldus jhr. RoëlI, omdat daar door ook in Zeeland de rheuma-the- rapie ter hand kan worden genomen en de kankerbestrijding geïntensi veerd kan worden. Het Groene Kruis heeft tot plicht zyn leden op doel treffende wijze over de gevreesde ziekte, die kanker heet, voor te lich ten. Het heeft eveneens op het ge bied van de geestelyke volksgezond heid een belangrijke taak te vervul len. Medisch-opvoedkundige bureaux zijn onmisbaar, maar de financiering daarvan kan een probleem opleve ren. Na nog opgemerkt te hebben, dat er te weinig samenwerking bestaat tussen de schoolartsen en de wijk verpleegsters en dat het wenselijk is om bij wijze van proef op scholen lessen in gezondheidsleer te geven, verklaarde de voorzitter tenslotte, dat alle gemeenten een sober, doch doelmatig ingericht wykgebouw die nen te uez ten. In het afgelopen jaar konden nl :uwe wijkgebouwen worden geopend in Noordwelle, Stavenisse en Haamst:de, terw^'l Yerseke onlangs de vergunning ontving. Vele andere gemeenten hebben bouwplannen, die echter voorlopig niet gerealiseerd kunnen worden, hetgeen wel zeer te betreuren valt. FINANCIËLE Rr SULTATEN. Namens de ontvangende en jubile rende fdeling richtte de voorzitter, ds. J. van Winterswijk, een wel komstwoord tot de vergadering, waarna de secretaris, de heer A de Lanre, zyn jaarverslag uitbracht.' El ders in dit blad geven wy daarvan een ésumé. De Penningmeester, de I heer P. L. A' rahamse, kon medede- le* dat de rekening over 1950 een nade'ig saldo toont van 243,71, te dekken uit de kapitaaldienst. Aan contributies weru ontvangen 4035,10 aan subsidie van de Provincie' 3971,60, terwijl de ügemene uit gaven een com van 3941,99 belie pen. Voor kinderhygiëne werd uitge geven 14.475,en voor de bevor dering van de geestelijke volksge- zondhei 3545,85. De balans per 31 December 1950 geeft in debet en credit een >taal van 27.997,85, de begroting voor 1951 een totaal van 31.597,85 (kapitaaldienst) en van 38.684.26 (eewone dienst). De opbrengst van de contributies is ge raamd o" 4050 en van Provinciaal subsidie op 8935, de algemene uit gaven zyn begroot op 10.362.50, die van de kinderhygiëne op 15.899.26 (RyV xubsidle 15.419.20) en van het werk voor de geestelijke volksgezondheid op 9500 subsidie 8245,85) d« onvoorziene uitgaven op 2222,50. De aftredende bestuursleden, de heren J. Blok (Axel). H. I. Brak man (Retranchement), dr. L. G. Gelderman (Kortgene) en mr. A. J. v. d. Hoeven (Tnolen) werden bij acclamatie herkozen. (vervolg op bis. t) Paratyphus in Oost- Friesland. In Aurlch ln Oost-Friesland, onge veer 50 km. van de DuitsGroningse grens gelegen, is paratyphus uitge broken en het laat zich aanzien dat deze ziekte een grote omvang zal krijgen. Scholen in Aurlch en omgeving zyn gestoten. Reeds acht Oost-Friese dorpen zyn besmet. Er zyn tot nu toe twee doden te betreuren. Stalin op Nederlands televisiescherm. Een radiohandelaar uit Hoogeveen, die een vry geregelde televisie-ont vangst van de Phiiips-uitzendingen op zijn toestel doorkrijgt, ontving op een nabij gelegen golflengte een an der beeld van veel grotere sterkte. Na enkele storingen werd het borst beeld van Stalin zichtbaar, waaron der een Russische tekst. Televisie amateurs en technici zrjn zeer ver baasd over de scherpte van deze T.V.-zender. Opnieuw pseudo-vogeipest. Wederom is te Oostzaan een geval van pseudo-vogeipest geconstateerd. Ditmaal betreft het 165 jonge hennen, i die zyn vernietigd. KOSTBAAR KINDERSPEL. Het driejarige zoontje van een Haagse familie probeerde de siga renaansteker van zijn vader. Het ding werkte. Pappa is de sigaar. De schade door binnenbrand bedraagt 700 gulden. VOORSPELT: IN HET BINNENLAND KOELER. Weersverwachting, geldig tot Maan dagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk een bul. Zwakke tot matige wind uit Westeiyke richtingen. In net bin nenland koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1