De Zweden hamsteren zonneschijn Hertenkamp en strand moeten nóg meer bekend worden JIMMY BROWN, sportheld no. 1 AFTREK BIJ UITKERINGEN, NOODWET-PREES BLIJFT WmJDAO 15 JUNI 1051 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I EMIGRATIE NAAR ZWEDEN Een Nederlander moet hier aan veel wennen (Van onze correspondent) Stockholm, Mei. Menige Hollander beseft eigenlijk niet, hoe goed hjj het heeft! Eerst in het buitenland kom je er achter, dat dingen, die je in eigen land als vanzelfsprekend hebt aanvaard, toch elgeniyk niet zo van zelfsprekend zyiu En te Iaat komt het berouw, ai dat heerlijks, wat Neder land biedt, niet met volle teugen te hebben genoten. Omdat nu uit de sta tistiek blijkt, dat steeds meer Nederlanders naar Zweden komen, om lüer oen nieuw bestaan to zoeken, inogen wjj wel even aan enkele kleinigheden herinneren, die de reiziger met Nederland vaarwel moet zeggen. aan de hoge huren. Het is nu steeds moeilijker, om voor 50 een gemeu bileerde kamer te krijgen. Men moet dan bereid zijn, het vertrek met een ander te delen. Aan een woning is niet te denken. Wie desondanks zo gelukkig mocht zijn. betaalt voor twee ongemeubileerde kamers min stens 120 per maand. Hij heeft dan de beschikking over badkamer, ijskast en electrisch for nuis. Het is ook afscheid nemen van de „vrije" borrel. Hier is de alcohol ge rantsoeneerd. Het systeem is erg ge compliceerd. Maar iedere man boven de 21 mag toch wel op 2 liter per maand rekenen. Misschien juist, om dat dit artikel gerantsoeneerd is, is de consumptie er van groter dan ln Nederland. OPTIMISTEN. Tenslotte moet worden gezegd, dat het voor de buitenlnder moeujjk is, contact met de Zweed te krijgen. Een Nederlander b.v. maakt zich vaak zorgen vóór de tijd. De Zweed is op timist en plukt de dag op een be wonderenswaardige wg'ze. Hij is vriendelijk tegenover de vreemdeling, erg vriendelijk zelfs, maar hij blijft hem beschouwen als een buiten staander. Derhalve is het erg moei lijk, om hier te aarden. Daar komt dan bij, dat de Nederlander na drie maanden een verblijfsvergunning no dig heeft en zonder werkvergunning eigenlijk niets mag doen. Een werk vergunning is niet gemakkelijk te krijgen, ais het een job betreft, die ook een Zweed wil doen. Ih de landbouw en als ongeschool de arbeider kunen nog mannen wor den geplaatst. Aan dienstmeisjes en verplegend personeel is eveneens een grote behoefte. Men denke niet te min over dit werk. Het wordt be hoorlijk betaald. Een ongeschoolde arbeider in de metaalindustrie b.v. verdient volgens de laatste over eenkomst gemiddeld 2,50 in het uur en kan door stukwerk dit be drag opvoeren. Een dienstmeisje heeft alles vry en krijgt een zak centje van liefst 100,130, per maand. Men late zich echter niet verblin den door deze bedragen, want even naar de stad 0,35) een damestijd schrift (f 0,50) en een bios (ƒ1,80) en3,zijn al weer weg. Zweden is gelukkig Australië niet en Iedereen heeft gelegenheid, eerst de kat uit de boom te kijken, voor hij er zich definitief vestigt. Daar is, om te beginnen het kli maat De Zweed vindt Stockholm vochtig maar een Nederlander zal dit niet beamen. Ook zijn er 's zomers meer mooie heldere dagen, dan aan de kust van de Noordzee. Maarde hier nieuw aangekomen Nederlander vergeet, van deze dagen te genieten. Hij vindt de Zweden zelfs lui, omdat ze zoveel vrij nemen Eerst na enkele jaren merkt de vreemdeling, dat hij gedurende de korte zomer de kracht van de zon moet hamsteren om door de lange winter te komen. Nu hebben de Zweden er iets prachtigs op gevonden: een reeks van feestdagen, die met Pasen begint en met Midzomer eindigt. Gedurende Pasen zijn er vier vrije dagen Dit jaar waren het zelfs 5, omdat Ma ria's Ontvangenis, die in dit land met slechts 63.000 katholieken ook gevierd wordt, er aan werd toege voegd. Ook de eerste Meiweek telde maar half en velen hadden gedurende de hele week het bijltje er bij neer ge legd, omdat zowel op 1 Mei, de feestdag der socialisten en Hemel vaartsdag het werk stil lag. Zo ble ven maar drie werkdagen over, waar van één, 30 April, nog de verjaar dag van Lilleprinsen, de vijf jaar gewondenkroonprins, was. Met Pinksteren waren het maar drie vrije dagen en als men op Za terdag moest werken maar 2%, maar dan komt midzomer in zicht. Dan worden de bloemetjes meteen drie dagen buiten gezet. Als men boft komt er nog een Zaterdag of Zon dag vóór, of direct daarna, zodat het weer een kleine vacantieweek wordt. En na midzomer? Dan heeft geen zakenman meer een kans iemand te ontmoeten. In Stockholm hoort men slechts vreemde talen spreken, want de Zweed is buiten Hij geniet. Van volgend jaar af zul len de arbeiders drie weken betaal de vacantie hebben, het kantoorper soneel heeft nu al een maand. En wie het zich kan veroorloven neemt er nog een week bij. Toen Uw correspondent drie jaar geleden naar Zweden kwam, vond hij dit wel overdreven, maar thans meent hij het ook nodig te hebben. Dat je gedurende de winter de zon hebt gemist, merkt men eerst tegen het voorjaar, wanneer iedereen de eerste warme stralen opzoekt. GEEN GROENTE. Iets anders, dat de Nederlander erg mist, is de groente. Ja, af en toe kom je zelfs op de markt waar uitsluitend eigen producten mo gen worden verkocht een kistje uit Poeldijk tegen. Dan denk je ver langend aan de sla, spinazie, andij vie en noem maar op welke blad groente. Maar dit zijn ware kost baarheden die bijna niet te betalen zijn. Of zou U voor Pinksteren een kilo tomaten voor 12,60 hebben gekocht? Of asperge, per kilo 13.20. Desnoods kan er een komkommer af, die „slechts" 3,50 kost. De enige vrucht, die goedkoop is, is de sinaasappel. Met bloemen is het al niet anders. Gelukkig is de stad Stockholm in dit opzicht erg royaal en zorgt steeds voor nieuwe plantenbakken, die dan midden op een plein of in de parken worden opgesteld. De Nederlander moet ook wennen Doctoraal examen Fries Ingesteld te Groningen. De faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de Groningse Universiteit heeft een doctoraal examen in de Friese taal en letteren ingesteld. Tot dit examen zullen zy, die een candi- daatsexamen in de Nederlandse, Duitse, of Engelse taal hebben afge legd, worden toegelaten. De Technl-Show geslaagd De eerste techni-show, die gehou den' is in de Ahoyhal te Rotterdam en waarbjj machines tot een totaal bedrag van dertig millioen gulden waren ondergebracht, is een eclatant succes geworden. Het totaal aantal bezoekers bedroeg 51.000. Er ontstond een intensief contact tussen leveran ciers en afnemers, dat leidde tot be langrijke directe orders en talloze afspraken om na de show tot nader overleg te geraken, aldus de directie Columbia niet verplicht Haya de la Torre uit te leveren. H Internatlor cerechtahof te Den Haag heeft uitspraak gedaan in de kwestie tussen Peru en Columbia inzake de aaylverlening door Colum bia aan de Peruviaanse politieke lei der en auteur Victor Raoel Ha va de la Torre. Met 30 stemmen tegen één oor deelde het Hof, dat Columbia niet verplicht is Haya de la Torre aan de Peruviaanse autoriteiten .it te leve ren. Haya de la Torre heeft tot nu toe bijna 2'-_> jaar in de Columbiaan- se ambassade te Lima verblijf gehou den. Duiven in Frankrijk schaden volksgezondheid. De Franse medische academie acht de toeneming van het aantal duiven in grote steden een gevaar voor de volksgezondheid. Uit een onderzoek op het instituut Pasteur is gebleken, dat te Parijs 6'i'; van de acute aan doeningen dei' ademhalingsorganen wondt veroorzaakt door ornithosc, het virus, waarmee 70 procent dei- duiven te Parjjs besmet bleek te zijn. Te Toronto en Baltimore was men tot soortgelijke bevindingen gekomen. 3 VOORJAAR IN GROEDE EN NIEUWVLIET Bunkerdorp is in weinig jaren in een lusthof veranderd. Onze hertenkamp is wel reeds bij velen bekend, maar toch nog lang niet overal, zegt burgemeester J. C. Everaars, wanneer we op een van de eerste mooie middagen van dit seizoen met hem op het terras van ..Het Vlaamse Duin" staan. En hij heeft gelijk, want het is de moeite waard, dit heerlijke plekje te midden van de uitgestrekte West-Zeeuwsch-Vlaam se polders. Het ls bijna niet te geloven hoe snel het afschuwelijk bnnker- dorp, zoals dit drie jaar geleden er bij lag, is veranderd in een waar lust oord van groen en bloemen, te midden waarvan de herten ln hun weide dartelen en vogels van verschillende pluimage zich om de vijver vermaken. MINISTERS NIET TE VERMURWEN Kosten zouden anders veel te hoog worden. De regering kan niet voldoen aan de wens om de aftrek van eigen in komsten bij uitkeringen krachtens de Noodwet-Drees te laten vervallen. Een commissie uit de Kamer had daarop aangedrongen, maar in de Me morie van Antwoord zeggen de minister-dat zij na rjjp beraad hun stand punt hebben moeten bandhaven. unaniem op opheffing, althans verbe tering van de aftrckregeling aange drongen. De ministers zeggen in hun memo rie. dat de regering niet verder kan gaan dan het voorgestelde stelsel van procentuele verhoging der inkomen- grens, waardoor een enigszins grote re vooruitgang ontstaat in de uitke ring van hen die eigen inkomsten ge nieten. Het ligt niet in de bedoeling, zo zeggen de ministers nog, een voorstel in te dienen tot verhoging van de uit kering krachtens de kinderbijslagre geling kleine zelfstandigen met 5 pro cent DE VERHOGINGEN DER INVALIDITEITSRENTEN. Naar aanleiding van de vraag van de vaste commissie voor de sociale verzekering der Tweede Kamer of het niet mogelijk zou zijn ook voor de genen. die van de verschillende ver- ogingen der inval iditeitsrenten niet profiteren (omdat zij reeds de 65-jari ge leeftijd hebben bereikt) doch die anderzijds geen uitkering krachtens dc Noodwet-Drees genieten, de ach tereenvolgende vernogingen van ren ten en toeslagen te doen gelden, merkt de minister van sociale zaken ln een nota op: Van de zijde der rege ring is bg verschillende gelegenheden reeds te kennen gegeven, dat hiertoe naar haar mening niet voldoende aan leiding bestaat. Indien rentetrekkers op grond van hun overige inkomen niet voor een ouderdomsuitkering krachtens de Noodwet-Drees in aan merking kunnen komen, bestaat er geen aanleiding deze rentetrekkers zonder inkomensonderzoek wel bijsla gen op hun rente te verlenen. De extra-kosten, welke aan de vrij stelling van een bepaald gedeelte van het eigen inkomen zouden zijn ver bonden, bjj violating van een bedrag van 100, zoudin 13.300.000 en bij vrijlating van 200 ruim 20.000.000 per jaar bedragen. Deze vormen voor de regering een onoverkomelijk be zwaar. De regering had een voorstel inge diend tot verhoging van de uitke ringsbedragen van de Noodwet-Drees met 5% en tot verhoging van de in komensgrens met 13%. het voorlopig verslag op deze voorstellen had de vaste commissie voor de sociale verzekering uit de Tweede Kamer dezer dagen met klem Vulkaan na twee eeuwen ln werking. De Vulkaan van Ilha do Fogo (Kaap Verdische eilanden), die twee eeuwen in rust is geweest, is in werking ge treden. Op de uitbarsting volgden aardbevingen. De bevolking vlucht naar de kustplaats Sao Filipe om niet door de lavastroom gegrepen te worden. 13 Overal in de natuur tracht het le ven zich aan te passen aan omstan digheden, die het voortbestaan bedrei gen. Deze, aan het leven vijandige om standigheden zijn, behalve -félle koude, ook grote hitte en langdurige droogte. In vele hete zones, waar gedurende lange tijd geen regen valt, zodat de zon alle beken en rivieren doet op drogen en het land doet verdorren, blijkt de planten- en dierenwereld zich op gelijke wijze te hébben aangepast als in koude streken, waar gedurende de felle winter alle leven is verstard. De dieren uit dergelijke hete woestij nen overleven de tijd van droogte in een rusttoestand, die op de winter slaap in koude streken gelijkt. Bij het naderen van de droge tijd verdwijnen bijv. in bepaalde streken van Brazi lië en van Binnen-Azië alle levende wezens, de insecten daarbij inbegre pen. Zij trekken zich voor de verzen gende hitte in schuilhoeken terug en worden eerst tot het normale leven ge wékt ivanneer de regenperiode aan vangt. Soms kan die zomerslaap enke le maanden duren in enkele gevallen, bijv. in sommige droge woestijnen, gaan er jaren overheen, aleer weer eens een regen de natuur komt wek ken. Het is zelfs voorgekomen, dat dood-geivaande insecten uit deze stre ken op een tentoonstelling tot leven kwamen. Als wij ons, weldadig schommelend in een hangmat, door de zonnestralen laten koesteren, kunnen we ons moei lijk indenken dat diezelfde zon op dui zenden kilometers afstand het leven tot een toestand van schijndood noopt. Die hangmat is overigens helemaal geen uitvinding van zeelieden, maar werd ons geleverd door Indianen. H. Pétillon. De beplanting heeft het hier wel lijzonder goed gedaan en de heren /an de Nea. Heide Maatschappij, die lestijds hier de aanleg hebben ver- :orgd, hebben eer van hun werk. De mrgemeester wijst ons op een paar ;norme wilgenstruiken, meters noog en in alle richtingen uitgegroeid, zo sterk zelfs, dat er heel wat gesnoeid moest worden om het pad vrij te hou den: „Kunt u zich voorstellen, dat hier drie jaar geleden niet meer dan een twijgje van een paar decimeter de grond in is gegaan?" En zoals het is gegaan met de struiken en bomen, zo is het ook met de bloeiende planten en ook de bollen, sneeuwklokjes en blauwe druifjes, narcissen en tulpen: het heeft alle maal even goed gedijd en daardoor kon men hier bij Groede al in het vroege voorjaar genieten van een rijkdom aan kleuren en geuren, die weldadig aandeed. Waar bomen en struiken zijn, zijn ook vogels. Deze stelling gaat ook hier natuurlijk op. Behalve de min of meer exotische vogels, die in de her tenkamp een beperkte vrijheid genie ten en heus ook zo nu en dan wel eens een slippertje maken kan men hier van de vroege morgen tot de late avond honderden inheemse vo gels hun hoogste lied horen uitzin gen. HET STRAND. Een bijzondere aantrekkelijkheid van deze hertenkamp is natuurlijk ook, dat zij zo vlak bij de zee ligt. Bij de zee en bij het heerlijke brede en rustige strand van Groede. Ook dat strand mag, evenals dat van Nieuw- vMet, dat zich over een lengte van enige kilometers in de richting van Cadzand uitstrekt, heus nog wel wat meer bekend worden. Het trekt reeds vele bezoekers, elk jaar zelfs meer dan het vorige, maar wanneer men j de zaken hier goed aanpakt, kan er nog heel wat van gemaakt worden. Daarvoor ijvert burgemeester Eve raars nu al vjjf jaar men kan eigenlijk wel zeggen: sinds de dag, waarop hij in het voorjaar van 1946 naar Groede en Nieuwvliet kwam en het is te hopen, dat hij en zijn me dewerkers in de beide gemeentebe sturen er nog eens in zullen slagen van deze Zeeuwsch-Vlaamse dorpen een paar aardige badplaatsen te ma ken, geen mondaine als langs de Bel gische kust, maar toch gezellig en goed bezocht, waar Nederlandse èn Belgische families zich thuis voelen en nieuwe krachten kunnen opdoen. Dc moeilijkheden, waarmede het Nederlandse Detachement Verenigde Naties in Korea *omt» te kampen heeft, zijn van uiteenlopend* «nrd. Een daarvan is bijvoorbeeld het oversteken van een rivier, maar dan zonder bruggen. Hoe de mannen, liet klaarspelen, toont de foto. Overval op thee-onderneming bij Bandoeng Het wereldgebeuren STERKE BENDE ROOFDE ALLES. Een 300 man sterke bende heeft Woensdag een overval gepleegd op Lord Pakenhani, de nieuwe Britse minister van Marine. een thee-onderneming ten Zuiden van Eandoeng. De waarnemend admi nistrateur stelde zich met vrouw en kind in veiligheid door in een sloot te kruipen. Een employé van de on derneming slaagde erin per jeep naar Bandjaran te komen om hulp te ha len. Toen die hulp verscheen, droop de bende af. Vijftig arbeiderswonin gen bleken door brand vernield te zijn. Verder was alles geroofd, wat me- te nemen was. Naar aanleiding van deze overval verlieten 2000 be woners de onderneming Ardjasari en vertrokken naar Bandjaran. waar de dienst sociale zaken hen hulp ver leent. Advocaat lokte meineed uit. Voor de Bossche rechtbank werd Woensdag wegens het uitlokken van meineed een half jaar gevangenis straf geëist tegen de Eindhovense advocaat mr. A. F. van der M. De meineed wer afgelegd in een stre 'raak voor de Bossche politie rechter. Een s**-*-Aviizen-fabrflcaht uit Asten "bood een zeker bedrag voor een in de fabriek van een concurrent clandestien gecopiëerde tekening van een automaat uit een strohrlzenma- chine en me bouwde liet apparaat Aan mr. V n der M. werd ten laste gelegd, dat hij zou hebben uitge lokt, dat de kroongetuige in deze zaak ond ede zou verklaren de te kening uit Duitsland hebben ge haald. De (X—cier spralf van schar. - en van het :et voeten treden der regels. Voislaf SrzenUc. Joegoslavisch oi> derminister van financiën, is gearresteerd op beschuldiging van samenwerking met de Kominform, aldus is te Belgrado ver klaard. Nieuwe speldeprik Turkije begint volgend Jaar steen kool te exporteren en hoopt een half mil lioen ton uit te voeren. 95. Om precies half elf die ochtend zat Jimmy Brown zo dicht onder de kust dat hjj het gejoel van de menigte kon horen. „Als die lui weer van die redevoeringen tegen me beginnen af te ste ken", riep hij tegen Piet Potlood, „dan spring ik zo weer het water in en zwem terug". Intussen waren de mensen op het strand boven op eikaars schouders geklommen teneinde Jimmy eerder in het oog te kunnen krijgen. Zij zagen de sleepboot wel naderen, maar van de zwemmer viel aanvan kelijk niet veel te bespeuren. Toen klonk eens klaps de kreet: „Ja, ik zie hem, hy zwemt op nauwelijks één myi van de kust". Deze medede ling had de wonderiykste gevolgen, want op het zelfde ogenblik stortten zich wel drie vier hon derd Amerikanen hals over kop in zee om Jimmy tegemoet te zwemmen. De meesten vergaten zelfs in hun enthousiasme hun schoenen uit te doen. Eén juffrouw voerde een ruiker theerozen mee, die zg Jimmy als eerste van allen wenste aan te bieden. De blokkade van Beriyn, de lucht brug en het zwichten van dc Russen voor het vastberaden voornemen bjj de Westerse geallieerden zich in geen geval uit de vropgere Duitse hoofdstad te laten verdryven, waren destijds spannende gebeurtenissen. Voor net eerst na de oorlog spitsten de tegen stellingen tussen Oost en West zich zozeer toe, dat het gevaar voor een gewapend conflict in het hart van Europa tastbaar werd. Achteraf is gebleken, dat dc snel en energiek ge organiseerde luchtbrug en het weer standsvermogen van dc Befrlijnse be volking leiykc misrekeningen in de Russische verwachtingen waren. Bo vendien handelden do plaatselyke Russische commandanten op eigen gezag al te voortvarend, zij stuurden althans te optimistische rapporten naar het Kremlin. Lange tijd is het rustig geweest in de gevierendeelde Duitse stad. Deze week. nu in internationaal opzicht al le aandacht is gevestigd op Perzië en Korea, zyn de Russen er plotseling weer toe overgegaan speldeprikken uit te delen in Beriyn. De Russische bezettingsaiütoriteiten hebben onver wachts een verordening uitgevaar digd, op grond waarvan net transito- verkeer van Westberlijnsc goederen door de Russische zóne uitsluitend wordt toegestaan, indien de vracht brieven zgn voorzien van een verkla ring over de plaats van herkomst der verwerkte grondstoffen. Ondanks geallieerde protesten zjjn reeds meer dan duizend Westberitynse zendingen teruggestuurd, zodat het weer begint te lijken op een economi sche blokkade, al worat voorlopig al- een de uitvoer en niet de invoer van ïoederen aan banden gelegd. Dat komt echter West-Berlyn te staan op een dageiyks verlies van 4 millioen mark. een gevoelige klap voor de eco nomie van de stad. Wat hebben de Russen voor met de niuewe maatregel, om welke reden doen zij de Westberlijnsc export stag neren Als repressaille tegen de Ame rikaanse pogingen om alle export van belangrijke grondstoffen naar de Sow jet-Unie te verhinderen? Nie mand weet het precies, omdat de Rus sen zelden hun ware beweegredenen aan de grote klok hangen. In elk ge val zyn de Westerse geallieerden doende passende tegenmaatregelen te overwegen om de moeilijkheden van de „kleine blokkade" het hoofd te bieden. Een van die tegenmaatregelen is het stopzetten van de goederen-leve ranties uit West-Duitsland naar de Oostduitse republiek. Dit zou voor dc Oostduitse industrie een gevoelige klap zijn en de verwezenlijking van het communistisch vijfjarenplan in hoge mate storen. Ais eerste reactie zijn reeds van Westduitse zgde dc on derhandelingen afgebroken over een nieuwe handelsovereenkomst tussen de Oostelijke en Westeiyke zónes van Duitsland. De oude overeenkomst loopt eind deze maand af. De Westberiyners hebben voorals nog geen reden zich al te zeer te ver ontrusten over het geharrewar met documenten en verboden over en weer. Mogeiy'k trekken de Russen straks de nieuwe voorschriften weer even on verwachts in als zé ingesteld werden. De moeilijkheden bewijzen, dat men In deze tyd van „koude oorlog" tel kens voorbereid moet zijn op nieuwe spanningen ergens in de wereld of het nu Korea. Indo-China. Birma, Perzië. Joego-Slavië, Wenen of Fier lijn ja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5